UIT HET BUITENLAND Lóó moet zij blijven! HET PROCES TE LEIPZIG. DONDERDAG 5 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 De aanslag op Dr. Dollfuss. Had Derfïl mede plichtigen? Tal van arrestaties onder vooraanstaande nationaal-socialisten. Minister de Craeff heeft in de tweede commissie van de Volkenbondsvergadering het voorstel der Joodsche vluchtelingen toegelicht. Een felle aanval van Ormsby Gore op de rede van Dr. Goebbels. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS OOSTENRIJK. De vraag of Dertil, de man die den aanslag op bondskanselier Dollfuss heeft gepleegd, medeplichtigen heeft gehad of niet, is nog niet opgelost. Vijf personen zijn gearresteerd, van wie 'men veronderstelt dat zij bij den aanslag zijn betrokken, Te Innsbrueck zijn. tal van vooraanstaande nationaal socialisten in arrest gesteld, o.m. een professor der universiteit en twee advo caten. Hun namen worden niet gepubliceerd. De Tiroler Anzeiger beweert, dat de aan slag op Dr. Dollfuss in een onlangs te Inns brueck gehouden bijeenkomst van nationaal- socialisten is beraamd. Bij die gelegenheid zou besloten zijn verschillende vooraanstaan de leden van de Heimwehr, o.m. Dr. Dollfuss uit den weg te ruimen. Dit bericht is bij het verhoor nog niet be vestigd. In alle gebouwen der universiteit te Wee- nen is de politiebewaking verscherpt. In de straten van Weenen patrouilleeren dubbel posten. Het is nergens tot ongeregeldheden geko men. De toestand van Dollfuss is zeer goed te noemen. De kanselier is van plan reeds Zaterdag cp een bijeenkomst van het Vaderlandsche Front het woord te voeren. Staatssecretaris Kar- winsky heeft medegedeeld dat voor den kan selier thans veiligheidsmaatregelen zijn ge troffen, welke verder gaan dan die. welke tot nu toe zijn genomen. GENèVE. Minister De Graeff heeft gisteren in de tweede commissie de debatten over het Né- derlandsche voorstel in zake de Duitsche re- fugé's geopend met een redevoering, waarin hij nogmaals den nadruk heeft gelegd op het standpunt der Nederlandsche regeering. De minister begon er volgens de Tel mede zijn tevredenheid uit te spreken over het feit, dat de assemblée het Nederlandsche voorstel una niem ter behandeling naar de tweede com missie had venvezen. Hij onderstreepte nog maals, dat het geenszins in de bedoeling der Nederlandsche regeering kan liggen, zich in binnenlandsche politieke aangelegenheden van Duitschland te mengen en dat dit voor stel geen critiek beoogt uit te oefenen op het nieuwe regiem bij een nabuurstaat. Het Ne derlandsche voorstel bepaalt er zich toe het feit te constateeren, dat duizenden Duitsche onderdanen in de afgeloopen maanden in de buurstaten hun toevlucht hebben gezocht, terwijl zij weigeren naar het vaderland terug te keeren. Over het aantal der refugé's be staat geen volkomen zekerheid, doch het wordt op minstens 50.000 a 60.000 geschat. Zes a zevenduizend vluchtelingen zijn al leen reeds naar Holland uitgeweken en men begrijpt wel, dat het in deze dagen van werk loosheid absoluut uitgesloten is hen te werk te stellen, terwijl slechts een klein gedeelte hunner over voldoende middelen van be staan beschikt. Het is dan ook te voorzien, dat een belangrijk deel der vluchtelingen, wanneer het particulier initiatief zal zijn uit geput, ten laste van het staatsbudget zal ko men. De bedoeling van het Nederlandsche voorstel is, deze Duitsche vluchtelingen alleen naar die landen te dirigeeren. waar zij het economische stelsel niet overbelasten. Hier mede bedoelde spreker Palestina. De Duitsche vertegenwoordiger verklaarde o.m., dat ook binnen de door den Nedeiiand- schen minister van Buitenlandsche Zaken ge trokken grens de Duitsche delegatie niet kan deelnemen aan de behandeling der door het voorstel opgeworpen kwestie. De personen, waarop het voorstel betrekking heeft, hebben zich, aldus de Duitsche vertegenwoordiger, wegens de meest uiteenloopende motieven ge noopt gezien naar het buitenland te gaan. Bij deze migratie heeft een bizondere rol gespeeld het algemeen bekende feit, dat Duitschland in het bizonder na den oorlog in ongekende mate was blootgesteld aan immigratie uit de Oostelijke gebieden. Indien de nabuurstaten thans internationale maatregelen noodzakelijk achten om de kwestie der behandeling van de betreffende personen te regelen, dan moet de Duitsche Delegatie het onderzoek na'ar de noodzakelijkheid van dergelijke maatregelen overlaten aan de delegaties van die landen, die bij de aangelegenheid zijn geïnteresseerd. De Duitsche delegatie is niet van meening, dat de verwezenlijking van het doel, dat het Neder landsche voorstel nastreeft, binnen de taak van den Volkenbond moet worden geplaatst. De tweede commissie benoemde vervolgens een sub-commissie voor de nadere bestudee ring vw. :'e kwestie, politieke commissie der Volkenbonds- ve:-" dering heeft de Engelsche onderstaats secretaris Ormsby-Gore een groote rede ge houden, waarin hij het standpunt der Engel sche regeering ten opzichte van het minder heden- en het Jodenvraagstuk uiteenzette. De Engelsche regeering wijst in principe met groote beslistheid een regeeringssysteem, dat op het rassenbeginsel berust, af. Een derge lijke opvatting zou het einde beteekenen van het Britsche wereldrijk. De door Dr. Goebbels voor de internationale pers beleden opvatting over de ineenstorting van het parlementaris me staat in lijnrechte tegenstelling tot de op vattingen van het Engelsche volk. De vrijheid van Engeland berust op het sedert 600 jaren bestaande parlementarisme. Nooit zal het En gelsche volk dit systeem opgeven, aldus zeide spreker. Ten aanzien van de Joodsche kwestie ver klaarde de Engelsche vertegenwoordiger, dat de rassen-hypothese van de Duitsche regee ring in de geheele wereld tot erkenning van de Joodsche rassengemeenschap moest leiden. De Joodsche minderheden dienden in alle landen dezelfde rechten en dezelfde bescher ming te geven als de overige minderheden. Ieder had de groote rede van Rijkskanselier Hitier gelezen en probeerde Duitschland bij de behandeling van het Jodenvraagstuk te begrijpen. De Duitsche voorstellen tot verbetering van de procedure ter behandeling van bezwaren der minderheden, werden door Ormsby-Gore uitdrukkelijk afgewezen, in het bijzonder het Duitsche voorstel tot instelling van een per manente minderheden-commissie en het direct hooren van vertegenwoordigers der minder heden. De huidige procedure achtte spr. zeer goed en voldoende. Echter wilde hij een be paalde technische verbetering van de proce dure voorstellen door het bekend maken van de verwerping van bezwaren en het op de hoogte stellen van de minderheden van de gronden, waarop hun bezwaren werden ver worpen. Tenslotte stelde de Engelsche vertegenwoor diger voor, dat de Volkenbondsvergadering dit jaar opnieuw officieel de groote minderheden- resolutie van 1922 nogmaals zou bevestigen, waarin uitdrukkelijk voor alle minderheden de bescherming van hun rechten, hun ras, religie en taal wordt gegarandeerd. Engeland, Neville Chamberlain optimistisch. Op het jaarlij ksche banket der Londensche bankiers hield de Engelsche kanselier van de Schatkist, Neville Chamberlain een tamelijk optimistische rede over de economische en financieele vooruitzichten van Engeland, waarvan wij reeds gedeeltelijk melding maakten. Engeland's toekomst houdt nauw verband met het herstel van den internatio nalen handel die bevorderd zal worden door een stijging van de groothandelsprijzen zeide de minister. Daartoe is de controle op de productie en de aanpassing van het aanbod aan de vraag met behulp van internationale overeenkoms ten het beste middel. Voorts dienen de hooge tolmuren te worden afgebroken of vevlaagd. Ook dient een internationale valutastan daard te worden ingesteld die tenslotte op de basis van den gouden standaard moet komen. Engeland zelf zal zijn terugkeer tot den gou den standaard echter moeten laten afhangen van de bekende voorwaarden, waardoor de gouden standaard ook de bedoelde resultaten tengevolge zal hebben. Ook dient het insti tuut der internationale leeningen weer tot le ven te worden gebracht. Volgens Chamber lain zullen de werkloosheidsstatistieken ook in September een verbetering van de arbeids markt toonen. In elk opzicht zijn teekenen voor den definitieven vooruitgang en een groeiend vertrouwen zichtbaar. Tenslotte deel de Chamberlain mede. dat hij. zelfs wanneer de inkomstenbelasting niet geheel aan de verwachtingen voldoet, aan het einde van het begrootingsjaar een belangrijk overschot ver wacht. dat voor vermindering van den schul denlast zal worden gebruikt. Saar gebied. F.»n nationaal-sociolistisch eenheidsfront. De onderhandelingen over de oprichting van een Duitsch- en nationaal eenheidsfront in het Saargebied hebben succes gehad. De Centrumpartij, de economische partij en de Duitsch-Saarlandsche partij worden ontbon den. zoodat in het Saargebied thans het na tionaal socialistische eenheidsfront in wor ding is. Genève. Ontwaoeningsconferentie 16 October bijeen. President Henderson heeft het presidium der Ontwapeningsconferentie tegen Maan dagmiddag in zitting bijeengeroepen. Het bureau zal Maandag eerst in geheime zitting bijeenkomen. Op de agenda staat het rapport van den president inzake de tenuitvoerleg ging der resolutie van 29 Juni, waardoor Henderson door het presidium werd belast in direct contact op te treden met de groote mogendheiden om de basis voor te bereiden voor een algemeene regeling. De Ontwape ningsconferentie zelve zal op 16 October te Genève bijeenkomen, Tsjeclho-Slowakije. De Nationaal-Socialistische partij ontbonden. Uit particuliere bron verluidt, dat de re geering heeft besloten de nationaal socialis tische partij in Tsjecho Slowakije te ontbin den. De nationaal socialistische partij, die reeds tot zelfontbinding besloten had in Tsjecho Slowakije is de voortzetting van een Duitsche partij, welke in het jaar 1909 is opgericht. Deze partij beschouwt zichzelf van ouder datum dan de N.S.D.A.P. in Duitschland, Zij Zacht en teersoepel en rose, als haar huid nü is, zóó moet zij ook blijvenUit eigen ervaring weet moeder hoe dit mogelijk is: sinds jaren ge bruikt zij niet anders dan Palmolive zeep bij haar toilet en voor het bad. Regelmatig, tweemaal daags, past zij de eenvoudige maar afdoende Palmolive methode toe: Met het roomachtige schuim van Palmolive zeep en warm water masseert zij twee minuten gelaat, hals en schouders. Daarna spoelt zij af, eerst met warm, dan j met koud water. Stellig zal haar dochtertje dit goede voor- I beeld volaen-J PALMOLIVE ZEEP PALMOLIVE ZEEP PALMOLIVE ZEEP (Adv. Ingez. Med.) telde tot voor kort 100.000 leden. In het par lement was zij vertegenwoordigd door 8 af gevaardigden en 4 senatoren. De afgevaardigden zullen hun mandaten behouden en naar andere politieke partijen overgaan. Een pact voor de Zwarte Zee in voorbereiding. De koninig van Joego Slavië is gisteren met zijn gemalin te Stamboel aangekomén, waar hij een onderhoud heeft gehad met den Turk- schen minister-president Kemal Pasja en den Turkschen minister van Buitenlandsche Za ken, Roesjdie Bey. De Roemeensche minister van Buitenland sche Zaken, Titulescu, zal zich den lOen Oc tober naar Angora begeven terwijl de Volks commissaris van Buitenlandsche Zaken der Sovjet Unie, Ditwinov, einde October even eens naar Angora zal vertrekken. Deze bij eenkomsten houden verband met de tot stand koming van een Pact voor de Zwarte Zee. Frankrijk. Paul Boncour naar Warschau? Officieus wordt uit Genève gemeld, dat- de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken. Paul Boncour direct na de ontwape ningsbesprekingen te Genève een officieel bezoek aan Warschau zal brengen, waar hij dus einde November of begin December kan worden verwacht Spanje, Het parlement wordt ontbonden. Nadat de president met talrijke partijver tegenwoordigers over de oplossing van de re- geeringscrisis had onderhandeld, benoemde hij Sanchez Roman, professor aan de univer siteit te Madrid voor civiel recht, tot forma teur van een concentratiekabinet, terwijl hij tevens het decreet tot ontbinding van het parlement onderteekende. Sanchez Roman, die in partijpolitiek op zicht niet gebonden is, doch die in ieder ge val links georiënteerd is heeft bedenktijd tot heden Donderdagmiddag gevraagd. HENDERSON SPREEKT OP HET LABOURCONGRES. DENKBEELD VAN EEN VREDESWET. LONDEN, 4 October (V. D.) De voorzitter der ontwapeningsconferentie Henderson, heeft heden op het jaarlijksch congres van de Labour Party in Hastings een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. het volgende naar voren bracht. De toestand in de ont wapeningskwestie ziet er niet al te hoopvol uit, doch klaart tenminste op. Men staat thans voor het principieele politieke probleem hoe de Duitsche eisch tot rechtsgelijkheid in overeenstemming gebracht kan worden met de Fransche veiligheidsverlangens. Hender son stelde voor, dat het Engelsche parlement een vredeswet zou aannemen, waarin zou worden bepaald, dat de regeering in alle ge vallen hare internationale geschillen zou onderwei-pen aan alle methoden tot vreed zame regeling. Een belangrijk punt achtte spr. verder de inschakeling van Amerika en Sowjet-Rusland in de organisatie van den vrede. In deze richting zijn reeds belangrijke vorderingen gemaakt. In aansluiting op de redevoering van Hen derson werd een besluit aangenomen, waarin wordt vastgelegd, dat het congres met be zorgdheid vervuld is over den internationalen toestand en zich verplicht geen deel te nemen aan een eventueelen oorlog doch met- de vakvereenigingen en bonden de mogelijk heden te overwegen van gemeenschappelijke stappen en het tot stand brengen van een internationale actie. In een verder besluit werd een oeroep gedaan op de conferentie om de totale ontwapening van alle naties ter wereld en de instelling van een internationale politieorganisatie te begunstigen. Van der Lubbe ontkent hulp bij de brandstichting te hebben gehad. BRAND BIJ LOS ANGELES WAS GESTICHT. 60 PERSONEN OMGEKOMEN. Bij een brand in het ravijn in de buurt van •Los Angeles zijn volgens Reuter 60 personen omgekomen. De brand was opzettelijk ge sticht door een werklooze. De dader is aan gehouden. LONGENPEST IN CHARBIN. TOT DUSVER 69 DOODEN. CHARBIN. 4 October (V. D. In de omge ving van Charbin is longenpest uitgebroken Tot dusverre werden 122 gevallen geconsta teerd. De bestrijding der epidemie blijkt zeer moeilijk te zijn, daar de Chineezen weigeren hun dooden te verbranden. 69 Patiënten zijn reeds overleden. In het vervolg van de zitting van Woens dag zeide Torgler: Op den dag na den Rijksdagbrand heb ik in de pers gelezen, dat Koenen, mej. Rehrne en ik den Rijksdag als het ware vluchtend verlaten hadden. Ik stel er veel prijs op te constateeren. dat daarvan geen sprake kan zijn. Wij zijn in elk geval langzaam en zeer op ons gemak weggegaan, en dat kwam om dat mej. Rehme al door haar gezette gestalte moeilijk loopt en bovendien toentertijd aan een ader-ontsteking leed. De president: De aanklacht beweert niets over het tempo van uw passen, maar we kunnen later altijd nog de getuigen hooren. Vervolgens ging de president over tot de bespreking van de verklaringen van getui gen Karwahne, Frey en Kroyer. Zij zeggen, aldus spreker, dat zij u 27 Februari, op den dag van den brand, des middags tusschen 3 uur en 3.30 hebben ontmoet, toen u met Van der Lubbe in het voorportaal van de zaal der begrootingscommissie, van de tegenoverge stelde richting langs kwam. Bij de bespreking van dit punt verzoek ik de vragen zoodanig te beantwoorden, dat daardoor ook werkelijk de kwestie wordt opgelost, waarop het aan komt. Torgler: Ik heb gedurende de instructie nooit getracht iets te verzwijgen en ik zal het hier evenmin doen. Ik legde daarop speciaal den nadruk, omdat de rechter van instructie Vogt heeft- laten doorschemeren dat ik niet steeds de waarheid zou hebben gezegd. Als ik mij soms eens vergiste, dan trachtte ik steeds dit te herstellen. Ik weet niets van een ontmoeting, waarbij ik dezen getuige, van rechts komend, zou hebben gezien. Ik weet echter heel positief en heb dit ook bij mijn eerste ondervraging gezegd, dat ik op den dag van den brand niet door de glazen deur naar buiten ben geko men, welke naar de zaal van de begrootings commissie leidt. Het is dus volkomen uitge sloten, dat ik van rechts ben gekomen. De eerste ontmoeting herinner ik mij echter heel duidelijk, ik zat toen op de divan, links in den hoek, de glazen deur ging open en de heeren kwamen binnen. Ik zie nog duidelijk hoe de laatste, de heer Frey, zich nog eens naar mij omdraaide. Dat viel mij zóó op. dat ik tot den persoon, met wien ik in gesprek was, zei: „Herrgott, wat kijken die mij toch aan". Het viel mij ook op, dat de heeren groote insignes droegen, doch ik kon niet zien of die van de St-ahlhelm of van de Nationaal- Socialistische Partij waren. Wat Van der Lubbe betreft, verklaar ik nog eens met alle beslistheid: ik heb nooit van mijn leven met Van der Lubbe kennis ge maakt, ik heb hem nooit gezien, gesproken of ook maar zijn naam gekend. Voor de eer ste maal zag ik hem Dinsdag 28 Februari, 's morgens elf uur, toen de commissaris dei- recherche Heisig mij met hem confronteerde. Op diens vraag heb ik, overeenkomstig de waarheid, geantwoord: ik ken Van der Lubb° niet en heb hem nooit in mijn leven gezien. Over de drie Bulgaren had hij pas hooren spreken, toen hij tegen 12 Maart in arrest werd genomen. Na de middagpauze wordt het verhoor van Torgler voortgezet. President: „Beklaagde Torgler. tot nog toe hebt u niet kunnen meedeelen wie de man was met wien de drie getuigen u gezien hebben". Torgler antwoordt hierop, dat hij nooit in zaal 38 is geweest, dat de drie getuigen niet op hem zijn toegekomen en dat zij hem ook niet in het gezicht hebben kunnen zien". President: „Maar de drie getuigen verkla ren toch, dat zij van links zijn gekomen en u zoudt met Van der Lubbe van rechts zijn ge komen. Maar deze zaak zal in Berlijn "-er plaatse zp'f worden opgehelderd. Wij zullen de groep zoo reconstrueeren, als het waarschijnlijk geweest is env dan zal dit- wel blijken. Echter, beklaagde Torgler, 'ot u omtrent die belangrijke beschuldiging, dat u met van dei- Lubbe bent gezien, niet steeds hetzelfde verklaard". Torgler verklaart de tegenspraak tusschen zijn eerste verklaringen over zijn Oiponthcu"1 in den Rijksdag hierdoor, dat hij in dien be ginne -niet geweten heeft welke beiteekenis kamer 38, de anti-chiambxe van de zittir—- zaal der begTOotingsooimimssiie, had. Pas bij heit tweede verhoor op 5 Maart had Kri-mioal- kommissar Hedssig hem gewaagd, of hij dan ook niet in kamer 38 was geweest. Thans pas waren hem drie -dingen ingevallen, en wel hst gesprek met redacteur Oehm-s op een sofa in een hoek van kamer 38, de ontmoeting in deze kamer met -twee of drie heeren, die hem op vielen omdat zij hem zoo aanstaarden en zijn naam noemden en verder een ontmoeting met mevrouw Rehse aan de deur tusschen kamer 38 en 37. Torgler verdedigt zich tegen de beschuldiging bewust onwaarheid te hebben gesproken. Hij heeft een vergissing gemaakt ten aanzien van den tijd, waarin hij het ge sprek met Oehme heeft gehad. Hij zelf meen de dat een verwisseling van Oehme met Van der Lubbe vanwege hun geheel verschillend uiterlijk onmogelijk was. President: „Maar het is toch opvallend, dat u nadrukkelijk beweerd hebt niet bulten de kamers 9 en 9b te zijn geweest en naderhand moest toegeven ook in kamer 38 te zijn ge weest, toen u de getuigenverklaring van de drie heeren werd voorgehouden". De vraag van den President, of een verwis seling tusschen Popof en Neubauer mogelijk is, wordt door Torgler bevestigend beantwoord. De president wendt zich nu tot Van der Lubbe en vraagt hem of hij beklaagde Torgler ooit eerder gezien heeft. Van der Lubbe: „Dat geloof ik niet." President: „Ja of neen?" Van der Lubbe: „Neen". President: ,.U bent om twee uur voor den Rijksdag gezien. Bent- u daar geweest?" Van der Lubbe: „Neen". President: „Dat hebt u toch vroeger toe gegeven". Van der Lubbe: „Ja". President: „Wat hebt u daar dan ge daan?"' Van der Lubbe: „Ik heb daar zoo'n beetje gekeken'. President: „Bent u ook binnen geweest?" Van der Lubbe: ..Neen' President: Stond de deur toen open?" Van der Lubbe: .Dat kan ik niet zeggen'. President: „U bent niet met Torgler samen geweest?" Van der Lubbe: „Neen". President; .Hebt u hem nooit gezien?" De advocaat Dr. Scuffert vraagt Van der Lubbe; „Weet u. dat u door uw zwijgen tegen over uw medebeklaigden misschien een nog veel grpotere misdaad begaat, dan door de brandstichting in den Rijksdag?" Van der Lubbe: „Neen". Thans windt Torgler's verdediger Dr. Sack zich, op en wenscht op beslisten toon van Van der Lubbe te weten of hij met de beklaagden die hier met hem op de beklaagdenbank zit ten, te za-men den brand in den Rijksdag heeft gesticht. President: „Hebt u den brand in den Rijks dag alleen aangestoken of hebben andere menschen u daarbij geholpen?" Van der Lubbe zwijgt een poos en begint dan te glimlachen. Eindelijk antwoordt hij zacht: „Neen." President: „U moet de waarheid zeggen, Is het u bekend, dat door deskundigen is vast gesteld, dat u alleen op deze manier geen brand hebt kunnen stichten?" Van der Lubbe: „Ja.' Het gerechtshof gaat vervolgens weer over tot het verhooren van Torgler. De Senaat wenscht te weten, waar de bijeenkomst van Torgler met den communist Petersen heeft plaats gevonden. Torgler verklaart, dat deze bijeenkomst buiten het Rijksdaggebouw heeft plaats gevonden. Als laatste punt wordt behandeld de getui genverklaring van majoor v. Weberstadt, die betoogd heeft, dat hij op den dag van den brand in de nabijheid van de fractiekamer der communisten twee mannen heeft aangetrof fen, die Taneff en v. d. Lubbe zouden moeten geweest zijn. v. d. Lubbe zou een kleine drinkflesch bij zich hebben gehad. Torgler: De weg. welke de beide lieden vol gens de verklaring van v. Weberstedt zouden moeten hebben genomen, gaat in het geheel niet langs ons fractiebureau. Vrijdag 24 Fe- burari, den dag na de in beslag neming van het Karl Liebknechthaus was een koopman Bernstein, die voor ons zakelijke aangelegen heden afwikkelde, bij ons in het fractiebureau gekomen. Deze Bernstein lijkt veel op Taneff. Evenzeer bestaat zekere overeenstemming tus schen v. d. Lubbe en een zekeren Wundersee, die eveneens des middags bij mij in het Rijks daggebouw is gekomen. Het is zeer wel moge lijk, dat majoor v. Weberstedt, de beide lieden met elkander verwisselt. De voorzitter probeert opnieuw een confron tatie met v. d. Lubbe. welke evenwel opnieuw zonder resultaat eindigt. De verdere behandeling wordt vervolgens verdaagd tot heden Donderdagochtend half tien. Maandag zitting in Berlijn? Naar verluidt, zal waarschijnlijk nog deze week de behandeling van het Rijksdag-brand- proces te Leipzig worden afgebroken en daar na te Berlijn worden voortgezet. A.s. Maandag zal voor den eersten keer in het gebouw van den Rijksdag de zitting wor den gehouden. GOED NIEUWS. KOPENHAGEN, 4 Oct. (V.D.) Gister middag is de nieuwe zitting van het Deensche parlement geopend met een rede van Minis ter-President Stauning, waarin hij verklaarde, dat zoowel in het bedrijfsleven als in de te werkstelling een verbetering was ingetreden. Over de buitenlandsche politiek sprak hij in zijn openingsrede niet.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3