Weill&ZoonN.V. Prijs 119.50 Mantels naar maat WINTERTIJ» I JAN R. PP RIEU BLOEMBOLLEN RADIO AfitfiUflEWE Bonlwerkerij Dameskleedermakerij BarSeliorlssta". 26-28, Tel. 1©6®4 Fotografeer 's avonds thuis en buiten in den mist, het is thans mogelijk. OOÜT VOCA o QiieslagersSaan 36-44 Onze Nordland-Serie WOENSDAG 25 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 15 bortgvêê* Mantels met bont gevoerd. Wintermantels. herfst en winter. Neem b.v. zoo'n stevige mistbui en zie eens hoe de vervaging van de omtrekken der voorwerpen schoonheid kan tooveren op plaatsen die vroeger het kieken nauwelijks waard werden geacht; een man op een schuit, een gedeelte van de schuit on zichtbaar, de omgeving geheel; een kar die met veel moeite een brug opgeduwd wordt, van de omgeving zelfs niet meer dan flauwe lijnen te zien; een paard voor een sleepers- kar. snuivend tegen den natten en kouden mist; alles even zoovele onderwerpen van im posante schoonheid, als ze op de juiste wijze worden behandeld. Wie heeft nooit eens in een herfst- of winterbosch de stralen der zon bewonderd om een plaat op te verschie ten? Zoo zijn er vele zaken die een amateur fotograaf bceien en die in de meeste geval len met een goede snelle film moment-opna men toestaan, al kan dan ook vaak het statief minder dan des zomers gemist worden. Onze foto-tijdschriften geven ons voor beelden te over, hoe aardig en hoe meer vol leven is een natte straat in den winter, ver geleken met de kurkdroge zonbeschenen we gen in den zomer. De kunst van het kiezen van een onderwerp zit geheel in het fotogra fisch zien! Voor degenen die in de gelegenheid ge weest zijn de z.g. nieuwe richtingen in He fotografie te volgen spreekt het wel vanzelf dat juist de winter vele kansen geeft. De moderne lijnen in vele der nieuwgebouwde huizen bieden mogelijkheden van vlakvulling te over en ook zij die regendruppen op een vensterruit juist het onderwerp vinden waar zij naar snakten kunnen het binnenshuis af. Wie er niet tegen op ziet in kou en regen, in mist en wind naar buiten te gaan moet er heusch eens op uit trekken met sterk licht gevoelig materiaal, hij zoeke eens de bosschen op, of de havens, ik durf er om te wedden dat hij niet lang zal hebben te zoeken naar een bevredigend onderwerp, de belichtings tijd is met een goeden foto-meter wel te be palen en de resultaten zullen, dat weet ik zeker, tot blijdschap stemmen. Tenslotte nog een aardig kunstie. Allemaal de hand op het hart en dan eerlijk bekennen dat er „wel eens" een plaat mislukt door on scherpte, korte belichting, overbelichting enz enz. enz. Als gij handig zijt in 't teekenen, ook maar een heel klein beetje handig, is van zoo'n foto nog wel een aardig beeld te vervaardi gen Men maakt een afdruk die te kort belicht wordt en daardoor een flauw beeld geeft, het liefst op papier met een niet glanzend op pervlak. Nu wordt na droging het beeld netjes met een fijn teekenpennetje en Oost-Indi- schen inkt overgetrokken en als het geheel is afgewerkt kan men het zwakke bromide- beeld geheel wegbleeken met roodbloedloog- zout. Men houdt dan alleen de teekening over. zeiis kan men die naar eigen idee bijwerken, ik zal maar zeggen naar kunstenaars-inzicht. Ook de echte kunstschilders weten het nut van een foto te waardeeren, waarom zouden wij van amateur-fotografen niet eens een en kelen keer amateur-kunstenaars worden? Vooral niet te stijf nateekenen, dan lukt het wel. v. O. Door de hooge lichtgevoeligheid van het negatiefmateriaal 'n Goede radiateurhoes. - 'n Heldere niet verblindende bermlamp. - Geen afgesleten banden. - Goed werkende remmen. - Versche olie in Uw motor natuurlijk „BEVEROL" uit VERZEGELDE blikken ad 90 ct. per L. - 'n Opgeladen accu. - En dan stalling in een goed ver warmde Garage met goede „service". Vraagt dan prijsopgaaf bij Telefoon 10570 bij geen gehoor 13441 „ESSO" A.P.C. BENZINE i Luxe verhuur, ook zonder chauffeur Het is nog slechts enkele jaren geleden dat een amateur-fotograaf in 't al gemeen van meening was dat' zoo tegen eind September of begin Oc tober de tijd gekomen was om de camera wat af te stoffen, in te pakken en op te bergen voor schadelijke invloeden, tot het voorjaar ■weer meer licht zou géven, dus meer gelegen heid tot fotografeeren. Er was wel een enkeling die er nog eens een Zondag aan besteedde om wat platen te belichten, doch hoe mieziger het weer en hoe kouder het buiten werd, hoe minder er ook van kieken .kwam. Een enkele sneeuwdag kon daar nog wat verandering in brengen, maar deed dat ook al weer niet als die .enkele sneeuwdag niet juist een Zondag wilde zijn. Was er liefhebberij genoeg dan werden de zomerresultaten nagegaan om te zien wat tot lantaarnplaten of vergrootingen te verwer ken was en daarmee was het dan ook absoluut uit. Het is intusschen wel een groote vooruit gang geweest die de fabrieken van negatief materiaal hebben bewerkstelligd. De licht gevoeligheid van het negatiefmateriaal is thans tot een zoodanige hoogte opgevoerd en nog is het einde er blijkbaar niet dat er practisch geen noodzaak meer bestaat in den whiter het fotografeeren te laten. Was een tiental jaren geleden een gevoeligheid van 500 H D al hoog. thans bereiken wij zelfs gevoeligheden van 2300 en 2600 H D. Weliswaar komt de snelheid der platen of films niet altijd precies overeen met wat op het etiket aangegeven staat, een feit is ech ter dat èn door de lichtsterkere objecten èn door de grootere gevoeligheid van het nega tiefmateriaal dingen mogelijk zijn, ook voor een amateur-fotograaf, waaraan vroeger niet gedacht hoefde te worden. Een lens-opening van f 4.5. zelfs van f 3,5, komt bij veel van de goedkoope camera's reeds voor en de duurdere gaan zelfs tot f 2,9 of hier en daar zelfs tot f 1.9 of f 1,5. Voeg daarbij de snelheid van de film, de steeds beter wordende kleurgevoeligheid daarboven en het zal duidelijk zijn dat het maken van avond- en nachtopnamen bereikbaar gewor- VOOR DEN TUIN. Ja, t is nu toch werkelijk zoo ver;' het vriest 's nachts! We hadden haast ver geten, dat -er nog eens zooiets als kou kon volgen op dien prachtigen zomer. Maar nu staan we voor de feiten, in casu een tuin met bruinige en zwartige doodgevroren zaadplanten en kale takken en veel bladeren inplaats van al het groen en de bloemen waar we een half jaar lang op hebben gekeken. Nu wordt het aanpakken. De tuinlui hebben het opeens veel te druk! Iedereen herinnert zich, dat z'n tuin een najaarsbeurt moet heb ben. Als alles gebeurd is gras nog eenmaal geknipt, perkjes afgestoken en eventueel ver groot, dan kunnen de bollen den grond in. Hyacinthen zetten we 8 c.M. diep; niet dich ter opeen dan 10 a 15 c.M. Nooit planten in een onbewerkt zomerbed! Eerst den grond flink diep omgewerkt, desnoods wat oude mest erdoor gemengd. We dekken af met bladeren of riet en laten het dek liggen totdat de neu- j zen in het voorjaar boven den grond staan. Dan mag er wat lucht aan de spruiten gege ven worden, maar pas wanneer er geen kans meer op nachtvorsten is mag alle dek voor goed weggehaald worden. Crocussen planten we 58 c.M. diep en minstens 7 c.M. uit elkander. Vooral moeten we den grond niet vlak voor het planten be mesten, want dat kunnen crocussen niet ver dragen. Zandgrond is evenmin bevorderlijk voor hun bloei. En dan het oude liedje: nooit maaien! Het moet geheel verwelkt zijn, voor dat het mag worden verwijderd. Doen we dat eerder dan hebben we veel kans dat onze bollen nooit meer bloeien. Tulpen moeten ook 8 c.M. diep staan en minstens 10 c.M. uiteen, niet te nat en in voedzamen grond. Zij stellen nogal wat eischen, maar dat mag ook wel. Al naar ge lang de soort, bloeien ze in MaartMei. Narcissen zetten we minstens 10 c.M. diep. Het zal wel persoonlijke voorkeur zijn, maar ik ken niets mooiers voor den tuin dan eenige groepjes zachtgekleurde Narcissen, met hun ranke stengels en mooie fijne bloemen, die misschien door de Maartsche buien wel eens hard door elkaar geschud worden, maar bij het eerste het beste zonnetje weer rechtop staan en met him wit- zacht- of donkergeel en oranje zoo'n optimistisch voorjaarsidee geven. Dan het kleine goed: Franthis (Winter- aconiet), Muscari (Blauw Druifje). Chiono- doxa (Siieeuwroem)Galanthus (Sneeuw klokje), Scilla campanulata en nutans (Bosch hyacinth), Fritillaria (Kievietseitje) en nog vele andere. Aardig is het. dit kleinere goed flink dooreen te mengen en de bolletjes dan gewoon uit te strooien en in den grond te stoppen waar ze neerkomen. Het effect zal het volgend jaar alleraardigst zijn. Tenslotte Irissen en Lelies. De eersten moe ten kalklioudenden en diepbewerkten grond hebben, met ouden mest vermengd en veel zon. We zetten de bollen 78 c.M. diep. Niet alle Irissen moeten in het najaar den grond in: alleen Iris anglica, Iris hispanica, de Hollandsche Iris en nog enkele species. Lelies gaan nog dieper den grond in, wel ruim 10 c.M. Zij maken de meeste wortels aan de bo venzijde van den bal en daarom moet de laag grond er boven voedzaam zijn; goede oude, verteerde mest is een prachtig ding hiervoor. Een catalogus van een van onze vele bol- lenfirma's zal u verder wel den weg wijzen vooral bij de Narcissen zal de keus nog heel moeilijk worden. L. S. den is ook voor hen die daar vroeger niet aan dachten. Een andere factor van beteekenis heeft daartoe ook in niet onbelangrijke mate mee gewerkt. Ik bedoel de lampen van groote lichtsterkte, dié tegen betrekkelijk lagen prijs thans overal te verkrijgen zijn. Hangt men voor buiten-opnamen of die in theaters vrij wel geheel af van het aanwezige licht, anders wordt het wanneer men zelf de lichtbron kan wijzigen naar eigen middelen en eigen in zicht. Het wordt dan niet meer op goed geluk een plaat verschieten, doch men kan al zijn foto-kennis uitbuiten om b.v. stilleven-foto grafie te beoefenen in huis, zonder verkleum de handen te krijgen of lenzen die neiging hebben te beslaan. Men hoeft geen regendrup en windvlaag te vreezen, het onderwerp dat men op de gevoelige plaat wil vastleggen wondt niet door bewegingen onscherp, kort om men kan de heele zaak naar eigen hand en hoofd richten. Een bloemenvaas met wat chrysanten hoe decoratief zijn die schitte rende bloemen niet op te stellen noodt van zelf tot het maken van een opname, een tros druiven of wat appelen en peren op een fruitschaal evenzoo en als. men dan eenig in zicht heeft in behoorlijke compositie komt er als regel wel een dragelijk resultaat. Blitz- licht en magnesiumband mogen aardige hulp middelen zijn om een groepje te „nemen", een rustige lichtbron is voor dergelijke foto grafie toch wel het beste. Verschillende lam pen-fabrieken leveren tegenwoordig de z.g. Vacublitzlampen, die slechts eenmaal ge bruikt kunnen worden en daardoor duur in 't gebruik zijn, doch het voordeel hebben geen stof of rook achter te laten, iemand die een enkele maal een groepje binnenshuis te ma ken heeft doet er daarom beter aan een der gelijke lamp te koopen, zij zijn zelfs op zak lantaarn te gebruiken en dus geheel onge vaarlijk. met lampen. Spreekvermogen circa 2 Watt. Dit over hetgeen een amateur thans bin nenshuis te verrichten heeft. Het spreekt van zelf dat de verhooging der lichtgevoeligheid ook de kansen voor de buitenfotografie ver beterd heeft. Wat een schoone nevels kan men waarnemen meest des ochtends, in SJMQgede alleenverkoop van de wereldberoemde RADIO-TOESTELLEN der firma bericht hiermede dat de firma LOEWE wederom met een geheel nieuw type toestel aan de markt is gekomen en wel het type GOTLAND W.L. van de beroemde NORDLAND SERIE. Type „Gotland" WL. Eenki mgs-drietraps-ontvanger voor wisselstroom van 40—60 perioden, omschakelbaar van 100250 volt. Drie golflengten: 19—55 M„ 200—600 M.. 800—2000 M. Verliesvrije Ultra-afstemkring met variable condensator en litzenspoel, ingebouwde zeefkring, verlichte .naar golflengte ingedeelde scala, die met stationsnamen voorzien is. electro-dynami- sche uitschakelbare luidspreker, terugkoppeling geluidsterkteregelaar. In Kaukasisch notenhout uit gevoerde kast. De geheele wereld in Uw huis te halen, was steeds het doel onzer fabriek. die een schepping van het seizoen 1933/34 beteekent brengt onze lijfspreuk.„de beste kwaliteit tegen den billijksten prijs" op buitengewone wijze tot uiting. Al onze apparaten der Nortlandserie zijn met uitwisselbare, geijkte stationsscala uitgevoerd. (Betaling kan eventueel geregeld worden) AHéén ZIJLSTRAAT 11-13-15. bij de brug. Tel. 13039

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 15