EMGELSCHE AftSTH RAG 1 ET N.V. STEENKOLENHANDEL v.h. J. H. KRUL Jr. De Afsluitdijk officieel opengesteld. Bierstatistiek. De vi jfde dag te Leipzig. Hei Bdmtpijkste 51e Jaargang No. 15416 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen Dinsdag 26 September 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post f 072S4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 p Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNi5 regels ƒ1.75, elke regel meer f035. Reclame» ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f250.-. Wijsvinger f 1 50.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 26 September. Nederland en de Duitsche Joden. ,,De vraag of door het Nederlandsch initia tief het lot van de Joodsche vluchtelingen onderwerp van bespreking op de veertiende Volkenbondsvergadering zal'uitmaken, blijft iji groote mate de belangstelling in Volken bondskringen bezatten. Minister De Graaff hoopt vandaag of morgen over dit onderwerp een onderho.ud met von Neurath te hebben en indien dit bevredigend zal verloopen mag verwacht worden dat de Nederlandsche dele gatie op de Volkenbondsvergadering het voor stel zal indienen, dat de Volkenbond een commissie benoemen zal die onderzoeken zal op welke wijze de moeilijkheden het best zouden kunnen worden ondervangen die door het vertrek van duizenden Joden en andere vluchtelingen uit Duitschland ontstaan zijn; moeilijkheden niet alleen voor deze uitgewe kenen zelf, maar ook voor de staten waar heen zij hun toevlucht hebben genomen. De te benoemen commissie zal een ruime opdracht moeten hebben ten aanzien van de voor te stellen maatregelen, die o.a. zouden moeten betreffen de verdeeling van de vluch telingen in de verschillende landen; de ver schaffing van werkgelegenheid aldaar, de bevordering van de emigratie naar Palestina en de hun te verstrekken paspoorten. De stu-» die zal niet slechts tot'; de Joodsche vluchte lingen beperkt moeten blijven, maar ook tot diegenen die uit andere overwegingen Duitsch land hebben verlaten. In de hoogste kringen van het Volkenbondssecretariaat schijnt men het voorgenomen Nederlandsche initiatief met groote instemming te begroeten, terwijl ook uit het overleg met de regeeringen van andere staten, waar Duitsche vluchtelingen •in grooten getale verblijven, zooals Frankrijk, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland, gebleken is, dat hetook door de delegaties van deze landen ter Volkenbondsvergadering gaarne ondersteund zal worden". Dit bericht de Geneefsche correspondent- van het Alg. Hbl. De practische tusschen- komst van Nederland ten bate van de uitge weken Joden is een taak, die zeer kenmerkend op onzen weg ligt. Het mag. "ons verheugen dat- een dergelijk 'initiatief van onze regee ring uitgaat en we kunnen er gerust bijvoe gen: „Wij hadden ook niet anders verwacht". Nederland is immer de veilige toevlucht voor verdrukten en vervolgden in andere landen geweest; het is niet meer dan logisch dat het zich ook voor hun toekomst interesseert, en de andere regeeringen oproept om gezamen lijk die te verzekeren. Alleen kunnen wij dat niet. Wij zijn een klein volk, en als een acht maal zoo groot volk een aanval van rassen haat krijgt en de Joden verdrijft kunnen wij de gevolgen van dit ziekteproces niet alleen voor onze rekening nemen. Het zal den te. Genève bijeengekomen staatslieden overigens ook wel duidelijk zijn dat wie zulke daden bedrij'fït er eenige ver antwoordelijkheid voor heeft te dragen, en het as.dus te verwachten, dat de Duitsche. ministers zal gevraagd worden wat Duitsch land eigenlijk zelf denkt te doen om de materiëele gevolgen van de zaak op te lossen. Overigens is het te hopen dat het bij deze practische uitwerking van de zaak niet zal blijven. Het Rijksdagbrand-proces bewijst dat men ten langen leste in Duitschland be nauwd is geworden over de opinie in het buitenland. Ten aanzien van de Jodenvervolgingen is die opinie veel onverdeelder en positiever. Zij houdt daar niet maar slechts twijfel en ach terdocht in. maar vrijwel algemeene veroor deeling. Het zal zeer gewenscht zijn dat op de eerste Volkenbondsvergadering, die na deze vervolgingen gehouden wordt, de overige na ties zeer duidelijk aan Duitschland te kennen geven wat zij ervan denken. Genève is steeds bedoeld als een centrum r.iet alleen van internationale zakelijke on derhandelingen. maar ook van ontwikkeling der internationale cultuur, die door de Duitsche De- IteHnismakutfr mei Uaadem-'s Dag-Wad wordt vandaag voortgezel door een aan tal a.s. abonnés wij hebben het vertrouwen dat zij het zullen worden die het voor de vierde maal ontvangen. In de zes nummers van ons blad, die hun worden toegezonden, zullen zij met belangstelling bijdragen vinden van onze kunstcritici. De namen dier vaste medewerkers aan ons blad zullen zij dadelijk met herkenning begroeten, om dat de arbeid onzer critici hen overal bekend heeft gemaaktook binten onzen vasten lezerskring, ook buiten dit district waarin Haarlem's Dagblad als Eerste Dagblad geldt. De heer en J. B. Schuil (Tooneel). Karei de Jong (Muziek), J. H. de Eois Schilderkunst en Litteratuur)G. J. Kalt (Muziek) en H. G. Cannegieter Tooneel en Filmkunst) verzorgen ge zamenlijk een Kunstrubriek, die tot de allerbeste in Nederland behoort. Als gij ook van hun werk in Haarlem's Dagblad de trouioe lezer wordt zult gij de zeker heid hébben helder en volledig op kunst gebied voorgelicht te worden door men- schen van diepgaande studie en groote ervaringenthousiasten voor de Kunst die hun lief is. Uw haard of kachel gedurende den geheelen winter aan te houden. Slechts 's morgens en 's avonds een weinig Uw rooster schudden en b ij vu 11 e n met onze afm. 15-20 m.M. a 1.60 per H.L. IPP00 franco bergplaats. a"^[ OVERVEEN, TELEFOON 11617-T4I06 Aangenamer en I goedkooper dan I welk systeem van rwar m ing ook (Adv. Ingez. Med.) Jodenhetze een trap in achterwaartsche rich ting heeft gekregen. Hoe eerder dit tot de Duitsche regeering doordringt, hoe beter. Ten slotte zal zij toch onvermijdelijk bakzeil moeten halen. Het gaat zoo niet, en we leven nu eenmaal in de twintigste eeuw, en niet in de tiende. R. P. Het monument ingewijd. Meer dan driehonderd genoodigden uit alle deelen van het land hadden zich na de zeer scherpe controle van de marechaussee aan de beide kanten van den afsluitdijk te hebben gepasseerd Maandagmiddag tegen dire uur verzameld op de plaats, waar op 28 Mei van het vorige jaar des middags te 13.02 uur het laatste sluitgat van den afsluitdijk in den Vlieter was gedicht. Onder hen bevonden zich tal van autoritei ten de vroegere ministers van Waterstaat König, Bongaerts en Reymer, tal van leden van de Eerste en Tweede Kamer, de Commis sarissen van de Koningin in de provincies Noord-Holland Jhr. Röell en Friesland Jhr. Harinxma thoe Slooten, familie van wijlen ir. C. Lely, leden van den Zuiderzeeraad met diens voorzitter ir. A. Wortman, leden van de Com- missie-Lorentz, leden van de Zuiderzee- commissie voor Defensiebelangen, Mr. G. Vis sering en leden van de naar hem genoemde commissie, vertegenwoordigers van de Gene rale Commissie Zuiderzeesteunwet, de meeste ingenieurs van den dienst der Zuiderzeewer ken, de directie van de Nederlandsche Spoor wegen, burgemeesters van tal van gemeenten uit Friesland en Noord-Holland en tal van andere vooraanstaande personen van vele diensten, die direct of indirect in verbinding stonden met de Zuiderzeewerken. Na de rede van ir. De Blocq van Kuffeler, waarvan wij reeds den korten inhoud ver meldden, heeft gesproken mr, J. H. Telders. als president-commissaris van de Maatschap pij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken. De opdracht aan den ontwerper, architect Dudok, was, dat het aan te bieden monument eenvoudig zou zijn, dat het niet mocht her inneren aan de crisisneerslachtigheid, doch aan het werk van een krachtig volk. Spr. ge loofde, dat de ontwerper daarin alleszins ge slaagd was. Van denzelfden geest getuigt de reliefplaat, die zal worden aangebracht onder een aan den toren, die het monument vormt, gebouwde luifel, ontworpen door den beeld houwer Hildo Krop, en waarop de voortduren de uitbreiding van zijn grondgebied symbo lisch is weergegeven door drie steenzetters, waarboven als spreuk is geplaatst „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". Het monument is geplaatst op de plek, waar op 28 Mei 1932 de afsluitdijk van de Zuiderzee werd gesloten. Ter weerszijden van een toren, waarvan het hoogste punt ongeveer 25 M. boven den waterspiegel is gelegen, leiden breede trappen naar een bordes op ruim 6 M. boven den waterspiegel, uitzicht gevende over het IJsselmeer. Van dit bordes af geven twee teakhouten deuren toegang tot een wentel trap in den toren, welke aan de Waddenzee zijde opzettelijk gesloten is gehouden en aan de IJsselmeerzijde van glas is voorzien; naar boven gaande verwijdt de blik zich dan alleen over het IJsselmeer. Ter hoogte van ongeveer 18 M. boven den waterspiegel krijgt men van een platform een onverwacht weidsch uitzicht over de Wadden zee, terwijl zoowel naar het Oosten als naar het Westen het machtige dijkslichaam als een rechte streep vervaagt, slechts aan de Oostzijde door het Breezand en door het Korn- werderzand onderbroken om aan den horizon zich op te lossen in de nauw zichtbare aftee- kening van het oude land. Aan de Waddenzeezijde is tegen den toren, in een golfmotief van de hand van den beeld houwer Hagedoorn een gedenkblok van Beiersch graniet aangebracht, waarop de woorden „Hier werd de dijk gesloten 28 Mei 1932". De voorzitter van het Comité tot oprichting van een gedenkteeken op een afsluitdijk, jhr. mr. J. M. van Beyma, burgemeester van Leeuwarden, verzocht den minister namens het comité te aanvaarden twee bronzen pla quettes ter plaatsing in de heftorens van de uitwateringssluizen in het Westen bij Den Oever en in het Oosten op het Kornwerder- zand. De beide plaquettes vermelden als op schrift; „Tijdens de regeering van Koninging Wilhelmina is deze afsluitdijk, hoofdwerk van de gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee, rechtstreeksche verbinding van Noord-Holland naar Friesland, in 5 jaren tijd tot stand ge bracht door het vernuft en den arbeid van Nederlandsche ingenieurs, aannemers en werklieden. Ter herinnering hieraan is deze plaat door tijdgenooten aangebracht". Jhr. Beyma bood den minister een bijbe- hoorend album met de namen der schenkers ter plaatsing in het archief der Zuiderzee werken aan. De minister deelde medfe, dat dr. Colijn, oud voorzitter van den Zuiderzeeraad tot zijn leedwezen verhinderd was; hij herdacht dr. Lely, en somde devoordeelen van de Zuider zeewerken op, 'al vergat hij de nadeelen voor de visschersbevolking niet. Tenslotte deed hij mèdedeeling van de onderscheidingen, die de regeering van haar kant heeft gemeend aan de Koningin te moeten voorstellen. Te 16.20 verklaarde de minister den af sluitdijk voor het publiek geopend, waarna de Marinekapel onder leiding van den heer L .H. f. Leistikow het Wilhelmus speelde. Aan beide zijden van den dijk stonden reeds auto's te wachten. Vele bewoners van Den Oever hadden de vlaggen uitgestoken. Benoemd is tot ridder in de Orde van den Nederlandsehen Leeuw Ir. W. Kamp te 's-Gravenhage, hoofdingenieur bij den Dienst der Zuiderzeewerken, ir. J. H. Telders te Be verwijk, voorzitter van den Raad van Be stuur van de Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken en ir. N. de Ronde Bresser te Wassenaar, secretaris van den Raad van Bestuur van de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken. Benoemd zijn tot officier in de Orde van Oranje Nassau ir. J. Lely te Wieringen, di recteur-hoofduitvoerder van de Maatschap pij tot Uitvoering' van Zuiderzeewerken, ir. J. C. Pannekoek te 's-Gravenhage eerstaanwe zend ingenieur bij den dienst der Zuiderzee werken en ir. J. F. R. van de Wall eveneens eerstaanwezend ingenieur bij den dienst dei- Zuiderzeewerken. Verder is toegekend de eeremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud aan den heer D. ten Veen te Haarlem, hoofdmachinist in dienst bij de M. U. Z. Volgens een statistiek ivordt in België het meeste bier gedronken. n.l. 165 L. per hoofd per jaardan volgt Engeland met 70 L. en onder aan de lijst Nederland met 20 LJ. Voor statistische gegevens Raak ik altijd weer in vuur, Zie bijvoorbeeld nu dit epos Van de bierliter-atuur. België 'drinkt dus het hardste Van het schuimend gerstenat, Hond'êrdvijfenzestig 'liter, Ieder jaar, dat is je wat. En per hoofd van de bevolking, Inclusief de zuigeling. Elk volwassen hooiki is. practisch, Dus een okshoofd niet gering. 't Zou misschien nog juister wezen, Als men zei: zooveel per buik, Hoe dan ook, die brave Belgen Hebben een bar bierverbruik. Wij volstaan met heel wat minder, Matig zijn wij toch, nietwaar, Eiken dag een heel klein slokje, Twintig liter in het jaar. Nationale trotsgevoelens Wellen op, als je dat ziet. Statistieken van jenever Maakt men nog gelukkig niet. P. GASUS Van der Lubbe beantwoordt vragen. Een andere methode van verhoor. (Zie ook pag. 3) LEIPZIG. 26 Sept. (V.D.i Hedenmorgen, op den vijfden dag van het proces te Leipzig in verband met de brandstichting in den Rijks dag. was de belangstelling wederom zeer groot- en reeds geruimen tijd voor de opening van de zitting was in de zaal geen plaat-s meer on bezet. Ook de pers is weer in grooten getale aanwezig, aangezien men verwacht dat Van der Lubbe nog vandaag verhoord zal worden over de zaak van de brandstichting zelf. Voor de opening der zitting zag men Van der Lubbe's verdediger opvallend lang in ge sprek met den gevangenisgeneesheer Dr. Schuetz en den Oberreichsanwalt Dr. Werner. Bij de opening der zitting te ongeveer kwart voor tien. deelde de- President Dr. Buenger mede. dat men de methode van verhoor van Van der Lubbe had moeten wijzigen. De be klaagde heeft, in tegenstelling tot de verhoo- ren tijdens het vooronderzoek, toen hij zijn verklaringen vlot, uitvoerig en samenhangend aflegde, in het proces zelf tot nog toe slechts haperend en gedeeltelijk onverstaanbaar ge antwoord. De Senaat, heeft daarom besloten bij het verdere verhoor van Van der Lubbe de personen., die hem de vroegere verhoeren hc-bben afgenomen, te betrekken. In de eerste plaats is dat de rechter van instructie Lands- gerichtsdirector Hoch en verder eenige re cherche-ambtenaren. Zij zullen morgen uit- genoodigd worden. Het verhoor van Van der Lubbe zal dan aldus geschieden, dat hem ge vraagd wordt, wat voor den gang van het proces noodzakelijk is, doch dat tegelijkertijd de ambtenaren, die hem vroeger verhoord hebben, zullen worden gehoord. Daarmee wordt niet gezegd, dat de verklaringen van Van der Lubbe zonder beteekenis zullen zijn. Het Hof is van meening, dat Van der Lubbe alles verstaat en dat een observatie van eenige dagen duidelijk getoond heeft, dat hij het pro ces volgt en de antwoorden die hij geeft in het algemeen in het volle bewustzijn van wat hij zegt. De wijziging in de methode van verhoo ren maakt ook een wijziging in den gang van het proces noodzakelijk. Daarom zullen thans de vier afzonderlijke brandstichtingsgevallen worden behandeld. Dimitroff verheft zich van zijn zetel en roept; Ik zou graag een verklaring afleggen. Voorzitter: Dat sta ik niet toe, U hebt, niet het recht bij elke voorkomende gelegenheid verklaringen af te leggen. Ik zal volgens de proces-orde vaststellen wanneer U verklaringen kunt afleggen. Dimitroff: Ik moet verklaren, dat op Za terdag Voorzitter: Ik sta dit niet toe; vandaag wordt Van der Lubbe verhoord. Dimitroff: Ik stel vast, dat ik niet in de ge legenheid ben Voorzitter: U hebt hier niets vast te stel len, U hebt zich ten minste'eerst tot Uw ver dediger te wenden. Dimitroff: Ik verdedig mijzelf hier: De voorzitter roept thans beklaagde Dimi troff tot de orde en gaat dan door met het verhoor van Van der Lubbe over zijn daden. Een bekentenis. De President wendt zich tot Van der Lubbe en zegt: „Luistert u eens precies naar wat ik vraag en geeft u ons uitvoerig antwoord. Wij heb ben de vorige maal nagegaan wat u gedaan hebt tot Vrijdag toe. Wat deed u nu op Zater dag' 25 Februari? Was u in den nacht, van Vrijdag op Zaterdag' misschien in het tehuis voor mannen in de Alexanderinenstrasse?" Van der Lubbe: (luid) „Ja". President: „Waarheen hebt ge u toen be geven?" Van der Lubbe: „Naar het centrum van de stad" President: „U kwam daarbij voorbij het Raadhuis en het Slot?" Van der Lubbe: „Ja". President: „Wilde u toen al de beide ge bouwen in brand steken?" Van der Lubbe: „Neen". President: „Wanneer is dat denkbeeld bij u opgekomen?" Van der Lubbe: „Later". President: „Was dat niet al op Woensdag?" „U was dien dag toch op het crisisbureau en had daar van anderen gehoord, dat openbare gebouwen in brand moesten of konden wor den gestoken". Van der Lubbe: „Neen". President: ..Toen hebt u lucifers en vuur makers gekocht. Herinnert u zich dat?" Van der Lubbe; „Ja". President: „In welke straat?" Van der Lubbe weet dat niet meer. De president verklaart aan de hand van de acten. dat. het in de nabijheid van de Alexandrinenstrasse. geweest is, Van der Lubbe heeft twee pakjes vuurmakers ge kocht. Van der Lubbe geeft dit toe, doch hij weet niet meer of hij nadrukkelijk pakjes vuurmakers met het etiket „Rote Flammë" heeft gevraagd. Wel weet hij nog. dat een koopman, bij wien hij vuurmakers had ge kocht., hem gevraagd had of hij Hollander was en dat hij toen geantwoord had, dat hij Rijnlander was. President: „Had u toen het besluit om brand te stichten dus reeds genomen?" Van der Lubbe: „Nog niet heelemaal". President: „Waarheen bent u toen ge gaan?" Van der Lubbe: „Naar de Hermannplatz". President: „Ja. doch verder ook nog naar het crisisbureau aan den Mittehveg in Neu- köln". Van der Lubbe: „Ja". De Afsluitdijk opengesteld voor alle verkeer. Gedenkteeken onthuld en vele onderschei dingen toegekend. pag. I De Haarlemsche Kruideniersbeurs is gisteren geopend. pag. 7 De Ned. Mij. van Nijverheid en Handel pu bliceert een aantal suggesties voor bezuini ging op onderwijs. pag. 8 Nederlandsche regeering verzoekt het presi dium der Volkenbondsvergadering de kwes- tis der Joodsche vluchtelingen op de agenda te willen plaatsen. pag. 3 In het proces te Leipzig is gisteren de vroegere communistische Rijksdagafgevaardigde Torg- ler gehoord. pag. 3 Belangwekkende publicaties over v. d. Lubbe in zijn Leidschen tijd. pag. 4 Gespannen toestand op Cuba. Engelsclien en Amerikanen door communisten bedreigd. pag. 3 Onderhandelingen tusschen Vaticaan en Moskou? pag. 3 De Mexicaansche stad Tampioo is opnieuw door een wervelstorm geteisterd. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Nederland en de Duitsche Joden. pag. 1 Dr. J. Roorda: Oorlogsprophylaxis. pag. 7 B. de Jong van Beek en Donk: De veertiende Volkenbondsvergadering. pag. 3 J. B. Schuil; XIoc Amsterdam mevr. De Boer van Rijk huldigde. Het ensemble Julia dc Gruyter met Joop ter Heul. pag. 1 Laatste- li/e-e-U iemee^cif-ze^ ECHTE WAL E S-AN TH RACI ET o.a. a f 2.40 Geldig lot I October WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) President: „Dat is een groote honderd a honderdtwintig meter lange houten barak. U hebt vroeger gezegd, dat het nog te licht was, zoo dat u maar weer weg ging.'Hoe- laat was het toen u terug kwam?" Van der Lubbe: „Dat kan ik niet zeggen". President: „Ongeveer half zeven?" Beklaagde: „Ja". President: „Om het crisisbureau is gedeel telijk een schutting. Hoe bent u op het terrein gekomen?" Van der Lubbe: „Over de houten schut ting". Tegenstrijdige verklaringen. President: „Weet u nog in welke volgorde u daar de pogingen tot brandstichting hebt gedaan? Tot een brand is het er niet geko men". Van der Lubbe zwijgt President: „Bent u achterom gegaan?" Van der Lubbe: „Neen". President: „Maar dat hebt u vroeger ge zegd. Hebt u daar niet. een raam open ge vonden?" Van der Lubbe: „Dat kan zijn". President: „Hebt u toen een half pakje vuurmakers, dat later gevonden werd. bran dend naar binnen gegooid?" Van der Lubbe: „Ja". President: „Dit brandende pakje is aan den overkant tegen een gesloten deur blijven lig gen en heeft daar nog een tijdje gebrand. Hebt u dat kunnen zien?" Van der Lubbe: ,Ja, dat heb ik gezien". De brand werd ontdekt door een burger, die een in de nabijheid op wacht staande opper wachtmeester van de politie hierop opmerk zaam maakte op de brandende vuurmakers op het dak. Deze heeft toen met een aantal burgers den brand gebluscht en heeft bij deze gelegenheid de plaatsen waar de brand gesticht was vast gesteld. De voorzitter verklaart thans, dat indien deze brand niet tijdig ontdekt was, deze een zeer grooten omvang had kunnen aannemen, aangezien naast het vertrek, waar het paket was neergeworpen, vele licht brandbare stof fen waren opgeslagen. De verdediger van van dor Lubbe, dr. Seuf- fert, vraagt thans aan beklaagde, of deze ge merkt heeft, dat het*vertrek, waar hij brand stichte als woonvertrek werd gebruikt. Beklaagde antwoordt hierop bevestigend. De voorzitter behandelt thans de derde brandstichting van beklaagde op dezen avond, n.l. in het Berliner Slot. Van het Raadhuis is beklaagde naar het Slot gegaan. Aan het westfront van het ge bouw was een bouwsteiger opgesteld. Hierlangs is beklaagde naar het dak geklom men en heeft door een openstaand venster een hoeveelheid brandende vuurmakers naar binnen geworpen, waardoor het kozijn vlam vatte. Vervolgens trachtte hij een hekwerk tegen den muur. waarlangs in den zomer klimplan ten groeien in brand te steken, doch dit mis lukte door den sterken wind.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1