NCEZONDEN. VRIJDAG 20 OCTOBER 1933 H AARLEM'S DAGBLAD 6 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veranUcoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven GEMEENTELIJKE ONTWIKKE LINGSCURSUSSEN VOOR WERKLOOZE JEUGD. Menschen in wording „blijft paraat!" Reeds een 120 tal jongeren heeft zich voor xuün 400 lessen doen inschrijven, terwijl de aanmeldingen nog steeds binnenkomen. Hoewel op zich-zelf een verheugend ver schijnsel, zijn we nog lang niet voldaan. Waar blijven de honderden, vooral ae veer tien- tot achttien-jarigen, die dolende, niets-doende rondloopen? Zou het waar zijn, wat Hovens Greve hei vorig jaar in een rede zei: „De gedwongen ledigheid verwekt, laat toe, dat alle activiteit, lust tot werken, tot in spanning, verslapt, verschrompelt, ver gaat; dat van den ingeschapen drang naar bezig te zijn, die geen gezond mensch ont breekt, niets overblijft dan gemelijke onver schilligheid; dat slapheid en traagheid zich als een dikke, slijmerige laag uitbreiden over wat in zijn oorsprong een kostelijke kern van levensdrang was Gij allen, die door het monster der werk loosheid zijt aangerand, bedenkt al twij felt ge daaraan dat ook voor u de dag komt, dat de gemeenschap u noodig heeft. Zijt ge dan, voortlevende in den roes van te leurstelling verbittering of onverschilligheid in staat, met hoofd of hand te presteeren, wat men van u vragen zal? Zult ge niet tot méér in staat zijn, wanneer ge geest en lichaam vaardig houdt? Welnu, de gemeentelijke cursussen bieden u de gelegenheid hiertoe, 't Is lang niet, wat ge begeert we weten het maar toch iets. Grijpt dat iets en zet u er toe, een kaart in te vullen en met ons mee te doen. Zijn er andere moeilijkheden of bezwaren, komt er mee voor den dag. Komt, vrienden, toont, dat ge nog over den nooaigen levensmoed en levenskracht be schikt en pakt aan. Circulaires en aanmeldingsformulieren zijn verkrijgbaar aan de Arbeidsbeurs. J. L. MUNNIK. Haarlem, October 1933. KOLONISATIE OP NIEUW- GUINEA. Reeds eenige malen verschenen er in Haar lem's Dagblad verslagen van vergaderingen van de Kolonisatie Vereeniging Nieuw Guinea. Hierin wordt vermeld dat het de bedoeling is om het leger werkloozen hier te lande te ver kleinen door kolonisatie. Verder wordt gezegd dat er voor de kolonisten een huis klaar staat (prijs 210.—), dat men daar voor 7.50 p. m. kan leven, dat er tijdelijk steun wordt ge geven, waarvan- gespaard kan worden, dat er 2 H.A. grond is open gekapt, dat er geen cur sus noodig is, want er gaan alleen vaklieden naar toe, dat de streek geschikt is voor de cultuur van koffie, thee, rubber en aardbeien en dat alles wat verder noodig is in den cen- tralen winkel te koop is en de kolonisten hun producten daar kunnen verkoopen. a Laten wij deze gegevens eens nader bekij ken. Men kan daar voor 7.50 p. m. leven, dit per persoon, dus een gezin van 4 personen zal daar minimum 25 noodig hebben, aan genomen dat men in gezinsverband goedkoo- per leeft dan alleen. Om te kunnen werken heeft men gereedschap noodig en wapens om zoo noodig het leven en het werk tegen mensch en dier te kunnen verdedigen. Wie van de Hollandsche werkloozen is vakman op het gebied van Indische cultuur? Zelfs de beste tuinder staat daar, al teelt hij de zelfde producten als hier, bijna als leek. Volgens mijn meening zijn daar menschen noodig v/ier handen nergens verkeerd voor staan, zij moe ten zijn land- en tuinbouwer, veehouder, tim merman, schoenmaker, water- en wegenbouw kundige, jager, visscher enz. Zij zullen in de eerste plaats de volgende producten moeten verbouwen, t. w. rijst, aardappelen, boonen, mais, lombok, tomaten enz. Voor deze pro ducten heeft de centrale winkel geen afzet gebied, want N. G. heeft geen groote steden met veilingen of markten. De streek is ge schikt voor de cultuur van koffie, thee, rub ber en aardbeien, dan nog tabak, nagenoeg alle Hollandsche groenten én vele bloemsoor ten, maar dit alles is toekomstmuziek, want de groote Cultuur Mij. in Ned. Indië, Britsch- Indië en Z. Amerika zijn of worden allen inge krompen wegens overproductie. Om boven genoemde producten echter te kunnen ver bouwen heeft men zaad, planten en stekken noodig en die zijn daar niet in voorraad. Aannemende dat een werklooze met zijn ge zin van hier vertrekt met eene leege beurs, rijzen bij ons de volgende vragen: 1. Hoe worden de candidaat kolonisten van hier naar N. G. vervoerd en op wiens kosten, hoe komen zij van de kust op de plaats van bestemming? (Denk aan de kinderen). 2. Wat vinden zij daar voor een huis en hoeveel kamers zijn erin, waar zijn de huizen van gebouwd, van hout of bilik? Zijn er bij gebouwen en meubilair? 3. Hoeveel K.M. ligt de kolonisten-nederzet ting van de naastbijzijnde militaire of zen- dingspost, waar eventueel geneeskundige hulp is te krijgen? 4. Wie zorgt voor uitrusting, hieronder te verstaan gereedschappen als patjols, schop pen. bijlen, houweelen. breekijzers, timmerge reedschap, kraan en trekzaag, schoenmakers gereedschap, wapens, munitie en verbandmid delen? 5. Hoeveel steun krijgen de kolonisten in geld of natura en hoe lang? (de grond brengt de eerste 6 maanden niets op). 6. Hoe komen zij aan het noodige zaad en andere bibit, van vruchtboomen, kippen, een den, biggen geiten, koeien en paarden? 7. Hoeveel grond is er buiten de 2 H.A. in de onmiddellijke nabijheid in de toekomst ter beschikking voor de groote cultuur en krijgen zij den grond in huur, huurkoop of erfpacht? Hoeveel moet hiervoor worden op gebracht? (zij moeten de beschikking hebben over een uitgestrekt gebied met flinke kali's, dit met het oog op de later noodige kracht stations voor de groote cultuurmachines) 9. Waar vinden zij afzetgebied voor hun producten? (Zij kunnen niet alles producee- ren wat zii noodig hebben, o.a. verlichtings middelen, kleeding en munitie, olie voor de keuken. Want klappers groeien niet boven de 800 M.). Worden de bovenstaande vragen in dier voege beantwoord, dat alle kosten door de gemeenschap of anderen worden gedragen en voor al het andere gezorgd wordt, dan zal er voorloopig nog de noodige deskundige leiding aanwezig moeten zijn om de mannen op de hoogte te stellen van alles wat de wildernis voortbrengt en waar men profijt van kan trek ken en om de vrouwen te leeren de Indische pot klaar te maken. (De aardappel groeit daar goed, maar de kwaliteit is lang niet altijd zoo als in Holland). Wordt ook hieraan voldaan, dan kan met 6 maanden de goede kolonist op eigen beenen staan. Maar dit alles kost veel geld en wie zal dat betalen? Want de beurs van de werklooze is leeg W. VERMEULEN Gepensionneerd Oud-Officier Oost-Indisch Leger. GEVAARLIJKE TOESTANDEN OP HET SOENDAPLEIN. Geachte Redactie, Bij dezen vestig ik de aandacht op den ge vaarlijken toestand bij het in- en uitstappen der tram eindpunt Soendaplein, wat met wat goeden wil heel goed veranderd kan worden. Wanneer men uit de stad komt, stopt veelal de tram nog voor de remise en is men verplicht op een smallen vluchtheuvel uit te stappen en bovendien goed op te letten, daar de tram met nog een wagen naar het eindpunt bij het wachthuisje gaat. Wil men inestappen rich ting stad, dan heeft men veel kans aangere den te worden door de een of andere auto, welke met een vaart, van rechts om het wachthuisje van de tram zich weer naar de stad begeeft. Wanneer men nu het daarbij gelegen plantsoentje verandert is dit euvel in eens verholpen. Dat kan op deze wijze: het plantsoentje legt men tegen het wachthuisje, zoodanig, dat het van de stad gezien honderd meter in de lengte langs de tram en vijftig meter achter het Wachthuisje komt. Het auto verkeer gaat dan niet rechtuit, maar maakt rechts een kleine afwijking om zoodoende schuin op den Rijksstraatweg uit te komen. Zoo voorkomt men tevens het bovengenoemd gevaar van overrijden bij het wachthuisje. Wanneer men dan met kinderen of ouden van dagen uit de tram stapt, heeft men gele genheid om rustig uit te stappen om zich door het plantsoentje rechts of links naar zijn be stemming te begeven. Met beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Haarlem, October 1933. M. K. HET INTREKKEN VAN SUBSIDIES. Geachte redactie, Met belangstelling zullen wellicht ook an deren in de dagbladen van 9 September j.l. gelezen hebben welke besnoeiingen B. en W. van onze Gemeente o.a. in het Hoofdstuk- Subsidies meenden te moeten aanbrengen, doch misschien is het goed op dit punt langs dezen weg nog eens nadrukkelijk de aandacht te vestigen. Waarschijnlijk heeft zich bij die belangstelling nog eenige verwondering ge voegd als men, bij het lezen van de genomen maatregelen gekomen aan de Haarlemsche Jeugdverenigingen, opmerkt, dat in het jaar 1933 o.a. door eenige Christelijke Jeugdgroe pen, 2 R.K. Jeugdinstellingen en de A.J.C. te zamen f 1600 wordt genoten, welk bedrag voor het komende 1934 teruggebracht wordt tot f 600, waarvan alleen de twee R.K. Jeugdver- eenigingen, met name „St.-Franciscus Liefde werk" en „St. Francisca Romana", ieder een deel zullen toucheeren. Vooropgesteld zij, dat ieder overtuigd is van noodzakelijke inkrim pingen en daarmede natuurlijk rekening houdt. Het spreekt echter niet vanzelf, dat een vereeniging, die tot dusverre een subsidie genoot en dit dringend noodig had, nu opeens geheel daarvan verstoken moet blijven. Slechts ten aanzien van de beide R.K. instellingen is v/el met dit feit rekening gehouden, terwijl blijkbaar volgens de tot oordeelen bevoegde in stantie de Chr. Jeugdverenigingen hier ter stede, alsmede de A.J.C.voor wie het jaar lij ksch subsidie toch wel een ïntegreerend deel van de inkomsten beteekende, het nu wel geheel zonder subsidie kunnen stellen. Dit geeft aanleiding tot de vraag of het werk, verricht door de R.K. instellingen, dan als zooveel belangrijker moet worden beschouwd dan het werk van de eveneens rechts georiën teerde Christelijke Jeugdgroepen. Hierop in te gaan zou buiten de bedoeling van dit inge zonden stuk liggen en het zou ook geen enkel nuttig effect kunnen sorteeren. Waaraan evenwel niet valt te ontkomen is de indruk, dat met de belangen van een bepaalde groep speciaal en met die van de overige belangheb benden in het geheel geen rekening werd ge houden. De oplossing: een evenredige vermin dering zou wellicht alles van den indruk van onbillijkheid hebben weggenomen. Met dank voor de plaatsing, DE OPENBARE SCHOOL BEDREIGD. In de bekende circulaire van Minister Mar- chant worden de gemeentebesturen, Iaat ons zeggen, opgewekt om bepaalde kleine open bare scholen" zoo-maar op te heffen. Onder Minister Terpstra had men via de inspectie eer- onderzoek ingesteld naar het voorkomen van kleine openbare scholen, die eigenlijk beter konden worden opgeheven en zijn opvolger heeft naar aanleiding van de uitkomsten van dat onderzoek z'n berucht geworden circulaire gezonden aan de gesignaleerde gemeenten. En nu blijkt op ontsierende wijze, wat eigenlijk de inspecteurs en de Minister beschouwen als een openbare school, die moeten worden opge heven: tot groeiende driemansscholen toe zullen moeten verdwijnen, wanneer de ge meente-besturen den Minister op zijn wenken bedienen. De circulaire blijkt een aanslag op het plattelandsonderwijs, zooals in een land als het onze tot voor kort nog onmogelijk werd geacht. Van alle kanten komen de meest alar- meerende berichten en „Volksonderwijs" moest midden in de vacantie de afweer gaan organi- seeren om niet heelemaal overrompeld te worden. Er zijn reeds gemeenteraden, die zóó onder den indruk van den departementalen invloed kwamen en zoo in de sfeer van: „het zal toch wel moeten", verkeerden, dat zij be sloten tot opheffing van scholen, waarvan een week te voren nog niemand de overbodigheid had ontdekt. In tal van andere gemeenten is het nog niet zóó ver gekomen, en het is aller eerst de taak van de voorstanders van de openbare school daar te zorgen voor terugkeer der bezinning. Maar er zijn zooveel zuiver- Wat gij oak voor Uw taisak betaalt, als 'i NIEMEIJER's STERTABAK is, krijgt ga het beste voor Uw geld. Sier-labak is verkrijgbaar in ver schillende prijzen, doch elke soort is kampioen in haar prijsklasse. Ieder pakje Ster-tabak biedt meer geur en smaak, dan welk ander merk ook. V/ie nog geen Ster-rooker is, weet nog niet, hoe hij het hoogste rookgenot voor z'n geld kan krijgen. Koop eens een pakje Ster-tabak - Holland's populairste merk - en ook gij blijft bij f) Verkrijgbaar van 13 lol 5 cent per half ons. Mei bons voor Niemeijer's be ken d e kwaliieits-cadeaux. NIEMEIJER'S &&endde <&e&éef (Adv. lngez. Med.) plaatselijke motieven voor het opheffen van openbare scholen, en er is zooveel mogelijk heid van beslissenden invloed op die opheffing, uitgaande van felle tegenstanders der open bare school dat wij ons verbijsterend af vragen: heeft de heer Marchant, toch nog altijd voorstander van het openbaar onderwijs, dan geen oogenblik bedacht, welke booze machten zijn circulaire moest oproepen? Ach. het is, schijnbaar zoo gauw op papier berekend, wat voor „bezuiniging" het sluiten van een bestaande school en het onderbren gen der leerlingen op andere scholen geeft. Schijnbaar want zelfs zoo'n papieren bere kening valt niet mee. Maar daarna komt de practijk, met z'n nadeelen, die op papier in Den Haag, ver van de werkelijkheid, niet te zien zijn. Het héél erge van de circulaire is, dat hij een soort guerilla-oorlog tegen de openbare school ontketent. De verdediging van al de scholen, die aangevallen worden, is niet vol doende centraal te voeren: wat de verdwijning van een bepaalde school beteekent, is bijna alleen door kenners van de plaatselijke toe standen en verhoudingen te beoordeelen. Wan neer bij voorbeeld 'een kleine openbare school, die in de onmiddellijke nabijheid van een bij zondere staat, wordt opgeheven, dan kan men wel op papier de leerlingen der op te heffen school „overplaatsen" naar een openbare school op 4 of 5 K.M. afstand, maar de prak tijk zal zijn, dat een groot deel der ouders die overplaatsing niet „neemt", en z'n kinderen dan maar plaatst op de bijzondere school, die niet opgeheven wordt die niet opgeheven kan worden. Op die manier wordt aan de bij zondere school een voorsprong gegeven, die haar eerlijke voorstanders met evenveel ver ontwaardiging zullen afwijzen als wij hem veroordeelen. Dit is maar één voorbeeld van wat er kijken komt, wanneer het verdwijnen van een school moet worden beoordeeld. Het is onmogelijk, een compleet overzicht te geven van de plaat selijke bijzonderheden waarmede rekening' moet worden gehouden. Maar wendt U in elk geval zoo spoedig mogelijk tot ons bureau, dat van „Volksonderwijs", Alex. Boersstraat 13, Amsterdam. Namens' het Comité van Actie voor het Openbaar Onderwijs, KL. DE VRIES. STADSNIEUWS „HET CREMERNIEUWS" WAT „CREMER" DIT SEIZOEN GAAT DOEN. Het Maandblad „Het Cremernieuws", offi cieel orgaan van de Kon. Letterl. Vereen. „J. J. Cremer", alhier, bevat in de eerste plaats mededeelingen betreffende het aangebroken seizoen. Het volgende programma is opgemaakt Dinsdag 24 October: openingsvoorstelling door „J. J. Cremer" met de première van „Komedie", het nieuwe stuk in 3 bedrijven van Henk Bakker, artistiek leider van „Cremer" en Jan van Ees. Woensdag 15 November: cabaret-dansant in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw. (Dit is een nieuwe attractie voor „Cremer".) Dinsdag 19 December: Tooneelvoorstellïng door „J. J. Cremer" en huldiging van den heer A. Schinkel, ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als tooneel-dilettant. Het stuk zal nader bekend gemaakt worden. Donderdagavond 28 December: Kienavond met bal in het Kegelgebouw. Dinsdag 23 Januari: Tooneelvoorstelling door de Kon. Vereen. „Litteris Sacrum", te Leiden, met „Jonkvrouw de la Seiglière", blij spel in 4 bedrijven door Jules Sandeau. (Met dit stuk neemt de Leidsche vereeniging deel aan den internationalen tooneelwedstrijd van „Jacob van Lennep".) Dinsdag 6 Februari: tooneelvoorstelling door „J. J. Cremer". (Het stuk is nog niet bekend). Dinsdag 10 April; Slotvoorstelling door ,,J. J. Cremer". (Het stuk wordt nog nader bekend gemaakt.) 8 Juli 1934: Midzomeravond.... met een vraagteeken. Wanneer n.l. aan het eind van het seizoen de financieele positie der vereeni ging het mogelijk maakt, zal overwogen wor den of ook in 1934 weder een zomer-bijeen- komst zal plaats hebben. Alle tooneelvoorstellingen worden gegeven in den Stadsschouwburg en besloten met een bal in het gebouw van den Haarl. Kegelbond. Voor het komende seizoen ontving „Cremer" weer uitr.oodigingen om te komen optreden te Leiden, Bergen op Zoom, Oostvoorne, Barsin- gerhorn en in het Prov. Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum. HONDERDJARIG BESTAAN DER FIRMA HAAN. De winkel met den ouden trapgevel aan de Barteljorisstraat, waar de zaak tot 1879 ge vestigd was. In dat jaar brandde de woning af. De bekende firma I. C. Haan aan de Bar teljorisstraat 3941 herdenkt op 21 October haar honderdjarig bestaan. Een heele eeuw heeft de zaak zich dus al gehandhaafd, en steeds op de plaats, waar ze zich thans nog bevindt. Oorspronkelijk ge vestigd op nr. 39 alleen, in een oud huis met een trapgevel, is ze aan het eind van de vorige eeuw uitgebreid met een ernaastge- legen pand, welke beide perceelen in 1930 verbouwd zijn tot één zaak, zooals we die op dit oogenblik kennen. Het oude huis is in 1879 afgebrand, en enkele jaren later is het huis ernaast bijaangetrokken. Want er begon behoefte te komen aan vergrooting. Ook de verbouwing in 1930 was noodig, en toen heeft men de aanwezige ruimte zooveel mogelijk benut, terwijl tevens de noodige modernisee ring werd aangebracht. Was voorheen de zaak uitsluitend gespe cialiseerd in bedden, ledikanten, en wat daar mee samenhangt, veel later begon men zich ook toe te leggen op den verlkoop van meu belen en tapijten. En zij, die de zaak bezoe ken zullen weten, dat men daarin een zeer ruime en makkelijke keus heeft. Hieraan is de goede toonruimte niet vreemd. Een eeuw bestaat de zaak nu reeds. Maar door die jaren heen heeft men den ouden grondregel steeds bewaard, n.l. om het beste te leveren tegen normalen prijs. De grondge dachte van degelijkheid is de richtlijn ge weest, die de directie steeds voor oogen heeft gehouden en waaraan zij zich ook nu nog steeds vasthoudt. Een gezond principe. Wij wenschen de directie veel voorspoed in de komende 100 jaren! „DE DRUIVENTROS" IN NOORDELIJK HAARLEM. Hi de Gen. Cronjéstraat 121 heeft „De Druiventros", een wijnhandel, die in 's-Gra- venhage het hoofdkantoor heeft de vorige week haar 17de zaak geopend. Het is de tweede in Haarlem: in de Kleine Houtstraat 47 exploiteert deze firma reeds jaren een wijnhandel met slijterij. Met de groei van de verschillende steden houdt de vestiging van verkoophuizen van De Druiventros gelijken tred: te Dordrecht, Utrecht, Eindhoven, in den Haag en thans ook te Haarlem zijn behalve in de binnen stad, ook in de buitenwijken een of meer za ken verschenen. Dit gestadig voortschrijden ook in deze ongunstige tijden wijst op een gezond en krachtig zakenleven. De nieuwe zaak in de Cronjéstraat is goed verzorgd en prettig ingericht: een overzich telijk geplaatste, ruimgesorteerde voorraad noodt den bezoekers tot een keuze, nadat men in de etalage reeds gelegenheid gehad heeft, van de soorten kennis tz nemen. Een bijzon derheid is nog, dat mei'' 'i de zaken van „De Druiventros" haast all: ..-anken in literfles- schen kan verkrijgen. Vermeldt zij tenslolt. nog de prijsvraag: „hoeveel deciliter is de .ahoud van het vaacje dat in de etalage staat". CONFERENTIE TOT VERDIEPING VAN GEESTELIJK LEVEN. Evenals vorige jaren zal in het gebouw van den Ned. Protestantenbond aan de Jacobstraat ook thans een driedaagsche conferentie wor den gehouden. Deze zal ditmaal plaats vinden op 24, 25 en 26 October. Als sprekers zullen op treden: Ds. C. J. Hoekendijk, Vrij Evangelisch pre dikant te Bussum, de heer Joh. v. Kempen, reizend secretaris I.Z.I.N., Haarlem, Ds. C. J. van Paassen, Hervormd predikant te Haar lem, de heer J. A. Monsma, leider van „Jeruel" te Rotterdam en de heer J. Sevensma, evan gelist te Amsterdam. Des middags 3 uur en 's avonds 8 uur zullen samenkomsten gehouden worden, waartus- schen een gemeenschappelijke koffietafel wordt aangeboden, 's' morgens is er een bid stond. EEN RECHTSVORDERING. B. en W. van Haarlem stellen aan den raad voor een rechtsvordering in te stellen tegen A. P. Zuurendonk, wonende te 's-Gravenhage, tot betaling van het door hem aan de gemeen te schuldig gebleven bedrag ad f 284.34 van het deel van de bij beschikking van den Pen sioenraad, te 's-Gravenhage. van 5 November 1926, ten laste van deze gemeente vastgestelde inkoopsom, dat krachtens raadsbesluit van 15 November 1922 op hem wordt verhaald. DE BEZUINIGINGEN TE HAARLEM. MINDER VAKONDERWIJZERS (ESSEN) BIJ HET L. O. Ten einde te geraken tot beperking der uit gaven voor het vakonderwijs bij het openbaar lager onderwijs, zijn B. en W. voornemens met ingang van 1 November a.s.: a. het onderwijs in de lichamelijke oefe ning aan de leerlingen der 3e en 4e klassen op te dragen aan de klasse-onderwijzers(essen) b. door wijziging van het leerplan de klasse-onderwijzeressen der zesklassige scho len in de gelegenheid te stellen het vakonder wijs in de nuttige handwerken te geven; c. slechts dan een vakonderwijzeres in de nuttige handwerken bij het openbaar onder wijs werkzaam te stellen, indien dit niet kan worden gegeven door de aanwezige onderwijze ressen der betrokken of wel der in het zelfde gebouw (c.q. gebouwen-eomplx) gelegen, school. Als gevolg hiervan zullen overbodig raken de diensten van nagenoeg alle tijdelijke vak onderwijzersfessen), zoowel in de handwerken, als in de lichamelijke oefening, én voorts van eenige definitieve vakonderwijzers (essen) in de lichamelijke oefening. In verband hiermede stellen B. en W. den raad voor met ingang van 1 November a.s. ontslag te verleenen aan de dames G. van Gelderen en B. A. Froentjes, alsmede aen den heer J. Bongertman, allen vakonderwij zersfessen) in de lichamelijke oefening. De betrokken leerkrachten krijgen recht op wachtgeld ten laste der gemeente. OUD-INDISCHE GASTEN STICHTEN EEN BOND. „INDISCHE VER. HAARLEM EN OM STREKEN" IS DE NAAM. In de Leeuwerik hadden oud-Indiscli- gasten Donderdagavond een vergadering be legd, met het doel een vereeniging op te rich ten van oud-Indisch-gasten te Haarlem en Omstreken. Dit plan is gerijpt omdat men de onprettige ervaring heeft opgedaan, dat Ne derlanders, die uit Indië terugkwamen, soms beschouwd worden als „import-Nederlanders", zooals zij destijds als „import-Nederlanders" werden beschouwd toen zij in Indië kwamen. De heer A. M. W. van R e n e s s e zette dit gevoel van isolement nader uiteen. Na terug komst uit Indië is men anders geworden, (wat natuurlijk niet wil zeggen beter), en de aan passing bij de Nederlandsche maatschappij is zeer moeilijk. Vaak verbaast men zich een oude kennis te ontmoeten: men weet van el kander niet dat men in dezelfde gemeente woont. Het kiezen van pensions, leveranciers, e.d. is voor de pas gerepatrieerden zeer lastig, en vaak vergist men zich, wat financieel nadeel ten gevolge kan hebben. De Indisch-gasten wenschen een gezel schapsleven, wat zij hier missen. Geen politiek wenschen de oud-Indiërs, de Indischman is geen politicus, en de politieke verwarring in ons land staat hun tegen. Het programma van het comité van voorbe reiding bevat o.m.: het stichten van een vast vereenigings-lokaal (waar o.m. Indische kran ten ter inzage zullen liggen); een restaurant waar ook Inlandsche en Chineesche schotels te verkrijgen zullen zijn; een informatiebureau voor hen die zich in Haarlem willen vestigen; belastingadviezen voor leden der vereeniging; medische hulp voor de leden; een lijst van leveranciers die den leden worden aanbevolen; het houden van causerieën, voordrachten e.d. om de Hollanders te doen begrijpen hoe er op verschillend gebied in Indië wordt gewerkt. Men legt er den nadruk op dat de vereeni ging volkomen neutraal is, vooral op politiek terrein. Enkele onderdeel en van het programma zijn reeds in een ver gevorderd scadium van voor bereiding. Voorts is er een plan om in Indië Haarlem als woonplaats te propageeren, daar vestiging in onze omgeving o.a. wegens de goede scholen zeer aan te bevelen is. Bovendien is Haarlem voor de vestiging van Indisch-gasten de tweede stad in Nederland geworden. Voor de damesleden zal speciaal gezorgd worden; men denkt zich een zaal in te rich ten voor bridge, schaken, e.d. Op deze eerste vergadering gaven zich 62 personen als lid op. Deze mededeeling werd met applaus begroet. De heer Van Renesse zeide dat het zeker genoemd kan worden dat dit getal spoedig veel grooter zal zijn. De aanwezigen kozen tot voorloopig bestuur het comité van voorbereiding, t.w. de heeren A. M. W. van Renesse, C. J. P. de Kruyter, W. P. Clarkson, J. Buyn (allen te Overveen) en L. Abas te Bloemendaal. Verder werd nog in het bestuur gekozen de heer C. J. Iiasselman uit Heemstede. De heer Van Renesse werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen. De naam der vereeniging zal zijn: „Indische Vereeniging Haarlem- en Omstreken". Het huishoudelijk reglement werd voorloopig aangenomen. In Januari zal een definitief bestuur worden gekozen voor den tijd van een jaar. De con tributie werd op f 3 per jaar vastgesteld.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6