VICTORIA-BRON Uit Holland's Metropool. Vreemdelingenverkeer in Oost-Indië. Het hotelwezen is goed ontwikkeld. NEDERLANDSCH BELANG VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 September in Amsterdam. door Chl. September. Maand van overgang, nergens zoo duidelijk voelbaar als in Amsterdam. De stad, die in de zomermaanden was ingeslapen een slaap vol benauwde droomen. een nachtmer rie: van hitte en stof begint wakker te worden. De dichte luiken in de doode huizenblok ken gaan open. de dompige kamers in de pas ontsloten woningen waaien lekker door zooals hun bewoners zich listen doorwaaien aan verre stranden (of in Wijk aan Zee) de treurende tuintjes zien er na een enkel re genbuitje al minder naargeestig uit, het ko per-aan de straatdeur glimt van genoegen, omdat het eindelijk de zoo noodige poets beurt heeft gekregen. We zijn weer thuis. Jeugdherbergen, trek kersbonden, jongensvereenigingen, die het tegenwoordig mogelijk maken, dat géén ge zond, jong wezen een zomer in de stad be hoeft te blijven, hebben ons onze kinderen eerlijk teruggegeven. Het karretje van het Asyl leverde onze huisdieren af en het dienst meisje kwam een dag later dan de afspraak was uit haar Heimat terug. We hebben onze koffers met de mooie etiquetjes op zolder geborgen en onze reiskieken ingeplakt, de heer des huizes is door alle 92 kranten heen, die bij thuiskomst den ingang verspreiden en die hij tot de laatste letter heeft bij gelezen. Onze leveranciers hebben allemaal een nieu wen loopjongen, blaagjes van 13 jaar. net van school, die met toewijding de boodschappen bij de verkeerde mevrouwen brengen, lood gieters en schoorsteenvegers verdeelen hun gunsten. Ieder huis is weer levend geworden, en dus ook het beeld van de stad. En tochhet is nog niet heelemaal „dat". Wel zijn de een zame meneeren, die onder verveelde praat jes met kellners hun middagmaal nuttigen, uit de restaurants verdwenen, ze hoeven niet langer de week-ends bij vrouw en kin deren op visite te gaan, wel zijn de meeste vreemdelingen uit Amsterdam weggetrokken, met het- aangename gevolg tevens, dat de straten niet meer zijn opgebroken dit ge- heurt alléén als er vreemdelingen zijn wel zamelen de bezitters van touringcars en röridvaartbooten nog slechts met moeite een mager gezelschap bijeen in hun korti gele den van-mènsChen-uitpuilende voertuigen, wel hebben de magazijnen hun uitverkoop- plakkaten weggedaan en krijgen we aanbie dingen' van concertseries en schouwburg abonnementen, maar de stad heeft, ons nog niet opgenomen. De bruinverbande armen van "een juffrouw zoo maar ergens in een winkel kunnen een heimwee opwekken naar zon en zee, naar licht en wijdheid, zóó hevig, dat de drie dahlia's en het plukje herfst- asbars uit onzen tuin anders toch en te recht de trots der familie ons niet ver mogen te troosten en dat we nog eens naar Zandvoort moeten, met tientallen lotgenoo- ten, die daar nog eiken Zondag in deze Sep tembermaand tezamen zomertje hebben ge speeld. Maar het gaat wel over. De stad heeft zoo veel troeven in handen zij wint altijd. Was September, kermismaand, niet van ouds in Amstedam de tijd van het uitbundigste plezier? Zou de herinnering aan zomergenoe- gens, die we wel vast hadden willen houden, oorzaak kunen zijn, dat we aan de verlok kingen van dancings, modeshows, Hóngaar- sche en Mexicaansche bands, de nieuwste Garbo-film. blijvend weerstand boden? Im mers niet. We kunnen ons verweren, we kun nen zeggen, dat we geen zin hebben en kop pig in de buitenwijken blijven zitten: een enkel geestig kopje uit een najaarscatalogus van het een of andere hoedeBroagazijn is ineens voldoende om onze ontrouw te bewer ken. We moeten toch ook weer eens de stad in en wie dat zeggen en wie dan doen, die hebben den strijd tegen de stad al verlóren. Ze neemt ons weer op, tevreden dat ons ver zet is gebroken, en ze zal. zich nu ook op haar aKiervoordieeligst laten zien. Dat is ze niet als de zon schijnt, en ook niet hoe schilderachtig het kan zijn als grijze herfstneveis hangen over de grachten. Am sterdam is het best, het meest Amsterdam: bij avond en na een flinke regenbui. Dan zie je de volgeladen trams zich moeizaam brug gen op en afwerken, taxi's schieten langs je heen, de lichten van de stad worden in gou den strepen in het glimmende as Vit weer kaatst. Je laat je meegolven langs winkel paleizen, waar kunstenaars-etaleurs en licht- technici hebben samengewerkt om feesten te scheppen van kleur en lijn en licht „zwart is de groote mode", flitst een ergens gelezen zinnetje door je heen langs restaurants, waar je achter beslagen ruiten bij onwezen lijk lampenschijnsel menschengedaanten ziet bewegen en je oor flarden muziek vangt, da delijk overstemd door het concert van de straat, je loopt een enkel huis voorbij, dat dood en donker staat in de lichtende rij, je volgt het. zeldzaam boeiende spel daar hoog in de lucht van letters, die volstroomen met rood, blauw, groen, met verblindend-hel wit, letters, die wentelen en draaien, uitdoover. en opgloeienen je bent blij met Am sterdam. Je hebt iets terug, dat je lang hebt gemist. Amsterdam is van jou jij bent van Am sterdam. We hooren bij elkaar, we zijn één. Hoe hebben we het zoo lang kunnen ver geten. ARROND.-RECHTBANK. VERDUISTERING VAN £29.000. Te Zaandam heeft de Scheepvaarbvereeni- gihg Noord in samenwerking met den Bond vain Werkgevers in het Houtbe drijf,' eeii besteekkantoor. Een employé van dat kantoor, wiens werk het was, de trans portarbeiders uit te betalen en die in verband daarmee het recht had geld vain de Rotter- damsche" Bank te halen, betrok op 22 Juni 1.1. f31.500 van de bankinstelling, zonder dat hij dit. geld .direct voor betaling noodig had. Hij ging er met ruim f 29.000 van door, vluchtte naar het buitenland, maar voelde zich daar als een opgejaagd dier, zoodat hij ten einde a-aad terugkeerde en zich zelf bij de politie aanmeldde. Aanvankelijk deed hij het voorkomen, als of hij het geld was kwijt geraakt, maar wel dra bekende hij aan den commissaris van Zaandam, dat hij in de buurt van Woens- dreclit het 'grootste gedeelte van het geld in potten geborgen, In het bosch had begraven, waar,liet dan ook gevonden werd. Een betrek kelijk klein gedeelte ontbrak. Donderdag hacl de man zich voor verduis tering te verantwoorden. De heer Bastet. secretaris van de Scheep- vaavtvereeniging Noord, verklaarde, dat hij, na het vertrek van verdachte, een kastekort van f29.435 had geconstateerd. Verdachte bekende, hij weet zijn daad aan moeilijkheden in zijn werk en in zijn huise lijk leven ondervonden. De verdediger Mr. v. Dam, had behande ling der zaak met gesloten deuren gevraagd, de rechtbank wees dit verzoek af, doch wil de de bespreking van verdachte's omstandig heden. waarover, onder meer, een reclassee- xihgsrapport was uitgebracht, wel met ge sloten deuren doen, hetgeen geschiedde. Na weder opening der deuren nam de of ficier van Justitie requisitoir. Hij herinner de ér aan, dat eenigen tijd geleden via het •Ministerie, doch niet van het Ministerie, een klacht van een belanghebbende was ingeko men, omdat in een soortgelijke zaak als deze een voorwaardelijke gevangenisstraf was ge vraagd en gegeven. Spreker wee:s er op, dat men soms zegt: iemand, die oen brood steelt, krijgt gevange nisstraf/maar die duizenden guldens steelt, niet. Dergelijke crttiek laat spr. koud. Het komt bij de beoordeeling van een feit niet in de eerste plaats aan om het gestolen be drag, maar de rechtbank overweegt, met welken persoon men te doen heeft en wat zijn motteven zijn. Gaan we nu na, zei spreker, wat we weten omtrent 's mans omstandigheden, hoe hij in angst heeft verkeerd en hoe hij alles ge daan heeft om het kwaad weer te herstellen, dan vind ik wel termen om met- het rapport van de reclasseering mee te gaan. Spreker, die nog een woord van hulde bracht aan de politie te Zaandam, eischte 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Rijwiclplaatjes. Een drietal personen, die het op rijwiel plaatjes gemunt had, had zich achtereenvol gens te verantwoorden. Allen waren gedeti neerd-.' Het reclasseerlngsrapport van den eersten was vrij goed, zooclat de Officier met de con clusie meeging en 4 maanden voorwaarde lijk vroeg met 3 jaar proeftijd, benevens on middellijke invrijheidstelling. Op dit laatste ging de rechtbank niet in. De tweede verdachte kwam er minder goed af, maar dat kwam omdat hij kort ge leden voor diefstal In vereeniging was ver oordeeld, terwijl hij een jongen is met een behoorlijk tehuis, die niet door nood tot misdrijf wordt gedreven. Het is meer zijn zucht naar uitgaan en café-bezoek, die hem ertoe heeft gebracht. De Officier eischte te gen hem 5 maanden onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest. De derde had in Zaandam geopereerd en behalve plaatjes ook een fiets gestolen; bij het wegnemen van een plaatje werd hij door den eigenaar betrapt en toen dreigde hij met een revolver, wat wel niet veel be- teekende, omdat de revolver ongeladen was, maar een minder gunstig licht op zijn ka rakter werpt. Hij is al eerder veroordeeld en heeft onder toezicht der reclasseering gestaan, maar toen deze hem weer moest loslaten, was hij weer gauw zijn stuur kwijt. De r.k. reclasseering wilde het nog wel eens met hem probeeren en drong aan op voorwaardelijke 'gevangenisstraf; de Offi cier voelde er wel wat voor, maar vond de omstandigheden zoo, dat hij het beter acht te 4 maanden onvoorwaardelijk te eischen en 4 maanden voorwaardelijk. Mr. Driisma pleitte voor een geheele voor waardelijke straf, nu er kans bestaat dat de jongen werk kan krijgen. Fietsendief. Een jonge man, die al twee maal voor rij wieldiefstal was veroordeeld en op 11 Aug. uit de gevangenis te Rotterdam was ont slagen, waar hij zijn laatste straf van 3 maanden had uitgezeten, begaf zich op 12 Aug. naar Haarlem, waar hij opnieuw een fiets stal. De eigenaar, van het rijwiel zag even later toevallig verdachte op zijn rijwiel op den Rijksstraatweg, waarop hij de poli tie waarschuwde, die den dief aanhield. Verdachte bekende; hij.zei uit armeide te hebben gehandeld. Rekening houdende met vorige straffen, eischte het Openbaar Minis terie een jaar gevangenisstraf. Inbraak bij „de Geleerde Man". In den ochtend van 28 Augs. 1.1. ontdekte de heer v. Trigt, eigenaar van het café ..de Geleerde Man" in Bennebroek, dat een W.C. raampje open stond en dat buiten een stoel onder dat raampje was geplaatst. Hem bleek, dat iemand zich door het raamp je toegang tot de woning had verschaft- en „de Geleerde Man" had beroofd van een jas en broek, een horloge en eenige eet waren, zoomede een paar gulden. Als ver dacht van dezen diefstal stond een man terecht, afkomstig uit Tsjecho Slowakije, die reeds eerder in Almelo was veroordeeld. Hij was op straat door een veldwachter aan gehouden en bij fouilleering werden eenige der gestolen voorwerpen op hem gevonden. Hij bekende. Als tolk fungeerde de heer P. F. de Haan. De Officier eischte 10 maanden. Uitspraak in alle zaken over 14 dagen. DOOR SPIT AAN BED GEKLUISTERD Kon zich nauwelijks bewegen. Nu dankbaar voor zijn herstel. „Ik leed aan spit in den rug," schrijft een man ons, „en wekenlang kon ik mij in bed haast niet bewegen. Ik onderging een be handeling maar de pijn verminderde niet erg. Een vriend van me zei: „Maar man. waarom gebruik je geen Kruschen Salts? Neem het eiken morgen en je zult zien dat je die afschuwelijke pijn in je rug kwijt raakt." Toen heb ik het eiken morgen .geno men. Ik ben nu aan de tweede flacon bezig en ik kan weer zoo werken als ooit, dank zij Kruschen. Ik vertel alle bekenden over Kru schen Salts. En ik zorg, dat ik altijd Kru schen in huis heb." c. B. Wat is de reden, dat spit, .rugpijn, rheu- matiek en indigestie zoo spoedig zwichten voor Kruschen Salts? De werking van Kru schen op het geheele leger van de meest voor komende kwalen is een open geheim. Dat geheim wordt ontsluierd in de analyse op de fiacon voor artsen en ieder ander te zien. Zes levenskrachtige minerale zouten, dat is het geheim. Dezelfde zes zouten, die de na tuur noodig heeft voor Uw lichamelijk wei zijn. Elk van deze zes zouten heeft een andere werking. Wat het eene niet kan berei ken, dat doet het andere. Zij hebben een di- recten invloed op de spijsverteringsorganen, die tot gezond, regelmatig functioneeren worden aangespoord. En wanneer Uw or ganisme werkt als een volmaakte machine, zullen spoedig alle klachten vergeten zijn. U zult het heerlijke, vrije gevoel hebben van alle dagen te kunnen genieten, zonden een enkele kwaal of pijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor een cent per dag. Let op dat op het .et-iket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam voor komt. (Adv. Ingez. Med.) WINTERPROGRAMMA VAN HET NAT. JONGEREN VERBOND. In ,De Leeuwerik" vergaderde Woensdag avond de afd. Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond. De heer J. Dreiber, voorloopig voorzitter, memoreerde het défilé in het stadion en zeide dat het onwaar is, dat een geest als welke daar heerschte, tot oorlog zou leiden, zoo als door défaitisten beweerd wordt. De natio nale jongeren zijn niet tegen ontwapening; integendeel. Het jaarverslag van den secretaris, den heer P. A. J. van Kessel vermeldt behalve de gehouden vergaderingen, meermalen dat het enthousiasme der leden te wenschen over laat. De herdenkingen van Willem de Zwijger waren een succes. Het verslag van 'den penningmeester, den heer L. C. van Heukelom geeft een batig saldo van f 38.75, Het aantal leden bedroeg op l September j.l. 129; het aantal donateurs 32. Het aantal leden is met 17 pCt., en dat der donateurs met 52 pCt. toegenomen. Het derde punt der agenda was: verkiezing van een nieuw bestuur. Met al^emeene stem men werden de onderstaande heeren geko zen: A. F. Haccou, voorzitter, P. A. J. van Kessel, secretaris, L. J. van Heulekom, pen ningmeester, E. Haas, administrateur, Joh. v. Hulet en J. van Loon, commissarissen. De nie.uwe voorzitter ontvouwde de plan nen van het nieuwe bestuur. Het gevaar van dezen tijd is, dat van vele kanten politieke theorieën worden opgedron gen. Aansluiting bij het N.J.V. beteekent be scherming tegen deze gevaren. Het N.J.V., dat sinds 1927 bestaat, wil het natiopaal gevoel aankweeken en consolideeren. Toch is men nog niet tevreden met het bereikte; het moet nóg beter. De voorzitter deed een beroep op de acti viteit van de leden om het ledental te ver dubbelen. Het ligt in de bedoeling eenige cursussen te houden. Onder leiding van den heer Van Renesse zal een studiekring worden gevormd over de beteekenis van de overzeesche ge westen. Er zullen in Haarlem en omstreken wijken worden gevormd om tot grootere pro paganda te kunnen komen. Bovendien bestaat het plan een eigen gebouw te stichten, om het vereenigings- leven te bevorderen. Op de algemeene vergadering die 7 October te Zwolle zal worden gehouden, zal de afd. Haarlem o.a.: voorstellen een gelijke vlag voor alle afdeelingen voor te schrijven. Het hoofdbestuur heeft een afwijzend prae- advies hierover uitgebracht. De heer Haccou zeide, dat van een fusie met fascistische vereenigingen geen sprake is daar dat in strijd zou zijn met de begin selverklaring, daar zulks inmenging met de politiek zou beteekenen. Na de pauze bracht de heer W. Leunis eenige nationale liederen ten gehoore, waarna Mr. Dr. Van Gybland Oosterhof het onder werp „Communisme in het Oosten" be handelde. De aanval van het bolsjewisme op West- Europa is voor de jongeren reeds geschiede nis geworden. De heer Oosterhof schetste de pogingen daartoe. Rusland was rijp voor het communisme, rijp voor den ondergang. Het bolsjewisme heeft vernietiging als doel. WestEuropa is het voornaamste deel der wereld. Daarom tracht het communisme West-Europa te treffen, door aanvallen op de koloniën te richten. Via Azië wil men dat bereiken. Zonder het optreden van Japan te willen goedkeuren, zeide spr., dat de houding van den Volkenbond onjuist was, daar men in Genève niets van de Oostersche mentaliteit begrijpt. Japan moest immers orde scheppen in het Chineesche rijk. Dit had de Volken bond moeten begrijpen; Japan wilde het bolsjewisme stuiten. Spr. is geen tegenstander van den Volken bond, doch heeft er, althans voorloopig, nog geen vertrouwen in. Indien het gaat om het bestaan en de eer van een staat kan de Volkenbond toch niet ingrijpen! Ook in Indië heeft Moskou getracht op stand te wekken. In Zuid-Afrika is de com munistische invloed nog niet zoo merkbaar, daar dit gebied voor de communisten niet van het eerste belang is. Het communisme maakt gebruik van on tevredenheid en spiegelt veel schoons voor. De oorlog heeft West-Europa in het aan zien van de Oostersche volken zeer doen dalen. Nadat de Oosterling heeft gezien hoe men elkander in het Westen afslachtte, heeft hij de eerbied voor het Westen ver loren. Het bolsjewisme trok daar profijt van. Een pacifistischen geest vergeleek spr. met den beschouwenden geest van het Oosten, die een geest is van: bij de pakken neerzitten. Evenals in ons land is het ook in Ned. Oost Indië noodig voor een intensief vreemde lingen bezoek propaganda te maken. Vandaar dat in 1907 de „Officieele Vereeniging voor Toeristenverkeer in Nederlandsch Indië" te Batavia tot stand kwam. Deze organisatie ge noot de volle belangstelling van den toenma- ligen G.G. van Heutsz. Alle begin is echter moeilijk en zoo was het ook met deze orga nisatie. Daarbij trof haar het noodlot, dat de wereldoorlog vele harer illusies wreed ver stoorde. Vandaar dan ook, dat eerst sedert 1919 meer concrete feiten en cijfers over den omvang van het toeristenbezoek te vermelden zijn. Zoo bedroeg het aantal buitenlanders, hetwelk Indië in 1919 bezocht, circa 1500, welk aantal in 1929 was gestegen tot 10.000. Deze aanzienlijke vermeerdering is grooten- deels het gevolg van een doelmatige ver spreiding van folders, aanplakbiljetten, fraaie foto's en zeer praktisch ingerichte toeristen- kaarten, welke o.m. aan de vooraanstaande geïllustreerde tijdschriften ter opneming wer den toegezonden. Deze verspreiding geschiedt uit het centrale punt te Batavia. Een aantal hotels, enkele toeristenbureaux, verschillende agentschappen der scheepvaartmaatschap pijen, en enkele handelsondernemingen ver- leenen daarbij hun welwillende medewer king. De geldelijke steun is evenwel absoluut onvoldoende om zelfs tal van noodzakelijke zaken haar behooren aan te pakken of tot- een goed einde te brengen. De Regeering steunt met een bijdrage van 20.000. In vroe ger jaren waren er ook inkomsten uit het ar- rangeeren van tochten met toeristenschepen. De baten daaruit bedroegen een 4 a 5000 gul den. Tegenwoordig is dit werk overgelaten aan de reisbureaux. Dit geldt ook voor het be stellen van hotelkamers, het verkoopen van reisbiljetten ,enz., welke werkzaamheden deze officieele vereeniging niet voor haar rekening neemt. Een eerste vereischte voor een bloeiend vreemdelingenverkeer is een goed ontwikkeld hotelwezen. Wat ik daarvan op mijn tocht over Java, Bali en Sumatra heb gezien, ver dient in menig opzicht lof. In Batavia, Ban doeng, Garoet, Djocja, Malang, Wonosobo, Soerabaja, Padang en Medan, om slechts en kele plaatsen te noemen, zijn goed ingerich te hotels, die aan normale eischen voldoen. Daarbij behoeft men niet bevreesd te zijn bui ten de groote .steden geen onderdak te kun nen vinden. De z.g. buiten-hotels, passangra- hans, geven den toerist een onderdak, waar mede deze in de meeste gevallen alleszins te vreden kan zijn. Het blijft m.i. een inconve nient, dat men in deze hotels geen „kamer met ontbijt" kan krijgen, waardoor men dik wijls in onnoodige kosten vervalt. -Daarnaast zou men verwachten, dat de voormannen van het bedienend personeel U in het Neder landsch zouden aanspreken in ieder geval onze taal zouden kunnen verstaan dat is gewoonlijk niet het geval. Voorts is mij op gevallen. dat in slechts enkele der vooraan-, staandehotels uit de klamboekamer (klam boe-bed) het licht in de slaapkamer kan v/orden uitgedaan. Ik beschouw dat als een kardinale fout, die den bezoeker veel last veroorzaakt. Ook de leestafels zijn gewoonlijk maar matig voorzien en het. aantal Holland - sche bladen, dat ik er vond, bleef tot een mi nimum beperkt. Heeft het hotelwezen, zoo nauw gekoppeld aan het toeristenverkeer, in ndië niet te kla gen? Ziet daar een vraag, die mede ieder leider van een Nederlandsche vereeniging voor vreemdelingenverkeer zal interesseeren. Het antwoord kan kort zijn: ook daar aan klachten geen gebrek. Met tal van personen heb ik over deze beslommeringen gesproken. Grootendeels zijn ze identiek aan de moeilijk heden, zooals wij die in ons land kennen. De bedrijfsonkosten zijn in vele gevallen niet of weinig omlaag te brengen, het aantal „koop krachtige" gasten is dalende, de eischen van het publiek nemen niet toe, de dikwijls dure behuizingen vormen een loodzwaar blok aan het been. Van alles wordt bedacht om den eventueelen ondergang te ontkomen. De con currentie kent geen grenzen. Met verlaagde prijzen tracht men elkander vliegen af te vangen. Het hotelbedrijf worstelt inwendig om zijn bestaan, uitwendig is het nog alles couleur de rose. In de hotels, waar men nog een strijkje in stand houdt, betaalt men naar onze Europeesche begrippen fabel achtige prijzen. Ik hoorde bedragen noe men van twee duizend gulden en meer per maand voor een vijftal musici. Kêt verkeer is in handen van het spoor wegbedrijf. Het wordt voorts onderhouden met auto's of met vliegmachines, terwijl in deze eilandenwereld het verkeer te water ook sterk ontwikkeld is. Wanneer men bedenkt, dat men in dertien uren van Batavia naar Soerabaja per spoor kan reizen, en dan een traject van circa 800 K.M. heeft afgelegd, in een comfortabele coupé, dan heeft men m.i. niet het recht te klagen over het feit, dat men zijn witte pak niet wit heeft kunnen houden, of dat men geen gelegenheid heeft gehad een „nacht"-trein te pakken. De Koninklijke Paketvaart Maatschappij meer bekend onder de initialen K.P.M. heeft een buitengewone beteekenis voor het toeristenverkeer. Door een uitgebloeid net van lijnen met booten, die vrijwel alle gerieflijk zijn ingericht kan men feitelijk elk onder deel van dit eilandenrijk bereiken. Het particuliere autoverkeer is zeer sterk ontwikkeld De fraaie autowegen hebben daartoe ongetwijfeld bijgedragen, terwijl de nu eenmaal heerschende doorsnee-tempera.- tuur, de auto tot een der aangenaamst? vervoermiddelen heeft gemaakt. Tenslotte het luchtvervoer, in handen der K.N.I.L.M. Behalve de luchtverbinding van Medan over Palembahg naar Bandoeng,is een verbinding in exploitatie van Singapore naar Palembang en van Batavia, via Sema- rang naar Soerabaja Van laatstgenoemd station uit zijn verbindingen geprojecteerd met Bandjermasin en Balikpapan op Borneo en met Makassar op Celebes. Van Medan af is een luchtvaartlijn in exploitatie via Pe- nang naar Alorstar in aansluiting op de K.L.M.-vliegtuigen naar ons land. MOLLERUS. Eigendom B e d r ij f Kapiiaal Besiuur Hoofdkantoor: AMSTERDAM Expeditiekantoor: ROTTERDAM (Adv. Ingez. Med.) Het gezag van Nederland in Indië is eco nomisch, internationaal en nationaal ge rechtvaardigd. Indien men dat beseft heeft het communisme geen kans. „HET VADERLAND GETROUW". B. en W. van Haarlem hebben vergunning verleend aan de Vereeniging van oud-strij ders der Zee- en Landmacht uit Ned.-Indië „Het Vaderland getrouw", tot het houden eener collecte in deze gemeente op Maandag 2, Dinsdag 3. Woensdag 4, Donderdag 5 en Vrijdag 6 October a.s. Deze collecte wordt ten zeerste aanbevolen. Aan oud-militairen, weduwen en weezen zal een uitkeering worden verstrekt om in hun onderhoud te voorzien. Elke vrouw krijgt bij het overlijden van haar man van de Vereeniging f 100. STUDIEBEURZEN UITGEREIKT AAN FLINKE LEERLINGEN. Een vriendelijke plechtigheid is die, waarbij jaarlijks de daartoe uitgekozen leerlingen van verscheidene openbare scholen samen komen om de diploma's in ontvangst te nemen, die het Korthalsfonds, dat beheerd wordt door de vereeniging „Door vermaak tot Nut" hun toekent, en die recht geven op een studiebeurs aan een der inrichtingen voor voortgezet onderwijs. En de vreugde om zulk een gebeurtenis is niet alleen aan de zijde der jonge uitblin kers. Met zichtbaar genoegen heeft Woensdag middag in een lokaal van de school aan de Parklaan de heer H. D. Tjeenk Willink de kinderen die met hun ouders in de' school banken waren komen zitten, toegesproken. De heer Tjeenk Willink heeft de geschiede nis van het fonds verteld. Hij heeft verhaald, hoe. toen de ouders van de tegenwoordig be giftigde jongelui nog klein waren of zelfs nog niet geboren, er een dokter was, die met de zorgen der toenmalige ouders voor het voort gezet onderwijs hunner kinderen begaan was, en die een bedrag heeft nagelaten om in de kosten daarvan tegemoet te komen. Toen is de vereeniging Door Vermaak tot Nut opge richt. die het Korthalsfonds in beheer ge nomen heeft en die elk jaar bovendien een uitstapje naar Artis in elkaar zet. Na zoo op bevattelijke wijze de stichting van het fonds door dr. Korthals te hebben geschetst heeft de heer Tjeenk Willink de schoolhoofden be dankt voor hun medewerking en zijn blijd schap over de tegenwoordigheid der ouders uitgesproken. Gelijk het fonds rente afwerpt, werpt ook kennis zijn rente af en het diploma kan den houders een talisman in het leven zijn. Met deze woorden en met een hartelijke geestige toespraak tot ieder der verwervers van 't diploma heeft de heer Tjeenk Willink, de kostbare documenten uitgereikt aan. de gelukkige jongens en meisjes. Dat zijn Sya Hollander, Johanna v. d.Heyden, Age Bax, Ingetje Swart, Sophia van Gog, Marten Bei.-, nma, Willem Boogaard, Anton van Aggelen, Paulina Boeree en Nellie Fries. Nadat de heer Blomberg als schoolhoofd mede namens zijn collega's den heer Tjeenk Willink en de overige bestuursleden had dank gezegd, is de plechtigheid gesloten. De stipendia zijn uitgereikt voor studie aan de H.B.S. A„ Ambachtschool Rijkskweek school. Huishoudschool en U.L.O. te Haarlem. NIEUWS UIT INDIE. GEWAPENDE POLITIE AAN GEVALLEN. MUNTOK, 28 Sept. (Aneta). Nabij kam- pong Tandjoeng Nioer, ongeveer 40 mijlen ten Oosten van Muntok, zijn drie gewapende politiedienaren door zes man onverhoeds aangevallen. Een politiedienaar werd gedood, een zwaar, en een licht gewond. Twee daders zijn gearresteerd. De controleur, een inspecteur van politie en twee doktoren uit Muntok hebben zich on middellijk naar Tandjoeng Nioer begeven. HULDE AAN DIE NIET MUITTEN? SEMARANG, 27 September Aneta). De late berechting van ae muiters van ..De Zeven Provinciën vindt critiek in de ..Locomotief" waarbij de hoop wordt uitgesproken, dat bij de vonnissen van den Krijgsraad een tevre denheidsbetuiging zal worden bekend ge maakt aan drie opvarenden van De Zeven Provinciën die niettegenstaande verschil lende bedreigingen pertinent bleven weige ren voor de muiters dienst in de machine kamer te doen en den geheelen tijd opge sloten bleven.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6