Record aantal getuigen te Berlijn. OVERDEKTE TENNISBANEN KRELAGEHUIS Haar haar. 51e Jaargang No. 15437 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 20 October 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR RORFRT PFFRFROnM POTTR ANT-TTTTO4VKN F.NT AT.OEMEENF, DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENT ENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72Yz. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 1Ö724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j.5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f250.-. Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50.-,- Arm- of Beenbreuk f 100.-. idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75-. Verlies Wijsvinger f75-. Verlies andere vinger f30-. Politiepresidenten voor het hekje. Heines is in Italië. Na den rustdag van gisteren wacht den betrokkenen bij het Rijksdagbrandprcces vandaag weer volop werk. De lijst van ge daagde getuigen bevat vandaag een record aantal van 22 namen. De politiepresiaent van Breslau, Heines, kan vandaag nog niet verschijnen, aange zien de dagvaarding werd verzonden terwijl hij op een buitenlandsche reis was, doch daarentegen worden drie employés van het huis „Oberschlesien" te Gleiwitz verhoord, die verklaren dat Heines in den nacht van den brand daar gewoond heeft. Behalve Graaf Helldorf en kapitein Schilat zullen nog verschillende personen gehoord worden die verkibringen kunnen afleggen ter be vestiging van het alibi van beide genoemde getuigen op den dag van den brand. Van belang acht men ook de confrontatie van de getuigen Thales, letterzetter met Ir. Boehum en den politie-luitenant Lateit, waaruit moet .blijken of de geheimzinnige persoon bij portaal II getuige Thales kan zijn geweest. De zitting wordt te 9.45 uur geopend. Politiepresident Heines uit Breslau heeft een telegram gezonden dat hij met vacantie in Italië is en pas tegen het eind der maand terugkeert. Dr. Werner behoudt zich het recht voor, getuige Heines zoo noodig van vacantie terug te roepen. President Dr. Bunger wendt zich dan tot de getuigen graaf Helldorf en kap. Schulz met de woorden: .Hoewel het een onzekere beschuldiging is, die hier tegen de getuigen Heines, graaf Helldorf en Schulz wordt ge uit en 'hoewel deze beschuldiging is ontleend aan een boek dat een smaadschrift tegen Duitschland en tegen het heele Duitsche volk is en waarvan ik, zonder mijn objec tiviteit prijs te geven, kan zeggen, dat het grootstegedeelte er van volkomen is weer legd, verzoek ik toch den getuigen bij hun verhoor hun gelijkmoedigheid te bewaren en er aan te denken, dat elk staatsburger in een dergelijke positie kan komen. Niemand zal zich dus kunnen beklagen dat hij hier in een positie komt die de verdenking van de buitenwereld op hem laadt en die hii als bijzonder moeilijk en pijnlijk voelt. Geen Staat kan rechtspreken zonder getuigen verhoor. Ik verzoek u ook, er aan te den ken, dat het wanneer dergelijke verdacht makingen werden geuit, juist plicht is dat de betrokkenen gebruik maken van de mo gelijkheid, om door hun getuigenis de waar heid aan het licht te brengen". In een interview heeft Hitier verklaard, dat het onwaar is, dat in Nederland groote hoe veelheden wapens voor Duitschland klaar liggen. pag. 8 Lord Robert Cecil candidaat voor Volken bondscommissaris voor de Joodsche vluch telingen. pag. 3 De socialistische partij in Frankrijk wordt door ernstige scheuring bedreigd. pag. 3 De vlieger ülm heeft het record van Kingsford Smith over den afstand EngelandAustra lië verbeterd. pag. 3 De Tweede Kamer heeft de motie-Kupers om geen verandering te brengen in den werk- loozensteun in de vier grootste steden, ver worpen. pag. 9 Minister Slotemaker de Bruine deelt in de Tweede Kamer mede. dat de nivelleering der steunregeling nog d ie maand ingaat. pag. 9 Te Overschie is een raadslid van den Vrij heidsbond naar de Nationaal Socialistische Beweging overgegaan. pag. 4 Nadere bijzonderheden over de dijkdoorbraak bij Bergtenheim. pag. 9 Minder vakonderwijzers (essen) bij het L. O. te Haarlem. pag. 6 De politiepresidenten weerleggen als getuigen te Berlijn beschuldigingen van het Bruin- boek. Van der Lubbe zegt Helldorff niet te kennen. c - Pa§ 1 Oefening met den gasbeschermingsdienst bij Winterswijk. x,. Pag- 2 tier gastdirigenten bij de concerten van de H. O. V. pag. I ARTIKELEN. ENZ. R. P.; Het slagveld Londen. o pag- 1 Speciale correspondentie: Duitschland uit den Volkenbond. pag. 3 Van onzen Weenschen correspondent: Oos tenrijk en de monarchie. pag. 9 J. B. Schuil: „Tropenadel" door Nieuw Leven. V Ar. T T pag- 8 K. de Jong: „lm weissen Rossl" door de Fritz Hirsch- Operette. pag 8 J. B. Schuil: Jongensboeken. pag. 8 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 20 October. Het slagveld Londen. Tienduizenden slachtoffers vallen per neen, niet per jaar, per drie maanden! op het slagveld van het Londensche verkeer. De jongste kwartaal-statistiek vestigt een nieuw record, en geeft onzen Londenschen correspondent het voigende overzicht van de situatie in de pen: „De cijfers der straatongelukken in Londen voor het afgeloopen kwartaal zijn verschrik kelijk. Elk kwartaal worden ze hoóger. Het aantal dooden was ditmaal 381. In hetzelfde kwartaal van het vorig jaar was het aantal 304. Voor gewonden waren de cijfers respec tievelijk 162Ö8 en 1-4340. Het aantal straaton gevallen bedroeg 34897 tegen 29639. Velerlei verklaringen van het ontstellend verschijnsel worden gegeven. De hoeveelheid voertuigen op straten en wegen is door normalen groei in een jaar weer aanmerkelijk toegenomen en daarmee ook de kwade kansen dat men er onder raakt of er door wordt aangereden. De mooie zomer heeft meer menschen tusschen de wielen en te voet naar buiten gebracht; een tweede factor voor verhooging van de (kwade kansen. Daarbij moet men aannemen dat bestuurders en voetgangers minder voor zichtig worden,niettegenstaande de „code van den weg", dat voortreffelijk propagandaboek je van het ministerie voor Transport, niet tegenstaande ook de waarschuwingen en raadgevingen, welke de groote motor-organi saties geregeld hun leden doen toekomen. De vraag wordt gesteld waar de meeste blaam moet worden gegeven, aan de bestuurders of aan de voetgangers. De vraag heeft weinig nuttige beteekenis. De meeste voetgangers zijn tevens automobilisten of motorbestuur ders. Wanneer zij te voet over de wegen gaan moet het him altijd opvallen dat er roeke loos en met onnoodige vaartwordt gereden. Wanneer zij aan het stuurwiel zitten staan zij vaak versteld van de risico's, die wande laars nemen in het vertrouwen dat de be stuurder wel op zal letten. De Safety First-beweging, die al jaren lang bezig is te beproeven klein en groot de ge varen van de straat in te. prenten en be stuurders en voetgangers tracht op te voeden in het juiste gebruik van straat en weg, is diep teleurgesteld over de klaarblijkelijke on vruchtbaarheid van haar werk. De cijfers van het kwartaal zijn de ernstigste welke ooit zijn gepubliceerd. De leiders van deze beweging 'zijn altijd van meening geweest, dat een snel- heidsgrens geen factor van. beteekenis was in ongelukken, vooropgesteld dat een be stuurder het besef had dat hij nooit zoo snel mocht gaan dat zijn snelheid op een gegeven oogenblik gevaarlijk kon worden. Op die stel ling werd de nieuwe motorwetgeving, waar bij een snelheidslimiet werd afgeschaft, ge baseerd. Nu de cijfers zoo ongunstig zijn wordt er wederom van vele kanten geroepen om wederinstelling van een snelheidslimiet en dat de middalen zullen worden gevonden om deze te doen eerbiedigen. In dit land, waar het beginsel diep gewor teld is dat de straat van iedereen is, heeft men nog niet beproefd de bewegingen van voetgangers op straat aan banden te leggen. Maar men hoort steeds luider de meening verkondigen dat menschen die loopen met gevaar voor de openbare veiligheid even zeer voor straf in aanmerking komen als bestuur ders van voertuigen, die rijden met gevaar voor de openbare veiligheid. Men ziet in Lon den inderdaad „jay walkers" bij overvloed. Men meent in ruimen kring dat deze men schen" op straffe van boete of erger gedwon gen moeten worden voorzichtigheid te be trachten. Politierapporten hebben reeds doen beseffen dat de zoogenaamde jay walker een belangri:ke factor is in de ongelukkencijfers en hun g'-oei". H kkendste in deze beschouwing var. de is wel, dat de afschaffing van de snelheidslimiet, die nog wel voorgestaan is ook door de Safety First-beweging, een mis lukking blijkt te zijn. Althans in Europa's dichtste en grootste bevolkingscentrum. De Londensche ervaringen zullen zeker niet zon der invloed blijven op de „verkeerspoliiiek" in andere groote steden van Europa, waar de deskundigen de uitwerking van het Londen sche experiment natuurlijk met belangstelling hebben afgewacht. Het ligt voor de hand dat zij er meer van zullen willen weten. B v. hoeveel ongelukken er in de drukste straten van het centrum, waar het verkeer geforceerd-traag is, hebben plaats gehad en hoeveel in ruimere buitenwijken, waar groote snelheden mogelijk zijn. Uit mijn Londensche jaren herinner ik 'me dat de meeste ongelukken niet in het drukste deel -an het centrum gebeurden, maar veeleer op ie grens daarvan waar het verkeer „ruimte segon te krijgen". Vermoedelijk zal dat nog vel zoo zijn. Het is zeer verklaarbaar. Heel evaarlijk waren toen al kruispunten, waar uime straten zoowel als nauwe op uitmond den. en Blackfriars Circus gold indertijd als het ergste van alle en had den bijnaam „Dead Man's Corner" verworven. Het voornaamste punt in de beschouwing van onzen correspondent betreft de voetgan gers. Het principe „de weg is van iedereen" is Theoretisch heel aardig maar practisch ver ouderd. Als men daar in Engeland koppig aan vasthoudt zal het nog heel wat slachtoffers kosten. Intusschen blijft dit een feit: zoolang de voetganger en de fietser geen voldoende besef toonen van de verkeersgevaren, die hen bedreigen, en de vreemdste onverwachte ma noeuvres maken, moeten de automobilisten daarmee rekening houden en zichzelf de ver- eischte snelheidslimiet opleggen. Doen zij dat in de practijk niet, dan zal een wettelijke li miet nog wel onmisbaar blijken. Maar dit geldt niet voor alle landen en steden in de zelfde mate. De Parijsche voetganger is in het algemeen veel minder roekeloos dan de Londensche, al zou men uit de verschillen in volkskarakter precies het tegenovergestelde willen afleiden. Ook verhoudingsgewijs is het aantal onge lukken in Parijs altijd veel lager geweest dan in Londen. Men kan over de oorzaken daarvan philosopheeren, waarschijnlijk zonder veel verder te komen. Het feit blijft. Onze steden zijn slecht te vergelijken met Londen en Parijs, in de eerste plaats al omdat de fiets in de Londensche en Parijsche cen tra heelemaal niet en in de buitenwijken maar in gering aantal voorkomt, en bij ons daarentegen de heele situatie beheerscht. Fietsrijders, en vooral fietsrijdsters, leveren veel meer kans op ongelukken op dan voet gangers, en hun aanwezigheid remt onze auto mobilisten ten zeerste en is tevens hoofdoor zaak van het lawaai, dat thans bestreden wordt en dat voort zal duren, zoolang het de hoofdgetuige-a-décharge voor alle Nederland- sche rechters blijft. Het Londensche verkeer, als een der voor naamste kernpunten van het verkeersvraag- stuk in Europa, blijft intusschen ook voor ons belangrijk. Doordat eu zooveel slachtof fers vallen zal men daar ook wel het eerst tot de toepassing van drastische nieuwe maatregelen moeten komen. Er wordt nu al over gesproken om den voetganger strafbaar te stellen die gevaar voor het verkeer ople vert. Een volgende maatregel zal zijn, het oversteken of bewandelen van den rijweg te verbieden op alle andere punten dan de daarvoor aangewezen oversteekplaatsen. Voetgangers-bruggen over de drukste en gevaarlijkste punten heen zullen snel in aan tal gaan toenemen. Wij zouden zoo zeggen: zonder het fietsen-raadsel is het heel wat eenvoudiger, en met een aantal bekeuringen van die roekelooze kuieraars, die men in Londen „jay-walkers" noemt, zal al heel wat bereikt worden. R. P. NIEUWE HUISZOEKINGEN. BENKOELEN, 19 Oct. (Aneta). Bij verschil lende leden en bestuursleden van de P.M.I. werd huiszoeking gedaan. Groote hoeveelheden materiaal werden ge- confisceerd. RECORDDAG IN DE VEILIGHEIDSLAAN. Verraste chauffeurs- DE TOELATING SLUIT REEDS VROEG. Naar de K.N.A.C. meedeelt is het Donderdag in alle opzichten een recorddag geweest voor de veiligheidslaan van de K.N.A.C. in de re sidentie. De routine in de voorgaande dagen door de verschillende controleurs bij de appa raten opgedaan, heeft het mogelijk gemaakt dezen vierden dag niet minder dan 388 auto mobielen af te werken, het grootste aantal tot nu toe bereikt. Daarvan konden 227 met een veiligheidswimpels worden versierd, terwijl er 161 moesten worden afgekeurd. De directie van De Bijenkorf in Den Haag had aan de chauffeurs van haar bestelauto's, welke met een wimpel de laan zouden verlaten, een verrassing beloofd. Verscheidene chauf feurs werden deze verrassing deelachtig. Ook tal van auto's van de posterijen doorstonden de verschillende proeven met glans. In tegenstelling met de voorgaande dagen werd Donderdag reeds om kwart voor 3 de file afgesloten, zoodat auto's, die later kwamen, niet meer konden worden geholpen. Men wordt dus aangeraden vóór 3 uur aanwezig- te zijn, wil men de verschillende proeven nog ondergaan. TELEFOON 14824 TENNISLESINCL. BAANHUUR f3.50 PER UUR. Oefenmeesters C. CONSTANDSE en R. W1JBRANDTS (Adv. Ingez. Med.) (De Haagsche Marcel Club heeft in verband met de te houden Kappersbedrijfstentoonstelling te den Haag verklaard, dat ook in Nederland sprake kan zijn van het lanceeren van een vrouwelijke haarmode, die nader wordt om schreven). Wat een nieuwe kapselkapsies Worden ons nu weer gemeld, 't Haar der dames zal roodbruin zijn, Wordt eenvoudig vastgesteld. Platina is uit de mode, 't Raakte op den achtergrond, Dat is plotseling niet mooi meer, Roodbruin komt in plaats van blond. Dat is nog niet eens het sterkste Van wat voorgeschreven wordt: 's Avonds zal de haardracht lang zijn, Maar bij daglicht is ze kort. Het kan zijn, dat ik naïef ben, Maar ik snap nog niet erg goed. Hoe een vrouw die variatie, Dag aan dag bereiken moet. Is mij deze vraag geoorloofd, Met bedeesde mannenstem: Als de vrouw zoo veel aan haar denkt, Denkt ze dan ook eens aan hem? Want wanneer ze zich steeds anders Naar de haardrachtmode tooit. Draagt hij 't zijne nolens volens, Vrees ik, vroeger grijs dan ooit. P. GASUS. DE CONCERTEN DER H. O. V. VIER GASTDIRIGENTEN. Tijdens de afwezigheid van den eersten dirigent, den heer Frits Schuurman, wegens ziekte, zullen vier gastdirigenten bij de H. O. V. optreden n.l.: op 31 Oct. Th. Mathieu. dirigent der vermaarde Lamoureux et Pasdeloup con certen te Parijs, op 5 Nov. Eduard van Bei- num, tweede dirigent van het Concertgebouw orkest, ex-dirigent van de H. O. V., op 12 Nov. Felix Mendelssohn, op 14 Nov. Albert van Raalte. Het optreden van vier zoo vermaarde or kestleiders zal ongetwijfeld zeer groote be langstelling voor de bewuste vier concerten tengevolge hebben. «illiort ©u, ik'uti'djcv Wou», unb ©u, ÈeuffdK Srau, bic IpDlïnhj j ©finer SKtittfiridgjcrsna, mil) bift ©li ticrcif, ï?c als öcn aiusbruchj I ©cincr eujcncti ïluffuffiina ünö ©cincs- eiyettcn TOiIfcno _;u erMiirtnl j unb ©iet fcierltd) jtt iljr iu bchpnucn? Het stembriefje voor de a.s. „verkiezingen" in Duitschland. Boven de vakken met „ja" en „neen" staat: Keur je de politiek van je rijks- regeering goed, Duitsche man en Duitsche vrouw en ben je bereid haar als uiting van je eigen opvatting en eigen roil te verklaren en je er plechtig voor uit te spreken? Het alibi van Heines. Als eerste getuige worden gehoord de gedaagden, die opheldering moeten geven over het verblijf van Heines op 27 Februari. De eigenaar van Hotel „Haus Oberschlesiën" te Gleiwitz, Joseph Bonn, verklaart dat Heines van 25 tot 28 Februari in zijn hotel te Gleiwitz heeft gelogeerd en in den mid dag van 28 Februari per auto is vertrokken. Get. was bij dit vertrek aanwezig. Toen get. den avond van den 27en hoorde, dat de Rijksdag in brand stond, kwam Heines juist van een lezing in het Schützenhaus terug. Een der bijzitters: de bewering dat politie president Heines eenige uren voor den brand per auto in Berlijn was geweest, is dus uitgesloten? Get.: Volkomen uitgesloten. Verder wordt een knipsel voorgelezen uit het orgaan „Deutsche Ostfront" van 28 Feb. dat als kop heeft: De groote opmarsch van Standaard 22 te Gleiwitz. De groepsleider p.g. Heines in de overvolle zaal van het Schutzenhaus". De vergadering was om 8 uur begonnen. Bovendien heeft getuige Bonn de politie- aanmelding, het gastenboek en de rekenin gen overlegd, waarlit duidelijk blijkt dat Heines al dien tijd te Gleiwitz is geweest. Dr. Sack: Er wordt beweerd dat politie president Heines op Zondag 26 Februari bij het zoogenaamde algemeen appèl der brand- stichterscoloniie te Berlijn aanwezig was". (Vroolijkheid) Get. Bonn: Op dien dag was Heines te Gleiwitz op de Adolf Hitler Platz Dimitrof wil verschillende vragen stellen die de President, gelet op de overgelegde bewijsstukken, grootendeels overbodig acht. Een deel der vragen laat hij echter toe. De overige wijst hij af. Dimitrof wil voornamelijk weten hoe vaak politie-pxesident Heines naar Berlijn is ge weest; hie lang de afstand BerlijnGleiwitz per auto duurt, enz. De portier van het hotel Dammert ver klaart, dat Heines nooit lang genoeg na elkaar uit het hotel weg was. om per auto of per vliegtuig heen en weer naar Eerlijn te kunnen reizen. Op den dag voor den brand, Zondag 26 Februari had getuige Heines even-ens in het hotel gezien, zoowel 's middags als 's avonds Ook de étage-kellner zegt, dat Heines op 27 Februari in het hotel was; op Zondag 26 Februari had getuige hem bij den groeten opmarsch gezien. De volgende getuige is de politie-president van Potsdam graaf Helldorf. Getuige verklaarde: Ik heb tot pl.m. 7 uur 's avonds op mijn bureau gewerkt. Ik was toen groepsleider van de S. A. te Eer'ijn. Tusscljen 7 en 7.30 ben ik weggegaan voor het avondmaal. In mijn gezelschap fc .d zich de toenmalige leider van den'staf van de groep Berlijn-Breslau: Prof. Von Arnim. Tijdens het avondeten kwam een telefoon gesprek. Als ik mij niet vergis werd door het bureau van de S. A.-groep meegedeeld, dat brand :'1 :°n Rijksdag was uitgebroken. I'"- nioet ongeveer tegen 9 uur zijn geweest. Wij waren in het restaurant Clinger. Ik ben o".::iadell:jk naar. mijn woning - en kreeg daar tegen 10 uur bericht van Von Arnim, dat. mijn aanwezigheid in den Rijks dag n:et noodig was. De omgeving was af gezet. Tegen 11 uur 's avonds ben ik naar 'mijn bureau gekeerd en h~ ?n bespreking. Bij de bespreking, waaraan de tegenwoordige groepsleider Ernst en de hoofdleider Pretzel deelnamen, hadden wij het over den Rijksdagbrand en op mijn be vel werd den volgenden morgen een groot aantal communistische en SRjD.-function- narissen gearresteerd". Pres.: „Wat had u voor 7 uur gedaan?" Getuige: „Ik wals den geheelen middag in de Hedemannstrasse op het groepsbureau". Pres.: ..Was u ik moet deze vraag stel len bij den brand betrokken?" Get. „Natuurlijk niet. Volkomen uit de lucht gegrepen waanzin". De Procureur-generaal dr. Werner verzoekt getuige voorzichtigheidshalve ook mee te deelen, wat hij den Zondag te voren heeft ge daan. Getuige kan zich dat niet meer in details herinneren. Er zou een S. A. appèl geweest kunnen zijn. Dr. Sack; ..Was u op Zondag 26 Febr. in den tunnel onder het Rijksdaggebouw met een co lonne. waarin u op de tweede plaats en Van der Lubbe op de vijfde of zesde plaats liep?" Getuige: „Neen". Dr. Sack: Kent u Van der Lubbe?" Getuige: „Neen". Dr. Sack: „Hebt u den tegenwoordigen groepsleider Ernst eenig bevel gegeven, dat hij zich om ongeveer 9 uur in de nabijheid van het Rijksdaggebouw moest bevinden en dat hij zijn motorrijders opdracht moest geven voor bijzondere alarmmeldingen in Groot-Berlijn?" Getuige: „Neen". Torgler wil weten of Helldorf de arrestatie van communistische en sociaal democratische functionarissen heeft gelast in zijn officieele functie of in zijn kwaliteit van S.A.-leider. Graaf Helldorff antwoordt hierop dat hij deze order op eigen verantwoording heeft ge geven en van niemand eenige opdracht ertoe had. Als groepsleider der S.A. te Berlijn had hij naar zijn meening het recht vijanden van den staat te arresteeren in het bizonder na dezen brand in den Rijksdag. Hij voegt hieraan toe „Naar ons aller mee ning was het volkomen duidelijk, wie de da ders waren'. Dimitrof vraagt, welke aanleiding Helldorff voor deze veronderstelling had. Tijdens het proces van den Rijksdagbrand hebben de journalisten een bezoek mogen brengen aan de onderaardsche gang, die van het gebouw naar de ambtswoning van den Rijksdagpresident loopt.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1