A 8 BRIEVENBUS. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD -JA 5/ -? i.k. Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (leeftijd 10 jaar en ouden.) 1. (Ingez. door Zandkevertje.) Strikvragen. a. Welke overeenkomst is er tusschen een bitter drankje en een sterke vesting? b. Wat is de zwaarste staf? c. Waar zit men, als men in school komt? 2. (Ingez. door Avrovink.) Ik ben een land in Europa van 9 letters. 6 4 2 5 gebruikt de schoenmaker. 8 4 2 8 is een ontkenning. 3 2 2 8 woont in Denemarken. 3 2 S is een boom. 3 2 is een lidwoord. 7 7 5 is een klein Zuid-Hollandsch riviertje 7 9 3 3 2 5 is een reptiel. 9 7 7 1 is een jongensnaam. 8 7 7 6 9 gebruikt de naaister. 3. (Ingez. door W. B. Z.) Verborgene steden. a. Lust je pa rijst liever dan gort? b. Waarom besteed je zoove»el geld aan post «egels? c. De rookcoupé was vol en. dames mochten in de damescoupé. 4. (Ingez. door Avrovink). Wat kunt ge hieruit lezenf? KI einek ind erene teng caagk oek. 5. (Ingez. door W. B—Z.) Mijn geheel is een bekend gebouw in Ara- eterdam en bestaat uit 13 letters. 10 2 12 7 is in de keuken. 7 11 6 is een insect. 8 2 6 7 is een graansoort De meeste honden zijn 7 6 11 12 13 Op een 4 11 3 1 9 6 7 hoor je muziek. 10 2 7 5 6 verkoopt de melkboer. In een 10 12 3 wordt visch bewaard. 6. rIngez. door Avrovink.) Ik ben een plaats in Zeeland van 14 letters. 4 7 6 14 8 ligt op bed. 1 2 3 4 draagt men op "t hoofd. 10 11 12 13 is een groot gebouw. 3 4 2 is een voetbalclub. 4 7 8 is een boom. 4 2 2 12 is een verkopte meisjèsnaam. 9 8 7 7 snijdt men van brood. 9 8 5 5 4 is een plaats in Friesland, AFDEKLING II (Leeftijd 9 jaar en jonger) 1. (Ingez. door W. B.—Z.) Met 5 letters sta ik op je schrijft. Keer me om en ik besta uit soldaten. 2. (Ingez. door W. .B.—Z.) Met b ben ik een verscheurend dier. Met g loop ik schuin. Met h ben ik geeu dame. Met 1 gebruikt me de schoenmaker. Met m ben ik een water. Met p ben ik een. vrucht. Met t ben ik een kleverige vloeistof. 3. (Ingez. door .W. B.Z.) Kruisraadsel. X X X X X X X X X X een medeklinker eèn lichaamsdeel tegenovergestelde van smal. op een piaioo. dorp in Utrecht wil iedere Jongen graag lid van n een schilderstuk. boom en groote zakken. •heeft 60 minuten. een medeklinker De kruisjes van boven naar beneden en vari links naar rechts moéten hetzelfde woord noemen. 4. (Ingez., door W. B. Z.) Zet achter iéts, dat koud is, iets dat slaat. Dan nog een verkleinwoordje en je krijgt den naam van een bloempje, dat tevens een Ru- briekertje'jnaam is 5. (Ingetz. door W. B.Z.) Strikvragen. a. Welke kaarsen branden langer, die van 10 ent. of. van 5 cent? b. Wat vind je in den Hout. dat je omge keerd op 't schoolbord ziet staan? c. Hoe kun je 10 cent betalen met 9 geld stukken? 6. (Ingjez. door W. B.Z.) o worden schoenen van gemaakt, o een jongensnaam, o een verkorte meisjesnaam o éen zwarte vloeistof, o éten we op de boterham o vierhandige dieren o e enlichaamsdeel o staat "s zomers op het strand. Dé 13ullètjes vérmeiden een slaapplaats. De nulletjes vermelden een slaapplaats. RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 1." Buffél-buffèt Al is de leugen nog zoó sriel, dé waarheid aohteihaalt haar wel. IA. Acaciatakje. 4. Wijk aan Zee. 5. Anne Marie. ^6. Aap, kat, hond. os, haan AFDEELING IT 1. Apotheek. 2. Wintér. 3. Garen. 4. Merel. 5. Kinderbedtijd 6. Zonnebloem Goede oplossingen ontvangen van: Roodborstje 5 Bloze Kriekske 6 Hermien Jansen. Cvclame 5 Roodborstje 5. Lachebekje 5 Zonneroosje 6 Gouden Re gen 6 Avrovink 6 Schrikkelkindje 5 Zandkever tje 6 Ansepans 6 Juffertje Spring in 't veld 6 De kleine Rekenbaas 6 De kleine Timmerman 6 Roze kroontje 5 Zonnestraaltje 6 Zonnefee 6 Boertje 5 Ballenbreistert,ie6 Kerstvoosje 5 Aca ciatakje 5 Nachtvlindertje 6 Herder 6 Her derinnetje 6 Paaschhaasje 5_ Roodkapje 6 Puckie 6 Sneeuwvlokje 6 Tootje v, Slooten 4 Wim 5 Vaders Jongen 5 De kleine Dammer 6 Poppenverplccgstertje 6 Het Visschertje 6 Gelukspop 6 Seringenknopje 6 Kruidjercermij- niet 6 Poppenkind 2 Klein Duimpje 5 Belle fleur 6. RUBRIEKERTJESLIJST. Tootje van Slooten, oud 13 jaar, Rollands laan 78. RUIL-RUBRIEK. KRUIDJEROERMIJNIET. Jacobstraat- 7, (bij de Raaks) heeft 2 bonnen Jamin ter waarde van f 0.30, 2 Hilmos, 1 Verkade vetplanten, 1 van Houten, 1 Rademaker's vroolijk Album, 9 Meco, 4 Broodfabriek de Zeeuw. 1 Ira, 2 Funkes roggebrood no. 50 en 32, 2 Bloemen in onze tuin no. 60 en 133, 2 Onze Jeugd in nationale dracht no. 13 en 37. Sigarenbandjes. Hiervoor vraagt ze Hille (alb.) J. EIBINK, Santpoorterstraat 36, heeft 150 punten D. E. 50 Verkade Vetplanten. 11 Fran ken Scheepvaart, 3 id. Vogels, 14 Roodband 16 Bussink, 3 Potte Cactus, 2 Everlasting, 15 Haaspl. en bons, Groene Jamin bons (f 4) 6 Snoet Wilde .jaren, 12 Miss Blanche, 4 Haka, Hiervoor vraagt zij Duifmerken, Sunücht, Quaker, Klokzeep, Hilmos, Droste, Cocktal, Turmac. Ruiltijd na 7 uur 's avonds. Verder dankt zij de onbekende geefster vriendelijk voor de bonnen, H. KRAMER. Lobletstr. 3 (bij de Zomerkade) wil ruilen: 85 Weegschaaltjes, 3 Verkade vet planten. 45 Sickesz 10 Molenaars kindermeel. 1 Hilmos Kilometer bon, 1 de Wereld in Beeld no. 30. 2 filmsterren, 9 Spelregels, 70 Hille's bonnen Noord-IIolland, 3 Hoe heet die vogel? Hiervoor wilde hij terugontvangen postzegels en Sunlight. Vim. Rinso. Lux. W. HEERENS. Ruysdaelstr. 12 rood heeft 182 Weegschaal. 26 Sickesz, 1 de Bij. 2 Rood band. 8 Taminiau. 2 Franken-spaarpl.. 1 Kar nemelk. 2 Caravellis, Jamin. de Gruyter, Cassabon.s. 1 Dobbelman. 1 Ardath. 12 Effen- di, 18 Koopman, 1 Kilometerbon, 12 Kyriazi, Dubee. Hille (N.H.), Felix, 1 Haas, Alex, 1 Bussink. 5 Gruno, 1 Voorn. Kuipers. Hiervoor vraagt ze D. E. en Stokhuizen. AVROVINK, v. Marumstraat 24 r. heeft 2 Ira, 2 Keg, 1 Franken (Honden nr. 28», 1 Witje en Gitje nr. 90, 1 Haas, 1 Bussink, nr. 71 Gro ningen, 1 Vindeltje, 6 Pelikaan, 17 Hille, Utrecht. Hiervoor vraagt hij een lijst van D. E., Weegschaal, V. S., Sickesz. Kwatta, Hille (N.H.) Boekenbons, Bali, Turmac, Kiazim, Batco, Miss Blanche 32, 33, 34, Cordeal, Ferik, Xan- tliia, Cocktail. LIEN v -d. MEY, Wouwermanstr. 30 heeft 20 Meco. 10 Kwatta, 25 Hille, 20 Cactus, 20 Weegschaal, 34 Haas. Uiervoor vraagt ze Er dal. GILZWAVELTJE is van de dagelïjksche kin dervertelling kwijt geraakt de nrs. 6277, 7980, 9596, 117118. Ze heeft verder: 8 Droste. Verpleegster, 4 Bali, 54 D.E., 4 Benito, 6 Funke, 5 Koorn, 11 Klok, 1 Sunlight, 1 Keg, 1 Ira, 1 Texel. 7 Bosch en Indië. 3 Naarder- meer, 7 Vecht, 7 Bloemen in onzen tuin, 3 Zui- dérzee. 9 Aquarium. 2 Keg. 1 Karnemelk, 7 Fox, 268 Sickesz, 112 Weegschaal, 1 Blauwe reiger. 1 Bonte Wei. 212 Oldenkott, 2 Vetplan ten. 1 Gold Cup, 2 Rademaker, 10 Filmster, 9 Pleines, 2 Baan, 9 Snoets wilde jaren, 4 Quaker, 10 Huygens. 3 v. Delft, l Starreveld. 1 Roelofs, 1 Stark. 1 Roodband, 3 Koopman, 11 Haas, v. Houten, goed voor een tijdschrift, 1 Verkade, aanvullingsbon. Hiervoor vraagt ze Ttiktak. Zijlstra. Hille. Amstel en Turmac. NACHTVLINDERTJE, Eikenstr. 24. Haar lem N. heeft 1 Verkade. 1 Droste. 1- Miss Blanche. 1 1-Iaas, 1 Hoe heet die vogel? 2 Kar nemelk. 1 Spoorwegwonderen. 6 Weegschaal. 1 Dobbelman, 6 Hille (Utr.J, 2 Verkade, Bloemen, 1 Zeewater. 13 Meco. 2 Franken (vogels). 2 Uriot. 4 Roodband. Hiervoor vraagt ze Hille- boekenbons. J. G.. Schermerstr. 8 z heeft 85 Hille. Hier vóór vraagt ze Pleines duifjes. JETTY MÖI-ILMANN, L. Vlamingstr. 5 heeft 23 Rainbow, 17 Weegschaal, 11 Pette. 72 Hille- boekenbons. Daarvoor vraagt ze Ufa in de Wildernis en Vetplanten. ACACIATAKJE. Spaarnwouderstr. 110 heeft. 80 Athletiek. 17 Ufa, 2 Benito, 36 Filmsterren. 19 Funke. 1 Pette, 6 Verkade. 4 Vetplanten. 53 Voetbal, 50 Spelregels, 1 de Jong, 98 Miss Blanche. 31 Rademaker, 4 groote Voetbal. Hiervoor vraagt ze Duifjes. Duifjespl., Film sterren, Dobbelman, Niva, Klaverblad, Funke (18 en 61), Weegschaaltjes, Bussink. ANNIE WIJNSTRA, Dennenst. 1. Haarlem N., heeft: 58 Haas, 25 Duif, 4 H.O., 5 Scholten. 7 Tik-tak. 2 v. Nelle, 2 Ster, 11 Wennex. Hier voor graag terug Vetplanten en Sunlight. DE SINT-NICOLAAS WEDSTRIJD. 't Doet me bijzonder veel genoegen uit ver schillende briefjes ie lezen, dat jullie naar dezen wedstrijd verlangen. Nu de avonden langer worden, 'ijkt 't wel of ons meer tijd wordlfc gegeven cm wat voor anderen te deen. Sint NicoJaas! Je lacht 'in jezelf, als je aan dien heerlijken tijd denkt. Veel licht en veel menschen, mooie uitstallingen en mooie ge schenken, leuke plannetjes en reusachtige verlangens, En al dat prettige beleeft straks het hoogtepunt op den avond van 5 Decem ber in onze eigen, vertrouwde huiskamer met de menschen om ons heen van wie we 't allermeeste houden. Sint Nicolaas en thuis, dat behoort bij elkaar. Daarom hebben we medelijden met alle kinderen, die op 5 December niet thuis kun nen zijn. omdat ze in een ziekenhuis of an dere inrichting verpleegd worden. 't Is juist voor hen. dat we wat doen willen dat we blijdschap willen geven, vreugde wil len brengen, Nu zetten we op ons lijstje de patientjes van: St. Elisabeths Gasthuis. Diaconessenhuis. Maria Sttichting. Brederode-Duin. Licht-Hoeve te Santpoort. Kijkduin te Zandvoort. En omdat we weten, dat er zooveel kinde ren zijn voor wie 5 December geen feestavond kan wezen, willen we ook wat doen voor: Dc Kinderbewaarplaats. De kinderen, die onder toezicht staan van de zusters van 't Maatschappelijk werk. ALs ik straks de lijstjes optel, dan weet ik wel, dab het aantal bedeelde kinderen hon derden bedraagt. Maar ik weet ook, dat ik op honderden werkers en werksters kan rekenen. Wait we maken zullen en geven zullen? Van allerlei. Speelgoed, boeken, kleeren. Zelfver- vaardigd of opgefrischt, maar 'tocli zoo, dat 't waard is gegeven te worden. Wie materiaal nood'ig heeft, vraagt dit in de St. Nicolaas-Rubriek, die van nu af iedere week geopend is. Mocht je voor een bepaalde inrichting willen werken, vermeld dit dan bij je geschenk. 26 November moet alles klaar klaar zijn. Dus twee volle maanden heb je den tijd. Begin meteen en werk langzaam maar zeker. Mocht je raad noodig hebben, dan kun je me 's Woensdagmiddags altijd thuis vinden. Wek je heele familie op om mee te doen. Er is zooveel donkerheid in de we reld en zooveel verdeeldheid. Laten wij op 5 December eenswillend zijn om vreugde en blijdschap te brengen, overal waar t duister is. Laten wij allen probeeren groote en klei ne, jonge en oude Sint Nicolaasjes te zijndan zal 5 December ook voor ons een vreugdedag wezen. W. B—Z. UIT DE NATUUR. Wie zijn vacantie in boschrijke streken heeft doorgebracht heeft op de wandelin: •natuurlijk ook varens ontmoet. Ze zijn aan te treffen in allerlei soorten en grootten. Bij aandachtig beschouwen is het clan ook opge vallen, dat geen enkele varen bloemen draagt dus nooit zaden kan voorbrengen. De voort planting van varens geschiedt dus op een andere manier.. Ze worden gerangschikt on der de overblijvende planten die in den herfst afsterven, maar door het blijvend wor telstelsel onder den grond in het voorjaar v/eer nieuwe stengels naar boven werken. Het oude gedeelte van den wortelstok sterft ge leidelijk af, zoodat de varens steeds door kruipen. De nieuwe loten van zoo'n varen zijn eerst bruine harige bolletjes, maar langzamerhand ontspant zich de hoofdnerf, die geheel op gerold was en de blaadjes of veeren, die even eens kunstig zijn toegevouwen, ontplooien zich. Bij een volwassen blad vormen zich in den voorzomer aan den onderkant bij den top kleine verheffingen door een vliesje afgedekt, die later verwelken en geheel verteren, waar na afzonderlijke bolletjes zijn waar te ne men, die elk op een steeltje staan. Zijn deze bolletjes rijp, dan springen ze open en he' fijne poeder.dat dan door den wind verspreid wordt, noemen we sporen. Ook zijn er sporen, die door middel van haren worden voortbewogen, dooh deze zijn slechts onder een microscoop 'te zien. De sporen brengen echter nog geen gewo ne varens voort, maar uit een spoor, die op den grond gevallen is, ontwikkelt zich een klein hartvormig groen blaadje met aan de onderzijde haarworteltjes, waardoor dit blaadje, de voorkiem, voedsel uit den grond opneemt. Dit nu is het groote verschil met planten die bloemen en dus zaden voort brengen. Uit een zaadkorrel ontstaat een zelfde plant, als die welke het zaad voort bracht. De spoor van een varen brengt geen varen voort, doch enkel de voorkiem. Tusschen de wortelharen, dus aan den on derkant ontstaan organen, die weer voor de voortplanting zorgdragen. Deze voortplan ting geschiedt evenals bij de bloemen door manlijke en vrouwelijke organen. Maar dit alles is zóó klein, dat je een heel goede loupe moet hebben om er iets van t>e kunnen zien. Heb je geluk gehad van eenige sporen en voorkiem te kweeken. dan kan je op een goe den dag uit dat kleine groene blaadje een nieuw plantje te voorschijn zien komen. Dit is de' nieuwe varenplant, die zich uit het zaad van den voorkiem ontwikkeld heeft, (fig. 1). a. voorkiem, b. wortelharen v. d. voor kiem, c. jonge varen, d. worteltje van den jonge varen. De varens groeien graag óp schaduwrijke plekken dicht bijeen op vochtige plaatsen. Ze zijn ingericht op weinige bestraling van de Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, Marnix- straat 20 NAPOLEON, 'I, Was zeker aardig, dat je op 9 September het défilé mee mocht maken. Ik denk, dat de koningin 's avonds wel heel moe zal zijn geweest. Maar jullie zullen jc beentjes ook wel gevoeld hebben. Heb je veel werk met je secretaris-schap? Er zit in dien brief van Jo B. veel goed en veel waars. W. L. 'k Hoop, dat de nieuwe plannen goede resultaten zullen hebben. Omdat het een proef is. zou ik mijn verwachtingen niet al te hoog gespannen houden. In ieder geval moet je maar een poging wagen. Winst wat er van komt. Zoo langzamerhand wordt het leesweer. BLOZE KRIEKSKE. 't Deed me genoegen weer eens wat van jou te hooren. Wat een lange en prettige vacantie heb jij gehad. Vond je Groningen geen mooie stad? Heb jij geen last. van zeeziekte gehad? Dat autotochtje was nog eens fijn. Ik had wat graag mee willen rijden. Jij hebt meer gezien dan ik. Dat is zeker. ROODBORSTJE. Prettig, dat jij je ook weer aan komt melden. Ik hoop, dat je nu weer trouw mee gaat doen. A. B. C. Zit jij weer over je ooren in 't werk? Je kunt er nu tegen. Dus ik vind het heusch zoo erg niet. Die plagerij op school vind ik wel erg. Dat jullie daar nu zooveel ple zier om kunnen hebben. Neen, als ik je was, zou ik er beslist niet aan mee willen doen. Neen zeggen is moeilijker dan ja zeggen, maar in dit geval is het zeker beter. ZONNEROOSJE. Je verdient zeker een mooi cijfer voor schrijven. Ben je in de an dere vakken ook zoo knap? 't Heeft nog een flink poosje den tijd, voor je naar de H. B. S. moet. LACHEBEKJE. Je naam stond onder je werk en niet je schuilnaam. Vandaar, dat ik je naam ook in je briefje zette. Natuurlijk mag je een anderen schuilnaam bedenken, 't Is aardiger, dat je 't zelf doet, dan dat ik het doe. Houd hem dan maar goed geheim. Als ik een wedstrijd uitschrijf, moet iedereen er na tuurlijk nota van nemen. Je raadsels zijn goed. AVROVINK. Leuk. dat jullie ook 3 Octo- berfeest vieren. En wat prettig, dat het je zoo goed bij je baas bevalt. Dan zul je zeker wel flinke vorderingen maken. Je bofte, dat je juist dien verjaardag meevierde. Is je groot moeder nu bij jullie gelogeerd? Heeft ze fijn in den Sneltax gezeten? Ging het haar niet te vlug? ZONNEFEE. Is 't poppedasje nu klaar? Welke kleur heeft het? Het zou prettig zijn. om een heele poppengarderobe te mogen ma ken. Ik vind je schuilnaam sprookjesachtig mooi. Heb je een versje opgezegd op de ko peren bruiloft van oom en tante? ZONNESTRAALTJE. Dat was nog eens een fijne, welverdiende tractatie. Als je Fransch zoo gemakkelijk vindt, maak je ze ker goed werk. Reken er maar niet op, dat 't zoo blijft. Maar flink begonnen, is half ge wonnen. Neen, meneer R. ken ik niet. Wat heeft hij een mooien naam, ROZEKROONTJE. Misschien weet je de volgende week meer te vertellen, DE KLEINE TIMMERMAN. Dus je fiets is naar je zin? Je hebt er deze week zeker heel wat keertjes op gereden. DE KLEINE REKENBAAS. Met zoo'n heele club uitgaan is toch maar heerlijk. In den speeltuin was zeker alles dadelijk bezet. JUFFERTJE SPRING IN 'T VELD. Na spelen komt leeren. Daar kunnen wc best een spreekwoord van maken, hè. 'b Is maar ver standig, dat een kleine Spring in 't veld dat ook inziet. ANSEPANS. Het doet me genoegen, dat zich spoedig weer een blondje zal aanmelden. Ik herinner me nog. hoe prachtig ze het vo rige jaar voor de zieke kinderen gewerkt heb ben. Wat prettig, dat het je op deze school zoo veel beter bevalt. Wat doen jullie in het speel kwartier? B ALLENBREISTERT J E. Heerlijk als je vriendinnetje bij je spelen mag. Wat hebben jullie samen gehandwerkt? Wat doen jullie met al die beukenootjes? Was Gijs een goede kruidenier of at hij de lekkere dingetjes op? Ik dacht, dat je zoo'n ballennet eenvoudig maakte van stokjes en kettingsteken. Dat knoopwerk ken ik niet. Je kunt nu aan den St, Nicolaaswedstrijd beginnen. BOERTJE. Ik wist niet, dat jij zoo'n knappe timmerman was. Dat belooft wat voor den St. Nic. wedstrijd, 't Is maar gemakkelijk voor vader en moeder zoo'n timmermannetje in huis te hebben. NACHTVLIND'ERTJE. Je raadsels zijn goed. Gaat het flink vooruit met je? Geluk kig. dat je zooveel van lezen houdt. Ik zal toch blij voor je zijn, als de paar weken om zijn. 't Is wel gezellig voor je, dat er telkens weer familie naar je komt kijken. GELUKSPOP en SERINGENKNOPJE. Hoe kan je nu zoo'n mooi woord vergeten? Zit je bij meneer D.? Ja, dien ken ik wel. Is Roze- kroontje knapper dan jij? HET VISSCHERTJE. Is de prijs naar je zin? Nu kun je lezen, wat ik met den St. Nic. wedstrijd bedoel. Ik hoop, dat jij ook wat ma ken zult. ACACIATAI^JE. Je fiets heeft den laat- sten tijd zeker nog wel goede diensten bewe zen. Wordt er niet gebabbeld bij dat samen huiswerk maken? Wat hebben jullie Zondag een fijne autotocht gemaakt. Nijmegen is een prachtige stad. Prettig, dat je zoo'n fijn boek uit O. B. leest, Natuurlijk, reken ik op je met den St. Nic. wedstrijd. Ik ben heel benieuwd wat je maken zult. Je raadsels zijn goed. DE KLEINE DAMMER. Is de prijs naar je zin? t Spreekt vanzelf, dat jij ook meedoet met den St. Nicolaaswedstrijd. De avonden worden langer, dus je kunt ook meer tijd aan je huiswerk geven. KERSTROOSJE. 't Beste is nog maar eens een ruil-aanvraag plaatsen en dan maar hopen, dat de viertjes niet dubbel voorkomen. Wat word jij een kraan met Fransch. Ga maar zoo voort. Zooals je bemerken zult. ben ik met den St. Nic. wedstrijd begonnen. Fijn, dat je zooveel plannen hebt. Wat gebeurt er, als de schoolwet, overtreden wordt? VADERS JONGEN. Begin je nu al met ge- heimen? Dat ziet er slecht voor me uit. 't Is wel eens goed, als we verbeelden, dat we iets meester zijn, te bemerken, dat er anderen zijn die 't veel beter kennen. Heb je nog wat van dien pianist opgestoken? WIM. Is 't boek al van hand tot hand ge gaan? Waarom hebben jullie thuis feest ge vierd? Heb je genoten? TOOTJE VAN S. Je bent hartelijk wel kom. Nu ga je zeker mot Nachtvlindertje de raadsels oplossen. Wat gezellig dat jullie samen op de Korfbalclub zijn. Jij schrijft keurig. Je schuilnaam mag je houden. Heb je zwarte lokken? SNEEUWVLOKJE. Jij bent .maar een ge luksvogel. Maar jc had jc prijs ook'eerlijk verdiend. Je bezit al een heele bibliotheek. I-Ioe gaat 't met het vroegere Zwartkopje? Ze doet toch zeker ook mee aan den St. Nic. wedstrijd. PUCKIE. Sneeuwvlokje mag je altijd wel helpen. Leuk, dat jullie allemaal over den St. Nic. wedstrijd hebben gedacht. En nu kom ik er mee aan. ROODKAPJE. Wordt de zweminrichting pas 1 October gesloten? Zwemmen jullie nog van school? Echt gezellig, dat jullie 's avonds al spelletjes zitten te doen. PAASCHHAASJE. Bevalt het je goed op de Ulo? Een bof. dat je zoo weinig huiswerk hebt. Van harte hoop ik voor je, dat 't zoo blijven zal. KRUIDJEROERMENIET. Is 't een mooi boek, de gouden Draad? Prettig, dat je zoo veel succes hebt gehad met je ruilaanvraag. Nu komt de Sint-Nicolaaswedstrïjd. Natuur lijk doe je er aan mee. Een heerlijk vooruit zicht voor je, dat Concordia in 1934 een uit voering geeft. Nu maar flink aan 't werk. 't Spijt je zeker wel, dat Prikkeldraad van gym. weggaat. Wat voor costuum heb jij? MOEDERS HULP. Leuk, dat jij ook weer eens wat van je liet hooren. Als de lange avonden komen, komen in den regel de trouwe oudjes weer terug. Dat doet me goed. Ik ben zoo blij, dat je schrijft: „ik had verleden jaar zoo'n onvoldaan gevoel, omdat ik niet met den St. Nic. wedstrijd had meegedaan". Nu kun je je schade inhalen. Wat vervelend voor moe der, dat ze zoo dikwijls pijn heeft. Ik begrijp, dat je nu vooral moeders hulp moet zijn. Je moogt ten allen tijde een ruil-aanvraag sturen. POPPENKIND. Wil jij. als je met potlood schrijft, wat duidelijker schrijven. Ja, ik ben dikwijls naar de Ruïne van Brederode geweest. Ik vind het er altijd weer even mooi. Deze week zul je zeker meer raadsels oplossen. Je ingestuurde raadsels waren goed. LENTEKIND. Dat was nog eens een groote, gezellige brief. Wat heb jij veel geno ten. Had je ook niet graag een vliegtochtje willen meemaken? Je hebt heel wat van Am sterdam en omgeving gezien. Je had over al je ervaringen best een opstel voor den vacantïe- wedstrijd kunnen maken. Al de vreugde van Koninginnedag spant nog de kroon, hè? Je hebt daar je oogen goed den kost gegeven. Had je niet graag mee willen doen aan de wedstrijden? Gelukkig, dat Moeder en Rie je kwamen halen. Wou je wel weer naar huis? Nu maar op school je beste beentje voorgezet, dan zal 't zeker goed gaan. HERDERINNETJE. Prettig, dat jij voor de Licht-Hoeve gaat werken. Ik weet nog best hoe keurig je het vorig jaar hebt. gewerkt. Wat heb jij Zaterdagavond geweldig gefuifd. Hoe laat stond je 's Zondags wel op? BELLEFLEUR. Ik vond het natuurlijk leuk dat jij er ook weer was. Zoo, ben je nu op de Mulo? Zwem je nog? Haarlem, 23 September 1933. W. BLOMBERG—ZEEMAN, Marnixstraat 20. - zon en bezitten geen middel om snelle ver damping tegen te gaan. Moeten ze dus het beschuttend looverdak missen dan sterven ze spoedig af. De varens kunnen beter tegen een windstootje door de veölfcrachtige stelen en door de diepe insnijding en in het blad laten ze veel en gemakkelijk wind door. Over de verschillende soorten spreken we hier niet, ze zijn te veel om te onthouden, alleen de adelaarsvaren dient vermeld die soms meters hoog wordt. Als je het voetstuk van zijn bladsteel dwars doorsnijdt, dan is met wat goede wil een dubbele adelaar te zien, zooals deze ook voorkomt in het Duit- sche wapen. S. VAN WAAR DE NAMEN? IJmuiden wil zeggen mond van hel IJ. Dat muiden mond beteekent, bemerken we ook in de plaatsnamen Muiden. Genemuiden, Ar;:'" muiden, IJselmuiden. Nijmegen Neomagum Nieuwe vlakte. Gooi gouw streek. Damrak wil zeggen recht stuk vaarwater aan den Dam. Dit rak komt ook voor in Kre- k-erak, Volkerak. Rok is een klankwisseling met rak. b.v. Rokin. Betuwe en Veluwe Bet ouwe en Velouwe. Ouwe streek. Bel -• beter vel =- vaal. Dit woordje ouwe vinden we terug in land ouwen. Aa water, eigenlijk een afkorting van 't Latijnsche aqua. IJ en Ee beteekenen ook water. Egmond was vroeger Eemond. Sassenheim was vroeger Saksenheim. Heim beteekent huis. De Saksen trokken in de 5de eeuw door ons land. Goo gouw. b v. in Westergoo, Oostergoo. Fïvelgoo enz. Dam komt in veel plaatsnamen voor. Men sloeg een dam over een rivier en bouwde er een stad omheen. Schiedam. Amsterdam (vroeger Amstelredam) Rotterdam, Edam, Zwammerdam, Leerdam, enzoovoort. GRAPJES. Zusje tegen moeder: „Nu heeft Janneman al weer zijn boterham met den boterkant op 't kleed laten vallen. Waarom smeert u zijn boterham niet op een anderen kant?'' Jan tegen vader: „Waarom schrijven ze in de krant altijd zooveel, als er een beroemd man gestorven is en waarom lees je nooit, dat er een beroemd man geboren is?" Dame bot bedelaar: „Ik geef nooit aan de deur." Bedelaar: „Dat moet u ook niet doen, me vrouw. U moet aan mij geven." Een automobilist rijdt een hooiberg onderste boven en zegt tegen den knecht: „Ga gauw aan je baas vertellen, dat dit ongeluk ge beurd is." „Mijn baas weet 't al meneer." „Hoe kan dat nou?" „Hij ligt eronder". Bedelaar met houten been: „Och. meneer, zooals U ziet. ben ik mijn rechterbeen kwijt." Meneer, die niet al te scheutig is: „Ik kan. je verzekeren, dat het hier niet is. Professor tot tafelgast: „Zoo Meyer, hoe gaat het? 'k Heb je in langen tijd niet ge zien. Als ik niet wist, dat jij het was, zou ik je niet herkend hebben." „Pardon, professor, 'k heet geen Meyer." „Sapristie, is jc naam ook al veranderd? POSTZECELRUBRIEK. ZWITSERLAND Aanvulling III. lj/5/ 7~ro S T S /a+5 3 a-t/a rqsi /o Ja 3ö 6o ///IQ GöVhgrct De Pro Juventute zegels van 1931 zijn 5±5 (geelgroen) Gezicht, op Oberingaden. 104-5 (violetgrijs) Wetterhorn. 20±5 (roodbruin) Dent du Midi. 30+10 (blauwviolet) Alexan der Vinet. In 1932 verscheen een vredesserie ter gele genheid van de vredesconferentie. 5 c. (groen), 10 c. (oranje), 20 c. Clalarood, 30 ct. (ultramarijn), 60 c. (sepia) met vredes duif. Grootte van deze zegels 23X28. 1 Fr. (blauw en grijs) met Vredesengel 40±30. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den St. Gottharditunnel verschenen in 1930 10 ot. (bruinrood) met afbeelding van Louis Favre, 20 ct. (rood) m. Alfred Echer, 30 ot. (blauw) m. Emil Wetli, allen met de jaartallen 18821930. Grootte der vakjes 30X32. Tot slot een serie vliegzegels ter gelegen heid van de Vredesconferentie 1932. 15 ct. (groen en lichtgroen), 20 ct. (rood en geel-oranje), 90 ct. (blauw en lichtblauw). Grootte der vakjes 40X30. Zie het schetje. Rustenburgerlaan 23. Nieuwe deelnemers: 92 H. Holsbergen, By- rantiumstraat 33.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 8