LETTEREN EN KUNST ij JONGENSBOEKEN VRIJDAG 20 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 8 HET TOONEEL NIEUW LEVEN. TROPENADEL. Charivarius heeft eens het soort „humor", waarop Van Wermeskerken ons in Tropen- adel vergast, striemend gegeeseld. Wij zijn nu 15 jaar verder en nog altijd springt juffrouw- van der Kooy schreeuwend en krij schend op een stoel en heeft het publiek zoowel bij voorstellingen van het beroeps- als van het dilettanten-tooneel-razend pleizier om de ex clamaties van deze Kattenburgsche juffrouw En het publiek zal óver 15 jaren nog wel even hard lachen, gieren en brullen om juffrouw Van der Kooy. Wat zullen wij ons er dan ver der druk om maken. Wij laten aan Henri van Wermeskerken en juffrouw Van der Kooy de overwinning en denken er alleen maar het onze van. Nu was er wel een speciale reden voor Nieuw Leven om Tropenadel nog eens op het reper toire te nemen. Men wilde het 55-jarig too- neeljubileum van mevrouw Smit—Termere herdenken en meende dat moeilijk beter te kunnen doen dan haar nog eens in de rol van de Kattenburgsche juffrouw die zij eenige jaren geleden ook met zoo veel succes had gespeeld te laten optreden. Persoonlijk had ik haar liever in Heijermans' Van Ouds de Morgenster gezien, een stuk, waarin haar talent meer tot zijn recht komt en dat toch ook van beter gehalte is. Maar succes heeft mevrouw SmitTermere gisterenavond weer gehad en wij hebben ons gaarne aangesloten bij het applaus voor dit krasse oudje, dat reeds de 80 nadert en nog altijd op even kranige wijze de regie bij Nieuw Leven voert. Zij toont een vialiteit, waarvoor wij, jongeren, niet anders dan respect kun nen hebben en het is begrijpelijk, dat men in den kring van Nieuw Leven behoefte ge voelt haar te huldigen. Die huldiging liet aan hartelijkheid dan ook niets te wenschen over. De voorzitter, de heer R. Vellinga. sprak haar met warmte toe en uitte zijn dankbaarheid voor alles, wat mevrouw Smit voor Nieuw Leven had gedaan. En hij zei het natuurlijk ook met bloemen. Een fauteuil was het geschenk, dat hij de kranige jubilaresse, die als juffrouw Van der Kooy weer bewezen had, dat zij er ook als tooneelspeelster nog steeds mag zijn, namens de vereeniging aanbood. En dan was er nog een tweede jubileum. De heer en .-vrouw Spierdijkte Velthuis waren 12 1/2 jaar aan Nieuw Leven verbonden en om dat feit te herdenken, daarvoor was alle reden, omdat de heer Spierdijk de on dankbare functie van penningmeester met zooveel ambitie en zoo uitstekend al jaren lang vervult, De heer Vellinga, die als voorzit ter maar al te goed weet, wat een goede pen ningmeester vaoor een vereeniging waard is, huldigde den heer Spierdij in het bijzonder als de man van de cassa en hij deed dat in hartelijke woorden. En namens de kunstlie vende leden deed dit verder nog de heer Van Oord. die evenals de heer Vellinga zijn woorden vergezeld deed gaan van het aanbieden van bloemen en cadeaux. Zoo werd de pauze bij Nieuw Leven aan dei- hoogtepunten van den avond, waarbij wij weer eens duidelijk zagen, hoe sterk ontwik keld het vereenïgingsïeven bij deze geheel- onthouders-tooneelclub is. Jammer, dat de voorstelling nu juist op dezen feestelijken avond niet geheel op het zelfde niveau stond als vele der opvoeringen welke wij ons van deze vereeniging herinneren. Nieuw Leven had van Tropenadel. dunkt mij, toch meer kunnen maken dan wij gisteren van haar zagen. Wanneer de heer Hage er niet was geweest in de rol van George van Vliet, dan zou de opvoering zeker niet zoo'n succes hebben gehad. Maar Hage zorgde er voor den gang er in te houden en al was hij wel eens wat te druk en vroeg hij misschien soms te veel de aandacht voor zich zelf op. hij bracht tenminste leven in de brouwerij én vulde het tooneel, wat wij van de anderen niet kunnen zeggen. Het geheel rammelde nog al, en de meesten speelden te veel op zich zelf om een goed sluitend geheel te vormen. En dan werd nu en dan ook door sommigen zooals Emmy, Rudolf en Willem van Vliet te zwaar tegen het dramatische aan gespeeld. Tro penadel is tenslotte een vroolijk stuk meer klucht clan blijspel zelfs en eischt een an dere manier van spelen dan een tooneelspel. Dit had men blykbaar te veel vergeten en hierdoor viel men nu en dan uit den toon. Zoo is Willem van Vliet lang niet zoo'n zwaar op de handsche oude vrijer als wij hem gisteren van den heer Rohdens zagen. Hij is de kalme, lakonieke Indischman, contrast van den opsnijerigen, drukken George en het is die tegenstelling, welke het komisch effect meet opleveren. Dat komisch effect kwam niet voldoende tot zijn recht, doordat de heer Rohdens de rol niet genoeg kleur gaf en te zwaar speelde. Ook Leo Vosshard speelde Rudolf Verkerk veel te plechtig. Wij moeten in Tropenadel die tirade over blank en bruin niet al te ernstig nemen en zeker niet te gewichtig spelen. Glissez. glissez. zeggen de Franschen terecht, en da: past vooral in een blijspel. Ook mevr. Kerkhoff. voor wier spel ik anders dikwijls op rechte bewondering heb. kon door de weerom stuit niet den juisten toon treffen. Zij was als Emmy wel wat erg saai, al toonde zij dan ook natuurlijk, dat zij op het tooneel volko men thuis is. De heer Kuin Jr. was als Mr. Sweet uiter lijk wel de „charmeur", die hij moest zijn en hij hield het Hollandsch-Engelsch accent ook goed vol al sprak hij wat onduidelijk maar zijn spel bleef wat te vlak voor deze rol. Wij hadden in hem meer den brutalen avon turier moeten zien. En aan het slot, hadden wij den Kattenburger ook in hem moeten zien herleven. Mevrouw Haga speelde Marie in een wat neutrale kleur, maar toch niet onaardig. Waarom Indische bedienden altijd zoo won derlijk moeten loopen op het tooneel, is mij een raadsel. Javanen schuifelen min of meer, doch trippelen, zooals Ali deed, nee, dat doen zij nooit. Het blijspel van Van Wermeskerken had als altijd een uitbundig lachsucces. Er werd zelfs zoo gelachen soms. dat wij moeite hadden den tekst steeds te volgen. Het grootste deel van dit ïachcrcces was te danken aan mevrouw F dm b"'- Haga. die - de laatste vooral er voor zorgden, dat de gang er in bleef. J. B. SCHUIL. 1 -""(ap= S. Franke. Twee Urker Jongens. (Uitgave Gebr. Kluitman, Alkmaar). Van S. Franke herinner ik mij „Si Taloe. De Dessajongen", waarin hij het leven van een 'Javaanschen kampongjongen voor de jeugd zeer fijn heeft beschreven. In „Twee Urker Jongens" blijft Franke dichter bij huis en zijn Jawek en Knelis zullen aan de Holland sche jongens nader verwant zijn dan de kleine Si Taloe. Van het leven van jongens op Urk weet deze schrijver even fijn en gevoe lig te schrijven als hij het deed van de kin deren op Java. Op Urk zijn geen vulkanen en ook geen wilde dieren, zooals op Java en Franke kon zijn Jawek en Knelis dus niet zulke avontu ren laten beleven als Si Taloe, maar wanneer de twee Urker vrienden op een ijsschots de zee indrijven of op de Onkele Bonkele Stien verlaten en alleen zitten, dan is er toch wel zooveel spanning in het verhaal, dat het de harten van de jeugdige lezers sneller zal doen kloppen. Maar Franke zoekt het niet in de eerste plaats in de avonturen. Hij is geen romanti cus. Hij vertelt enkel van het gewone lever- van Urker jongens op hun- eiland, doch hij doet het zoo, dat wij het meeleven. Franke is een schrijver, die werkelijk schrijven kan en dat kunnen wij van de meeste makers van jongensboeken niet zeggen. Zoo nu en dan vraag ik mij bij het lezen van dit boek zelfs wel eens af, of de schrijf wijze van Franke voor de nog zeer jonge le zers, waarvoor zijn boeken bestemd zijn, wel niet soms te fijn en te moeilijk is, maar zoo iets is voor ons. ouderen, altijd moeilijk .te beoordeelen. Zeker is het, dat de geest van het boek kinderlijk is en dat het jongens leven op Urk kanten heeft, die voor een stadsjongen ongewoon en daarom boeiend zijn. Zoo'n reis bijvoorbeeld van Jawek en Knelis met de schuit van Wullem de Pikkert. den visscherman, die zoo mooi oude legenden zooals van het zeekalf weet te vertellen, is een brok uitstekende jongenslectuur. Er is sfeer in dit jongensboek, zooals die ook was in Si Taloe en daarom staat het zooveel hoo- ger dan de meeste van de tegenwoordige Hol- fandsche jongehsverhalen, waarin enkel op wat goedkoope wijze grappen of avonturen worden verteld. Bruno H. Bürgel. De Wonderlijke verhalen van Professor Oeleboele. (Uitg. van Holkema en Warendorf Amsterdam). Professor Oeleboele was een zonderling man. Hij droeg nog een staartpruikje, toen geen gewoon sterveling er meer aan dacht om met zoo'n voor-historisch ding op zijn hoofd to loopen en ook in zijn kleeren was hij tientallen jaren bij andere mensohen ten achter. Dat was de reden, waarom de jon gens en meisjes in het oude Duitsche stadje Goslar wel eens de gek staken met professor Oeleboele. Maar de oude, zonderlinge heer had onder zijn staartpruikje een stel buiten gewoon goede hersens en hij wist precies, hoe de wereld in elkaar zat. En als hij. daarvan .ging vertellen, dan zaten de jongens en meis- "jes van Goslar met groote oogen en open mond naar hem te luisteren, want. al die ver halen waren voor hen als zoovele wonderen. Wonderen waren het eigenlijk ook, want het waren de wonderen van het heelal, waarvan gewone menschen nog maar zoo heel weinig weten. In fantastischen vorm vertelde professor Oeleboele daarvan aan de Goslarsche jeugd en de Duitscher Bruno H. Bürgel heeft deze verhalen verzameld in zijn boek, dat hij „De Wonderlijke Verhalen van professor Oele boele" heeft genoemd. Een aardig, onderhou dend en vooral zeer leerzaam boek voor de jeugd. Want zij lezen er in van de wonderen van de sterren, de maan, het mensehelijk hart, zij gaan met een kleinen waterdroppel de wereld door, zij trekken met professor Oeleboele naar Pompeji en naar de Noord pool, waar de ijsbergen zijn, ja zelfs naar de ster Uranus, waar nog nooit één sterveling van de aarde voor hen is geweest en hij laat hun zien, hoe heel anders de „Uraniërs" le ven dan wij, aardbewoners. De zonderlinge professor met het staartpruikje vertelt het zoo, dat wij. ouderen, er zelfs pleizier in krij gen en er heel wat uit leeren. Hoevelen van ons weten bijvoorbeeld, wat er al zoo op de aarde zou gebeuren, als de zon eens een uur tje maar staakte. Professor Oeleboele weet het precies en als hij er van vertelt, schud den wij even hard het hoofd als de oude huishoudster van den professor het deed en wij zeggen net als zij: „Hoe is het mogelijk? Hoe is het mogelijk? Waar haalt- de man het allemaal vandaan?" Het lijken sprookjes en toch zijn ze dat niet. Professor Oeleboele onderwijst aldoor de jeugd, maar hij doet het zoo, dat niemand* den opzet merkt. En dat is het voortreffelijke van dit Duitsche boek, dat in de goede Hol- landsche bewerking van H. Petermeyer ook zeker in ons land zijn weg wel zal vinden. J. B. SCHUIL. MUZIEK. FRITZ HIRSCH-OPERETTE. lm weissen Röss'l. Het „Witte Paardje" is natuurlijk een loge ment of hotel-pension en het wordt veron dersteld gelegen te zijn aan den oever van de Tiroolsche Wolfgangsee, een waterplas, die met zijn achtergrond van besneeuwde bergtoppen heel wat anders is dan de eiken Berlyner en dus ook den jumperfabrikant Giesecke bekende Müggelsee, zoodat we be grijpen kunnen dat daar aan de Wolfgang see "heel wat voorvalt, waarvan Giesecke be weert: ,Am Müggelsee könnte mir so etwas nicht passieren!" Ik weet dit echter nog niet zoo heel zeker, want als de firma Blumenthal en Kadelburg, oude en gerenommeerde kluch tenfabriek, het „Witte Paardje" bij de Müg gelsee hadden gebouwd, zou ook daar in het hartje van het brave Brandenburg een serie kluohtige situaties zijn geschapen, waar van we de mogelijkheid maar niet onderzoe ken, omdat ze ons $m use eren en we voor dat doel schouwburgwaarts gegaan zijn. Naar de Blumkaklucht is dus het „zang spel": ..lm weissen RÖssT' bewerkt, en F-'itz Hirsch is de fabrikant van jumpers met rits sluiting van voren. Hij heeft patent en een concurrent, een fabrikant van jumpers met ritssluitingg van achteren en met dien HOE GIJ UW INDIGESTIE KUNT GENEZEN? Als gij lijdt aan te veel maagzuur of U ziek gevoelt na den eten; als gij last hebt van opgeblazenheid, indigestie, enz., koopt dan een flesch Macleans (Gedeponeerd) Maag poeder bij Uw apotheker of drogist. Iedere Engelsche dokter kent dit recept, dat in alle Engelsehe ziekenhuizen en klinieken wordt gebruikt. Thans kunt gij het verpakt bij uw apotheker of drogist krijgen. Gij behoeft niet langer de ellende en de martelingen van indigestie te ondergaan. Macleans (Gedeponeerd) Maagpoeder geeft U vrijwel onmiddellijke verlichting. Het is niets geheimzinnigs; het is het recept, dat de Engelsche doktoren gebruiken. Probeert het en gij zult verbaasd staan over het resul taat. Aangenaam om in te nemen, zuiver en vol komen onschadelijk. Alle apothekers en drogisten verkoopen Macleans (Gedeponeerd) Maagpoeder. Al leen echt met de handteekening .ALEX C. MACLEAN". Het wordt nooit los verkocht, doch in groote flesschen a f 1,75 en kleine flessehen a f 1.Agenten voor Nederland: BOROMAG. Manufacturers' Agents, 258, Heerengracht. Amsterdam, telefoon 35456. (Adv. ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) concurrent ligt hij in proces. Er is dus ook een advocaat en Giesecke heeft een dochter. En de concurrent heeft een langen zoon, die ten tooneele verschijnt met een jumper-met- rit-ssluiting van achteren om de slanke le den, en die dus als reclame voor het achter patent rondloopt. Deze allen logeeren in het hotel-pension, dat toebehoort aan een weeuw- tje, zoo frisch en schoon als dat uit „Het Hof van Holland" waarvan Potgieter ons vertel de, en dat dus. evenals dit Hollandsche weeuwtje, gevrijd wordt. Want dat gebeurt aan de Wolfgangsee met z'n ijsgrot en be sneeuwde bergtoppen evengoed als aan den stillen vliet in Holland en zou zelfs aan de Müggelsee passieren. Dan zijn er een knappe jonge Ober. en een dikke professor met dochter en een pittig piccolotje en een gracieus postbodinnetje en men kan dus aannemen dat niet alleen het weeuwtje voorwerp van vrijage wordt. En er komt veel krakeels en daarna veel verzoening (en zoening ook) en zelfs de vijandige jum perfirma's verzoenen zich via den advocaat, maar wie nu zou meenen dat de lange zoon van Sülzheimer met het mooie dochtertje van Giesecke trouwt, die heel't het glad mis, want de advocaat Siedler (Fritz Geiger) gaat met Ottilie (Friedel Dotza) strijken en Herbert Weissbach krijgt de lispelende professorstelg. Maar de kellner (Paul Harden) en het weeuw tje (Elly Krasser) worden het eens na een dreiging met ontslag evenals in Potgieter's verhaal Om deze hoofdpersonen groepeeréh zich nu nog tal van minder in de handeling ingrij pende nevenfiguren, in de eerste plaats die van den ouden keizer Franz Joseph, die in verdienstelijke grime doch met een tekort aan keizerlijkheid door Albert May werd ge geven. Daarentegen gaf de kleine Claire Clairy het piccolotje eer met een neiging tot overdrijving, maar met een vuur en levendig heid, die steeds amuseerden. Spel, decor en costumes waren, zooals men dat bij Fritz Hirsch gewend is: brillant, gees tig, verzorgd. Vooral de costumes verwekten terecht algemeene bewondering en ook de balletten waren een genoegen voor het oog. O ja, dan was er ook nog muziek. Die heette te zijn van Ralph Benatzky. Maar dat geloof ik niet. Ze was zoowat van iedereen, van den een dit, van den ander dat. Ik heb zelden zooveel leentjebuürschap bijeen waargeno men. Als de auteursrechten niet verjaard wa ren had meneer Benatzky er een dozijn pro cessen wegens schending van patentrecht door kunnen krijgen, en die zouden niet zóó gezellig en verzoenend geëindigd zijn als dat over de achterstevoren en voorstevoren ge dragen jumpers met ritzsluiting. Dit witte paardje was geen operette en geen zangspel, maar een klucht met wat pas klaar gemaakte deuntjes. Maar die werd ons zóó smakelijk opgediend, dat de muziek vol komen bijzaak werd. We hebben Hirsch hooren jodelen en zijn ode aan Leidsche kaas en Bollenfelder, uit smijter borreltjes, slappe thee en Haarlem mer Halletjes genoten en we hebben veel ge zien dat het oog bekoorde en den geest aan genaam bezig hield, zoodat haast zonder op houden de lach weerklonk in den propvollen Sta dsschou wbu r g. En het is een niet geringe verdienste in deze tijden een vollen schouwburg te trek ken en alle aanwezigen te doen lachen en ze alle dagelijksche narigheden te doen ver geten. Daarom past aan 't adres van Hirsch en de zijnen een woord van warme hulde, zelfs uit de pen van een muziekcriticus. K. DE JONG. SPORT EN SPEL DAMES-HOCKEY. HET PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. De beide Haarlemsehe eerste-klassers spelen Zondag thuis, B.D.H.C. 'krijgt Hilver sum op bezoek, en Rood Wit ontvangt Am sterdam. Hilversum heeft dit seizoen zeer slecht in gezet door Zondag j.l. met 101 van H.C.C. te verliezen en dan nog wel op eigen terrein. Ook Bloemendaa! begon met een nederlaag dit jaar tegen Amsterdam. De hoofdoorzaak was hier wel de mindere schotvaardigheid van de voorhoede. Wanneer B. D. H. C. dit euvel weet te verhelpen, zal het wel in staat zijn Hilversum een nederlaag toe te brengen. De wedstrijd Rood-WitAmsterdam zal waarschijnlijk meer spanning opleveren. Wel iswaar wist Rood Wit de vorige week slechts met miniem verschil van 't Gooi te winnen, maar het spel van Amsterdam „ligt" de Hsemsteedsche dames wel. De overwinning zai dezen keer grootendeels van de betrouw baarheid der keepsters afhangen. In de promotieklasse speelt B. D. H. C. 2 op Waalsdorp tegen H. H. IJ. C„ een naams verandering van H. L. C„ welke club reeds ja ren in de eerste klasse B. speelt, en 2 jaar ge leden nog heftige pogingen ondernam om tot hoofdklasse te worden toegelaten. Het zal dus wel een zware taak voor Bloemendaal wor den, hier 2 puntjes binnen te halen. De voor hoede toonde echter de vorige week tegen Kieviten wel capabel te zijn om doelpunten te maken.. Als de achterhoede nu maar kans ziet, zich minder te laten passeeren! In de tweede klasse gaat Rood Wit 2 ver moedelijk haar tweede overwinning boeken op Leiden. Hoewel beide teams niet zeer veel in kracht verschillen geven we de gasten de meeste kans. Rood Wit 3 speelt thuis tegen B. D. H. C. 3. Wanneer Bloemendaal 3 volle dig op komt. geven we haar. gezien de resul taten van het afgeloopen seizoen, de beste kansen. In de derde klasse staan de ontmoetin gen op het programma: H. B. S.—O. K. 2 Hurley 2—B. D. H. C. 4, Rood Wit 4—H. B. S. 2. H. B. S. zal het thuis wel klaar spelen om O. K. 2 te overwinnen. H. B. S. 2 zal vermoe delijk meer moeite hebben tegen Rood Wit 4, hoewel we toch een overwinning voor de gas ten durven voorspellen. B. D. H. C. 4 zette het seizoen op keurige wijze in door Amsterdam 4 in een uitwed strijd met 2—7 te slaan. Zal Hurley er a.s. Zondag ook aan moeten gelooven? HOCKEY. DE WEDSTRIJDEN YAN ZONDAG Het programma voor Zondag a.s. geeft de volgende wedstrijden te spelen. Eerste klasse; TogoBloemendaal. Pr omotie-klasse Bloemendaal 2M. H. C. Tweede klasse. AlkmaarH. B. S. M. H. C. 2—Laren. Derde klasse: H. B. S. 2Alliance. Bloemendaal 3—Alkmaar 2 Amsterdam 4M. H. C. 3. Vierde klasse: Bloemendaal 4I. C. C. Oh Kay 2—M. H. C. 4. In de eerste klasse een belangrijke wed strijd, die althans voor de eerste helft van het'seizoen de beslissing zal brengen, of Togo dan wel Bloemendaal hekkesluiter zal zijn. Beide teams ontloopen elkaar weinig in sterkte (of zwakte?), maar toch kan het,op Waalsdorp danig spannen, want ook heide teams hebben zoo nu en dan periodes van goed spel. Bloemendaal toonde dit tegeii een gedecideerd sterker tegenstander als Hilver sum en vindt wellicht in de partij tegen Togo eveneens eens een aanleiding daartoe. In de promotie-afdeeling evenzoo een wed strijd van specifiek Haarlemsch belang: Bloe mendaal 2M. H. C. De Musschen hebben het seizoen niet bijster fraai ingezet, waaraan het niet medespelen van Brand wel voor een belangrijk deel, zoo niet in hoofdzaak, debet is. M. H. C. is nu al vier punten achterop en in de tweede helft van de ranglijst terechtge komen. Bloemendaal 2 heeft er nog minder van te recht gebracht; zij won nog niets We hou den het dan ook op M. H. 0. H. B. S. heeft in de tweede klasse een moeilijke reis naar Alkmaar (dat op den hoe- keydag Bloemendaal overwon!). Maar II. B. S. is weer op dreef; we vertrouwen clan ook op een Haarlemsch succes, zij het dan mis schien gering. In de derde klasse luidt onze voorspelling, dat H. B. S. 2 en Bloemendaal 3 verliezen van respectievelijk Alliance en Alkmaar 2, terwijl M. H C. 3 een kansje tegen Amsterdam 4 heeft. Bij de juniores in de vierde klasse zien wij Bloemendaal 4 winnen van I. C. C. en M. H. C. 4 verilezen van Oh Kay 2. POSTDUIVEN DE HOOGVLIEGER De Haarlemsehe Hoog-vliegervereeniging hield medaillevluchten, één van Warmond en één van Velsen. Van Warmond werd A. v. d. Putten no. 1 en van Velsen G. Sprokkreeff. A. v. d. Putten Sr. was no. 2. HET CENTRUM Het Centrum hield haar laatste concours van Harwich. De vogels werden gelost te 9.45 uur met West-Noordwesten wind. Eerste duif 12.57 uur. De prijzen werden behaald als volgt: J. J. Lasschuit 1, L. van Berkel 2, C. van Leuven 3. W. Mens 4. J. v. d. Klugt 5. De heer W. v. d. Eijkhoff constateerde om 1.1.42 uur. doch hij stond niet vermeld in het concours voor Het Centrum. VOETBAL STORMVOGELS—EXCELSIOR. Stormvogels komt als volgt uit: De Waard. Haak Sr., Haak Jr. Fijen, Prins, Van der Velde, Van der Steen, Van Pel, Schoort, Effern, Van der Kuyl. AJAXV. S. V. V. S. V. komt volledig aldus uit: Van der Wint, Van Zutfen.. Van der Griendt, Den Boer, De Koning. Kraak. De Wolf Sr„ v. d. Lugt, De Wolf Jr.. Sterk, Hülekamp. V. S. V. 2—D. W. S. 2. V. S. V. 2 komt als volgt in het veld: Michel, Broek, Oldenburg, Outenaar, Zuurbier, Demmers, Karrebelt, Kossen, Michel, Hamers, Kruiswijk, R. C. H.—K. F. C. Kos, Van Thiel, Kors. Paape, Ruis, D. Prevost, Hanse (of Slot), Haukes, Martin, Verkerk, Meijer. ZEEBURGIA II—R. C. H. H. Van Gent, Kaestner. Spoor. Hessels, Waalewijn, Hunink. Van den Berg. Kok, Ruygrok, v. d. Mey, de Bie, Hartendorp. H.F.C. 2—STORMVOGELS 2. Stormvogels verschijnt als volgt: Hollenberg. Bravenboer, Van Gelder, Zwaan. Van der Steen, Wilderom, de Jonge, Schipper. Spruyt, Rijkeboer, v. d. Steen. DE ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE. Hoewel de competitie eerst enkele weken geleden is begonnen, kan reeds nu vastge steld worden, welke clubs een leidende rol zullen spelen. In afdeelmg A is het V.V.IJ., dat fraai aan het hoofd gaat. Zooals het nagenoeg elk sei zoen gaat, moet de ontmoeting tegen IJ.F.C. vermoedelijk weer de beslissing brengen. En thans heeft V.V.IJ. meer dan ooit de kans om het pleit te winnen, want IJ.F.C. is zwak ker dan voorheen. In afdeeling B valt het bijzonder fraaie re sultaat van S.I.Z.O. uit Hiflëgom op. Vier wedstrijden gespeeld, vier gewonnen, geen enkel doelpunt tegen. De prestatie is des te fraaier als men bedenkt, dat elftallen als Ulysses. Z.S.V. en V.E.W.. die het' vorige sei zoen nog in de eerste afdeeling uitkwamen, met groot verschil werden geklopt. V.V.IJ. 2 lijkt ons voor de oranje-zwarte Hillegommers de eenige concurrent. V.J.B. uit Velsen welk elftal In afdeeling C debuteert heeft de leiding genomen. Overwinningen van 6en 100 spreken voor zichzelf. Voor morgen is het volgende programma samengesteld Afdeeling A: IjskegelsIJ.F.C. ZeevogelsKennemerland TelefoniaTweede Jeugd Afdeeling B: Kennemerland 2Kennemerland IJ.F.C. 2—Ulysses V.V.IJ. 2—S.I.Z.O. Z.S.V—V.E.W Afdeeling C: Kennemerland 4Kennemerland 5 V.J.B.Zeevogels 2 S.I.Z.O.—V.V.R.A. De plaatselijke ontmoeting IjskegelsIJ. F.C., welke achter de hoogovens te Velsen wordt gespeeld, loopt o.i. op een overwinning der bezoekers uit. Aan den Hagelingerweg te Santpoort ont vangen de Zeevogels het eerste elftal van Kennemerland. De bezoekers hebben slechts één wedstrijd voor de compe'titie gespeeld nl. tegen Tweede Jeugd, welke op een gelijk spel uitliep. Wij achten Zeevogels sterk genoeg om minstens één punt uit deze ontmoeting te halen. TelefoniaTweede Jeugd is een ontmoeting tüsschen twee gelijkwaardige elftallen, ook hier achten wij verdeeling der punten het meest waarschijnlijk. Als S.I.Z.O. er in slaagt, ook V.V.IJ. 2 te kloppen, dan is haar sterke positie op de ranglijst voorloopig onaantastbaar. Wij ge ven den Hillegommers de beste kansen, zij kunnen echter op een warme ontvangst re kenen. ATHLETIEK. INDOORTRAINING H. A. V. „HAARLEM". Onder leiding van den heer G. N. Rinkel is de H. A. V. „Haarlem" Woensdagavond met haar indoortrammg in de gymnastiek zaal van het Kennemer Lyceum begonnen. Reeds op dezen eersten avond waren 42 ath-Z let-en aanwezig, waardoor het bestuur zich genoodzaakt zag, onmiddellijk twee ploegen te formeer en, welke na elkaar in de zaal moeten werken. Speciaal bij deze oefenin gen i-s het noodzakelijk, dat, wil er van eenig nut sprake zijn, de uitvoering tot in de puntjes verzorgd, is, waarbij de leider in staat moet zijn, een goed overzicht over de aanwezigen, te hebben. GYMNASTIEK WEDSTRIJDEN K. T. K. De eerste wedstrijd voor dames van den len en 2en graad uit den Kennemer Turn kring heeft wederom bewezen dat het turn- peil in den K. T. K. gedurig stijgende is. Toch heeft deze wedstrijd verrassingen ge bracht, en wel vooral in den len graad ten opzichte van de turnsters van Concordia. Deze hebben nl. niet de plaatsen ingenomen, die verwacht werden. De Concordia-dames waren niet zoo vast als wij van haar gewend zijn. maar toch heeft dit haar niet de neder laag gebracht. De oorzaak toch was het bui tengewone werk van twee turnsters van O. S. S„ nl. de dames C. v. d. Mije en C. Ko- ningsbruggen, die resp. no. 1 en 2 werden met 33,5 en 32.5 p. Ook mej. H. van Driel van TurnlustBeverwijk bereikte met 32,5 p. de tweede plaats. Hierop volgden de Concordia- nen mej. S. Smit. de kampioene van vorig jaar ,als no. 3 met 29,5 p„ en als no. 4 met 29 p. de dames A. Wielart en C. Kwant. Gelijk met laatstgenoemden kwam mej. D. Klees van Turnlust-B. De vereenigingswedstrijd voor den len graad bracht het volgende resultaat: 1. O.S.S. 94 p.. 2. Concordia en Turnlust B. 87.5 p. Waren in den len graad alle 13 ingeschre venen opgekomen, in den 2en graad ontbrak van de 27 ingeschrevenen een vijftal dames, w.o. alle vertegenwoordigsters van de Bloe- mendaalsche Gymnastiek Ver. De 2e graad bracht een verrassing in de persoon van mej. A. v. d. Voort (Turnlust B.), die no. 1 werd met 31,5 p., Van Concordia plaatsten zich de dames B. Heerschop en S. Franken respect, met 30 en 28.5 p., terwijl mej. J. Keur van O. S. S. op de derde plaats kwam met 29 p. Als bijzonderheid mag wor den vermeld, dat aan mej. v. d. Voort voor rek het maximum, nl. 10 p., werd toegekend. De uitslag van den vereenigingswedstrij d 2en graad is: 1. Concordia 86 u.. 2. Turnlust B. 82.5 p., 3. O. S. S. 82 p., 4. Turnlust H. 79 punten. Opgemerkt moet worden dat de tweede wedstrijd op 20 November in Haardem te houden, nog zeer wel verandering in de uit slagen kan brengen. De leiding berustte bij den heer W. H. Verkes. terwijl de jury werd gevormd door mej. IJ. Buisma en de heeren F. Muller en F. Sehoonberger. Ondanks verhindering van een ander jury-lid verliep de wedstrijd vlot Door uiterst beperkte toelating van toeschou wers en door verbod van inmenging door vereenigingsleiders, enz. kon uiterst rustig worden geturnd. Over het algemeen was het brug- en ringen werk goed. Het pr ardspringen had iets beter gekund, en het rekturnen dat blijkbaar in enkele vereenigingen nog te weinig wordt be oefend stond van velen nog niet op peil. Gemiddeld waren de resultaten evenwel voldoende, want alle turnsters op slechts één na bereikten in doorsnee het cijfer 6.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 8