De Vrijz. Dem. Jongeren vieren hun tweede lustrum. aspirin^ DE KAMPEERDERS. MAANDAG 23 OCTOBER 1933 HAARLEM'S "DAGBLAD 4 En nemen stelling tegen extremisme. Indrukwekkende redevoeringen van Mr.P.J.Oud en Prof.Mr-A C Josephus Jitta Twee Haarlemmers in het Hoofdbestuur. De Vrijzinnig-Democratische Jongeren Or ganisatie herdacht. Zaterdag en Zondag te Haarlem haar tien-jarig "bestaan. Zaterdag middag werd in Brinkmann een receptie ge- houden daarna een diner: Zaterdagavond werd een tooneelvoorstelling in den Stads schouwburg gegeven, voorafgegaan door een rede van Mr A. M. Joekes en den minister van Financiën Mr. P. J. Oud. De avond werd besloten met een bal in Brinkmann. Zondag- middag sprak Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta in Brinkmann over ..Moeten we aan de de mocratie vasthouden?" De receptie. Velen hebben van de receptie gebruik ge maakt om hun gevoelens jegens de organi satie te uiten. Aanwezig waren o.m. de Haar- lemsche raadsleden mevr. M. E. Elzinga- Berlijn en de heeren A. G. Boes en L. G. van Dam. De laatste zeide in een korte rede dat de vrijzinnig-democratische jongeren tegen extremistische ideeën hebben te waken. Voorts bezochten de receptie: de heer M. Joëls, raadslid in Den Haag. de heer E. J. -Abraham, wethouder van Amsterdam, verte genwoordigsters van de v.-d. Vrouwenclub afd. Haarlem, de heer Herman Snijders uit -Heemstede, die een der oprichters is van de v.-d. partij, vertegenwoordigers van de Chr. Historische Jongeren Organisatie en Mr. Adrian uit Utrecht die namens den Bond van Jonge Liberalen, betoogde dat beide organi saties samen hadden te werken in hun strijd tegen de gevaren van links en rechts. Blijken van belangstelling hadden gezon den Mr. M. Slingenberg, wethouder van Haar lem, de burgemeester, de heer C. Maarschalk, de commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck. Jhr. Mr. Dr. A. Röell. commissaris der Koningin in Noord-Holland, de gemeen tesecretaris, Mr. Th. A. Wesstra, Mr. J. Ger- ritz. wethouder van Haarlem. Th. M. Kete laar, Tweede-Kamerlid. Prof. Mr. R. Kranen burg, eerste Kamerlid. W. Roodenburg. wet houder van Haarlem, G. Ritmeester, wethou der te Leeuwarden, het Tweede-Kamerlid D. Kooimans. die zijn wensch vergezeld liet gaan van een gift, evenals Mr. L. G. van Dam. die namens het hoofdbestuur van den v.-d. bond een enveloppe overhandigde en het lid der Eerste Kamer J. B. Westerdijk. Voorts had den de diverse afdeelingen en federaties hun gelukwenschen overgebracht. Het diner. Na de receptie had "in een der zalen van restaurant Brinkmann een diner plaats, on der tafel presidium van den heer S. Zamdstra uit Sneek. voorzitter van liet Hoofdbestuur. Mede aanzaten o.a. prof. vari Émbden, mr. dr. A. M. Joekes, Kamerleden, wethouder Abrahams uit Amsterdam, voorzitter van de lustrumcommissie, mevr. Droste-Wilmans, hoofdbestuurslid van den. Vrijz. D'em. Vrou wenbond, mej. dr. Thiel van de afd. Haarlem, de heer Snijders een der oprichters, oud voorzitter Stekelenburg mr. L. G. van Dam, -gemeenteraadslid e.a. Minister Oud was door ministerraad verhinderd. Tijdens den geanimeerden maaltijd zijn geestige speeches afgestoken. Het woord werd gevoerd door mr. Joekes, den heer Abrihams. mevr. Droste en mr. van Dam, die hartelijke en opwekkende woord spraken. De heer Zand- stra, de bijna scheidende voorzitter, beant woordde de sprekers op uitvoerige en vlotte wijze. Het juist in druk verschenen Bondslied, tekst van Henri Spiero. muziek van Moss Wolff, werd gezamenlijk gezongen. Na het diner begaf men zich naar den Stadsschouwburg. In den Stadsschouwburg. De voorzitter der lustrum-commissie de heer J. L. A. Pfundt heette de verschillende vooraanstaande personen in de v. d. krin gen welkom. In 't kort ging hij de geschie denis van de V. D. J. O. na, die in 1923 werd opgericht na een rede van Prof. Dr. D. van Embden en voorbereidend werk van Mr. L. G. van Dam. D. V. D. J. O. wil vooral een studiekring wezen. Mr. Joekes, als raadsman der V. D. J. O., zeide dat het voor alles noodzakelijk is dat de jongeren zelf werkzaam zijn om té trach ten de problemen die hen bezig houden tot oplossing te brengen, zij het dan geleid door ouderen. In het kamp der V. D. J. O. heeft men uitermate de gelegenheid de menschen- gemeenschap te leeren kennen en het saam horigheidsgevoel tot uiting te brengen, in de eerste plaats in eigen kring, dan in na- üonalen kring en ten slotte in internationaal verband. De vrijzinnige jongeren wenschen geen stelsel waarin de geest wordt inge bonden. Voorts was het woord aan Mr. P. J. Oud, den minister van Financiën. „Al zijn de tijden nog zoo ernstig", aldus de minister, „mag men een lustrum toch wel in gepaste feestvreugde herdenken." Mr. Oud's feestrede was van ernstigen inhoud, doch- geenszins -pessimistisch. Men moet vooral niet vergeten, aldus spr., dat men niet alleen in een moeilijken tijd leeft, doch ook in een geweldigen tijd. Wij zijn op een keerpunt in de wereldgeschiede nis. Ons geestelijk en economisch leven is verstoord, en zij die in 1918 dachten dat alles afgeloopen was, toen het verdrag van Ver sailles was geteekend, hebben zich deerlijk vergist. Onze moderne techniek moet op den duur meer levensvreugde schenken, omdat groö- tere productie met minder arbeidsvermogen heilzaam moet zijn. De minister legde er evenwel den nadruk op dat dit op den duur het geval moest zijn. Het ernstigste probleem dat de wereld bezig houdt is dat der werkloosheid wat vooral een probleem voor de jeugd beteekent. Van de ontwrichting wordt de democra tie de schuld gegeven en men tracht aller- wege de jongeren afkeerig van dit stelsel te maken. Doch stelt men dan ook de vraag ..Wat is democratie? aldus Mr. Oud. Veel wordt aan de democratie toegeschreven wat de schuld is van schijn-democratie. Demo cratie en verantwoordelijkheidsbesef zijn niet tegenstrijdig, zooals wordt beweerd, en ook wanneer er harde maatregelen moeten worden toegepast kan men niet zeggen, dat- dat niet democratisch is. Allen die leiding geven, het zij in gemeen-, tebesfcuren, het zij aan de jongeren, moeten zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn. ■Er zijn propagandisten, die geheel ge speend zijn van dit verantwoordelijkheids besef en de jongeren tot zich willen trekken door leuzen die de democratie veroordeelen. Het is immers zoo gemakkelijk op de jon geren vat te krijgen met groote woorden,, wanneer deze jongeren uit hun geestelijk- evenwicht zijn geslagen! Talrijk zijn zij die den inhoud der leuzen niet eens begrijpen, zelfs studenten schieten vaak tekort in hun kennis van het pro gramma der partij of beweging die zij aan hangen. Nederland moet Nederlandsch blijven, de Nederlanders moeten zich zelf blijven, en wij moeten ons op Nederlandsche wijze ontwik kelen.- Dat dit kan heeft de geschiedenis waarop wij trot-sch zijn, bewezen. Neder- landsch is het, wanneer men vrij zijn ge dachten kan ontwikkelen en wanneer men in moeilijke tijden samenwerkt. Daarbij hoeft niemand zijn meening op zij te zetten. Wij willen de on-Nederlandsche „gelijkschake ling" niet. Doch ondanks de verschillen kan men toch samenwerken, doordat de groote nationale gedachte ons samenbindt. Het voorbeeld vindt men in onze tegenwoordi ge regeering. Deze gedachte moet overal in gang vinden. Voor de jongeren ligt dezelfde taak weggelegd als voor de ouderen. Men zoeke samenwerking met andere organisa ties, men zoeke het. gelijke en wake tegen on-Nederlandsche begrippen. In tegenstelling met de extremistische bewegingen, die slechts leuzen geven, geeft de vT dT J. 0. inhoud. Daarom is er bij een terugblik reden tot feestvreugde. Er is geen reden tot wanhoop zoolang men vertrouwen heeft in de gezonde kracht van het Nederlandsche volk. Met een langdurig krachtig applaus be tuigden de aanwezigen hun instemming. De Haarlemsche Tooneelclub voerde daar na op:: Polly Perkins, een comedie in drie bedrijven. Vlot was de handeling en vlot ook de dialogen, alle spelers verdienden de waardeering van het publiek in gelijke mate. De bloemenhulde aan het einde was alleszins gerechtvaardigd. Het bal dat ten slotte m Brinkmann werd gegeven duurde tot vier uur..en.besloot den feestavond ter herden king van de oprichting, tien jaar geleden. „Moeten wij aan de démocratie vasthouden?" Zondagmiddag sprak Prof. Mr. A. C. Jose phus Jitta in Brinkmann over het onder werp ..Moetenwij aan de democratie vast houden?" Mussolini heeft eens gezegd dat „het fascisme de zuiverste, vorm van demo cratie" is, aldus spreker. De democratie moet dus wel zeer aantrekkelijk wezen, ook voor hen die haar veroordeelen. Toch moeten de democraten een anderen weg inslaan, meen de Prof. Josephus Jitta, een weg die wij kort geleden nog revolutionair zouden noemen. Men moet durven tegen misstanden op te treden, zooals b.v. in het bouwbedrijf, waar ondanks de inwilliging van de eiscben 60 pet. der arbeiders staakt. Zijn redevoering verdeelde spreker in drie gedeelten: 1. Het fascistische stelsel, 2. Een analyse van de democratie, 3. Wat er te wij zigen is. Hi het fascistische stelsel zijn twee zaken te onderscheiden, t.w. de corporatieve staatsidee eh de dictatuur. De corporatieve- staatsidee is het eenige nieuwe leerstuk dè corporaties moet het staatkundig beleid naar voren komen. Doch Italië bewijst dat dit slechts schijn is. De corporaties zijn staatsorganen en de Staat legt hun zijn wil op. Controle op het staatsbeleid ontbreekt, ten eenenmale. Practisch berust de geheele macht bij Mussolini, wat in enkele gevallen wel goed kan'zijn. doch wat als staatkundig principe verwerpelijk is. Trouwens een verge lijking niét Italië gaat voor Nederland niet op: Nederland Immers staat veel hooger op dr der beschaving Bij zijn analyse van de democratie gaf aawm dit tevreden gezicht? Nu, U weet het wel. Hij heeft Aspirin ge probeerd en heeft nu net werkelijk afdoende middel, wanneer hem hHets pijn doet. Wij ge- ^ven U een raad: Doet het hem na. UiKï'Jiferta verxr: .- .ouisjss van en oranjeiaiges v (Adv. lügez. Med.) Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta de vólgende; verdeeling: 1. De grondgedachte der demo cratie. 2. De beginselen die eruit voortvloeien. 3. De middelen om haar ten uitvoer te bren gen: De grondgedachte is: de erkenning van de individueele gelijkwaardigheid in ethisch opzicht. De beginselen zijn: de vrijheidsrech ten, de rechtsstaatgedachte (ieder heeft in, den staat gelijke rechten) en de sociale wet geving. De middelen verdeelde spr. in: de. algemeene middelen t.w. de autonomie en het zelfbestuur, -en de vertegenwoordigende ge-' dachte (de idee dat de burgerij niet-in alles' kan beslissen en gekend kan worden». Het' tweede onderscheid dat Prof. Jitta maakte, was dat van de meer bijzondere middelen, n.l. het algemeen kiesrecht, de ministrieelé verantwoordelijkheid en het parlementaire! stelsel Onder dit -licht gezien zijn van onbedui dender aard: de kwesties van evenredige ver tegenwoordiging, een één- of twee jaarlijk- sche begrooting, de wettelijke regeling der politieke partijen,- de „parlementaire guillo tine" (het recht óm b.v. discussies over een bepaald onderwerp af te breken), de cumu latie van pensioenen en ambten, de stemge rechtigdheid der vrijgestelden van de organi saties etc. De sociale wetgeving is tot stand gekomen door het werk van verschillende vooruit strevende personen van diverse richtingen. De grondgedachte en de beginselen zijn de materieele democratie, de middelen der for- meele democratie. Aan de grondgedachte en de beginselen moeten wij onwrikbaar vasthouden, doch wij moeten den moed hebben zoo noodig de mid delen te wijzigen. Op de vrijheidsrechten kan men een schijnbare uitzondering maken. Spreker noemde hier het verbod van col- porteeren met- geschriften die de openbare orde bedreigen, z-dodat ingrijpen juist het beveiligen van de vrijheid der gemeenschap beteekent. Krachtig optreden tegen revolu tionaire beginselen bevordert de vrijheid van de gemeenschap, „et is een gevaarlijke weg doch men moe.t<z-ich niet laten waarhouden door het risico",''aldus spr. Tenslotte ''gaf*-Prof; Mr. A. C. Josèiphus "Jitta dè'volgende -10 punten-ln overweging: 1. Versterking- van de uitvoerende macht, doordat het parlement zich iets terugtrekt. Tijdelijk heeft dit iets van het fascisme weg. Den ministers worde grootere zelfstandigheid toegekend. 2. Functioneele decentralisatie (Inscha keling van speciale deskundige corporaties). Echter mag niet vergeten worden, .daton mogelijk doos corporatiève vertegenwoordi ging het algemëën 'belang gedistilleerd kan worden, zónder algemeene politieke beginse len. 3. Het algemeen kiesrecht' moet worden gehandhaafd, omdat andere stelsels slechter zijn. 4. De band tusschen "kiezer en gekozene moet losser worden. 5. De band tusschen volksvertegenwoordi ging en minister moet losser worden. 6. Krachtig optreden tegen extremisme van links en rechts. 7. De leuze van den klassenstrijd moet voor immer worden opgeborgen. Die van de nationale ontwapening, moest naar de per soonlijke meening van Prof. Jitta tijdelijk worden verlaten. 8. Handhaving van de sociale wetgeving in haar vollen omvang. 9. De nationale gedachte moet meer op den voorgrond worden geplaatst, echter in overeenstemming met de Nederlandsche historiek Met protoctionisme ga men niet verder dan absoluut noodzakelijk is. 10. Volksvertegenwoordiging en kabinet moeten zoo krachtig mogelijk gesteund wor den. Behalve enkele jongeren, merkte ook Mr. Joekes op, dat men op verschillende gronden de meening van Prof. Jitta ten aanzien van het verlaten van het principe der nationale ontwapening, kon bestrijden. Huishoudelijke vergadering. Zaterdagmiddag en Zondagmorgen werd een huishoudelijke vergadering gehouden. Zoowel het verslag van den penningmeester als van den secretaris gewaarde van een bloeiend vereenïgingsjaar. Vele nieuwe af deelingen staan op het punt opgericht te worden. Ook de fïnancieele positie van het orgaan der V.D.J.O.. „Jongeren en Demo cratie" heeft zich in het afgeloopen jaar zeer verbeterd. Het aantal abonné's is toege nomen. - De heer E. Klein, de voorzitter der kamp commissie zeide dat het resultaat van hot kamp gunstig genoemd kan worden. In het afgeloooen jaar heeft de minister van Finan ciën, Mr. P. J. Oud: de kampvlag geheschen. Tot lid van het hoöfbestuur werden ge kozen de heeren: D. J. A. Geluk (Haarlem), voorzitter; B. Levits Jr., (Den Haag), le secretaris: K. Koopmans (Schiedam). 2e secretaris; E. van Voolen (Haarlem), pen ningmeester. De benoeming van het vijfde lid zal t.z.t. geschieden. Hiervoor zal een lid van een der noordelijke afdeelingen worden aangezocht. Des middags werd een motie aangenomen, waarin'de bezorgdheid werd uitgesproken over de demoral'isèerende gevolgen van de werkloosheid onder de jeugd, en de vervaging van de juiste" begrippen van volksvrijheid en gezag. De vrijzinnige jongeren moeten zich tegen, revolutionaire geweldmethoden keeren en zij keuren het streven af der volksleiders, die onder het mom van „nationaal" trachten de jóngeren in on-Nederlandsc.hen geest tot onverdraagzaamheid jegens andersdenkende landgenooten op te voeden. Zij stellen zich daarom teweer tegen alle extreme stroomin gen, wekken de Nederlandsche jeugd op zich te bezinnen en de Nederlandsche tradities te handhaven en achten ten slotte een tijdige en krachtige voorziening in den nood dei- jeugdige werkloozen en die-der intellectu- eelen het preventieve middel om het op groeiend geslacht voor moreelen en maat- schappelijken ondergang te behoeden. STRAPERLO VERBODEN! In afwachting van het proef- proces- TE ZANDVOORT IS HET NOG DOORGEGAAN De minister van justitie heeft aan de pro cureurs-generaal van de gerechtshoven een brief gericht, waarin hij zegt, dat van de zijde van het parket hem de mededeeling bereikt heeft, dat in het Haagsche proefproces over Straperlo ernstige aanwijzingen zijn verkregen in de richting van hazardspel. Hij verleent derhalve opdracht den onder nemers;' daarónder begrepen hén, die georga niseerd zijii imvz.g. gesloten; sociëteiten, zoo spoedig mogelijk te doen aanzeggen, dat, in dien de spelen niet met ingang van den dag na dien van aanzegging worden gestaakt, ten minste tot' in het Haagsche proces een uit spraak in hoogste instantie zal zijn verkregen, ook tegen hen en wel onmiddellijk een straf vervolging zal worden ingesteld met inbeslag neming van de tafels en het overige betrokken materiaal. Tot dè: vef'volgingen in géval van niet-sta- ken verleent hij gelijktijdig opdracht. Nader wordt gemeld, dat de aanzeggingen te Amsterdam, Wassenaar en Voorburg reeds verricht zijn. Zaterdag mochten zij voor het laatst open houden en Zondag moesten zij sluiten Te Zandvoort is het Straperlo Zaterdagavond gewoon doorgegaan, daar de commissaris van politie nog geen opdracht ontvangen had om op te treden. Een der uitvinders van Straperlo, de heer Daniël Strauss heeft aan De Telegraaf meege deeld, dat hij een nieuw spel heeft gevonden, waarop de croupiers geen invloed kunnen uit oefenen en waarbij het publiek zelf het bal letje in beweging brengt. Hierin zou meer het behendigheidsprincipe tot uititng komen. De heer Strauss weet het aan de Nederland sche octrooiwetgeving, die het hem onmoge lijk maakte voor 15 November octrooi op zijn uitvinding te verkrijgen, dat overal in den lande imititaties van zijn spel zijn opgedoken. Te Schiebroek is aan de leiders van de socië - teit Arcadia aangezegd, dat Zaterdagavond de speelgelegenheid voor het laatst geopend ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. En laat, heel laat, toen de sterretjes al lang aan den. hemel stonden, slopen de jongens naar hun tent, en leg den zich op het stroo neer. Ook de dorpelingen waren gaan slapen. Ze hadden in langen tijd niet zoo'n gezelligen avond gekend, want de boertjes uit het dorp gedroegen zich altijd heel kalm, heel wat bedaarder dan Sietske, „Droom na die drukte weer niet van spoken," plaagde Ben en hij kroop alvast een beetje dichter bij den druktemaker, om, als er iets gebeurde, er bij te zijn!!! „Blijf nou nog een dag," zei de boer den volgenden dag tegen de jongens en Ben, zooals altijd bij de hand, waagde op te merken, dat ze onmogelijk konden blijven, want dat hun centen op waren. „Wel, dan eete jullie vandaag mèr bij ons," sprak de man, waarop de zaak dus was opgelost. „Al weer een dag voor niks te eten," grinnikte Sietske en hij kleedde zich aan en was vast van plan er een gezellige dag van te maken. En of 't gezellig was, nou reken maar. Alleen de koeien en varkens, de kippen en geiten, die waren dien dag niets tevreden. Ze bespraken druk de brutale streken van de drie vreemdelingen en keken 's avonds héél nijdig, toen ze naar hun stal werden gebracht. mocht zijn. Het personeel is daarop ontslagen, doch de leiders zullen nog bij den minister op audiëntie gaan. daar de minister vergun ning voor een jaar verleend had. De zaak was pas opnieuw gemeubileerd en er waren vijf tafels in gebruik genomen. Ook was er juist een andere speelgelegenheid te Schiebroek ge opend. IR. MUSSERT AANVAARDT DEBAT. oPEN BRIEF AAN IR. ALBARDA. Op uïtnoodïging, die verleden week als open brief in Het Volk Is verschenen, en waar in ir. J. W. Albarda. politiek leider der S. D. A. P., zich bereid verklaarde om onder eenige voorwaarden met den leider der nationaal- socialistische beweging te debatteeren,echter niet tegelijk met anderen, publiceert thans ir. A. A. Mussert een antwoord als open brief aan den heer Albarda, waarin hij ten eerste weerlegt, dat hij gezegd zou hebben zijn tegen standers zijn systeem te zullen opleggen, ver der zijn doel toelicht, n.l. de strijd voor de toekomst van het volk, waartoe het verdwij nen van alle politieke partijen voorwaarde is, en vervolgens er óver klaagt dat hem minder pubiicatiegelegenheid ten dienste staat dan zijn tegenstanders, die pers en radio ter be schikking hebben, terwijl den heer Mussert twintig minuten zendtijd geweigerd werd. Derhalve weigerde hij van wat hem wel ter beschikking stond iets af te staan voor debat, waarbij de sociaal-democratie gepropageerd kon worden. Omdat echter de meening' schijnt te hebben post gevat, dat hij niet zou durven debatteeren, of het niet kunnen, zal de heer Mussert „voor de eerste en de laatste maal een avond daarvoor verknoeien", waarbij hij de spreektijden vaststelt op 30 minuten voor prol. De Vries, 30 minuten voor ds. Horreüs de Haas en 45 minuten voor hemzelf. Voor repliek zijn de spreektijden 10. 10 en 15 minuten. Ir. Mussert heeft er geen bezwaar tegen, in dien de heer Albarda de plaats inneemt van ds. Horreüs de Haas en de nieuwe voorzitter van den Vrijheidsbond de plaats van prof. De Vries. Het verzoek om alleen tegen de sociaal de mocratie te spreken kan hij echter niet in willigen, daar hij de S. D. A. P. niet aan een agitatiemiddel wil helpen. Nu ir. Albarda verzocht heeft om onthou ding van alle teekenen van bijval, afkeuring enz. bij de toehoorders, verzoekt ir. Mussert applaus toe te laten, persoonlijk staat hij er voor in, dat ordeverstoring niet geschiedt. „Bezielde menschen", aldus ir. Mussert, „moet men m.i. nooit verlagen tot wassen beelden". Tenslotte zegt ir. Mussert te vertrouwen, dat zijn brief volledig in Het Volk zal worden op genomen, zooals de brief van den heer Albar da volledig in Volk en Vaderland is afge drukt. „GRUWELPROPAGANDA". EEN DUITSCHE VERGISSING- Twee verslaggevers van het weekblad „Het Leven", die zich deze week naar Duitschland hadden begeven voor een reportage over den nood onder de Hollanders in het Rijnland, werden' :te Duisburg, plotseling aangehouden en naar het Polizei-Presidium geleid, waar zij als verdacht van „Gruwelpropaganda" tot laat in den avond werden vastgehouden. Tusschenkomst van den Hollandschen con sul te Duisburg, den heer Van Lith, was noo dig om het misverstand op te helderen, doch de heeren smaakten dan ook de voldoening, het politiebureau te kunnen verlaten, voor zien van een'officieele vergunning van de politie om hun werk vóórt te zetten. De Hoofdcommissaris van Duisburg heeft den Hollandschen- consul zijn verontschuldi ging aangeboden voor het voorgevallene. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 24 OCTOBER HILVERSUM 296 M. 8.00 AVRO. Gramofoonmuziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Kamermuziek door het Hofstad Strijkkwar tet. 11.00 Kook- en Bakpraatje door mevrouw B. Lotgering—Hillebrand. 11.30 Vervolg ka mermuziek. 12.00 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. Afgewisseld door gram. muziek. 2.30 Omroeporkest. 3.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 4.00 Zangvoordracht door Annie Hermes. 4.30 Radio-Kinderzang o.l.v. Jacob Hamel. 5.00 Halfuur voor kleinere kinderen door 'mevr. Ant. van Dijk. 5.30 VPRO Bij bel ver tellingen voor jonge men schen. Sara; Ds. Aris. Amsterdam. 6.00 AVRO Gramofoonmuziek. 6.30 R.V.U. Cursus: De Utopia van Thomas Morus, door Dr. C. D. J. Brandt: Het leven van Thomas Morus. 7.00 AVRO. Gramofoonmuziek. 7.30 Engelsche les voor gevorderden door Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Concert door Hans Schindler en zijn orkest. 9.30 Radiotooneel. De kringloop van het verlangen, van Hans Notanek. Vert. Gustav Czopp. Regie Kommer Kleijn. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Vaz Dias 11.10 Aan sluiting met het House of Lords te Den Haag. Hongaarsche muziek door Jancsi Ba- loch's Hongaarsch Zigeunerorkest. 11.30 Aan sluiting met het Grand Hotel Café-restaurant Central te Den Haag. Concert door Tom v. d. Stap en zijn tien witte raven. 12.00 Sluiting, HUIZEN 1875 M. 8.00 K.R.O. Morgenconcert. 10.00 Gram. muziek. 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor L. H. Perquin O.P. 12.00 Pol. ber. 12.15 Het Weensche Radio Octet o.l.v. Dita Schmetter- ling. 1.00 Gram. muz. 1.15 Verv. concert. 1.45 Rustpoos. 2.00 Vrouwenuurtje, 3.00 Verv. Concert 400 KRO. Orkest o.l.v. Joh. Gerrit sen. 4.50 Gram. muz. 5.10 Orkest. 5.30 Pater H. Geurtjens: Zwarte bloemen en bloesems, 5.50 Orkest. 6.40 Esperanto cursus door P. I-ïeilker. 7.00 Pol. berichten. 7.15 Gram. muz. 7.25 Katholieke Radio Volksuniversiteit. Theologie IV. Prof. Lect. Jos. van Wely O.P.: Oude Oude en nieuwe erfkracht. 7.4-5 Ver bon dskwartier'tje. 8.00 De KRO-boys o.l.v. P. Lustenhouwer. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Aanslui ting met het R.K. Parochiehuis te Budel. Ge varieerd pragramma. 9.30 KRO-koor o.l.v. Gerard Vermeulen. 9.40. De muzikale clown, hoorspel door J. v. H.: KRO. Kleintooneel. 10.05 KRO. koor. 10.15 KRO-boys. 11.20 Gram. muz. Hoospelletje. 10.55 KRO-Boys. 11.20 Gram. muz. 12.00 Sluiting. DAVENTRY 1-554 M. 12.20 Orgelconcert. 12.50 Concert, door het Paramount Astoriaorkest o.l.v. Frank Can- tell. 4.50 Concert. 7.40 Concert door het Radio Militair orkest. 10.45 Lew Stone en zijn Band,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 4