Visscherij aan Java's Noordkust. DONDERDAG 5 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 In Wonokerto is de z.g. vtsschersveréeni- ging Mino-Sojo gevestigd met een filiaal te •Pekalongan. De -regent van Pekalongan treedt als voorzitter van het bestuur dezer vereeniging op, terwijl voorts nog een secre taris-penningmeester. de wedono van Wira- desa en drie bestuursleden in dit college zijn opgenomen. Het dagelijksche werk wordt be hartigd door den voorzitter en den secreta ris-penningmeester. De vereeniging beschikt over eigen ge bouwen en terreinen te Wonokerto. die in overeenstemming zijn met de b.eteekenis en den omvang van het vischveilingbedrijf. zoo als dat op dit oogenblik bestaat. Aangezien niet te verwachten is, dat de omvang van dit bedrijf in den eersten tijd zal toenemen, is de outillage der vereeniging alleszins vol doende. Zoo is de toestand te Wonokerto. Maar ook in Pekalongan beschikt de ver eeniging over een goede installatie, die aan koope.rs, verkoopers en personeel voldoende beschutting geeft. De plaats voor de visch- veiling te D jambe jan is afhankelijk van d>en waterstand in de kali Pentjongan. De uiter waarden bieden in den drogen tijd een vei lige plaats voor de verkoopingendie dan geschieden in een daarvoor gebouwde loods,, die met atop is afgedekt. In de regenperiode loopt deze loods onder water en moet men elders een heenkomen zoeken. De veilingen hebben, dan op den kanaaldijk plaats. Onder de vele bedrijven die van de moei lijke economische omstandigheden te lijden hebben, behoort ook dit visscherijbedrijf. Er teekende zich in de laatste jaren een sterke daling af in de inkomsten aan commïssie- loonen, in verband waarmede met ingang van 1 September 1932 reeds begonnen werd •met een krachtige bezuiniging en een korting van 10 procent op de salarissen. De daling dezer inkomsten was van dien aard, dat men genoodzaakt was tot dergelijke krachtige maatregelen over te gaan. Een en ander blijkt uit onderstaand overzicht. Totaal Gemidd. p. mnd 1930 f 8432.98 f 702,— 1931 f 7242,53 f 603;— 1932 f 5287,06 f 441,— Tot de verdere bezuinigingen behoort o.m. het stopzetten van de -proeven, inzake ban- dengteelt. De uitkomsten dezer proeven wa ren in de laatste jaren al minder bevredi gend. Di hoofdzaak was dit toe to schrijven aan onvoldoenden toevoer vain water en de ongunstige ligging. Maar al worden deze proefnemingen dan ook als geëindigd be schouwd, toch zijn zij niet zonder beteekenis voor de bevolking geweest. Deze heeft thans van nabij kennis kunnen maken met de eleschen, waaraan vischvijvers moeten vol doen. Deze invloed is, zelfs zoo ver doorge drongen, dat een gedeelte dér bevolking er niet tegen op zag voor eigen risico en op eigen gronden 'deze proefnemingen voort te zetten. Zoo werd het resultaat bereikt, dat aan de kust over een oppervlakte van en kele kilometers vijvers wérden gegraven, waarbij voorlichting werd ontvangen van den Gewestelijken Gouvsrnementsarts voor zoo ver betreft de malariabestrijding bij deze vijvers. De hoeveelheid in 1931 en 1932 gevangen visch is ongeveer gelijk gebleven, doch de op brengsten der veilingen gaan voortdurend achteruit. Veilingsopbrengst Achteruitgang 1.019 1019 1019 Wonokerto f 116.934.20 f 86.095.35 26% Pekalongan f 18.798.60 13.237,— 39% Djambijan f 10.740,45 f 7.422,25 30 Co Van de verschillende vischsoorten waren er enkele, welke in groot.e hoeveelheden werden gevangen, doch geen behoorlijke prijzen kon den 'maken. Dat was' bijv. het geval met de ikan la jan. Teneinde deze lage prijsnoteeringen zooveel mogelijk hot hoofd te bieden wordit deze visch ingezouten en wordt ze als ikan ..peda" aan de markt gsbracht. De achteruitgang in het vischveilingbedrijf is niet aan de geld- schaarschte alleen, te wijten. Wel heeft het stopzet-ten van de suikerfabriek Wonopring- go een nadeeligen invloed gehad en zijn de moeilijkheden in het batikbedrijf in he.t're gentschap Pekalongan daarop ook van in vloed geweest, maar de minder gunstige lig ging der veilingsplaatsen is oorzaak geweest, dat tal van prauwen Wonokerto hebben verlaten voor beter gelegen plaatsen. Deze verplaatsing dateert feitelijk al van 1923, toen de visschers veel last ondervonden van de ondiepten in het Mritjan kanaal, waardoor de bedding hoe langer hoe meer ging verzan den. Maar ook de zoetwater toevoer naar dit kanaal bleek onvoldoende geregeld te zijn, doordat de Dienst der Irrigatie in' den bo venloop van het kanaal slechts één buisdui ker van onvoldoenden middellijn heeft aan gebracht. Als gevolg van den te geringen prauwen sneller aangetast, daar de paal- toevoer van zoet water werden de visschers- worm gelegenheid werd geboden zich beter te' ontwikkelen. Teneinde tal van problemen va.n meer "al gemeen© strekking op geregelde tijden met elkander te kunnen behandelen, worden po gingen aangewend om te geraken tot de op richting van een Federatie van Visschers- vereenigingen. MOLLERUS Voor den Kantonrechter. DIT DE ZITTING VAN WOENSDAG Uiteenloopende zaken. De kantonrechter, mr. P. H. F. Bijl de Vroe, kreeg Woensdag een serie uiteenloopende za ken te berechten. Daar was allereerst een 38-jarige Duitsche vlieger, die op 31 Augustus met een vliegtuig' boven Haarlem gevlogen had, zonder dat hij zich aan den eisch van de Luchtvaartwet ge houden had, om minstens 400 M. van den grond te blijven, boven de bebouwde kóm. De vlieger bekende en zei onbekend te zijn ge weest met genoemde bepaling. Op een vraag verklaarde hij. dat hij zich nu geheel op de hoogte gebracht had van de wet. De ambte naar, mr. B. v. d Burg. nam in aanmerking, dat verdachte als buitenlander de regels niet geweten had, maar hij had zich vóór zijn tocht daarvan op de hoogte moeten stellen. Het von nis luidde als de eisch: f 20 boete. Een Velsenaar had zijn vrachtauto gebruikt als personenwagen en daarmee vele menschen vervoerd. Dit mag nu eenmaal niet. omdat vrachtauto's in den regel niet gekeurd zijn voor personenvervoer. Daar dit echter niet van algemeene bekendheid is, vroeg de ambte naar een geringe boete, n.l. f 3. waarmee de kantonrechter zich kon vereenigen. Ook een overtreder van de Hinderwet had zich te verantwoorden. Deze had een smederij gevestigd hier ter stede in een pand, zonder daarvoor vergunning te hebben gekregen. Ver dachte verklaarde, dat hij geen vergunning heelt aangevraagd, omdat die nogal wat kos ten meebrengt. Het bleek, dat hij reeds eerder voor hetzelfde feit was veroordeeld en zoolang hij ermee doorgaat zal hij vermoedelijk steeds worden veroordeeld. Ditmaal tot f 15. Wegens loopen op verboden grond (lees: stroopen) stond iemand terecht, die bekend staat als recidivist op dat gebied. Hij zei er al een jaar of drie mee bezig te zijn, uit nood en werkloosheid. De kantonrechter ried hem aan het toch maar te laten, want stroopen is nu eenmaal verboden. De verdachte liep een boete van f 15 op, en zei: „Ik ben hard van plan het te laten, want de konijntjes worden aardig' duur op deze manier!" Wat vermoedelijk ook de bedoeling is van de straf. Roekelooze chauffeurs. Een zitting van den kantonrechter zou niet volledig zijn. als er niet een reeks verkeers overtredingen te behandelen waren. We ver melden de volgende twee. Een groenteboer uit Velsen stond terecht voor het rijden met een auto zonder twee goèdwerkende remmen, terwijl dat rijden ook nog gevaarlijk was geweest voor de veiligheid op den weg. Hij had te snel gereden en een wielrijder geraakt, die 14 dagen in het zie kenhuis had gelegen als gevolg van die aan rijding. Het was gebeurd op den Wijk-aan- Zeecrweg. Verdachte verklaarde, dat zijn remmen „goed en 100 pet." waren geweest, toen hij dien bewusten dag van huis reed. Bij onderzoek na de aanrijding echter kon de po litie dit niet vinden. Voorts zei verd. dat hij geslipt was in het daar op den weg liggende mulle zand. wat den ambtenaar aanleiding gaf te zeggen, dat verdachte, als goed chauf feur. daarmede rekening had moeten houden en voorzichtig rijden. Roekelooze chauffeurs dienen zwaar gestraft te worden. Verdachte heeft getoond, geen rijbewijs waard te zijn en de kantonrechter vereenigde zich met den eisch van 1'. 15 voor de slechte remmen, en voor het in gevaar brengen van de verkeers veiligheid. van 7 dagen hechtenis en intrek king van het rijbewijs voor 6 maanden. Het tweede geval betrof een automobilist, die met een snélKèid van orfgeYeër-9$;j£.M/op den weg- Haarlem—Amsterdam -ha&:;:gereden en toen twee auto's.'dié ih deZêffderichting reden als hij, op het oogenblik, dat zij .elkaar passeerden, op zijn beurt had gepasseerd. Zoo doende was hij op het linkergedeelte van den weg gekomen; waarbij een tegenligger een he vige botsing niet. anders kon. vermijden, dan door op het rijwielpad te stuiven, daarbij een boompje afknappend. De ambtenaar zei voor den zooveelsten keer, dat dergelijke chauffeurs als verdachte er een is. blijk geven niet vol doende verantwoordelijkheidsgevoel te heb ben. Juist deze menschen veroorzaken onge lukken, waarbij dooden te betreuren zijn. Dit geval is nog bijzonder goed afgeloopen. Eisch en vonnis: 7 dagen hechtenis en intrekking van rijbewijs voor 1 jaar. Over kwartjesvinders. Een wonderlijk geval was het volgende. Op 3 Aug. heeft een veldwachter in Velsen iemand betrapt, die bezig was geld te verdie nen met behulp van 3 notedopjes en een wit balletje. Een vlugge bewegingen het bal letje is verdwenen. De argelooze toeschouwer moet nu raden, onder welk dopje het- balle tje zich bevindt. Raadt hij mis (en dat komt nogal eensvoor) dan heeft hij verloren en moet betalen. Officieel heet dit hazardspel, in gewone taal. meen ik, kwartjesvinden. Hoe het zij. de man. die daarmee bezig was, gaf bij het staande houden een valschen naam op en deswege stond nu iemand terecht, die be zwoer, dat hij op 3 Aug. niet ter plaatse was geweest en dus ook geen valschen naam op gegeven had. De kantonrechter vond het merkwaardig, dat verdachte letterlijk dezelfde voornamen had als de op 3 Aug. aangehou dene, en dat zijn- geboortejaar en -datum evenals zijn woonplaats Amsterdam volkomen klopten, met die. welke de dader op 3 Aug. load opgegeven. Alleen de straat en de achternaam waren verschillend. Verdachte had niet minder dan 6 getuigen a décharge meegebracht, die konden getui gen. dat verdachte cp 3 Aug. in Amsterdam geweest was op hetzelfde uur als in de dag vaarding genoemd stond als het uur van aan houding te Velsen. De eenige getuige a charge de verbalisant, herkende echter in verdachte pertinent den man, dien hij had staande ge houden in Velsen. Hij voegde er aan toe, dat de politie in Amsterdam hem verzekerd had, dat verdachte wel 20 kornuiten, tevens soort- genooten, zou kunnen vinden, die zijn alibi wilden bevestigen, welke verklaring niet di rect sprak ten gunste van de waarde der ko mende getuigenverklaringen Op 3 Aug., zoo luidden de getuigen verkla ringen, was verdachte om 3 uur in een kof fiehuis te Amsterdam geweest. Daar waren ze het allen roerend over eens Drie hunner wisten het zoo precies, omdat ze dien dag om half 5 een vriend hadden willen opzoeken, die in de gevangenis zat. Ze konden echter niet en waren vóór het bepaalde uur. dus ongeveer om 3 uur, tezamen gekomen om erover te spre ken. De vierde herinnerde zich alles precies. omdathij op 3 Sept. jarig was en ze hem op 3 Aug. waren komen feliciteeren. Hij had toen gezegd: „Jullie zijn een maand te vroeg!" De vijfde vertelde dit onwaarschijnlijke ver haal, dat verdachte op ongeveer 13 of 14 Aug. bij hem gekomen was met de dagvaarding en hem gevraagd had, of hij, getuige, nog wist, waar hij, verdachte, op 3 Aug. gezeten had. In Amsterdam, had getuige toen dadelijk ge zegd. Het merkwaardige hiervan echter is, (en daarom gebruikte ik het woord onwaarschijn lijk). dat de dagvaarding pas op28 Aug. is beteekend aan verdachte. De zesde getuige tenslotte, de zoon van verdachte, sprak zeer moeilijk en ging eindelijk zitten, zonder iets van belang tot Uiting gebracht te hebben, i Nèderlandsch-Fabrikaat Prijs por flacon 1.25 (Adv. lngez. Med.) Tijdens de getuigenverhooren kwam het tot een in-hechtenis-neming. De kantonrechter had met het oog op een en ander de getuigen gewezen op den door hen af gelegden eed. De verklaringen van den derden getuige, een Ara- stei danisch chauffeur, gaven den ambtenaar aanleiding om te verzoeken dezen getuige in hechtenis te nemén, verdacht van meineed. De man werd onmiddellijk weggeleid. De kantonrechter veroordeelde den man, die z.i. wel degelijk een valschen naam had opgegeven tot f 30 boete, subs. 30 dagen hech tenis. De in hechtenis genomen getuige is later weer op vrije voeten gesteld. Voor den Politierechter. BELASTINGWEE. Er was weer een -honderdtal door den Fiscus achterhaald. Zeer velen door ervaring wijs geworden of uit onwetendheid misschien denkende, dat ze zouden vergeten worden, als ze niet verschenen, lieten verstek g-aaoi en met deze „verstekelingen" was 't proces kort: f 15 vroeg de Rijks-advocaat, f 15 gaf de politierechter, 't Was niet altijd f 15, f was wel eens f 10 en wel eens vijf, maar geen kwam er zonder aderlating af. Meen echter niet, dat de politierechter er als een automaat zit, neen, hij houdt vriend Fiscus danig in de gaten en tikt hem op de vingers, als zijn ijver in inhaligheid ontaardt. Ais je geen wegenbelasting betaalt, krijg je natuurlijk geen kaart, welke als kwitantie van die betaling geldt en als je geen 'kaart hebt, kan je er geen verboonen. Nu was iemand bekeurd, omdat hij reed met een auto. waarvoor geen wegenbelasting was betaald en de ijverige ambtenaar had hem tevens bekeurd omdat hij de kaart niet kon vertoon en. Dit ging den politierechter te ver. Deze oordeelde dat het niet vertcorien van de kaart alleen betrekking kon hebben op de men schen, die wel een kaart hebben gekregen, maar ze hebben vergeten. Dat toonen is een maatregel om te voorkomen, dat de ambte naren van iederen autobestuurder of eige naar zouden moeten onderzoeken of deze be taald had. v Zegt iémand, dat hij niet betaald heeft, dan is het'onzinnig^ om hem naar zijn kaart te vragen en hem dan nog te bekeuren, om dat hij de kaart niet kan toonen. Neen. zei de politierechter, dat zijn geen twee overtredingen en de vijf gulden boeten ging den neus van den Fiscus voorbij. De Rijksadvocaat; als pleitbezorger van den grooten slok-óp, zou er nog leens over denken of liij het geval voor den Hoogèn Raad zal brengen. 't Is altijd beter, dat de rechter voor je pleit dan dat ie'dénkt met veel-spitsvondig-' held je uit d/en strik te kunnen redden, Want dat loopt gewoonlijk verkeerd af. Er was er een uit Amsterdam, die vast en zeker dacht zulke mooie troeven in handen te hebben, diat hij opgelegd pandoer had. Hij, of liever gezegd, iemand was bekeurd wegens het rijden op een één cylinder Harley David son. zonder dat daarvoor wegenbelasting was betaald. De ambtenaar noteerde het nummer -van den motor en van het chassis, terwijl hij den berijder vroeg naar naam, datum van geboorte en woonplaats. De ambtenaar no teerde (ik geef andere namen en cijfers) m: tornummer 23500; chassisnummer 27 C 56, naam Jan Willem Looper, geboren 14 Decem- t 1889. wonende de Ruyterstraat 265. De man, die als verdachte voorstond, heette Jan Willem Loopen, geb. 14 Dec. 1887, wo nende de Ruyterstraat 165. Hij had een één cylinder Harley Davidson, motornummer 23500. Chassisnummer 27 C 58 en nu wilde verdachte beweren, dat hij niet bekeurd was en dat 't zijn motor niet betrof, zoodat er dus iemand bekeurd had moeten zijn, die zijn naam op één letter, zijn geboortejaar op één cijfer en zijn huisnummer ook op één cijfer nauwkeurig had geweten en die man zou dan op precies zoo'n motorrijwiel als verdachte had. hebben gereden met verdachte's motor nummer en met een bijna gelijk chassisnum mer. Op het adres de Ruyterstraat 265 woon de bovendien niemand van den naam Looper. Maar verdachte zei: „Dus is het duidelijk dat ik niet heb gereden" en de Officier van Justitie mompelde: Ja, dat is zeer duidelijk. Minder duidelijk was, waarom verdachte maar liever vijf gulden betaald had. als hij had geweten van alle soesah af te zijn, doch ik geloof, dat' verdachte's vrouw, die blijk baar scherpzinniger is dan hij, het denkbeeld had geopperd. De Rijksadvocaat hield een ongewoon lang requisitoir, waarin hij betoogde, dat een on schuldig mensch geen boete wil betalen. Voorts vond hij de punten van overeenkomst tusschen de motorrijwielen en hun berijders veel sprekender dan de verschilpunten en het verweer, dat een werklooze bankwerker, tevens wielrenner, niet op een motorrijwiel rijdt, sloeg evenmin in, zoodat hij het ten laste gelegde bewezen achtte en f 15 boete eischte. De Officier knikte en de rechter was het met den Rijksadvocaat eens, „U heeft 8 dagen tijd om in cassatie te gaan", zei de politierechter. „Doet u het maar", zei verdachte, maar hij moest het zelf doen; hij zou er over denken De wielrenner sprong op zijn racekarretje, dat buiten wachtte en zette koers naar Am sterdam om zijn vrouw af te lossen, naar hij Jansen! Niet verschenen. Verstek - gulden vijf gulden. Pieters! Niet verschenen enzoovoort. 'k Geloofde het verder wel. vijf GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Bosman, Kerkhof- straat 20. autoslinger; Steil, Gouwstraat 34, autosleutel: Bas Atjehstraat 37. acteasch: Zinkstok. Koolsteeg 19. broche; Hoes. Schip Maria, N.B. Spaarne of Donkere Spaarne, cano v. Leen, Graafschapstraat 13, gewicht. Asyl Ridderstraat 11, hondje en katje; Offenberg Wagenweg 200. handschoen; De Graaf, Korte Soaarne 25. katje; Kennel Fauna Parklaan 119, 3 katten; Boeree, Harmenjansstraat 40. luiwagen: Tollenaar Wilhelm in astraat 66. muts; Bouwens, Burre'tstraat 12. portemon- naie; v. Darame, Graaf van Wledstraat 7. ro zenkrans; Vigee, Vaartstraat 2 rood;-teschje. „ZANG EN VRIENDSCHAP". HET EERSTE CONCERT IN DIT SEIZOEN. Op het eerste concert in dit seizoen, te geven door de Kon. Liedertafel „Zang. en Vriendschap", op Donderdag 23 November a.s. met als solisten mevr. Hél éne TreepCals en den heer Cor de Wilde, zal het koor zin gen „Litanei" en „Zum Sanctus", beide van Fr. Schubert: het eerste werk in memoriam Joh. Hage, den overleden oud-voorzitter van het Kon. Ned. Zangersverbond. Verder „Be de" en „Groot is de Heer" van Fred. J. Roeske. Betreffende het 4e programmanummer is nog geen beslissing genomen wegens de plot selinge directeurs-wijziging door de onge steldheid van den heer Fred. Schuurman. PERSONALIA. De heer J. C. Ph. Eeftinck Schottenkerk te Haarlem is te Amsterdam bevorderd tot arts. IN WETSSEN RÖSSL. Het- gezelschap van Fritz Hirsch zal op Donderdag 19 October a.s. in den Stodsschouw burg (aanvang 8 uur) een voorstelling komen geven van zijn nieuwste operette, getiteld „In weissen Rössl", een zangspel in elf taferelen, ontleend aan het bekende stuk van Blumen- thal en Kadelburg, in een geheel nieuwe be werking en ensceneering van Fritz Hirsch, Paul Harden en Sylvio Mossée De muziek is van Ralph Benatzky. De muzikale leiding is in handen van Joseph Ziegler. Gerard Vroom heeft ook dit keer de decors ontworpen. Talrijke bekende liedjes worden gezongen.. O.m. zingen Fritz Hirsch en Friedel Dotza „Wenn am Sonntagabend die Dorfmusik spieltRichard Tauber heeft een liefdes lied gecomponeerd, dat eveneens ten gehoore zal worden gebracht. De decors en requisieten komen met eigen vrachtauto's naar hier. zoodat de voorstelling geheel gelijk zal zijn aan die der Haagsche première. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Het programma van de afd. Haarlem der Ned. Vereen, van Huisvrouwen voor de maand October luidt: 12 October: Rondrit door het Gooi en be zoek aan het Stadhuis te Hilversum. 13 OctoberLezing van Dr. J. van Breemen, uit Amsterdam, over: „Wat kan een huis vrouw doen-om rheumatiek te voorkomen?" 23 Ootober: Lezing met lichtbeelden van den heer A. J. Her wig. uit Bussum, over: „Het verzorgen van kamerplanten". 28 October: Kindervoorstelling' in dien Stadsschouwburg, door het gezelschap van mevr. Anna Klaassen: „Harlekijntje op reis". De lezingen worden in de tuinzaa-1 van het Gem. Concertgebouw gehouden. ALG. VER. „NOOIT MEER OORLOG". Maandagavond heeft de kring Haarlem en Omstreken van de Nóoir-mëer- oorlog-federatie een vergadering belegd in „De Nijverheid" ter oprichting van een nieuwen kring der N.M.O.F. De nieuwe vereeniging die dén naam zal dragen van „Algemeene Vereeniging „nooit meer oorlog", zal evenals de andere vereeni- gingen aangesloten-zijn bij den kling-Haarlem. •der N.M.Ö:F. l, VEREENIGING „GEBOUW ZANG EN VRIENDSCHAP". De Vereeniging „Gebouw Zang en Vriend schap" houdt haar jaarvergadering op Woensdagavond 11 October a.s. in het ge bouw in de Jansstraat. WAAR "HEEN? De voorzitter der Ned. Kolonisatie Vereeni ging „Nieuw Guinea" die- heerJ. van Keppel. schrijft ons: „Waar heen?" Deze vraag is o.a. dok aan de orde gesteld door de Ned. Kolonisatievereeniging „Nieuw- Guiniea". Deze nog zeer jonge vereeniging ontleent haar bestaansrecht aan de. wetenschap dat hét vraagstuk van onzen tijd d.i. de werk loosheid, niet binnen de landgrenzen is op te lossen. Zij vestigt bij voortduring de aan dacht op den weg, die naar Nieuw-Guinea voert. Er staan voor het' Neder la ndsche volk twee wegen open: Of, zichzelf vernietigen door een burger oorlog, dan wel betrokken worden in een nieuwen oorlog, óf, het bevolkinigsoverschot overhevelen naar onze koloniale gebieden. De kosten aan de uitzending en vestiging van de 500 a 600.000 werkloozen (opgave van Dr. Colijn) plus de vrouwen en kinderen zal globaal geraamd 1 milliard gulden kosten. Een dergelijk bedrag te noemen in een tijd waarvan Minister Oud zegt dat „de toekomst somber en onzeker is",, lijkt oogenschijnlijk ontsproten te zijn uit een ziekelijk fantas tisch brein. Toch is het nog sleohts het 48ste deel van de kosten voor de uitvoering van een koloni satieplan hetwelk door de Australische re- geering is aangevat. Immers, hier is sprake van een bedrag groot 4 milliard pond sterling. Intusschen spreekt de collectieve eenheid: de S. D. A. P. en hst N. V. V. in een „procla matie aan het Nederlandeehe Volk" van een bedrag groot 300 millioen gulden welk bedrag 's jaarlijks voor steun verleening noodig is. Ons verlatend op de uitspraak van den Minister-President, moet dit bedrag stijgen. Over drie jaren ongeveer is dus ook 1 mil liard door den belastingbetaler opgebracht met het resultaat dat de economische toe stand is verslechterd. De toekomst is immers somber en onz:I:er. Men verstrikt zich hoe langer hoe -meer in een schier hopeloos gevoerde oeconomische huishouding. En: de werkloosheid is binnen de lands grenzen niet op te lossen. Dit geldt niet alleen voor Nederland. De landen met koloniale bezittingen, Ne derland, België. Frankrijk, Italië, Engeland hebben een uitweg voor o.e. werkloozen. Alleen Duitschland niet. Dit land zal dus moeten wiorden geholpen, indien men prijs stelt op een in vrede levend West-Europa. Men zal elkander de hand hebben toe te steken. De vriendelijke handdruk zal ook moeten worden gewisseld met Japan indien men in den Oriënt óók den vrede wenscht. Japan, moet evenals Duitschland de be schikking hebben over grondgebied. Als dus in den aanhef van het -hie I-aange haalde artikel gevraagd wordt- „Waarheen?" dan is het de weg die naar het Oosten leidt. Dus, daar heen. WAAL SC HE KERK. Vrijdagavond 6- October, a.s. zal in de Waalsche Kerk een bijeenkomst worden ge houden, waarvan de bedoeling is contact te brengen tusschen de lidmaten en de vrien den der Kerk. De predikant, Ds. F. C. Krafft, zal eenige plannen uiteenzetten en de aanwezigen krijgen ook de gelegenheid, wenschen te uiten of plannen te opperen. SCHOUWBURG JANSWEG. Wegens liet succes der vorige voorstellin gen zullen op Zaterdag 7 en Zondag 8 Oc tober wederom voorstellingen worden gegeven van de revue „De Bilt seint". Evenals den vorigen keer zullen de hoofd rollen worden vervuld door Henriettte Da vids, Silvyn Poons, Sophie Kohier, Rika Da vids, Jan Blok e.a. MARKTNiEUWS. GROENTEMARKT. Haarlem, 4 October. Snijboonen, 818 ct. per K.G. Heerenboonen 514 ct. per K.G. Tomaten, 27 ct. per K.G. Postelein, 1020 ct. per kist. Spinazie, 1030 ct. per kist. Andijvie, 15—35 ct. per kist. Groenekool 1025 ct. per kist. Sla f 1.50—f 2 per 100 krop. Rabarber, 46 ct. per bos. Wortelen 25 ct. per bos. Pieterselie 210 ct per bos. Selderij 210 ct, per bos. Prei, 2—10 ct. per bos. Roodekool 36 ct. per stuk. Bloemkool 27 ct. per stuk. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Haarlem, 3 October 1933. Aan de Redactie van het Haarlem's Dagblad te Haarlem. Mijne Heeren! Wij deelen U mede, dat'het in onze be doeling lag om op a.s. Zondag 8 October een groote landelijke meeting te beleggen te gen den oorlog, doch moeten tot onzen spijt U berichten dat deze meeting geen door gang kan vinden. De reden hiervan is gelegen In de volgen de feiten: Op 7 Sept. JJ. vroegen wij aan B. en W. om op het terrein van het voormalige Bron gebouw, een groote meeting tegen den oor log te mogen organiseeren. Op 29 Sept. j.l. des avonds om 6 uur, kregen wij eindelijk de officieele toestemming met de mededeè- ling. dat. alle leuzen én spreuken tegen den oorlog' eerst 2 x 24 .uur voor den aanvang der meeting met de politie moeten worden overlegd. Wij krijgen dus practisch 5 dagen, om een landelijke meeting té ••organiseeren. en moe ten ons ih dezen korten tijd verstaan met de afdéelingen in het land, alle corresponden tie die daarop betrekking heeft, behandelen, zorgen voor slaapgelegenheid der - meeting- gangers, plus alle verdere beslommeringen, welke aan zoo'n bijeenkomst vast zitten af handelen. Een kind kan begrijpen dat zulks onmogelijk is, alleen op het raadhuis schijnt men dat niet te snappen. Ook is het ons on mogelijk met de organisatie te beginnen, voordat wij de zekextoeid hebben, dat wij het terrein kunnen krijgen, dat wil zeggen te gen den bestaanden huurprijs. Wij zijn dus noodgedwongen verplicht, de ze meeting-niet te laten doorgaan, omdat wij meenen dat wij mèt het geld wan de ar beiders (waar de terreinhuur mee betaald moet worden aan B. en W.) voorzichtig moe ten omgaan en geen fiasco kunnen riskee- ren. Wel zouden wij B. en W. in overwe ging willen geven, meer personeel aan te stellen, aangezien het ons wel wat lang voorkomt, indien er ruim 3 weken mede ge moeid zijn om een brief te beantwoorden, wat ons tevens woor de vlugge afwerking van loopende zaken toch niet bevorderlijk lijkt. Intusschen teeken ik namens het bestuur Gewest „Kennëmerland" O.S.P. H. A. OLDERSOM Jr. BALDADIGHEID. Geachte redactie, Het onderwijs kost ons land 150 millioen en een zeer groot deel van dit geld wordt, aan het lager onderwijs uitgegeven. Het is een bedroevend feit. dat de jeugd zoo weinig besef heeft van publiek eigendom. Ik kom geregeld langs de Paul Krugerkade, die voor een paar jaar opnieuw is bestraat en van voet- en fietspaden is voorzien. Het gras langs de kade is voor de helft totaal ver dwenen en het voetpad vertoont gaten van 6 Meter lengte, waaruit alle klinkers zijn ge stolen. De ijzeren afscheiding is op verschil lende plaatsen vernield. Heden zag ik op de Vrouwenbrug bij het Spaarne en het Bolwerk een aantal kinderen, elk gewapend met een grooten Kynaststeen, die ze over de brug in den Kloppersingel wil den werpen. Hét waren geen kinderen 'in lompen, maar goed gekleede jongens van 8 tot 11 jaar. Ik zeide. dat die steenen eigen dom waren van de gemeepte en dat ze meer dan 10 cents hadden gekost en dat ze de stee nen onmiddellijk terug moesten brengen'naai de plaats, waar ze ze hadden weggenomen. Dit bleek bij de Houtmarkt te zijn, waar de stratenmakers het werk om 4 uur hadden neergelegd en waar geen toezicht was. Een aantal menschen hebben gezien, dat de kin deren de steenen weghaalden, maar niemand dacht er aan, dit te beletten of te verbieden. Het zou van belang zijn, als men uit de ge meentelijke rekeningen een overzicht kreeg van de schade, die door brooddronken ver nielzucht jaarlijks door de jeugd te Haarlem wordt aangericht. Op alle scholen moest daartegen worden gewaarschuwd en de jeugd worden geleerd, dat publiek eigendom niet mag worden ver nield. De Paul Krugerkade wordt gebruikt als mestvaalt en van leegstaande.wnniriffen wor den de ruiten ingeworpen, zoodra 'de bewo ners zijn vertrokken. Met dank voor de plaatsing,. -EEN BELASTINGBETALER.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6