Het nieuwe filmseizoen. De dorpen van Amsterdam WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1933 HA ARE EM'S DAG BE AD 5 Rembrandt en Palace. De bioscoop kent geen vacantie, zooals de schouwburg. Zij draait immer door. Toch be gin® haar jaarlijksch seizoen evenals dat van den schouwburg in het najaar. Dan kondigen de verschillende ondernemingen aan wat er in de eerstvolgende periode te wachten staat. Ook in zoover is hier een verschil met den schouwburg, dat men op het repertoire van de bioscoop beter aan kan. Wat de tooneelgezel- schappen in studie hebben genomen, is af hankelijk van zooveel factoren, dat er van de heerlijkste plannen vaak niets terecht komt. De productie van de film-maatschap pijen ligt echter al in kruiken en kannen, deze uitdrukking in letterlijken zin opgevat als men onder kruiken en kannen de doozen verstaan wil, waarin de mica-strooken ter verzending zijn ingepakt. De nieuwe oogst doet den liefhebber water tanden. In alle drie onzer bioscopen zal weer heel wat te zien en te hooren zijn, veel van be lang ook. Beginnen we met hetgeen het tweelingspaar Rembrandt en Palace belooft. Er bestaan al tijd nog menschen, die van de speelfilm niets moeten hebben, doch in wier oogen alleen de onderwijs-film genade kan vinden. Welnu, in zonderheid te hunner geruststelling diene, dat in het eerstgenoemde theater den ganschen winter door ook ditmaal weder Zondagochtend- voorstellingen worden gegeven, waar men cul tuurfilms en wetenschappelijke films zal kun nen aanschouwen. En nu wat de speelfilms betreft. De directie van Rembrandt en Palace heeft de beschik king gekregen over de geheele productie van de volgende maatschappijen: Paramount, Metro, Ufa, Warner Bros, City, First National, D. L. S. en Standaard (Loet C. Barnstijn). Het is ondoenljjk, van heel de verzameling film werken, welke deze producenten aanbieden, ook maar eenigszins een overzicht te geven. Liever vestig ik de aandacht op enkele bizon- dere attracties, welke ik hier vrijwel in wille keurige volgorde rangschik. Het zal het Haarlemsche publiek interessee ren, dat onder de scenario-schrijvers van het seizoen ook een oud-stadgenoot voorkomt. Dr. Theodoor van de Velde heeft een film gecom poneerd onder den titel: Liefde waaraan een vrouw behoefte heeft. Het merkwaardigste is misschien nog, dat deze bekende arts en pu blicist er zelf als acteur in optreedt en nog wel in een hoofdrol. Inzonderheid voor zijn talrijke voormalige patiënten hier in den om trek wel een aanleiding om de kennismaking te hernieuwen! Als de keuring althans dit werk laat pas- seeren. Hetgeen ik zeer sterk betwijfel ten opzichte van het meesterwerk van Gustav Machaty, wiens Extase op 14 October in tegen woordigheid van den beroemden Tsjechischen cineast zelf te Amsterdam bij Tuschinski zal worden vertoond. Maar misschien in besloten kring? Of sterk gecoupeerd? Ofschoonde wonderen zijn de wereld nog niet uit. Tli de eerste week van October brengt Rem brandt ons de nieuwe Dietrich: Song of songs; in de eerste week van November de nieuwe Garbo: Zooals ge me begeert. Behalve deze staan er nog verschillende „groote" films op het program. Zoo de modern-Amerikaansche werken Gouddelvers uit 1933 van Mervin Leroy, wiens Ik ben een vluchteling! men zich nog wel zal herinne ren, Twintigduizend jaar in Sing Sing van Michael Curtiz, Twee en veertigste straat, Een Zondagmiddag, Fortuinlijke drommels, Wiegelied (met Dorothea Wieck in de hoofd rol) en De Luciferskoning, waarin het leven van Ivar Kreuger verfilmd is. .Voorts brengt Paramount nog eenige wer ken van belangrijke cineasten. Van Norman Taurog: De weg naar de liefde (met Maurice Chevalier en Sylvia Sidney in de hoofdrollen) en Alice in het wonderland waarin een Lon- densch jong meisje, Ida Lupino, voor de film zal debuteeren. Ernst Lubitsch heeft een too- neelstuk van Noel Coward, Levenslijnen, voor het witte doek bewerkt: van Marion Gering komt een nieuwe creatie: De trompet blaast en van Cecil B. de Mille een fantastisch werk: Het einde der wereld. En dan rekenen wij er op, dat we ook het veelgeprezen werk van Alfred Green: De zil veren dollar dezen winter te Haarlem krijgen. Vast staat reeds de komst van Rome-express, een spoorwegfilm van Walter Forde, waaraan een internationaal gezelschap acteurs mee werkt, in hoofdzaak Engelschen, maar o.a, ook de Amerikaansche ster Esther Ralston en de Duitsche beroemdheid Conrad Veidt. Ook is een film uit de filmwereld zélf in uitzicht gesteld; in Menschenlevens gevraagd! maakt men kennis met het leven van de filmwaag halzen, de „stunts". Of we nog Fransehe films op het Haarlem sche répertoire zullen krijgen? Vermoedelijk wel, maar dan in Engelsche of Duitsche ver sie: In Elk geval mogen wij Camille Gallone's Een zoen uit Amerika verwachten, waarin Albert Préjean en Annabella optreden. Voorts staan op de nominatie o.a. De dubbelganger koning van Robert Beaudoin en Doorzichtig als glas van Leon Mathot. Bij de Duitsche productie, welke ook dit seizoen weer hoofdzakelijk uit operettes en komedies bestaat, is o.a. het reeds elders hier te land£ vertoonde nieuwe werk van Gra- nowski: De dertien koffers van den heer O. F,, het eveneens reeds bekende Dagboek van een Vrouwenarts van Thea von Harbou (hoofdrol Hertha Thiele), het wederoptreden van Asta Nielsen in Onmogelijke liefde, de bewerking van Fallada's Kleine man, wat nu? en van Schnitzler's Liebelei. een nieuw werk van Ger hard Lamprecht: Spionnen aan 't werk, een nieuwe Brigitte Helm (Met, z'n drieën op de huwelijksreis), de nieuwe Hans Albers-films Goud, Vluchtelingen, Een zekere mijnheer Gr an. Voorloopig voldoende om zich op het ko mend seizoen voor te bereiden! H. G. CANNEGIETER. MUZIEK LUSTRUM-AVOND. Afd. Haarlem en Omstreken van den Ned. R. K. Blindenbond „Sf, Odilia" la bataille verfilmd. Onderstaand bericht is abusievelijk in twee gedeelten op verschillende dagen dn ons blad verschenen. Hier volgt het in zijn geheel. Naar den roman van Claude Farrére, La Ba taille, is in Frankrijk een film gemaakt, in twee versies (Fransehe en Engelsche) (le Journal.) Annabella trad in de Fransehe op (voor haar nam Merle Oberon de rol in het Engelsch waar) John Loder, Charles Boyer .Betty Stockfeld en Inkijinoff (bekend uit Storm over Azië) spelen in beide versies. Een blik op het programma van dezen Lustrum-Avond deed de muzikale voordrach ten als hoofdbestanddeel, de rede van Pater H. de Greeve als toepasselijk intermezzo ver moeden. Edoch, 't viel anders uit: de rede werd de vurige kern van vieringsbijeenkomst en haar volumen maakte een sterke besnoeiing der overige bijdragen noodzakelijk, als men het einde nog vóór het holst van den nacht in 't zicht wilde hebben. We hebben geen aan leiding over deze wijziging spijt te gevoelen, want het vlammend woord van den begaaf den spreker die Pater Greeve is. boeit van be gin tot eind, maar de taak van den muziek criticus werd er wel zeer door beperkt. De groote omvang van de rede was niet de eenige oorzaak van de inkrimping van het mu zikale gedeelte. Ook de opening nam veel tijd in beslag. Eerst sprak de voorzitter van de afd. Haarlem en omstreken van „St. Odilia", de heer F. H. Louman, die de talrijke aanwezi gen in de eerste plaats den Bisschop van Haar lem en vele andere geestelijken, vervolgens de raadsleden en de medewerkers het welkom toeriep en voor hun aanwezigheid dankte. In zonderheid golden zijn woorden Pater de Greeve, die de ziel der blinden zóó dcoi'grond heeft, dat hij de oogen der zienden zal ope nen om niet tot medelijden, maar tot medele ven met de blinden te komen, zooals spr. zei- de, en ook den blinden pianist Bernard Kok die uit Utrecht was overgekomen en den eveneens blinden fietsmonteur die zich me; zijn werktuigen op het podium bevond. Inderdaad zagen we een werktafel met ge reedschappen en daarvóór een standaard die een rijwiel in statu nascendi omklemde. En naarmate de avond vorderde groeide het fiets- embryo onder de vaardige handen der blin den tot een voldragen product, waaraan straks voor onze oogen het leven, de berij ding, gegeven zou worden, met een polis voor levensverzekering er bij. De heer H. E. Everard volgde den heer Lou man als spreker op. Hij wees vooral op de moeilijke tijdsomstandigheden, die aanvan kelijk vrees voor het welslagen eener feestvie ring hadden gewekt, en op de noodzakelijk heid, dat te midden der groeiende maat schappelijke en geestelijke verwording de R.K. blinden aangesloten zijn in een vereeniging die ook in hun geestelijke behoeften voorziet. Daarna kwam de eerste der muzikale bij dragen: fragmenten uit kerkelijke werken van Ph.. de Monte (1521—1603), M. A. Ingeg- neri (1545—92) en G. P. de Palestrina (1514— 94), voorgedragen door het zangkoor „Te Deum Laud anus" der St. Jozefkerk onder lei ding van den directeur Jos. de Klerk. De mannenstemmen van dit koor klonken mooi. de jongensstemmen door de daarvoor niet gunstige acousiek van den Stadsschouw burg wat scherp en in de hoogte meermalen tè hoog. De blinde pianist Bern. Kok kwam na de rede van Pater De Greeve aan de beurt met vier Etudes van Chopin. Ik heb de vaardigheid en de trefzekerheid des blinden bewonderd: muzikaal gaf hij ons niet veel maar ik moet tot zijn verontschuldiging er bijvoegen dat de Blüthner-vleugel, die al vóór jaren niet mooi was, er mettertijd niet beter op geworden is en het bleek later dat alleen Hendrik Andriessen nog in staat was om het hem vertrouwde familiestuk met de noodige tact te behandelen. Maar er was bovendien iets dat het opmerkzaam luiste ren naar Kok's spel hinderde: de rijwielmon tage ging vlak achter den klavierstoel onver droten door; gedurende de etude op. 25 no. 7 van Chopin werden juist de banden opge pompt. We hadden dit pneumatische accom pagnement, dat op dat oogenblik volmaakt onnoodig scheen, gaarne gemist. Twee nummers van Chopin vervielen: de pauze werd aangekondigd, de fiets was kant en klaar, zou door deskundigen gekeurd en in de pauze verloot worden. Als peetvaders be traden Pater de Greeve en Plebaan Wester- woudt het podium. Pater de Greeve besteeg als eerste het stalen ros, doch liet het nog niet den vrijen teugel; Plebaan Westerwoudt, die hem opvolgde gaf het jongegeboren dier de sporen en reed onder daverend applaus een rondje op het tooneel. Zoo was de deug delijkheid van het koudbloedige ras-exem plaar proefondervindelijk aangetoond; de keurmeesters hechtte er hun goedkeuring aan en later werdhet het bezit van een dei- koorknapen die met- het- lot no, 411 de geluk kige winnaar bleek. De heeren De Klerk en Hendrik Andriessen vertolkten na de pauze een flultsonate van Bach: goed samenspel, een mooie toon van den fluitspeler, doch meermalen te hooge intonatie vielen te constateeren. En de pia nist Kok kwam nog voor den dag met stuk ken van Granadas en Albeniz: de specifiek Spaansche muziek met haar frenetieke her halingen en uitspinningen van niemendalle tjes. Maar in de Leguidillas van Albeniz heb ik de zekerheid van 's pianisten handkrui singen dubbel bewonderd. Om de rede van Pater De Gi'eev weer te geven zou ik een apart artikel moeten schrij ven. Zijn vurig woord zengde, zijn dichter lijke beelden prikkelden de fantasie: zijn oproep zal niet zonder weerklank gebleven zijn. Hij heeft door zijn visie ons het leven der blinden mede doen leven. Het koor zong nog enkele nummers; andere moesten wegens tijdsgebrek vervallen. Aan het slot gaf Mgr Aengenent. den aan wezigen den bisschoppelijken zegen. K. DE JONG. VAN SWEELINCK TOT BACH. Uit. Naarden: 27 September wordt in de Groote Kerk onder auspiciën van de Nederlandsche Bachver- eeniging een kerkconcert gegeven waarop zul len worden uitgevoerd werken van Sweelinck tot Bach. De heeren Anton van der Horst (orgel) en Ilona Durigo (zang) werken hier aan mede. denaturatie van rogge begint. Op 2 October zal de Nederlandsche Gr aan- centrale, afdeeling Binnenland beginnen de inheemsche rogge te denatureeren. Zooals reeds vroeger is bekend gemaakt, heeft deze denaturatie alleen plaats bij hen, die als han delaar of verwerker door de Nederlandsche Graan Centrale zijn erkend. BEL OP 10577 en uw oude, versleten BONTMANTEL halen wij weg om er een modern KORT JASJE van te maken. Groote sorteering van de nieuwste modellen BONTKRAGEN en VELLEN. Zeer voordeelig. LEIPZIGER BONTHANDEL, Groote Houtstraat 105. (Adv. Ingez. Med.) DR. COLIJN HERVAT ZIJN POGINGEN. Toch weer economische besprekingen te Londen. gouden standaard zullen wij handhaven. Dr. H. Colijn is Maandag te Londen aan gekomen en heeft een onderhoud gehad met "minister-president MacDonald, dat 2 uur duurde. Hij weigerde inlichtingen over het onderhoud te geven, doch V. D. verneemt, dat in welingelichte kringen verluidt, dat de be sprekingen in de eerste plaats betrekking hadden op verschillende technische vraag stukken, die in verband staan met de Econo mische Wereldconferentie, en dat er sprake zou zijn van hervatting der conferentie- werkzaamheden. Men meent te mogen con- cludeeren. dat de kans groot is dat binnen kort een der commissies, en wel de Economi sche Commissie, waarvan Dr. Colijn voor zitter is, bijeen zal worden geroepen. De „Morning Post" gelooft dat MacDonald voornamelijk de conferentiemachine weer in werking wil stellen om eventueele storingen, die in het economisch leven kunnen optre den, tengevolge van de inflationistische ten- denzen in de Vereenigde Staten, op te heffen. Dr. Colijn heeft zijn terugkeer naar Den Haag tot Woensdag uitgesteld en zal ver moedelijk daarna naar Genève vertrekken, teneinde aldaar de mogelijkheid van voort zetting van de werkzaamheden der Econo mische Wereldconferentie eveneens met ver schillende vooraanstaande staatslieden te bespreken. De N. R. C. publiceert een interview, dat dr. Colijn toestond aan een vertegenwoordi ger van de „Financial Times". Dr. Colijn zei, dat het thans tijd is om na te gaan of er reeds een gunstige gelegenheid is voor hervatting der besprekingen over de Economische conferentie. Deze mogelijkheid dient ernstig te worden nagegaan, ook al zijn er nog verschillende hinderpalen. Dr. Colijn verklaarde nog altijd vol ver trouwen te zijn. dat de wereld vroeg of laat weer tot bezinning zal komen en dat zij dan de belemmerende handelsgrenzen zal af schaffen. Wanneer dit geschiedt, zal het goe derenverkeer weer in vrijere banen worden geleid. De gansche wereld zou van een dus danige opruiming der handelsgrenzen slechts voordeel trekken. Op de vraag, of hij eenige voorstellen voor een stabilisatie der valuta zal doen, ver klaarde dr. Colijn zeer energiek: „Ja, laat de wereld naar den gouden standaard terug- keeren". Op een vraag, over de geruchten, dat Ne derland van den gouden standaard zou af gaan, antwoordde dr. Colijn: „Waarom zou den wij van den gouden standaard afgaan, terwijl onze bankbiljetten bijna voor 100 pet, zijn gedekt? In de troonrede, die verleden week Dinsdag ter gelegenheid van de her opening van de Staten-Generaal werd ge houden, werd op ondubbelzinnige wijze ver klaard, dat Nederland geen monetaire ex perimenten zal ondernemen. Het is voor ons. aldus dr. Colijn, niet noodig, den gouden standaard prijs te geven." Wat Nederland betreft vestigde hij er de aandacht op. dat de begrooting in evenwicht is en dat het economische herstel hier in hooge mate afhangt vooral van de politiek van Engeland. „Tot voor kort", aldus dr. Colijn, „hebben wij geen stappen ondernomen om ons te ver dedigen. Wij stonden het langste op de bres ter verdediging van het beginsel van den vrij handel, maar wij zijn uit onze „loopgraven" gedreven en waren genoopt tot actie over te gaan, om ons nationaal bedrijfsleven te be schermen. Maar stellig zullen wij ten spoe digste een politiek van vrijhandel gaan voeren." Op een vraag antwoordde dr. Colijn nog, dat Nederland niet in groote mate werd be nadeeld door de Japansche concurrentie, doch dat Ned-Indlë ten zeerste had te lijden van die concurrentie. De Eng.-Inddsche in voerrechten zullen den Nederlandschen tex- tiehanadel zeer treffen en het. invoerrecht van 75 pet, maakt het welhaast onmogelijk, goederen in Eng.-Indië in te voeren. Ten slotte gewaagde dr. Colijn van de hooge sui kertarieven, die de Javaansche suikerindu strie veel nadeel berokkenen. mr. h. j. knottenbelt naar de eerste kamer. Thans is benoemd tot opvolger van ir. J. Koster (lib.) in de Eerste Kamer mr. H. J. Knotenbelt, lid der Tweede Kamer. Zooals men weet wordt hij op zijn beurt opgevolgd door mr. W. C. Wendelaar, bur gemeester van Alkmaar, die dan voor deze laatste functie bedanken zal. kroniek der molens. Het lot van den ouden s tendermolen ..De Olde Kaste" bij Hengelo (Geld die uit 1659 dateert, is bezegeld. Een paar jaar geleden heeft de vereeniging „De Hollandsche Mo len" getracht den molen over te nemen, maar de onderhaandeüngen stuitten af. Den laatsten tijd is het oude bouwwerk sterk ver vallen. Morgen zullen de sloopers hun werk beginnen en definitief een einde aan zijn be staan maken. (Tel.) DUMPING MET SPERRMARKEN. maatregelen gevraagd. De Crisis-Commissie v" r, k. Werkgeversvereniging, het R. K. Werklie denverbond in Nederland, den Kath. Ned Boeren- en Tuindersbond en den Ned. R. K. Middenstandsbond, heeft aan den Minister van Economische Zaken een telegram ver zonden, waarin gezegd wordt, dat klachten over dumrt'ng door middel van Sperr-Mar- ken met den dag toenemen. Volgens kran tenberichten zou ern Nccerlandsch Consor tium zich belasten met het verhandelen van scrips. De commissie verzoekt, dringend te bevor deren, dat deze scrips a'leen ter beschikking worden gesteld voor invoer welke de belangen van het Nederlandsch bedrijfsleven niet schaadt-, of, zoo mogenjk, bevordert. ONOPZETTELIJK GETORPE- DEERD. Onderzeeboot brengt botter tot zinken. ongeluk bij den helder. Dinsdagavond :s in het Schulpengat bij Den Helder in de aslijn van het vaarwater ter hoogte van de roode gasboei de motor- botter H.D. 7 door de onderzeeboot O 13 aan gevaren. Deze onderzeeboot kwam juist van een oefening terug en liep in de lichtlijn het Schulpengat binnen, terwijl een ander ma rinevaartuig de Frisco het- gat uitliep, Zooals later bleek bevond zich juist voor de Frisco de botter, waarvan de lichten :n die van de Frisco vielen, aldus de N. R. C. Eerst op het laatste oogenblik toen van uitwijken bijna geen sprake meer was kwa men de lichten van den botter „los". De commandant van de O 13 trachtte nog door het roer geheel om te gooien een aanvaring te vermijden, doch de schipper van den bot ter blijkbaar in de war gebracht door de beide schepen voor en achter hem legde eveneens het roer aan boord. Toen was een aanvaring onvermijdelijk. De O 13 raakte den botter juist achter den voorsteven waardoor een gat in den boeg ontstond. De drie opvarenden de eigenaar schipper J. Sluyter en de visschers v. d. Loo en Kroon konden aan boord van O 13 geno men worden, doordat deze door een handige manoeuvre vrijwel direct langszij den bobter kon komen. Een poging om den botter mee te sleepen mislukte, omdat deze te veel water maakte. Losgelaten dreef de botter met den sterken ebstroom snel af en zonk binnen vijf minuten. Voor de opvarenden was het inderdaad een geluk, dat de onderzeeboot zoo snel langszij kon komen. De botter, die in de as van het vaarwater is gezonken, was niet verzekerd. groote brand in een garage. Te Voorburg is door kortsluiting in een auto brand ontstaan in een garage. De auto verbrandde, de andere gestalde auto's konden gered worden. De garage brandde echter uit. De verbrande auto was verze kerd. de inhoud ter waarde van f 1200.- niet, meldt de Tel. BOSKOOP SCHENKT BLOEMEN EN PLANTEN AAN LENINGRAD Overvloed, die geen afzet vindt. voor verfraaiing der stad bestemd, Van bevoegde zijde is aan de N.R.C. mede gedeeld. dat de commissie voor planten, bloe men en boomen te Leningrad, in het belang van de verfraaiing der stad, een brief heeft ontvangen van kweekers uit Boskoop, waarin deze mededeelen. dat de uitvoer van hun pro ducten zoo sterk is gedaald dat zij gedwon gen zijn een deel van deze producten té ver branden, teneinde tenminste hunne prijzen voor de rest te kunnen handhaven. De kweekers te Boskoop bieden aan de com missie te Leningrad hun producten aan tegen vergoeding van vracht en verpakking en wel in het geheel 8000 kisten bloemen, struiken en planten. Kogran. de leider van de commissie heeft in zijn antwoord verklaai'd. dat deze bereid is het geschenk van de Nederlandsche kwee kers te aanvaarden. Men vermoedt te Le ningrad, dat de zending binnenkort zal aan komen. TUSSCHEN AUTO EN EEN HEK BEKNELD. chauffeur nam de bocht te snel. Tengevolge van het te kort nemen van de bocht door een grooten zeswieligen veeauto. werden Dinsdagmiddag aan het Hoendiep even buiten Groningen twee wielrijders aan gereden, een 14-jarige en een 15-jarige jon gen. Beiden geraakten bekneld tusschen den wa gen en het groote hek, dat daar is geplaatst om dit verkeer op de gevaarlijke bocht op merkzaam te maken. De jongste werd ernstig gewond aan hoofd en knie en is op advies van den politiedokter naar het Diaconessenhuis overgebracht. Zijn toestand baart zorg. zegt de Msb. De andere jongen kwam er zonder letsel af. De verkeerspolitie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen den chauffeur. De remmen van zijn auto waren niet in orde. VIERDE ONGELUK BIJ BRUGBOUW. arbeider gevallen bij zaltbommel. Bij de werkzaamheden aan de nieuwe brug over de Waal te Zaltbommel is Dinsdagmid dag te ongeveer drie uur de voorwerker T. Bouman uit Amsterdam van een 16-Meter hoogen pijler gevallen. Nadat medische hulp uit Herwijnen gearriveerd was. werden eenige injecties aan het slachtoffer toegediend, waarna dit naar het ziekenhuis te Zaltbom mel werd getransporteerd. Direct na aan komst is de man overleden. B. was 52 jaar oud en laat een vrouw en acht kinderen ach ter. Dit is reeds het vierde ongeluk bij den bouw van deze brug. de pelikaan op de korte golf. Nadere gegevens over de uitzendingen van den telegrafist van de „Pelikaan" met ge combineerde kortegolf installatie aan boord melden: Do roepletters van het vliegtuig zijn P.H.- A.I.P.: de telegrafist zal berichten uitzen den op ieder heel en half uur G.M.T. (Greenwich Mean Time) op 31 meter golf lengte. Amateurs, die de „Pelikaan" hooren. wor den verzocht hiervan schriftelijk mededee- ling te doen aan den Vliegdienst der K.L.M., afdeeling Radio. Vliegveld Schiphol. De „Pelikaan" vertrekt Donderdag van Schiphol. Amsterdam is de stad der steden. En de buitenkant van Amsterdam is niettemin het dorp der dorpen. Een combinatie van vele dorpen. Als ge dit niet wilt gelooven moet ge eens bij mij in de buurt komen. Ik zal u dan mijn dorp laten zien. En de dorpsbewoners. En al les wat des dorps is. Mijn dorp is groen als alle dorpen. Dat zijn de spichtige boompjes langs de pas aangelegde straat die dood loopt in de groen-held van de Noord-Hollandsche weiden, die nog niet door de grijze veelvraat die de stad is zijn opgeslokt met al wécr nieuwe huizenblokken. En mijn dorp is stil als allo dorpen. Dat zijn de kleine, eendere straten met al lemaal bruine deuren en kleine rechthoekige balcons en vensters met bloemen er achter en doorkijkjes in kamers met allemaal een tafel en vier stoelen en twee fauteuils. AI die tafels zijn om half één gedekt een broodschaal, eer. jampot, een kaasstolp. A3 die tafels zijn om zes uur gedekt: een waterkaraf, een soepterrein, een mosterd- potje. Op al die tafels staat om half vijf een thee blad. Op al die tafels staat om acht uur een theeblad. En ik weet precies wie aan die tafels zit ten. De man met het gestrikt-ontwel ge kochte dasje. Hij is metselaar geweest en daarna aannemer en nu is hij rentenier en voorzitter van de hengelaarsclub. Een ge zette dame is zijn echtgenoote. een meisje met een gouden bril aan een kettinkje zijn dochter en beiden vergezellen hem van thee tot thee en van het halve ons leverworst tot de kalfskarbonade. De heer met den baard. Hij Is de onge- ketende burgemeester van het dorp. Hij is voorzitter van de buurtvereeniging en ln zijn gang hangen vele glinsterend-geppetste kp- peren dingen. Hij is ongehuwd. Zijn huis houdster heet „mevrouw" en lederen avond om tien uur laat hij twee witte keeshondjes uit, die dol op lantarenpalen zijn. De meneer en mevrouw links zijn keurige menschen. Zij hebben bij de nieuwe men schen rechts belet gevraagd, Zij hebben een kopje thee met een bonbonnetje op een gla zen bordje verorberd en gevraagd hoe mén Amsterdam-om-het-IJ wel vond. „Het wonen hier is een genot en vooral nu met den herfst is het park verrukkelijk: het eenige onaange name ln deze straat is dat mensch van num mer 98. Dat is niet veel zaaks". Het mensch van nummer 98 kan het 't best met den groenteboer van naast de nieuwe garage vinden. Dat is een Brabanter en hij zegt: „Moete-ge sloai hebbe mèske? 'k Zei 'm oe bezorge al moest 'k er elges veur noar Broek-op-Langendiik gaon". Het Mensch geeft hem lederen morgen een kop koffie en lederen middag schenkt ze een port, in voor den meneer, die er stipt vijf uur op het raam tikt Het dorp weet niet zeker, of het een oud- generaal is of een gepensionneerd schoolhoofd. Wij hopen oud-generaal en vinden het een schandaal, Ons dorp weet alles van ons dorp. De Ham mings zijn nóg op vacantie in Huisduinen. Onsolide menschen. Waar doèn ze dit allemaal van! De Stokkings kunnen dit jaar niet met va cantie gaan. Crisis-klappen. Echt sneu voor die sympathieke luidjes. Mevrouw Rijneveldt eet altijd geraspte Zwit- sersche kaas uit een roodblikkcn strooibusje. En juffrouw Prins heeft Zaterdag bij den kruidenier gezegd, dat ze alleen maar sardines van Philippe et Canaud lust. Dat is aanstellerij van juffrouw Prins, heeft mevrouw Van der Kooy tegen den kruide nier gezegd, het mensc.h eet maar twee keer in de week warm en haar vader was nog wachtmeester onder mijn vader. U hebt toch wel eens van Overste van der Kooy gehoord? Hij was ridder van Nizan If'hikar en officier van de Ster van Annam. Ik heb de lintjes nóg thuis. Mijn Amsterdamsohe buurtje is een dorp. Wij hebben onzen bloemenkoopman Onze brievenbus. En on,s buurtcafé. Op de leestafel liggen het Leven en de ei genaar bespiedt uit een hoekje de belde kell- ners. Er wordt veel advocaat en melkchocolade gedi*onken en ln den tuin staat een ijzeren kip. die blikken eieren met oude harde flikjes legt. Zaterdagmiddag om vijf uur drinkt de me neer met den baard er twee borrels met me neer Stokking en meneer Stokking zegt. dat er tegenwoordig zooveel rare menschen ln de buurt wonen. Over 't IJ is Over 't IJ niet meer. En de meneer met den baard zegt: „ik heb gehoord, dat het hcelemaal geen oud- generaal is en óók geen gepensionneerd school hoofd, maar een gewone reiziger. Mr. E. ELIAS. DE MOORDAANSLAG TE MUIDEN. de toestand der gewonden. Naar wij vernemen moet Muldenis burge meester, de heer J. L. de Raadt die 10 dagen geleden in zijne woning te Muiderberg te rugkeerde. nog steeds bij hot verrichten van werkzaamheden groote zelfbeperking be trachten. De burgemeester heeft een zeer wevkzamen aard. rn reeds tijdens zijn ver blijf Ln het Burgerziekenhuis ze! hij, er vurig naar te verlangen, weer aan het werk te kunnen gaan. Dat is nu reeds mogelijk, doch de burgemeester moet nog steeds voorzichtig zijn, daar nu juist tot uiting komt. welk een schok hij op den avond var den moordaan slag doorstaan heeft. Echter gaat. de burge meester gelukkig goed vooruit, ai kunnen nog steeds geen bezoekers worden toegelaten. Gisteren heeft de burgemeester, vergezeld van zijne echtgenoote. een kleine wandeling gemaakt, die hem goed bekomen is. Wat wethouder Hottentot betreft, verne men wij, dat deze, nadat hij in het Diaco nessenhuis te Hilversum voor een korte poos het bed had mogen verlaten, daarbij kou go- vat schijnt te hebben, zoodat do koorts weer optrad. Do heer Hottentot moet dan ook weer rust houden. De heer G. de Ecus maakt het in de Majel- lastichting te Bussum goed, maar is nog steeds zeer zwak. Er is echter ook in diens toestand vooruitgang. dank aan de haagsche politie. De burgemeester van Den Haag heeft de politie zijn tevredenheid betuigd over de op den derden Dinsdag in September gepres teerde diensten en allen die extra-diensten hebben gedaan een dag buitengewoon ver lof toegekend.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5