Oostenrijk en de Monarchie. VERANDERING IN WERKLOOZENSTEUN GAAT DOOR NOOIT WAS ER DIAMANT 1 VRIJDAG 20 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 9 STA TEN- GENERAAL TWEEDE KAMER. De interpellatie Kupers verworpen. Met 56 legen 28 stemmen. De wijziging gaat nog deze maand in. Minister ziet geen grond voor ongelijkheid. Al erkent hij het harde leed. Teleurgesteld over de felle cri- tiek. Spreektijd voor de Staatsbegrooting beperkt. De vergadering van vandaag was geheel aan de interpellatïe-Kupers gewijd. De in terpellatie over de besluiten van minister Slotmaker de Bruine voornemens tot steun den steun aan de werklooze arbeiders der groote steden. Vier vragen. De heer Kupers stelde vier vragen. Te voren heeft hij deze vragen ingeleid met te spreken van een ontzaglijke beroering als ge volg van 's ministers voornemens tot steun verlaging. Hij wees op de toeneming van de werkloosheid, ook daarop, dat de gevolgen van werkloosheid te ernstiger worden, naar mate zij langer duurt. Voor verlaging van den steun is er dan geen reden. In de vier groote gemeenten bestaat een regeling, welke voordeelig afwijkt .van die in de overige gemeenten des lands. Hieraan wilde de regeering een einde maken. De heer Kupers bestreed dit voornemen met overtuiging hij verzette er zich sterk tegen. Tegen de wegneming van de stedelijke voordeelen van de „dubbeluitgetrokken" werklooze. dat zijn zij, die langer dan 24 weken werkloos geweest zijn. Tegen het wegnemen van den toeslag voor werkende kinderen. Tegen het feit. dat de inkomsten van de werkende vrouw met kinderen, ook voor de eerste vijf gulden voor 2/3 in mindering worden gebracht bij den steun. De heer Kupers schilderde, wat- voor ver schillende gezinnen de steunverlaging zal beteekenen niet begrijpende, dat de re geering dit aandurfde. Scherp gispte hij dat de regeejing over de nieuwe maatregelen geen overleg heeft gepleegd met de contactcom missie uit de vakcentralen en de vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Ten slotte drong de interpellant er op aan de percen tages uit art. 8 der rijkssteunregeling te verhoogen in verband met de stijging van de levensmiddelenprijzen. De heer Kupers stelde de volgende vragen nadat hij er nog opgewezen had, dat de verlaging vlak voor den winter wel een zeer slechte keuze geweest was: 1. Is de regeering bereid de veranderingen in de bestaande steunregeling voor de vier groote gemeenten, welke met 1 November a.s. zullen worden ingevoerd, niet te doen plaats vinden? 2, Is de minister bereid het voorschrift ongedaan te maken, dat voor de berekening van het steunbedrag niet langer wordt vrij gelaten een gedeelte van de verdiensten van de vrouw van een ondersteunde met kinde ren? 3. Indien de minister tot het boven staande bereid is, is hij dan tevens bereid om. wanneer hij van meening is, dat veran deringen in de steunregelingen voor werk looze arbeiders moeten worden gebracht, vooraf hierover overleg met de contact commissie uit de vakcentrales en met die uit de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten te plegen? 4. Is de minister bereid om, in verband met het dalen van de loonen de sterke stij ging van de prijzen der noodzakelijke levens behoeften, mede ten gevolge van verschil lende regeeringsmaatregelen, en den langen duur der, werkloosheid, de in art. 8 van de rijkssteunregeling van 15 Januari 1932 ge noemde percentages te verhoogen, zoodat het totale uitkeeringsbedrag een redelijk levensonderhoud mogelijk maakt? 's Ministers antwoord. Op deze concrete vragen heeft de bewinds man concreet geantwoord. Eerste vraag zij werd ontkennend be antwoord. Voorzoover technisch mogelijk, worden veranderingen in den loop van deze maand ingevoerd. Tweede vraag zij werd ontkennend be antwoord. Derde vraag minister Slotemaker ae Bruine zeide dat het zijn gewoonte is over leg te plegen met de contactcommissie in het algemeen over aangelegenheden van steun- verleenlng aan werklooze arbeiders. Het be trof thans echter alleen een wegneming van den voorsprong der vier groote gemeenten boven het verdere deel des lands. Hierover heeft de minister toen met de vertegenwoor digers der betrokken gemeenten gesproken. Vierde vraag de minister acht een alge meens verhooging van de percentages van art. 8 van de rijkssteunregeling niet mogelijk Wel is de minister bereid, evenals thans voor de landarbeiders geschiedt, andere categories van tot lagere loonklassen behoorenden 8085 pet. van hun loon toe te kennen als steun. Bij deze concrete beantwoording bleef het De minister heeft zijn houding verdedigd. Hij heeft in een oratorisch-boeiende rede gezegd, dat hij tegenover het diep-ingrijpende waagstuk, tegenover de ellende van de werk loosheid niet min of meer harteloos staat, en dat vraagstuk niet bureaucratisch wil behan delen. Hij zeide te gevoelen, welke ellende er door vele gezinnen vaart, gaarne meer ter be schikking te willen stellen en evenzeer te we ten dat het allergrootste deel der arbeiders liever arbeidt, dan gesteund wordt. Maar zei de bewindsman we moeten vooruitzien. We mosten maatregelen als an dere landen reeds kennen, pogen te vermij den. Welnu vervolgde Dr. Slotemaker wanneer niet bijtijds gevraagd wordt, _wat we kunnen doen, wanneer niet vooruitgezien wordt, dan zou het kunnen zijn, dat ons land gedwongen zou worden tot daden, die moreel, hygiënisch en sociaal uiterst bedenkelijke ge- volgen zullen hebben. We kunnen niet vragen: wat is er noodig? We moeten thans ook reke ning houden met wat er beschikbaar is De middr'ri ri'n gelimiteerd. Wanr.cc-r de. heer Kupers had gezegd, dat de gemeenten bijna onder de last der werk- ioozenzorg bezwijken, dan antwoordde de be windsman, dat er voor gezorgd moest worden, dat zoowel "t Rijk als de gemeenten niet onder de last bezwijken. De groeiende last. Want was in 1932 door Rijk en gemeenten samen 120 mil- lioen uitbetaald aan werkloozenzorg (Armen zorg daarbuiten) in 1933 was het bedrag 140 millioen. Verdeeld over Rijk en Gemeenten waren deze cijfers 57.5 en 62.5 millioen voor 1932 en 81.5 en 58.5 millioen voor 1933. Rot terdam gaf in 1930 in één Januari-week een steun voor georganiseerden en ongeorgani seerden uit f 42.588, in 1933 f 358.644. Duiden deze cijfers er niet op vroeg de bewindsman dat met alle kracht ontwrich ting moet worden tegengaan? Ook met ver sobering op alle diensten? Maar wanneer men waarneemt, door welke middelen b.v. Haar lem aldus Dr. Slotemaker de Bruine moet besparen om de eindjes aan elkaar te krijgen, is het dan goed de steunbedragen ge heel uit het oog te verliezen. Moet het dan komen door besparing op kinderuitzending enzoovoort? De minister zag zijn maatregelen als zeer eenvoudige maatregelen. Alleen werd wegge nomen de voorsprong, welke de 4 groote ste den hadden boven het verdere landsgedeelte. Hij wees er op, dat de bijzondere tegemoet koming aan dubbeluitgetrokken werkloozen, oorzaak daarin had gevonden, wijl men hen een toeslag wilde geven, omdat zij zelf zoo lang gezorgd hadden. Het stond vast, dat deze toeslag op zekeren tijd moest eindigen bui ten de groote steden is deze toeslag dan ook reeds geëindigd. Welke reden is er om voort during te eischen voor de 4 groote steden? De bijslag op het loon voor werkende kin deren bestaat alleen in de 4 groote steden de minister begreep niet waarom dat moest worden voortgezet: werkende kinderen bren gen toch in de meeste gevallen wel meer dan f 2 of f 3 per week thuis. Ook wcnschte de minister de eerste vijf gul den der vrouw niet volledig vrij te laten 2/3 wilde hij in rekening brengen bij het gezins- loon: hij wilde den prikkel niet wegnemen voor den man om te gaan werken. Hier heeft de minister aanleiding gevonden, op een interruptie van den heer Albarda te zeggen, dat, wanneer ons volk gemakkelijker steun int, dan dat 't geld verdient al was 't- hetzelfde bedrag, er iets moreel niet in orde is. Steun moet alleen ontvangen worden, wijl het niet anders kan. Nog eens onderstreepte de bewindsman, dat er een marge moet zijn tusschen steun en loon. De loonen moeten daarbij de leiding heb ben, wil er geen economische ontwrichting ontstaan. En dan betoogde de minister de noodza kelijkheid van het wegnemen van den voor sprong der 4 groote steden. Waarom Den Haag anders behandeld dan Leiden, Amster dam anders dan Haarlem, Rotterdam anders dan Dordt, Utrecht anders dan Groningen? Prof. Slotemaker de Bruine zag daarvoor geen enkelen grond. En hij wees op een uitlating van den Amsterdamschen wethouder Baars dat het nu eenmaal noodzakelijk is, dat ook de steun uitkeeringen werden bezien, maar dat door den minister de zachtste vorm gekozen was. De vroegere Amsterdamsche wethouder Polak had erkend, dat het niet duidelijk was, waarom Amsterdam een voor sprong had boven Haarlem. (Er rees latei- een misverstand over deze uitlating: de heer Polak telegrafeerde zelfs aan den minister, ingelicht als hij was door een S. D. Kamerlid er bleek, dat de heer Polak natuurlijk niet gezegd had, dat Amsterdam daarom gekort moest worden). Wat het overleg betreft, zei de bewinds man, dat overleg inderdaad had plaats ge had met vertegenwoordigers der 4 groote ste- zuiverder en heerlijker bak- en braadvet dan Bak- en Braadvet voor krachtige, bruine jus, welke niet stolt op het bord. Voedzaam en licht verteerbaar. Hygiënisch bereid en verpakt. 45 cent per pond DV4-3 (Adv. Ingez. Med.) den, die toch mochten verondersteld wezen te weten, welke vragen aan de orde zouden ko men. De minister was teleurgestld over de felle critiek op zijn daad. Hij had erkentelijkheid verwacht dat hij niet verder was gegaan. Bil lijkheid had tot erkentelijkheid moeten bren gen. Een motie. In zijn repliek heeft de heer Kupers zich zeer onbevredigd getoond met 's ministers antwoord. Hij diende een motie in, waarbij de Kamer uitsprak van geen verlaging der steunbepalingen te willen weten. Discussie. De voorzitter had scherp gerantsoeneerd. Dientengevolge hoorde de Kamer een lange rij van korte redevoeringen aan. Verschil lende sprekers hebben daarin hun aandacht gegeven aan onderscheidene vragen betref fende de werkloosheid de minister is op dat alles niet ingegaan, wijl dat niet het on derwerp van de interpellatie was. Hij zal de Kamer wel ontmoeten bij de begrooting op deze punten. De groote controvers uit de discussie was of de uitkeeringen aan de werkloozen moes ten worden bepaald naar wat er met goe den wil voor hen noodig is. Er waren twee groepen. De eene: de hee- ren Wijnkoop en de Visser (comm.), Arts (R.K. Volkspartij) Sneevliet (Rev. Soc.), Ku pers (S.D.), Hiemstra (S.D.) en Drees (S.D.) wilden bepalen, wat de werkloozen behoe ven en wanneer daarvoor meer geld noodig is, de schroef der directe belastingen aan draaien. De heer Wijnkoop drukte zich heel populair uit: „Halen waar 't is!" Van de andere zijde stonden maar on derling zeer genuanceerd de heeren Schouten (a.r.), Bakker (c.h.), Dr. Vos (lib.) Joekes (v.d.) en Kuiper (r.k.), die het nood zakelijk maakten, dat ook de siteunuitkee- ringen onder de loupe werden genomen. (Adv. Ingez. Med.) De heer Kuiper zag de uitkeeringen lieve; niet verminderen, maar nu 't moest, was 's ministers oplossing tot vermindering niet de slechtste. Dr. Vos pleitte vooral voor behoud van den prikkel tot arbeiden. De minister zeide, dat hij wel met 1 No vember de nieuwe bepalingen moest door voeren er moest ingegrepen worden. Wel wil de minister nog eenige dingen overwegen o.a. de aftrek van de steun van het be drag, dat de vrouw inbrengt niet op 2 3 maar op 1/3 te bepalen. Ook wil de minister, op verzoek van den heer Loerakker Cr.k.i overwegen, of er geen aanleiding is het per centage te verhoogen voor de groote ge zinnen. Hij kon geen toezegging doen, wijl hij zoo ineens de financieele gevolgen niet kon overzien. De heeren Drees (s.d.) en Kupers (s.d.) vroegen waarom de minister, die de 4 groote steden gelijk maakt aan het overige lands gedeelte thans wel voor de steden het maxi mum van f 22.50 bewaart, terwijl dit voor het overige deel des lands niet aanwezig is. Hierover "wil de minister eerst overleggen met de gemeenten, op wier verzoek dat maximum werd opgenomen: de 4 groote gemeenten. De interpellatie werd verworpen met 56-28 stemmen. De algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting naderen met rassche schreden. De spreektijd werd reeds gerant soeneerd. De verschillende partijen hebben over heel wat minder tijd de beschikking gekregen, dan ten vorigen jare: het par lement wordt zelfs zeer sober. De R.K. en S.D.A.P.-fracties hebben ieder 2 uur, de A.R. en de C.H.-groepen ieder 11/2 uur, de V.B. en de V.D. partijen ieder 11/4 urn-, de St. G. en de Comm. ieder 50 min. en de eenlingen ieder 35 minuten. De replieken van al die cijfers ongeveer de helft. INTIMUS. TER HERINNERING AAN CARTESIUS. PRINSES BIJ OPENING VAN „MAISON DESCARTES". Prinses Juliana zal Vrijdag 27 October des namiddags 4 uur tegenwoordig zijn bij de plechtige opening van het op het Museum plein 11 gevestigde Institut francais d'Am- sterdam, ook genaamd Maison Descartes ter herinnering aan het verblijf in Holland van den grooten Franschen wijsgeer. NED. JOURNALISTENKRING WORDT ONTVANGEN. Bij de herdenking van het 50-jarig bestaan van den Nederlandsehen Journalisten Kring zal op Zaterdag 21 October te 5 uur des na middags, in het Militiegebouw, Singel 423 te Amsterdam, van gemeentewege een ontvangst plaats vinden. ER KOMEN GEWESTELIJKE RUNDVEECENTRALES. TEELTREGELING DIENT ZICH AUTOMATISCH AAN TE SLUITEN. In de afgeloopen week is de Crisis Rund veecentrale begonnen om verschillende mark ten gelegenheid te bieden tot levering van rundvee in de soorten, zooals die door haar waren gevraagd. Thans wordt door de Crisis Rundvee Centrale de stichting voorbereid van gewestelijke rundveecentrales, welke voor lichting en medewerking noodig zal zijn bij de vaststelling van den omvang der veesta pels welke op nader te bepalen tijdstippen op de verschillende bedrijven zullen kunnen worden gehouden en van de mate in welke aanfok van jong vee zal kunnen geschieden. Het. een zoowel als het ander kan slechts geschieden onder voorlichting en medewer king van ter plaatse volkomen met de omstan digheden bekende personen Deze zullen de besturen der gewestelijke centrale (nader onder te verdeelen in plaat selijke districten) vormen, en in samenwer- Herstel mogelijk Pogingen van ex-keizerin Zifa. (Van onzen Weenschen correspondent). Weenen, 17 October. Het feit, dat een groep van vijfenzeventig leden van de oude Oostenrijksche aristocratie in Italië een ontmoeting met ex-keizerin Zita heeft gehad, heeft in heel Oostenrijk groot opzien gebaard. De monarchisten ontwikke len hier in den laatsten tijd een veel grootere activiteit dan nog slechts een jaar geleden en het heet, dat zij er van overtuigd zijn op de sympathie, en op een gegeven oogenblik ook op de moreele ondersteuning van verschillen de leden van de regeering en zelfs misschien op die van het geheele kabinet te kunnen rekenen. In het kabinet zelf zitten, vooral na de allerlaatste hervorming van de regeering- Dollfuss, verschillende leden van den hoogen en van den lagen adel, die nog steeds in eng contact zijn gebleven met tal van personen, die een vooraanstaande rol in de beweging spelen, welke de Habsburgers weer op den troon willen herstellen. De vice-kanselier von Pey is een aristocraat en bovendien Maria Theresia-ridder, dr. von Schussnigg is een aristocraat en de tegenwoordige staatssecre taris voor landsverdediging, de gewezen kei zerlijke generaal Schonburg-Hartenstein Is zelfs een „Fürst". De vijfenzeventig Oostenrijksche aristocra ten, die ex-keizerin Zita ontmoet hebben, be- hooren tot de ..Vereinigung der österreiohi- schen katholischen Edelleute". Men had het feit, dat men met de gewezen keizerin zou samen komen, heel geheim gehouden en het is den heeren en dames eigenlijk (zooals zij zelf zeggen) in het geheel niet aangenaam, dat het feit. dat de bijeenkomst hoeft D'nat' gevonden, algemeen bekend geworden is. De ontmoeting had te Rome plaats, waar heen de ex-kelzerin zich van Vlareggio bege ven had om er haar zieken broeder op te zoeken. Alle dames en heeren uit Oostenrijk woon den in hotel Imperial, waar een groote salon voor de receptie ingericht werd. Reeds een paar uren vóór de plechtigheid werd deze sa lon afgesloten. Men zette er een vergulden troonzetel in neer, welke het eigendom is van de Orde der Maltheser Ridders. De zetel werd vlak tegenover den ingang opgesteld. Twee jonge aristocraten in jaquette hielden den geheeten namiddag de wacht voor de deur. Öm half zes waren allen in het vertrek ver zameld. De heeren waren in jaquette ver schenen en de dames droegen donkere toilet ten. De deuren van de aangrenzende vertrek ken waren afgesloten. Niemand mocht zich daarin ophouden, zoodat er ook niets van hetgeen er op de bijeenkomst- besproken zou worden, ter oore van anderen zou kunnen komen. - Zoowel rechts als links van den troonzetel stonden tien heeren die gezamenlijk een eere- wacht vormden. Om zes uur reed de automo biel voor, waarin de ex-keizerin en de jonge hertog dr. Max von Hohenberg, (de oudste zoon van den in 1914 te Serajewo vermoor den aartshertog Frans Ferdinand en diens echtgenoote Sophie von Hohenberg) zaten en even later betrad de ex-keizerin, die als gewoonlijk geheel in het zwart gekleed was. de zaal. De deur werd onmiddellijk achter haar gesloten en verder bewaakt. De hertog von Hohenberg stelde alle da tnes en heeren aan de gewezen vorstin voor. Allen kunsten haar eerbiedig de hand en daar na volgde een bespreking, welke iets langer dan twee uur duurde. Alle aanwezigen moesten plechtig beloven, dat zij aan vreem den niets van den aard van het besprokene zouden vertellen. En daarom kon ds Oosten rijksche graaf, aan wien ik deze informaties te danken heb, dan ook alleen maar zeggen, dat de Oostenrijksche heeren hun gewezen vorstin, die de moeder is van dengene, dien de monarchisten nog altijd als den rechtma- tigen heerscher beschouwen, ln alle opzich ten op de hoogte hebben gesteld van de toe standen, zooals deze op het oogenblik in Oostenrijk zijn, en van de kansen, die Otto van Habsburg tegenwoordig heeft. Vooral ook schilderden zij haar de gevoelens en de stem ming van het volk. Ex-keizerin Zita heeft ook een bezoek aan den paus gebracht, met wien zij veertig mi nuten lang gesproken heeft. Merkwaardig was het, dat er. in de Italïaansche pers geen woord over dit bezoek geschreven werd. niet tegenstaande toch een heele compagnie van de Zwitsersche lijfgarde van den paus was uitgerukt om de ex-vorstin eer te bewijzen. Het heet, dat ex-keizerin Zita in Rome ook over een eventueel huwelijk tusschen haar oudsten zoon Otto en de Italiaansche prinses Maria Francesca Anna Romana gesproken heeft. Reeds gedurende langen tijd doen alle mogelijke geruchten de ronde, die willen we ten, dat er plannen bestaan zulk een echt verbintenis te doen plaats vinden. Deze prin ses is de allerjongste dochter van het Ita lïaansche koningspaar. Zij werd op den 26en October van het jaar 1914 geboren en wordt dus deze maand negentien jaar. Otto van Habsburg, die eigenlijk Franz Josef Otto heet, aanschouwde op den 20en November 1912 het eerste levenslicht en derhalve zouden de twee wat leeftijd aangaat heel goed bij elkaar pas sen. Men zegt, dat het Italïaansche konings paar zijn kinderen slechts met hen laat trou wen, van wie zij werkelijk houden. Otto en Maria kennen elkaar reeds. De kroonprins Umberto is met de Belgische prinses Marie José gehuwd, prinses Mafalda is de echtge noote geworden van een prins van Hessen, die op het oogenblik ln Duitschland een vrij belangrijke rol speelt, en prinses Giovanna werd een paar jaar geleden de vrouw van koning Boris van Bulgarije Prinses Maria wordt op het oogenblik in een ïtaliaansch klooster opgevoed. Het heet dat Italië in geval van een huwelijk tusschen Otto en Maria, bij een eventueele restauratie der H?bsourgers op den Oostenrijkschen troon, bereid zou zijn Zuid-Tirol aan Oosten rijk terug te geven. W. M. BEKAAR. king met de crisisrundvee centrale moeten bereiken dat met inachtneming van de toe standen in ieder bedrijf over den geheelen Nederlandschen Rundveestapel de noodige beperkingen en de teelt-x*egeling, welke on verbrekelijk verbonden dienen te zijn met de thans op vrij willigen grondslag ingestelde in- krlmpings mogelijkheid tot uitvoering komen. Het is dus in het belang van de veehouders er toe mede te werken dat door ruime ge bruikmaking van de gelegenheid tot vrijwil lige levering de op een bepaald oogenblik vast te stellen evenwichtstoestand tusschen productie en afzet-mogelijkheid zooveel doen lijk bereikt worden opdat zooveel mogelijk de teeltregeling zich automatisch aan den dan bereikten toestand zal kunnen aansluiten. VIER JAAR WEGENS DOODSLAG OP ZIJN VROUW. CHAUFFEUR TE ROTTERDAM VEROORDEELD. De rechtbank te Rotterdam heeft Don derdagmiddag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 24-jarigen chauffeur uit Maas tricht die in den morgen van 16 Augustus j.l. in een pand aan den Schiedamschen Singel zijn 20-jarige vrouw van wie hij sedert vier weken gescheiden geleefd had, dood schoot en zich daarna bij de politie meld de. Het O.M. eischte een gevangenisstraf van 6 jaar tegen verdachte wegens doodslag. De chauffeur is thans door de rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar op denzelfden grond. HET WATER VERRASTE DE INGELANDEN. HERSTELWERK IN BERGENTHEIM IN VOLLEN GANG. Omtrent de dijkdoorbraak onder de ge meente Ambt-Hardenberg wordt ons nog nader gemeld: Onder leiding en toezicht van de Neder landsche Heide Maatschappij worden in de gemeente Ambt-Hardenberg verschillende grondwerken uitgevoerd. Zoo was men ook bezig met het verbeteren van een duiker onder de Van Riggelenswijk te Bergenthijm. Woensdagavond omstreeks half tien, toen de gewone dagelijksche werkzaamheden reeds lang waren geëindigd, bemerkten de omwo nenden. dat er water over hun landerijen stroomde. Bij onderzoek bleek, dat op de plaats, waar een waterleiding via de Van Riggelenswijk uitstroomt in het Almeloschekanaal den dijk op de plaats, waar de duiker wordt ver beterd, over ongeveer 5 a 6 Meter was weg gezakt. Hierdoor had het water vrijen toe gang tot de aardappelenvelden, de gras landen en de turfvelden. Ongeveer 20 H.A.. grond zijn ondergeloopen. Het water steeg zoo hoog, dat de ontruiming van vier huizen noodzakelijk was. De bewoners zijn onderge bracht bij verder af wonende mede-inge zetenen. Intusschen was de politie gewaarschuwd en onmiddellijk werd begonnen met het dich ten van het gat in den dijk. Bovendien was door het water de brug over de Van Rigge lenswijk van haar steunpunten beroofd en weggezakt. In den nacht van Woensdag op Donder dag werden de werkzaamheden ernstig be lemmerd door den mist. De burgemeester van AmbtHardenberg de heer H, H. Wijtkamp, was Donderdag morgen vroeg reeds op het terrein aanwezig. Met ongeveer vijftig werkloozen werden de werkzaamheden voortgezet. De heer Kruit- bosch, Inspecteur der Nederlandsche Heide Maatschappij te Utrecht, zou Donderdag ochtend Bergentheim per trein passeeren. In den trein werd hij op de hoogte gesteld, waarna hij zich onmiddellijk naar de plaats van de doorbraak begaf. Ook andere op zichters der Heide Maatschappij helpen mede bij het doen verrichten der werkzaamheden. Donderdagmiddag stroomde het water nog steeds door het gat in den dijk. Daar het peil van het water in het Almelosche kanaal ongeveer 2 M. hooger is dan in de hierboven genoemde waterleiding, worden de werk zaamheden zeer bemoeilijkt. Tot dusver on dervindt de scheepvaart op het kanaal wei nig stagnatie. SCHEEPVAARTBERICHFEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Dinteldijk. Vancouver n. Rotterdam 18 van Los Angeles. Burgersdijk, Rotterdam naar New-York en Philadelphia 17 October van Boston. HALCYON LIJN. Stad Zwolle 18 van Saint-Jean-de Lux te Bayonne. Stad Dordrecht 19 v. Oxelosund te Lulea. Maasburg 18 Oct. van Pto Ferrajo te Melilla. Stad Zaltbommel 18 van Hull n. Marseille. HOLLAND—WEST-AFRIKA LLJN. Delfland (uitreis) 18 October van Duala. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk (thuisreis) 19 October te Antwerpen. Randfontein (uitreis) 19 Oct. te Port Said. Nieuwkerk 19 (6 n.m.) v. Rot. n. Hamburg. Klipfontein (thuisreis) 17 Oct. van Zanzibar. Springfontein (uitreis) p. 17 Oct. Ouessant. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Tanimbar (thuisreis) 19 Oct. te Z.-Shields. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (thuisreis) 18 Oct. te Colombo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera 19 van Rotterdam te Batavia. Kota Baroe 19 van Batavia te Soerabaja. Kota Nopan 19 van Batavia te Rotterdam. Dempo (uitreis) 19 Oct. (7 v.m.) te Marseille. Kota Gede, Hamburg n. Macassar p. 19 Dakar. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Stentor 19 Oct. van Hamburg te Amsterdam. Eumaeus. Rotterd. n. Japan 18 te Shanghai. City of Pittsburg, Dairen n. Rotterdam 24 te Londen verwacht. Alcinous, Batavia n. Amst. 27 te Londen verwacht, Deucaaon, Japan n. Rott. 17 te Londen, vertr. 21.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9