schoenen AFSLAG Onze vischuitvoer naar België in gevaar? Spruyrva^ £i'erschoieXV /C? 100% BS PpfÈ Lams" De Gruyter's KALFSVLEESCH amsterdamsche vleesch houwer ijen macaroni WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1933 HAARDE M'S DAGBli 9 IJMUIDEN. Een belangrijke bespreking in Brussel. Dezer dagen is op het Ministerie van Ver keerswezen een belangrijke bespreking ge houden over den toestand van het Belgische visscherijbedrijf. Aan deze bespreking nam o.a. deel een delegatie van belanghebbenden bij de diepzeevisscherij en de neven-bedrijven, onder leiding van een tweetal Ostendsche volksvertegenwoordigers en eenige afgevaar digden der regeering, o.a. het kabinetshoofd hoofdingenieur Henry en den directeur-ge neraal van het Zeewezen den heer de Vos. Van de zijde der delegatie werd ernstig ge klaagd over den toestand in het visscherij- bedrijf en over de onvoldoende resultaten der con ting en te er in g De heer de Vos toonde echter met cijfers aan, dat de resultaten beter waren dan men verwacht had, ten bewijze waarvan hij er op wees, dat de opbrengst aan de mijn te Osten- de de eerste acht maanden van dit jaar 40 pet. hooger was dan in hetzelfde tijdvak in 1932. Desondanks werd van de zijde der dele gatie aangedrongen op meerdere protectie, hetzij door het heffen van een invoerrecht, hetzij door een belasting op de consenten. Op een desbetreffende vraag van een der leden der delegatie antwoordde de heer de Vos, dat het Beheer van het Zeewezen sedert maanden pogingen in het werk stelt, om ook aan de kustvisscherij hulp te kunnen bieden. Binnen enkele dagen zou men opnieuw bij eenkomen om practische voorstellen te be spreken. Uit het bovenstaande blijkt, dat men in België opnieuw op zoek is naar middelen, om den invoer uit het buitenland moeilijkheden in den weg te leggen. Want een andere be- teekenis kan men bezwaarlijk aan de „prac-* tische voorstellen" geven, waarover men straks zal gaan spreken. Een sensationeel gerucht. Ongetwijfeld houdt het gerucht, dat giste ren in IJmuiden de ronde deed nauw ver band met bovenstaande besprekingen. Som mige Belgische exporteurs alhier zouden nl. van hunne factoors in Antwerpen en Brussel hebben vernomen, dat binnenkort een alge- heele stopzetting van den invoer van visch uit ons land te verwachten zou zijn. Alhoe wel dienaangaande nog geen bevestiging te verkrijgen was en dit bericht van andere zijde werd tegengesproken, acht men het niet on mogelijk. dat België binnenkort onzen visch- export nieuwe moeilijkheden in den weg zal leggen. Het 'is een bekend feit, wij wezen reeds eer- der daarop, dat het met de contingenteering hi België niet naar wënsch gaat Maar indien hierover te klagen valt, dan zijn het wel in de eerste plaats de exporteurs in IJmuid^'" die hiertoe aanleiding hebben gegeven. Zij in de eerste plaats zijn de dupe van de tech nische fouten, die aan de Belgische contin- genteermg kleven. Wat is nl. het geval? Zooals men weet, zijn de in voer consenten voornamelijk in handen van de factoors te Antwerpen en Brussel, fac toors die üi de jaren vóór de crisis op de markten in genoemde steden bijna hoofdza kelijk consignatiezendingen uit IJmuiden voor alhier gevestigde exporteurs verkochten en daaraan grof geld verdienden. „De factoors in Antwerpen en Brussel zijn van ons rijk geworden", zeggen de IJmuiden - sche vischkoopers. Maar nu er aan de Deen- sche visch meer te verdienen is dan aan de Hollandsche, laten factoors hunne oude re laties in den steek en leggen zij zich toe op den invoer van Deensche visch. Maar het contingent dan? zal men vragen. Dit is geen bezwaar; en hier komt de technische fout der Belgische contingenteering naar voren. Deensche visch op Ne- derlandsch consent. Het schijnt practiseh mogelijk te zijn, in België Deensche visch op Nederlandsche con senten in te voeren of althans zoodanig het land binnen te krijgen, dat zij wotdt afge schreven op het Nederlandsche contingent. Hoe' het ook zij, het is algemeen bekend, dat ons land niet krijgt wat het toekomt. Meer malen is er van de zijde der IJmuider Visch- handelvereeniging in Den Haag op aange drongen te trachten, aan de ongeoorloofde bevoorrechting van de Deensche visch boven de Nederlandsche een einde te maken, echter zonder succes. Het is voor het visscherijbedrijf, dat thans bezig is, zich eenigszins te herstellen, ge tuige het aantal in de vaart zijnde trawlers, dat thans reeds ongeveer 80 bedraagt, te ho pen, dat er spoedig, klaarheid kome in deze aangelegenheid. Ook voor België is dit van belang. Want hoe gaame velen in dit land de Nederlandsche visch zouden willen weren, straks wanneer door stormweer de kleine Bel gische en Deensche motorkotters van de zee worden gejaagd en alléén krachtige stoom trawlers kunnen blijven visschen, zal blijken, dat zonder aanvoeren uit Nederland er van een behoorlijke visehyoorziening in België geen sprake kan zijn. DE PUFVISSCHERIJ. THANS EEN STEM UIT BELGIë. Ook „Het Visscherijblad" van Ostende heeft het artikel van den Helgolandschen Dr. A. Bückmann uit „Der Fischmarkt" over de pufvisscherij overgenomen. In een onderschrift merkt de redactie van het Belgische blad op. dat oók zij het meer malen over het invoeren van een puf verbod,- zooals het destijds door Koning Leopold II met zooveel succes werd ingevoerd, heeft ge had. Veertien dagen geleden was de redac teur, de heer P. Vandenberghe, er getuige van, dat gansche ladingen ondermaatsche visch te Zeebrugge aan de vertegenwoordi gers van visc.hmeelfabriekëa voor hun drink geld werd verkocht. „Beseffen zij dan' niet", schrijft de heer V., „dat zij bezig zijn met zichzelf in de toekomst broodeloos e stellen?" Als treffend voorbeeld van de nadeelén der pufvisscherij wijst de schrijver op de garna- lenvisscherij. Wanneer er vroeger 200 a 300 K.G. gevangen werden, wordt er nu ternau wernood 100 K.G. binnengebracht. „Waar zijn de kustbooten, die nog 300 K.G. mooie bak schol en schar binnenbrengen?,, zoo ver volgt hij. „Is de reden niet grootelijks te zoeken in het feit, dat de kustzee leegge- vaagd wordt door jacht op puf van sommige visschers, die alleen een handvol drinkgeld voor oogen hebben om een glas bier meer te kunnen gaan drinken? Wanneer zullen de visschersvereenigingen zooveel energie ge bruiken, om zelf de invoering van een nieuw puf verbod aan de bevoegde overheid voor te stellen?" Een beroep op den Hoogeren Raad voor de Zeevisscherij. De heer V. doet een beroep op de leden van den Hoogeren Raad voor de Zeevissche rij, om deze kwestie ter hand te nemen. Nu het winterseizoen nadert, zal de jacht op de puf langs de kust spoedig weer beginnen. Iedereen is overtuigd van de groote noodza kelijkheid van het invoeren van een puf- verbod. „Op wie wordt er dan gewacht?" vraagt de heer V. ten slotte. „DE WERELD OP ZIJN KOP". GESLAAGDE PREMIèRE IN THALIA. Ter opening van het winterseizoen vond onder auspiciën van het Tooneelfonds „Vara Instituut" gisteravond in het Thalia Thea ter de première plaats van „De Wereld op zijn kop", van de hand van den bekenden Amerikaanschen romancier Upton Slnc1",h\ Voor het tooneel werd dit gegeven be werkt door den heer A. M. de Jong, die de voorstelling bijwoonde. Alvorens het doek opging heeft de afdee- lingsvoorzitter, de heer Visser, den aanwezi gen een woord van welkom toegeroepen en dit voor den aanwezigen auteur de Jong extra onderstreept. De korte inhoud van dit spel van de toe komst, bewerkt naar de roman. „The Miilem- nium", is als volgt: Door een nieuw uitgevonden gas wordt de geheele bevolking hier op de aarde rnee- doogenloos uitgemoord. Gelukkig voor het nageslacht weten er enkele per vliegtuig aan deze laatste „zegen der menschheid" te ont snappen. Deze vooruitziende geesten zijn dan bé kende typen uit de maatschappijeen gou verneur, een minister-, een dichter, "een journalist en een chief-steward (chef-hof meester) De rijken willen dan den chef-hofmeester bevelen allerlei werkjes op te'knappen, maar deze bedankt er feestelijk voor. Niemand kan hem dwingen de maatschappelijke „toover- ban" is verbroken; de dames en heeren mo gen nualles zelf opknappen. Hier begint een lange reeks van komische situaties en ver wikkelingen, doordat een reeks van meer of minder ingewikkelde maatschappelijke stel sels ten, tooneele gevoerd wordt. Totdat men eindelijk noodzakelijkerwijs tot een samen leving komt, welke op socialistischen leest geschpeid is.- Onder leiding van Ben Groeneveld heeft hetr gezelschap „Dë Jonge Spelers" ons dit gegeven gebracht,- een gegeven, dat oorspronkelijk als .sa tyre bedoeld in dit satyrieke spoedig de grenzen van het overdrevene gaat naderen. Daarbij doet het den nuchteren toeschouwer eenigs zins vreemd aan, dat een figuur ails die van den minister Granville, in de eerste twee actes reeds getypeerd als de kwade genius van het kapitalistische stelsel der oude we reld, en als dictator, ook in 3 steeds de situa tie, hoe die ook zij, in alle opzichten be- heerscht, en zich voegt aan die zijde waar z.i. het meest te „halen" is. Terwijl daarte genover revolutionaire figuren als de vliege nier en de gouverneursvrouw na haar werk zaamheden als arbeidster lichtelijk naar den achtergrond geschoven worden. Dat verschillende massa-scènes niet zoo goed „liepen" als de kleine tooneeltjes tus- schen de hoofdpersonen schrijven we gaarne op rekening eener eerste uitvoering. Mooi spel gaven de minister en zijn vrouw Helen, de vicaris, de journalist en de chef hofmeester. Qua tooneel treffen ons het pakkende on derhoud tusschen minister Granville en zijn vrouw in 1, dat met de kostelijke micro foon-reportage (hoe fijntjes belicht hier de schrijver de Amerikaansche sensatie-journa listiek!), van den verslaggever betreffende de inwijding van het lustpaleis, het tooneelwerk hoopvol inluidden. Het tweede bedrijf had 'op langrijk mindere kwaliteiten, het begin van het derde bedrijf (de wereldorde is dan om gekeerd) gaf verreweg het beste van het ge- heele stuk. In het onderhoud n.l., dat de vi caris heeft met het moderne bewind aan gaande de belangen van kerk en staat, heeft Upton Sinclair (of A. M. de Jong?) het hoog tepunt van satyrieke vondsten bereikt. De décadente voornamen der oud: wereld, eerst gevangen in hun kapitalistische ge dachten en ideologie, worden dan tot arbei ders, waarvan met hun gewijzigde plaats in het productie-systeem hun denken zich gaat wijzigen. Doch voordat het stuk hen als vrije menschen, die met de slót-leuze: Leve de nieuwe gemeenschap!, instemmen, laat ein digen, is het tooneelwerk .aan niet --"aar- lijk artistieke inzinkingen ontsnapt, die het beletten de climax .op het juiste moment, n.l. als het scherm valt, te geven. De moderne décors.deden het zeer goed, vooral het eerste bedrijf, de daktuin, was zeer suggestief. "Een origineele vondst was het zwarte plus fours heerenavondcostuum; de dames in strandpyama zagen er wat te twintigste- eeuwsch uit. Na afloop van het spel heeft een enthou siast publiek „de Jonge Spelers" meerdere ovaties gebracht en den tekstbewerker ten tooneele geapplaudiseerd. De heer de Jong werd namens de afdee- ling IJmuiden een mand bloemen aangebo den, het gezelschap eveneens, terwijl Ben Groeneveld hem nog met bloemen huldigde namens zijn kameraden. Met enkele woorden dankte de heer de Jong voor de hulde, welke hij overdroeg aan den schrijver Upt-on Sinclair. BEROEPEN Bij de Ned. Herv. kerk te Schiermonnik oog (evangelisatie) is beroepen Ds. H. de Weerd te IJmuiden. ORGANISATIE VAN VTSCHVENTERS. Op de dezer dagen gehouden vergadering van de vereeniging van Vischventers V.V.V.) waarbij tegenwoordig' was het hoofdbestuur van den landelijken bond der „Zeeviseh Klein handelsvereniging" (Z.K.H.V.) werd beslo ten tot aansluiting bij deze vereeniging. Tevens werd besloten, de leden tegen on gevallen te verzekeren. VELSEN DE PRINS BIOSCOOPTHEATER. Naar wij vernemen hebben de plannen om de tooneelzaal van Hotel „De Prins" te her scheppen in een bioscooptheater thans vas ten vorm aangenomen. De teekening is gereed en blijkens dit ont werp zou de „Cosy Corner" wel een algeheele metamorphose moeten ondergaan. In de eer ste plaats wordt de zaal geheel ingericht als een bioscoop-theater met de voorgeschreven vaste zitplaatsen. Voorts moet een cabine ge bouwd worden voor achterprojectie. Bij uit voering tou het werk in 60 dagen moeten worden uitgevoerd. In het theater zou een Phillps-geluidsin- stallatie worden aangebracht. Als exploitant werd ons de naam genoemd van den heer P. van Twisk. die ook in Den Helder twee theaters exploiteert. BEVERWIJK VERGADERING VAN HANDELSBELANGEN. De koopliedenvereeniging „Handelsbelan gen" zal Donderdagavond in café „de Groen- tenbeurs" van den heer P. Timmer aan de Meerstraat een ledenvergadering houden. In deze bijeenkomst zal op nieuw het con cept voor de verbetering van den kleinhan del aan de orde worden gesteld. Tevens ver meldt de agenda mededeelingen over het be langrijke vraagstuk betreffende de erkenning als handelaar in aardappelen. NIEUW LEVEN. De Geheelonthouders Toonëelvereeniging „Nieuw Leven" alhier is voornemens het nieuwe speelseizoen te openen op 1 Novem ber a.s. Op dezen datum zal een opvoering worden gegeven van het blijspel „Zijn Zoon" van G. von Moser. POLITIEDIPLOMA. Voor het politie-diploma slaagden de hee ren H. Berlee en C. v. d. Wijst alhier. Zij werden opgeleid op den cursus van den Ned R.-K. Politiebond St. Michaël. AANVANG BAKKERSCURSUS. Maandagavond heeft de bakkersvakcursus, georganiseerd door de plaatselijke afdeelin- gen van de Christelijke- en de moderne Bak- kersgezellenbonden een aanvang genomen. Voor dezen cursus stelde het bestuur der Coöperatie „Algemeen Belang" wederom het bedrijf beschikbaar De opening droeg een of ficieel tintje, want zij geschiedde in tegen woordigheid van den voorzitter en secretaris van Algemeen Belang en van een vertegen woordiger van den Raad van commissaris sen. De heer A Hoebe richtte zich in zijn ope ningswoord in de eerste plaats tot deze ver tegenwoordigers, om hen dank te betuigen voor het beschikbaar stellen van de bakkerij, om daarna de leiders van den cursus de hee ren J. Dinkla (afd. brood) en J. Dubbelman (afd. banket) dank te zeggen voor hun be reidwilligheid, waarmede zij wederom hun moeilijke taak aanvaard hebben. De heer Dinkla liet vervolgens de aanwe zigen een blik slaan in het leerplan, dat we derom met eenige lesvakken was verrijkt. In dezen cursus zullen namelijk ook de be langrijke vakken warenkennis, deegbereiding, ovenwerkzaamheden en opmaken van taar ten worden onderwezen. De leider sprak den wensch uit, dat de cursisten de lessen op de Maandag- en Dinsdagavonden van 7.309.30 uur trouw zouden bezoeken. De heer J. Prent, voorzitter van Algemeen Belang gaf uiting aan de voldoening van het bestuur ten aanzien van de uitbreiding, welke het leerplan heeft ondergaan en verwachtte van den cursus een even groot succes als vo rige jaren. Het laatste woord was aan den heer A. Hoebe die na dank te hebben gezegd voor de geuite wenschen, den cursus voor ge opend verklaarde. GOUDEN ECHTVEREENIGING. Onder talrijke bewijzen van belangstelling heeft het echtpaar J. Berghuis-Brands, wo nende Groote Houtweg 89 alhier zijn gouden huwelijksfeest herdacht. Zeer velen hebben in den loop van den feestdag het jubileerende echtpaar gefeliciteerd. De bloemist J. W. v. d. Mey, die in de onmiddellijke nabijheid woon achtig is had een keurige ge vel versiering van groen en bloemen aangebracht. Des avonds hebben de Beverwijksche Har moniekapel en de St. Jozef-Harmonie aan het gouden bruidspaar de gebruikelijke sere nades gebracht. De vroolijke klanken der mu ziek brachten een menigte belangstellenden op de been en gedurende eenigen tijd ging het er in den Grooten Houtweg feestelijk toe. Het bruidspaar had van de bestuurders van beide corpsen gelukwenschen in ontvangst te nemen, waaraan met een daverend „Lang zullen ze leven" nog eens kracht werd bijge zet. Bij den afmarsch werden de muziek corpsen door velen gevolgd. Zoo werd het gouden huwelijksfeest voor de oudjes tot een gebeurtenis, welke zij wel nimmer zullen vergeten. Triomf steungordelsen corsetbanden bezitten een pasvorm zonder weerga. Ze zijn prachtig gecon strueerd en zitten bui tengewoon prettig. Ze schuiven niet op, ver- leenen hetlichaam den zoo onontbeerlijken steun en zijn keurig van afwerking, terwijl de prijs heel laag is. Vanaf F 6.90, F 9.25, F 10.90, F 11.50. HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 20—22 AlJ) DAT is de natuurlijke wegtot GEZONDE SLANKHEID, F Ouwe Jongen J Eon slank, lenig lichaam van allo ganen alsmede van de trage vet lagen bevrijd, doel U hot loven In lijn volle waarde gonlctcn. Daarom de beproefde DR. E. RICHTER'S KRUIDENTHEE DAMES! voldoening: geeft U het V. B. CORSET Pracht pasvorm en kwaliteit. Elk stuk gegarandeerd. Vak kundige bediening. Firma De Vrind Bus GR. HOUTSTRAAT 135 Telefoon 15199, VOOR: PIANO'S TE HUUR W. BOEREE SCHAGCHELSTR. 16 :,Zooi»«K «ritHovw.viïffiwwmr asus J - «CÉnLAhö'S OUOSTC ZamO- J VOOR ZIEKEN! Voor herstellenden en zwakken! Voor Kraamvrouwen! Opwekkende, krachtige medicinale Wijnen Wijnen, welke weken- en wekenlang goedblijven, na dat de flesch is aangebro ken. Zoete roode Priorato ƒ1.00 Medic. Bloedwijn 1.10 Zoete, roode Mistella.1.10 Kinawijn, per LiterfL 1.35 Bergerac 2.40 Martaussan Muscaat 2.85 Muscaat Lunel 3.25 Muscaat Rivesaltes 4.60 Zoete witte Spaansche Priorato 1.10 Zoete witte Spaansche Mistella 1.30 Med. Tokayer 1.90 vieux 2.20 sup. 2.80 Vin de Samos 1.20 Samos Moscato 1.35 Alles van „de Guide Druyf", van Neêrland's Oudste Zaak, dus prima! /ÜOTL ©„DAT Van Woensei een sorfeering schoenen heeft, die hoewel laag in prijs, de scherpe critiek van leek en vakman kunnen door staan. Nieuwste modeschoentje Echt reptiel met zwart, bruin of grijs calfsleder hiel GROOTE HOUTSTRAAT 41 Meer waarde vooruwgeld cent Pe \eesch po nd) 1 va Lamsbout met been 30 ct. p. p Lamsbout zonder been 35 ct. p. p. Fricandeau40 ct, p. p. 3 pond voor. i i i tl. Kalfslappen i i 35 ct. p. p. 3 pond voor. f1.— Kalfsgehakt en Kalfs poulet i 30 ct. p. p. VAN A. MEIJER PAUL KRUGERSTRAAT 15 SPAAR N WOU DERSTRAAT 69 LEIDSCHE VAART 334 vermicelli 3 pak £2^ 10 jytoceAvt Adt/eUeeteu doel Ueekcoftek.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9