DE BILT Was de houding van Tórgler verdacht? WOENSDAG 25 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 2 RAADSVERGADERING. Heden Woensdagmiddag, vergaderde de gemeenteraad van Haarlem onder voorzit terschap van den burgemeester. Afwezig waren met kennisgeving de hee- ren Roodenburg, van Kessel, Koppen en Rei- nalda en mevrouw Scheltëma. Ingekomen was het bericht van den heer van Santé, dat hij bedankt als raadslid. Onder de ingekomen stukken waren vragen van den heer Mars (s.d.a.p.) over het instel len van een commissie van advies inzake de steunregeling en de verslechtering van de steunregeling voor werkloozen. Het bestuur van den Haarlemschen Bestuur- dersbond kwam met het verzoek verslechte ringen inzake de steunregeling in te trekken. Ingekomen was het bericht van het centraal stembureau dat in de vacature Van Santé ge kozen is des heer Air. Blankevoort. De exploitante van het cabaret la Gaité ver zoekt per adres haar weer vergunning te geven haar zaak open te houden tot Zaterdag nachts 2 uur. B. en W. stelden voor dit adres in hun han den te stellen ter afdoening. De heer Gr oenen daal (S.DA.P.) vroeg daarop praeadvies van B. en W. De V o o r z i 11 e rB. en W. zullen de zaak wel in handen van den burgemeester stellen. Mijn standpunt daarover kent men, als de raad zich anders wil uitspreken dan den vo- rigen keer, moet de raad dit doen. Eenige bewoners van het Kenaupark vroe gen daar twee boomen om te hakken. De heer Visser (C. H.)ik zou het jam mer vinden als de boomen omgehakt werden. De Voorzitter: B. en W. zullen de za ken bekijken. Het bestuur van dè Vrienden van de Sovjet- Unie vroeg deze organisatie weer gemeente gebouwen te verhuren. De heer Peper (communist) vroeg daar over praeadvies van B. en W. De Voorzitter: Dat is een zaak van b. en W. De heer Peper: Dan zal ik de zaak bij de begrooting behandelen. Daarna werden de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid Mr. Blankevoort onder zocht. Er werd besloten tot toelating. Zonder discussie werden de volgende voor stellen aangenomen: Zonder discussie werden aangenomen de Volgende punten PUNT 1. Me-dedeelingen en ingekomen stukken. Proces-verbaal opneming vaai kas en boeken van den ontvanger der gemeente Haarlem. punt 2. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de balans per 31 December 1932 en de ver lies- en winstrekening 1932 der stichting Centraal Woningbeheer. punt 3. Voorstel van B. en W. tot opheffing van de onbewoonbaarverklaring van de woning Papentorenvest 4. punt 4. Voorstel van B. en W. tot toekenning van een vergoeding over 1932 ingevolge art 100 der lager-onderwijswet 1920 «boventallige onderwijzers) aan 2 bizondere lagere scholen: aan de Chr. school Velserstraat 55 een bedrag van f 2S75.65 en aan de R.K. school Timorstraat 33 een bedrag van f 273S.29. punt 5. Voorstel van B. en W. tot uitgifte in erf pacht van grond nabij de Zomervaart aan de Woningbouwvereniging St. Bavo. punt 6. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de gebr. Van Schuppen (Pegasus- straat), gebr. Blokker (Duinoordstraat), fa. P. v. Oitbert en Zn. (Orionweg), A. C. van Vollenhoven (Zaanenstraat), A. Schaper (Vergierdeweg), F. Hop (Jupiterstraat), H. Mulder (Neptunusstraat), C. P. Laan (van Egmc-ndstraat). D. A. Appelboom (Orion weg), J. P. Meyer (Zaanenstraat) en W. J Eldring en J. G. de Lange (Zaanenstraat' punt 9 Voorstel van B. en W. tot voorloopige goedkeuring van het plan tot onteigening van perceelen aan de Zuidzijde van de An- thoniestraat 'met het oog óp verbreeding van die straat. punt 13. Voorstel van B. en W. tot het voeren van verweer tegen de rechtsvordering ingesteld door de N.V. Aannemersbedrijf voorheen t. den Breejen van den Bout te Berg en Dal. punt 14. Vaststelling van het 3e gedeelte van het kohier van de straatbelasbimg en dat der precariorechten dezer gemeente, belasting jaar 1933 tot een totaalbedrag van f 192.210.63. punt 15. Vaststelling van een tweede supple to he begrooting voor 1932. punt 16. Bezwaarschriften Havengeld. Hierna ging de raad over tot een zitting met gesloten deuren. AGENDA WOENSDAG 25 OCTOBER Circus Rausch, Pretoriaplein, voorstellingen om 3 en 3 uur. Theos. Vereen. Nassauplein: Psychometri sche avond van Ver. v. Spiritisten „Weten schap en Religie" door mevr. van der Ster- Ver duyn, 8 uur. Rembrandt Theater: „20.000 jaar in Sing Sing". Op het tooneel: The Royal Merry Four „Comedy" kwartet. 7 en 9.15 uur. Palace: „Het verboden Paradijs". Op het tooneel: Albert de Booij, de bekende Radio zanger. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Jeugdzonden". 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. DONDERDAG 26 OCTOBER Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Stadsschouwburg: Openingsavond Kunst aan het Volk. Boedapester Strijkkwartet. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: De Rozenkrans 8.15 uur. Nutszaal. Lange Veerstraat: Openbare voor dracht Soefi-beweging. 8.15 uur. k Bioscoopvoorstellingen. G. J. HOUTSMA. t Gisteren had op Westerveld onder zeer groote belangstelling de crematie plaats van wijlen den heer G. J. Houtsirfa, die jaren lang een der belangrijkste figuren in de Indische handelswereld is geweest. De heer Houtsma was bij het uitbreken van den oorlog agent van de Factorij der Nederlandsche Handels Maatschappij te Singapore, een betrekking welke vooral in dien moeilijken tijd een man van zijn sterke persoonlijkheid en kracht eischbe. Na den oorlog werd hij benoemd tot president dei- Factorij, en bekleedde hij dus met den pre sident van de Javasche Bank in die voor Indië zoo belangrijke periode de meest ver antwoordelijke positie in de Indische handels wereld. In 1920 juist midden in den tijd der hoogconjunctuur nam de heer Houts ma om principieele redenen zijn ontslag als president, omdat hij meende, dat bij het be stuur van een lichaam als de Handels Maat schappij Indië meer onafhankelijk van Hol land moest zijn. Zeer vele personen in de Indische handelswereld stonden en staan nog in dit principe naast den toenmali- gen president en groot was dan ook de sym pathie. die de heer Houtsma van alle zijden in Indië na zijn ontslag ont-ving. Houtsma was een zoo krachtige en energieke persoon, dat in dien tijd velen, vooral in de handels wereld, in hem den aangewezen persoon za gen om den heer Graaf van Limburg Styrum als gouverneur-generaal op te volgen. Ook als lid van den Volksraad en van de Bezuinigingscommissieheeft de heer Houts ma. die in de eerste plaats een „man van de praktijk" was voortreffelijk werk verricht Tee kenend voor heel zijn persoonlijkheid was zijn uitspraak „wij administreeren ons dood" en het was waarlijk geen wonder, dat in het ver- adminstreerde Indië van dien tijd velen in dezen krachtigen man van de daad ook den man van de toekomst zagen. Na zijn terugkeer in Holland heeft de heer Houtsma eenige jaren o.a. in onze stad ge woond. Daarna vertrok hij naar Bussum, waar hij Vrijdag in den ouderdom van 57 ja ren is gestorven. Bij de crematie heeft de heer Dr Wiardi Smits schoonvader van den overledene, woorden gesproken van warme genegenheid en dank voor hetgeen de heer Houtsma in het laat ste jaar van zijn leven voor hem en de zijnen was geweest. Krachtig als in zijn leven was hij ook in zijn ziekte, die hij als een held had gedragen. Van groote bewondering en eerbied voor den overledene getuigden ook de woorden, die Mr. W. Veenhoven, schoonzoon van den heer Houtsma sprak. Streng, zoo zei de heer Veen- hoven was hij voor anderen, maar streng in de eerste plaats was hij voor z-ich zelf. Een man uit één stuk, oprecht in alles, eerlijk en waarachtig. Dat hij in zijn ziekte niet geleden had was een troost bij dit sterven, vooral voor zijn vrouw, die met heldhaftige liefde hem in de laatste dagen had bijgestaan. De heer J. B. Schuil dankte voor de vriend schap, die de heer Houtsma hem heel zijn leven geschonken had, een vriendschap, waar van de herinnering hem steeds dierbaar zou blijven. De zoon van den heer Houtsma dankte ten slotte de vele aanwezigen voor de belang stelling en voor de vriendschap. die zijn vader van zoo velen steeds had ondervonden. Nieuwe getuigen in het proces te Berlijn. (Zie ook pag. 3) BERLIJN, 25 October (V. D.) Vandaag worden weer verschillende getuigen gehoord, die mededeel in ^en kunnen doen over het verblijf van Torgler en de Bulgaren op den dag van den brand. Torgler's advocaat. Dr. Sack, is weer aanwezig. De journalist Walther Oehme blijkt we derom niet te zijn verschenen en ook het nat. soc. Rijksdaglid Trey, uit Miinchen, is niet aanwezig. Als eerste getuige wordt gehoord het nat. soc, Rijksdaglid Richard Karwahne uit Hannover, die op den dag van den brand met Frey en den leider der bedrijfscellen Kroyer uit Linz (Oostenrijk) in den Rijks dag was. Hij verklaart: Op 27 Februari kwamen wij tegen 3 uur 's middags door portaal 2 in het Rijksdaggebouw om Kroyer den Rijksdag te laten zien. In de antichambre van de zaal der begrotingscommissie ontmoetten wij voor de eerste maal den afgevaardigde Torgler met den beklaagde die daar zit Van der Lubbe, dien wij toen natuurlijk nog niet kenden. Torgler maakte, toen hij ons zag waarom is mij onbekend een geheel an deren indruk dan gewoonlijk. De kalmte die bij hem zoo opvallend is, was volkomen ver dwenen. Torgler was bleek en schrok toen hij ons zag. Rechts achter hem kwam Van der Lubbe die gewoon voor zich uit keek en niets opvallends had. Wij gingen verder om de groote zaal te bezichtigen, liepen echter ver keerd en kwamen langs denzelfden weg te rug door de anti-chambre. Bij het binnen komen door de groote deur zagen wij terzij de van den kant van de communistische fractiekamers Torgler met een ander op de leeren bank zitten. Wij gingen de begroo- tingszaal in doch Frey keerde nog eens terug om naar Torgler en zijn metgezel te kijken. Pres.: Dat was dus de tweede ontmoeting met Torgler? Get.: Torgler zat op de tweede bank voor de glazen deur op de leuning en rechts naast hem zat de ander, dien ik niet meer kan omdat ik geen tweede maal heb gekeken. Frey was bliiven staan en had zich omge keerd. Wij zijn toen de zaal binnengegaan, hebben deze bezichtigd en gingen tenslotte naar de groote zaal. Tusschen 4 uur en 4.30 hebben wij het gebouw verlaten. Pres.: Wanneer is u opgevallen dat Torg ler er zoo slecht uitzag? Get.: Reeds toen Torgler aankwam zei Frey. Is dat nu Torgler? En toer ik dat be vestigde. zei hij „wat ziet die er uit!" Daar na zei ik wat over den man in zijn gezel- schap. Pres.: Waaraan hebt u Van der Lubbe herkend? meldt Hoogste barometerstand 781 m.M. te Seydisfjord. Laagste barometerstand 745 m.M. te Ingö. en voorspelt: zwakke tot matige winden uit Noordelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk eenigen regen, weinig verandering in temperatuur. Barometer Hedenmorgen 10 uur 756 m.M. Stand van gister 758 m.M. Neiging: Achteruit Opgave van: CAREL VAN HUIZEN Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer Hoogste gisteren 49 F. Laagste heden nacht 47 F. Hoogste heden tot 12 uur 51 F. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM 25 October. Ondertrouwd 24 October: J. W. van Wame- len en M. M. v. d. Laag. Bevallen 22 October: P. A. HendriksHeg man z.; L. de BruijnBoogaard, d.; 24 Octo ber: M. C. KleinBout, d. Overleden 22 October: A. Bertholee, 80 j., Leliestraat; F. AL Veltkamp, 13 j., Spionkop straat; W. der Kinderen, 83 j., Klarenbeek- straat. VRAGENBUS VOOR ABONNéS Vraag 1: Wie verkoopt een WASCHMACHINE voor 20. Vraag 2: Kunt U mij het adres opgeven, waar ik koopen kan a contant een WRINGER MET BOK voor 10.—? Antwoord: Hoewel handelsadressen nooit door ons worden opgegeven, kunnen wij U in dit geval alléén DE KLOMPEN CENTRALE opgeven, hoek Dr. Leydssfraat, Telefoon 11784. (Adv. Ingez. Med.) HET STATION ZINGT. volkszang brengt vroolijkheid in de wachtkamer. Dat was hedenmorgen tusschen 11 en 12 uur een eigenaardig schouwspel in de derde klas-wachtkamer van het station. De Ne derlandsche Vereeniging voor Volkszang, die heden te Haarlem haar algemeene vergade ring houdt, verwelkomde haar afdeeling uit Assen die in kleederdracht was gekomen met het vaandel voorop, en na de reis een kopje koffie in de stationswachtkamer genoot. De eerste slok was nauwelijks van het schoteltje genuttigd, of de zang klonk reeds door de stilte, die de stationswachtkamers doorgaans zoo ongezellig maakt. Aanvaake- lijk ging het een weinig schuchter, doch heel spoedig was de koffiekamer in een concert zaal veranderd. In het midden, om de tafels geschaard, zat het koor dat a l'improviste zong van „Meisje ga je mee varen", arm in arm wiegend zoodat de stoelen op twee poo- ten balanceerden. Maar toen „Het lied van den Volkszang" aangestemd werd, daverde de zaal van harmonische klanken, en de ran geerders, de conducteurs, de wagenpoetsers en de Ako-jonsens kwamen van hun belang stelling getuigen. De reizigers verbaasden zich over zooveel losbandigheid, bleven op een eerbiedigen afstand. Verder dan de ramen kwamen de meesten niet en op de gezichten was verwondering te lezen dat men zoo maar in het openbaar dorst te zingen! Een betere propaganda voor echten goeden volkszang dan deze Drentsche vrouwen in hun kleurige kleederdracht met hun gouden kappen en de Drentsche mannen in hun zwarte pakken maakten, bestaat er niet en de verwondering en verbazing die de toe schouwers aan den dag legden, was vermengd met een verholen bewondering-, voor goeden zang enonbegrepen moed voor het pu bliek op te durven treden. Tegen twaalf urn- maakte men zich gereed om in optocht door de stad te trekken, en het ligt voor de hand dat men ook daar de noodige bekijks had. Maar het stille succes dat men op het sta tion heeft mogen boeken, bewijst dat de af deeling Assen in ieder geval haar naam van Vo'kszangvereeniging met eere draagt. EEN NIEUWE NATIONALE INDUSTRIE. in haarlem. Tot dusver moesten de boek- en courant drukkerijen hun persen altijd uit het buiten land betrekken, omdat die in Nederland niet vervaardigd konden worden. Het is aan de Haarlemscbe Machinefabriek v.h. Gebr. Figee te danken, dat er weer een nieuwe Nederlandsche industrie in het leven is ge roepen. Zij heeft namelijk een snelpers1]e met een drukformaat van 35 bij 50 cM. ver vaardigd, dat Maandag ter drukkerij van de firma Job. Enschedé en Zn. voor het eerst in werking is gesteld. Wij werden Dinsdag middag in de gelegenheid gesteld, deze snelpers te bezichtigen. De Haarlemsche Machinefabriek heeft met dit stuk werk een kranig staaltje van haar kunnen gegeven, vooral wanneer men bedenkt, dat de op papier ontworpen onderdeelen gefabriceerd moesten worden door werklieden, die dit werk nog nooit verricht hadden. Nu wordt dit persje nog bediend door een drukker, die er een productie van 2000 exemplaren per uur mee kan bereiken. Door het aan brengen van een inlegapparaat kan dit aan tal nog tot ruim 3000 stijgen. Het persje werkt in alle bijzonderheden bijzonder zui ver en geruischloos. Van dreunen is ook geen sprake. Om dit te bewijzen zette de chef- drukker, de heer D. van Bookhooven, er een gulden op zijn kant bovenop. Het geldstuk bleef, terwijl de pers i.n volle werking was, rustig staan. De modernste vindingen zijn er op aangebracht; o.a. is de inktverdeeling bijzonder vernuftig. De cylinder kan met een kleine beweging aan- en uitgetrapt worden, enz. De heer Van Bockhooven is over deze aanwinst van onze nationale industrie uiterst tevreden. „Het is mijn verwachting ver te boven gegaan", aldus zei hij. „Zelfs als ik het zou willen, dan zou ik geen woord in het nadeel van deze machine kunnen zeggen. Zij is gewoonweg af". Met deze lofuiting van zulk een bij uit stek deskundig man kan de directie van de Haarlemsche Machinefabriek het doen! Het opent voor haar prachtige perspectieven. HET AMBTENARENREGLEMENT moet opnieuw behandeld worden. Naar wij vernemen is het onlangs door den Haarlemschen Raad vastgestelde nieuwe ambtenarenreglement door de Kroon wiet goedgekeurd, omdat daarin waren opgeno men bepalingen die voor het politiepersoneel toepasselijk zijn. Deza bepalingen moeten nu, voorzoover zij betrekk/ing hebben op het politiepersoneel uiit het reglement worden gelicht en kun nen dan in een afzonderlijk, alleen voor de politie geldend reglement worden opge nomen. Hierdoor is het noodig geworden, het ge- heele reglement opnieuw op te zetten; het nieuwe ontwerp zal andermaal moeten wor den behandeld door het georganiseerd over leg en door den Raad worden vastgesteld. kunst aan het volk. bonderdag a.s. komt in de Stadsschouw burg onder auspiciën van de vereeniging „Kunst aan het Volk" het bekende Buda- pester Strijkkwartet concerteeren, dat zich in Haarlem reeds een gevestigde reputatie heeft verworven. Voor de liefhebbers van kwartetspel, die in onze stad toch al weinig in staat gesteld worden van de meesterwer ken in dit belangrijke genre van kamer muziek te genieten, is dit zonder twijfel een aangename aanleiding de kennismaking te komen hernieuwen, te meer omdat dit en semble nog altijd onder de besten ter wereld wordt gerangschikt. Het programma bevat o.a. een kwartet van Hindemith en een der laatste kwartetten van Beethoven. KOLONISATIEVEREENIGING „NIEUW GUINEA". neemt een motie van wantrouwen aan. De heer A. G. Gerritsen, secretaris van de afd. Haarlem der Nederlandsche Kolonisatie- vereeniging „Nieuw Guinea", verzocht ons het volgende op te nemen. De afdeeling Haarlem der Nederlandsche Kolonisatievereeniging „Nieuw-Guinea" bij een in huishoudelijke vergadering op Maan dag 23 October in gebouw „De Nijverheid", Jansstraat. Gehoord de uiteenzetting van het bestuur, gelet cp de verklaringen van bestuursleden der afd. Utrecht van bovenbedoelde vereeni ging, spreekt haar wantrouwen uit ten op zichte van het Hoofdbestuur voorzitter de heer J. van Keppel. Verklaart den a.s. kolonist niet door het misleidend werken van den heer J. van Kep pel te willen laten dupeeren en weigert samenwerking, die niet in het belang is der kolonisatie. Besluit deze motie kenbaar te maken aan het Hoofdbestuur, de afdeelingsbesturen en de pers en verzoekt den bladen van geheel Nederland deze motie te willen opnemen. het doodelijk ongeluk in de haarlemmerliedestraat In ons vorig nummer hebben we reeds me degedeeld, dat Dinsdagmorgen vlak voor de ouderlijke woning in de Haarlemmerliede- straat het 3 1 /2-jarig dochtertje van den heer Versteeg spelende onder een vrachtauto van de Gemeentereiniging geraakt en gedood was. Nader vernemen wij hierover nog het volgen de: Bedoelde vrachtauto reed heel langzaam langs het linker trottoir, omdat daar de vuil nisbakken stonden, die geledigd moesten wor den. De bestuurder liep als gewoonlijk naast den wagen met de hand aan het stuur. Zijn collega liep over het trottoir om de bakken op te halen. Toen deze op een gegeven oogen- blik omkeek zag hij tot zijn grooten schrik een klein meisje, dat hij te voren niet gezien had, met het hoofdje onder het linker ach terwiel liggen. Hij schreeuwde onmiddellijk tot den bestuurder om te stoppen, waarna hij het kind onder den wagen weghaalde. Het bloedde hevig uit het hoofd. Door een juist passeerenden geneesheer werd de dood we gens een ernstige schedelbreuk geconstateerd. De dood moet onmiddellijk ingetreden zijn. Volgens een ooggetuige liep het kind langs den linkerkant van de auto met het handje tegen het portier. Blijkbaar is het onverwacht uitgegleden en onder het linker achterwiel geraakt. De bestuurder van de vrachtauto had geen schuld aan het ongeval. Ook de remmen wa ren geheel in orde. JAC. URLUS ERNSTIG ONGESTELD. De beroemde zanger Jac. Urlus is te Leiden opgenomen tot het ondergaan van twee ope raties. De eerste is hedenmorgen geschied en goed geslaagd. Voor de concerten van den heer Urlus zijn vervangers gevonden. AMStERDAMSCHE BEURS opgegeven door de rotterdamsche bankverfeniging kantoor haarlem Staatsl. Binl. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 5 pet. Ned. 1919 4 1/2 pet. Nederl. Indië 1930 II Staatsl. Bnitenland. 5 1/2 pet. Duitsehl.. 1930 (Youngleen.) 7 pet. Duitsehl 1924 (Damesleen.) Scheepv, Mijen, Aude Vaart Oude Boot Scheepv. Unie Stoomv. Mij. Ned, Industrieën Binl. Accoustiek Alg. K.zijde Unie.... A. N. I. E. M. (Nat. Bezit) v. Berkei's Patent Calvé Delft Nederl. Ford Ned. Ind. Gas (Nat. Bezit) Gem. Bez. Philips Unilever N.V, Indnstiieën Bui tl. Anaconda Copper Associated Gas Bethlehem Steel Centr. Pubï. Serv. Cities Service General Aviation Intern. Nickel Nevada Copper North Amer. Cy. U. S. Steel Banken Binncnl. Koloniale Bank Cert. Handel Mij. Indische Bank Banken Buitenl. Deutsche Reichsb. Fransche Banken Petrol. Mij. Binl. Kon, Petroleum Perlak Petroleum Bnitl. Continental Oil Shell Union Cultuur Maatsch. H. V. A Java Cultuur N. I. S, U. Vorstenlanden Mijnbouw Mij. Alg. Exploratie Billiton II Boeton Tabak-Maatsch. Deli Batavia Tabak Deli Maatsch Besoelci Senembah Rubber Maatsch. A'dam Rubber Dell Bat. Rubber Ned. Ind. Rubber Koffie Ver. Ind," Cultuur Ondern. Dc harmonica is een onmisbaar instrument. Spoorw. Buitenl. Comm. Milwaukee Missouri Kansas Texas Wabash Railway Union Pacific Prolongatiekoers 423/8-78 23M 1333* 833* 19-19** 1H 9** 26 - 26^b 170*4 H 103* 105 105 120% 94** - 948/4 5 H 2*4 1%

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2