LEIPZIGER BONTHANDEL, VRIJDAG 20 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING. Verordening: op de rangen enz, van het politiepersoneel met eenige wijzigingen aangenomen. Er ko men rijwielpaden langs den Zeeweg. Vergadering van den raad der gemeente op Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeester, jhr. mr. C. J. d e n-T e x. Tot plaatsvervangend lid van de Commissi voor Georganiseerd Overleg (vacature Laan) wordt gekozen Mr. A, J.Enschedé. De 4 1/4 pet. geldleening. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot aflossing der 5 pet. leening 1918 en het fiangaan eener 4 1/4 pet. geldleening. Jhr. Quarles van Ufford (V.B zou de aflossingen over langeren termijn wil len verdeelen, in kleinere bedragen. Volgens het voorstel wordt al dadelijk f 25.000 afge lost. De Voorzitter wijst er op, dat de lee- ningstijd niet lang is: 10 jaar. Gaat het denkbeeld van den heer Quarles door, clan komen er later toch zwaardere aflossingen. De heer S c h u 1 z (S.D.A.P.) vreest, dat Ged. Staten het plan van den heer Quarles niet zullen goedkeuren. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. De bijslag V. H. O. en M. O. Behandeld wordt het voorstel van B. en W. tot wijziging van den bijslag in de verorde ning op het Voorbereidend Hooger- en Mid delbaar Onderwijs. De heer Cassée (V.D.) zegt, dat de ge meente nu wil gaan ingrijpen in de begroo tingen. reeds opgemaakt door verschillende schoolbesturenB. en W. hadden met dit voorstel in Juli moeten komen. Spr. wil dit bezwaar ondervangen, door de voorgestelde bepalingen te doen ingaan met het volgende cursusjaar, in September 1934. De heer Schulz (S.D.A.P.) ziet in het voorstel een verzwaring voor de minder draagkrachtige ouders, door verhooging van schoolgeld. Ook spr. betreurt de late indiening van het voorstel. T Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) vindt het noodig dat er. vooral op het Ken- nemer Lyceum dadelijk bezuinigd wordt. Er wordt daar maar van alles gedaan: bios coop enz. Spr. steunt het voorstel van B. en W. Wethouder Dr. Bom water (partijloos) heeft den indruk gekregen, dat de verschil lende schoolbesturen het schoolgeld niet zullen verhoogen. De heer Dor hout Mees (lijst Laan) zou de grens op f 9000 willen stellen. Iemand met een inkomen van f 11.000 behoeft toch geen subsidie te hebben voor het schoolgeld van zijn kinderen. De heer Schulz (S.D.A.P.) stelt voor, de regeling met September 1934 in te voeren. De Voorzitter wijst er op, dat de be zuiniging dan geringer zal zijn. Het amende ment van den heer Schulz wordt verwor pen met 9 tegen 6 stemmen. Het amendement van den heer Dorhout Moes (de grens op f 9000 te stellen en dus de laatste 2 klassen te doen vervallen) wordt na nog eenige discussie verworpen met 10 te gen 5 stemmen. De bijslagregeling volgens voorstel B. en W. wordt aangenomen z.h.s. Vergoeding aan plaatsvervangende hoofden L. O. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W inzake het toekennen van een belooning van f 50 per jaar aan plaatsvervangende hoofden L. O. Tijdelijke korting op salarissen. B. en W. stellen voor, een tijdelijke korting- op de salarissen der gemeente-ambtenaren en -werklieden toe te passen door verhaal van 5 pet. van de pensioenspremie. De heer Dorhout Mees (lijst Laan) wil eerst alle vroeger verleende bijslagen afschaf fen. Een van die bijslagen is de pensioens premie. Spr. stelt. voor. die geheel (8 1/2 pet.) ten laste van de begunstigden te bren gen. alvorens tot salariskorting over,te gaan. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) wijst er op, dat de provincie ten opzichte van haar ambtenaren nog veel verder gaat. Spr. steunt het denkbeeld van den heer Dorhout Mees. De heer S c h u 1 z (S. D. A. P.) vestigt er de aandacht op. dat de Ei.ifcscommissie-Schouten nog niet met haar voorstellen is gekomen. Tot ■zoolang wil spr. zich houden aan het voor&iel van B. en W.: korting van 5 pet. De voorzitter zegt, dat er zeker vermm derhw van hoogerhand zal worden opgelegd. Het is beter die af te wachten, voor veran dering in de salarissen zelf te brengeii. Het voorstel van den heer Dorhout Mees wordt verworpen met 8 tegen 7 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Vacantïebijslagen. B en W. stellen voor. in te trekken de ver ordening op de toekenning van vacantiebij- sla°-en Dp heer Schulz iS. D. A. P-> stelt voor. het principe van vacantiebijslagen te behou den en die bijslagen te halveeren. Dit voorstel wordt verworpen met 10—o stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Extra-werkzaamheden op de kweekerij. B. en W. stellen voor, voor overuren, ge maakt voor werkzaamheden die voor een goede verzorging der kweekerij worden ver eischt. met ingang van 1 November a.s. geen vergoeding meer toe te kennen. De heer Schulz (S. D. A. P.) kan met het principe wel meegaan, maar wil den 2 be trokkenen een hooger loon geven van f 1. Wethouder Prinsenberg (R.K.) wijst er op. dat het zooals het thans is, een onmoge lijke toestand is. Het voorstel-Schulz wordt verworpen met 10 tegen 5 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. De samenstelling van het politiecorp: Besproken wordt het voorstel van B. en W. ter vaststelling van een verordening, rege lende de rangen enz. van het politiepersoneel, De heer Cassée (V.D.) vraagt of het corps in de wintermaanden wel op de tegenwoordige sterkte behoeft te blijven. 8 man doen dan geregeld aan gymnastiek. Die kunnen dan dus blijkbaar aan den dienst onttrokken worden. Zouden er niet eenige agenten kunnen af vloeien? Er komen toch reserve-agenten. De voorzitter zegt. dat die 3 man niet gemist kunnen worden, want zij zijn toch in den morgendienst. Het aanstellen van een groot aantal ..Zomer-agenten"' is niet aan te bevelen, men heeft dan te veel „groen per soneel". Aan den Zeeweg zijn veel ervaren agenten noodig. Spr. durft met het oog op den algemeenen toestand het corps niet te verklei nen. Spr. zegt nog, dat in art. 1 wel een in specteur wordt genoemd, maar het is niet de bedoeling dezen dadelijk aan te stellen, om dat er nog geen geld voor is toegestaan. De heer Van Riessen (A.R.) weet dat vrouwen van agenten ook als werkster op treden. Zoo'n gezin heeft dan een dubbel in komen. Het is beter dat werkloozen of vrou wen van werkloozen dit schoonmaaksters- werk doen. De voorzitter zegt onderzoek toe. Wethouder Prinsenberg 'R.K. vraagt of de voorzitter dezelfde meening heeft over de aanstelling van 2 reserve-agenten als over de eventueele benoeming van den inspec teur. De voorzitter heeft geen bezwaar de reserve-agenten te laten vervallen. Wethouder Prinsenberg (R.K.) vreest toch dat het instituut reserve-agent duur zal worden in verband met ziekengeld enz. Deze dingen moeten toch eerst goed ge regeld zijn. De voorzitte r zal op de begrooting een kleinen post brengen voor de reserve-agenten. Rangen, aantal en samenstelling van het corps worden vatsgesteld volgens art. 1 van de ontwerp-verordening. Art. 7 sub c wordt gewijzigd in dier voege, dat de burgemeester voor buitengewone ge schiktheid. vaardigheid of dienstijver een toe lage kan verleenen tot een totaal bedrag van f 500 per jaar. (De vaste toelage van f 100 per jaar is dus vervallen). De verordening wordt overigens aangeno- nomen als voorgesteld. W erkverr uiming. Aan de orde komt het in ons blad vermelde voorstel inzake de aanvrage van een crediet voor werkverruiming. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) stelt voor te beginnen met den Zijlweg; niet over te jaan tot ophooging van het terrein van Geh- reis vóór toestemming is verkregen tot het maken van een weg langs de Brouwerskolk (het dan vrijkomende zand kan dan voor de ophooging worden gebruikt). De'heer Cassée (V.D.) zegt dat zeer ze ker de Zeeweg voor werkverschaffing- in aan merking komt. De profileering van dien weg laat veel te wenschen over. Voetpaden zijn er niet meer. Het is niet de bedoeling van de Commissie van P. W. de 3 ton in ééns uit te geven. De commissie legt met gerustheid aan den Raad voor het plan voor profileering van den Zee weg, die een ton zal kosten. Het heeft spr. gefrappeerd dat in den Raad tegenwoordig telkens wordt gesproken van de hooge loonen der werkloozen. Spr. is het hier mede niet eens. Men bedenke dat de levens behoeften weer in prijs stijgen. Aan de loonen der tewerkgestelden mag niet getornd wor den. Anders zal de gemeente toch weer bijsla gen voor huur enz. aan de tewerkgestelden moeten geven. De heer Noorman (S.D.A.P.) zegt dat Jhr. Quarles nu weer incidenteel komt met voor stellen, die eigenlijk moeten uitgaan van over leg tusschen B. en W. en de Commissie voor Sociale Zaken. Spr. verdedigt verder het voorstel voor werkverruiming dat ook groote moreele be- teekenis heeft. Met den Zijlweg kan niet wor den begonnen, omdat de rails daar nog in liggen. Ook niet met den Julianaweg. Blijft dus als geschikt werkobject alleen over de profileering van den Zeeweg. De voorzitter zegt dat noch B. en W. noch de Commissie voor Sociale Belangen voor stellen kunnen doen tot verlaging van de loonen der tewerkgestelden. De heer Hogenbirk (C.H.) meent dat nu wel eenigszins spoedig aan den Zijlweg zal kunnen begonnen worden. Maar dat. is een werk van een week of 4. 5. Er is een grooter object noodig en dat levert de Zeeweg. De heer DorhoutMees (lijstLaan) blijft volhouden dat het loon der werkloozen te Bloemendaal te hoog is. Dat'loon gaat boven het normale peil. De heer PosthumusMeyes (lijst Laan betreurt het, dat Jhr. Quarles steeds de zaak der werkverschaffing koppelt aan de verlaging der loonen. Kan deze zaak niet eens apart behandeld worden en toegelicht met cijfers? Laten de heeren Dorhout Mees en Quarles nu "niet in de eerste plaats denken aan de loons verlaging. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) wist niet dat de zaak der loonen in studie is bij de Commissie voor Sociale Belangen. Spr. heeft wel geduld en wil daarom zijn voorstel wel opschorten. Maar komen B. en W. niet spoedig met een voorstel, dan zal spr. komen met een initiatief-voorstel. De voorzitter verzekert, dat naar een basis wordt gezocht- Wethouder Prinsenberg (R. K.) zegt dat de N. Z. H T. M. bezig is op den Zijl weg met het opruimen der palen. Zij wil ook de rails wegnemen, zoodra dit gewenscht wordt. Aan het werk aan den Zijlweg staat dus niets meer in den weg. De ophooging van de terreinen van Gehrels is een productief werk. maar men weet niet. wanneer het zoover komt, dat het zand van de Brouwerskolk hiervan kan worden ge bruikt Nu de Zeeweg'. Het geheele werk in eens uit te voeren zal te duur komen en toekomstige begrootingen zeer bezwaren. Aan de andere werken kan betrekkelijk -spoedig begonnen worden. Daarom hebben B. en W. gemeend, die werken te moeten laten voorgaan. De voorzitter onderstreept nog de fi- nancieele bezwaren ten opzichte van den Zee weg. Gelukt geen der andere plannen, dan is de Zeeweg er altijd nog. De heer Hogenbirk (C. H.) meent dat het geld tóch zal moeten worden uitgegeven. Spr. vindt het niet erg. als een deel van den Zeeweg in orde wordt gebracht en dat de rest eenige jaren blijft liggen. Jhr. Quarles (V.B.) wil eerst het rij wielpad van den Zeeweg aan één kant geheel DENKT AAN DE WEELDEBELASTING. Bontmantels, Bontkragen en Bontvellen zijn nu goedkoop. Gratis opzetten van bontkragen Spoedreparatie-inrichting GROOTE HOUTSTRAAT 105, Telef. 10577 (Adv. Ingez. Med.) 10 JAREN LANG HOOFDPIJN Het middel dat na enkele maanden reeds hielp. Wat Mej. J. A. v. L. te Den Haag schrijft. „Hierbij deel ik U mede, dat ik ruim 10 jaar lijdende was aan hoofdpijn met galbra- kingen en men zeide mij dat voor mijn kwaal geen genezing was. Nu hoorde ik veel van Kruschen Salts en ik dacht; Laat mij dit middel eens probeeren. Ik neem nu sinds en kele maanden in het eerste kopje thee Kru schen Salt in en ik kan U mededeelen. dat ik nu maanden lang geen hoofdpijn meer heb Anders lag ik om de drie a vier weken twee dagen in bed en kon niets gebruiken. Ik ben nu met dit Kruschen Salts veel beter." Mej. J. A. v. L„ Den Haag. Hoofdpijnen en dergelijke klachten, zooals slechte eetlust, neerslachtigheid, zenuw achtigheid enz. vinden meest hun oorzaak in te trage, onvoldoende werking der inwendige organen. De voedselresten worden niet vol ledig uit het lichaam verwijderd en schade lijke stoffen zullen zich ophoopen, welke het bloed onzuiver maken en de geheele gezond heidstoestand ondermijnen. De verschillende zouten in Kruschen Salts sporen de inwendige organen aan. zoo dat alle afvalstoffen geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd worden. De „kleine, dagelijksche dosis" houdt U inwen dig zuiver en schoon. Uw bloed wordt weer helder en frisch: hoofdpijn en andere klach ten zullen spoedig en voorgoed verdwenen zijn. En al gauw zult U het ..Kruschen gevoel" gaan herkennen aan uw stralende levens lust. onvermoeibare energie en onverstoor bare opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a Fl. 0.90 en Fl. 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Op het oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren zonder dat het U iets kost. Er zijn namelijk onlangs onder de apothekers en dro gisten een aantal flacons Kruschen verdeeld, die alle verpakt zijn met een gratis proef fla con. U kunt 'dezen gratis proef flacon gebrui ken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En indien U na deze proef niet vol komen tevreden bent kunt LT den grooten fla con ongeschonden terugbrengen naar den apotheker of drogist bij wien U dezen ge kocht hebt. Hij zal U uwe geheele uitgave, Fl. 1,60 onmiddellijk en zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proeffla- con alleen verpakt is bij de groote maat en slechts voor een beperkten tijd verkrijg baar is. Gaat dus nu naar uw apotheker of drogist, voordat hij deze „Groote Proefpak- ken" heeft uitverkocht. Let op dat op het etiket op de i'lesch. zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) klaar maken, en daarna dat aan de andere zijde. Wethouder Prinsenberg CR. KA voelt voor het denkbeeld van den heer Quarles Besloten wordt, te beginnen met d-e rijwiel paden langs den Zeeweg aan beide zijden. Dit zal kosten f 54000 voor de beide paden en f 16.000 voor grondwerken volgens globale be rekening van wethouder Prinsenberg. Het voetpad komt dan in bet midden. Ontheffing bepalingen tier bouwverordening. Ontheffing van artikel 7 der bouwverorde ning wordt verleend aan: Bouwbureau Gebrs. Kraak, voor den bouw van twee garages aan de Spiegelenburghlaan; P. II. Meijer, voor den bouw van vier woon huizen met garages aan de lepenlaan: A. G. Bastia-enen en A. G. Lubken, voor den bouw van twee garages aan de Iepenlaan; C. F. Gijsinck-v. Wageningen. voor den bouw van een garage bij perceel Zandvoorterweg 10 II F. Schendstok. voor den bouw van een rijwielbergplaats in den tuin van perceel Bre- aerodeweg' no, 86; Gemeentebestuur van Bloemendaal voor den bouw van een bodewoning aan het Bin nenpad. J. Keyzer en H. Oxener, voor den bouw van vijf woonhuizen aan de Hout-vaartkade. mits toegangsweg en grond voor bouw van achter die perceelen te stichten garages gegaran deerd is. J. Backhuys. voor verbouw der garage aan den Bloeinendaalscheweg no. 200. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting aangenomen de voorstellen betreffende: extra aflossing op de 5 pet. geldleening 1915; vaststelling reke ning der Gezondheidscommissie; verleening afschrijving hondenbelasting over 1933; ver huur terrein bij den Zeeweg aan G. Hoff- schlag; verkoop grond langs de Willem de Zwijgerlaan: wijziging verordening duin waterleiding- en die voor het gas; verminde ring kleedingtoelage van politiepersoneel; vaststelling der bebouwingsvoorschriften. Aangehouden werd de quaestie der toeken ning van een vergoeding aan architect Blaauw inzake de plannen voor raadhuisbouw. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot, de heer W. de Graaf, is te Amsterdam geslaagd voor het examen van semi-arts. IJMUIDEN HET GOUDEN JUBILEUM VAN DEN NED. PROTESTANTENBOND. In de avondsamenkomst van den Nederland- schen Protestantenbond maakte ds. Milatz bekend, dat 17 Februari a.s. de dag zal zijn, dat 50 jaar geleden de eerste godsdienst oefening van den Nederlandschen Protestan tenbond in IJinuiden gehouden werd. Dit jubileum hoopt het bestuur op eenigszins feestelijke wijze te herdenken. Wij komen nader op dit jubileum terug. DRIE DEUREN VOOR IJMUIDEN'S SLUIZEN. DE LEVERING AANBESTEED. Hedenmorgen is door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het leveren van drie paar ijzeren deuren voor de sluizen te IJmui- den. behoorende tot de werken van het Noord zeekanaal. Raming f 46.000. Ingekomen waren 15 biljetten. Het laagst werd ingeschreven door: de Ne- derlandsche Dok Mij., te Amsterdam voor f 35.560. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.75 Tongen per K.G. f 1.80f 1.50 Kleine schol per 50 K.G. f 29f 11 Schar per 50 K.G. f 6.50f 2.40 Vleet per stuk f 0.60 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 33 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 26f 13 Gullen per 50 K.G. i groote) f 18 Gullen uer 50 K.G. (kleine) f 13f 9 Wijting per 50 K.G. f 6—f 2.80 Versche haring per kist f 4—f 2.40 BESOMMINGEN. Trawlers: Nürnberg ON 75. 900 manden f 2650. Bruinvisch IJm. 97, 90 manden f 2260. Logger: Sch 37 f 239 (versche haring). HEEMSTEDE „BLOEMBOLLENCULTUUR" De afa. Heemstede van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur hield een ledenvergade ring in Café Restaurant Hof van Heemstede, onder leiding van haren voorzitter den heer Jos. M. J. Braam. Medegedeeld werd dat het Hoofdbestuur een standaardmaat voor bloembollen heeft beschikbaar gesteld voor de afdeeling. welke maten bij den secretaris beschikbaar zijn voor de leden ter vergelijking met eigen maten. Ingekomen was een verzoek van de Com missie van beheer voor het bloembollenmu seum te Limmen om voorwerpen voor dit mu seum. Het bestuur deed hiervoor een beroep op de leden- Besloten werd. collectief deel te nemen aan de in 1935 te houden groote tentoonstelling in Groenendaal te Heemstede. De afd. Heemstede zal de beschikking krij gen over een terrein (nog grooter dan in 1925 voor 500 hyacinthen, 50.000 vroege tulpen. 27.000 late tulpen en 7500 crocussen. Als candidaten voor het Hoofdbestuur wer den gekozen de heeren J. W. Lefeber te Lisse en J. Veldhuizen van Zanten Gz. te Hillegom. Naar aanleiding van een bij de rondvraag gestelde vraag deelde de voorzitter mede. dat het Hoofdbestuur er zeer ernstig aan werkt om van de regeering gedaan te krijgen dat het overschot leverbaar zal vergoed worden. AANBESTEDING. Vrijdag w-erd door de architecten Ver spoor en Muylaert aanbesteed het bouwen van een Melkinrichting met bovenwoning c.a. op een terrein aan het Wipperple-in te Heemstede. Laagste inschrijver was de heer A. J. W van Sambeek, te Heemstede, voor 13.940. BEVERWIJK EEN DROEV'G VERKEERS ONGEVAL. TWEE-JARIG KNAAPJE GEDOOD. Donderdagmiddag heeft een verkeers ongeval met droevigen afloop op den Arends weg groote beroering te weeg gebracht. Een 2 1/2-jarig zoontje van den heer K.. wonen de aan dien weg nabij de R.K. Kerk van O.L. Vrouw van. Goeden Raad, werd bij het 1 plotseling oversteken van den rijweg door een vrachtauto gegrepen en gedood. De vrachtauto, die bestuurd werd door W. S. wonende te Wijk aan Duin. kwam uit de richting Beverwijk. Juist even voorbij hef gevaarlijke kruispunt BoewegArends weg liep plotseling het zoontje van den heer K. die koster is van de R.K. Kerk, den rijweg op. Hoewel de autobestuurder onmiddellijk remde, was de afstand te kort om een aan rijding te voorkomen. Het ventje werd ge grepen en bleef zwaar gewond liggen. De chauffeur nam de kleine op. Inmiddels was de hevig verschrikte vader verschenen, die zijn stervend kind in huis droeg. Onmid dellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen doch deze mocht niet meer baten. Dr. Jac. v. d. Ree moest heiaas den dood consta te er en. De gemeenteveldwachter, alsmede eenige marechaussées waren spoedig na het onge val ter plaatse en stelden een onderzoek in. Het lijkje werd overgebracht naar de Alge- meene Begraafplaats. De politie nam den auto in beslag. Het droevige ongeval veroorzaakte een hevige consternatie onder de omwonenden, die geruimen tijd het gebeurde bespraken De deelneming met de zoo zwaar getrof fen ouders was algemeen. BIJNA ONDER DEN TREIN. Hoe levensgevaarlijk het is te trachten in een rijdenden trein te springen en hoe on voorzichtig bovendien, moest Donderdag middag een dame ervaren die met alle geweld den trein van 1.13 naar Haarlem wilde halen. Zij verscheen juist even te laat op het perron, want de electrische vier- wagentrein had zich reeds in beweging ge zet. Nog voor iemand van het stationsperso- neel het kon beletten trachtte zij op de treeplank te springen. Zij kwam daarbij te vallen en werd door den trein, die reeds de bekende vrij groote aanvangssnelheid had meegesleurd. Het zou zeer droevig met de onvoorzichtige dame zijn afgeloopen wan neer de dienstdoende chef en een der trein conducteurs niet onmiddellijk handelenl waren opgetreden. Daaraan had zij stellig haar leven te danken. De chef gaf nood signalen op zijn fluitje en gelukkig werd dit opgemerkt door den conducteur die op het ongeval blijkbar reeds min of meer bedacht was. Hij trok aan de noodrem waardoor de trein plotseling tot stilstand kwam. De dame was reeds tusschen perron en trein terecht gekomen. Zij werd direct op de been gebracht. Natuurlijk was zij hevig geschrok ken. Met haar verwondingen liep het nog al los., Het letsel bestond alleen in wat on- beteekenende schaafwonden. Dat het ove rigens op „het nippertje" was, bewees het feit. dat van een harev schoenen waar- schijniijk door een der w.eien den neus was afgereden. De voet was echter niet ge kwetst. De trein vertrok met eenige minuten vertraging. De onfortuinlijke treinpassagiere werd in het stationsgebouw wat op verhaal gebracht Zij liet zich vervolgens per auto naar haar woning te Heemskerk overbrengen. DRIEHUIS OR A X .TE-V EREF.NI GING De Burgemeester beschermheer. Onder leiding van den heer B. L. Paërl hield de Oranje-vereeniging „Driehuis" een verga dering. die door bijna 100 leden bezocht werd. De reglementswijziging werd aangenomen. Het bestuur werd uitgebreid tot 9 leden. Nieu we bestuursleden werden Nota-ris Anten en de heer E. J. Polderman. Bij de rondvraag nam Pastoor v. d. Meer het woord. Hij maakte den voorzitter een compliment voor zijn degelijke, joviale wijze van vergadering leiden en het geheele be stuur voor de manier, waarop het in zoo'n korten tijd het Oranje-feest op 31 Augustus had georganiseerd. Voorts zeide hij het prettig te vinden, dat een groot deel van de bevolking van Driehuis, in weerwil van het verschil in godsdienstige opvatting, elkaar gevonden had in de Oranje- vereeniging. Om half tien arriveerden de heer en me vrouw Rambonnet. Bij het binnenkomen zong de geheele vergadering spontaan het „Wil helmus". Mevr. Rambonnet werden bloemen aangeboden. Hierna zeide voorzitter Paërl o.a.: ..Ik heet u van harte welkom, u die van den beginne af aan getoond hebt met de bevolking mee te leven en die u daardoor in zoo'n korten tijd de sympathie hebt weten te verwerven Wij hebben het bijzonder op prijs gesteld, dat u reeds op ons eerste feest aanwezig hebt wil len zijn en daar zelfs nog het woord hebt ge voerd en nog dankbaarder stemt het ons, dat u het beschermheerschap onzer vereeniging hebt willen aanvaarden". Hierop bood de heer Paërl als aandenken aan dezen avond een schitterend geteeker.de oorkonde aan. Dit kunstwerk van den heer P. H. Schor hetwelk deze belangloos voor de vereeniging had vervaardigd, trok terecht de algemeene bewondering, niet in het minst van den burgemeester De burgemeester zeide overweldigd te zijn door de buitengewoon hartelijke ontvangst. Voorts vond spr. het opmerkelijk, dat den '.aatsten tijd de Nederlanders die zich an ders zoo slecht durven uiten, thans herhaal delijk van hun liefde voor het Oranjehuis ge tuigen. Toen spr. I I '2 jaar geleder, hier kwam, was hij wel eens teleurgesteld bij zijn pogin gen om bij de burgerij liefde voor ons Oranje huis te wekken. Daarna was geiukkig veel veranderd, en spr. vond het prettig, dat de bevolking van Driehuis, die uit zulke hete rogene bestanddeelen bestaat, zich in de Oranje-vereeniging gevonden had. Tenslotte gaf de burgemeester de verzeke ring. dat de jonge, maar dank zij het werk van het bestuur reeds zoo krachtige vereeni ging. ten volle op zijn steun en medewerking zou kunnen rekenen. Zij ten laatste nog vermeld dat mej. Dora Schrama (sopraan) en de heer Nic. Arisz (bariton), alsmede een strijkje uit ..Utile Dul- ci" hun gewaardeerde medewerking verleen den. ARROND.-RECHTBANK. Overtredingen Arbeidswet Zondag' 23 April was een der Bollen-Zonda gen en in verband daarmee was verlof gege ven aan winkels om geopend te zijn. Hieraan gaven vele filialen van Jamin o.a. gehoor, doch verzuimd werd de werktijden van het perso neel te regelen, zooals dat vereischt is. Te dien zake stonden Donderdag terecht eenige filiaalhoudsters en de directeur der firma Jamin tevens, wegens overtreding van de Ar beidswet. Er was gearbeid buiten de arbeids lijst om. Het ging hier om de vraag of de heer Jamin waarvoor mr. Iloogeweegen uit Rotterdam op trad, aansprakelijk was. De Officier vond van wel en eischte in alle gevallen, zoowel tegen de filiaalhoudsters als tegen den directeur boetes van 5. Majesteitsschennis. Op 20 Juni is in den Protestantenbond een vergadering gehouden van den Alg. Ned. Fas- cistenbond, waar de heeren Baars en Zwem- melaar gesproken hebben. Door een hunner werd aangeroerd het vraagstuk van cumula tie van functies en pensioenen. Na afloop dezer redevoeringen was er gelegenheid tot debat, waarvan een 44-jarige metselaar ge bruik maakte. Ingaande op bovengenoemde cumulatie, waarbij de heer Baars het woord parasiteeren gebruikt had. had de metselaar gesproken van „een vrouw, die aan het hoofd van ons land staat en 2 millioen gulden ver dient, die een dochter heeft, die 2 maal hon derdduizend gulden krijgt en ook nog een man die idem zooveel verdient. Zijn dat dan geen parasieten?" Zoo verklaarde althans de metselaar het, die op 20 Juni proces-verbaal had gekregen wegens majesteitsschennis en nu terechtstond daarvoor. Ook eenige getuigen a décharge wisten zich te herinneren, dat de woorden, door verdachte gebruikt, in vragenden vorm tot uiting zijn gekomen. Gedagvaard waren drie inspecteurs van po litie. die dien avond toezicht hadden gehad in en om het gebouw. Een hunner wist zich den juisten tekst niet precies meer te herin neren. de beide anderen waren zéér positief in hun verklaringen: verdachte had gezegd: Dat zijn parasieten van het land. Of noemen jullie dat geer. parasieten? Dan weet ik niet wat parasieten zijn". Volgens deze in specteurs heeft de heer Baars het woord pa rasieten niet gebruikt. Anders zouden zij ook bij hem hebben ingegrepen. De getuigen a décharge verklaren, dat Baars wel degelijk dit woord gebezigd heeft en dat de debater daar verder op in is gegaan. Mr. B. van den Burg, requisitoir nemend, zei, dat hij den indruk had. dat verdachte wel degelijk de bedoeling heeft gehad om te be- leedigen. Ook in vragenden vorm zou de uit drukking beleedigend zijn. Het feit is ernstig en een gevoelige straf is op haar plaats. We gens majesteitschennis eischt hij een gevange nisstraf van 3 maanden met ontzegging van de rechten om te kiezen en gekozen te" wor den. Mevr. mr. de Ruyter-de Zeeuw achtte den vragenden vorm logisch volgend uit het debat en zij was van oordeel, dat het opzet om te beleedigen, vereischt bij majesteitsschennis niet aanwezig is geweest. Uitvoerig besprak zij de getuigenverklaringen en kwam tot de conclusie, dat vrijspraak moest volgen, en anders een veel mindere straf dan de Officier eischte. Uitspraak over 14 dagen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7