WOENSDAG 25 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 5 DE UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. I CIJFERS DIE NIET TEGENVALLEN Volgens de otfficieele opgave van het Centraal Bureau voor de - Statistiek te 's Graven hage bedroeg de uitvoer van bloera- bollen in September 1933: 2.2.702.120 K.G., geldswaarde f 10.358.386 'tegen 23.839.422 K G., geldswaarde f 9.631.602 in September 1932. Gedurende het tijdvak Januari tot en met September 1933 bedroeg de uitvoer 35.284.060 K.G., geldswaarde f 16.066.819, tegen 40.17:0.520 K.G., geldswaarde f 16.180.996, in hetzelfde tijdvak van 1932. Kweekersblad is van oordeel dat in Octo ber nog een zeer belangrijk kwantum bloem bollen-.de grenzen, is gepasseerd, zoodat het uitvoercijfer nog, wel behoorlijk kan stij gen. VRIJZ.-DEMOCRATIE OF NAT.- SOCIALISME? Mr. L. G. VAN DAM SPREEKE IN HET CONCERTGEBOUW. COMITé VAN ACTIE INZAKE RUSLAND. Ié '«Mi* Te Haarlem en omstreken heeft zich een co mité gevormd, dat zich ten doel stelt, de belan gen .van geloof sgenooten in Rusland te be hartigen. Een serie lezingen zal dezen winter in Haar lem worden gehouden én een financieele actie georganiseerd. .Hetmoderamen van het comité wordt ge vormd door Ds. van Paassen, Ds. Blauw, Ds. van Leeuwen, Ds. Dondorp en br. Verhout. Het heeft zich allereerst in verbinding gesteld mét het Nederlandsche Comité van Licht im Osten (voorzitter Prof. F. M. T. Böhl, secr. mevr. E. Barthvan Marle). Sprekers uit Wernigérode, waar het Duitsche comité Licht irn Osten (orgaan „Dèin Reich komrae") zetelt, zullen dezen winter ook hier optreden. Pastor Jack kan reeds half November, en Prinses Lieven in December te Haarlem wor den verwacht Over eenigen tijd zullen nadere mededeelin- gen volgen omtrent Pastor Jack, Prinses Lieven, en hun lezingen te Haarlem. Het comité bestaat uit: Mevr. A. Anema— Gertsen, Ds. G. A. Barger, Ds. M. G. Blauw, Ds. W. Breukelaar, Ds. J. C. Brussaard, Ds. W. Bij- lèveld, Ds. A. Dondorp, Ds. G. J. Duyvendak, Ds. J. C. van Dijk, J.'Heylman, Jan van Hey- ningen, J. G. Hoffmann, mevr. H. Jongejan Vallentgoed, Ds. P. Kaetzke, J. Kamp, Ds. F. Ch. Krafft, Ds. J. .M. Leendertz, Ds. J. A. van Leeuwen, Jhr. Dr. M. F. van Lennep, Ds. C. J. van Paassen, Zr M. J. Pot, Ds. J. van der Schors, Ds. C. Schutz, Ds. J. W. Siertsema, Ds. P. A. E. Sillevis Smitt, J. v. d. Starre, Ds. D. Tromp, K. J. L. Vernhout, Zr. A. Voorhoeve, J. J. Warnaar, mevr. W. J. van Zeylvan Eeke. J. W. van Zeyl. JUBILEUM HAARL. KADERLANDSTORM- VEREEN. „KENNEMERLAND". De Haarlemsche Kaderlandstorm Vereeni- ging- „Kennemerlar.d", geeft Zaterdag' 28 Oc tober a.s. een feestavond in den schouwburg Jansweg ter gelegenheid van het 12 1/2-jarig bestaan der vereeniging Een gezelschap on der leiding van den heer H. van Hooff, zal hét toon-eelsfcuk „Oorlogsmannen" (Arms and the man) van Bernard Shaw opvoeren. BAZAR GOEDE TEMPELIEREN. Evenals vorige jaren houdt de I.O.G.T. een bazar, in gebouw St. Bavo (Sine destra at) en wel op 27, 2:8, 29 en 30 October. De bazar wordt geopend op Vrijdagavond. Er zijn vele attracties, zooals een rad van avontuur, een trek tent, een uitmuntend orkest en een ge zellig zitje in de theetent. Ook is een verlo ting georganiseerd, met als hoofdprijzen een compleet huiskamer-ameublement, een stof zuiger, divan met kleed en een groeit aantal kleinere prijzen. De trekking zal geschieden op Maandag 30 October. INTERNATIONALE VROUWENBOND VOOR VREDE EN VRIJHEID. Aan het jaarverslag over 19321933 der afd. Haarlem van den Internationalen Vrou wenbond voor Vrede en Vrijheid is het vol gende "ontleend. Het aantal leden bedroeg bij het begin van het tweede vereenigingsjaar 220. Na de Kerst actie hi December 1932 bedroeg het ledental ongeveer 300. Door het weer bedanken of door vertrek van velen dezer kan dit getal niet ge handhaafd blijven en zoo ging de af deeling met 280 leden het derde vereenigingsjaar in. Er werd gedurende het geheele tweede ver eenigingsjaar aangenaam samengewerkt met de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Vrouwen- Vredebond. Ook met de andere vredesorgani saties aangesloten bij de Nooit meer Oorlog- Federatie en met de Vereeniging voor Vrou we nbelangen en Gelijk Staatsburgerschap, liet de samenwerking niets te wensclien over. Verschillende voordrachten en lezingen werden gehouden; de Kerst-Protestactie had veel succes; een anti-oorlogsfilm werd ver- uoond. Een begin is gemaakt met het zenden van Lr ie ven aan afgestudeerden om hen aan te moren, hun kundigheden aan te wenden in dienst van de menschheid en niet in die van de vernieling. VER. ..HAERLEM" NAAR ELSWOUT. De vèreenging „Haerlem" is voornemens Zaterdag 28 October een excursie te houden naar het landgoed Elswout te Qverveen. MANNENKOOR „KUNST NA ARBEID". Het Mannenkoor „Kunst na Arbeid" hield een drukbezochte bijeenkomst, waarop vele oude en vele nieuwe leden aanwezig waren. De heer A. Bak werd bij monde van den voorzitter, den heer L. Reinders, geïnstalleerd als directeur. In warme bewoordingen sprak de voorzitter den nieuwen dirigent toe en uitte den wensch dat het den heer Bak gegeven mocht, zijn het koor tot hoog peil op te voeren'. De heer Bak dankte bestuur en leden yoor het vertrouwen in hem gesteld, en zei (Jat het hem zeer aangenaam was te vernemen dat hij met algemeene stemmen was benoemd. Er is dus geen enkele zanger tegen mij, aldus spr., en wij zijn dus van meet af één en dat is nood zakelijk voor een koor, daar een vereeniging haar groei en bloei heeft te danken aan sa menwerking. Hierna werden eenige nunimers gezongen. In het Concertgebouw sprak Dinsdagavond Mr. L. G. van Dam voor de afdeeling Haar lem van den Vrijzinnig Democratischen Bond over het onderwerp; „Vrijzinnige Democratie of Nationaal Socialisme?" Onder de toehoor ders waren o.m. de burgemeester ,de heer C. Maarschalk, de voorzitters der gemeente raadsfracties van den Vrijz. Dem. Bond en de R.K. Staatspartij, de heeren A. G. Boes en Mr. F. A. Bijvoet en de heer Herman Snijders die een der oprichters is van den Vrijz. Dem. Bond. Mr. Van Dam begon zijn rede met eraan te herinneren dat de wereld in een geestlijke revolutie is. Waarheden die gedurende lan gen tijd werden erkend, zooals die der vrij heid, schijnen te wankelen. De nationale ge dachte in het buitenland heeft onzen uit voer sterk getroffen. Behalve een geestlijke nood is er een economische nood, waardoor velen gemakkelijk aanhangers worden van vage en nieuwe gedachten, vooral wanneer die op schoone wijze worden opgediend. De ideeën der vrijzinnige democratie vin den echter hoe langer hoe meer bijval, aldus Mr, Van Dam, dat bewijst het stijgend aan tal nieuwe leden. Doch alleen zij die kunnen denken kunnen zich de begrippen der vrij zinnig democraten eigen maken, en zij die niet kunnen denken, vinden elders ruim plaats. Meer dan ooit is solidariteit tegenwoordig een vereischte om ons door dezen crisistijd heen te slaande nationale gedachte over- stemme de nationale geschillen. Dat is de taak die ook onze regeering zich heeft ge steld. Van verschillende zijden wordt deze soli dariteit bedreigd. Door de communisten, in de eerste plaats met hun gezags-ondermij- nende politiek, die op internationale leest is geschoeid en ook door de aanhangers van de Marxistische klassenstrijd-theorieën. Vooral tegen den klassenstrijd richten zich de vrijzinnig democraten. Eenheid moet er zijn tot heil der Nederlandsche samenleving. Deze eenheid vindt haar uitdrukking in ons Vorstenhuis, dat het symbool is der soli dariteit. Er is echter een derde groep die onze soli dariteit ten zeerste bedreigt: die der natio naal socialisten. Dezen immers willen aan de de eenheid een anderen vorm geven, De Alg, Nederlandsche Fascistenbond spreekt van een groot Nederland en de groep van Ir. Mussert, de N.S.B., bepleit de eenheid van den Diet- schen stam, wat wil zeggen: annexatie o.a. van de Vlamingen. De vrijzinnig democraten wenschen geen annexatie in welken vorm ook van groepen andere volken; die een gewor den zijn met dit volk door hun geschiedenis en traditie (Applaus). De N.S.B. is naar de meerling van Mr. Van Dam op vele punten ingesteld op het Duit sche program; in een interview heeft de leider der N/B.B. gezegd dat Nederland economisch op Duitschland is aangewezen, „omdat wij toch altijd op voet van oorlog hebben gestaan met Frankrijk". Nauw met de annexionistische program punten der N.S.B. gaat haar militairistische mentaliteit samen. Dit is een tweede gevaar voor onze internationale samenleving. Uit latingen als ^verderfelijke vredesduif-pro- paganda" is daarvoor een afdoend bewijs. Solidariteit is ook een vereischte om Neder land voor den financieelen ondergang te red den. Inflatie stort duizenden in armoede en is slechts -voor enkele groote kapitalisten voordeelig. Met kracht moet de overheid voor sluitende begrooting zorg dragen. Het pleit voor de democratie dat er mannen zijn die het aandurven om cultuur-instellingen voor welker opbouw zijn gestreden hebben, in zekeren zin af te breken, omdat de tijd dit vereischt. Tevens is dit een bewijs dat zij vrij staan tegenover hun kiezers, en dat van hen niet beweerd lean worden, dat zij handelen in „partij-politieken geest". (Ap plaus) De nationaal socialisten ondermijnen met woorden op bijeenkomsten het regeerings- gezag. doch de sociaal-democraten ondermij nen het door hun steun aan noodzakelijke regeeringsmaatregelen te onthouden om te trachten deze onmogelijk te maken. Zij han delen uit vrees voor kiezersverlies. Zoo wordt het parlementarisme meer in gevaar ge bracht, dan door honderd holle leuzen der N.S.B. Het financieel beleid staat op het oogen- blik in het brandpunt der belangstelling, en onwillekeurig vraagt men zich wat de N.S.B. in dezen van plan is. Slechts enkele punten in 't program der N.S.B. geven hierover uit sluitsel, t.w. daar waar gesproken wordt over onze weermacht, die tot in de puntjes moet zijn verzorgd, ten tweede over het staatspen sioen ten slotte bij de belastingen, waar- gezegd wordt dat „het gekanker van den belasting-betaler nun maar eens uit moet zijn, en dat men nu maar eens bereidheid moet toonen om te offeren". Frappant is de tegenstelling met een rede van een spreker- der N.S.B. die den middenstand beloofde dat de N.S.B. ervoor zou zorgen, dat de belastin gen zouden worden verlaagd, omdat de mid denstand toch reeds zoo veel lasten had te dragen! Een ander hoofdpunt der vrijz. dem. is dat der sociale rechtvaardigheid, het steunen van de economisch-zwakkeren, in tegenstel ling tot de liberale gedachte die tegen staats inmenging is. Voor den middenstand heeft de Vrijz. Dem. Bond een Ontwerp-Midden- standsprogram opgesteld. Strijd tegen de warenhuizen is on-economisch en onprae- tisch,, evenals die tegen de coöperaties, wat echter niet inhoudt dat men hen moet steu nen. De middenstand kon o.a. geholpen wor den door beperking van het aantal winkels en het tegengaan van den malafiden han del, onware reclame e.d. De werkloosheid drijft vooral de jeugd tot extremisme. Een voorziening door ingrijpen der overheid in de arbeidsmarkt ten bate van de jongeren is noodzakelijk. De vrijzinnig democraten zijn niet blind „©aar word je wanhopig- Tan! Het lak van het presenteerblad is vol schrammen, vol krassen! Men schaamt zich er voor, gas ten daarop iets aan te bieden U moet beter voor Uw dingen zorgen! U moet geen scherpe poetsmiddelen gebruiken, maar alleen VIM, dat alles snel en veilig reinigt. Gewoon schuurmid- Wereldberoemd reittl- del, 50 maal vergroot. glngsmiddel VIM, 50 Grove stukken mine- maal vergroot. De be- raai sijn de oorzaak standdeelen geven een van die akelige bras- fijn en zacht poetsmiddel sen en schrammen. Daarom krast VIM nooit. Bewijzen nevenstaande af beeldingen niet hoezeer het Nederlandsche reinigings middel VIM de gewone schuurmiddelen overtreft? VIM, in de practische strooibus, is uiterst bil lijk. De gewone bus kost slechts 20 cents, de groote bus slechts 37£ cents. LEVER'S ZEEP MIJ n.v.. VLAARDING EN (Adv. Ingez. Med.) voor de misstanden van het parlemen tarisme, doch hoofdzaak dient te zijn dat de volksvertegenwoordiging het recht heeft de algemeene en groote richtlijnen aan te geven, want dat is de werkelijke vrijheid van' een volk. De details van deze richtlijnen' kun nen echter onmogelijk door het parlement worden uitgewerkt. Daarom geeft spr. een functioneele decentralisatie in overweging.' Controle op de uitvoerende macht is ook een vereischte, welke controle in een fascisti- schen staat zou ontbreken. De dictatuur, die de kerngedachte der fascistische samenleving is, doodt de vrije samenwerking. Het jongste besluit dat.aan ambtenaren critiek op het algemeen overheidsbestuur ont zegt, maakt een einde aan een misstand, aldus de meening van Mr. Van Dam. Van de gelegenheid tot vragen stellen maakten enkelen gebruik. De vraag waarom de regeering niet tot ontbinding der N.S)B. besluit, omdat het een revolutionaire bewe ging zou zijn, beantwoordde Mr. Van Dam aldus, dat dit niet alleen zou indruischen tegen het gevoel van vrijheid doch ook geens zins gewettigd is, zoolang een beweging zich langs legalen weg beweegt. VERLOTING J. H. JAN GIJZEN. Het bestuur van de Kennemer Vereeni ging voor Jeugdherbergen heeft beslag kun nen leggen, op een winkelpand in de Lange Veers traat voor het ébaleeren van de prijzen voor de verloting, die zij heeft georganiseerd ten bate van de Haarlemsche jeugdherberg „Jan G ij.zen". Er zal van deze gelegenheid gebruik wor den gemaakt om ter plaatse aan het belang stellende publiek loten te verkoopen. - Daar tonder invloed van de moeilijke tijds omstandigheden de verkoop minder - vlot gaat, heeft het toestuur de uitlotingtot nader, aankondiging moeten uitstellen. Plannen zijn in voorbereiding -tot. het houden van een groote Jeugdherberg-ten-, toonstelling, in samenwerking met de Ned. Jeugdherberg Centrale te Amsterdam.-Deze tentoonstelling zal trachten een zoo volledig mogelijk beeld te geven van de J. H.-bewe- glng in Nederland en het buitenland. Door middel van maquettes, statistisch materiaal enz. zal een indruk worden gegeven van de omvang die deze beweging in de 5 jaa'r van haar bestaan in ons land beeft gekregën. In 1933 waren bij de Centrale 32.000 inge schreven trekkers! CRISIS-TENTOONSTELLING „KUNST S.O.S." Evenals op vele andere plaatsen in het land, zal ook hier van 15 November tot en met 17 December een crisis-tentoonstelling gehouden worden uitgaande van het comité „Kunst S.O.S.", waarvoor zich een werk-comité ge vormd heeft. Getracht zal worden van het Gemeente bestuur hiervoor de nieuwe zaal van het Frans Halsmuseum te verkrijgen. De leden van „Kunst zij ons doel" en zij die lid zijn van een vereeniging aangesloten bij de Ned. Federatie van beeldende kunstenaarsvereenigingen, heb ben het recht tot jury-vrije inzending. De in zending van alle overige inzenders zullen on derworpen zijn aan het oordeel der jury. Deze samengesteld uit de leden van het werk comité. De inzendingen zullen bestaan uit schilde rijen, aquarellen, teekeningen, pastellen, gra fische kunst en beeldhouwwerken. Ieder zal slechts één werk mogen inzenden, uitgezonderd de beeldhouwers, die twee wer ken zullen mogen inzenden. Bij verkoop zal X verwisseld mogen worden, bij de grafische werken 4 maal. De minimumprijs van verkoop is vastge steld op f 10, de maximumprijs op f 100. Van de verkochte werken zal 10% afgehou den worden ter bestrijding van de onkosten der tentoonstelling, terwijl van het restant 20% zal afgedragen worden aan „Kunst zij ons doel", 15% aan het hoofdcomité en 65% verdeeld zal worden onder de inzenders. De inzendbiljetten zijn te verkrijgen aan het secretariaat Wagenweg 6. Theemiddagen met voordrachten, muziek, zang en declamatie zullen georganiseerd wor den. Een Eere-Comité is in voorbereiding. Het werk-comité van de crisis-tentoonstel ling „Kunst S.O.S." afd. Haarlem en omstre ken bestaat uit de heeren; H. F. Boot (voor zitter), Alb. Arens (le secretaris. Wagen wee 6), A. Miolée (2e secretaris), D. Knaap Jr. (pen ningmeester), H. van Borssum Buisman. G. D. Gratama. R. Heiloo Jzn.5 J. B. Kami), A. L. Koster, Oscar Mendlik, Herman Moerkerk, Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. en H. J. Wesse- ling. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Genugten, Padang- straat 6, abonnement N. S.; Maters, Van 't Hoffstraat 60, broche; Luiten, Ged. Oudegr. 46, liederenboek; Teunis, Nieuwe Raamstr. 15 dop van autoNijkamp, Breestraat 19, foto's in etui Prosee, Begijnhof 4a rd., dames- handschoen; Van Slooten, Tulpenstraat 31, oorbel; Bruin, Emostraat 16. rozenkrans; van Jan Nieuwenhuizens traat 15, regenpijpen; Tros, Jan - Nieuwenhuizenstraat 4, batoysokje; Muys, Cederstraat 31, sleutel; Kühlemayer, Voor houtstraat 3. vulpen; Regelink, Indi- sdhestraat 48, boek A. N. W. B.; Saelman, Tet ter odestra at 96, broche; Bureau van politie, Smedestraat 9, knipmes, ceintuur en dames- handschoèn; Sernée. Slachthuisstraat 22, duif; Alfenaar, Woonwagen 7, Burg. Sand- bergstraat, herdershondKoops, Rollandstr. 89, dameShandschoenen; Koremans, Hoysteyn- straat 21, kinderhandschoen; Kennel Fauna, Parklaan 119, 2 katten; Questro, Kweektuin straat 28, .zwarte kat; v. Zomeren, Indische- straat 61, .kindermuts; v, Gemert, Gierstraat 87, fotografetoestel; Zegstroo, Billitonstraat 18, rijwielibelastingplaatje; Dijkman. Drosse- straat 8,;rijwielbelastingplaatje; Schras. Gast huissingel 22, riem met gesp: Hesselman, Kloosterstraat 40 rood, heefenrijwiel; Hartog, Aobterweg 12 rijwielibelastingplaatje; Van Velsen. Delftstraat 3 rood. rijwielpomp; Pol der. Schalkwij.kerweg 33, schroevendraaier. Bronsteeweg, Adriaan Pauwlaan laten rijden en de auto's naar Haarlem gaande, langs den Wagenweg, of omgekeerd? Om den Wagenweg voor tweerichting ver keer geschikt te maken zou noodig zijn een verbetering, die in dezen duren tijd geld kost en daarmee is nog niet uitgesloten, dat onge lukken uitblijven. De meest-practische oplos sing blijft m.i. het eenrichtingsverkeer als hierboven omschreven. Met dank voor de plaatsing. Uw abonné M. GAARKEUKEN. Haarlem, 24 October 1933. N.V. GERARD A. VAN DER STEUR, BONTWERKERS. tegen matige prijzen: Hamster - Opossum - Bisamrug - Perzian - Sealskin - Nutria - etc. (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van 'ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. De Vereeniging „Weldadigheid naar Vermo gen" roept u, inwoners van Haarlem, Bloemen- daal en Heemstede op, om alles wat u maar kunt missen van kleeding', beddegoed, huis raad enz.- aan ons te willen afstaan. Dagelijks komen vele aanvragen bij ons bin nen om kleeding enz., er is zoo heel veel noo dig. De langdurige werkloosheid heeft ge maakt dat de gezinnen wat kleeding enz. be treft totaal uitgeput zijn. Dit toch kunnen zij niet aanvullen van de ondersteuning die zij ontvangen. Geeft u toch niet aan de deur! u weet immers niets van die menschen die aan uw deur komen vragen. doch laat u dit uiterst verantwoordelijke werk over aan een ver eeniging die met dit werk bekend is, terwijl de personen die hieraan medewerken er al hun toewijding en tijd aan kunnen en willen geven, om de aanvragen grondig te onderzoeken en dan zooveel'mogelijk te helpen daar, waar het werkelijk noodig is. Als u ons uw adres op geeft zullen wij alles wat u ons wilt afstaan, gaarne laten afhalen. „Weldadigheid naar Vermogen". „Jans kamer" Jansstraat 38rood, telefoon 13235 of 15445. Postgiro 212793. DE ONGEVALLEN OP DEN WAGENWEG Geachte redactie Weer heeft het. drukke auto-verkeer op den Wagenweg iemand het leven gekost. Hier be staat een verkeer in twee richtingen. Zou het niet mogelijk zijn, door invoering van een één richting verkeer een eind aan de wantoestan den te maken? B.v. de van Haarlem komende auto's langs de Dreef, langs het H.F.C.-terrein, KOLONISATIE VAN NIEUW- GUINEA. Geachte redactie. Nu over bovenstaand onderwerp reeds veel stukken in de dagbladen hebben gestaan en de zaak daardoor veel belangstelling trekt en nu door verschillende bladen de regeering en het publiek ernstig worden gewaarschuwd (en terecht) tegen ziekelijke fantasie van den heer van Keppel, verzoek ik een plaatsje voor het volgende, opdat het publiek dan zelf kan oor- deelen en zich voor teleurstellingen behoeden. De crisis heeft niet alleen Europa maar ook Indië zwaar getroffen. Honderden fabrieken en plantages zijn daar gesloten en stilgelegd waardoor een paar duizend der daar reeds jaren werkende en dus beproefde Hollandsche krachten als werkloos naar Nederland zijn teruggekeerd of hier, na verlof, zijn ontslagen. De enkeling die zich zonder steun kan redden ziet hier voor zijn in Indië geboren kinderen geen toekomst, de meesteix echter zijn in het moeras der werkloozen verzonken en voelen nu aan eigen lijf en gezinsleven wat het hier is om als steuntrekker en zonder een schijn van betere toekomst te gronde te moeten gaan. Deze menschen nu waren het die een half jaar geleden zich aaneensloten en het idee van emigratie naar Nieuw Guniea besproken. Zij besloten toen gezamenlijk en in verenigings verband te trachten, dat plan niet te over haastig en onder deskundige leiding en in samenwerking met de regeering' te verwezen lijken. Toen is door 'n paar honderd van deze ex- Indischmannen, van wie de meesten reeds jaren lang in Indische cultures en ontginnin gen van oerwouden werkzaam waren geweest, de vereeniging „Nederlandsche Emigratie Nieuw Guinea" (kortheids-halve NENG) op gelucht. Daar er onder hen ook velen waren, die vroeger hooge posten in Indië hadden bekleed, kon dat plan van alle mogelijke kanten wor den belicht en besproken en wel vooral wat betrof de Indische Agrarische grondrechten waarvan de meeste Hollandei's het bestaan niet eens weten en van welker toepassing toch zooveel afhangt. Deze groep leden, die nu al tot eenige hon derden (ook niet ex-Indische) is uitgegroeid, zullen de voorloopers zijn van het door hen beslist mogelijk geacht kolonisatieplan naar Nieuw Guinea. Zij willen dat plan dan onder beproefde leiding zoo snel als zulks door om standigheden mogelijk is, uitbreiden voor het werkloozenleger van uitsluitend Nederlanders. Aangezien de Nederlandsche regeering in dezen de beslissing in handen heeft en voor het bestuur reeds vast staat, dat. indien door de regeering het plan krachtig wordt aange vat. toch nog eenige jaren zullen verloopen alvorens van een stroom van duizenden ko lonisten sprake kan zijn, maakt deze veree niging geen grootseheepsche reclame, en doet ook geen algenieene oproeping tot het Neder landsche volk om lid te worden omdat alleen ernstige en doelbewuste mannen vrij van po litieke kleur en avontuurlust welkom zijn. Het is daii ook te begrijpen dat. de regeering alleen met deze vereeniging in overleg is ge treden en nog in overleg is, om het door ver schillende Indische deskundigen samen te stellen plan gezamenlijk te bestudeeren en te trachten het uit te werken. Alle vragen, ja zelfs nog vèel meer dan vermeld in Haarlem's Dagblad d.d. 20 dezer pag. 6 (van den practi- schen en zeer waarschijnlijk ervaren remba- man W. Vermeulen) zijn reeds in groote bun dels tot in details uitgerafeld en toegelicht waarbij geen theorie maar practijk den door slag geeft. Jammer was het echter dat eenige maanden geleden een lid (de heer van Keppel) die niet tot de oorspronkelijke oprichters behoorde, zelf een vereeniging ging oprichten met bijna gelijkluidenden naam Nederlandsche Koloni satie vereeniging Nieuw Guinea kortheids halve N.K.V.N.G., omdat naar zijn meening dit. jaar nog wel met eenige duizenden Hol landsche werkloozen kon worden vertrokken. Deze commissaris-leider deed allerlei beloften zooals steenen huizen, schouwburgen, kerken, stedenbouw enz., daar hij zelf 9 jaar in het bouwvak werkzaam was geweest op een groote plaats in Indië. Tévens predikte hij verbroe dering met Duitschers, Japanners, en ook met de papoea's. Door grootseheepsche reclame trok deze voorspiegeling veel belangstelling. De afdelingsbesturen dezer N.K.V.N.G., zij hebben geen ervaring in Indië. doch onder hen zijn vele voor emigratie zeer geschikte personen, speelden onbewust in deze comedie mee. Men zou deze zaak kunnen beschouwen als een goede reclame voor Indië in het alge meen en voor de emigratie-idee in het bijzon der en door de verplichting' ook een ander mans meening te moeten eerbiedigen, er ver der over moeten zwijgen, ware het niet dat reeds door den commissaris-leider was beslo ten den 15 November met de eerste ploeg te vertrekken, de personen reeds waren aange wezen en enkelen dezer laatsten er reeds op hadden gerekend, den a.s. winter hier wel te zullen ontloopen. Daar ondergeteekende zelf 22 jaar in Indië is geweest, waarvan hij 12 jaar in de oerwou den heeft doorgebracht en ook een vol jaar in het Vogelkopgebergte van Nieuw Guinea heeft rondgezworven, zoowel in de groote strand- moerassen als bij de Papoea-stammen in het hoogste Lina en Arfak gebergte, meende ik enkele van mijn kennissen, slachtoffers van Van Keppel, t.e moeten waarschuwen, dat hoe wel het vertrek wel zou worden verboden, de opzet niet alleen misleidend, maar tevens als misdadig moet worden beschouwd, omdat een groep onvoorbereide en onervaren kolonisten bij vertrek naar Nieuw Guinea in deze natte periode onherroepelijk ten doode is gedoemd aan koorts, beri-beri enz. Gelukkig kwam j.l. Dinsdag te Utrecht voor vele aanstaande slachtoffers de ontgooche ling en bemerkten zijx dat de plannen van hun eminenten Commissaris-Leider alleen konden zijn ontstaan in een ziekelijk, fantastisch brein, zooals deze „leider" zelf schreef in Haarlem's Dagblad van 5 dezer. Naar aanleiding van deze vergadering te Utrecht hebben enkele dagbladen terecht een ernstige waarschuwing tot regeering en pu bliek gericht, maar daar men vlug gaat ge neraliseeren, vond ik bovenstaande uiteenzet ting in het algemeen belang, zeer gewenscht. Met dank voor de verleende plaatsruimte en verzoek aan andere bladen om het boven staande te willen overnemen, teeken ik ook namens het hoofdbestuur van N.E.N.G. en het afdeelingsbestuur van N.E.N.G. te Haarlem. Met de meeste hoogachting, E. VAN MILLIGEN te Santpoort (geen aspirant kolonist),

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5