LAMP heel. Serviezen HANDBAL WANDELSPORT HENCELEN. Najaarsaanbiedingen van en Lampen BARTELJORISSTRAAT 18 MEUBELEN »JS0Pgaaf gevraagd MAANDAG 23 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 11 MUZIEK. Bonte avond der V. A. R. A. Getrouwen der V.A.R.A. vulden Zaterdag avond de gemeentelijke concertzaal geheel en zij zullen geen spijt van hun avond heb ben gehad. De eerste helft van den „Bonten Avond-' speelde het V.A.R.A.-orkest en gaf degelijke muziek, ernstige en min-ernstige een m.i. iets te snel, doch correct en pittig gespeelde Mozart-Ouverture, de bekende aria uit II Re Pastore, door Henriëtte Sala ver dienstelijk doch met iets te veel vibrato en niet steeds met de juiste declamatie gezon gen, terwijl concertmeester Harry Wiggelaar de obligaat-vioolpartij goed vertolkte; de violist Nap de Klijn speelde met t/iponee- rende virtuositeit en mooie voordracht Saint- Saëns Havanaise; de vertolking van een fragment uit Puccini's „Madame Butterfly" bewees, dat Henriëtte Sala ook modern dra matisch werk weet aan te voelen en weer te geven; de pianist Daaf Wins verrukte de aanwezigen door zijn briljante spel in de geestige Rhapsodie in Blues" van Gershwin, het eenige stuk Jazz-muziek dat het tot een soort klassiekheid heeft weten te brengen; het orkest assisteerde hier natuurlijk ge transformeerd. Tusschen deze npmmers in speelde het orkest nog dansen van Dvorak en Grainger en de Mignon-Ouverture en uit alle vertolkingen kregen we den indruk van een goed ingespeeld en technisch bekwaam ensemble en van een bedreven pittigen lei der. den dirigent Hugo de Groot. In het tweede deel van den avond hadden „De Flierefluiters" onder hun leider Jan van der Horst het podium ingenomen. Ik heb dit goede jazz-orkest reeds vroeger besproken; ook ditmaal amuseerde het zijn auditorium in hooge mate en verschillende violisten als de refreinzanger Albert de Booy, de trom pettist, de accordeonspeler en nog meerderen droegen tot verhooging van het succes en van de vroolijke stemming bij. Het programma van dit orkest was door publieke keuze, door stembiljetten vastge steld. Vier en dertig nummers waren ter keuze op het programma afgedrukt. En tei- kens als de omroeper den titel van een al gemeen geliefd nummer, dat door de meeste stemmen gekozen was, meedeelde,ging een gejuich op. De avond werd door den voorzitter van de afd. Haarlem der V. A. R. A., die zijn eerste lustrum vierde, geopend. En in de pauze sprak de voorzitter der V. A. R. A. de aan wezigen toe. Het onderwerp zijner rede was, zooals men verwachten kon, het door de Radio-controle commissie uitgevaardigde verbod van de uitzending der Internatio nale. De beperkte tijd veroorloofde den spre ker niet al zijn motieven te ontvouwen; we willen dan ook alleen constateeren dat zijn woorden herhaaldelijk door luide blijken van instemming werden beantwoord. K. DE JONG. HET TOONEEL DE 25ste „LEVENSAVOND". HULDIGING VAN MEVR. DE BOER— VAN RIJK. Zondagavond heeft het gezelschap van mevr. Esther de Boer—van Rijk de 25ste voorstel ling' gegeven van het jubileumstuk Levens avond, voor mevr. de Boer geschreven door Jaap van de Pol. En een vrijwel uitverkochte Schouwburg-Jansweg heeft op ondubbelzinni ge wijze blijken ervan gegeven, hoe mevr. de Boer-van Rijk als actrice gewaardeerd wordt. Zoodra de grijze tooneelspeelster zich op het tooneel vertoonde in den tuin achter een raam barstte een spontaan applaus los, dat verdubbeld werd, toen zij geheel voor het voetlicht' verscheen. En telkens kreeg zij een „open doekje", als zij op fijn-sarcastische wijze vragen stelde, besloten met het zange rige „hê?", of als zij, lieve, verstandige groot moeder van rijpe levenservaring, haar troost bracht en hun, die het verdienden, de waar heid flink zei. Na het slot had zij de hulde van een en thousiaste zaal in ontvangst te nemen, toen zij op hartelijke wijze gehuldigd werd. Eerst sprak de heer Kaart, directeur van den Schouwburg Jansweg. Deze herinnerde aan de jaren, dat hij naast mevr. de Boer op de planken gestaan had. En ook nu nog, nu hij in den Schouwburg den scepter zwaait, werkt hij steeds met genoegen met mevr. de Boer samen. Met een wenseh voor veel succes bood hij een fraaien 'bloemenmand aan. De heer Jaap van ds Pol geloofde, dat hij „op de goede Kaart" gezet had. Met eenige welgekozen en hartelijke woorden sprak hij de jubilaresse toe en schonk haar prachtige or chideeën. Vervolgens richtte hij zich tot elk lid van het gezelschap, tot mevr. de Vriesde Boer. bevr. FlinekVerstraete, Lousje Bouw meester, tot zijn vrouw, tot den tweeden re gisseur. tot Adolf Hamburger en den admini strateur de Vries, aan wie hij elk bloemen aanbood. Aan het publiek beloofde hij een repertoire te zullen brengen, waarin mevr. de Boer een groot deel zal hebben. Zijn toe- spraa.kjes waren geestig en sloegen alle op de rol door de artisten in Levensavond gespeeld. De heer H. de Vries wijdde eerst woorden aan van de Pol, die zoowel schrijver is als denker, spreker en man van het doen. Spr. citeerde hierbij eenige dichtregels van de Ge- nestet. Namens de kameraden bood hij den heer van de Pol een „reuk- en rookoffer" aan. Tenslotte hing hij den heer Kaart een krans om met de woorden: „Tot de 100ste voor stelling!" OM DEN WERELDVREDE. MLMVOORSTELLING IN CINEMA PALACE. Zondagmorgen had in Cinema Palace een filmvoorstelling plaats van de film Om den wereldvrede, uitgaande van de Ver. voor Volkenbond en Vrede, afd. Haarlem en Om streken. in samenwerking met den Algemee- nen Ned. Vrouwen Vredebond en den Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid. De heer R Peereboom. voorzitter van de afd. Haarlem van de Vereen, voor Volken bond en Vrede, gewaagde in zijn openings- woord van de moeilijke tijden voor de Vre desbeweging. Maar juist door de dreigender omstandigheden -zal men zich krachtiger. gaan verzetten om de vredesidee ingang te doen- vinden tegen de bedreigingen in. Dat er overal op de wereld en eiken dag film voorstellingen. 'en tooneelopvoeringen van vredesstrekking -gegeven worden, bewijst, dat die idee zich steeds meer verbreidt. Spr. vestigde de aandacht op de filmvoorstelling van Gifgas, die over 14 dagen gegeven wordt en op het tooheelspel „Voor bewezen Diens ten", dat op 4 Nov. zal worden opgevoerd in den Stadsschouwburg. De film Om den Wereldvrede is samenge steld uit authentieke Opnemingen aan het Franschê front gedurende de jaren 1914— 1918, waarbij vier operateurs het leven lie ten en vier anderen gewond werden. Want de cameramannen ontzagen zich niet de apparaten tot in het heetst van den strijd te brengen om hun opnemingen te kunnen doen. Men krijgt uit deze film, die uit den aard der zaak zeer fragmentarisch is. een indruk van wat de soldaten in een oorlog moeten doormaken; hoe zij, eerder voortdu rende bedreiging van onzichtbare kogels, dood en verderf zaaiende granaten en het verraderlijke gas. voort moeten stormen; hoe zij dekking zoeken in modderpoelen en op het met sneeuw bedekte veld: hoe zij hun vernielende wapens op medemenschen moe ten richten, op den grond en in de lucht. Men ziet de uitwerking van het moordtuig in de door gas blind gemaakte soldaten, in de rijen gewonden en in de vreeselijk ver minkte gezichten. Let op het vredige land schap. waar de file auto's stilhoudt, en zie, wat de slag daarvan heeft overgelaten: kale. wanhopig-veria ten vlakten, door de grana ten omgewoeld, met hier en daar nog een enkele volkomen kaal-geschoten boom. Let op het rustige dorpje, waarboven de shrap- nells losbarsten en dat tot één groote puin hoop werd, platgeschoten door de mans- hooge granaten en projectielen, die in wa gonladingen naar de slagvelden worden ge transporteerd. Let op de monsterkanonnen, die hun vernietigingsvuur afgeven. Let op dit- alles en op nog veel meer, en de film zal haar doel bereikt hebben: u nogmaals gewe zen te hebben op het afschuwelijke bedrijf, dat een oorlog is. De film m:,~t het suggestieve van het ge luid, dat o.a. de film Douaumont kenmerkt, omdat zij zwijgend is. Maar in sommige ge deelten accentueert de stilte de beklemming, die er van uitgaat, als bijv. de camera zwerft over het veld na een slag, over de verspreid liggende lijken, over de sneeuw vlakten, waaruit hier en daar een prikkel draadversperring steekt. Het bezwaar van deze film. als zou zij te eenzijdig zijn, omdat er in alleen van Fran schê zijde de oorlog wordt voorgesteld, kan ik niet deelen. De verschrikkingen van een krijg worden getoond, niet een van één kant bekeken tweegevecht. En als het een Duit- sche film geweest zou. zijn, dan zouden wij hetzelfde hebben gezien, met soldaten in an dere uniformen. Aan den tekst had misschien iets meer aandacht- geschonken kunnen worden, een klein bezwaar overigens. Nadat de heer W. F. Beeremans uit Haar lem den heer Hans had gehuldigd, sloot de voorzitter de vergadering, waarbij hij 'mededeelde dat het ledental dezer dagen de zeshonderd' heeft overschreden. In de Militiezaal is de Kring door het ge meentebestuur ontvangen, waarbij, daar de burgemeester uit de stad was, wethouder mr. G. C. J. D. Kropman gesproken heeft. Deze zeide, dat de Kring te Amsterdam ge boren is, en de verhouding van het stads bestuur met de journalisten steeds uit stekend is. Er bestaat een wederzijdsch ver trouwen. al gebeurt het wel eens, dat de stadbestuurders voor het eerst iets in de krant lezen, dat zij zelf gemaakt schijnen te hebben. Verder wijdde de wethouder uit over de taak van de pers om juist in deze tijden leiding te geven, haar spiegel mag echter ook wel eens een lachspiegel zijn. 's Avonds was er een intiem feest in het Amstelhotel. OPHEFFING VAN OPENBARE SCHOLEN. De Raad van State contra den minister. ONBILLIJKE TEGENSTELLING GEVREESD. Na het besluit van Gedeputeerde Staten van G-elderland dd. 7 Februari jl., om het aantal openbare lagere scholen in de ge meente Steenderen met twee te verminderen, nl. door opheffing per 1 April jl. van de school te Bronkhorst en per 1 September jl. van de school te Rha, hadden de ouders der betrok ken leerlingen inmenging van de Kroon ge vraagd, ten doel hebbende, de voorgenomen scholenvermindering te beletten. Deze poging heeft geen resultaat opgele verd. daar tenslotte de Minister van Onder wijs in zijn missive d.d. 3 October jl., aan de Koningin adviseerde, de tegen het besluit van Gedeputeerde Staten ingestelde beroepen ongegrond te verklaren, met welk advies ^de Koningin zich. blijkens het in Staatsbl 517 opgenomen Kon. besluit heeft kunnen ver eenigen. De beide bovengenoemde openbare lagere scholen worden dus opgeheven. Opmerking verdient nog, dat. de Raad van State zich met de opheffing van de school te Rha niet kon vereenigen. Ten eerste, omdat een niet onaanzienlijk aantal kinderen uit dat deel der gemeente, waarvoor openbaar onderwijs wordt gewenscht, zou worden ge noopt tot het bezoeken van de school te Steenderen, op ongeveer 6 1/2 K.M. afstand van Rha gelegen, of van die te Dieren, waar bij van het veer over den IJssel zou moeten worden gebruik gemaakt, hetgeen vooral des winters bezwaren zou meebrengen, maar bo vendien was de Raad van State bevreesd, dat bij een ver gevoerde centralisatie van het openbaar onderwijs een minder billijke te genstelling aan den dag zou treden met de scholen van het bijzonder onderwijs, welke onder gelijke omstandigheden niet aan het gevaar van opheffing zijn blootgesteld". Tegen dit laatste standpunt heeft de mi nister van Onderwijs stelling genomen, en wel in de volgende bewoordingen: DE JOURNALISTENKRING VIERT' Vit cS in* juist begrip vaiv de zoogenaamde FEEST TE AMSTERDAM. Twee nieuwe eereleden VELE GESCHENKEN VOOR HET PENSIOENFONDS. Zaterdag heeft de Nederlandsche Jour nar lis ten kringte Amsterdam een vergadering gehouden tér viering van het Jubileum in aansluiting op de feestviering in Den Haag. De voorzitter vanden Kring, de heer D. Hans heeft een feestrede gehouden, w-aarin hij na de herdenking -van de langs den weg vaneen halve eeuw ter ruste gelegden, hulde bracht aan de he er en P. A. Haaxman en Maufits Wagenvoort, .die van het begin- af lid zijn, de laatste met eenige onderbreking. De banieren van dé vereeniging en van het beroep zijn in die halve eeuw onbesmet gebleven. En dan is het onze glorie, aldus spr., dat wij den journalist materieel hebben mogen verheffen, zij het niet overal zonder uit zondering. Spr. schetste de waarde van den Kring als organisatorische uiting van een belang rijk stuk geestelijken arbeid en als repre- sentserend lichaam. Tenslotte wijdde de heer Hans opnieuw woorden aan de persvrijheid, en deed hij een beroep op de journalisten om hun per soonlijkheid te bewaren. De journalist staats ambtenaar- is journalist in carricatuur. De heer H. Tersteeg' heeft namens de Amsterdamische Pers zijn vreugde uitge sproken, dat deize vereeniging de journa listen mocht ontvangen. Hij hoopte, dat de Kring tegen zijn 51sten verjaardag Neder land moge verblijden met een initiatief, dat de eenheid onder de journalisten herstelt. De heer P. A. Haaxman hield een histo rische beschouwing, waarin hij zei. dat er in 1833 52 dag- en weekbladen waren waarvan slechts 5 dagbladen en nu alleen in Den Haag 336 dag-, week- en maand bladen. Vervolgens werden tot eereleden benoemd de heer C. K. Elout (de hoefijzerredacteur van het Handelsblad) en de heer M. J. Brusse, van de N.R.C., de heer Elout wegens zijn verdiensten voor den Kring, en wegens zijn- journalistieke werk. de heer Brusse voor hetgeen hij als publicist presteert. Den heer Elout. die in Zuld-Amerika ver toeft, zal telegrafisch zijn benoeming mee gedeeld worden. Wij ontleenen nog aan het verslag in het Handelsblad: De voorzitter deelde vervolgens mede. dat ter gelegenheid van het gouden feest ge schenken zijn ontvangen voor het weduwen- en weezenfonds, en wel f 100 van de Rot- terdamsehe Journalistenvereenïging. f 50 van de Oostelijke Pers en de Haagsche vereeniging elk. f 20 van de Haarlemsche collega's en eveneens f 20 van een onbe kende, alsmede f 100 van den A.N.W.B. en een gelijk bedrag van de Centrale Suiker- Mij. Voorts zijn nog enkele andere ge schenken ontvangen. Tot de geschenken behoort een volledig kaartsysteem voorhet secretariaat, van den Kon. Ned. Voetbalbond.' Onder de telegra fische gelukwenscheh was "er een van de Beroepsuixle der Belgische Pers. "gelijkstelling. De gelijkstelling is financieel: zij. eischt, dat het bedrag door de Overheid ten koste gelegd aan de openbare school, op denzelfden voet ten goede zal komen aan de bijzondere. Een evenwicht tusschen het aan tal openbare en het aantal bijzondere scholen eischt die gelijkheid niet. Dit zou ook volko men onredelijk zijn. Het aantal scholen hangt af van de behoefte. Deze is gedurende' een reeks van jaren stijgende voor de bijzondere, en dalende voor de openbare school. Het heeft dan ook geen zin. te eischen, dat er bij opheffing van een openbare school tevens een bijzondere zou moeten verdwijnen. De ver houding tusschen beide takken van het on derwijs blijkt uit de cijfers der kleine scholen. In 1932 waren er met minder dan 24 leerlin gen 110 openbare scholen en geen bijzondere; met minder dan 40 leerlingen 328 openbare en 66 bijzondere Op eenig evenwicht gelijkt dit in de verste verte niet. Het feit is te ver klaren uit het voorschrift van de Grondwet, dat in elke gemeente gelegenheid moet wor den gegeven tot het ontvangen van openbaar onderwijs, en uit de daling van het aantal leerlingen. Mits de gelegenheid overal blijve, is de Regeering verplicht de uitgaven te be snoeien. Zoowel feitelijk als rechtens kan men niet spreken van bijzondere scholen, welke „onder gelijke omstandigheden" verkeeren. Voor zwak blijvende en kwijnende bijzondere scho len geeft de wet een eigen regeling. In aantal zijn zij gering. De Regeering- overweegt ech ter middelen om ook hier tot bezuiniging te komen. Zij verwacht, dat ook zonder dwang, door medewerking van de groote scholenorganisa ties. in deze bevredigende uitkomsten verkre gen zullen worden. Hierop kan zij echter met haar maatregelen voor de openbare scholen niet wachten". Billiet 83.087 KM. 2. Charlier—Depauw (op 500 M.) 3. LemoineBilliet (idem). 4. Bonduel- van Vlockhoven (idem. 5. Van Kempen- Braspenning (op 2 baanronden); 6. Van Nek- Ankes (op 4 baanronden.) SPORT EN SPEL. (Zie ook elders in dit nummer.) WIELRIJDEN. H. S. V. „De Kampioen". Zondag hield bovengenoemde een wedstrijd over 1 K.M. De van de zijde van hetr publiek w vereeniging belangstelling as zeer groot, ongeveer 60 renners aan deel Er werd door genomen, De uitslag van de A-klasse was: 1 B. v. Dijk. 2 B. Molendijk. 3 T. Wester. 4 J. Rijneveld. B-klasse: 1 P. v. d. Heide, 2 P. de Gruiter, 3 De Groot, 4 v. d. Hoeve. C-klasse: 1 Schravendijk, 2 Schaper, 3 Heesakker, 4 R. de Groot. Juniores: 1 Kuipers, 2 Munk, 3 Zeulevoet. 4 W. Klomp. Wedstrijden in België. Uit Brussel: Op de Winterbaan te Brussel hadden Zaterdagavond sprint- en achtervol ging- en een twee uurswedstsijd plaats waar aan ook door eenige Nederlanders werd deel genomen. De uitslagen waren als volgt: Sprintwedstrijd: 1. Pijnenburg (tijd laatste baanronde 14 sec.); 2. J. van Kempen; 3 Loncke; 4. Derijcke. Achtervolgingswedstrijd: KI. van Nek er Braspenning winnen van Charlier en Marti' na vijf kilometer in 6 min. 15 sec. Twee-uurs-koppelwedstrijd: 1. Debruyckei RapiditasAchilles 1 (Dames). (4-0) In een zeer vlug gespeelden wedstrijd heeft de Rapïditas-combinatie een verdiende 40 zege op Achilles behaald. De Zaansche keepster is zeer goed op dreef en weet aanvankelijk de vele schoten te kee- ren. Toch weet mej. Poorter vóór rust twee maal te scoren (2—0). Na rust het zelfde spelbeeld: vele aanvallen van Achilles, die echter door kort spel steeds op niets uitloopen. Na rust weet de goed com- bineerende Rapiditas-voorhoede door mej. Poorter nog twee maal te doelen (40), met welken stand het einde komt. RapiditasAchilles 1 (32) (Heeren). Ook deze combinatie heeft verdiend gewon nen. want dank zij het uitstekende werk van keeper Bakker, konden de Rapiditas-schutters niet veel uitrichten. Aanvankelijk nam Achilles het spel in handen; kort na elkaar moest Pal in het Rapiditas-doel twee maal voor onhoudbare ballen van den midvoor zwichten (02). De thuisclub neemt daarna de aanvallen over en is tot de rust in de meer derheid. Roest en Duyff brengen den stand op gelijken voet (22). Na de rust is het steeds Rapiditas dat den toon aangeeft; de hechte verdediging weet echter van geen wijken. Na een kwartier spelen moet Bakker voor een schot van Duyff zwich ten (32). Verdere doelpunten worden niei gemaakt- Dudok de Wit. Zondag hebben de leden van bovengenoem de vereeniging G. Valkenburg, L. Prins, G. Caiman en F. v. Weel, deelgenomen aan den 30 K.M. wandeltocht van de K.M.A.V. Daar zij .het parcours binnen den bepaal den tijd aflegden, ontvingen zij het fraaie K.N.A.V.-'kruisje, als herinnering. Tusschen het Riet. Een flink aantal leden van bovengenoemde vereeniging heeft Zondag een hengelwedstrijd gehouden op snoek en baars in een gedeelte van door hen zelf gepachte wateren, namelijk de Leidsche Trekvaart, bègustigd door prach tig herfstweer. Er werd door allen met veel animo gehengeld; mooie exemplaren werden verschalkt. Na den wedstrijd werden de exemplaren ge meten en de prijzen als volgt toegekend: P. Prijer le prijs met een snoek van 59 c,M. Homringhauzen 2e prijs met een snoek van 46 c.M. Band 3e prijs met een snoek van 43 c.M. P. F. de. Nijs le prijs met een baars van 30 c M. oJT dè-Nijs-2e prijs -met esn baars - va».- 28 c.Mj-.j/SHofsté-^e prijs met -een baars van 26 c.MTA.: Gruiters 4e prijs met een baars van 24 c.M. J. Bank 5e prijs met een baars van 21 c.M. HAARLEMMERMEER AANBESTEDING WEGENAANLEG. Bij de door het gemeentebestuur van Haar lemmermeer gehouden openbare aanbeste ding voor den aanleg van een paar nieuwe wegen over een lengte van ongeveer 370 Meter op het bouwterrein van den heer Burggraaf, gelegen aan den IJweg in het dorp Zwanen burg nabij halfweg alhier, waarin Is be grepen het aanbrengen van een zandbed met klinkerbestrating, het leggen van trottoir banden, tegels, trottoirkolken, rioolbuizen en het metselen van ruimte putten, werd in geschreven als volgt: H. A. van Soeters Zn. te Amsterdam voor f 16963; J. J. de Lan ge alhier f 14377.75: G. Versteegh te Gronin gen f 13800; N.V. Geruisl. weg te Heemstede f 13360.60; Fa. Witziers Hooning alhier f 12960; C. A. Langeveld te Dordrecht f 12835; B. van Groningen te Nieuw-Vennep f 12785: G. Hulsbosch te Bloemendaal f 12600: H. de Baat te Amsterdam f 12000; Gebr. De Graaf f te Halfweg f 11900; G. Kreuning en I. J. v. d. Walle te Heemstede en Haarlemmermeer f 11789; P. H. van Essen te Halfweg f 11484; J. E. Verswijveren Co. te Amsterdam f 11444; B. W. Nees te Amsterdam f 11367; Aannemers firma v. d. Wal en Woudenberg te Utrecht en Vlaardingen f 9170. De gunning is nog aangehouden. ZANDVOORT DE GEMEENTE-FINANCIëN. Het is moeilijk de begrooting voor 1934 sluitend te maken met minder dan 80 opcenten. 1932 gaf een tekort van 30.000. Financieele tegenvallers. Het zal zoo vernemen wij uiterst moei lijk zijn om de begrooting der gemeente voor 1934 sluitend te krijgen zóó dat met minder dan 80 opcenten op de Fondsbelasting vol staan kan worden. Een maand geleden stond de gemeente er nog vrij wat gunstiger voor. Toen kwam even wel het „kortingswetje", waardoor Zandvoort 20"h minder uitkëerihg krijgt uit de gemeente fondsbelasting. Dit beteekende een mindere ontvangst van rond f 27.000. die slechts gecom penseerd kan worden door de heffing van ruim 40 opcenten. Indien het beeld van de gemeen- tefinanciën overigens gelijk zou blijven, zou het kortingswetje dus oorzaak zijn. dat het aantal opcenten dit jaar opgevoerd zou moe ten worden tot 65 40 105 opcenten. Om baas in eigen huis te blijven moet het aantal opcenten indien eenigszins mogelijk tot 80 be perkt blijven. Gemakkelijk valt dit zeker niet. Ten eerste., omdat Zandvoort dit jaar (en ook nog het volgende jaar) nog f 57.500 oude schuld moet aflossen. 2e een tekort van f 30.000 over 1932 op de begrooting van '34 krijgt te verwer ken en ten 3e f 27.000 minder inkomsten krijgt hij door het kortingswetje. Tezamen maakt dit al een bedrag van rond f 115.000, waarvoor dekking gezocht moet worden. Om te bereiken dat het aantal opcenten niet boven de 80 zal stijgen, moeten er bezui nigingen doorgevoerd worden. Een meerdere pensioenbijdrage voor het gemeentepersoneel ten bedrage van 2% was de eerste stap ge weest. Daartoe heeft de raad reeds besloten. De opheffing van het vervolgonderwijs de tweede. Doch met de bedragen die hiermede bezuinigd werden kwam men er niet. Ook op andere dingen zal bezuinigd moeten worden. Op publieke werken, waarop verleden jaar zeer veel bezuinigd werd, was dit jaar zoo werd gemeend geen bezuiniging mogelijk. In tegendeel. Als men niet wil dat de zuinigheid hier de wijsheid gaat bedriegen, zal publieke werken voor het komende jaar zelfs belang rijk meer vragen dan voor het loopende jaar. Hoewel het pijnlijk is met moeite opgebouwde instellingen prijs te geven, of belangrijk te verslechteren, zal zoo werd ons verzekerd men toch wel genoodzaakt zijn hiertoe over te gaan. Hoogst waarschijnlijk zal er een voorstel komen tot intrekking van de verordening op de uitzending van zieken. Deze uitvoering van de verordening kostte de gemeente f 10.000 per jaar. terwijl er slechts een zeer kleine groep van de bevolking was, die deze verordening werkelijk noodig heeft. Volgens berekening van den wethouder, den heer Molenaar, zijn van de 8000 inwoners on geveer 4000 verzekerd tegen ziekenhuisverple- ging bij onderling Hulpbetoon. Eenige honder den zijn aangesloten bij een ziekenfonds. Ver der heeft een deel van de bevolking geen recht op uitkeering, zoodat tenslotte maar een kleine groep overblijft, waarvoor de gemeente jaar lijks f 10.000 betaalde. Van deze kleine groep was zeker een groot deel in staat zich zelf tegen ziekenhuisverpleging te verzekeren. Wie dit niet doet kan tenslotte door het Burger lijk Armbestuur geholpen worden. De intrek king van de verordening zou zeker een prik kel zijn voor vele menschen om zich zelf te verzekeren, waardoor naar schatting een be zuiniging van ongeveer de helft of f 5000, wordt verkregen. Bepaalde voordeelen zijn er voor 't volgend -jaar niet aan te wijzen. Hoewel het Casino dit jaar aan vermakelijkheidsbelasting een mee vallertje bracht van f 4000 a f 5000, kan er voor het volgend jaar absoluut niets met eenige zekerheid geraamd worden. HET CASINO TOT 31 OCTOBER OPEN? HET IS DRUKKER DAN OOIT. Nog steeds heeft-het „rien ne va plus" in het Casino' niet voor de laatste maal geklonken, nog steeds draait de schijf en rolt het balletje en het geld. De laatste dagen schijnt de belangstelling voor het Casino zelfs weer belangrijk toe te nemen. Zaterdagavond bedroeg het aantal bezoekers zeker veel meer dan duizend. Het groote parkeerterrein achter het Casino was geheel met auto's bezet. Van heinde en ver werden de bezoekers ook in taxi's aangevoerd. Tusschen 9 u en half tien telden we ruim 40 taxi's, die hun levenden last aan het Casino afzetten. Zondagavond was het bezoek minstens even druk. Dit verwonderde ons trouwens niet. Nu in verschillende andere plaatsen de behendig heidsspelen met o aan het eind. verboden wor den, komen de meest behendigen of de meest gok-lustigen te Zandvoort samen om daar hun spel voort te zetten totook het Casino ge sloten wordt. Wanneer dit zal gebeuren staat nog steeds niet vast. Officieel heeft de direc tie toestemming verkregen om tot en met 31 October het bedrijf voort te zetten, en als de justitie niet ingrijpt zal het Casino ook wel tot dien datum geopend blijven. voordeelige Het faillissement #:ui <le Han delsvennootschap onder, de firma Pliurniaceutiselve Fabriek ..ERICA", gevestigd te Haarlem, Is op 16 October j.l. geëindigd door bet verbindend worden der eenice ultdeeiincslljst. Haarlem, 21 October 1833 Mr. A. H. J. MERENS AUFGEBOT Es wird zur ali^emeinen kennt- nls gebracht, dass 1. der MaschinLst JAKOB ED CARD WALUACHER. wohn- haft in Duisburg-Hamborn, We- berstrasse la, 2. die berufiose WANDA I'IKXTKA. wohnhuft in Duisburg- Ilumborn. Halfmannstrasse 42. die Efie miteinander eingehen tvoiien. Duisburg-Hamborn. am 20 Oktobc-r 1833 DER STA X DESBE A MTE Banketbakkersbediende Wordt gevraagd alleszins be kwaam banketbakkersbediende v. g. g. v. Br. no. 8410 bur. van dit blad. Bedden. Philips "Radio, Haarden 1.00.per week KRAMER, Bakeneésergracht 57 isch •ht in een burgerwoning van 6 miers te Haarlem Nrd. Br. no, 408 bur. van dit b'.ad.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11