UIT HET BUITENLAND De eerste dag van het Rijksdagbrandproces. 3 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1933 H A AREEM'S DAGBLAD Von Neurath over de Duitsche bewapening. Duitschland moet zich tegen aanvallen van luchteskaders kunnen beveiligen.„Regeering streeft niet naar oorlog". Van der Lubbe verklaart zich nooit voor nationaal-socialist te hebben uitgegeven. Zijn doen en lafen in Nederland. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. In een interview, dat hij' had toegestaan aan den Berlijnschen correspondent van de „New-York Times", verklaarde Von Neurath o.a.: „De Amerikaansche regeering heeft op de conferentie steeds aangedrongen op een ingrijpende vermindering der bewapening. Dat denkbeeld is door de conferentie in prin cipe ook eenstemmig aanvaard. Helaas heeft men nog niet tot overeenstemming kunnen komen over de vraag, welke wapenen als aanvalswapenen moeten worden beschouwd. „Duitschland heeft voorgesteld, de aan valswapenen te definieeren als in het wapen verbod van het bedrag van Versailles. Dat zou tengevolge hebben gehad, dat alle mili taire vliegtuigen, alle tanks en al het zware geschut van meer dan 105 m.M. zou zijn uitgeschakeld De conferentie heeft echter het Duitsche voorstel niet aangenomen en nog geen andere oplossing gevonden, hoofd zakelijk doordat eenige zwaarbewapende landen, in het bijzonder Frankrijk, de grens tusschen aanvals- en verdedigingswapenen zóó getrokken wilden zien, dat zij van hun eigen zware bewapening zoo goed als niets behoeven af te schaffen. Door de pers van dezelfde landen, die deze houding te Genève hebben aangenomen, wordt met het slagwoord „geen bewapening" geëischt, dat aan het verbod van het ver drag van Versailles betreffende de materi- eele bewapening van Duitschland niets zal worden veranderd. De practische beteekenis van deze eisch wordt het beste geïllustreerd door de volgende feiten: Duitschland is niet slechts iedere militair luchtvaart, maar ook het bezit van luchtafweerschut verboden. Zijn buren, vooral Frankrijk, hebben daar naast geweldige moderne militaire lucht vloten met talrijke bombardementseskaders gebouwd. Daardoor bevindt Duitschland zich ih een staat van onvolkomen weerloosheid en van groote onveiligheid. Blijven echter de andere staten in het bezit van hun militaire luchtvloten, dan zou het een onrechtvaardige en derhalve onaanvaardbare eisch zijn, dat ons de eenig mogelijke verdediging tegen luchtaanvallen, n.l. door vliegtuigen, zou worden onthouden. Duitschland heeft hetzelfde recht op veilig heid als alle andere staten. Doelmatige ontwapeningsmaatregelen zijn de voorwaarden voor een controle die rust op de basis van rechtsgelijkheid, aldus Von Neurach. Er wordt van gesproken, dat het aan het bewind komen van de regeering-Hitier iedere ontwapening, in de nabuurstaten van Duitschland onmogelijk maakt. Daarom zou eerst een controle moeten worden uitge voerd om het noodige vertrouwen te herstel len, voordat werkelijke ontwapeningsmaat regelen zouden kunnen worden genomen. Die argumentatie moet ik bepaald van de hand wijzen. De nieuw Duitsche regeering streeft niet naar oorlog". BuitscMand. Heines verzoekt om „bescher ming tegen verdachtmakingen" Naar de nat.-soc. „Schlesische Tageszei- tunig" meldt heeft Obergruppenführer Hei nes aan het Rijksgereohtshof de volgende verklaring gezonden: „In het Bruinboek'en in de buitenlandsche Duitsche pers word ik verdacht gemaakt van brandstichting in het rijksdaggebouw. Ik was van 26 Februari 1933 tot 1 Maart 1933 in Glei- witz en heb daar in het hotel „Haus Ober- schlesien" gewoond en werd in Gleiwitz door vele personen gezien. Ik verzoek het Rijksge rechtshof mij tegen deze verdachtmakingen te beschermen", w.g. Heines, Obergruppen führer, Politiepresident en Pruisisch staats raad. Oostenrijk, Dollfuss9 nieuwe kabinet. Het nieuwe kabinet Dollfuss is als volgt sa mengesteld: Bondskanselier, minister van buitenland sche zaken, leger en veiligheid Dollfuss. Vice-kanselier: Fey. Minister van Financiën: Buresch Minister van Handel: Stockinger. Minister van Onderwijs:. Schugnigg. Minister van Sociale Zaken: Schmitz. Minister van Grondwetsherziening Ender. Bovendien zal in het nieuwe kabinet een groot aantal staatssecretarissen zitting heb ben, tengevolge van het feit. dat de bonds kanselier vier ministeries op zich heeft geno men. Uit het kabinet treden de Christelijk So ciaal Vaugoin, Dr. Winckler en de Minister voor Sociale Zaken Kerber. De overige Mi nisters zullen aanblijven. De leden van het kabinet zijn gisteren be noemd en de beëerdiging door den Bondspre sident heeft om half elf plaats gehad. De Heimwehren en het Vaderlandsche front. De leider van den „Heimatschutz", prins Starhemberg, heeft een bevel uitgevaardigd, inhoudende, dat de Heimatschutz tot nader order niet aan betoogingen van het Vader landsche Front,zal deelnemen. Rusland. Accoord over het Fransch- Rassische handelsverdrag. Over de Russisch-Fransche onderhande lingen betreffende een handelsverdrag wordt medegedeeld, dat de Russische vertegen woordigers het over de volgende punten met de Fransche gedelegeerden eens zijn gewor den: 1. rechtspositie van de Russische han delsvertegenwoordiging in Frankrijk, 2. recht van nederzetting der beide staten, 3. scheepvaart en verzekeringswezen, 4. erken ning van het monopolie van buitenlandschen handel, 5. de schulden, die van voor den oorlog dateeren zullen in het verdrag niet worden genoemd. Genève. Nederland wil de kwestie der Joodsche vluchtelingen op de agenda plaatsen. Het Nederl. Corr.-Bureau meldt uit Den Haag: Naar aanleiding van een Reu ter-tele gram uit Genève, waarin melding wordt gemaakt van het voornemen der Nederlandsche regee ring om het vraagstuk der Joodsche vluchte lingen op de agenda der Volkenbondsverga deringen te plaatsen, vernemen wij dat de regeering voornemens is ter gelegenheid van de a.s. Volkenbondsvergadering met an dere regeeringen overleg te plegen omtrent het plaatsen van dit vraagstuk op de. agenda dier vergadering. Horman Davis, de Amerikaansche gedelegeer de ter Ontwapeningsconferentie tijdens zijn verblijf te Parijs. EEN SPOOR IN DE LINDBERGH- AFFAIRE. DRIE PERSONEN IN BRUSSEL AANGEHOUDEN. De Tel. verneemt uit Brussel: Woensdag vervoegden zich bij een bank te Antwerpen drie personen, die den bankbedien de verzochten een biljet van 1000 pond ster ling in Belgisch geld te wisselen. Daar de drie mannen den bediende verdacht voor kwamen, verzocht hij hun, na het nummer van het biljet te hebben genoteerd, den vol genden dag terug te komen. De bank seinde inmiddels naar de Bank van Engeland het nummer van het biljet, en in het antwoord werd medegedeeld, dat het num mer van het biljet overeenkwam met dat op een van de biljetten van 1000 pond, welke in dertijd door den vlieger Lindbergh waren ge stort als losgeld voor zijn ontvoerde kindje. Toen een van de drie mannen zich Donder dagochtend kwam melden bij het loket van de Antwerpsche bank, werd hij door de politie gearresteerd, evenals de twee anderen, die in de gang wachtten. Alle drie werden naar het paleis van justitie overgebracht. Zij deelden mede, dat het biljet afkomstig was van een Nederlander, maar meer wilden zij niet zeg gen. Het drietal, allen Belgen, verzekert vol komen onschuldig te zijn en heeft een protest ingediend tegen het bevel tot inhechtenis neming. ZEVENTIEN DORPEN IN JAPAN VERWOEST. TWAALFHONDERD DAKLOOZEN. TOKIO. 21 Sept. (V. D.) Een hevige ■typhoon heeft de Zuidelijke eilanden van Japan geteisterd. Zeventien visschersdorpen zijn verwoest. Twaalfhonderd menschen zijn dakloos. Tot nog toe zijn drie dooden gemeld. Een groot deel van het geteisterde gebied is va.n iedere verbinding afgesneden. WILEY POST GEVALLEN. GEEN LEVENSGEVAAR. NEW-YORK, 21 Sept. (V. D.) Te Quincy in d enstaat Illinois is de wereldvlieger Wiley Post komt na de start met zijn toestel op het vliegveld neergestort. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht. De wonden zijn niet levensgevaarlijk gebleken. ITALIAANSCH WATERVLIEGTUIG OP EEN ZANDBANK GESTOOTEN. ROME, 21 Sept. (V. D.) Een watervlieg tuig van de Italiaansche verkeerslijn Genua —Palermo is hedenmiddag bij het dalen te gen een zandbank gestooten en volkomen vernield. Bij het ongeluk zijn 12 personen, bemanning zoowel als passagiers, gewond. Bij zijn verhoor door den president van de Rechtbank dr. Buenger verklaarde Van der Lubbe. dat zijn vader koopman is en dat hij een deel van zijn jeugd in een opvoedings gesticht heeft doorgebracht. Hij heeft de la gere school bezocht, waar hij een goede leer ling was. Daarna is hij metselaar géworden en ook als zoodanig werkzaam geweest, zonder een vaste betrekking te hebben gehad. In 1928 kreeg hij kalkspatten in het oog, waarna hij een ondersteuning kreeg van 7 gulden per week. Na het ongeluk met zijn oogen is hij naar Duitschland getrokken, weer naar Nederland teruggekeerd en in 1930 naar Frankrijk ge gaan om een poging te doen over het Kanaal te zwemmen om een hierop gezetten prijs te winnen; door de heerschende stormen was hem dit evenwel niet gelukt. In 1931 wilde hij met een vriend een groo te voetreis door Europa en Rusland onder nemen, welke gefinancierd zou worden met het verkoopen van briefkaarten. De vriend zag echter van het voornemen af, waarop Van der Lubbe alleen op stap ging. President Buenger stelt hierop vast, dat de pas, welke Van der Lubbe is afgenomen, zon der twijfel echt is. Op de foto, welke hem eveneens afgeno men is, staat hij met zijn vriend en reis genoot Belgara, die de vuist tot den Rood Front groet opgeheven houdt, waaruit volgt, dat deze eveneens communist is. De pas echt. Vervolgens kwam de echtheid van de pas nogmaals ter sprake, aangezien hieraan werd getwijfeld door de „umlaut" welke op de u van Van der Lubbe was geplaatst. Beklaagde antwoordt, dat deze in een Ber- lijnsch asyl er op is geplaatst. Daarna komen enkele brieven ter sprake, welke aan v. d. Lubbe zijn gericht. Li een hiervan luidt het: „Wij staan allen naast je. Tegen de hetze van de bonzen". In den anderen brief staat, dat de afzender v. d. Lubbe namens het internationale pro letariaat, dat solidair is met de inzichten van v. d. Lubbe, broederlijk groet. Op de vraag wat voor kameraden dit zijn. geeft beklaagde geen duidelijk antwoord. Geen communist. Op de vraag van den voorzitter:: „Bent u eigenlijk communist?" antwoordt beklaagde: „Neen!" De voorzitter zegt dan, dat v. d, Lubbe toch de sovjet-ster en een communistisch, lidmaat- schaps-boekje had. Later wil de voorzitter hier meer op in gaan. Als eerste getuige wordt dan commissaris van politie Heissig gehoord, die de echtheid van de pas te Leiden heeft onderzocht. Ook deze bevestigde de echtheid van de pas. Vroegere straffen. Vervolgens spreekt de voorzitter over de vroegere straffen van beklaagde.' Vastgesteld wordt, dat beklaagde in 1931 te Gronau en te Berchtesgaden is bestraft wegens bedelen. Bovendien heeft hij in het buitenland nog eenige straffen opgeloopen. o.a. heeft hij in Nederland een gevangenisstraf van 14 dagen gekregen wegens verzet tegen de politie te Scheveningen. Verder werd v. d. Lubbe tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens beschadi ging van het gebouw voor Maatschnrmeliiken Steun. Hij deelte mede, dat hij een verschil van meening had omtrent de ondersteuning en derhalve de vensters had ingeslagen. Vervolgens wordt een brief van de Leidsche politie voorgelezen, waarin een nauwkeurige levensloop van Van der Lubbe wordt gegeven. Hieruit blijkt, dat hij in 1928 in aanraking kwam met een Nederlandschen communisti- schen student, die hem, naar men kan aan nemen, het a. b. c. van het communisme bij bracht. Vervolgens trachtte hjj een leider van de communisten te worden en voor alles on der de werkloozen een aanhang te krijgen. Herhaaldelijk raakte hij met de politie in conflict. Begin 1931, doet hij geen pogingen om invloed te krijgen onder de werkloozen, en vermoedelijk in Maart van dat jaar ver laat hij de communistische partij. In den daarop volgenden winter roept hij wederom vergaderingen bijeen. Hij is dan blijkbaar lid van een groep internationale communisten. Vervolgens wordt een brief van het Neder landsche Ministerie van Justitie voorselezen waarin wordt verklaard, dat de identiteit van den in Duitschland gearresteerden M. v. d. Lubbe met den onder dezen naam bekenden Nederlandschen communist, is vastgesteld. De behandeling wordt dan voor korten tiid onderbroken. Van der Lubbe wien tijdens de behandeling de boeien waren afgenomen, wordt weer geboeid en met de anderen weg geleid. Na de heropening van de behandeling van het proces wordt het verhoor over de levens geschiedenis van Van der Lubbe voortgezet. Op de vragen, waarom hij zooveel reizen in het buitenland heeft gemaakt antwoordt be klaagde: Ik wilde het buitenland leeren ken nen. Voorzitter: Wilde u ook de politiek en de partijen in het buitenland leeren kennen? Van der Lubbe: Neen. Voorzitter: Toch hebt u zich bij verschil lende gelegenheden om de politiek van be paalde pai-tijen bekommerd. In Berlijn, Neu- kölln, hebt u aansluiting gezocht en bent u zelf op straat politieke gesprekken begonnen, Is dit waar? Van der Lubbe: Ja. Voorzitter: Hebt u daarbij over politiek gesproken? Van der Lubbe: Niet veel. Vervolgens vraagt de Oberreichsanwalt den beklaagde of hij, toen hij naar Rusland wilde, latex- vertelde, dat hij overvallen en aange schoten was. Beklaagde geeft dit toe, doch verklaart thans, dat dit alles leugens waren. Voorzitter: U wilde zich door dergelijke ver halen gewichtig maken. Niet als nationaal-socialist opgetreden. In zijn verder verhoor vroeg de presi dent: Er wordt beweerd, dat u te Brocknitz in Saksen eenige nachten door de nationaal- socialisten onderdak werd verschaft, omdat u zich voor nationaal-socialist had uitgege ven. Is dat zoo? Beklaagde: Neen. Voorzitter: Bent u nooit als nationaal-so cialist opgetreden? Of hebt u nooit gedaan, alsof u nationaal-socialist was. Beklaagde: Neen, nooit. Hierover wordt een beambte van Maat- schappelijken Steun verhoord, die verklaar de, dat hem na onderzoek was gebleken, dat degene, die te Brocknitz den plaatselijken na- tionaal-socialisten leider heeft bedrogen, een zekere Barge was. Dit is niet v. d. Lubbe ge weest. Een andere getuige, ambtenaar van de spoorwegen, bevestigt deze getuigenis. Ook hij was met Barge in aani-aking geweest. Van der Lubbe zit thans te lachen. Op de vraag van den voorzitter verklaart hij om het proces te lachen. Hij vindt het komisch. De volgende getuige, Keil, burgemeester van Brocknitz verklaart, dat hij eerst den indruk had gekregen, dat Barge v. d. Lubbe zou zijn geweest. Assesor Coenders vraagt: En is u bekend, dat in de linksche pers beweerd wordt, dat de nationaal-socialisten den brand hebben gesticht? Hebt u het materiaal hiei-voor geleverd? U was toch sociaal-democraat? Keil: Wel was ik sociaal-democraat, doch dit gerucht heb ik niet vex-spreid. Dit verklaart u onder eede? De verdediger dr. Sack: In een telegram, dat de sociaal-democratische Rijksdagafge vaardigde Dobbert uit, Dresden aan het Ge recht te Leipzig heeft gericht, staat: Rijks- dagbrandstichter Marinus van der Lubbe heeft in den nacht van 1 Juni 1932 volgens overnachtingsreglster in de gemeente Woeme overnacht. Hij heeft zich bij leidende natio naal-socialisten te Brocknitz als natio naal-socialist uitgegeven, is door dezexx ver zorgd en daarna verdwenen. Tijdens dat ver blijf heeft hij verklaard, dat in Duitschland binnenkort een bui-geroorlog zou uitbi-eken. De N.S.D.A.P. was echter op alles vooi-bereid. Sack vraagt thans aan Keil of hij zich ui dezen zin tegenover Dobbert heeft uitgelaten. Keil: Neeix. Van dit telegram heb ik niets geweten. Ik heb Dobbert gevraagd wat hij wilde doen, maar deze verklaarde dit nog niet. te weten. De President: Op bladzijde vijf van het bruinboek wordt gezegd: „Volgens eeix inede- deeling van de Saksische autoriteiten viel v. d. Lubbe op, doordat hij van de komende revolutie sprak. Het staat absoluut vast. dat v. d. Lubbe zich in Juni in Sörmewitz ophield en daar door den nat.-socialist, Sommer werd verzorgd. Getuigen hebben bevestigd, dat hij zich als nat.-socialist uitgaf. De Saksische minister werd daarvan ver wittigd, doch door de rijksregeering werd verder onderzoek in deze zaak verboden". Waren zoo vraagt de president de door de vlugschriften verspreide berichten van dezen aard gebaseerd op het door U ver strekte materiaal? Keil: Toen ik het vlugschrift zag heb ik direct gezegd, dat het onwaarheid bevatte. Ober weichsan walt dr. WernerHebt U thans nog eendgerlei aanwijzingen, dat de door Sommer verzorgde man v. d. Lubbe was? Getuige Keil: Ik ben er nu van overtuigd', dat het v. d. Lubbe niet. is geweest. De president hervat dan weer het verhoor van v. d. Lubbe in zake diens politieke opvat tingen. De vraag, of hij de communistische doeleinden heeft goedgekeurd, beantwoord', v. d. Lubbe bevestigend. Op de vraag of hij voor verandering van den staatsvorm is ge weest, antwoordt v. d. Lubbe: neen. Een vol gende vraag aangaande zijn politieke opvat tingen laat hij onbeantwoord. De Oberreichsanwalt grijpt dan in en laat eenige vragen voor v. d. Lubbe vertalen, om dat deze het Duitsoh misschien niet goed heeft verstaan. De tolk stalt daarop den ver dachte een vraag in het Nederlandseh, doch ook nu komt er geen antwoord. President: Zegt U ons nu eens dn het Ne- derlandsch Uw meerling over de politiek, die U gevolgd hebt. Van der Lubbe: Dat kan ik niet. De president stelt nu een lieele reeks wa gen. ten einde van verdachte te weten te ko men of en wanneer hij zich een echt com munist gevoelde, en of en wanneer hij zich uit de communistische beweging heeft terug getrokken. De antwoorden zijn echter niet duidelijk. De president: In 1929, toen deze tijdschrif ten verdeeld werden, was U dus communist. Was U het. ook nog in 1931? Verdachte: Neen. President: Was U het in 1930? Verdachte: Neen. President: U is dus meer dan eens in en uit de partij gegaan? Verdachte Ja. President: Om welke redenen is U uit de partij getreden? Verdachte: Om persoonlijke redenen. President: Kunt U deze redéiien niet dui delijker aangeven? Verdachte: Dat kan ik niet zeggen. President: Is U misschien anarchist ge weest? Verdachte: Neen. Tegen half drie sluit de president dan de eerste zitting van het proces met een ver maning aan Van der Lubbe, voor morgen grondig te overwegen wat hij wil opgeven als reden voor zijn uittreden uit de communis tische partij. De zitting van hedenmorgen en ook alle volgende zouden om half tien aanvangen. STATEN-CENERAAL. EERSTE KAMER. DE KAMER ZAL DE AGENDA VASTSTELLEN. DANKBAARHEID JEGENS DE KONINGIN. 21 September. De Eerste Kamer heeft vanmorgen haar ge bruikelijk Adres van Antwoord aan de Konin gin opgesteld, het antwoord op de Troonrede. Dit adres van antwoord is een beleefdheid van de Eerste Kamer in den vorm van een zuiveren weerslag op de mededeelingen uit de Troon rede. Politieke beteekenis heeft het adres niet dat zou ook moeilijk kunnen, nu aan de vaststelling geen debatten vooraf gaan. Toch was het adres van antwoord ditmaal niet geheel formeel De Eerste Kamer week namelijk van de Troonrede af. om gelegenheid te hebben jegens de Koningin van de groote dankbaarheid te spreken, welke de Senaat vervult, nu de 35-jarige regeering der Konin gin onlangs werd herdacht. Men herinnert zich. dat Dr. Wibaut naar aanleiding van het eerst, na de verkiezing voor de Tweede Kamer aan de orde stellen van de wijziging in de Kieswet, een verandering in het Reglement van Orde voor de Eerste Kamer heeft voorgedragen. Deze wijziging bedoelde de macht van den voorzitter bij het bepalen van den dag der be raadslaging over een wetsontwerp te be perken. Tot dusverre bepaalde de voorzitter den dag der beraadslaging. Dc Kamer had de be voegdheid in dit besluit verandering te bren gen. Maar alleen, nadat de voorzitter een datum had vastgesteld. Wanneer hij niets be paalde, kon dc Kamer uiteraard ook niets ver anderen. Natuurlijk zal een voorzitter een ontwerp nooit, zeer lang laten liggen, maar het is blijkbaar wel mogelijk, dat een voorzitter naar het gevoelen van een groot deel der Kamer een ontwerp t e lang laat liggen. En daaom stelde Dr. Wibaut voor, de Eerste Ka mer ook de bevoegdheid te geven zelf den dag der openbare beraadslaging te bepalen. We moeten zeggen: dit ligt ook eigenlijk in de rede. Toch bleek de Senaat, blijkens het voorl. verslag ter zake niet eenstemmig te denken. En we hadden ons op een warm debat voor bereid met een herhaaldelijk teruggrijpen naar de geschiedenis van het reglement van orde. De werkelijkheid bracht niets van dit alles. In ieder geval geen pijnlijke opmerkingen over het beleid van den president die zijn pres tige zouden kunnen schaden. De voorzitter namelijk legde voor discussie mogelijk bleek de verklaring af dat hij van oordeel is, dat de Kamer de bevoegdheid heb ben moet, welke Dr. Wibaut haar bedoelde te geven. Toen zei Dr. Fock, dat zijn fractie met deze verklaring voor zich. ondanks bezwaar, haar stem aan het voorstel zou geven. En Mr. van Lanschot verklaarde namens z ij n fractie, dat de R.K. vóór het voorstel zich zouden uitspre ken. Daar bleef het bij- Het voorstel van Dr. Wibaut werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De vergadering werd gesloten. In de volgende weck komt de Senaat weer bijeen. TWEEDE KAMER. Ambtsaanvaarding. Commissies. De voorzitter der Tweede Kamer heeft, van daag zijn ambt aanvaard. In zijn rede te dier gelegenheid heeft hij een weldadig beroep op de Kamer gedaan om de bondigheid te be trachten. Hij zelf gaf een uitnemend voor beeld; hij was kort en bondig en zakelijk. Zoo als onze lezers reeds hebben gelezen. Verschillende commissies werden samenge steld na 's presidenten rede. In de commissie voor Buitenlandsche Zaken werden benoemd de hoeren de Geer, Vliegen, Bongaerts, van Dijk, Knottenbelt en Joekes. In de commissie voor de Rijksuitgaven: de heeren Ketelaar, Vliegen, van Dijk, Tilanus, Feber, van Kempen en Teulings. In de vaste commissie voor het Privaat- en strafrecht: de dames BakkerNort en Katz, met de heeren Duys, Knottenbelt, Kortenhorst, Goseling en Terpstra. In de vaste commissie voor de belastingen: de heeren Ketelaar, Snoeck Henkemans, Flcs- kens, van den Tempel, Schouten, Suring en Bierema. In dc vaste commissie voor de waterstaats- aangelegenheden: de heeren Bongaerts, van Rappard, van der Waerden, Krijger, Ebels, van Dobbcn de Bruyn. In de vaste commissie voor de handelspoli tieke zaken: de heeren Hermans, v. d. Waer- den. Schouten, Ebels, Bierema, Dr. Lovink en Kortenhorst Gekozen werden in de huishoudelijke com missie de aftredende leden van Dijk en Vlie gen. En in de Gemengde commissie voor de Stenografie, met evenzeer groote meerderheid, de heeren Snoeck Henkemans, Aalberse en Ketelaar. Tot voorzitters der afdeelingen bleken aan gewezen dc heeren Aalberse. Schouten, Joekes, de Geer en Albarda. En tot ondciwoorzitters de heeren van Dijk, Knottenbelt, Snoeck Hen kemans, Ketelaar cn Vliegen. De belastingontwcrpen. welke tegelijk met de Rijksbegrooting zijn ingediend, zijn naar een commissie van voorbereiding gezonden. De Kamer komt op 5 October in de afdee lingen en op 12 October weer in het openbaar bijeen. AGENDA Heden: VRIJDAG 22 SEPTEMBER Stadsschouwburg: N.V. Amsterdamsch Too- neel. „Eindexamen". 8 uur. Gem. Concertzaal: Propaganda-vergadering der Nat. Soc. Bewoging. Remonstrantenhuis: Ds. G. J. Sirks: „Wor dend huwelijk" 3.15 uur. Palace: Anny Ondra als de Regimentsdoch- ter. Op het tooneel: 4 Anteleks, antipode act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Nu komt 't er op aan'* De wereldberoemde Jazzband „Weintraubs Syncopaters" komt op het tooneel. 7 en 9.15 u. Luxor Sound Theater: „Backstreet", de vrouw in de schaduw. 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. ZATERDAG 23 SEPTEMBER Schouwburg Jansweg: „Joop ter Heul" door het ensemble Julia de Gruyter. 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond: Valerius' „Ge- denckklanck". zang cn lichtb., door P. de No bel. voor de Volksuniversiteit. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3