UIT HET BUITENLAND Torgler in het proces te Leipzig gehoord. Bij den aanvang der veertiende Volkenbondsvergadering. 3 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD Cespannen situatie op Cuba. Engelschen en Amerikanen door Communisten bedreigd Uit Rome: Onderhandelingen tusschen Vaticaan en Moskou?Uit Genève: Nederlandsche regeering verzoekt de Volkenbondsvergadering de kwestie der Joodsche vluchtelingen te behandelen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS CUBA. Uit Havanna wordt gemeld, dat de vijandige houding jegens de vreemdelingen op Cuba, in het bijzonder jegens de Amerikanen toe neemt. Tal van Engelsche en Amerikaansche families bevinden zich in groot gevaar, aange zien zij door communisten worden bedreigd. De Amerikaansche torpedobootjager Hamilton zal bij Tanamo 16 Engelsche en Amerikaan sche onderdanen aan boord nemen. Een En gelsche lichte kruiser bevindt zich in de buurt om eventueel met de Amerikaansche oorlogs schepen mede te werken aan de bescherming der Engelsche onderdanen. 0 De Amerikaansche consuls op Cuba hebben er bij hun landgenooten op aangedrongen zich naar de kust te begeven om binnen het bereik der Amerikaansche oorlogsschepen te zijn. Amerikaansche ambtenaren onderhande len met stakers over de eventueele vrijlating der bedreigde buitenlanders. Uit Washington wordt gemeld dat terwijl de Cubaansche parlementaire partijen bereid schijnen onder den druk van de catastro- phale, economische en politieke situatie tot overeenstemming te komen over een coalitie kabinet, president Roosevelt met het oog op de chaotische toestanden in het binnenland van Cuba de Amerikaansche marinestrijd krachten in de Cubaansche wateren instruc tie heeft gegeven, eventueel zonder rugge spraak met het staatsdepartement mariniers aan land te zetten, indien het leven of de eigendommen van Amerikaansche staatsbur gers in gevaar zouden komen ITALIë. In kringen van het Vaticaan verluidt, dat het niet buitengesloten schijnt, dat binnen kort tusschen het Vaticaan en Sovjet Rus land onderhandelingen zullen worden ge ëntameerd met het doel de wederzijdsche be trekkingen te verbeteren, althans zulke be trekkingen tot stand te brengen. Het vati caan zou er den nadruk op leggen, dat het minder op den staatsvorm aankomt, wanneer slechts de kerk, althans haar vertegenwoor digers ongehinderd kunnen werken. Ten andere zou Sovjet Rusland bereid zijn, dit toe te laten op voorwaarde, dat de kerke lijke vertegenwoordigers zich op geen enkele wijze in de politiek zouden mengen. GENèVE. De Nederlandsche regeering heeft bij het presidium van de Volkenbondsvergadering het voorstel ingediend den Volkenbondsraad op te dragen onverwijld de kwestie der Duit- sche vluchtelingen te behandelen in econo misch, financieel en sociaal opzicht. De Ne derlandsche regeering wijst er in een kort voorstel op, dat door de emigratie der Duit- sche vluchtelingen in de Nederlanden een toestand is geschapen, welke zekere maat regelen vanwege den Volkenbond noodzake lijk maken. Thans wordt overwogen of het voorstel der Nederlandsche regeering ter behandeling zal worden gegeven aan een der groote commis sies van de Volkenbondsvergadering. De Ne derlandsche regeèring heeft reeds eenigen tijd geleden de regeeringen te Berlijn, Parijs, Brussel en Praag langs diplomatieken weg van haar voornemen op de hoogte gesteld de kwestie der Duitsche vluchtelingen in den Volkenbond ter behandeling voor te stellen. Zij heeft er evenwel met nadruk op gewezen, dat zij deze kwestie wil laten behandelen on afhankelijk van alle politieke overwegingen slechts van de technische zijde, aangezien juist met het oog op de groote werkloosheid de Duitsche vluchtelingen voor de betreffen de landen een nieuwe ernstige belasting be- teekenen. Gemève. De veertiende Volkenbonds vergadering geopend. Gistermorgen is door den president van den Volkenbondsraad Mowinckel, in tegen woordigheid van delegaties uit alle bij den Volkenbond aangesloten landen, vertegen woordigers van de internationale pers, an veel belangstellenden de veertiende alge- meene vergadering van den Volkenbond offi cieel geopend. De grootste aandacht vestigde de Duitsche minister Goebbels op zich en met groote be- I311 "^telling ziet men de door hem af t. leg gen v:.klaring tegemoet. Door talrijke gedelegeerden werd ook Dol- fuss met opvallende hartelijkheid begroet. Mohwinekel hield een rede, waarin hij met klem wees op de mislukking van alle tot nog toe gehouden internationale conferenties en vooral op de verantwoordelijkheid der groote mogendheden voor een spoedige regeling dei- Ontwapen ingskwesti e Met 30 van de 53 uitgebrachte stemmen koos de Volkenbonds-Assemblée den Zuid- Afrikaanschen gedelegeerde Charles Te Wa ter. hooge commissaris der Zuid-Afrikaansche Unie te Londen, tot president van de 14de Assemblee. Amerika. Stabilisatie van de suiker. President Roosevelt heeft naar Reuter meldt, een accoord tot stand gebracht, dat maatregelen behelst ten behoeve van de sui kerstabilisatie. Het accoord geeft aan Roosevelt of aan een door hem aan te wijzen vertegenwoordiger het recht, het voorloopige contingent Cu baansche suiker te verhoogen of te vermin deren. z Het accoord voorziet verder in de op richting van een maatschappij voor het reserveeren van suikervoorraaen. Deze in stelling heeft het recht, elk suikeroverschot, dat uit een verhooging van het contingent voortspruit, op te nemen en tijdelijk uit de markt te houden. Ten slotte voorziet het accoord in de vorming van een suikerstabilisatieraad. Deze raad die uit negen leden zal bestaan, heeft tot taak, onder controle van Roosevelt en den minister van Landbouw, Wallace, het accoord tot uitvoering te brengen. NOODWEER BOVEN JAPAN DUURT VOORT. OP TAL VAN PLAATSEN VERWOESTINGEN. TOKIO, 25 September (V. D.) Vier huizen zijn vernield en twaalf beschadigd in een kustplaats bij Hakodaté op het Japansche eiland Jesso, waar gisterenmiddag op een plaats 300 yards uit de kust een windhoos is opgekomen, welke landwaarts „rolde", waar hij overging in een wervelwind overal ver woestingen aanrichtende. 36 visschersbootên zijn door den wervelwind los geslagen en eenige honderden yards afgedreven. HERRIOT ERNSTIG ZIEK. PARIJS, 25 September (V. D.) De Fransche oud-minister-president Herriot, die na zijn terugkeer uit Sovjet-Rusland een keelont steking opliep, werd gisteren ernstig ziek ge acht, zoodat zijn omgeving het noodig vond een aantal geneesheeren te laten consul teeren. Na een onderzoek bleek, dat hij lij dende is aan een ernstige nieraandoening. De koorts was gisteravond tot 40 graden ge stegen. Herriot lijdt hevige pijn en zal waar schijnlijk geruimen tijd het bed moeten hou den. Nader verneemt de Tel., dat de toestand van Herriot gisteren iets verbeterd was. De temperatuur, die reeds hooger dan 40 graden is geweest, is tot 38.5 gedaald en ook de alge- meene toestand wordt als gunstiger be schouwd. MOORD TE PARIJS. DIRECTEUR VAN EEN CASINO DOOD GEVONDEN. DE STAD TAMPICO OPNIEUW GETEISTERD. VELE DOODEN. New York, 25 September iV.D.). Naar uit de stad Mexico City wordt gemeld, heeft een geweldige wervelstorm, welke zich voort bewoog met een snelheid van 170 K.M. per uur en gepaard ging met zware wolkbreu ken in het Noord Oostelijk deel van Mexico ontzaglijke materieele schade aangericht. Een groot aantal personen is om het leven ge komen. De verbindingen zijn verbroken. De stad Tampico is geheel geïsoleerd. De cycloon heeft vrijwel drie vierden der stad verwoest. Volgens de tot dusverre ont vangen berichten zijn alle van hout opge trokken gebouwen ingestort, terwijl tallooze steenen huizen ernstig beschadigd werden. Tegelijk met den wervelstorm ontstond een geweldige overstrooming. De regeering heeft ter verhindering van ongeregeldheden de staat van beleg afgekondigd. Het aantal doo- den is zeer groot. De troepen hebben reeds assistentie verleend. De cycloon woedde on onderbroken gedurende een half uur. ERNSTIGE TOESTAND SLOVENIë. IN 50 VERMISTEN. BELGRADO, 25 September (V. D.) Uit het overstroomingsgebied van Slovenië worden verschrikkelijke bijzonderheden bekend. In eenige plaatsen staat het water 3.50 M. hoog in de straten. Het dorp Struga is het meest getroffen. Hoewel geen rivier of beek het dal doorstroomt, werd het dorp in minder dan een uur tijd onder water gezet. 50 personen worden vermist. De anderen konden zich, ten deele gekleed, in de bergen redden, waar zij twee dagen en nachten in groote bezorgd heid hebben verkeerd. Er dreigt thans ook een tekort aan levensmiddelen, omdat de te velde staande gewassen zijn vernield. De re geering van Joego Slavië heeft 200.000 dinar beschikbaar gesteld voor hulpverleening. PARIJS. 25 Sept. (Reuter) De directeur van het Casino et Palace te Parijs, Oscar Dufranne, werd hedenmorgen op zijn bureau met ingeslagen hersenpan gevonden. Zijn horloge en portefeuille waren verdwe nen, zoodat men vermoedelijk met roof moord te doen heeft. Volgens de Tel. wordt ook gedacht aan wraakneming van een ontslagen employé. ROEHM TIKT S. A.-LEIDERS OP DE VINGERS. ZIJ MOETEN ZICH NIET ALS ZEDEN MEESTERS OPWERPEN. De chef van den staf der S.A., Roehm, heeft een proclamatie uitgevaardigd, welke gericht is tegen de schijnheiligheid. Dat deze in den laatsten tijd orgiën viert, is niet tegen te spreken. Zoo.-' werden bijv. voor het cos- tuum en het verblijf in badinrichtingen de meest onzinnige bepalingen uitgevaardigd. De Duitsche vrouw wordt verboden zich te poederen of in lokalen te rooken. In de groote steden moeten alle buiten deze bekrompen opvattingen vallende inrichtingen van ver maak worden opgeheven. Uit den laatsten tijd zijn opnieuw berich ten ontvangen, dat ook S.A., S.S.-leiders en -mannen zich in het openbaar opwerpen tot zedenmeester en vrouwelijke personen in bad inrichtingen, of op straat hebben lastig ge vallen. De taak der S.A. bestaat niet in het waken over de kleeding, de gelaatstrekken of de kuischheid van anderen, maar om Duitsch- land omhoog te brengen door een vrijen en revolutionnairen strijdgeest. Daarom ver bied ik alle leiders en manschappen der S. A. en S.S. hun activiteit op dit gebied te ontplooien en zich te maken tot handlangers van moraal-aesthetici. Rookende meisjes toch veroordeeld! Wegens onbeschaamd optreden tegen eeni ge S.A.-mannen zijn twee meisjes tot 14 en 25 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De meisjes, die naar een ver jaarspartijtje waren geweest, fuifden in een café, waar S.A.-man nen zaten, nog een beetje na en staken daar bij een sigaret op. Een der S.A.-mannen herinnerde haar er aan, dat de „Duitsche vrouw niet in het openbaar rookt", waarop de meisjes op niet zeer beleefde wijze haar meening over het rookverbod te kennen gaven. Zij werden daarop gearresteerd. Heftig verweer van den communist. Van der Lubbe opnieuw gehoord. In het Rijksdagbrandproces te Leipzig werd gisteren de communist Torgler gehoord, Hij zegt o.m.: Ik wil beginnen met overeenkomstig de waarheid te constateeren, dat ik volkomen on schuldig ben. dat ik met deze misdadige brandstichting in den Rijksdag niet het aller minste te maken heb. noch direct, noch indi rect. In het bewustzijn van mijn absolute on schuld en uit verontwaardiging over het feit, dat men mij en mijn partij in verband brengt met deze brandstichting, ben ik den dag na de brandstichting vrijwillig naar het hoofdbu reau van politie gegaan om er tegen te pro testeeren, dat men mij en mijn partij in ver band brengt met dezen brand De president onderbreekt: Wat u daar zeïde, heeft al betrekking op de daad zelf; het. gaat nu echter alleen om de identificeering der personen. Torgler: Mijnheer de president, ik heb ze ven maanden onschuldig in hechtenis geze ten en moet toch van de eerste gelegenheid gebruik maken om aan de wereld te zeggen, dat ik met deze brandstichting niets te maken heb. Zeven maanden ben ik in de gevangenis geweest, waarvan vijf maanden dag en nacht geboeid. Ik heb dat uitgehouden, omdat ik wist, dal ik onschuldig leed, omdat ik communistisch functionaris ben, en omdat ik mij met alle kracht en geestdrift, die ik bezit, heb gewijd aan de belangen van het arbeidende volk van Duitschland. Torgler spreekt dan over zijn levensloop. Hij is geboren als zoon van een arbeider bij de stedelijke gasfabriek; In December 1914 moest hij in militairen dienst en vijf maanden is hij als soldaat in Russisch-Polen geweest, Toen hij, 18 jaar was, is hij lid van de so ciaal-democratische partij geworden en in 1919 sloot hij zich aan bij bij de onafhankelijke sociaal-democratische partij, waartoe hij heeft behoord tot de communistische partij werd werd opgericht. Van laatstgenoemde was hij lid sedert December 1920. In den herfst van 1925 is hij voorzitter geworden van de ambte naren-commissie van den Rijksdag. .De laatste jaren, zoo gaat Torgler verder, was ik nog lid van den Pruisischen staatsraad en in 1929 werd ik voorzitter van de commu nistische Rijksdagfractie. Ik heb niet gezeten in het bestuur der partij. Het vorig jaar was ik uitgever van het mededeelingenblad der communistische fractie „De roode kiezer"; overigens ben ik nooit als uitgever opgetreden. De ambtenaar van het O. M.. dr. Parisius, leest daarop het slot voor van een artikel, dat Torgler in Februari j.l. in genoemd blad heeft gepubliceerd. Daarin worden de arbeiders op geroepen. niet af te wachten wat he.t stem briefje op 5 Maart zal brengen, maar metter daad tegen de fascistische terreur op te treden. Torgler erkent, dit artikel geschreven te hebben, doch meent op den inhoud er van eerst te moeten ingaan als de president het tijdstip daarvoor aangeeft. De president: Voorloopig zullen wij dit arti kel laten rusten. Torgler spreekt dan over verschillende brie ven van familieleden van v. d. Lubbe, welke zich bij de acten bevinden, en waarin sprake is van een communistische arbeiderspartij, waartoe de vrienden van v. d. Lubbe en dez-: zelf behoord hebben. Deze communistische ar beiderspartijen bestaan in verschillende lan den, doch zijn kleine groepjes menschen. die niet het minste te maken hebben met de com munistische internationale. Ze zijn anarchis tisch getint en bestrijden Moskou zoo fel mogelijk. 1 Hiermede is de bespreking van de persoon lijke omstandigheden der verdachten afge- loopen. Daarna kwam het tweede deel van de acte van beschuldiging aan de orde. De president richt zich allereerst tot. v. d. Lubbe en vraagt hem of het juist is, dat hij op 22 Februari j.l. voor het bureau van Maatschappelijken Steun te Neukölln heeft gezegd dat de arbeiders thans een tegen actie moeten beginnen nu het nog niet te laat is. Van der Lubbe erkent, dergelijke uitlatin gen te hebben gedaan, De president: U zou verder gezegd hebben, dat men openbare gebouwen in ba-and moet steken, opdat het volk wakker g'eschud worde en kaai zien, dat de revolutie is be gonnen. Van der Lubbe antwoordt, op deze vragen op aarzelende en tegenstrijdige wijze, doch geeft ten slotte toe. dat in zijn tegenwoordig heid gesproken is over de noodzakelijkheid openbare gebouwen in brand te steken. Daarentegen betwist hij, bij die gelegenheid zou zijn gezegd, dat de Rijksdag in brand moest worden gestoken. Het in brand steken van openbare gebouwen is echter niet door hemzelf aanbevolen, doch in den loop van het gesprek is er over gepraat. De president constateert, dat deze verkla ringen van v. d. Lubbe over het. algemeen kloppen met het resultaat vaai het voor onderzoek. Men herinnert dan verdachte v. d. Lubbe aan talrijke uitlatingen, die hij in gesprek ken gedaan zou hebben. Zoo zou hij tegen over getuige Janicke gezegd hebben, dat de Duitschers niet wisten wat ze deden en dat de communistische partij niet. energiek ge noeg werkte. Van der Lubbe bevestigt al deze uitlatin gen door een „ja" of door alleen maar met het hoofd te knikken. Dit doet hij ook ten opzichte va.11 andere uitlatingen, waarnaar hem gevraagd wordt, zooals: „Men moet re volutie maken": „werkloozen moeten geor ganiseerd woi-den ten einde de revolutie te bevorderen"; „ieder moet zijn eigen leider zijn en niet eerst de bevelen van de partij leiding afwachten," Verder zou v. d. Lubbe gezegd hebben, dat liij tot 5 Maant, te Berlijn wilde blijven om als er dan niets gebeurd was, weer naar Holland terug te keeren. Aan •een ambtenaar van den Maatschappelijken Steun zou hij gezegd hebben, dat uiterst ra dicale maatregelen moesten worden ge nomen. Op Vrijdag 24 Februari heeft v. d. Lubbe er met eenige jongelui over gesproken, dat er wat moest gebeuren oan de arbeidersbe weging in actie te brengen. De vraag van den voorzitter, of v. d. Lubbe op dien dag reeds het plan koesterde, Iets tegen de nationaal- socialisten te ondernemen, beantwoordt ver dachte ontkennend. Tegen halfdrie verdaagt do president daarop het verdere verhoor van v. d. Lubbe •tot heden Dinsdagmorgen. (Zie ook elders in dit nummer.) Toenaderingspogingen tusschen Duitschland en Oostenrijk niet verwacht. Wel behandeling van het toenemend misbruik der radio. De Volkenbondsfinanciën en de kwestie der Joodsche vluchtelingen. GENèVE, September. (Van onzen correspondent). Een uitgelezen gezelschap bekende staats lieden is dit jaar weer in Genève aanwezig en personen, die een liefhebberij ervoor heb ben, om beroemde mannen in levenden lijve voor zich te zien kunnen niet beter doen dan een reisje naar de Volkenbondsstad te maken, waar zij Paul-Boncour. Daladier, Dollfuss. Goebbels, von Neurath, Sir John Simon en zoo menigen aiaderen minister van buitenlandsche zaken zullen kunnen zïfen en hooren. Doch helaas biedt de aanwezigheid vair zoovele grootheden nog allerminst een waarborg, dat inderdaad nuttig werk zal worden verricht. Wij hebben dat nog dezen zomer op de Lon- densche Wereldconferentie weder moeten vaststellen! Ja, zelfs houdt de aanwezigheid van vele ministers terzelfder plaatse nog geen stellige belofte van althans belangrijke on derlinge besprekingen in! Wij hebben dat verleden jaar tijdens de Dertiende Volken bondsvergadering moeten ondervinden, toen eveneens Paul-Boucour en Von Neurath hier tezamen waren, zonder echter ook maar één gesprek met elkander te hebben gevoerd! Intusschen vertrouwt men wel, dat de staatslieden ditmaal hun „verstoppertje-spe len" van het vorige jaar niet zullen voort zetten en dat zij werkelijk hun gelijktijdige aanwezigheid in de Volkenbondsstad zullen gebruiken, om te trachten enkele der grootste internationale vraagstukken van dezen tijd althans een stukje nader tot een bevredigende oplossing te brengen. Dit wil niet zeggen, dat men verwacht, dat alle internationale vraagstukken nu ook in derdaad, zij het ook slechts in vertrouwelijke besprekingen, te Genève behandeld zullen worden. Zoo staat het te betwijfelen, of de gemeenschappelijke aanwezigheid alhier van Von Neurath, Goebbels en Dollfuss benut zal worden voor pogingen tot verbetering der be trekkingen tusschen Duitschland en Oosten rijk. Op het oogenblik ziet het nog meer er naar uit, dat Genève eerder van beide zijden gebruikt zal worden als de groote tribune, van waar uit men de eigen zaak nogmaals aan de wereld zal kunnen bepleiten, dan als de plaats voor toenaderingspogingen door ver trouwelijke ministerbesprekingen. Evenmin ge looft men, dat een herleving der Londensche Economische en Financieele Wereldconferen tie het gevolg der conversaties in de wandel gangen van het Volkenbondsgebouw en in de Geneefsche hotelsalons zal kunnen zijn. Om Londen weder tot nieuwe activiteit te kunnen brengen, is bovenal een wijziging der Ameri kaansche dollarpolitiek noodzakelijk en daar Amerika niet tot den Volkenbond behoort en Norman Davis geenerlei volmacht schijnt te hebben, om behalve over ontwapeningskwes ties ook over financieele strijdvragen te spre ken, schijnt ook in dit opzicht weinig heil van het „Rondom de Veertiende Volkenbondsver gadering" te wachten te zijn. Nuttiger zouden de besprekingen over het ontwapeningsvraagstuk kunnen worden. Het te Parijs gehouden Fransch-Engelsch-Ameri- kaansche onderhoud over het internationale toezicht op de naleving der Ontwapenings conventie zou hier met vrucht in een breede- ren kring, waarbij dan natuurlijk in de aller eerste plaats de Duitsche regeering moet worden betrokken, kunnen worden voortgezet. De eveneens hier aanwezige .voorzitter der Ontwapeningsconferentie Arthur Henderson zal daarbij dan zijn talenten als onpartijdig bemiddelaar kunnen ten toon spreiden! Groote openbare beraadslagingen over het ontwapeningsvraagstuk in de Volkenbonds vergadering zelf zijn echter bezwaarlijk te verwachten. Deze zullen wel worden uitgesteld, totdat de Algemeene Commissie der Ontwa peningsconferentie zelf op 16 October haar werkzaamheden weder zal aanvangen. Doch ook zonder uitvoerige discussies over de ont wapening en over de economische en finan cieele kwesties, die de Londensche Wereldcon ferentie bezig houden, zal het aan stof tot dis cussie in de voltallige vergaderingen en in de groote commissies der Volken bondsvergade ring niet ontbreken. Ook al zullen vermoede lijk de Duitsch-Oostenrijksche betrekkingen niet rechtstreeks besproken worden, zoo zou het toch zeker niet verwonderlijk zijn, als bij de debatten over het werk der Volkenbonds commissie voor Intellectueele Samenwerking, die zich immers ook met den radio bezig houdt, op den radio-oorlog tusschen München en Weenen zou worden gezinspeeld. Een dis cussie over de internationale taak van de radio zal na het vele misbruik, dat in de laat ste tijden van deze moderne instelling gemaakt werd. moeilijk kunnen uitblijven. Een ander onderwerp van discussie zullen de Volkenbondsfinanciën vormen. Zal de vier de commissie opnieuw een bezuinigingsactie ondernemen, nadat de Volkenbondsbegrooting voor het jaar 1934 reeds met 10(drie mil- lioen goudfranken) verminderd is? Zelfs de hardnekkigste voorstanders van bezuiniging zullen thans tevreden kunnen zijn. Daaren tegen zullen harde verwijten aan die regee ringen die helaas in steeds toenemend aantal nalatig blijven in het voldoen hunner finan cieele verplichtingen jegens den Volkenbond, niet kunnen uitblijven. Een ander onderwerp van bespreking zal de houding der Volken bondsstaten tegenover Mandsjoekwo zijn. De buitengewone Volkenbondsvergadering heeft in het begin van dit jaar besloten, dat dit door Japan in het leven geroepen land, deze zoogenaamde „marionettenstaat" van Japan, door geen Volkenbondslid zou mogen erkend worden.Zijn alle staten aan deze beslissing wel in alle opzichten getrouw gebleven? De Chineesche delegatie schijnt over dit onder werp een redevoering met interessante mede- deelingen te zullen houden. Het is tenslotte mogelijk, dat de Volken bondsvergadering een poging zal doen tot verbetering van het lot der uit Duitschland uitgeweken Joden. (Inmiddels heeft de Neder landsche delegatie een voorstel gedaan dit vraagstuk op de agenda te plaatsen. Red.) Reeds de Internationale Arbeidsconferentie heeft in Juni op voorstel van onzen landge noot. het Tweede Kamerlid Kupers, den wensch uitgesproken, dat het Internationale Arbeidsbureau in samenwerking met den Vol kenbond de mogelijkheid van werkverschaf fing aan de Joodsche vluchtelingen zou bestu- deeren. Ook de kwestie der emigratie naar Palestina zou kunnen behandeld worden. Doch ook deze punten zullen wel niet zonder de toestemming van Duitschland aan de orde worden gesteld. En of Goebbels hiertoe zijn inwilliging geven zal is nog te betwijfelen! 3. DE JONG VAN BEEK EN DONK. DE „MISS ENGLAND III'" IN BRAND GEVLOGEN. LONDEN. 25 Sept. (V. D.) De bekende Engelsche motorbootracer Huber Scott- Paine maakte gisteren met zijn mecanicien verschillende proefraces met de voor deelne ming aan de Harmsworthirace gebouwde Engelsche race-motorboot „Miss England III" te Poole Harbor. De boot bereikte een snelheid van 95.08 mijl per uur. volgens Scott-Paine een nieuw wereldrecord, waar voor hij erkenning zou aanvragen. Terwijl de boot opnieuw met deze snelheid door de baai joeg raakte klaarblijkelijk een benzine leiding lek en door een steekvlam uit den motor vloog plotseling het achtergedeelte van de raceboot in brand. De vlammen sloe gen naar voren, waar gelukkig Scott-Paine en zijn mecanicien door de kap van den cockpit zoolange beschermd werden tot een andere motorboot ter assistentie ter plaatse kwam en het vuur gebluscht kon worden. AGENDA DINSDAG 26 SEPTEMBER Schouwburg Jansweg: „De man die niet neen kon zeggen" door „Het Nieuwe Tooneel" 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Haarlemsche Kruideniersbeurs 1.305.30 en voor winkeliers. 7.30—11 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling door George Robert. 8.159.15 uur. Palace: Anny Ondra als de Regimentsdoch ter. Op het tooneel: 4 Anteleks, antipode act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Nu komt 't er op aan" Op het tooneel „Weintraubs Syncopaters". 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Backstreet", de vrouw in de schaduw. 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. WOENSDAG 27 SEPTEMBER Prinsenhof: Gemeenteraadsvergadering, 1.30 uur. Groote Kerk: Haarl. Motet en Madrigaal- vereen. 0. 1. v. Sem Dresden ten bate kinder bewaarplaats Asterstraat. 8.15 uur. Stadsschouwburg: Nïeuw Schouiwtooneel „Mijlpalen". Theosofische Vereen., Nassaulaan: mevr. Schiferli-de Bruyn voor Vereen, van Spiritis ten „Wetenschap en Religie", psychometrische avond, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Haarlemsche Kruideniersbeurs. 1.305,30 en 7.3011 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en dc3 avonds. Zandvoort: Gemeenteraadsvergadering des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3