UIT HET BUITENLAND Voortzetting van het proces te Leipzig. TAMPICO EEN RUÏNE. WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 DUITSCHLAND WIL NIET ANNEXEEREN. Plenaire zitting der Volkenbondsvergadering tot heden middag verdaagd. Ceen der vertegenwoordigers der groote mogendheden wilde een principieele ver klaring afleggen. Behandeling der vluchtelingen- kwestie niet binnen het kader van den Volkenbond? Duitsche delegatie dient toch het voorstel der minder- hedenkwestie in. Verklaring van Duitsche zijde over de uitwijzing van Duitsche journalisten uit Rusland. Dimitroff zeer agressief. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS GENèVE. Het presidium van de Assemblée van den Volkenbond heeft gisteren uitvoerig het ver loop der discussies in het plenum besproken, waarbij de groote mogendheden jaarlijks hun politieke verklaringen afleggen. De plenaire zitting die gistermiddag zou plaats vinden is uitgesteld tot heden middag. In leidende kringen heeft men den indruk, dat de ope ning van de algemeene beschouwingen op moeilijkheden stuit omdat niemand van de groote mogendheden geneigd is, bij den te- genwoordigen moeilijken internationalen toe stand principieele verklaringen af te leggen. Het tot nog toe vastgestelde werkprogram moest derhalve gewijzigd worden. De verkiezing voor den Volkenbondsraad zal Maandag a.s plaats vinden. De juridische commissie komt dezer dagen bijeen. Het Nederlandsche voorstel tot behandeling van de vluchtelingenkwestie zal besproken worden in een der volgende zittingen van het presidium. Er schijnt den laatsten tijd een nieuw plan Te zijn opgedoken, nl om de vluchtelingen- kwestie In het geheel niet binnen het kader Van den Volkenbond te behandelen, doch deze kwestie over te laten aan een directe bespreking tusschen Duitschland, Denemar ken, Nederland, België, Frankrijk, Tsjecho- Slowakije en Polen. Algemeen wordt ver klaard dat het slechts gaat om een techni sche kwestie, nl het onderbrengen en het verzorgen dér vluchtelingen. In internatio nale kringen te Genève schat men het totaal aantal Joodsche vluchtelingen uit Duitsch land op 50.000, waarvan 27.000 in Frankrijk en 4000 in Nederland zouden vertoeven. Van bevoegde Duitsche zijde wordt mede gedeeld, dat tusschen den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, Eeck, den Rijks minister van Buitenlandsche Zaken, Freiherr v. Neurath, en den Rijksminister voor de pro paganda Dr. Goebbels Dinsdagmiddag een bijeenkomst heeft plaats gevonden, welke de gelegenheid bood openlijk te spreken over Duitsch-Poolsche kwesties. Voorts heeft in den loop van den middag de Zwitsersche bondsraad Motta, de leider van het departement van buitenlandsche aangelegenheden, den beiden Duitschen mi nisters een bezoek gebracht. Von Neurath en dr. Goebbels hebben een delegatie ontvangen van verschillende par tijen uit het Saargebied, die de Duitsche mi nisters inlichtten over den tegenwoordigen toestand in het Saargebied en over verschil lende actueele vraagstukken. Von Neurath heeft ook den president der regeeringscommissie van het Saargebied, den Engelschman Knox, ontvangen. Aan de Tel. ontleenen wij nog, dat de Duit sche delegatie gisteren toch het voorstel heeft gedaan de kwestie der minderheden voor de zesde commissie te brengen. De Duitsche de legatie, die dertien jaar achtereen dit voor stel heeft ingediend, zeer tot ongenoegen der nabuurstaten, waar zich de betreffende min derheden ophouden, stond thans voor een di lemma, daar zij heel goed wist, dat met het 'oog op de uitgeweken Duitsche Joden die zelfde staten thans popelen van verlangen om de minderhedenkwestie voor de zesde commissie behandeld te zien. DUITSCHLAND. Over de uitwijzing van de Duitsche pers vertegenwoordigers uit Sovjet Rusland wordt van Duitsche zijde het volgende commentaar gegeven: Zooals bekend, zijn vertegenwoordigers van communistische en socialistische bladen niet toegelaten tot de behandeling van het brandstichtingsproces te Leipzig, aangezien op grond van het optreden der bladen van deze richtingen reeds voor den aanvang van het proces een objectieve berichtgeving niet kon worden verwacht. Ten gevolge van dit principieele buitensluiten van alle Commu nistische en socialistische bladen kon ook den vertegenwoordigers der Sovjet-pers de deelneming aan het proces te (Leipzig niiet mogelijk worden gemaakt. Twee vertegenwoordigers der Sovjet pers •te Berlijn begaven zich niettemin naar Leip zig, waar zij zich verdacht maakten en daar om op 22 dezer zijn gearresteerd, doch na eenige uren reeds weer op vrije voeten wer den gesteld. Het feit, dat ondanks de niet- toelating tot het proces te Leipzig deze beide journalisten zich naar Leipzig hebben bege ven, kan slechts als een bewuste ontduiking- van een maatregel, welke in het belang van een objectieve berichtgeving over het Rijks dagbrandproces door de bevoegde instanties was getroffen, worden beschouwd. In dit feit heeft de Sovjet regeering aan leiding gevonden voor een ernstigen maat regel. Zij heeft den Duitschen officeelen in stanties medegedeeld, dat alle vertegenwoor digers binnen drie 'dagen uit Duitschland zullen terugkeeren en zij heeft den Duitschen persvertegenwoordigers te Moskou duidelijk gemaakt, dat deze eveneens de Sovjet Unie moeten verlaten. In het belang van de door Duitschland steeds gewenschte vriendschappelijke be trekkingen met de Sovjetunie, aldus wordt verklaard, is het te hopen, dat deze aanzeg ging aan de Duitsche persvertegenwoordi gers te Moskou zal worden teruggenomen, te meer daar het toch geen gemotiveerde tegen maatregel kan zijn, daar de beide Berlijn- sche vertegenwoordigers der Sovjetpers door eigen schuld zich hebben blootgesteld aan de mogelijkheid van een arrestatie. Bij de beoordeeïin.g van den door de Sovjet regeering getroffen maatregel dient als be zwarende omstandigheid te worden aange voerd, diat het resultaat van de van Duitsche zijde onverwijld ingeleide nasporingen niet werd afgewacht en deze maatregel ook is ge troffen, zonder er rekening mede te houden, dat zoowel door den politiepresident te Leip zig- als door de Duitsche regeering direct spijt is betoond. Rn.slnnd. Geen onderhandelingen met het Vaticaan. De Russische officieele instanties verklaren, dat het bericht inzake het hervatten van di plomatieke betrekkingen tusschen Moskou en het Vaticaan door tussehenkomst van Italië niet in overeenstemming is met de feiten. CMiia. Opmarsch van Generaal Fang naar Peking. Half-officieel wordt uit Tokio medegedeeld, •dat ondanks de Japansche waarschuwing de troepen van generaal Fang Sjenwoe hun opmarsch naar Peking hebben voortgezet. Japansche bombardementsvliegtuigen heb ben bommen uitgestrooid om den opmarsch tegen te gaan. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat Maandag 4000 Chineesche opstandelingen hebben geprobeerd bij Tientsin de spoorweg verbinding met Peking te onderbreken en Tientsin binnen te dringen. Het hoofdkwar tier heeft van het Japansche ministerie van Oorlog bevel ontvangen alle maatregelen te treffen om Peking en Tientsin te bescher men. Sjanghai: Da Chineesche regeering heeft tegen generaal Feng een proces wegens hoog verraad aanhangig gemaakt. De Chineesche regeering heeft den eisch gesteld, dat hij direct zijn offensief moet staken. De generaal heeft evenwel geweigerd dtzen eisch in te willigen en hij heeft met nadruk verklaard, dat hij zijn opmarsch naar Peking zal voortzetten. Dr. FRANZ BRACHT, f Op ruim 55-jarigen leeftijd is, naar wij in een deel der vorige oplaag nog konden mel den, aan de gevolgen van een ingewand ziekte in zijn woning te Berlijn overleden Dr. Franz Bracht, oud „Ober-Burgemeister" van Essen en oud Rijksminister van Binnenland- sche Zaken. Dr Franz Bracht werd op 23 November 1877 te Berlijn geboren, als zoon van den medicus Karl Bracht. Na het gymnasium te hebben doorloopen studeerde hij rechts wetenschappen en economie te Wurzburg en Berlijn. In 1904 promoveerde hij en werd hij assessor bij het Staatsgerechtshof te Koeslin. In 1911 werd hij benoemd tot Regeeringsraad en permanent lid van het Bureau der Rijks verzekeringsbank. In 1919 ging hij over als departementsdirecteur naar het Ministerie voor Volkswelvaart. In begin December 1923 bij de vorming van het kabinet-Marx, werd hij bevorderd tot Staatssecretaris en be noemd tot chef van de Rijkskanselarij, hoe wel hij tot dan toe niet politiek op den voorgrond was getreden. Einde 1924 werd Dr. Bracht Ober-Burgemeister van de stad Essen, wat hij bleef tot hij op 20 Juli 1932 door Rijkskanselier Von Papen tot Rijkscom missaris voor Pruisen werd benoemd in welke functie hij de oude Pruisische regeering af zette. In December 1932 werd hij in het kabinet van General Von Schleicher, Minister van Binnenlandsche Zaken en waarnemend Rijkscommissaris voor Pruisen. Bij het af treden van Von Schleicher trok Dr. Bracht zich uit de politiek terug. EEN BOM UIT DEN WERELDOORLOG ONTPLOFT. In een buitenwijk van Belgrado is een bom ontploft, die dateert uit den wereldoorlog, toen Belgrado gebombardeerd werd. Vaklie den, die aan het graven waren op het land, waar zich vroeger loopgraven bevonden had den. vonden den bom, die onmiddellijk ont plofte. Een arbeider werd gedood en 3 an deren gewond. (N.R.Crt.). VERKLARING VAN RUDOLF HESS. BERLIJN, 26 September (V.D.). De plaats vervanger van den „leider" maakt, naar de Pruisische persdienst mededeelt, bekend: In eenige deelen van het buitenland heeft zich tegen Duitschland gerichte propaganda onlangs meester gemaakt van de onware be wering, dat de N.S.D.A.P. op den langen duur zou streven naar de inlijving van gedeelten van Zwitserland, Nederland, België, Dene marken e.d. Hoe onzinnig de onderstelling ook is. zij vindt niettemin hier en daar ge loof. De Rijksleiding stelt er prijs op vast te stellen, dat geen ernstig mensch in Duitsch land er aan denkt de onafhankelijkheid van andere staten ook maar aan te tasten. Munchen, 26 September 1933. w.g. RUDOLF HESS. Hitier vaardigt, volgens P.P.D. de volgen de verordening uit: P.g. Rudolf Hess legt den titel van Rijkslei der en oppergroepsleider af en voert in de toekomst nog slechts den titel van „plaats vervanger van den leider". Hij behoudt het recht den uniform van S.S. groepsleider te dragen. Munchen, 22 September 1933. W.g. ADOLF HITLER. Honderden of duizenden dooden Vier treinen spoorloos verdwenen. NEW YORK, 26 September (V.D.) De door den geweldigen wervelstorm voor het grootste deel verwoeste Mexicaansche haven stad Tampico biedt het beeld van een ruïne. De havenwerken zijn gedeeltelijk vernield. Een Duitsch en een Noorsch stoomschip zijn ernstig beschadigd. Tal van schepen zijn op drift geraakt of aan land gedreven. De niet- vernielde officieele gebouwen, de kerken, hotels en particuliere huizen zijn geheel met gewonden gevuld. Een geheel ziekenhuis en een electrische centrale zijn ingestort. De op ruimingswerkzaamheden worden ten gevolge van de groote overstrooming buitengewoon be moeilijkt aangezien tal van rivierdijken zijn gebroken. Voor de kleine steden en dorpen wordt het ergste gevreesd. Reuter meldt uit Mexico: De vernieling, aan gericht door den orkaan van gister, is de ern stigste ramp, die in veertig jaren in dit land is voorgekomen. Tampico, de groote petro leumhaven, is voor het grootste deel verwoest. De president heeft op alle landen een beroep gedaan om hulp te verleenen. Tallooze gezinnen verkeeren in gevaar ten gevolge van het overstroomen der rivieren Panuco en Tamesi. Volgens mededeelingen van den militairen commandant van den staat Tamaulipas zijn practisch alle gebouwen te Tampico verwoest. Het is nog niet mogelijk het aantal dooden vast te stellen, maar het zou in de duizenden loopen. Volgens te Brownsville ontvangen mede deelingen zijn alleen te Tampico in het zieken huis 87 menschen om het leven gekomen door het instorten der muren. De eerste te Vera Cruz ontvangen berichten houden in, dat er te Tampico 500 dooden en gewonden zouden zijn. Volgens een officieel' bericht uit Tampico zijn tusschen Cardenas en Tampico twee passagierstreinen en twee goederentreinen tijdens den orkaan spoorloos verdwenen. NOODWEER BOVEN FRANKRIJK EN DE ITALIAANSCHE RIVIERA. PARIJS, 26 September (V.D.) Het hevige noodweer dat sedert eenige dagen boven ge heel Frankrijk woedt, heeft niet alleen groote schade aangericht, doch ook menschenlevens geëischt. Tusschen Sete en Montpellier is de bliksem ingeslagen in een gebouw. Drie ar beiders werden gedood'. Ook de omgeving van Avignon is hevig geteisterd. De bewoners uit deze streek hebben voorzorgsmaatregelen ge troffen. MILAAN, 26 September (V.D.) De Italiaan- sche Rivièra werd Dinsdagochtend vroeg door een met hagelslag en onweer gepaard gaand vreeselijk noodweer geteisterd dat eenige uren aanhield. Bijzonder hevig woedde het nood weer in de omstreken van Savona. Tal van huizen zijn weggespoeld. Te Borgio Verezzi zijn drie personen om het leven gekomen. Te Petra Ligure zijn de bewoners op verschillen de plaatsen door het water geïsoleerd. OUD-MINISTER HIRTSIEFFER NAAR EEN CONCENTRATIE KAMP. ESSEN, 26 Sept. (V.D.) De voormalige Pruisische Minister voor Sociale Zaken Hirt- sieffer is hedenmorgen te 7 uur naar het con centratiekamp Wupperthal-Bevenburg over gebracht. HONDERDEN HUIZEN IN DE ABRUZZEN VERWOEST. 15 DOODEN, 200 GEWONDEN. ROME, 26 Sept. (V.D.) Een overzicht over de door de aardbeving in de Abruzzen aange richte schade geeft tot resultaat: in de pro vincie Aquila zijn 11 gemeenten door de aard beving getroffen. In de provincie Chieti, die het ergst geteisterd is, zijn 14 plaatsen door de aarbeving getroffen. Hierbij zijn 10 dooden gevallen en 150 gewonden. 1500 huizen zijn be schadigd, hiervan zijn 200 verwoest. In de stad Sulmona bedraagt het aantal bescha digde huizen 2300, waarvan er 300 onbewoon baar zijn geworden. Veel geringer is de schade in de provincie Pescara. In totaal zijn, naar men verwacht 15 personen gedood en 200 ge wond. Het ministerie voor openbare werken heeft 100.000 lire voor de eerste hulp ter be schikking gesteld. Nederlandsch Journalist spreekt Van der Lubbe. Normaal en gezond mensch. In het vervolg van de zitting van Dinsdag ondervroeg de president Van der Lubbe over de drie branden, die op den 25sten Febr. ge sticht zijn. Beklaagde heeft gezegd, aldus dr Beunger, toen hem gevraagd werd, waarom hij brand stichtte, in het bureau van Maat schappelijke Steun, dat men bij een groot doel niet op de schade let. Verder verklaaTde beklaagde, dat het slot hem als objeot zeer goed geschikt was, omdat het in het cent-mm van de stad ligt, en omdat indien het ge brand had hooge vlammen er uit zouden op stijgen, Hebt U hierom het slot uitgekozen? Beklaagde van der Lubbe blijft zwijgen. In de introductie heeft v. d. Lubbe ver klaard, aldus de voorzitter, dat hij open bare gebouwen uitzocht, omdat hij de huidige regeering omver wilde werpen, en de voor werpen uit-zocht, welke haar behooren. Op aanwijzing van den voorzitter geeft vervolgens de Bulgaarsche tolk den Bul garen een kort verslag van wat er heden behandeld is. Popoff verklaart, hierin niet te hebben vernomen, dat hij aan een van deze brand stichtingen zou hebben deelgenomen. Voorzitter: Het deelnemen aan deze brand stichtingen wordt Popoff ook niet ten laste gelegd. - Popoff: Ik heb v. d. Lubbe nooit van mijn leven gezien en heb niets met hem te ma ken. Ook Taneff verklaart, dat de brandstich tingen van v. d. Lubbe een persoonlijke aan gelegenheid van dezen beklaagde zijn, waar mede hij niets te maken heeft. Van der Lubbe is intusschen geheel in el kaar gezonken op zijn stoel. Zijn hoofd hangt geheel op zijn borst. Dimitroff: Indien v. d. Lubbe normaal is, zooals de deskundigen van tevoren willen vaststellen, dan is volgens mijn meenïng slechts een hypothese mogelijk. De voorzitter onderbreekt Dimitroff en zegt hem, dat hij zich tot de uitlatingen van v. d. Lubbe beperken moet. Dimitroff: Er is slechts één veronderstel ling mogelijk, dat v. d. Lubbe een groote mis daad tegen het proletariaat gepleegd heeft en in het bewustzijn van zijn schuld zwijgt, Dimitroff wijst hier op v. d. Lubbe en stelt hem de volgende vragen: Heeft deze man wel eens in zijn leven mijn naam gehoord? Voorzitter: U moet U beperken tot- de drie tot- nu toe behandelde branden. U wordt niet beschuldigd hieraan te hebben deelgenomen. Deze vraag hoort hier niet bij en dus laat ik haar niet toe. Dimitroff: „Waarom zegt deze man een maal „Ja", eenmaal „Neen", en dan „Ja en Nee"? De voorzitter laat ook deze vraag niet toe en vraagt vervolgens aan v. d. Lubbe. waar om hij op de vragen van het Hof niet ge antwoord heeft. Van der Lubbe blijft zwijgen. Dimitroff: „Heeft v. d. Lubbe het proto col zelf onderteekend?" Voorzitter: „Ik laat deze vraag niet- toe". Dimitroff: Heeft v. d. Lubbe met iemand over deze vraag gesproken?" Voorzitter: „Wat moet deze vraag betee ken en?" Dimitroff: Of hij met iemand een over eenkomst- dienaangaande heeft aangegaan". Voorzitter: Ik laat deze vraag niet toe. U moogt geen vragen meer stellen, want ik ben van meenïng', dat U slechts vragen stelt die ofwel reeds beantwoord zijn, of wel die niet tot de zaak behooren. Dimitroff: „Ik heb een voorstel". Terwijl de senaat de zaal verlaat roept Dimitroff nog: ..Ik heb een voorstel". Na korte beraadslaging treedt de senaat weer binnen en de voorzitter zegt, dat beslo ten is. Dimitroff geen vragen meer te stel len, aangezien deze hiervan misbruik maakt voor communistische agitatie. Hij voegt hieraan toe: ..Dimitroff, hieimede heb ik met U af gerekend. Indien U verder iets te zeggen hebt. richt U zich tot uw verdediger". Dimitroff roept: „Ik protesteer" en gaat zitten. Op een vraag van dr. Sack antwoordt de verdediger, dat morgen de rechter van in structie als getuige gehoord zal worden. De zitting van den senaat wordt dan tot he denochtend verdaagd. Interview met Van der Lubbe. De Telegraphen Union meldt uit Leipzig: Privatdoeent dr. Soedermann, van de juri dische faculteit der universiteit te Stock holm, een voormalig medewerker van het staatspolitielaboratorium te Lyon heeft te zamen met Johan Luger, redacteur van de ..Telegraaf" te Amsterdam, gelegenheid ge kregen om, begeleid door den gerechtelijk beëedigden deskundige en tolk van Van der Lubbe, advocaat dr. Seuffert, hedenmiddag den beklaagde Van der Lubbe in het huis van bewaring te bezoeken. De beide heeren hebben gelegenheid gehad alles te zien, wat eenigerlei betrekking heeft- op de omstandig heden van Van der Lubbe. Zij hebben hem in den tuin. die voor andere gevangenen niet ter beschikking staat, zien gaan wandelen en hem daar ook geruimen tijd alleen gespro ken en verschillende vragen, tot hem ge richt. c Van der Lubbe reageerde volkomen op deze vragen, antwoordde uitvoerig en heeft volgens de beschrijvingen der beide heeren op hen den indruk gemaakt, dat het een volstrekt normaal en gezond mensch betreft, die echter schuw en in zich gekeerd is en die eerst- met groote vriendelijkheid behandeld moet worden voor hij loskomt. Zij hadden den indruk, dat hij over iedere tot hem ge richte vraag eerst lang nadenkt voor hij er op antwoordt. De heeren zijn vervolgens naar het huis van bewaring gegaan, waarbij Van der Lubbe zeer levendig de trap opliep. In het gebouw, een der modernste strafinrich tingen, hebben zij allereerst de cel bezich tigd, waar Van der Lubbe als beklaagde is ondergebracht. Op tafel lag chocolade, waarvan Van der Lubbe iets had gegeten. Ook van boterhammen met worst-, die op ta fel lagen, had Van der Lubbe gegeten. Toen Van der Lubbe daarop zelf in de cel kwam, vroeg dr. Soedermann hem. of hij zich niet wilde uitkleeden. Van der Lubbe was eerst zeer verbaasd, zelfs verschrikt en vroeg: ..Waarom eigenlijk?" Soedermann liet. hem daarop zeggen, dat in de buitenwereld „gru- welberichten" verspreid werden, volgens de welke hij geslagen, of zelfs langzaam vergif tigd werd. Van der Lubbe heeft daarop slechts gelachen en zich zeer bereidwillig volkomen uitgekleed. Soedermann heeft hem van top tot- teen nauwkeurig onderzocht. Het lichaam van Van der Lubbe was welis waar zeer mager, maar krachtig en gespind. Het toont vooral geenerlei sporen van eeni gerlei mishandeling. Er is ook niets te mer ken van prikken en ook geen lidteekens van inspuitingen. De vraag, of hij medicijnen moest innemen, heeft Van der Lubbe lachend ontkend. Hij zou die ook heelemaal niet in nemen, verklaarde hij. Soedermann vroeg hem hoe hij zich voelde, wanneer liij gegeten had. of hij zich na het eten opvallend opgewekt voelde. Van der Lubbe ontkende dit. Hij eet echter tamelijk weinig. Langen tijd heeft hij bijna heelemaal niets gegeten, nu wel weer iets meer. Hij voelt zich echter volkomen gelijk voor of na het e-ten. Van der Lubbe heeft- toen van zijn kant nog eenige vragen tot Soedermann ge richt, clie een opmerkelijk inteliigenten in druk maakten en die in een gosd en ordente lijk Duitsch geformuleerd waren. Op de her haalde vraag, hoe hij zich lichamelijk voelde, heeft Van der Lubbe ten slotte nogmaals ge antwoord: „Ausgezeichnet gut". PROPAGANDA VOOR LUCHTBESCHERMING. Een studievereeniging opgericht. DE VERANTWOORDELIJKHEID GROOT GEACHT. Als gevolg van een daartoe in breede krin gen te kennen gegeven verlangen is hier te lande opgericht een Studievereeniging voor Luchtbescherming, welke zich ten doel stelt: le. bestudeering van de volkenrechtelijke beschermingsmiddelen tegen den luchtoorlog in aansluiting aan de ontwikkeling van de internationale rechtsgedachte in en door den Volkenbond. 2e. bestudeering van de middelen, welke het Nederlandsche volk meerdere bekend heid kunnen verschaffen omtrent de wijze waarop de gevaren van luchtaanvallen kun nen worden voorkomen of worden beperkt. Zich stellende op liet standpunt- van don Volkenbond waarschuwt dc vereeniging noch tans voor de gevaren, die Nederland bedreigen uit de lucht. lereh, schrijft zij, die eenige verantwoordelijkheid ten op zichte van de samenleving of van zijn gezin heeft te dragen, is zedelijk verplicht dc be scherming tegen de gevolgen van aanvallen uit de lucht bewust en met open oogen tege moet te treden. Een ernstig woord van waarschuwing, zon der overdrijving of geringschatting, zonder vreesaanjaging, moet hier worden gesproken. De Nederlandsche regeering heeft een orga nisatie voor luchtbescherming ontworpen, die met diepen ernst en groote kennis van zaken is opgezet en derhalve allerwegen groot vertrouwen verdient. De daarin voorgeschre ven maatregelen eischen echter de medewer king van welhaast alle burgers, In de eerste plaats van de leiders. De vereeniging werkt voor de gehceie Ne derlandsche bevolking, ook voor hen, die voor het onderwerpelijke vraagstuk geen belang stelling toonen. maar in de ure des gevaars zeker niet achter zullen blijven hulp te vragen. Het bestuur is samengesteld ais volgt: P. L. de Gaay Fortman, burgemeester van Dordrecht, voorzitter: Mr. L. B. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht; A. van Walsum, Burgemeester van Vlaardingen; P. Bergmeyer. burgemeester van Onstwedde; Mr. J. J. P. C. van Kuyk, burgemeester van Veenendaal: A. P. Scheltus, burgemeester van St. Michielsgestel; P. van Rees, burge meester van Papendrecht; H. Bierman, Mid delburg; A. Duiker, 's-Gravenhage, secreta ris; Mr. Th. G. Donner, 's-Gravenhage, pen ningmeester. AGENDA. Heden: WOENSDAG 27 SEPTEMBER Groote Kerk: Haarl. Motet en Madrigaal- vereen. o. 1. v. Sem Dresden ten bate kinder bewaarplaats Asterstraat. 8.15 uur. Stadsschouwburg: NVeuw Schouwtooneel „Mijlpalen". Theosofische Vereen., Nassaulaan: mevr. Schife.rli-de Bruyn voor Vereen, van Spiritis ten „Wetenschap en Religie", psychometrische avond, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Haarlemsche Kruideniersbeurs. 1.305.30 en 7.3011 uur. Palace: Anny Ondra als de Regimen tsdoch- ter. Op het tooneel: 4 Anteleks, antipode act. 2.30, 7 cn 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Nu komt 't er op aan" Op het tooneel „Weintraubs Syncopaters". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Backstreet", de vrouw in de schaduw, 2.30 en 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11— 3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Zandvoort: Gemeenteraadsvergadering 7.30 uur. DONDERDAG 28 SEPTEMBER Bioscoopvoorstellingen. Heemstede: Gemeenteraadsvergadering 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3