H.D. Vertelling HET HAARLEMSCHE STADSBEELD. VLIEGEN IS NIET GEVAARLIJK. \5 WÈ? H hÊÈl' i•S.»M8600Knrtnriern |fïj| Jlj&iiiiiji! UIT DE WERELD VAN DE FILM. Van alles en nog waf. ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD >3 Hoe het eens was. Hoe het geworden is. i tart ,Jl L De Dreef bij de Meester Lottelaan omstreeks 1760. Vermijdbare en onvermijdbare ongelukken. Wat het publiek niet weet. Door EARL OF CARDIGAN, den bekenden Engelschen amateur-piloot. Er is gezegd ik weet niet meer door wien dat de menschen, buiten de kringen der aviatiek, in twee groepen kunnen ver deeld worden, n.l. hen, die zeggen dat vliegen gevaarlijk is en hen, die het alleen maar denken. Evenals alle generaliseeringen gaat öok deze niet geheel op maar ik geloof toch wel dat er een onaangenaam-groote kern van waarheid in schuilt. Als amateur-piloot ken ik beide groepen goed. Zij, die tot de eerste behooren zeggen: „Ik vind het toch zoo dapper van u, ik zou nooit in zoo'n gevaarlijk ding de lucht dur ven ingaan!" Die van de tweede groep zijn omzichtiger. Zij zeggen: „Hoe verbazend interessant! Het vliegen is tegenwoordig na tuurlijk zonder gevaar, vergeleken bij vroe ger, maar maakt uw vrouw zich soms nog niet angstig?" Ik weet dat zij beiden hetzelfde bedoelen, n.l.:.,Arme kerel! Natuurlijk kost het hem eens zijn hachje!" Waarom toch? Indien, zooals ik zeker geloof, het vlieg tuig, mits op verstandige en bekwame wijze bestuurd, een van de veiligste der moderne vervoermiddelen is. hoe komt het dan dat zijn reputatie altijd nog zoo weinig gunstig is? Het geeft niet of wij onszelf al bedriegen met te spreken over de toenemende ver trouwdheid van ons publiek met de lucht. Het blijft een feit, dat de menschen de vliegmachine blijven beschouwen met open lijk of half-verborgen wantrouwen. Ik denk dat de reden hiervan te zoeken is in de weinige bekendheid van den., man in the street" met het vliegen en wat daarmede in verband staat. Daardoor moet hij bij het vormen van een meening afgaan op wat hij ziet. leest of hoort. Laat ons even nagaan, wat dit beteekent. Wat ziet iemand in 't algemeen van vlie gen? Als hij naar een vliegveld gaat, wat hoogstens een of twee maal per jaar zal gebeuren, zal hij daar de een of andere demonstratie bijwonen. Die demonstraties kunnen, van verschillenden aard zijn. maar het deel van het programma, waar het op aankomt, zal steeds hetzelfde zijn: een „looping the loop". Soms zal er ook een „vol plané" bij zijn. De gewone toeschouwer ziet en bewondert deze dingen. Soms laat hij zich zelfs ver leiden tot. een „pleziertochtje". Hij stijgt op, uiterlijk kalm maar innerlijk min of meer verwonderd over zijn eigen stoutmoedigheid. Na één „rondvaart" landt hij weer en tracht zijn indrukken te verzamelen. Hij komt tot de conclusie dat hij een heel prettig avontuur heeft gehad. Wat leest en hoort hij over vliegen? lomand is weer over den Oceaan gevlogen en iemand anders heeft het ook geprobeerd, maar is nog niet aangekomen. Luitenant X. en sergeant Y. zijn in de lucht bij het hou den. van militaire vliegoefeningen met el kaar in botsing gekomen. Beiden konden zich gelukkig per parachute redden. De heer A. heeft bij het dalen tegen een schoorsteen gestooten en mej. B. ligt in een ziekenhuis na bij een landing met haar machine in aan raking te zijn gekomen met prikkeldraad. Wat moet zoo iemand nu denken? Hij kan slechts vermoeden, dat een vliegtuig een buitengewoon interessant maar gevaarlijk ding is. Hoe zou hij tot een andere conclusie kunnen "komen? De medaille heeft natuurlijk een keer zijde, een die het publiek bijna nooit ziet. De wérkelijke prestaties: het vele duizenden uren vliegen zonder dat er een ongeluk ge beurt: de talrijke landen-tochten, volbracht zonder één hapering: de enkele gedwongen landingen die op bekwame wijze en veilig worden uitgevoerd, daarvan hoort men niets of zoo goed als niets. Daar echter hoofdzakelijk de vliegonge lukken en -rampen bekend worden kan het zijn nut hebben deze ongelukken wat nauw keuriger te beschouwen en te trachten onderscheid te maken tusschen die welke vermeden hadden kunnen worden en de o n- vermijdelijke. Naar mijn oordeel is een ohgeluk dat vermeden had kunnen worden, geen bewijs voor het gevaarlijke van vliegen. Als ik met mijn auto achteruit rijd tegen een lantaarnpaal aan. had ik dat kunnen vermijden. Zoo'n ongeluk bewijst niet het gevaarlijke van autorijden. Maar als ik tegen iets oprijd door een plotseling defect aan mijn stuurinrichting, is dit onvermijdelijk en het bewijst, dat mijn auto gevaarlijk is. Nu geloof ik dat 99 van de 100 vlieg ongelukken. tot de vermijdbare moeten ge rekend worden. In de eerste plaats reken ik daartoe bijna alle ongelukken met militaire vliegtuigen. Het eerste doel toch van elke militaire organisatie is: efficiency, het zoo spoedig mogelijk bereiken van effect. En de veiligheid komt eerst in de tweede plaats. Met het vliegen in formatie, bij voorbeeld, wordt zeker efficiency bereikt, maar niet veiligheid. Ongelukken met militaire vliegtuigen be wijzen dus niet, dat vliegen gevaarlijk is. In de tweede plaats hadden bijna alle vliegongelukken, veroorzaakt door mist of slecht weer, vermeden kunnen worden. Bij dikke mist behoort men op den beganen grond te zijn. Wonderwel genoeg, hoort men wel eens piloten zich excuseeren, dat zij in de mist „de beheersching over hun zenuwen hadden verloren" en teruggekeerd of ge land waren. Mijns inziens mogen zulke avia- teurs juist trotsch zijn op hun gezond ver stand. En ten derde staat het voor mij vast, dat vele vliegongelukken het gevolg zijn van zor geloosheid en onnadenkendheid. Ook deze zijn natuurlijk te vermijden. De onvermijdbare ongelukken zijn u i t- sluitend die, welke een bekwaam piloot overkomen gedurende een normale vlucht. Hoevelc van zulke noodlottige ongelukken zijn er? Volgens mijn overtuiging slechts één of misschien twee, per jaar. En misschien komt iuen tot een dozijn perjaar van der gelijke ongelukken van minder ernstigen aard. Deze laatste worden meestal veroor zaakt door gedwongen landingen in moeilijke omstandigheden, bij voorbeeld op moeras- aclitigen bodem. In dergelijke gevallen blijft de piloot, dank zij zijn veiligheidsgordel, on gedeerd maar de machine wordt vernield. Wanneer men echter het aantal van deze DE DREEF. Links geven wij een teekening van de Dreef bij de Meester Lottelaan, gemaakt naar een afbeelding dateerend van 1760. Een vergelij king met de rechtsche teekening toont de verandering wel zeer sterk. ongelukken vergelijkt met het enorme aan tal uren, dat in de burgerlijke luchtvaart ieder jaar wordt „gevlogen" begint men het gevaar bij het vliegen in zijn juiste verhou dingen te zien. Geen enkele vorm van zich verplaatsen met groote snelheid is geheel zonder gevaar én "ik beweer niet, dat vlie gen daarbij een uitzondering is. Maar wel beweer ik. dat het vliegtuig, als het goed be stuurd en behandeld wordt, een mate van veiligheid verzekert, welke voor die van geen enkel ander vervoermiddel, waarbij groote snelheid vereischte is, na een twintigjarige ontwikkeling als die van de vliegmachine, behoeft onder te doen. (Nadruk verboden). Een Engelsche meening over eigen filmwezen. Waarom importeert men sterren Door VERE DENNING In het afgeloopen jaar is een belangrijke vooruitgang te bespeuren geweest in de pro ductie van Engelsche films en als het zoo doorgaat, dan zal Engeland binnen afzien- baren tijd een gooi doen naar 's werelds filmsuprematie (zegt een Engelsch tijdschrift althans). Sir is geld in de Engelsche filmwereld en de technische uitrusting der studios is even goed als waar ook in Amerika of Europa. En dan heeft Engeland dit voor, dat het de beschikking heeft over acteurs, schrijvers en technici van elke nationaliteit, zonder die personen van over te groote afstanden te moeten laten komen. Maar we missen iets, zonder hetwelk we de wereldmarkt nooit kunnen veroveren: ster ren. Vrouwelijke sterren, wier namens het pu bliek in de bioscoop lokken, zooals dat doen die van Greta Garbo, Mariene Dietrich, Janet Gaynor. Gedwongen tot import Hoe komt het, dat Constance Cummings, de jonge Amerikaansche die Harold Lloyds tegenspeelster was in Movie Crazy, naar Engeland gehaald is voor 4000 pond om de hoofdrol te spelen in Heads we go? Waarom? Omdat er geen Engelsche actrice is met een naam, die iets zegt tot het gemiddelde pu bliek. Als gij dit niet gelooft, moet u maar eens aan uw kennissen de namen vragen van Britsche sterren, wier films zij nooit over slaan. Ge zult een klein lijstje krijgen. Want er zijn er niet veel. De meesten zijn mannen, en vrijwel ieder van hen had al een reputa tie van het tooneel, welke reputatie door de; film werd vergroot. Jack Hubert en Gracie Fields, Edna Best, Gordon Harker Ralph Lynn, Cicely Courtneidge en Herbert Marshall geen dezer kwam door de film op. Zij Tegeniooordige toestand. waren tooneelspelers, van wier diensten zich de studios gelukkigerwijze hebben verzekerd. Hollywood heeft twee hunner weggehaald, n.l, Elizabeth Allen en Heather Angel. We hebben nog Joan Barry en Madelein Carroll. Wie anders is er? Van het tooneel komt Jessie Matthews, die zich als goed filmster ontpopte in „There goes the Bride" en „Midshipsmaid". Dan is er Molly Lamont uit Zuid-Afrika, die voor de B. I. P. heeft gespeeld en wijd geprezen is. Judy Kelly is uit Australië gekomen en zal vermoeedlijk een uitstekende kracht worden voor dezelfde maatschappij. London Film Productions, voor wie Charles Laughton (Nero uit het Teeken des Kruises) nog twee films zou maken, voor hij naar Hollywood terugkeerde, bezit vier actrices, waarvan ze sterren trachten te maken. Het zijn Wendy Barrie. Joan Gardner. Merle Oberon en Diana Napier, die in Wedding Rehearsal optraden. Geen wonderen verwachten Aan Alexander Korda is het te danken, dat deze meisjes contracten hebben van 5 jaar, en op Amerikaansche manier worden opge voed tot sterren. Hij begrijpt, dat het ruwe materiaal nog geen, volkomen afgewerkt pro duct is. Het schijnt zeer natuurlijk, doch het is een feit, dat de Engelsche leiders steeds klagen, dat hun ruwe materiaal, dus nieuwe ontdekkingen, niet gelijk is (zijn) aan de be kende Hollywoodsterren. Ze realiseeren zich niet, dat die sterren de producten zijn van een goed georganiseerd systeem. Van het oorspronkelijke meisje, dat door een regis seur „ontdekt" werd. is in de beroemde ster, wier naam duizenden lokt, zeer weinig over gebleven, misschien 15 pCt. Kijk bijv. eens naar Norma Shearer, een zeer beroemde en geliefde ster. Als ze acht .jaar geleden aan een Engelsche studio ge klopt zou hebben, was ze weggestuurd. Maar toch had ze een zeker „iets", dat Hol lywood overtuigde, dat ze iets zou kunnen worden. De maatschappij die haar engageer de, verwachtte geen wonderen in een week. zij zette haar op diëet, liet haar oefe ningen doen en zorgde voor een fraai fi guur. Honderden dollars gaf de maatschap pij om te ontdekken uit welken hoek Norma het best gefotografeerd kon worden. Kleer makers en kappers zochten wekenlang naar wat haar het mooist stond. En de Metro jggSggSgggEjggSSSB— Vijftig schapen. Nadat Montauban, de bultenaar langen tijd tot de mannen rondom de kroegtafel gezeten, had gesproken over het gevaar lijke en het misdadige van Tamos' plan, om Peter Premzel, den kommies, „een ongeluk" te laten overkomen, was er een stilte inge treden, want alle mannen voelden, dat er waarheid school in de waarschuwing van Montauban, den bultenaar. Allen behalve één: Tarnos zelf. Dan mag jij heb zeggen, schreeuwde Tarnos woest, maar ik hou vol, dat we, zoo lang' Peter Premzel hier in de buurt als kom mies rondscharrelt, geen droog brood kun nen verdienen. En als ik het nog eens zeggen mag, dan is er morgen een kommies minder op de wereld1 Stil riepen de mannen, die in den hoek van „Het Pierement" zaten. Eerst had een goedkeurend gebrom duidelijk hun instem ming met Tarnos woorden bewezen, maar nu, na wat Montauban gezegd had, voelden ze allen het gevaar, dat er inschool, om hardop te verklaren, dat er met Peter Premzel. den kommies, wel eens een ongeluk kon gebeu ren, want neen, dat was niet verstandig van den door drank onvoorzichtig geworden Tarnos. Ik zeg, wat ik wil! ging hij toch op het gevaarlijke onderwerp door. We moesten er meteen maar om loten, wie van ons dat zaakje opknapt. Als jullie niet durven ik wel!! Vooruit Montauban, jij bent immers zoo knap, Vertel ons dan maar 'ns hoe we die vijftig schapen over de grens krijgen. Sinds Peter Premzel hier is, worden alle bergwegen bewaakt en als jij nu nog kans ziet over de brug te komen, dan moet je eerst een middei weten, om de schapen on zichtbaar te maken. En dan laat ik me nog hangen, als dat bij den duivelschen Prem zel werkt op de manier die jij je voorstelt! Vroeger, zei Sarnec, die ook wel eens goede ideeën had. vroeger gingen we toch altijd bij Stari Sandec over de brug en dan waren we meteen de grens gepasseerd. Tarnos lachte, kort en fel. en het was. alsof er met dat lachten een ijskoude wind „Het Pierement" binnenkwam. Vroeger, schamperde hij, toen was het geen kunst, om hier de linke uit te hangen, maar nou Peter Premzel er is, nou moet Montauban het nog eens probeeren. Ik weet ook een middel en het mijne is best. Eerst Peter Premzel uit den weg geruimd en dan kunnen we verder praten. Bij deze uitdaging bleef Montauban kalm, zooals steeds. Ook bij hem bestond een wrok tegen dezen nieuweling, maar een moord nooit! Hij had zijn spel altijd ge speeld, wel onwettig, maar niet valsch. Vroe ger had hij altijd gewonnen, maar door list, niet door gemeenheid. En overigens had hij den zweepslag van Tarnos' sarcasme niet noodig, om te beseffen, dat het gewenscht was, door een groot succes zijn prestige, dat dreigde verloren te gaan, te herwinnen. Mannen, zei hij, wanneer we den raad van Tarnos opvolgen, dan bereiken we, dat er binnen eenige dagen een onzer voor zijn geheele leven nooit meer het zonlicht zal aanschouwen. En dan, te laat, zal hij achter de tralies de dwaasheid van Tarnos' voorstel en het verstandige van mijn woorden inzien. Wanneer dat een succes is, gaat dan jullie gang, maar dan trek ik me terug. En opnieuw misten de kalme woorden van den zoo bedaarden Montauban hun uit werking niet. Over de gezichten der mannen gleed een angsttrek. Een kogel durfden ze trofcseeren, maar nooit meer het zonlicht zienlevend begraven... neen, Tarnos' raad deugde niet. Ik loop liever achter den ploeg, den hee- len dag hard werkend, dan je heele leven op gesloten, mompelde Sarnec. Liever versche eieren, dan droog brood, lachte Pol, wel wat schor, omdat de angst nog in zijn keel zat. Ouwe wijven zijn jullie! schold Tarnos met dronkemanskoppigheid. Jullie bent bang En juist op het oogenblik dat de man nen weer naar Tarnos' meening zouden gaan luisteren, sprong Montauban boven op de ta fel en voor het eerst scheen hij zijn kalmte verloren te hebben. Mannen, zei hij. en hij zei het zoo krach tig, dat zelfs Tarnos er door geïmponeerd werd. mannen, overmorgennacht. precies te twaalf uur, zullen we met die vijftig schapen de grens passeeren! Wat nu nog? Hoe we dat doen zullen? Luister dan.... Het plan door Montauban opgemaakt kon geniaal genoemd worden, maar het was door Tarnos aan Peter Premzel verraden. Op een kwartier afstands yan de brug van Stari- Sandec zouden de mannen van Motauban een noodbrug bouwen, op de plek, waar de beek het smalst was. En over die noodbrug, welke, nadat alle voorbereidingen goed ge troffen waren, in zeer korten tijd gereed kon zijn, zouden overmorgennacht de vijftig schapen worden vervoerd. Met die voorberei dingen was men onmiddellijk begonnen, zoo als Peter Premzel zich met eigen oogen over tuigd had. Want zelfs nadat dit bijna fan tastische plan door Tarnos aan Peter Prem- zal was verraden, had deze er niet eer geloof aan gehecht, voor hij alles zelf onder zocht had en alles zelf had opgenomen. Vanmiddag had hij eenige mannen met palen zien sjouwen en onopgemerkt had hij hen kunnen volgen. Op een bepaalde plaats wai-en de mannen verdwenen en na een kwartier kwamen ze terug, maar zonder palen. Het was zijn instinct van menschenjager, dat hem weerhield een luiden kreet van ver rassing te slaken. Verscholen tusschen strui ken en verscholen in een spelonk, vond hij alle materialen, die hem door Tarnos nauw keurig waren opgesomd. Hij liet alles precies zoo liggen en ging onmiddellijk naar de grenspost. Daar had hij een lang gesprek met den commandant, waarvan het resultaat was, dat hij het bevel kreeg over alle beschik bare mannen. Nog lang voor middernacht trokken zij er op uit, om de smokkelaars op heeterdaad te betrappen. Het middernachtelijk uur was niet ver meer en Peter Premzel met zijn mannen wachtten. Rondom was de doodsche, angst aanjagende stilte van den nacht. De maan was achter de wolken schuil gegaan. De ef- fene, strakke stilte werd slechts af en toe onderbroken door het blaten van een schaap en Peter glimlachte, als hij er aan dacht, hoe de smokkelaars in angst zouden zitten, dat dit blaten hen zou verraden. Peter en z'n mannen wachtten, maar dit wachten maakte hen zenuwachtig. Was er iets ge beurd? Zou Montauban het verraad van Tarnos hebben ontdekt? Wat was er toch? Waarom daagde er geen mensch op? En dan, ineens, veel dichterbij, klonk het blaten van één schaap. Weer even stilte en dan het blaten van véle schapen. Ginds! Het gezicht van Peter Premzel vertrok en hij sprong op. als een dier, dat zich een prooi ziet ontgaan. Mee! schreeuwde hij. mee! De schavui ten gaan de oude brug over. Er is ginds geen bewaking meer. want we hebben alle man schappen hier! Mee, want hier komen ze niet! Mee. dan toch Toen Peter Premzel met z'n mannen bij de zoo stevig-gebouwde oude, brug kwamen, was er geen spoor meer van de smokkelaars te vinden. Nog eenmaal was Moniaiiban. de bul tenaar, meester over het terrein gebleven. TON RUYGROK. zorgde voor een contract, waardoor ze slechts rollen kreeg, die haar pasten, zoodat de po- Norma Shearer. pulariteit geen schade leed door een onge lukkig scenario of slecht-liggende rol. Geef ze een auto! Als een actrice er als een ster moet uitzien, dan moet ze zich ook voelen als een ster. En het is duidelijk, dat iemand zich onmogelijk een „ster" kan gevoelen als zij den vroegen trein naar Elstree moet nemen en met de bus laat van de studio's huiswaarts keeren. Een auto moet ze hebben, een goede, fraaie auto, niet een die amper loopen wil. Er zijn genoeg Engelsche meisjes, die schoonheid bezitten en talent. Er zijn er ge noeg, die die 15 pCt. filmster hebben, maar men mag niet verwachten dat ze de overige 35 pCt. er maar zoo bij krijgen. Het geven van hulp daarbij is de taak van de maat schappijen en dit moeten ze hier van Holly wood leeren zoo gauw mogelijk! STUDIO-SNUFJES. Erich Waschneck (hij schiep o.a. Acht Meisjes in een boot) is de regisseur van Ze gepraal der Liefde, een film naar den ro man An heiligen Wassern. van J. C. Heer. Karin Hardt speelt hierin o.a, mee. Charles Boyer (meldt Le Journal) speelde in beide versies. Annabella trad in de Fran- sche op. voor haar nam Merle Oberon de rol in het Engelsch waar. John Loder, Betty Stockfeld en Inkijinoff (bekend uit Storm over Azië) spelen in beide versies. De populariteit, die Dick Powell en Ruby Keeler thans bezitten na hun prestaties in „42nd Street" en „Gold Diggers of 1933'' was aanleiding dat beiden in de nieuwe productie 1933'34 zullen spelen in een groote all-star musical-film getiteld, „Classmates". Turkije en het metrieke stelsel De Turksche regeermg heeft besloten, met ingang van 1 Januari 1934 het metrieke stel sel in te voeren. Een korenaar van 5000 jaar. Bij de opgravingen bij Mohenjo Daro in Sind (Br. Indië) heeft men in een graf dat 5000 jaar oud moet zijn, een korenaar ge vonden. De aar is uitgezaaid en leverde een graansoort op, die afwijkt van de thans be kende soorten, maar die heel vruchtbaar schijnt en zwaar is van korrel. De man met den grooten baard Toen op 5 Januari 1477 de begrafenis van Karei den Stoute plaats vond. verscheen düar bij de hertog van Lotharingen ten teeken van rouw in een zwart kleed en een gouden baard. Verstandige olifanten Plinius vertelt in zijn natuurgeschiedenis sen van een aantal olifanten, die een zeereis zouden maken. Zij weigerden echter aan boord te gaan alvorens hun eigenaar zich met een plechtigen eed verbonden had, de dieren na een zekeren tijd weer naar hun land terug te brengen. Of ze zeeziek geweest zijn wordt niet ver meld. Een oude krant Het oudste Chineesche nieuwsblad, dat dagelijks in de stad Peiping reeds gedurende 1022 jaar verschijnt, heet de „Khing Po". Een reuzenbloem De grootste bloem ter wereld, die in Indo- China voorkomt, is de „Rafflesia Amoldi". Zij heeft een middellijn van 3 voet. Vlugge bestelling! Een brief, die in 1864 in New Canaan was gepost en- geadresseerd aan: Rev. C. H. At kins. Pottsrsville. Tenn. U.S.A. werd eenige weken geleden, dus eerst na 69 jaar, door de post besteld!.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 14