Bdm§ê§k$k. Suikerziekte. |yL-y H p j?J - WEER DESKUNDIGEN AAN HET WOORD. 51e Jaargang No. 15440 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- èn Feestdagen Dinsdag 24 October 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN per week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post f 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week O.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65 franco per post ;'0.72y4- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 e- Redactie 10800 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: I5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0 30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f 250- Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Duim f75-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 24 October. Het Vreemde Proces. Gisteren had de tweeëntwintigste zitting plaats van het proces inzake den Rijksdag brand. Het einde is blijkbaar nog zeer verre. Aangezien de algemeene belangstelling zelfs voor de schokkendste aller gebeurtenissen geen langer leven beschoren is dan ten hoog ste negen dagen een feit dat door zeer knappe publicisten op grond van langdurige ervaring is vastgesteld moet ik wel aanne men dat velen van u, lezers van dit blad, sinds de negende zitting van het Rijksge rechtshof de verslagen niet meer geregeld ge volgd hebben. Daarin gaat gij dan accoord met de publieke tribune in de rechtszaal-zelf, die met den dag leeger wordt. Alleen een on verwachte gebeurtenis, -b.v. dat v. d. Lubbe aan het praten ging. zou haar opnieuw kun nen deen bezetten. Tot dusver volhardt van der Lubbe evenwel nog steeds in zijn houding. Hij laat het hoofd hangen, antwoordt met „Ja" of „Neen" of met nietszeggende vaag heden, soms bestaande in „Ja-neen" of „Neen-ja", en nog steeds is niet duidelijk of hij simuleert dan wel index-daad in een toe stand van driekwart versuffing verkeert. Het proces zelf wordt er evenmin duide lijker op. Na tweeëntwintig zittingen bepalen de bereikte resultaten zich nog immer tot de bekentenis va nVan der Lubbe, en blijft het duister waarop de beschuldiging tegen de overige vier verdachten eigenlijk is geba- seert. Gisteren zijn er drie deskundigen ge hoord. Brand-deskundigen, genaamd dr. Josse, dr. Schatz en dr. Wagner. De eerste is „Geheimrat" en professor, de tweede alleen maar chemicus, de derde „Oberbranddirek- tor". Zij hebben, volgens de beste tradities der deskundigheid, elkaar op verschillende punten tegengesproken, maar éen ding kan men uit hun verklaringen afleiden: van der Lubbe kan dexi brand niet alleen gesticht hebben. Dit zou van belang zijn, als nu maar iets van mededaders aan den dag was geko men. Maar dat is er niet. Dr. Schatz en dr. Josse meenen dat v. d. Lubbe alleen als „af- leidings-manoeuvre" op het balcon is geklom men en betwijfelen dus zelfs zijn hoofd daderschap. Volgens hen is hij gestuurd door anderen. Door wie? Er is een heele theorie over een zelf-ontbrandende vloeistof, die in de zaal gebruikt moet zijn- en die zeer waar neembaar moet zijn geweest vanwege de car- bol-lucht en het prikkelende effect op de reukorganen.' „Kan die voorbereiding van de brandstichting twee etmalen tevoren hebben plaats gehad?" vraagt Dimitrof. „Neen", zegt dr. Schatz positief, en Dimitrof is zeer tevre den, want er is al vastgesteld dat hij zich ge durende die twee etmalen niet in Berlijn bovend. Het is een vreemd proces. Heel vreemd. De Nazi-regeering is verzot op deskundigen, maar zij xxioet, de verslagen van gisteren le zende, er minder verknocht aan geraakt zijn. Nog een paar uur deskundigheid en alle theorieën betreffende den Rijksdagbrand staan op losse schroeven, van de eerste tot de laatste toe. Er is nu al niet veel meer van over. En wat den verdachten betreft is niet alleen Dimitrof er veel beter voor komen te staan, maar v. d. Lubbe's positie als hoofd dader lijkt ook erg twijfelachtig geworden, zonder dat een der anderen deze leidende rol heeft moeten overnemen. Wel heeft men in de richting van Torgler gezocht, maar tot dusver zonder resultaat. En u weet hoe gunstig de getuigenverkla ringen juist voor dezen eenigen Duitscher onder de verdachten voortdurend zijn ge weest. U had "net althans kunnen weten, als u al de tweeentwintig verslagen van a tot z gelezen had. De mogelijkheid doet zich voor dat dit won derlijke proces, na nog eenige weken trage voortzetting, in. in betrekkelijke vergetelheid sneeft. Natuuiiijk zullen requisitoir, pleidooien en uitspraak een oplevende belangstelling brengen, maar als wereldgebeurtenis, als be wijsstuk van „een communistisch interna tionaal complot om het Westen van Europa te overmeesteren" schijnt het nu al volko men mislukt. Natuurlijk heeft het Gerechts hof niet de taak om zooiets aan het licht te brengen dat oordeelt alleen over de schuld der vijf verdachten maar de Duitsche re geering heeft deze grondoorzaak van dien geruchtmakenden binnenbrand in een over- bodig-geworden gebouw luidkeels van de daken geproclameerd. De belangstelling in het buitenland zakt met den dag. Het gedebatteer met buitenland- sche dagbladen is opgehouden, want de bui- tenlandsche dagbladen zijn zich allang weer voor dingen van werkelijke wereldbeteekenis gaan intei'esseei'en. Het Hof, het Openbaar Ministerie, de advocaten en de verdachten harrewarren met de deskundigen, en moeten zich wel gevoelen alsof zij allen met elkaar in doornig struikgewas verward zijn geraakt. De journalisten die erbij zitten ik kan me hun gevoelens zonder moeite voorstellen ver tellen elkaar natuurlijk, dat ze nog nooit zoo'n zonderling proces hebben meegemaakt, en snakken naar ander, boeiender of belang rijker werk. Slechts de theoretische kans op een plotselinge wending, die eindelijk een vaste koers aan het geval zou moeten geven, rest R. P. EEN ORKEST ONDER SOPHIE KIEHL. Mevrouw Sophie Kiehl, dochter van den tooneelspeler August Kiehl, die destijds een onzer bekendste damesdirigenten was, heeft, na zich geruimen tijd uit het Nederlandsche muziekleven teruggetrokken te hebben en een tournee door het buitenland te hebben ge maakt, weder een orkest geformeerd, waar mede zij weldra in den lande hoopt te con certeeren. DE HEER J. W. VAN SANTÉ Jr. BEDANKT ALS RAADSLID. MR. C. BLANKEVOORT ZMN OPVOLGER. Hel afgetreden raadslid de heer J. W. van Santé Jr. De voorzitter van het Centi-aal Stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Haai'lem maakt bekend, dat van heden af ter secretai-ie der gemeente, 6e afdeeling. Gedempte Oude Gracht no. 18, voor een ieder ter inzage is nedergelegd zijn besluit tot benoemd-verklaring van Mr. C. Blankevoort als lid van den gemeenteraad, noodzakelijk geworden door het bedanken als zoodanig door den heer J. W. van Santé Jr. Mr. C. Blankevoort, die de benoeming aan vaardt, oefent, als bekend, reeds vele jai*en de advocatenpractijk in onze stad uit. Wat zijn politieke functies betreft: Mr. Blankevoort volgde twee jaar geleden den heer Soi'gdrager op als voorzitter van de af deeling Haarlem van den Vrijheidsbond en is ook voorzitter van de onder-centrale Haar lem van dien bond. Voorts is de heer Blankevoort bestuurslid van de afdeeling Haarlem van „Volksonder wijs", secretaris van de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Genootschap tot zede lijke verbetei'ing der gevangenen en secreta ris van de afdeeling Haarlem van de Natio nale Vereeniging tot bestrijding van den woe ker. De heer van Santé deelde ons mede, dat hij bedankt heeft omdat hij het voortdurend drukker krijgt en steeds minder tijd aan zijir raadslidmaatschap kan besteden. Het nu afgetreden raadslid kwam in 1925 voor het eerst in den Raad als opvolger van mevr. Willekes Macdonald en voor den twee den keer als opvolger van den heer J. de Breuk. Bij de verkiezingen kwam de fractie van den Vrijheidsbond daarna van 4 op 3. De heer Van Santé trad toen weer uit den Raad, maar werd weer raadslid na het over lijden van den heer Vincent Loosjes. DOODELIJK ONGELUK IN DE HAARLEMMERLIEDESTRAAT. KIND DOODGEREDEN. Hedenmorgen ongeveer half elf is in de Haarlemmerliedestraat een ernstig ongeluk gebeurd. Daar reed een vrachtauto van de Gemeentereiniging heel langzaam door de straat. Plotseling liep een 3 1/2-jarig doch tertje van den heer Versteeg spelend voor dien wagen. Het werd overreden en onmid dellijk gedood. Leden van den Ongevallen- dienst brachten het lijkje per ziekenauto van de firma Mathot naar het Sint Elisa beths Gasthuis. 't Letterlijke zoet des levens Is verkrijgbaar, maar 't is duur. Nu het nog weer duurder zijn zal, Wordt de nasmaak bijna zuur. Als in Indië de voorraad Van het suikerrietproduct Steeds maai- toeneemt, daar de verkoop Naar het moederland niet lukt; Als de suikerbietenbouwers In ons landje, gaan gebukt Onder nood en hun positie Moet door steun wat opgesmukt; Dan ben ik, als niet deskundig, Niet gerechtigd tot critiek. Maar dan mag ik toch wel zeggen: Nederland is suikerziek. Was ooit iets zoo zuur van bijsmaak, Iets ooit bittei-der-als-gal. Hebt u 't ooit zoo zout gegeten Als dit suikerzoet geval? P. GASUS. Salariscongres gaat niet door. Nu ambtenaren niet protesteeren mogen. Het bestuur van de Centrale van vereeni- gingen van personeel in 's rijks dienst heeft na het elders in dit nummer vermelde be sluit van de regeering, luidende „dat de amb tenaar zich zal onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid", aan alle onderdeelen der centrale medegedeeld, dat het openbaar salariscongres van Zater dag 28 October in den Dierentuin te 's-Gra- venhage niet zal doorgaan. HET CASINO IN ZANDVOORT WORDT GESLOTEN. NA DINSDAGAVOND GEEN STRAPERLO MEER! De directie van het Casino in Zandvoort had toestemming gekregen om tot 31 Octo ber het bedrijf voort te zetten en zooals we reeds meldden hebben het Casino en het be hendigheidsspel Straperlo daar zich de laatste dagen in een zeer drukke belang stelling mogen verheugen. Thans is ook daar een einde aan ge komen, De brief van den minister van Justitie over het staken van straperlo, spi- ralo enz. heeft tot gevolg gehad dait men zich vandaag (Dinsdag) nog wel in het Casino en bij de tafels van het behendig heidsspel kan vermeien, maar dat het mor gen (Woensdag) afgeloopen is: het Casino zal gesloten worden na vanavond. Naar wij vernemen zal de laatste avond een eenigszins feestelijk karakter dragen. Max Tak zal met zijn orkest komen en een varété-nummer staat bovendien op het programma. De laatste avond van straperlo. In Duitschland is de „week van het hand werkgevierd. Te Berlijn trok een optocht van 50.000 handwerkers door de stad. Twee afbeeldingen uit den 12 k.m. langen stoet. Visschers met een reuzenkarper. Daar onder schoorsteenvegers in volle activiteit Hoe kivam u. d. Lubbe aan een stuk gordijn Torgler's verdediger is ongesteld. (Zie ook pag. 3) BERLIJN. 24 October. (VD.) Vandaag wordt opnieuw een aantal deskundigen gehoord, na dat het verhoor van gisteren heeft uitgewe zen, dat de bi-andstichting in de groote Rijks- óagzaaï door zelf ontbrandende vloeistoffen moet zijn geschied. Voorts worden acht getui gen gehoord, die opheldering moeten geven over het oponthoud en de werkzaamheden van Torgler op den dag van den brand, onder hen bevinden zich de communistische fractie-se cretaresse, Anna Rehme en de communisti sche journalist Birkenhauer. uit Essen, de nat. socialistische Rijksdagafgevaardigden Karwahne uit Hannover, en Freij uit Mun- chen, en verder de nationaal-socialïstische bedrijfscellenleider Kroyer uit Linz. die in den middag van 27 Februari in den Rijksdag een opvallende ontmoeting zou hebben gehad met Torgler, die in gezelschap van een onbekende zou zijn geweest. In de advocatenbank wordt de plaats van Torgler's advocaat Dr. Sack in genomen door diens compagnon. Dr. Pelk- mann, die Dr. Sack tijdelijk vervangt, aange zien Sack lijdende is aan een hevige catarrhe. Hij zal echter trachten zoo mogelijk reeds over eenige uren weer aanwezig te zijn. Dadelijk na de opening verklaart de deskun dige ingenieur Dr. Werner dat hij aan de ver klaringen van den deskundige Josse niets heeft toe te voegen en dat hij diens rapport geheel onderschrijft. De deskundige Dr. Schatz stelt den senaat dan voor dat hij de werking van de door hem geconstateerde zelfontbrandende brandstof zou demonstreer en. De proc. generaal Dr. Werner acht het nood zakelijk dat bij dit experiment ook wordt on derzocht of men bij personen die zich ermee hebben bezig gehouden de lucht er van kan bespeuren. Dr. Schatz zegt dat dit afhankelijk is van den reukzin van degenen die aan het onder zoek deelnemen doch dat de reukzin bij ver schillende personen zeer. verschillend is ont wikkeld. Torgler vraagt den deskundige of het be kend is dat in de aanklacht wordt geconsta teerd dat- de stoffeerder Borschart een ver brand stuk stof dat naast het jasje van Van der Lubbe in de gang van de groote zaal werd gevonden, heeft geïdentificeerd als een stuk van het gordijn van de stenografenkamer. Torgler vraagt verder hoe de deskundige dit feit in overeenstemming kan bi'engen met zijn gisteren ontwikkelde stelling dat Van der Lubbe in het geheel niet in de plenaire zaal is geweest. Pres.: „Elk der bij het proces betrokkenen moet het verhandelde nauwkeurig volgen. Ik heb dat ook den deskundigen steeds voorge houden. Er is een stuk gordijn gevonden en dat zou er voor spreken, dat Van der Lubbe toch eenmaal door de groote zaal heeft ge- loopen. De deskundige heeft daarop geantwoord: „Dat moet ik dan wel gelooven". Dimitrof wil eenige vragen stellen aan alle deskundigen, waarbij de president hem waar schuwt dat hij geen vragen van algemeene strekking die als pleidooi bedoeld zijn zal toelaten. Dimitrof vraagt aan de deskundigen hoe het feit dat kort voor den brand niets opval lends en verdachts is gemerkt in overeenstem ming is te brengen met het feit, dat een zoo groote brand in zoo korten tijd kon ontstaan. De president wijst deze vraag af, omdat zij niet aan de deskundigen behoort te worden ge steld, maar door de justitie en de verdedigers misschien iix hun requisitoir en hun pleidooien kan worden behandeld. (De zitting duurt voort.) KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN. De laagste worden gespaard. BESPAKING VAN 1 MILLIOEN. Thans is een wetsontwerp ingediend tot tijdelijke korting der Indische pensioenen onderstanden en gagementen van gewezen Indische landsdienaren, locale ambtenaren en bijzondere leerkrachten. De korting bedraagt, naar wij in de Tel. vermeld vinden, voor pensioenen, onderstan den en gagementen van f 2200 of meer 's jaars 17 pet. Op de overige pensioenen, onderstanden en gagementen wordt gekort: a. indien de betrokkene in Nederlandsch-Indië verblijf houdt, 18 pet. waarvan de eerste f 200 vrij zijn; b. indien de betrokkene buiten Neder landsch-Indië verblijf houdt 22 pet. met f 500 vrij. De korting wordt voor personen, die op den lsten Januari van het jaar twee of meer kinderen beneden den leeftijd van 19 jaar geheel te hunnen laste hebben, voor elk der kinderen, die op dat tijdstip op een inrichting van lager of verder reikend on derwijs gaan, verminderd met 2 pet. van het bedrag, dat jaarlijks aan pensioen, onder stand of gagement werd toegekend, tot een maximum van f 120 per kind, met dien verstande dat voor vijf of meer in de ter men vallende kinderen de vermindering zal bedragen 10 pet. van eerstbedoeld bedrag tot een maximum van f 600. Wanneer door denzelfden persoon meer De Fransche regeering Daladier is gevallen als gevolg van het voorstel tot verlaging der ambtenaarssalarissen. pag. 3 Immigratiemoeilijkheden in Palestina: pl.m. twintig duizend aanvragen afgewezen. pag. 3 De Japansche minister van oorlog Araki richt dreigende taal tot Rusland. pag. 3 In het Rijksdagbrandproces heeft een des kundige als zijn meening te kennen gegeven, dat de brand door middel van zelfontbran dende vloeistof gesticht is. pag 3 De voortzetting van het proces-Van der Lubbe Dag. 1 De regeering heeft beslist, dat ambtenaren zich dienen te onthouden van actie tegen de overheid en haar beleid. pag. 4 Tengevolge van het regeeringsbesluit tegen actie van ambtenaren, zal het salariscon gres in Den Haag niet doorgaan. pag 1 Ingediend is een wetsontwerp om korting toe te passen op de Indische pensioenen. pag. l De K.N.A.C. zal uitvoerige statistieken publï- ceeren over wat de Veiligheidslaan leerde. nag 4 Het Nationaal Jongerenverbond wekt op geen gelukstelegrammen meer te kcopen. daar de A. J. C. en de N. B. A. S. in de opbrengst deelen. oag 4 De kantonrechter te Deventer heeft die met een zwart hemd liep. veroordeeld op grond van het uniformverfcod. pag. 4 Het casino te Zandvoort wordt gesloten. na? 1 De heer J. W. van Santé bedankt als raads lid en wordt opgevolgd dcor mr. C. Blan kevoort. pag 1 De Haarlemsche wethouders krijgen presen tiegeld. Raadsbesluit door de Krcon vernie tigd. pag. 6 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Het Vreemde Proces. pag. 1 W. Sch.K. Pk.: Met ons orgel op stap. 7 K. de Jong: Concert der H. O. V. Kunst kring Heemstede. rv" 7 H. G. Cannegieter: Kindervoorstelling van het V.A.R.A.-tooneel. pag. 7 Damrubriek. pag 9 dan één pensioen, onderstand of gagement rechtstreeks of indirect ten laste van de Indische openbare geldmiddelen wordt ge noten, worden deze pensioenen, onderstan den of gagementen voor de toepassing van de korting bijeengesteld. Het bedrag van de korting wordt naar boven afgerond tot volle guldens 's jaars. De besparing zal voor het Rijk f 7 mil- lioen 's jaars bedragen. De thans voorgestelde tijdelijke korting blijft aanzienlijk achter, zegt de minister, bij de daling van de indexcijfers der kosten van levensonderhoud sedert 1928, terwijl zij 'ongeveer gelijken tred houdt met de prijs daling. die zich als gevolg van de huidige crisis heeft voltrokken. Waar een zeer groot aantal van de In dische gepensionneerden en gegageerden in Nederland verblijf houdt, dient ter voor koming van ongelijkheid van druk, reke ning te worden gehouden met het feit dat met name voor de lagere inkomens de draagkracht hier te lande veel geringer is dan in Indië, welk feit ook duidelijk tot uitdrukking komt in het verloop der tarie ven van de op het inkomen drukkende be lastingen in beide deelen des Rijks. Verder, zoo wordt gezegd, vordert de bil lijkheid, dat de lagere pensioenen en gage menten zooveel mogelijk gespaard worden. De regeeering is bereid om voor de oud gedienden nog een stap verder te gaan en wel door een verruiming van de te hunnen behoeve in 1921 in het leven gei'oepen bij zondere steunregeling. BEZWAREN TEGEN AMSTERDAM'S BEGROOTING. REGEERING WIL WIJZIGINGEN IN HET ONTWERP. Naar de Tel. verneemt heeft de regeering aan B. en W. van Amsterdam medegedeeld geen genoegen te kunnen nemen met de be grooting, zooals deze voor 1934 is ontworpen. In de eerste plaats verlangt zij dat de 9 12 millioen gulden crisisuitgaven uit. de gewone middelen en niet uit het Crisisfonds bestre den zullen worden. In de tweede plaats zal een aanvang gemaakt moeteix worden met de overbrenging naar den gewonen dienst van de crisisuitgaven, welke op vorige begrootin gen uit buitengewoon werden bestreden. Bo vendien wordt er bezwaar gemaakt tegen het voorstel om voor den gewonen dienst te be schikken over de f 1.250.000 uit het Brandver zekeringsfonds. Deze eischen van de regeering baren B. en W. der hoofdstad uiteraard de grootste zorgen, vooral als men daarbij in aaxxmerking neemt dat uit het Gemeentefonds zooals bekend is ongeveer f 3.750.000 minder ont vangen zal worden dan verwacht was.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1