NATIONALE Hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie verdaagd. Het brandproces te Berlijn. DE OMZETBELASTING AANGENOMEN. DONDERDAG 26 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam UIT HET BUITENLAND. Tof 4 December. Plan MacDonald zal worden omgewerkt Nieuwe feksf wordt voorbereid. Albert Sarraut kabinets formateur in Frankrijk. Voorloopige lijst reeds gepubliceerd. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS GENèVE. Het presidium der Ontwapeningsconfe rentie is Woensdagmiddag voor de eerste (maal sedert het uittreden van Duitschland onder voorzitterschap van Henderson in ge heime zitting bijeengekomen, om te beraad slagen over den stand van zaken en de be sluiten voor te bereiden voor de op Donder dag te houden zitting van de hoofdcommis sie. Engeland werd vertegenwoordigd door Eden, Frankrijk door Massigli en de Ver- eenigde Staten door Norman Davis. Bij de langdurige (besprekingen is over eenstemming bereikt op de volgende twee punten: 1. De hoofdcommissie verdaagt zich. tot 4 December; 2. Het presidium krijgt van de hoofdcom missie opdracht in den tusschentijd een nieuwen tekst voor te bereiden, welke dan de hoofdcommissie op 4 December ter be handeling zal worden voorgelegd. Tot de verdaging der conferentie tot 4 December is besloten op voorstel van de vertegenwoordigers van Engeland en Frank rijk. De Zwitsersche bondsraad Motta had een verdaging der conferentie voor onbepaalden tijd een catastrofe genoemd. De hoofdcommissaris zal de besluiten van Woensdag zonder beraadslaging ratificeeren en dan uiteengaan tot 4 December Het presidium kwam voorts tot overeen stemming over de volgende formule: 1. Het presidium zal het oude plan van MacDonald omwerken in den geest der re cente Engelsche voorstellen; 2. de intusschen tusschen de vertegenwoor digers der verschillende mogendheden ge voerde directe besprekingen zullen worden vastgelegd. Het presidium zal Donderdagavond of Vrijdagochtend nog eens vergaderen om het verdere werkprogram definitief vast te stel len. In de volgende weken zal het presidium waarschijnlijk nog enkele malen bijeen komen. FRANKRIJK. De President der Fransehe republiek Le brun heeft Woensdagmiddag den radicaal- socialistischen senator en minister in het demissionaire kabinet-Daladier, Albert Sar raut, met de vorming van het nieuwe kabi net belast. Nadat hij bij president Lebrun ontvangen was, verklaarde Albert Sarraut, volgens Reu ter, toen hij te 14.45 't Elysee verliet aan de pers, dat hem de taak was toevertrouwd een kabinet te vormen en dat hij definitief zou antwoorden na raadpleging van zijn vrien den. Hij voegde er bij dat hij op uitgebreide schaal overleg zou plegen. ALBERT SARRAUT, de nieuwe Fransehe kabinetsformateur Sarraut verklaarde dat hij zoowel zijn poli tieke vrienden zou raadplegen als personen wier raad van belang en nuttig kan zijn onder de huidige omstandigheden. De toe stand, aldus Sarraut, komt me ernstig en verward genoeg voor om te verdienen dat ik alle bevoegde meeningen inwin zoowel op politiek terrein als op financieel en econo misch, die ik als nauw met elkaar verbon den beschouwd. Ik zal dus op uitgebreide schaal overleg plegen en hoewel ik geen tijd wensch te verliezen, ben ik geenszins van plan snelheidsrecords te breken. Ik heb de gewoonte ernstig en met methode te werken en ik heb den beslisten wensch te slagen en in ieder geval klaarheid te bren gen in den politieken toestand, die in het hoogste belang van het land zoo snel moge lijk moet worden ontward. Het bureau van den president der republiek heeft een communiqué gepubliceerd, beves tigend dat Lebrun Sarraut belast heeft met de vorming van een kabinet en dat deze de taak had aanvaard. Sarraut bracht een bezoek aan den voor zitter van Kamer en Senaat, aan Caillaux en Daladier en ontving vervolgens verschei den personen onder wie den rapporteur van de financieele commissie van de Kamer, den rapporteur van de commissie van financiën van den Senaat, Chautemps en Bonnet. De senatoren beschouwen over het alge meen de keuze van Sarraut met voldoening en hopen dat hij in zijn taak zal slagen.'Bij gebrek aan een godsvrede tusschen de par tijen die op het oogenblik waarschijnlijk on mogelijk is, zijn zij het eens ten aanzien van den wensch dat er kabinet zal komen van radicalen van alle schakeeringen, dat een duurzame meerderheid in de Kamer zal ver zekeren. V. D. meldt nader: De radicaal socialistische afgevaardigden en senatoren zijn Woensdagmiddag in 'n korte zitting bijeengekomen en hebben Sarraut hun sympathie betuigd. Een definitief standpunt zullen zij pas innemen, wanneer Sarraut zijn ministerlijst zal bekend maken. Donderdag zal Sarraut in een bijeenkomst der radicaal socialistische parlementsleden zijn program uiteenzetten. In den namiddag werd de volgende lijst van ministers als mogelijk genoemd: Sarraut: premier en buitenlandsche zaken; Daladier, oorlog; Barthou, oorlogsmarine; Dalimier, koloniën; Bonnet of Chautemps, financiën: senator Steeg, onderwijs; Laval, openbare werken; Pietri, begrooting. Deze combinatie zou op ongeveer 300 stem men kunnen rekenen. Amerika. Ford krijgt geen regeerings- opdrachten meer. Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat de Fordfabrieken in verband met het niet-onderteekenen van de autocode uitgesloten blijven van de groote regeeringsopdrachten. Roosevelt's goudpolitiek. Resident Roosevelt heeft na breedvoerige besprekingen met de leiders der Reconstruc tion Finance Corporation en het departe ment van Financiën den inkoopprijs voor de thans door de Amerikaansche regeering in te leiden goudaankoopen voor de eerste maal vastgesteld op 31,36 dollar per ounce (28 gram). Deze goudprijs is 1,56 dollar hooger dan de offiiceele koers van Dinsdag en 37 dollar cent hooger dan de goudprijs te Londen, van Woensdag! Verbod der Duitsche partijen van kracht. De Senaat heeft gisteren het wetsontwerp tegen de Duitsche Nationaal socialisten en Duitsch-Nationale partij aangenomen. Hier mede is het in beide Huizen afgehandeld. Het zal thans door den president der repu bliek worden onderteekend en daarmede van kracht worden. Japan, Publicatie der Tass-documen- ten gaat niet door. Volgens een bericht in de Niago heeft de minister van buitenlandsche zaken besloten zijn politiek ten aanzien van de publicatie der bekende documenten door het Russische telegraafagentschap Tass te wijzigen en het geheele geval in het vergeetboek te doen ge raken. Zooals men weet bestonden er eerst voornemens tot een energiek protest bij de Russische regeering en werd er geëischt dat de Russische regeering de documenten zou desavoueeren. Correspondenten van buitenlandsche bladen hebben in verband met bovenstaand bericht in de Niago inlichtingen gevraagd aan den minister van buitenlandsche zaken, doch deze weigerde eenig commentaar te leveren. HET SPOORWEGONGELUK IN WEST-FRANKRIJK. Ex-Communist verklaart Torgler en Van der Lubbe samen te hebben gezien. Hij weigert op vragen van Torgler te antwoorden. AANTAL DOODEN WEER GESTEGEN. EVREUX, 25 Oct. (Havas). Vijf in het zie kenhuis liggende gewonden van het spoor wegongeluk bij Evreux zijn overleden, ten gevolge waarvan het aantal dooden reeds veertig bedraagt. Onder de pumhoopen liggen nog vier lij ken, welker berging pas hedenmiddag zou kunnen geschieden, daar het technisch on derzoek naar de oorzaken van de. ramp op het oogenblik gaande is. STORMEN IN FRANKRIJK EN SPANJE. VELE SLACHTOFFERS. SAN SEBASTIAN 25 October (Reuter). De Spaansche Basken-kust is door hevige on- weers-stormen geteisterd, waardoor groote schade werd aangericht. In het plaatsje Renteria is geen huis dooi de stormen en de overstroomingen gespaard gebleven. Twee vrouwen zijn verdronken. PARIJS, 25 October (Reuter). Stormen en overstroomingen hebben in verscheidene deelen van Frankrijk ernstige schade aange richt. Op eenige plaatsen in de Vendée is de bliksem ingeslagen, waarbij eenige personen om het leven zijn gekomen. Op verschillende spoorlijnen is het verkeer gestremd. Bij de voortzetting van het proces inzake den rijksdagbrand verklaarde getuige Kar- wahne ex-communist gistermiddag verder, dat hij en zijn begeleider bij het verlaten van den Rijksdag het sterke gevoel hadden, dat er iets niet in orde was. In de communistische fractiekamer waren vele personen aanwezig, die een zekere zenuwachtigheid vertoonden. V. d. Lubbe had getuige naar de foto hoofd zakelijk door het gezicht herkend. In het type v. d, Lubbe kon hij zich niet vergissen, of hij hem nu eenmaal dan wel tienmaal zag. Karwahne schildert dan zijn eerste verhoor op het politiebureau gedurende den naöht van den brand. Hij werd in een kantoor ge bracht waar v. d. Lubbe reeds was en hij werd zoodanig geplaatst, dat hij v. d. Lubbe onbemerkt kon gadeslaan. Na vijf minuten kreeg hij een wenk om het vertrek te ver laten, waarop hem gevraagd werd, wat hij over den persoon van v. d. Lubbe te zeggen had. Onmiddellijk had hij verklaard: Deze man is de persoon, dien wij met Torgler in den Rijksdag tegen kwamen. Beklaagde v. d. Lubbe wordt dan voor de rechterstafel geleid. Getuige verklaart ook thans dat hij in v. d. Lubbe dengene herkent, dien hij indertijd met Torgler samen heeft gezien. V. d. Lubbe wordt gevraagd of hij getuige kent of ooit gezien heeft. V. d. Lubbe ont kent dit. Als Torgler dan ook voor de tafel geleid is, verklaart getuige Karwahne met beslistheid dat aan de juistheid van zijn verklaring geen twijfel bestaat. Op de vraag van het O.M. of het misschien di'. Neubauer geweest is, die bij de tweede ontmoeting met Torgler op de bank zat, geeft getuige een ontkennend antwoord. Hij zou dr. Neubauer, dien hij sedert jaren kent, ze ker herkend hebben. Daarna volgt een discussie aan de hand van het proces-verbaal der instructie tus schen den president, het O. M., dr. Sack en getuige Karwahne. Deze verklaart ten slotte, dat hij gesproken heeft van misdadige typen, welke hij in de omgeving van Torgler of an dere communistische leiders heeft gezien. Als de communistische partij er toe zou overgaan, om politieke massa's te organisee- ren. zouden daartoe altijd menschen uitgeko zen worden, die men als internationale mis dadigers zou moeten kenschetsen. Uit dat oogpunt had hij zich aldus geuit. Op den per soon van Torgler had hij niet bepaald het oog gehad. Beklaagde Torgler stelt getuige eenige vra gen over dingen, welke ongeveer 7 jaar ge leden zijn gebeurd en in verband staan met het vroegere lidmaatschap van Karwahne van de communistische partij. Getuige verklaart er niet aan te denken, deze vragen te beantwoorden. Ook de procu reur-generaal verklaart dé vragen als niet terzake dienende Di'. Sack verzoekt den senaat een beslissing in deze quaestie te nemen, omdat de subjec tieve houding van getuige daarmee samen hangt. De president zegt dat in de pauze over deze quaestie een beslissing zal worden genomen. Bij het begin der middagzitting deelde de president mede, dat de Senaat besloten had, de vragen van Torgler toe te staan. Torgler herhaalt zijn vragen. Karwahne bevestigt, dat hij te Hannover tot de omgeving van Katz behoorde. Getuige weigert echter, de andere vragen te beant woorden. Eerst als de president deze vragen overneemt, verklaart hij zich daartoe bereid. Wanneer van linksche, of van ultralinksche groepen gesproken wordt, betreft het een voorstelling, die slechts in de hoofden van enkele communistische leiders gespookt heeft. De politieke discussie der communistische partij omstreeks 1925 bewoog zich slechts om de vraag, of de Duitsche arbeider langer in een beweging moest blijven, die onder de voogdij stond van de Internationale te Mos kou. Links of rechts, dat was slechts een dia lectisch uitwijken voor deze vraag door de lieden, die onder het rechtstreeksche bevel van Moskou stonden. Op de vraag van den president, of de groep Katz bijzonder radikaal is geweest, geeft ge tuige een ontkennend antwoord. Dat men schen als Katz aan het hoofd van een groep stonden, moest aldus worden verklaart, dat Katz doorging als degeen, die sedert lang de beïnvloeding van Rusland afwees. Toen bleek, dat Katz andere bedoelingen had, had hij het veld moeten ruimen, an de leuze „Los van Moskou" had zich als tweede leuze gepaard „L^c van den internationalen Jood". Op een vraag van Torgler of Karwahne in 1925 als leider deelgenomen heeft aan den aanval op het communistische partijgebouw, antwoord Karwahne, dat hij er niet over denkt daarop te antwoorden, omdat hij geen Duitsche menschen aan de IHde Internatio nale wil uitleveren. Getuige weigert voorts de vraag van Torg ler te beantwoorden of hij in 1925 nadat hij uit de communistische partij is gezet, mate riaal aan burgerlijke bladen heeft geleverd. Ook nadat de president hier op het Senaats besluit gewezen heeft, blijft bij bij zijn weige ring, en protesteert tegen „het verhoor van beklaagde Torgler". Als een rechter de opmerking maakt, dat hij slechts ja of neen heeft te zeggen, ver klaart getuige, dat hij nooit voor burgerlijke bladen heeft geschreven en ook geen mate riaal heeft verschaft. Beklaagde Torgler beweert dan, dat hij bij de eerste ontmoeting met getuige op 27 Febr. op de bank gezeten heeft. Getuige Karwahne zegt dat dit absoluut niet waar is. Eerst bij de tweede ontmoeting zal Torgler op de bank. De volgende getuige, het nationaal-socialis- tische rijksdaglid Frey deelt eveneens bijzon derheden mee over de ontmoeting met Van der Lubbe. Ook hem was Torgler opgevallen. Hij had echter op zijn eersten met-gezet niet goed ge let. dus kan hij niet met zekerheid zeggen of het Van der Lubbe was. Hij had wel den Indruk gekregen, dat de man niet in den rijksdag thuis hoorde. Om dezelfde reden was hem ook de tweede metgezel van Torgler, In 1932 aan polishouders uitgekeerd- -ruim 11 Vs millioen gulden (Adv. Ingez. Med.) die op de bank zat, opgevallen, die een zeer bleek gezicht had en een stekenden blik. Bij de confrontatie had hij hem als Popof her kend. De president wees getuige erop. dat hij bij zijn verhoor in den nacht van 28 Februari op het politiebureau Van der Lubbe met be slistheid heeft herkend als de eerste metgezel van Torgler. Getuige geeft dit toe. maar verklaart, dat Van der Lubbe bij een latere confrontatie op hem den indruk heeft gemaakt dat hij grooter was dan de toenmalige metgezel van Torgler. Het was mogelijk, dat v. d. Lubbe bij de eerste ontmoeting met Torgler een meer gebogen houding had gehad, maar met beslistheid kon hij niet verzekeren, dat Van der Lubbe de metgezet van Torgler was ge weest. Thans wordt Popof voorgeroepen. Getuige Frey kijkt hem scherp aan en zegt dan: „Dat is de man, die naast Torgler heeft gezeten". Getuige houdt het voor onmogelijk, dat er hier een vergissing in den persoon heeft plaats gehad, tenzij Popof een dubbelganger heeft. Het Hof besluit in het voorvertrek van de zaal der begrootingscommissie de ontmoeting der getuigen te reconstrueeren. Na 't onderzoek ter plaatse werd de zittin; gesloten. De volgende zitting werd op Vrijdag ge steld. NAAR DUITSCH VOORBEELD. OOSTENRIJKSCHE NAZILEIDERS ALS GIJZELAARS. WEENEN. 25 October (V. D.) De autoritei ten te Kufstein aan de Beiersche grens heb ben bepaald, dat wanneer in de toekomst in de bergen wederom „hakenkruisvuren" zullen worden aangestoken, of wanneer de natio naal socialisten andere provocaties begaan en de daders niet zullen worden opgespoord een leider of een dergelijk invloedrijke per soonlijkheid der nationaal socialistische par tij voor den duur van 1 jaar in een concen tratiekamp zal worden opgesloten. Ook een referendum voor Dollfuss? Volgens een bericht dat het Wolff-bureau dit Innsbruck'heeft ontvangen, wordt aldaar gezegd, dat bondskanselier Dollfuss ernstig met het plan rondloopt nog dit jaar door een referendum, volgens Duitsch voorbeeld, een sterke basis voor zijn bewind te verkrij gen. Alvorens een definitief besluit te nemen, zou Dollfuss nog slechts op het resultaat van het referendum in Duitschland willen wachten. SIAMEESCHE REBELLENLEIDER DOOD GESCHOTEN. V. D. meldt uit Bangkok: De revolutionnaire leider Songgram is gisteren doodgeschoten. Aan beide fronten wordt groote voorzichtigheid in acht geno men. met het gevolg, dat betrekkelijke kalm te heerscht. EERSTE KAMER. Zonder hoofdelijke stemming. Minister Oud: Ik kan niet anders. 25 October. Zooals te verwachten viel is ook door de Eerste Kamer de omzetbelasting aanvaard. Zelfs zonder hoofdelijke stemming. Men voelde wel dat er niet veel anders op zat, dan het ontwerp te aanvaarden. En mi nister Oud heeft het knap verdedigd. Men gevoelde, dat er niet veel anders opzat ook de s.-d. fractie heeft geen fundamenteele en voor haar onoverkomenlijke bezwaren opge noemd. De eenige, die nog met moeilijkhe den kwam was de R.-K, afgevaardigde Visser. Maar op het eind ging ook hij mee. Gesproken hebben de heeren Visser, Blom- jous (r.-k.), Slingenberg (v.-d.), Ter Haar (c.-'h.), Droogleever Fortuyn (lib.), Wibaut (s.-d,), van Lanschot (r.-k.) en Fock (lib.) De meeste dezer sprekers hebben er de aan dacht op gevestigd, dat ook bij de behande ling der omzetbelasting weer eens gebleken is, hoezeer het parlementaire werk beteeke- nis heeft. Met name hebben de heeren Blom- jous (r.-k.) en Ter Haar (c.-h.) hunne vreug de er over uitgesproken, dat de „cascaden"- heffing van 1 pet. werd vervangen door een heffing, éénmaal bij de bron, van 4 pet. Wat voor het bedrijfsleven van veel beteekenis is. De minister heeft den heer Visser duidelijk gemaakt, dat zulks niet beteekent, dat voor alles wat de verbruiker koopt, behalve de eer- ste levensbehoeften, hij 4 pet. meer betalen moet. Zoo is 't niet. immers zal er 4 pet. be taald worden bij den allereersten stap, die het bepaalde artikel doet op den handels weg. Of nu de handel de 4 pet. volledig zal kunnen afwentelen? vroeg de heer Droog leever Fortuyn (lib.). Er zullen natuurlijk, antwoordde de minister, gevallen zijn. waar bij niet volledig zal kunnen worden afgewen teld, maar de minister geloofde wel te kun nen zeggen, dat. wijl de heffing algemeen werkt, de volledige afwenteling zeer dicht zal worden genaderd. De Kamer moest het ontwerp wel aanvaar den een ander middel om groote inkom sten te verkrijgen is niet aanwezig heel de Kamer dacht gelijk. Alleen de heer Visser (r.-k.) meende, dat vóór men van den armen verbruiker ging heffen er uit de directe hef fingen alles moest gehaald wezen wat kón. De heer de Visser meende met een beroep op Prof. Raaymakers, dat f 50.000 een moreel maximum van vertering mocht worden ge noemd. En dat dan de rest voor den staat kon worden opgeëischt. Ook wilde hij zwaar der heffen van degenen, die meer dan f 30.000 inkomens hebben en evenzeer van die tus schen f 10.000 en f 30.000. Alles met progressie. Het was voor den minister moeilijk om hem duidelijk te maken, dat wanneer iemand een hoog inkomen heeft, hij dit dan niet altijd geheel verteert, zelfs vrijwel nooit, maar ook spaart. De minister zei, dat het voor de werkloozen van groot nut is, wanneer er ge spaard wordt, voor hun toekomst. Om de zelfde reden zooveel mogelijk behoud van het nationaal vermogen stemde minister Oud ook volledig in met. Mr. Slingenberg (v.-d.), die van een heffing in eens thans niet weten wilde. Wanneer thans tot reali seering van vermogensbestanddeelen zou moeten worden overgegaan, dan zou het be drijfsleven min of meer ontredderd worden. De omzetbelasting houdt geen rekening met de draagkracht. Dat stemde de minister toe. Maar het kan niet anders thans. Want, zelfs als de heer Visser zijn wenschen ver vuld kreeg, zouden er niet meer dan 6 mil lioen uit te putten zijn. 85 millioen was noo- dig! Minister Oud merkte tegenover den heer Visser op, dat de draagkracht door den loop der dingen toch wel iets meetelt. Hoe min der draagkracht en hoe grooter het gezin, hoe meer onbelaste waren men verhoudings gewijze koopen zal. Bovendien zijn er ook nog weelde-artikelen extra-zwaar belast. De heer Drooglever Fortuyn (lib.) zei. dat er kans op is dat tengevolge van de belasting de omzet wat zal terugloopen. En de heer Ter Haar (c.h.) dat de heffing remmend zal werken op de daling van het prijsniveau. Allemaal waar zegt Minister Oud. maar het moet, ik weet geen ander middel. Wat niet wegneemt, dat de minister den heer Drooglever Fortuyn (lib.) toezegde met de eischen van het bedrijfsleven zooveel moge lijk rekening te zullen houden. Over de verhouding overigens van indirecte en directe belastingen is gisteren op ver zoek van den voorzitter niet gesproken, wijl dat alles veel beter bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting kan te pas komen. Het was niet voor allen even gemakkelijk zich daaraan te houden de heer van Lanschot kon maar moeilijk aan de verleiding weerstand bieden om niet te spreken over de crisis inkomstenheffing, over de couponbelasting enz. Maar hij moest, 't Kon ook. want ieder was er van over tuigd, dat een equivalent voor de omzetbe lasting niet kon worden aangegeven. De verhouding van indirecte en directe belastingen. De heer Wibaut (s.d.) had gaarne cijfers gewild van het buitenland en het binnenland. Minister Oud maakte wel duidelijk, dat hij zulke cijfers niet geven kon. wijl dat een zeer diepgaande studie zou vereischen, voor het buitenland, omdat zeer verschillende belastingstelsels gebruikt wor den en voor het binnenland, wijl dan voor ieder moet- duidelijk zijn wat indirecte en wat directe heffingen zijn. Wetenschappelij ke belastingmannen noemen b.v. de succes sierechten wel een indirecte heffing. Zoo is er meer. De heer Wibaut (s.d.) en de heer Visser (r.k.) hebben gepleit voor het groote gezin. Minister Oud herhaalde nog eens, dat thans reeds de regeering maatregelen neemt b.v. in de woningbouw en dat, wanneer de crisis voorbij is. een der eerste dingen zal moeten zijn te letten op het groote gezin. Ook heeft de heer Wibaut (s.d.) gespro ken over de N.V. Hij pleitte voor zulk een heffing op de N.V., dat het Rijk het belast baar bedrag vaststelt na aftrek van een door het Rijk te bepalen redelijk percentage voor reserve. De minister wilde zoolang hem dat mogelijk is. zóóver niet gaan. wijl hij sterke reserves een zeer groot nationaal voordeel acht. Zoolang hem dat mogelijk is, nu hij n.l. maatregelen moet nemen tegen belasting ontduiking door middel van N.V. De heeren Van Landschot (r.k.) en Blom- joris (r.k.) pleitten voor een tariefsherzie ning, welke eigenlijk beteekende een wijzi ging der handelspolitiek. Daarover wilde de minister, tot genoegen van den heer Ter Haar (c.h.), niet spreken. Wel beloofde hij nóg eens om zoo spoedig mogelijk een tech nische tariefsherziening tot stand te bren gen. Maar dat wordt dan een zuivere fiscale herziening. De minister hoopt langs dien weg ook aan den wensch van den heer Fock (lib.) tegemoet te kunien komen, die bezwaar, maakte tegen het. veel te hooge invoerrecht op thee, dat wel heel zwaar door. verschil lende belastingmaatregelen wordt gedrukt. De minister ziet dat zelf ook in en zal wij ziging aanbrengen, binnen het raam van het tarief. Wijl er dan tegenover een verlies, op winst kon gerekend worden. Het verlies' wordt dan goed gemaakt. Dat de Kamer over het tarief sprak vindt zijn oorzaak in het opnemen van een compenseerend invoerrecht in de wet. De heeren Drooglever Fortuyn (lib,), Slin genberg (v.d.) en Van Lanschot deden nog enkele detailvragen over den wetsuitleg. De heer Slingenberg vroeg naar de positie van bedrijven, die electriciteit opwekken en ook afleveren. Hier antwoordde de bewindsman, dat wanneer er volledige scheiding is tus schen het bedrijfsgedeelte, waarin electrici teit wordt opgewekt en dat waarin het ge distribueerd wordt, het distributiebedrijf de belasting zal hebben op te brengen. De meesten der sprekers hebben een be langrijk gedeelte hunner redevoeringen ge wijd aan het betoog, dat de omzetbelasting moet worden aangenomen, vanwege de don kere aspecten voor 's Rijks financiën. Dat betoog behoeven we voor onze lezers wel niet te herhalen. De volgende week komt de Senaat weer bijeen. INTIMUS.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3