DINSDAG 26 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 VOLKSUNIVERSITEIT. LEZING OVER VALERIUS' GEDENCKKLANCK Er waren Zaterdagavond in den Protestan tenbond vrij veel belangstellenden voor bo vengenoemde lezing van den heer P. de Nobel voor de Volksuniversiteit, wat de secretaris, de heer Bartstra in zijn openingswoord met vreugde constateerde, hoewel hij zich over de toekomst pessimistisch uitliet naar aanleiding van de subsidie van de gemeente. De heer de Nobel vond het eigenlijk wat vreemd, dat het noodig is te spreken over Va lerius en zijn Gedenckklanck. Hij weet de on bekendheid met hem aan het feit, dat zijn naam en de liederen te bekend zijn dan dat men er behoefte aan gevoelt meer van den dichter te weten. Op een komende tentoon stelling van oude werken van de Stadsbiblio theek op nader bekend te maken datum en plaats zal o.a. het onlangs even „in andere handen overgegane" exemplaar te bewonderen zijn. Nadat spr. heel in het kort het leven van Wouters (in het Latijn overgebracht Valerius) had besproken hij is notaris in Veere ge weest, voorzitter van de Rederijkerskamer, en overleden in 1625, zoodat hij de tilden van Willem den Zwijger en Prins Maurits heeft ge kend. behandelde hij eenige van zijn be kendste werken, die in 1626 door bloedver wanten zijn uitgegeven. Veel meer van zijn leven is niet in feite bekend en spr. voelt er niets voor om te gaan fantaseeren, zooals Tim mermans dit deed met de levensbeschrijving van den Vlaamschen schilder Pieter Bruegel, waarvan de schrijver zegt: Zoo heb ik U uit Uwe werken geroken. Valerius' Gedenckklanck, een geschiedenis boek met 89 liederen (76 hiervan staan op mu ziek) neemt een eerste plaats in onder de lie derenboeken. De meeste melodieën zijn van vreemden oorsprong, en vooral dansmelo dieën. die door reizende komediantentroepen uit Engeland en door buitenlandsche solda ten in Nederland zijn ingevoerd. Zoo is de wijs van Merck toch hoe sterek die van What is a day. a month, or a year, en die van O, Heer. die daer des hemels ten te spreyt die van een Engelsche kussensdans. Het tempo van die oorspronkelijke melodieën was heel anders dan die van Valerius' liederen nu, wat spr. met zang 'demonstreerde. Het Wilhelmus van Nassou besprak spr. uitvoerig. Wie die „lie- doken" (zooals het genoemd wordt in de Ge denckklanck) gemaakt heeft- is niet met ze kerheid te zeggen. Men noemt Marnix van St. Aldegonde, Coornhert en anderen. De melodie schijnt van Franschen oorsprong te zijn op een tekst, gezongen door de bezetting van een be legerde plaats. Het was een spotlied. Uit 1603 is het bekend als een ruiterlied. Een Kerst lied van Catharina van Rennes herinnert daar nog aan. Wilt heden nu treden is van zuiver Neder- landschen ooi-sprong; het was een liefdes- klaaglied. een lied van een terdoodveroor- deelde. In Keulen is het in 1914 voor 't eerst als plaatselijk lied uitgevoerd. Pas in het eind van de vorige eeuw versche nen de liederen weer in verschillende uitga ven. Ofschoon het boek dus geen echt Neder lands ch liederenboek is, een echt Neder- landsch boek is het wel, doordat de geest van die oude tijden er in leeft. Hierna vertoonde de heer de Nobel een se rie iraaie lichtbeelden over Valerius" werk. Daarna (zooals ook in het begin) werden eenige liederen door de aanwezigen gezamen lijk gezongen. AUTOBUSDIENSTAANVRAGE VOOR GEDEPUTEERDE STATEN Maandagmorgen konden mondelinge be zwaren worden ingebracht bij een commissie uit Gedep. Staten onder voorzitterschap van mr. J. B. Boimans tegen eenige aanvragen ten aanzien van buslijnen. De eerste aan vraag betrof een verzoek van de Brockway Bus Mij. om het gedeelte IJmuidenRuïne van Brederode uit haar dienst Haarlem over Bloemendaal naar IJmuiden en terug te doen vervallen. Ir. J. Burgersdijk, optredende voor de N. Z. H. T. M. maakte bezwaar, daar door deze in korting de lijn van karakter zcu veranderen en haar het karakter van een reeds bestaan de en een nog komende lijn geven. Dit be zwaar zou vervallen indien het verzoek om er een 10-minutendienst van te maken, zou wor den ingetrokken en het een halfuursdienst bleef, zelfs tot Bloemendaal-Santpoort. De spoorwegen en Haarlem hadden ge schreven geen bezwaar te hebben. Velsen had dit wel. De bewoners achtten zich ge dupeerd, waaraan de heer v. d. Wal voor de Brockway optredend, eenigszins tegemoet wilde komen door de standplaats iets te ver anderen. Het bezwaar van de N. Z. H. T. M. gaat niet op, daar de toekomstige N. Z. H. T. M. lijn slechts tot Zomerlust zou gaan. De 10 minui,endienst laat hij vallen. Op het oogen- blik is er een 20 min. dienst. Wat het bezwaar der bewoners betreft, de Stormvogels zeggen de lijn IJmuiden-Bever- wijk te willen omleggen zoodat die bewoners niet gedupeerd zouden zijn. Voorts was een aanvrage ingekomen van K, Bolhuis te Noordwijk aan Zee en J. Heems kerk te Vogelenzang, om een autobusdienst tusschen Haarlem en Vogelenzang (kringlijn in beide richtingen over Aerdenhout en Ben- nebroek) in werking te brengen. Haarlem zeide. dat er geen behoefte aan dien dienst bestond wegens bestaande ver bindingen. De spoorwegen hadden bezwaar, evenals de N. Z. H. T. M„ die bij monde van :r. Burgersdijk haar standpunt nader toe- "ichtte en zich tegen telkens nieuwe „pro beersels" kantte. De Brockway Mij. vroeg bij liet verleenen van vergunning een vervoer- verbod van LorentzpleinHeemstede-Aerden hout. dat de lieer v. d. Wal uiteenzette. De heer Kraak Steeman wees op de door Ged. Staten in Jan. '33 verleende vergunning aan de Brockway, waaruit bleek, dat zij geen bezwaar maakte voor dat traject, Dat de lijn later werd opgeheven doet hier niets aan af. Ir. Burgersdijk merkte op, dat Ged. Staten op een vroeger besluit terug kunnen komen. Gedep. Staten zullen in beide gevallen latei- een beslissing nemen. DE WEG AMSTERDAM—HAARLEM-ZUID B. en W. van Haarlem deelen aan den ge meenteraad mede, dat de in het uttbreidongs plan Zuid-Oost ontworpen groote verkeers wee van de Amsterdamschevaart af naar het Zuiden, niet, zooals oorspronkelijk was ge dacht. direct langs het Van Zegge'.enplein zal loopen. Een gevolg daarvan is dat het raadsbesluit d.d. 25 November 1931. tot aan- vaarding in eigendom van H. Smolenaars, te Bloemendaal. van voor straat bestemde gvon den in de omgeving van het Van Zeggelen- plein gewijzigd zal moeten worden. GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. Er wordt een vergadering van den Raad dei- gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 27 September 1933 des namiddags ten 1.30 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift C. C. M. van Hees om eervol ontslag als Directeur van den Stadsschouw burg. Verzoekschrift Mevr. H. L. E. Uitermark— Hulshoff om eervol ontslag als vakonder wijzeres bij het Openbaar Lager Onderwijs. 2. Ie Suppletoire kohier schoolgelden Ver volgonderwijs enz. 1932-22. 3. Verkoop grond aan: a. Frederik Hendriklaan (S. Mars). b. Zaanenlaan (A. P. Spook en A. J.Kui- per). c. Mercuriusstraat (C. van Dijk en H. la Duk) d. Orionweg (A. C. van Vollenhoven). e. Kloppersingel (A. Roos) f. Jacob van Lennepkade (P. Klaassen). g. Zaanenlaan (N.V. „Prinsenerve"). h. Zaanenstraat (N.V. Handelsvenn. v.h. P. J. Voorneveld). i. idem (G. Kamminga). j. Van Dortstraat (N.V. Hogeveka). 4. Verhuring grond Friesche Varkenmarkt. 5. Aanvaarding van voor straat bestemden grond: a. nabij Rollandslaan van S. Rinkema en H. Roosdorp. b. nabij Hendrik Roozenlaan van A H. J. Stevens. 6. Wijziging raadsbesluit aanvaarding voor straat bestemden grond, enz. Van Zeggelen- plein. 7. Overeenkomst bestemming openbaren weg ged. grond Groote Markt hoek Bartel- jorisstraat. 8. Wijziging verordening levering gas. 9. Wijziging Alg. Politieverordening (ge bruik taxi's). 10. Avondverzorging leerlingen openbare- en bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs. 11. Motie-Westerveld e.a. inzake arbeids voorwaarden personeel St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. Trekken afdeelingen. Benoeming: a. leden Commissies van Bijstand. b. tijd. leeraren Ii.B.S. A met 5-jarigen cursus. c. tijd. personeel avondschool Nijverheids onderwijs. JUBILEUM Vrijdag a.s. hoopt de heer Jac. van Hooff den dag te herdenken dat hij vóór 25 jaar tot kerkmeester van de Kathedraal aan de Leid- schevaart werd aangesteld. HAARL. HANDELSVEREENIGING. Op Vrijdagavond 6 October zal Jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris der Kamer van Koop handel en Fabrieken in café-restaurant Brink- mann voor de leden der Handelsvereeniging een lezing met lichtbeelden houden over zijn reis naar Indië. COLLECTE VOOR DE STICHTING HOENDERLOO Men schrijft ons: Op 12 K.M. van Apeldoorn en 16 K.M. van Arnhem ligt het dorpje Hoenderloo. Ket' voornaamste gedeelte van dit dorp be staat uit het groote jongensgesticht dat den- zelfden naam draagt. De stichting brengt den naam „Hoenderloo" in verband met den naam Heldring, aan wien, deze groote arbeid te danken is. Op deze stichting worden uit alle oorden des lands jongens opgenomen: verwaarloosde knapen, meest vervallen tot diepe en buiten gewone verwaarloozing. zóó, dat naast den op voeder psychiatrische voorlichting onontbeer lijk is. Zij groeiden op onder de uiteenloo pend ste omstandigheden. Droeve figuurtjes, die orde en tucht in hun „woordenboek" niet kennen. Het inrichtingsleven, daar in de vrije na tuur weet hen daaraan te gewennen, en zoodra hun gedrag van dien aard is, dat het geleer de vrucht belooft voort te brengen, wordt naar een geschikt gezin en een burgerbaas omge zien. De stichting beoogt een verzorging in en een verdere verzorging buiten de inrichting. 355 knapen heeft zij onder haar hoede, waarvan geregeld een 100-tal in gezinsverple ging. In den loop der jaren was het een komen en een gaan, zoodat de benaming: „Doorgangs huis Hoenderloo." niet ten onrechte gegeven is. Het is slechts een doorgaan van het oude naar het nieuwe leven. Bedenkende dat deze stichting meer dan 80 levensjaren telt, is. het te begrijpen dat vele oud-verpleegden, nu reeds vaders van gezin nen, met een dankbaar hart kunnen terug zien op hun vroegere verblijf aldaar. Er is elk jaar weer opnieuw veel geld noo dig. De Stichting kampt met jaarlijksche te korten. Gelukkig is er steeds een drang bij ons Nederlandsche volk geweest, dezen bekenden jeugdarbeid in stand te houden. Een drang tot geven. De tafel is lang.... de aanzittenden allen jong en gezond Een goed verstaander heeft slechts een half woord noodig. In onze woonplaats zal nu op Zaterdag 30 September en op Maandag 2 Oct. een openbare buscollecte gehouden worden door een groot aantal collectanten, onder aanbeveling van een comité van vele bekende Haarlemmers, onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer C. Maarschalk. Er zullen een 50 a 60 dames onder leiding van Mevrouw A. M. J. van Marselis Hartsinck- Schuyt van Castricum medewerking ver leenen. De collectebussen enz. zullen gekleui'd zijn in een driekleur van paars-geel-groen. Paars, geel. groen! De kleuren der schoone Veluwe, van heide, brem en dennen. Zij doen ons denken aan het woeste en ongerepte na tuurschoon, maar ook tegelijk aan den zwaren moeizamen arbeid van ontginning en beplan ting. Zij doen ons denken aan den dam die op geworpen wordt tegen de kracht van het scherpe stuifzand. Het zand, dat den groei tracht te belemmeren en bebouwing onmogelijk maakt. Een taak van geduld; niet van enkele vluchtige dagen, maar van maanden, van ja ren. van tientallen jaren. De kleuren van de stichting .Hoenderloo" hebben eenzelfde en tevens een diepere betee- HOE GIJ UW INDIGESTIE KUNT GENEZEN? Als gij lijdt aan teveel maagzuur of U ziek gevoelt na den eten; als gij last hebt van opgeblazenheid, indigestie, enz., koopt dan een flesch Macleans (Gedeponeerd) Maagpoeder bij Uw apotheker of drogist. Iedere Engelsche dokter kent dit recept, dat in alle Engelsche ziekenhuizen en klinieken wordt gebruikt. Thans kunt gij het verpakt bij uw apotheker of drogist krijgen Gij behoeft niet langer de ellende en de martelingen van indigestie te ondergaan. Mac leans (Gedeponeerd) Maagpoedi?r geeft U vrij wel onmiddellijk verlichting. Het is niets geheimzinnigs; het is het recept, dat de Engel sche doktoren gebruiken. Probeert het en gij zult verbaasd staan over het resultaat. Aangenaam om in te nemen, zuiver en vol komen onschadelijk. Alle apothekers en drogisten verkoopen Mac leans (Gedeponeerd) Maagpoeder. Alleen echt met de handteekening „ALEX C. MACLEAN" Het wordt nooit los verkocht, doch in groote flesschen a f 1.75 en kleine flesschen a f 1. Agenten voor Nederland: BOROMAG, Manu facturers' Agents. 258, Heerengracht, Amster dam, telefoon 35456. (Adv. Ingez. Med.) kenis. Zij herinneren ons niet enkel aan wat de Veluwe kleurt en aan de ontginning van heuvels en velden. Zij herinneren ons dan de „ontginning" aan de opvoeding van jonge le vens, die in de maatschappij dreigden ten on der te zullen gaan. Zij herinneren ons aan een arbeid achter de schennen, van maanden.... van jaren! Geen wonder dat „Hoenderloo" deze drie kleur tot de hare koos! Straks zullen de collectanten U de bus pre senteeren. Offer uw gave voor het misdeelde kind! UITGAAN. Op 30 September zal worden opgevoerd in den Stadsschouwburg het tooneelstuk „Ma- rius" door de Tooneelgroep Het Masker. De N. R. Ct. schrijft hierover: Een geslaagde voorstelling. De regie van Ko Arnoldi sloot zich prachtig bij de sfeer van het stuk aan. Jan Musch beheerscht het t-ooneel met een uitstekende creatie. Jacq. de Haas was vooral goed in de lief desscène. Ank van der Moer zorgde voor rijk tegenspel. Ko Arnoldi zelf gaf een fijnzinnig door werkte vertolking, vol blagueur en met ver rassende wendingen. Job Gobau was een markante kapitein. Henrietta van Kuyk gaf als vischvrouw temneramentrijk spel. Het Centrum schrijft: Een stuk dat geheel den Franschen geest ademt: echte humor gemengd met een tikje tragiek. In Jan Musch en Ko Arnoldi vonden we een komisch duo, die ieder op zijn eigen bekende wijze een fijnen humor te genieten gaf. Voortreffelijk samenspel gaven ook Ko Ar noldi en Anton Ruys, van wie de laatste voor al mimisch zeer goed was. ARBEIDERS TOONEELVEREENIGING „HERMAN HEIJERMANS". Bovengenoemde vereeniging geeft Woens dag 27 September een voorstelling van „Op Hoop van Zegen", in den schouwburg Jans- weg. De zaal is uitverkocht. Wegens het groote succes en de waardee ring, die zij heeft gehad bij haar werkloozen- voorstellmgen in het vorig seizoen, zal de vereeniging ook dit seizoen Voorstellingen van „Op Hoop van Zegen" organiseeren voor de werkloozen. De eerste voorstelling zal plaats vinden op Donderdag 28 September in den schouwburg Jansweg. De zaal is weer kosteloos door den directeur afgestaan. De 'kaarten zijn, op vertoon van werkloo- zenkaart, kosteloos af te halen op Maandag 25 Sept a.s. des avonds zes uur bijE. Schif- fer, Allard Piersonstraat 16; J. die Kleijn, Dr. Schaepmanstraat 14; J. Rensen, Korte Be gijnestraat 13 en bij het secretariaat Lau rierstraat 4. Onderhandelingen zijn gaande met het Centraal Comité voor werkloozen om nog eenige voorstellingen te geven voor de werk loozen van de bij haar aangesloten vak organisatie. Aan onze kwartaal- en maandabonnés. De administratie vindt het bijzonder ■prettig als een groot aantal abonnés het verschuldigde abonnementsgeld per post- of bankgiro voldoet. Men bedenke evenwel dat het een nog grootere tijdsbesparing geeft als men gireert vóór de kwitanties bij de incas seerders zijn. Formulieren voor automatische giro verstrekken wij gaarne en gratis. Voor den Politierechter. De koppige Urker. Als die Urker zag. dat zijn zoontje den hond aan de haren trok en daarmee niet op hield, als het dier begon te brommen, zou hij zeer waarschijnlijk zeggen: „Jongen, hou op. want hij zal je bijten!" Als dan die jongen toch niet ophield en tenslotte met een flinken knauw grienend in een hoek ging zitten, zou de Urker waarschijnlijk zeggen: „Je verdien de loon!" En daarom zou het goed zijn, dat hij zich in de plaats van zijn zoon dacht en nu maar eens ophield met de justitie te taquineeren, want ik vrees voor den knauw en het zou best kunnen gebeuren, dat zijn knecht er. ook nog een kreeg. Het was nu voor den derden keer, dat de justitie aandacht aan hem moest schenken voor het onnoozele feit, dat hij in de vis- schershaven te IJmuiden den havenknecht, die gezegd had, dat hij verhalen moest, uit gescholden had. Hij had dat ontkend en het op zijn knecht geschoven, die knecht had in de tweede zit ting beweerd, dat de havenknecht tot hem had gesproken en dat de baas niet aanwezig was en de baas had zich op den directeur van het havenbedrijf beroepen, maar deze ver telde thans, dat de Urker tegenover hem wel degelijk erkend had, den havenknecht te hebben uitgescholden, waarop de directeur den goeden raad had gegeven, den knecht excuus te vragen, waardoor alle justitieele inmenging ware vermeden. De havenknecht verklaarde, dat het de Urker en niet de knecht was geweest, die het vriendelijke woord had geuit. De justitie liet de tanden zien en de Urker had zich maar kalm met zijn f 30 boete moe ten terugtrekken. Hij deed dit niet, zei, dat hij in hooger beroep zou gaan, waarop de Officier meedeelde, ook hooger beroep te zul len aanteekenen. „Jongen, hou op!" zou men den stijfhoof- digen Urker willen toeroepen, want er kon wel eens een leelijke knauw volgen en over het lot van den knecht ben ik ook niet ge rust. Een kellner met fantasie. Als je tegen een werkloos timmerman zegt, dat ze ergens een school gaan bouwen, kan ik me voorstellen, dat die timmerman er op uit trekt om te zien of hij werk kan krijgen, maar het zou toch voorbarig zijn van dien timmerman, als hij gereedschap zou gaan koopen en zeggen: „ik ga aan het werk". Zoo'n optimist was echter de kellner, die terecht stond Hij had vernomen, beweerde hij, dat in Zandvoort een seizoenkellner noo dig was en vóór zich van de waarheid daar van te overtuigen, ging hij naar een heer toe, vertelde, dat hij de betrekking had en vroeg f 4 om een kellnersbuis te koopen. De heer gaf hem die vier gulden, maar de kellner kocht geen buis en hij ging ook niet naar Zandvoort, eerst niet omdat 't Zaterdags te laat was geworden, toen niet omdat 't Zon dag was en Maandag niet, omdat het regende. Het bleef regenen, zei hij, van 18 Juni tot 8 Juli, maar toen brak de zon door en straalde nieuwe hoop in zijn hart. Ongelukkig waren de vier gulden in den regen weggespoeld en hij ging naar een anderen heer. die hem weer f 5.50 voor een jasje gaf en naar een derden heer, die ook weer geld gaf voor de kellners- uitrusting, maar dat geld ging die vier gul den na en Zandvoort zag hem niet bedienen Intusschen had hij zich op den sigarenhan- del toegelegd, maar ook zijn handelsallures waren niet vrij van fantasie. Hij verkocht een heer een kistje sigaren voor f 3 en ver beeldde zich later, dat het f 7 had gekost. Ze ven en drie is tien, redeneerde hij, zoodat, toen de heer hem een bankbiljet van f 10 gaf, hij er niets van terug gaf. De nuchtere justitie noemde dit oplichting en verduistering en de politierechter herin nerde er aan, dat de kellner, enkele dagen vóór die financieele operaties, tot een voor waardelijke gevangenisstraf was veroordeeld, zoodat die waarschuwing weinig had gehol pen. De Officier eischte 6 maanden; de rechter hield er rekening mee. dat de man de voorwaardelijke straf ook zal moeten uit zitten en gaf er vier, met aftrek van 't voor arrest. Onder vrienden. Iemand uit Beverwijk zat met zijn vrouw in een café te Velsen en bij hen zaten nog twee Beverwijker jongens. Zij tracteerden de juffrouw, wat dus op een vriendschappelijke verhouding wijst en het scheen de juffrouw in het café te bevallen, maar haar man wilde naar huis, wat nog zoo dom niet was, want hij was boven zijn bier. Die jongens schenen daar niet meer accoord te gaan en hoe het nu precies kwam. weten we niet, want daar over werd niet veel losgelaten, maar we hoor den dan wel, dat een der jongens een biljart keu kapot sloeg op het hoofd van den dron ken echtgenoot en er werd verder hevig met stoelen geschermd. Ik stel me voor, dat de kastelein, weinig gesteld op een dergelijke be slechting van geschillen, het heele stel wel naar buiten gewerkt zal hebben, maar ook de koele nachtlucht werkte niet kalmeerend, want de drie vrienden vormden dra een klu wen op den Rijksstraatweg en bij gebrek aan stoelen en biljartqueuen kwamen nu de mes sen een woordje meespreken, waarbij de man van de juffrouw, van wie we niets meer hoor den, een steek kreeg. Toen was aan de eer voldaan; de steek was gelukkig niet erg, maar de Hollandsche gewoonten verschillen van de Limburgsche en we kunnen ons hier maar niet met die messenstekerij vertrouwd maken. Zoodoende was de Officier niet cle ment en waar het, zonder het mes, misschien met een geldboete geëindigd zou zijn, werden thans straffen van 6 en 3 weken gevraagd, welke de rechter ook gaf. KERSTKISTEN VOOR SCHEPEN. Namens het comité „Kerstfeest op Zee" (georganiseerd door de Nederlandsche Zee mans Centrale) schrijft de heer G. Vossers, em. predikant, Asterkade 28 te Heemstede ons het volgende: Eenige weken geleden werd mij weder ge vraagd of het Comité Kerstfeest op Zee, evenals vorige jaren mijn naam mocht noe men onder degenen, die zich beschikbaar wilden stellen om Kerstpakketten of pakket jes in ontvangst tte nemen. Mijn antwoord wat daarop natuurlijk bevestigend en dat te meer, daar ik door wonen en werken van bijna een kwarteeuw met veel lief en leed van den zeeman heb kennis gemaakt en dus ook bij ervaring weet, dat gelijk een zeeman eens schreef: „De Kerstkist een lichtstraal werpt in hun vaak zoo donker bestaan," of, gelijk een gezagvoerder zich eens tegen mij uitliet: „Zoo'n Kerstkist aan boord houdt er ten minste een maand lang de goede stemming bij de bemanning dn." En nu begint niet 1 Nov. gelijk vroeger, maar reeds 1 Oct. het pakken. De reden hiervan is, dat men ook van Roomsch-Katho lieke zijde begonnen is Kerstkisten naar schepen te'zenden. Toen het Comité van de Ned. Zeemans Centrale dit vernam hield het eene bespreking met het Katholieke Comité: „Kerst-Mis op Zee'' (Apostulahus Maris) ten einde te voorkomen .dat voortaan sommige schepen twee Kerstkisten mee zouden krij gen, terwijl er nog zoovele moesten vertrek ken zonder. De leidsters van het Amsterdamsche Co mité mevr. F. J. Jongmanv. d. Stroom, adres Waterschoutskantoor Nieuwe Vaart 2, Amsterdam huisadres. Oosterpark 50 en van het Rotterdamsche Comité Jonkvr. J. W. Orth, Veerhaven 17. Rotterdam, die ook bei den bereid zijn, nadere inlichtingen te geven kwamen met het Katholieke Comité, dat zich noemt: „KerstMis op Zee" overeen, dat de eerstgenoemd en de schepen van Kerstkisten. zullen voorzien voor Amsterdam gedurende de maanden October en November en voor Rotterdam gedurende dezelfde maanden plus van 118 December. Gedurende de maand Dec. voor Amsterdam en na 18 Dec. zal voor Rotterdam van Ka tholieke zijde voor die Kerstkisten gezorgd worden. Dit geeft ons Comité schitterend de gele genheid eerder te beginnen en ook de lange reisbooten van October te verzorgen. Maar daarom moeten ook dan zoo spoedig moge lijk: bouffanten, sokken, dassen, stuurwan- ten, halve wanten, handschoenen, bivakmut sen, kooigordijntjes, boeken, spellen, postpa pier, kalenders, lampekappen, schemerlamp jes, pijpen, tabakszakken en tabak, beurzen, zakmessen, aschbakjes, boekomslagen, lees wijzers, tijdschriften en illustraties enz. enz. gezonden worden. En die voorraad moet ge durende twee a twee en een halve maand telkens weer aangevoerd worden. Wie van. het bovengenoemde niet heeft om te zenden of ook in dien korten tijd niiet meer maken kan, kan ook giften dn geld zenden om het te koopen. Het zou zoo jammer zijn, als booten moes ten uitvaren zonder Kerstkist, of ook, dat men op het Kerstfeest zelve, dat in Amster dam en Rotterdam met die zeelieden ge vierd wordt, die niet kunnen uitvaren en toch ook niet in den huiselijken kring kunnen zijn, met leege handen moest staan. Daarom is tot Kerstmis alles welkom. Voor Haarlem-Noord is mevr. Harder Hakvoort, Schotersingel 137 en voor Haarlem Zuid mevr. v. d. Burgt, Leidsche Vaart 474 en mevr. Boeke, Westerhoutpark 3 en voor Heemstede-Noord mevr. Vossers, Asterkade 28 en voor Heemstede-Zuid mevr. Colen brander gaarne bereid uwe pakketten of pakketjes en giften in ontvangst te nemen. Haast u s.v.p. met de zending. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Deze gedenksteen is aangebracht in het monument. HollandFriesland op den Afsluitdijk DE ZEEMANSPOSTZEGELS TE HEEMSTEDE. Weten alle Heemsteedsche ingezetenen het wel, dat gedurende de maand September een bijzondere actie gevoerd wordt in onze ge meente, om zooveel mogelijk zeemanspost zegels aan den man te brengen? Vriendelijke dames, in het tentje in de hal van het postkantoor gezeten, verkoopen ze graag. Het doel is zoo nuttig en zoo noo dig! De overwaarde wordt eerlijk gedeeld door de vijf vereenigingen, die zich het geestelijk en tijdelijk welzijn van onze Jan tjes aantrekken. We loodsen ze, aan wal. zoo gaarne in een prettig en veilig tehuis binnen, om deze groote kinderen te vrijwaren tegen de ge varen van de straat, waar men erop belust is, hen het zuur verdiende geld afhandig te maken! In tijden van ziekte en als de oude dag voor hen gekomen is, verzorgen wij hen zoo gaarne, hen, die hun leven zoo dikwijls en zoo spontaan voor anderen waagden! De ze helden der zee mogen toch zeker dan niet vergeten worden! Dankbaar is ons Comité voor den steun in de afgeloopen weken ondervonden, dank baar, maar nog niet voldaan, want velen lie ten zich nog onbetuigd! Er rest hun nog een week om dit verzuim goed te maken. Zeer ze ker kenden zij de bedoeling niet, maar nu zij die weten, zullen ze ons tentje zeker nog met een bezoek vereeren? Groote bedragen ver langen we van iedereen niet; ook vele klein tjes maken één groote! Welaan dus, dames en heeren van Heem stede. tot ziens deze week tusschen 9 en 4 uur, in het postkantoor! Is. Droog-Deckers, Secretaresse Comité Heemstede. 23 Sept. '33.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6