iaktsdtomd C&tel v. Huize* G. Wisker „Gsko,; Franken's EEN INTERESSANT 14 RECLAME aDAGEN vsn G. Wisker Als de Winter komt!! Frans Fonville HOOVER f 80.- HAMILTON BEACH f 80.- met volle garantie N.V. Schoen magazijn v.h. L. Boerlagen Broodfabrieken Garage Hartog Centrale Verwarming Speciale Aanbieding Bloembollen HM. KmtMjke laadUünM 3. Wijs ïcm H KIJK RECHT VOORUIT! DINSDAG 24 OCTOBER 1933 H AARLEM'S DAGBLAD 11 Of eigenlijk: naar de ijsberen. Want toen ik bij de kooi kwam waren er twee in. Maar de eene bleef zóó demonstratief met zijn rug naar mij toe boven op een met mos be groeide rots liggen en negeerde mij zóó vol komen, dat ik dadelijk besloot mij verder niets van hem aan te trekken. De andere ijsbeer was aan 't ijsberen in zijn ronde kooi, „alsmaar" van rechts naar links en dan weer van links naar rechts. Daar zat tenminste beweging in. Maar hij nam evenmin notitie van mij als zijn collega. „Hm!" zei ik 'n paar keer, „Hm! Hm!" Hij wandelde onafgebroken door en als hij bij het passeeren in menn richting keek, keek hij in ieder geval glad langs mij heen. Ik vond het een lastig geval. En meneer Por- tieije, die zoo goed met alle beesten kan op schieten, was ook niet in de buurt Ik kon toch niet onverrichter zake terug- keeren! Toen kreeg is een genialen inval. Heel duidelijk en langzaam zei: „Labra dor". In ééns werd hij anders. Hij ging op zijn achterste pooten staan, leunde met zijn voorpooten tegen de tralies van zijn kooi en keek mij met zijn kleine, bruine oogjes scherp aan. Ik werd er haast verlegen van. Toen liet hij zich ineens weer op de zachte breede zooien van zijn voorpooten vallen, liep met eigenaardige schommelende bewegingen een eind achteruit, bleef stilstaanen be gon toen zijn kop en romp heen $n weer te bewegen. Dat hield hij een heelen tijd vol. Hij was merkbaar uit zijn doen. Daarna kwam hij in eens regelrecht op mij af. „Labrador!" bromde hij. „Daar woont m'n heele familie. Wat weet jij daarvan?" Ik had de juiste snaar aangeroerd! Nu kwam het er op aan, met tact voort te gaan. „Ben je er zelf ook geweest?" vroeg ik. „Ik ben er geboren", zei hij enik meende een accent van weemoed in zijn stem waar te nemen. „Wat het er mooi, op Labrador?" „Mooi? Daar heb ik weinig verstand van. Maar je had er de ruimte. Je kon je roeren. En waren geen tralies!" En hij gaf een nijdigen pats tegen een van de staven die hem gelukkig! van mij scheidden. „Ze hebben ons hier nou opgesloten", bromde hij. „Maar dat is absoluut niet noo- dig. Weet je wel, dat wij, ijsbeeren, de kalm ste en rustigste dieren zijn, die er bestaan? Ze zeggen, dat we kwaadaardig zijn, maar dat is allemaal laster. We doen niemand kwaad en als we in de verte zoo'n stel vervelende menschen zien aankomen, gaan we er liever vandoor, dan dat we ze ontmoeten. Maar ja: ze moeten natuurlijk niet op ons gaan schieten enze moeten vooral van onze kinderen afblijven, want dan worden we obstinaat. Ik verzeker je: als ik goed kwaad ben, dan ben ik niet voor de poes!" Hij ging weer op zijn achterste pooten staan, keek me met onzegbare minachting aan en zei: „Gut man, met één mep van m'n poot sla ik je tot mosterd". Ik ging wat meer achteruit. Je kunt nooit weten. ..'k Zie het al", zei ik. „Je houdt niet ers van ons, menschen. Hou-rje meer van bees ten?" „Och ja", was het onverschillige antwoord. „Maar niet van die rakkprs van Pool- honden. Je moet het niet vertellen, maar voor die ellendelaren ben ik nou gewoonweg doodsbang. Weet je wat die smakkers doen? Die bespringen je onverwachts van achteren en bijten je, waar ze je maar te pakken kun nen krijgen. En ze laten niet meer los. Dat is om dol te worden, want wij beren hebben een veel te korte hals en veel te korte voorpooten om wat tegen dat tuig te beginnen. Je kunt er gewoon niet bij en moet je dus maar laten mishandelen. Als we ze bijtijds zien aan komen wordt de zaak anders. Dan gaan we op den grond zitten op onze'k zal 't netjes zeggen: op onze derrière en dan be gint zoo'n hond in een kring om je heen te loopen. Maar wij draaien net zoo hard mee. En laat-ie oppassen dat-ie niet te dicht in de buurt komt, want met één klap wordt-ie vermorzeld!" „Kijk nou maar niet zoo kwaad", ver maande ik hem. „Heb je geen leukere her inneringen aan Labrador?" Even keek hij droomerig voor zich uit. Toen verhelderde z'n heele gezicht; er kwam zoo iets als een lachende uitdrukking in z'n oogen. Hij leek in eens wel tien jaar jonger. „Waar denk je nou aan?" vroeg ik, nieuws gierig. „Aan 'n leuk spelletje, dat we vroeger vaak speelden", zei hij zacht. „Dat kun je je nou misschien niet voorstellen, maar wij ijsberen, van wie jullie, menschen, beweren, dat we zoo „grimmig" zijn, houden verbazend veel van 'n lolletje. En weet je, wat nou 'n eenig spelletje is? Je klautert met nog 'n paar vrinden een met sneeuw bedekt heuveltje op en laat je dan naar beneden glijden. Dan klauter je weer naar boven en glijdt weer naar beneden en zoo altijd maar door. Hahaha! Wat hébben we daar in Labrador 'n plezier mee gehad! Dat zou ik wel 'n heelen dag willen doen! Maar je wordt er tenslotte doodmoe van. En dan hou je vanzelf wel op!" „En hoe bevalt het je nou hier in Artis?" „Och. aan één kant xwel goed. Meneer Sunier, meneer Portielje en de oppasser zijn best voor ons. En we krijgen op tijd ons eten, en zoo. Daar niet van! Maar 't beroerde is: je zit altijd maar in zoo'n kooi. Je bent je vrijheid kwijt en dat is 'n leelijk ding. 't Is hier als maar heen en weer loopen van den eenen kant van de kooi naar den anderen. En voor variatie kim je dan eens op je achterste pooten gaan staan Plotseling veranderde er iets aan hem. 't Was, of ik in eens niet meer voor hem be stond. Hij begon weer heen en weer te sjokken, telkens ging daarbij z'n kop met een zwaai de lucht in en z'n neusgaten sperde hij open. „Wat scheelt er aan?" informeerde ik be langstellend. „Och, schei uit!" was het onbeleefde ant woord: „De leeuwen en de tijgers, aan den overkant, krijgen vleesch. Dat kan ik hier vandaan zien, En daar kan ik niet tegen. Ga nu maar gerust heen, want nou ben ik toch niet meer te genieten. Hè, kon ik maar eens 'n fijn stuk zeehond te pakken krijgen!" Toen ben ik inderdaad maar heengegaan, 't Was duidelijk, dat er niets meer met hem te beginnen was. In ieder geval had ik de niet gerin:vol doening. dat ik een ijsbeer aan "t praten ge kregen had! J. C. E. in de Rijwiel- en Lampen magazijnen „GEKO", van Elec. Strijkbout, prima 1.55 Snoer, p. M. vanaf0.02 v. Stekkers 4, 6, 8 ct. Fittings 7 Stopcontact4, 6, 8, 10 Schakelaars 6, 10, 15 Schakelaar m. stopcontact 52 Accu, prima 2.59 Origineel Varta 3.19 Looplamp, prima 1.15 Draad p. Meter vanaf 2yz ct Stofzuigerkabel p. M. 8 Antennedraad, per bos 19 Slaapkamerschalen., compleet 79 Keukenkapjes 9, 15 Gloeilampen 20 Ganglantaarns vanaf 95 Buis, per Meter 5 Electr. Kachel, prima 4.95 Batterijen 9, 15 ct. Lampjes 3, 6 Fietslampjes 7, 12 Electr. Rijwiellamp f 2.95. 3.95, 4.95 Rijwielkastjes, geheel com pleet. brandt 36 uur 79 ct. Buitenband 59. 69, 79. 89. 99. f 1.25 Binnenband 29, 49, 59 ct. Electr. achterlicht29 KI. Houtstraat 26, Tel. 15989 Gen. Cronjéstraat 95-97, Telefoon 14050 is het de tijd om voorraad in huis te nemen. Per 10 pond Goudreinetten 60, 70, 80, 90 ct. Sterappelen ƒ1.ƒ1.20 Bellefleurs 60, 70 ct. Notarisappeïen 1.1.20, 1.40 Present v. Engeland 0.90 1.10 Transparant de Cronsels 1.20 Zoete Reinetten 0.65 Grauwe Horelaars0.60 Zoete Pippelingen 0.90 Stoofperen f 0.60 Gravensteiners 1-50 Jonathans 1.60, 1.80 Bij groote hoeveelheden belangrijk goedkooper. Per pond Alle soorten Druiven v.a. 20 ct. Doyenne de Commice 30 ct. Anjou-peren 25 ct. Beurre Alexand. Lucas 15, 20 ct. Bon Louis 20, 25 ct. Tomaten 8 ct. Sinaasappelen 8 10 ct. p. st. Grape fruit of Pompelmoes 10, 20 ct. per stuk Sappige Citroenen 3, 4 ct. p. st. Alle soorten NOTEN, gepeld en ongepeld. Wees niet verlegen, welk cadeau U zult geven. Een Fruitmand of Schaal is altijd welkom! Speciaal adres voor artistieke fruitmanden en schalen. Groote Ananassen per stuk ƒ2.-' ZIJLSTRAAT 55, Telef. 11767 Stofzuigerhuis „Electro Fort" Groote Houtstraat 94 Haarlem Eene enorme keuze vindt U in I onzezaak. Prijzen beneden alle j concurrentie. Ziet onze etalage is er vraag naar: Saucijzen-broodjes Croquetten Ragoutbroodjes Appelbollen Appelflappen Appelbeignets andere lekkernijen. Warme Warme Warme Warme Warme Warme en vele HAARLEM HEEMSTEDE BLOEMENDAAL \/<x>e madewie antiek en Idllij-Ue fiie Uw adces Opticien Hl. Uudsteael 13, Zefel- W1Z Turfmarkt 18-26 TELEFOON 16066 Door uitbreiding RUIME STALLING AANGEBODEN a f6 PER MAAND Tevens TE KOOP AANGEBODEN diverse gebruikte automobielen, keuze uit RUIM 20 STUKS, bedrijfsklaar. p. 10 st. p. stuk Hyacinthen voor glazen 1.50 0.18 potten „1.30 „0.15 p. 100 st- p. 10 st. den tuin 8.0.90 Miniatuur hyacinthen I 5.0.60 II „4.— „0.45 Enkele vroege tulpen Artus 1.90 0.25 Gele Prins 2.75 0.30 Prins v. Oostenrijk 2.25 0-25 Rose Grisdelin 1.70 0-20 in 10 srt. op naam 1.75 a. kleuren gemengd 1.50 0.20 DUBBELE VROEGE TULPEN: Murillo, rose wit 2.25 0.30 Vuurbaak, vuurrood2.75 0.35 In 10 soorten, op naam 2.75 Alle kleuren gemengd„2.25 „0.25 DARWIN TULPEN. p. 100 st. p. 10 st. Bartigon, rood ƒ2.— ƒ0.25 Clara Butt, zalmrose 1.75 0.25 Pride of Haarlem, lichtrood 1.75 0.20 Wm. Copland, lila 1.75 0.20 In 10 soorten op naam„1.50 Alle kleuren gemengd1.20 0.15 NARCISSEN. Emperor 2.0.25 Ornatus 1.75 0.25 Voor verwildering in soorten 1.75 0.25 CROCUSSEN. Alle kleuren v. d. tuin0.80 0.10 kamer 1.30 0.15 Voor verwildering „0.60 Verder leveren wij alle soorten bloembollen tegen scherp concurreerende prijzen. Vraagt onze volledige catalogus. Als speciale reclame ontvangen koopers, welke voor 2.50 koopen, gedurende 3 maanden gratis ons maandblad voor bloemen en planten in de kamer en in den tuin- GED. OUDE GRACHT 95 HAARLEM TELEFOON 16673 JJL JL et wordt weer winter de natuur, Raakt door geen crisis overstuur, Al staat de menschheid op haar kop, Zij let er in 't geheel niet op. En dat is maar een heel goed ding, Want stel eens, dat de wisseling Van de seizoenen, door de macht Der crisis in de war gebracht, Ons na vandaag een hittegolf, Plots morgen onder sneeuw bedolf; Vain-daag naar roomijs snakken deed En morgen ieder schaatsen reed; Vandaag v-ier uur de zon verdween En morgen wel tot negen scheen; Vandaag de tulp geraakt' in bloei En morgen 't blad van boomkruin woei; Wat werd de mensch dan eerst goed klein, En wat zou hij verkouden zijn..... Wij gaan weer naar het koud seizoen En niemand kan er iets aan doen, Dus kijk vooral niet achterom, Want dat is nutteloos en dom; De zomer, die weer van ons ging, Blijft warm slechts in herinnering; Kijk dus vooruit al is 't verschiet Voorloopig zoo aantreklijk niet, Al gaat de weg langs 't kale hout, Door wind en regen, kil en koud, En rillend over sneeuw en ijs, Aan 't einde ligt het paradijs. Van lente, in haar grootsche pracht, Van nieuwen bloei en levenskracht, Kijk niet -terug, dat- heeft geen zin, Maar recht vooruit, de toekomst in! P. GASUS. vedelde. door deze opdracht een zeer merkwaardige ervaring rijker ben geworden. Dr. Sunier, de vriendelijke directeur van Artis, gaf mij welwillend verlof, den ijsbeer in zijn kooi (dat wil zeggen, hij in zijn kooi, ik er buiten!) op te zoeken. „Ik ben benieuwd", zei de directeur, „wat u uit hem krijgt. Tegen mij moeit-ie zijn eerste woord nog spreken! Hij is erg ge sloten. U stuurt mij toch een krant met het interview?" Volgaarne beloofde ik dat- en toen lag de weg naar den ijsbeer voor mij open. Dat was nu werkelijk een interessant interview, al zeg ik hét zelf. Persge- sprekken met menschen, och: die hebben wij krantenlui zoo dikwijls. Zij zijn wel eens interessant; ook wel eens niet. Maar een interview met een ijs beer afgezien nog van het feit dat het zeer zeker thuis hoort in een winternummer dat is .nog eens iets bijzonder en al dacht ik, toen ik de opdracht kreeg voor een inter view met den ijsbeer in Artis, dat de wegen jeens hoofdredacteurs soms zeer wonderbaar lijk kunnen zijn, ik ben nu toch blij dat ik

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11