DEPOSITO'S Reciprociteit bij de contingenteering. Het brandproces te Berlijn. 31 dooden bij het spoorwegongeluk in Frankrijk. WOENSDAG 25 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 UIT HET BUITENLAND. De Fransche regeeringscrisis. Chautemps, Bonnet en Doumergue worden als opvolgers genoemd. Adolf Hitler heeft in het Berlijnsche Sportpalast opnieuw een groote radiorede gehouden. Frankrijk. Wie wordt Daladier's opvolger? De President der Republiek Lebrun, die nog in den loop van den nacht op Dinsdag de ontslag-aanvrage van het kabinet heeft aan vaard, heeft hedenochtend zijn besprekingen over de benoeming van 'n nieuwen kabinets formateur aangevangen. Hoewel het op het oogenblik nog niet mo gelijk is eenige voorspellingen te doen, is men het er in parlementaire en politieke leringen over eens, dat het kartel definitief tot het verleden moet worden beschouwd, Uit de debatten is verder nog gebleken, dat tusschen de socialisten een definitieve splitsing is ontstaan. De burgemeester van Bordeaux, Marquet, heeft de socialistische afgevaardiigden, die met hem voor de Regeering hebben gestemd, bijeen geroepen om met hen de grondslagen voor een nieuwe partij te bespreken. Binnen kort zou, naar hedenmorgen verluidt, het of- ficieele bericht van de splitsing in de partij verwacht worden. Afgevaardigden en senatoren, die zich heden morgen reeds over de crisis hebben uitgelaten waren algemeen van meening, dat slechts een concentraéie-kabihet of een regeering der „nationale eenheid" het land voor een nieuwe crisis zal bewaren. Als toekomstige kabinsbe-formateur worden Chautemus en Sarraut genoemd. In eenige kringen komt echter ook de naam van den afgetreden minister van finaniciën, Bonnet naar voren. ..Outsider" is de vroegere president Doumer gue. Deze zou de eenige zijn, die een na tionale concentratie zou kunnen bewerken. Geeève. Duitschland ook officieel uit het Arbeidsbureau. Na het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond, is thans ook een officieele mede- deeling gezonden aan het Internationaal Ar beidsbureau te Genève, waarin het uittreden van Duitschland uit het Internationaal Ar beidsbureau wordt bekend gemaakt. Spanje. Weer staking te Madrid. De syndicalistische bouwvakarbeiders zijn in staking gegaan. Het kwam tot vele botsingen met de politie, die omvangrijke voorzorgsmaat regelen heeft genomen. fit .itsch-lruHc, Moeilijkheden bij de Japansch- Indische onderhandelingen. De onderhandelingen tusschen de Japansche en Indische gedelegeerden zijn thans weer naar ujt New Delhi gemeld wordt in een im passe geraakt, daar de Indische katoenfabri kanten verdeeld zijn. Sommigen zijn voor aan vaarding van de verlangens van de industrie van Lancashire, anderen zijn van meening, dat zoowel de Japansche gedelegeerden als die van Lancashire te hooge eischen stellen. Duitschland. Weer een groote rede van Adolf Hitler- In het Sportpalast te Berlijn heeft Hitier gis teren een groote rede gehouden, die tevens in zestig andere zalen in de stad door belangstel lenden werd gevolgd. Nadat dr. Goebbels een inleiding had gehouden, kreeg de rijkskanse lier het woord. Hij wierp een blik terug op het ontstaan van het verdrag van Versailles en zijn gevolgen voor het Duïtsche volk en geheel Europa. Hij zette uiteen, dat Duitschland de wapens'gestrekt had in vertrouwen op de plechtige toezeggingen der tegenstanders en zeide, dat dit verdrag niet tot pacificatie van de wereld, maar tot vereeuwiging van de haat moest leiden. Millioenen werkloozen, niet al leen bij de overwonnenen, maar ook bij de overwinnaars zijn de getuigen voor het onver stand van hen, die deze verdragen gemaakt hebben, zeide spreker. Hitier oefende critiek uit op de „poging dei- anderen het volledig ontwapende Duitsche volk tot schuldige te stempelen voor de in wantrouwen zijn oorzaak vindende bewape ningswedloop der anderen". De verkeerde, in het verdrag van Versailles vastgelegde mee ning, dat het economische ongeluk der eenen het geluk der anderen was, heeft Europa op den directen weg naar het bolsjewisme en daarmede naar den chaos gebracht. Het Duit sche volk heeft den strijd opgenomen en zich een ander regeeringssysteem gekozen om op te treden tegen deze ruïne en om meester te worden over zijn vreeselijke nood, aldus spre ker. Voorts keerde hij zich tegen de z.g. „gru- welleugens". Hitier herhaalde zijn uitspraak vóór den vrede, in het bijzonder ook tegenover Frank rijk en Polen, doch eischte met denzelfden nadruk de consequenties op in verband met de volle rechtsgelijkheid van Duitschland met de anderen. Niet om zijnentwil, niet om wille van de partij, maar om het Duitsche volk, riep Hitier ieder volksgenoot op tot het uitbrengen van zijn stem op 12 November voor rechtsgelijk heid, eer en werkelijken vrede. De leider, besloot zijn met geestdrift ontvan gen redevoering met uit te spreken, dat de Duitsche politiek niet gedragen werd door haat tegen andere volken, maar slechts door liefde jegens het eigen volk. Secretaresse der communistische fractie gehoord. Zij ontkent bij de brandstichting betrokken te zijn. GENERAAL BALBO HEEFT TYPHUS. ROME. 24 October (VD.) De Italiaansche minister voor de luchtvaart, Balbo, die zooals gemeld, reeds gedurende een week met hooge koortsen te Ferrara ziek ligt, blijkt thans lijdende te zijn aan typhus. De ziekte zou nog in het eerste stadium zijn. Over drie weken zou pas de crisis komen. In de voortzetting van het Rijksdagbrand proces vroeg dr. Pelkmann den president Torgler toe te staan zijn actentasschen met kranten te vullen, op de wijze als hij gewoon was. Torgler krijgt toestemming daartoe en loopt dan, in elke hand een der volgepropte ta-sschen dragend, in de zaal voorbij getuige Möller. Deze verklaart, dat Torgler destijds ongeveer dezelfde houding heeft aangenomen als thans. Getuige neemt zelf een der tas- schen in de hand en erkent, dat zij zeer zwaar is. Daarna wordt de vroegere secretaresse dei- communistische Rijksdagfractie, mevrouw Rehme gehoord. Zij vraagt den eed te mogen afleggen zonder de religieuze formule, het geen wordt toegestaan. Getuige zegt, dat zij op 27 Februari tegen halftwaalf in den Rijks dag is gekomen, waar Torgler toen al was. Van de aanwezige communistische afgevaar digden r.oemt zij Florin, Ulbrich, Vogt, Hein en mevrouw Reese. Dr. Neubauer heeft zij niet gezien, doch het is wel zeker, dat hij er ook was. Koenen is eerst tegen halfzeven in den Rijksdag gearriveerd. Wat vreemde be zoekers betreft kan getuige zich alleen een man herinneren, die Ulbrich wilde spreken; dat is tusschen 3 en 4 uur geweest. Later is nog een zekere Bruno uit het Karl Liebknecht huis gekomen, die met Torgler, Koenen en anderen heeft gesproken en ongeveer half zeven weer is vertrokken. In antwoord op vragen van den president deelt getuige mede, dat Torgler zeer vaak in het voorvertrek van zaal II heeft gezeten en met bezoekers heeft gesproken. Wanneer de journalist Birkenhauer is gekomen, kan zij niet zeggen. Op de vraag van den president, wanneer Torgler, Koenen en zij zelf den Rijksdag heb ben verlaten, antwoordt getuige, dat dit vol gens haar herinnering even voor halfnegen moet zijn geweest, in geen geval echter later dan 8.35. Er kan geen sprake van zijn, dat men als het ware uit den Rijksdag is ge vlucht, omdat zij wegens een ernstig voet euvel slechts langzaam kon loopen. Rechter dr. Coenders: Is Dimitrof u be kend? Getuige; Neen. Dr. Coenders, Denk aan uw eed. Hebt u hem nooit gezien? Getuige: Neen alleen bij de verhooren. Dr Coenders: Ook Popof en de anderen niet? Getuige: Neen. Dr. Coenders: Zijn er eenigerlei voorwer pen aan kamer 9 afgegeven pakketten of andere voorwerpen? Getuige: Dat kan ik mij niet herinneren Er wei-d dikwijls iets besteld, schrijfmateriaal e.d. Dat werd dan gehaald of afgegeven. Dr. Coenders: Ik vraag u nu rechtstreeks u kunt weigeren antwoord te geven als u dat wenschtIs u op eenigerlei wijze be trokken bij de brandstichting of hebt u er kennis van gedragen? Denk aan uw eed. Getuige: Neen. Daarna komt een zekere „Bruno ter sprake, die volledig Bruno Petersen heet: dr. Pa?i- sius noemt het merkwaardig, dat deze per soon aan getuige alleen bij den voornaam bekend was. Getuige: Het was bij ons gebruikelijk elkaar bij den voornaam te noemen. Dr. Parisius: Weet U, waar Birkenhauer zich bevindt? Getuige: Neen. President: Had „Bruno" iets te maken met het emigranten wezen? Getuige: Daar ben ik niet van op de hoogte. President: Popof heeft namelijk aanzien lijke betalingen gedaan aan zekeren Bruno. Het zou mogelijk zijn, dat deze Bruno daar mee in verband staat. Weet U iets van zulk een verband? Getuige: Neen, en ik geloof er ook niet aan. De volgende getuige is de Kanzlei-assistent Hornemann, die aan portaal V dienst doet als portier. Op 27 Februari is hem de hou ding van afgevaardigde Koenen opgevallen, die tusschen 6.15 en 6.45 den Rijksdag door portaal V betrad. Koenen heeft niet naar de portiersloge maar naar links gekeken en is met opgeslagen kraag zonder te groeten de loge voorbijgeloopen. Op de vraag van den president, hoe Koe nen zich overigens gedroeg, antwoordde ge tuige, dat Koenen gewoonlijk den Rijksdag- door portaal II betrad. Hornemann zegt ver der, dat eenige heeren door zijn portaal gin gen en hem er op attent maakten, dat zij benzine in den Rijksdag hadden geroken. Hij zeide den heeren, dat dit van den kleinen auto kwam die er stond. De president: Rook de-ze auto anders ook naar benzine? Getuige: Dat is meer gebeurd. Voor mij was het niets bijzonders. Een der heeren maakte echter een of andere opmerking, dat de Rijksdag wel eens in de lucht zou kunnen vliegen. Dr. Teichert: Heeft getuige een der Bul- gaarsche verdachten op den dag van den brand of vroeger door portaal V zien gaan? Getuige wijst op Dimitrof en zegt: alleen die eene der heeren valt mij op; het komt me voor alsof hij het was, die zeide, dat de Rijksdag in 20 minuten in de lucht zou kun nen vliegen. (Vroolijkheid). Dimitrof: Wanneer heeft de getuige mij in den Rij les dag gezien? Getuige: Op den dag van den brand na drie uur. Dimitrof: Hebt u na den brand mijn foto in de krant gezien? Getuige: Ja, ik had direct van binnen het gevoel: dat kan hij wel geweest zijn. N.V. Kapitaal i 30.000.000.— Reserve I 9.300.000. kantoorHAARLEM KRUISWEG 59 iÉililiiiiiiB (Adv. ingez. iVLedj Dimitrof: Hebt U dat aan den rechter van instructie medegedeeld? Getuige: Neen. Dimitrof, luid en energiek: Waarom niet? Getuige: Omdat ik er niet heelemaal zeker van was. Thans zie ik den verdachte beter. In de foto kan men zich natuurlijk vergissen. President: Kunt u zich ook vergissen? Getuige; Heel precies kan ik het niet zeggen. Dimitrof: Tot welke partij behoort ge tuige L.? Getuige: Rechts. Dimitrof: Welke partij? President. Dit is voldoende. Dimitrof: Wie heeft hem beïnvloed zoo te getuigen? Getuige: Niemand. President: Ik wijs deze vraag af. Dat is een beleediging. Nu ontneem ik u het woord. Dimitrof: Gefeliciteerd. De procureur-generaal: Komt getuige ook de spraak van Dimitrof bekend voor? Getuige: Ja. Daarna wordt Van der Lubbe voor de tafel der rechters geroepen waar de tolk hem voorlezing doet van hetgeen de chemische deskundige dr. Schatz gisteren heeft ver klaard. Na afloop hiervan vraagt de presi dent aan verdachte: ,.Van der Lubbe. hebt ge over deze verklaring iets op te merken?" Van der Lubbe: Neen. De president verdaagt dan de zitting tot Woensdag. Trein stortte tien meter diep. Verzakking van hef spoor de oorzaak? Over het groote spoorwegongeluk in West-Frankrijk ontvangen wij de volgende telegrammen PARIJS, 24 October (V. D.) De sneltrein Cherbourg—Parijs, no. 354. die hedenmorgen te 6.10 uur uit Cherbourg vertrok, is te 9.55 uur te St. Ellier nabij La Bonneville veron gelukt. De trein bevond zich op de spoorbrug, die op een hoogte van 10 M. over het riviertje de Rouloire ligt. toen de locomotief, de ten der, de eerste bagagewagen en de drie vol gende rijtuigen ontspoorden en in de rivier stortten. Onmiddellijk was assistentie ter plaatse. Reeds dadelijk konden tien lijken geborgen worden, w.o. het lijk van den machinist en van den stoker. Onmiddellijk werd van verschillende kan ten het noodige reddingsmateriaal gestuurd en werden de autoriteiten gewaarschuwd, die spoedig op de plaats van de ramp aanwezig waren. In betrekkelijk korten tijd had men een vijftigtal gewonden geborgen, o.a. den pre fect van het Departement en zijn vrouw. De gewonden werden voor het grootste gedeelte naar het ziekenhuis te Evreux overgebracht. Over de brug waar het ongeluk geschiedde, loopt een dubbel spoor. De rails zijn geheel vernield en door het breken van eenige tele- graafmasten is de telegraafverbinding ver broken. PARIJS, 24 October (V. DA De ontzettende omvang van het spoorwegongeluk bij Bonne ville op het traject Parijs—Cherbourg wordt bevestigd. Tot in de eerste middaguren wer den uit het puin reeds 22 dooden geborgen. Men kan verwachten, dat nog evenveel slachtoffers onder het puin bedolven zullen liggen. Het aantal gewonden bedraagt, tot nu toe, 60. Het ongeluk greep plaats op het oogenblik dat de trein met een snelheid van ongeveer 100 K.M. per uur over de spoorbrug reed. Onder een vreeselijk geraas stortten de lo comotief, de tender, de bagagewagen en drie personenwagens in de diepte, waar nog slechts één groote puinhoop over was. Van de spoorbrug heeft men een droevigen aan blik." De lijken, welke reeds zijn geborgen, zijn grootendeeis deerlijk verminkt. Zij wer den opgebaard in de wachtkamer van het station Bonneville. Intusschen is een kraan aangekomen, waarmede men tracht het puin te lichten, om op deze wijze de nog ingesloten lijken vrij te leggen. Het parket, is eveneens ter plaatse gearri veerd. Men meent, dat de oorzaak gelegen is in een verzakking van het spoor. De machi nist en de stoker werden op slag gedood. Het traject is op beide sporen versperd het ver keer is omgelegd. PARIJS. 24 October (Reuter) Het aantal dooden bij het ongeluk met den sneltrein uit Cherbourg bedraagt 31, dat der gekwetsten eveneens 31 van wie vijf ernstig gewond zijn Er is een onderzoek ingesteld doch de ver antwoordelijkheid voor het ongeluk kon nog niet worden vastgesteld. STA TEN- GENERAAL TWEEDE KAMER. Twee rechtbanken en 39kantongerechten opgeheven. Snel parlementair werk, de begrooting aan de orde. 24 October. De Kamer heeft gisteren vlot gewerkt. Aan vankelijk werd gerekend op twee, zelfs op drie dagen vergaderens het resultaat was, dat de Kamer in één vergadering drie zeer belang rijke wetsontwerpen afdeed. De Kamer weet tegenwoordig wat werken is. De voorzitter had 't zelf niet verwacht. Immers in den aanvang, bij de regeling van werkzaamheden, zegde hij mevr. BakkerNort toe. vandaag niet het rechtbankenontwerp te willen doornemen. Het liep zóó anders, dat mevr. BakkerNort den voorzitter van zijn belofte moest ontslaan. De Kamer heeft vlot gewerkt, Zij is nu door haar agenda heen. Op 7 November begint zij de algemeene begrootingsbeschouwingen en zit dan ook met avondvergaderingen, tot Kerstmis toe. Op 7 November eerst. Wij zeggen „eerst", wijl de heer Albarda gisteren een interpellatie heeft aangevraagd over de missive van Dr. Colijn betreffende het niet deelnemen van ambtenaren aan openbare acties tegen het regeeringsbeleid. Hiermede wordt dan blijkbaar ook gewacht tot de algemeene begrootings- discussies. Minister Van Schaik. (teekening Wl. Bieïkine). Allereerst nam de Kamer de wijziging van de crisisinvoerwet aan, zonder hoofdelijke stemming. Het heeft tot de vlotheid van het verloop van den middag niet weinig bijgedra gen, dat over deze wijziging geen algemeene beschouwingen werden gehouden. Niet heele maal geschiedde dat met instemming van de Kamer, want er waren meerdere volksver tegenwoordigers. die het een en ander hadden willen zeggen. Maar, hoe gaat dat dikwijls? De één wil niet vóór den ander beginnen en dan valt de hamer des voorzitters voor men het weet. De president toonde zich coulant en heeft bij art. 3 wat ruimte van onderwerp toe gestaan, maar dat neemt niet weg, dat eigen lijke algemeene beschouwingen niet gehouden werden. De oude crisisinvoerwet waarop de con- tingenteeringswetten berusten was geble ken stroef te moeten werken. Er was verstar ring ontstaan. Er kan geen rekening worden gehouden met natuurlijke en ook niet met fei telijke verschuivingen tusschen de landen, welke de leveranciers van Nederland zijn. Zulks, wijl de contingenten immers werden vastgesteld op de basis van den invoer gedu rende twee voorafgaande, de z.g. basisjaren. Mr. Westerman (N. H.) sprak van een staats monopolie van gouvernements-importeurs. Het ontwerp wilde daarin tegemoet komen door een ander systeem, dat meer soepelheid kende, ter bevordering van een natuurlijke ontwikkeling van in- en uitvoer. De grondslag der crisisinvoerwet over matige invoer bleef gehandhaafd, de proce dure werd gewijzigd, zoo, dat tegenover de verschillende landen meer vrijheid zou be staan. Er zouden twee contingenten komen. Eén. het proportioneel contingent vandaag door Mr. Verschuur een bodem-contingent genaamd voor alle landen die importeeren, een contingent op laag niveau. Het tweede zou zijn een bijzonder contingent voor bepaald aan te wijzen landen, nadat door e.v. overleg met die landen met wederzij dsche belangen zou zijn rekening gehouden. M.a.w. contra prestaties zouden gevraagd kunnen worden. Het ontwerp werd aangenomen, maar Minis ter Verschuur heeft desondanks een klein veertje moeten laten. Dr. Kortenhorst (r.k.) is onverbeterlijk hij, de man der actieve handelspolitiek kon 't niet nalaten om, wanneer de regeering. wegens den nood der tijden tot bijzondere crisismaat regelen overgaat, daaruit te besluiten tot de stelling dat zij op z ij n weg is. Hij zag in het ontwerp een brok „actieve" handelspolitiek. Dit ontlokte aan verschillende afgevaardigden, zeker aan Dr. v. d. Waerden (s.d.) protesten. Zij konden aan het ontwerp niet den naam „actieve" handelspolitiek toekennen. De mi nister ging er maar niet op in hij zeide, dat er taalkundig wat voor den naam te zeg gen viel: het betrof handelspolitiek en er was ook iets actiefs in. Maar overigens: „actieve handelspolitiek" werd als etiket op zóóveel fleschjes geplakt immers. De heer Schilthuis (v.d.) sprak over de meestbegunstiging. De minister merkte op, dat de meestbegunstiging door het ontwerp niet naar alle kanten werd gehandhaafd, maar dat naar algemeene internationale overtui ging aan meestbegunstiging niet werd ge tornd, wanneer t.a.v. de contingenten „vriend en vijand" niet op dezelfde wijze werden be handeld. Internationaal zijn hier rechten ge waarborgd. Er komt dus een vast contingenteerings- niveau, en een bewegelijk niveau. "De minister zeide nadrukkelijk daarbij niet tot willekeur te willen vervallen en hoopte al doende den juis- ten weg te vinden. Dr. Kortenhorst (r.k.) wenschte van de tot nu toe gevolgde politiek te willen afwijken en niet meer naar de waarde, doch naar ge tal en gewicht te contingenteeren. Dat geeft zooveel moeilijkheden, zei de bewindsman. Bij getal b.v. Neem schoenen. Wanneer dan in de basisjaren ook kinderschoenen zijn ingevoerd, dan zendt men thans alleen schoenen voor volwassenen. Bij gewicht? Neem dameskleeding de importeurs be ginnen dus alleen de lichte avondkleeding over onze grenzen te brengen. Het was maar beter volgens den minister dr. Kortenhorst gaf zich gewonnen bij contingenteering naar de waarde te blijven. Wat ook nog goed zou zijn, wanneer 't eens zou noodig blijken financieele voorwaarden te stellen. Er zitten in de contingenteering allerlei knepen, ver volgde Mr. Verschuur, die de uitvoering der wet zoo aantrekkelijk maken Gelijk gezegd de minister moest één veer laten. In de nog werkende wet is een artikel (3), dat den minister verplicht over een contin- genteeringsbesluit achteraf de instemming der Kamers te vragen bij de wet. In het ont werp wilde de minister volstaan met een me- dedeeling aan de Kamer. Maar daar ging de Kamer niet op in, zelfs niet op een ministerieele belofte om alles volledig met de handelspolitieke commissie te bespreken. De handelspolitieke commissie uit alle groepen samengesteld wilde zelf deze methode niet volgen. De minister bleef zich tegen de Kamer sterk verzetten, al heeft hij het onderspit moeten delven. Hij achtte het zeer moeilijk met de Kamer te gaan praten, wanneer wel het vaste contingent was vastgesteld, maar nog niet het wisselende. Dan zou de regee ring. wanneer zij in onderhandeling met een bepaald land zou zijn. aan de Kamer geen volledige mededeelingen kunnen doen! De Kamer zou dan evenver zijn als wanneer er mededeelingen in de commissie zouden wor den gedaan. Er moest de regeering veel vrij heid gegeven worden, want zij moest uitma ken het maximum van ruilwaarde, zij moest zeer soepel rekening met de belangen van het bedrijfsleven kunnen houden Dergelijke onderwerpen leenen zich niet voor behande ling in de Kamer concludeerde de bewinds man. Maar de Kamer wilde er toch niet aan. Het Parlement wilde zijn invloed blijven behouden. Het wilde de verplichting tot me dedeelingen in de wet behouden. Met 50—29 stemmen keert de Kamer zich op dit punt tegen den minister. Maar het ontwerp werd aangenomen. De goedkeuring van het gewijzigde douane en credietverdrag met Duitschland nam niet veel tijd in beslag. De heer Vliegen (s.d.) maakte een opmer king over het vertrouwen dat Duitschland „verdient", waartegen Dr. Kortenhorst (r.k.) bezwaren maakte, nu ons land aan den vooravond van weer nieuwe onderhandelin gen staat. De heer Lovink (c.h.) stelde de vraag of de Duitsche regeering ieder oogenblik be voegd is de rechten op de haring te ver- hoogen. Hetgeen de minister ontkende, zoo lang de overeenkomst duurt. Minister Ver schuur zegde voorts den heer Drop (s.d) toe, bij de komende onderhandelingen toe te zien op een duidelijke inhoudsbepaling van een ton haring. En toen heeft de Kamer ook nog de om werpen betr. de rechtbanken en kantonge rechten afgedaan. Afgedaan en aanvaard! Zonder hoofdelijke stemming. Beschouwingen behoefden er natuurlijk na de lange Februaridiscussies niet meer te worden gehouden. Zoo kort geleden. Er kon nu beslist worden. Degenen, die op 9 Februari voor de schor singsmotie hebben gestemd, konden achteraf zich daarmede gelukkig prijzen. Zij hadden immers de rechtbanken van Dordt en Zut- phen zien behouden. Voor de a.r. fractie was dat niet zoo heel aangenaam. Deze toch had met vuur voor de ontwerpen-Donner gestreden. Mej. Kat (c.h.) concludeerde dat die ontwerpen blijkbaar als geheel toch niet zulk een integreerend deel der bezuinigingsplannen van de regeering hadden uitgemaakt, als des tijds werd gezegd. Want opnieuw twee recht banken konden worden behouden. Zij en Mr. Boon (lib.) zouden nu ten voor- deele van de ontwerpen spreken, daar de be- zuinigingsnoodzaak zooveel meer klemde, dan in het begin des jaars. Hier kwamen de anti- revolutionnairen Smeenk en Zijlstra aan het woord. Wanneer er nóg meer moest worden bespaard waarom was dan minister van Schaik niet thans gekomen met het oor spronkelijke ontwerp-Donner, tot opheffing van 7 rechtbanken? vroegen zij. Wanneer er telkens wat afkon, waarom dan ook Win schoten niet behouden? vroeg de heer Zijl stra. nadat Mevr. Bakker—Nort fv.d.) de heer Ebels (v, d.) en de heer v. d. Heide, daarvoor nog een lans hadden gebroken. De minister die overigens heel veel hulde bracht aan zijn voorganger zeide, na over leg met de belanghebbenden, de opheffing van Dordt en Zutphen niet te hebben kunnen voorstellen. En t a. v. Winschoten deed hij mededeeling van het aantal daar behandelde zaken, welke nu niet bepaald van een over- kropte rechtbank spraken. De heer Boon wilde thans met den minister medegaan. wijl twee rechtbanken werden be houden en de rechtbanken de basis zijn onzer rechtsbedeeling en omdat er onder de juris ten verre van eenstemmigheid bleek te be staan over de wijze, waarop men tot reorga nisatie van onze rechtsbedeeling zou moeten geraken. Mej. Katz dat zij wilde meegaan, waar deerde de minister zeer zag ook de voordee- len van het ontwerp, vergeleken met dat van Mr. Donner. En zocht met den heer Boon een reden om voor de stemmen in het feit, dat minister van Schaik zijn bereidheid heeft uitgesproken om wijziging in de competentie van den kantonrechter aan te brengen. Die bereidheid heeft de minister vanmiddag nog eens duchtig onderstreept hij zou oogenblik- kelijk aan de voorbereiding daarvan beginnen. Overigens bleef MejKatz bewaren houden te gen de opheffing van zoovele kantongerech ten al wilde zij in verband met 's ministers voornemen t. z. der competentieregeling dan niet meer tegenstemmen. En dan waren er de moeilijke tijden. Het complex der ontwerpen werd z. h. st. aanvaard, ook al bleven de heeren Vervoorn (Platt.) en van Dis (H. G.) hun bezwaren hou den. EERSTE KAMER. De Senaat heeft in avondvergadering een serie suppletoire Indische ontwerpen afge daan. En voorts instemming betuigd met de wettelijke voorziening betreffende de instel ling van een ministerie van sociale zaken. Mr. II. J. Knottenbelt werd als opvolger van den heer Koster beëèdigd, INTIMUS..

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3