Vaseline Chesebrough DINSDAG 24 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 DE N.Z.H.T.M. GOEDKOOPE DAGKAARTEN. Er zullen met Ingang van Maandag 30 October door as N.Z.H.T.M. dagkaarten voor de stad verkrijgbaar gesteld worden van 25 cent. Deze zijn den geheelen dag geldig op de lijnen: SchotenBlauwe brug, Station—Bloemendaal, Stations Julianalaan StationZijlweg Overveen, StationLekl- sche vaart en Amsterdamsche poortLeid- schevaart. 30 cent moet betaald worden als de lijnen naar Heemstede en Bentveld daarbij geno men worden. Voor de Stads-weekkaart wordt f 1.50 be rekend, voor Bentveld en Heemstede daar- bij wordt het f 1.80. In een prospectus zegt de directie der tram: De capaciteit van onze vervoermiddelen 3s groot; we kunnen die echter nog sterk uitbreiden zonder evenredige verhooging onzer bedrijfskosten. Veel reizen leidt dus tot goedkoop reizen. Wij willen het nu omkeeren en door goed koop te laten reizen, veel doen reizen. Neem dus in uw en ons belang zoo spoe dig mogelijk een stamkaart en een dag of we°kkaart. Om dit te bevorderen verstrekt een onzer kantoren Tempeliersstraat. Leidschevaart of Schoten u tot en met 4 November 1933 de stamkaart (voor het opplakken van een foto) en één dagkaart kosteloos. UITVOERING VAN „DAS LIED VON DER GLOCKE". Men schrijft ons: De ruim tweehonderd zangeressen en zan gers tellende R.K. Oratoriumvereeniging te Haariem zal op Vrijdagavond, 3 November, een uitvoering geven van „Das Lied von der Glocke", het gedicht van Schiller op muziek van Max Bruch. Das Lied von der Glocke is gemeengoed van het Duitsche volk gewor den en gebleven. Wat zeer verklaarbaar is, omdat het. behalve een geniale behandeling van den vorm, al het gemeenzaams bevat, wat 's menschenhart kan ontroeren. In een cyclus van beelden voert de dichter het men- schsl'jk leven van de wieg tot het graf aan ons oog voorbij. De eereplaats onder de com ponisten, die op dit onderwerp hun krach ten hebben beproefd, neemt Max Bruch in. De R.K. Oratoriumvereeniging zal zijn werk uitvoeren. Als solisten zullen optreden de bij de Haar lemmers welbekende zangeressen To van der Sluys, sopraan en Annie Woud, alt. Boven dien zal het ongetwijfeld op prijs worden ge steld dat men op deze uitvoering kennis zal maken met twee voortreffelijke zangers Mar cus Plooyer als tenor en L. Bogtman uit Utrecht, een veelbelovende baryton. De Haarlemsche Orkestvereenigïng zal voor deze gelegenheid in versterkte bezetting op treden. Aan de voorbereiding is veel zorg besteed, zoodat mag worden verwacht, dat hier een mooie vertolking van „Das Lied von der Glocke" zal worden gegeven. „OORLOG AAN DEN OORLOG". Voor de leden der afd. Haarlem van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid zal op Za-rerdagavond 28 October in de muziekzaal van café-restaurant Brinkmann de heer Karei Baars het tooneelstuk „Oorlog aan den Oorlog" van J. C. Schroder en E. Benima voorlezen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Schutz, Kinderhuisvest 53. autoband met veis: Van Oostveen, Berkenrodestraat 42. armbandhorloge: Kenselaar. Ds Clerqstraat 79, kinderarmband: v. Boekei. Wouwerman- straat 81. heerenhandschoen: Asyl. Ridder straat 11. 1 bruine en 1 grijze hond; Schuit- vlot, Voltastraat 11. dameshandschoen: Tim mermans, Snelliusstraat 1. hengelstokken; Jolles. Oranjeplein 1. dameshandschoen; Zui- derveld. Floresstraat 99. gele hond: Torrer, Pijnboomstraat 118. zwart-bruine hond; Bur. van Politie. Smedestraat 9. handschoen; pet. ring m. sleutel; v. Eeken, Nachtegaalstraat 19, jas; v Soest. Mentawistraat 22, oranje kat; Vooges. Spiegelstraat 17 rood. witte kat; Klaasen, Leidscheplein 10. manchetknoop; Sondorp. Beresteynstraat 19, 1 pakie wasch- goed: v. d. Heyden. Beukenstraat 33, plaats bewijzen H.O.V., Koko. Mrt. van Heemskerk straat 45. portemonnaie; v. Noordt. Bloemen- daalschestraatweg 74. rijw. bel.plaatje; Zoorn. Saenredamstraat 21, idem; Lederaarde, Slachthuisstraat 87, rozenkrans; v. d. Sluis, Floresstraat 114. ring; Franken. Hooger- woerdstraat 43 rd.. rozenkrans: Klein, Krom 39 regenjas: Glazenmaker, Leadschestraat 17* rd damestasch; Schraar. Gasthuissingel 22. vulpen; Blijswijk, Bantamstraat 68, hon denzweep. EERSTE HAARLEMSCHE BERICHTEN DIENST Met medewerking van het bestuur van de afd Haarlem der Ned. Vereen, van Huisvrou wen is hier ter stede opgericht de „Eerste Haarlemsche Berichtendienst", ten behoeve van die huisvrouwen, welke eene telefonische aansluiting hebben, maar in wier woning, door afschaffing van dienstbode, werkzaam heden buitenshuis enz., vaak niemand aanwe zig is. Wie zich nu bij den nieuwen dienst aan sluit krijgt in den Telefoongids achter haar naam het telefoonnummer vermeld van den berichtendienst, die voor de huisvrouwen op dezelfde wijze werkt als de Dokters Centrale voor de doktoren. De telefonische boodschap pen worden door den dienst ontvangen en later aan de betroKkenen overgebracht. In den abonnementsprijs is begrepen hei extra bedrag .verschuldigd voor de vermelding van het tweede telefoonnummer in den tele foongids. Van wie met vacantie gaat worden t. vacan- tieadres en de duur der afwezigheid genoteerd opdat de berichtendienst de noodige inlich tingen kan verschaffen. DE WERKLOOZEN. BRANDSTOFFENTOESLAG GEVRAAGD Het raadslid de heer L. Peper heeft de vol gende schriftelijke vraag aan B. en W. ge zonden: Ofschoon de weersomstandigheden dit al lang noodzakelijk maken, wordt er. tot nu toe, van gemeentewege geen brandstoffen- toeslag verstrekt aan de werkloozen. Willen B. en W. den Raad mededeelen, wan neer met deze verstrekking begonnen wordt? Willen B. en W. voorts den Raad mededee len of zij. ten aanzien van het verstrekken van kleeding en dekking, zoodanige spoed en soepelheid willen betrachten, als de behoef te in de gezinnen der werkloozen noodzake lijk maakt? NED. VEREENIGING VOOR RADIO- TELEGRAFIE Woensdagavond 25 Oct. zal in het clublokaal van de afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging aan het Klein Heiligland het ra dio-seizoen geopend worden. SPEELTUINVEREENIGING „MEERLEBOSCH" Ter gelegenheid van het tweejarig bestaan der Jeugdtooneelgroep van de Speeltuinver - eeniging „Meerlebosch" zal een feestavond worden gegeven op 28 October in het club gebouw aan de Nachtegaalstraat. Voor het eerst wordt opgevoerd „Woutertjes Jeugd", uit ideeën van Multatuli in d$ bewerking van Ab Wiegmink. Verder van „De Gouden Pan toffel", Chineesch spel op Chineesche wijze aangebracht, bewerking Sikko Drijber. Muzi kale medewerking van The Hawain Singers, jeugdgroep der Amsterdamsche A.F.L.C.B. Vrijdag 3 November is er de eerste lezing van Dr. Smit over: Eerste Hulp bij Ongeval len, Tenslotte Dinsdagavond 7 November: damsimultaan wedstrijd door den heer J. B. Sluiter Jr. voor ouders en kinderen. SCOUWBEURG JANSWEG. Donderdag 26 October zal in bovengenoem- den schouwburg door ..De Vereenigde Schouwspelers", Directie Pierre Mols, een volksvoorstelling worden gegeven van het groote successtuk „De rozenkrans" naar het bekende boekwerk van Florence Barcley. HET PROVTNrTALE WEGEN PLAN. DE WEG AALSMEER—UITHOORN. Van het Statenlid P. Heilker zijn de vól gende vragen bij Ged. Staten ingekomen. 1. Kunnen Ged. Staten meedeelen, in hoeverre de voorbereiding is gevorderd tot uitvoering van het plan tot aanleg van het wegtraject Aalsmeer-Uithoorn tot aan den Amstel? 2. Achten Ged. Staten het niet gewenscht en in verband met de voltooiing der brug over de Ringvaart bij Aalsmeer èn met het oog op werkverschaffing, spoedig te bevorderen dat een definitieve'regeling met de gemeente Uithoorn tot stand komt, opdat het werk zoo spoedig mogelijk wordt aangevangen? 3. Zijn Ged. Staten niet van oordeel, dat zoover moeilijkheden bestaan mochten bij de financieele regeling met genoemde gemeente in deze tijden, waarvoor ook van deze gemeente zware financieele offers gevraagd werden en worden, een meer tegemoetko mende houding moet worden betracht, waar bij de genoemde gemeente niet boven hare draagkracht wordt belast? Het antwoord van Ged. Staten luidt als volgt: 1. De voorbereiding van het traject Aals meerUithoorn is zoover gevorderd, dat een belangrijk deel der benoodigde gronden is aangekocht. Voor het gedeelte tusschen het Thamerhuis te Uithoorn en den Amstel al daar kon dit nog niet niet geschieden, om dat ten opzichte van een gewijzigd tracé, waartoe het gemeentebestuur den wensch te kennen heeft gegeven nog onder handelingen gaande zijn. 2. Ook Ged. Staten achter het met het oog op de verruiming van werkgelegenheid van groot belang, dat een en ander binnenkort zijn beslag krijgt. Zij zullen ook om deze reden een spoedige afdoening zooveel moge lijk bevorderen. 3. Het streven van Ged. Staten is daarop gericht, de aan het door het gemeentebestuur gewenschte tracé verbonden hoogere kosten zooveel mogelijk te beperken; het is billijk dat de gemeente althans een deel dier kosten draagt. VERKOOP ZEEMANSZEGELS. Zaterdag 21 October werd de stand in het postkantoor voor verkoop van de Zeemans zegels, gesloten. Totaal werd te Haarlem voor bijna f 1900 aan Zeemanszege,Ls "ver kocht. TOONEELVEREENIGING „VOORUITGANG". On Woensdag 25 October opent de arbeiders tooneelvereeniging „Vooruitgang" haar sei zoen. Opgevoerd wordt „de Schoone Slaap ster". een spel in drie bedrijven in Rythmisch Proza van Herman Heyermans. ESPERANTO-NIEUWS. Het aantal deelnemers aan den Centralen Nijmeegschen esperanto cursus, die Dins- dagsavonds van 6.40 tot 7 uur op de K. R. O. door den heer P. Heieker. hoofd eener school te Hoofddorp, wordt toegelicht, vermeerder de in één week tijds met bijna 800 personen. De oudste deelneemster is 81 jaar. De najaarsexamens der Federatie 'Mer- curiusdiploma) zullen dit jaar op 12. 13. 14 en 15 December worden gehouden. Ook Espe- ranto-correspondentie komt wederom op het programma voor. Dit is Model DONAR F. 130.- compl. geplaatst E.M.JAARSMA HAARDEN LAGE PRIJZEN NIEUWE MODELLEN 1953 UITERST ZUINIG Kon. Haordenfabriek E. M. Jaarsma, Hilversum (Adv. Ingez. Med NU goedkooper! mr mss 50 35 20 (Adv. Ingez. Med.) GELDLEENING VAN 200.000.—. NIEUW AGENDAPUNT VOOR DE A.S. RAADSZITTING. B. en W. stellen voor te besluiten: I. Behoudens goedkeuring van Ged. Sta ten met d-e N.V. Levensverzekering-Maat schappij Nillmij van 1859, gevestigd te Ba tavia, een geldleening van f200.000 aan te gaan en daartoe de volgende artikelen vast te stellen: Art. 1. Ten laste der gemeente Haarlem wordt aangegaan een geldleening tot een bedrag van twee honderd duizend gulden ff200.000) nominaal kapitaal, rentende vier en half ten honderd 'sjaars op schuldbe kentenis a pari. Art. 2. De aflossing op deze leening zal beginnen in 1938 en zal per jaar bedragen tenminste f 20.000. De gemeente behoudt het recht na 1 October 1S38 over te gaan tot versterkte aflossing, mits van het voorne men om daartoe over te gaan, ten minste drie maanden tevoren schriftelijk kennis wordt gegeven. Art. 3. Het bedrag der rente en der ver plichte aflossing als bedoeld in artikel 2, wordt jaarlijks op de begrooting der ge meente in uitgaaf gebracht en bestreden uit de gewone inkomsten der gemeente. II. Den Burgemeester te machtigen om voor en namens de gemeente de leenings-over- eenkomst op den voet van -dit besluit aan te gaan en voor de ontvangst van de gelden een schuldbekentenis af te geven. Voor den Politierechter. EEN EENVOUDIG JURIST. Er zijn niet alleen Staphorster boertjes op medisch gebied; men vindt ze, en wellicht in grooter aantal, op het terrein van het rechts wezen en die Staphorster boertjes verheugen zich nog dikwijls in de gunst van het pu bliek, dat onder den indruk komt van groote woorden en brutaal optreden. Zoo:n beunhaas op juridisch gebied was de veedrijver, die zich zelf een eenvoudig jurist noemde. Nu, eenvoudig was hij naar het uiterlijk ongetwijfeld, want hij verscheen voor den rechter zonder jas, in een blauw boezeroen en met loshangend vest, doch dat kwam, omdat hij nu verscheen in de kwali teit van verdachte en dan hoef je, dacht hij zeker, geen égards in acht te nemen. Dus had hij de juristen jas thuis gelaten en ver toonde zich als veedrijver. Toch had de zaak, waarvoor hij kwam, met de veedrijverij niets te maken; het was het naspel van iets, wat in de rechtzaal was voorgevallen. Hij was namelijk voor den kantonrechter als getuige opgetreden en toen had hij zich als getuige opeens in den mantel van den eenvoudigen jurist gestoken, den kanton rechter toevoegende, dat diens rechtspraak niet deugde. De kantonrechter gelastte hem te zwijgen, wat hij niet deed, integendeel, hij ratelde door, zoodat de kantonrechter er geen woord tusschen kon krijgen en hem be val de zaal te verlaten. Dat ging niet te vlug; stapje voor stapje achteruit schuifelend, ging hij voort met het demonstreeren van zijn tegenzin in het ge velde vonnis en de veldwachter, die toezicht had in de zaal, maakte aan de juridische ontboezemingen een eind door hem in de getuigenkamer te brengen. De rechtszitting werd voortgezet. In de ge tuigenkamer viel het den eenvoudigen jurist echter in, dat aan het getuige zijn nog een zekere financieele kant zat en zijn rechts gevoel drong hem ertoe, op klompen langs een andere deur de rechtszaal weer binnen te treden en zijn getuigengeld op te vorde ren. wat ten gevolge had, dat de veldwachter hem voor de tweede maal en nu voorgoed verwijderde. Hij had zich inmiddels de sympathie ver worven van een anderen bezoeker, die ver klaarde, dat de kantonrechter een oplichter was, vanwege het onthouden van getuigen geld. Nu moest de veedrijver zich verantwoor den, omdat hij bij een terechtzitting op schudding had veroorzaakt en zich na het door het bevoegd gezag gegeven bevel, niet had verwijderd. Daar kwam de jurist om den hoek; hij be streed de dagvaarding, want daarin stond, dat hij opschudding had veroorzaakt, heb bende hij toch gezegd enz. Dat „hebbende hij toch", dat had het hem gedaan en nu bleek, dat hij behalve een eenvoudig jurist ook een eenvoudig taalkenner was, want hij legde den nadruk op het woord toch, zoodat hij er uit las, dat hij na het bevel toch had gezegd van die rechtspraak, dus tweemaal opschudding had veroorzaakt en later met die klompen nog eens. Hij zoch zijn heil in dat toch.; accentueer de dat zonder ophouden en zette er kracht bij door den arm uit te strekken, stompte het woord als het ware de lucht in. Dat „toch" hier „immers" beteekent, ging boven zijn bevatting als eenvoudig jurist. Ook ontkende hij nog, dat de kantonrech ter hem had gelast heen te gaan, zoodat de ambtenaar van het O. M. en de deurwaarder er nog aan te pas moesten komen om te getuigen, dat die last wel degelijk was ge geven. Toen slaakte hij de verzuchting: „Nu ben ik er toch werkelijk beroerd van" en hij ging den ambtenaar zeggen, dat deze de waar heid niet sprak, maar de Politierechter snoerde hem gauw den mond; hij had ver dachte al eerder gezegd, dat deze zich be hoorlijk had te gedragen. Nu was het wel letjes. De officier van justitie noemde het optre den voor den kantonrechter ergerlijk en eischte acht dagen gevangenisstraf; de Po litierechter was het er in alle opzichten mee eens, dus ook met de acht dagen. Waar zoo de liefde viel Er waren een jongen en een meisje en die hadden elkander lief. maar zooals het meer gaat. vond de familie van het meisje hem harer niet waardig en broers van het meisje hadden zich er zelfs over uitgelaten, den jongen hun misnoegen op hardhandige wijze te zullen doen gevoelen, wat voor dezen weer aanleiding was om een dolkmes te koo- pen, teneinde zijn aanstaande zwagers daar mee van het lijf te houden. Maar al zulke harrewarrerij werkt op een mensch z'n zenuwen en dan is er niet veel noodig voor een catastrophe. Die kwam, maar niet tusschen de zwagers, doch tusschen de gelieven. De meest onnoozele oorzaak kan ruzie brengen, in dit geval waren het drie centen, waarmee de jongen een broertje van het meisje verblijd had. Of het nu was, dat zij zich vroegtijdig van de contróle over de uit gaven van haar aanstaanden man wilde ver zekeren, dan wel of ze haar broertje de drie centen misgunde, bleek niet, mogelijk is zelfs, dat zij uit een opvoedkundig oogpunt handelde, in elk geval, ze maakte ruzie over de drie centen en zei, dat ze wegging. Dat was te veel voor de zenuwen en nu trok hij dat rampzalige dolkmes, dat voor de zwagers bestemd was en stak. Men zij gerust, het was niet doodelijk, het had gelukkig maar heel weinig te beteeke- nen, maar de jongeling dacht het ergste na den steek en het meisje zei wellicht, dat ze dood was, alles voldoende, voor den jongen om zich als moordenaar bij de politie aan te melden, die gauw geruststellende berich ten bracht. Nu kwam het geval voor den Politierech ter, want je mag een meisje toch maar niet met een dolkmes steken, al heb je last van de zenuwen. De Officier vond het te erg voor boete; het had slecht kunnen afloopen en al is het nu tusschen die twee weer goed, de justitie staat daar buiten. Eisch 14 dagen. Mi-. Stomps trachtte als verdediger den Politierechter te vermurwen door den ge moedstoestand van verdachte duidelijk te maken, moeder, broers, dolkmes, alles pas seerde de revue en pleiter drong aan op een voorwaardelijke straf. De rechter zal dat alles nog eens verwer ken en op 27 October vonnis wijzen. Uitspraak. De Zaandamsche slager die valschelijk vleesch had gestempeld, kreeg 2 weken ge vangenisstraf; eisch was 4 maanden. In elke Huisapotheek n potje Vaseline Chesebrough lube Boor-Vaseline Chesebrough ïen doosje Vaseline" Chesebrough Kamferijs Een uitkomst voor ruwe huid, kleine verwondingen, winter handen en -voeten. (Adv. Ingez. Med.) OOK DE WETHOUDERS KRIJGEN PRESENTIEGELD. RAADSBESLUIT DOOR DE KROON VERNIETIGD. Bij Kon. Besluit is vernietigd art. 8 tweede alinea van het bij besluit van den Raad dei- gemeente Haarlem van 27 April 1932 vast gestelde Reglement van Orde voor de verga deringen van dien Raad voor zooveel betreft de in die bepaling voorkomende woorden: uitgezonderd de wethouders. Bij dit besluit waren de wethouders, zulks in tegenstelling met het voorheen geldend voorschrift uitgezonderd van het genot van presentiegeld voor het bijwonen van de raadsvergaderingen. In verband hiermede heeft de kroon overwogen, dat wanneer de Raad overeenkomstig art. 64 der Gemeente wet bepaalt, dat de raadsleden voor het bij wonen van zijn vergaderingen een vergoe ding zullen genieten, hierin alle leden be- hooren te deelen, ten ware hun zulks bij de wet mocht zijn verboden. Een zoodanig ver bod bestaat voor de wethouders echter niet, immers ingevolge art. 100 3e lid der Gemeen tewet genieten de wethouders behalve hun jaarwedde als zoodanig, geenerlei inkomen onder welken naam ook uit de gemeentekas dan hetgeen verbonden is aan een andere, hun opgedragen gemeentebediening. Volgens de Kroon nu moet onder openbare gemeente bedieningen het lidmaatschap van den raad geacht worden te behooren, zoodat de wet houders, evenals de andere leden van den raad van Haarlem ingevolge art. 8 tweede aliniea van bovengenoemd reglement aan spraak hebben op de vergoeding voor het bij wonen van de vergaderingen van dien raad. „HERMES". Men schrijft ons: De afdeeling Haarlem van de Ned. Ver eeniging van Vertegenwoordigers van Han delaren en Industrieelen „Hermes" hield een druk bezochte vergadering. De voorzitter was tevreden over de op komst en installeerde een tweetal nieuwe leden, waarna een belangrijke agende in be handeling wordt genomen. Uit den aard der zaak neemt het werkloo- zen-vraagstuk den meesten tijd in beslag, uit alles blijkt, hoe moeilijk het is, om in ernstige gevallen naar behooren te voor zien. Aangesloten en eendrachtelijk samen werken mnet de leuze zijn vooral in de don kere tijden die wij beleven en die ons nog te wachten staan. Voor een wintercursus was veel belangstel ling, de cursus van de Kamer van Koophan del had vooral de algemeene aandacht. Be sloten werd in overleg met het hoofdbestuur deze cursus voor de leden open te stellen. Besloten werd dezen winter een St. Nico- laasfeest te houden voor de kinderen van de leden. De Propaganda Commissie werd met een drietal leden uitgebreid. Na eene zeer geanimeerde rondvraag, werd de vergadering gesloten. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantivoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. KOLONISATIE OP NIEUW- GUINEA. Geachte Redactie, Over bovenstaand onderwerp wordt bijna dagelijks gedebatteerd in Haar], Dagblad, doch slechts in het ingezonden artikel van den heer Vermeulen, in Uw blad van Vrijdag, wordt de kwestie aangeroerd, die ik reeds bij de eerste artikelen, uitgaande van de Kolo nisatie Vereeniging Nieuw Guinea, overdacht: „hoe en op welke wijze zal men een afzetge bied vinden voor de producten, die men daar wil gaan telen?" Zooals de heer Vermeulen terecht opmerkt, krimpen dis groote cultuurmaatschappijen hoe langer hoe meer de productie, in, met als gevolg dat er op het oogenblik in Nederl. In- dië tientallen planters zonder bestaan rond- loopen. Nu wil een gezelschap Nederl. werkloozen naar Ned. Indië vertrekken, om daar juist dié cultures ter hand te gaan nemen, die met 40 a 50 pet. door crisis-maatregelen gereduceerd zijn geworden. Hoe zou het beoordeeld worden als deze werkloozen zouden willen trachten een bloem- bollenbedrijf in Hillegom of Lisse te gaan ex- ploiteeren of kool te gaan planten in Broek op Langendijk? In Ned. Indië is op het oogenblik een te veel aan tabak, koffie, thee, rubber e.d., zooals er in Nederland een te veel is aan bloembol len en kool, om van andere producten maar te zwijgen. Ook schijnt men in de kringen der Koloni satie Vereeniging Nieuw Guinea wel wat al te luchtig te denken over het planten en ver werken van tabak, koffie, thee, rubber en an dere Ned. Indische producten. Dat gaat maar zoo niet in eens. Jarenlange praktijk is er noodig voor een Indische tabaksplanter zich uit zal durven geven als expert op zijn gebied, terwijl de cultuur van thee, koffie, rubber etc. nog meer voeten in de aarde heeft. Hoe staat het ook met de kwaliteit der pro ducten die men daar zal kunnen telen, gesteld dat er onmiddellijk met cultuur (en verkoop) begonnen kan worden? Op Java b.v. kweekt men veel tabak, maar het product, dat in het eene district gekweekt' wordt, bracht in de goede tijden, op de vei lingen in Holland, soms drie a vier gulden per 1/2 K.G. op, terwijl soorten uit andere dis tricten niet meer besomden dan 10 of 15 ets. Deze vraag doet zich ook voor voor andere te kweeken producten. Op Sumatra, in de omgeving der tabaks- maatschappijen, kweeken Chineezen veel groente, aardappelen, snij- en spercieboonen, tomaten, etc.; maar vraag niet naar de kwa liteit. Zon en hitte hebben op deze cultures een grooten invloed en dit zal op Nieuw Guinea ook wel meetellen. Eenige jaren geleden vertrokken veel kapi taalkrachtige landbouwers uit Nederland naar Frankrijk om daar te trachten een landbouw bedrijf aan te koopen. De vestiging ging echter maar niet hals over kop! In Normandië en andere departementen van Frankrijk heb ik Nederlandsche boeren ontmoet, doorkneed in hun vak. die eerst een maand of zes of acht, als volontair in een Fransch boerenbedrijf werkten, om zich van de toestanden, in de voor hen nieuwe omge ving, op de hoogte te stellen. Dan eerst werd er uitgezien naar een goede plaats van vestiging, waarin de landhouwcom sulent, verbonden aan de Nederlandsche Le gatie in Parijs, nog van voorlichting diende. Hier spreelc ik dus over kapitaalkrachtige vakmenschen, die zich wilden vestigen in hun eigen bedrijf in een Europeeseh land. Met hoeveel voorzichtigheid ging men niet te werk, om eventueel risico zoo klein moge lijk te maken! Ik kan er nog bijvoegen dat vrouw en kin deren van den boer (zoo zij er waren) gedu rende dien proeftijd kalm in Holland bleven, tot de man overkwam om hen te halen. En zooals gezegd, dit spelde zich af in Europa, op een tiental uren sporens van de Nederlandsche grens, terwijl het hier betreft de vestiging in de rimboe. Het idee. zich een bestaan te gaan verwer ven in een nieuw, onbekend land. om aldus te trachten aan den funesten, deprime-ren- den invloed der werkloosheid te ontkomen, is wel zeer aanlokkelijk (en zeer zeker te appre- cieeren), maar beter is het toch nog. eerst goed te onderzoeken wat men eigenlijk gaat beginnen en vooral geen vrouwen en kinderen aan het experiment te wagen. Voor ongehuwden is er misschien nog iets voor te zeggen, hoewel de aangehaalde be zwaren en moeilijkheden, wat betreft cu-tuur en afzet der productie, ook voor hen blijven bestaan. Ik dank U. geachte Redactie voor de ver leende plaatsruimte en teeken Hoogachtend, A, MAYER. Haarlem, 21 Oct. '33.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6