Uit Haarlem's Gemeenteraad. DIAMANT Rubriek voor vragen DONDERDAG 26 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 VERGADERING VAN WOENS DAG 25 OCTOBER 1933. (Vervolg) Na een bijeenkomst met gesloten deuren, die ruim een uur duurde, werd de openbare ver gadering voortgezet. Aan de orde was het ontslag van drie vak onderwijzers( essen B. en W. stelden voor. in verband met de reorganisatie van het vakonderwijs, met in gang van 1 November aan drie vakonderwij zers (essen) in de lichamelijke oefening (mej. G. van Gelderen, mej. B. A. Froentjes en de heer J. Bongertman) eervol ontslag te verlee- nen. De heer Seholl (S.D.A.P.) betreurde het. dat B. en W. deze kaak niet in de commissie voor onderwijszaken gebracht hebben. Voorts betwijfelde hij het, dat er hier voldoende be voegde onderwijzers (essen) zijn die dit vak mogen onderwijzen. Alleen de gediplomeerden van 1920 zijn immers beyoegd te achten. Als. B. en W. bevoegde onderwijzers van de eene school naar de andere school willen sturen, is dit in het nadeel van het onderwijs. Daar door wordt het gewone ónderwijs in de war gestuurd, tot nadeel van het onderwijs! Daar om zou spreker tegeli het voorstel van B. en W. stemmen. De heer W e u s t i n k (r.k.) meende dat de zaak wel in de onderwijscommissie behandeld is. Er is toen immei's nog toegezegd, dat het onderwijs in de lichamelijke opvoeding in de 5de en 6de klassen der lagere scholen in han den van vakonderwijzers gelaten zou worden. Het is wel jammer, dat het voorstel van B. en W. moet worden aangenomen, maar de finan- cieele nood der gemeente dwingt. Spreker is geschrokken van de statistiek over de belas tingopbrengst. De heer Peper (communist) protesteerde tegen deze nieuwe verslechtering van het on derwijs. De heer Slingenberg (V.D.)plaatsver vangend wethouder van onderwijs, was over tuigd. dat ook de raad zal moeten inzien, dat er bezuinigd moét worden. Binnenkort 'wordt de wet Terpstra inzake onderwijsbeperking in gevoerd, daaruit zullen nieuwe uitgaven voor de gemeente voortvloeien, die op andere din gen bezuinigd moeten worden. Op het vakonderwijs voor de lagere klassen kan zonder veel bezwaar bezuinigd wórden. Het is mogelijk, dat binnenkort nog andere bezuinigingen ingevoerd moeten worden, die helaas het onderwijs wel zullen schaden. Het is de vraag ook nog, of het onderwijs "in de lichamelijke oefening in de 5e en 6e klasse in handen van vakonderwijzers kan blijven. De financieele nood dwingt immers. De heer Seholl (S.D.A.P.) handhaafde zijn bezwaren. Bovendien bereidt de wethouder thans al weer nieuwe verslechteringen voor de naaste toekomst voor. Het gymnastiekonder wijs komt in de knel. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 18 tegen 11 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de communisten. De heeren Ger- ritsz en van Dam waren bij deze stemming niet in de zaal aanwezig. Doortrekking van de Van 't Hoffstraat. B. en W. stelden voor om af te wijzen het verzoek van eigenaars eh bewoners van percee- len in de. van 't Hoffstraat om deze straat door te trekken naaf de Westèrkiacht. De heer Peper (Communist) vond dat B. en W. er zich te gemakkelijk van af maken door te zeggen, dat de gronden die noodig zijn voor de doortrekking der straat geen eigendom der gemeente zijn. Dan moet de ge meente den grond maar onteigenen. De heer Visser (C.H.) vroeg aan B. en W. om te overwegen, of het niet mogelijk is een loopbrug te maken bij den overweg van de Pijlslaan. Niet alleen de bewoners van de Van 't Hoffs raat,-maar. ook vele andere bewoners van hei kwartiêr ten Z. van den spoorweg, ondervinden veel last van den overweg, die herhaaldelijk gesloten is. Het werk zou uitge voerd kunnen worden als object voor werkver schaffing. M r.. G e r r t s z CS.D.AP.)wethouder, zei, dat zoo'n brug zeker eenige tienduizenden guldens zou kosten. De spoorwegdirectie wil geen financieele medewerking geven voor den bouw van een tunnel. De heer Visser (C.H.): het is uitgesloten, dat zoo'n eenvoudige brug tienduizenden gul dens zou kosten. De wethouder dikt de bezwa ren blijkbaar aan omdat hij voor het denk beeld niet veel voelt. De heer Castricum (R.K.)laten de heeren deze zaak eerst nog eens bekijken in de commissie voor openbare werken. Daartoe werd besloten. Personeelsaangelegen heden. Door B. en W. werd voorgesteld te besluiten tot het vaststellen van een gemeenschappelijke regeling met andere groote gemeenten voor de behandeling van personeelsaangelegen heden. De heer Klein (R.K.) vond het eigenaar dig, dat over deze zaak geen adres gevraagd is van het Georganiseerd Overleg. Is het juist, dat het de bedoeling is. dat de landelijke or ganisaties bij het nieuw in te voeren centrale overleg, gebonden zullen zijn, terwijl de ge meentebesturen vrij zullen blijven? Hoe wil men verder het overleg bij de politie regelen? De heer Kuiper (R.K.) stelde voor om aan het centrale overleg namens de gemeente_ te doen deelnemen dpor één wethouder en één raadslid van de commissie voor arbeidszaken. Verder vroeg spreker: is het de bedoeling om het geheele plaatselijke overleg over te bren gen naar het centrale overleg: De heer Peper (communist) zag in het voorstel van B. en W. een nadeel voor de ar beiders. Daarom zou hij tegen stemmen. Mr. Gerrltsz (S.D.A.P.) wethouder, zei, dat het overleg op dit oogenbük vaak geen resultaat heeft, omdat er tussehen de par tijen geen eenstemmigheid is over de gege vens. Dit heeft geleid tot den wensch om centraal gegevens te verzamelen. Bovendien blijkt, dat de hoofdbestuurders der vakbon den herhaaldelijk over dezelfde zaken in ver schillende steden moeten „overleggen". In het opzicht van de voorbereiding der advie.- zen voor het overleg is dus veel te vereenvou digen. Maar verder zal er in het Overleg hier ter stede niets veranderen. Het overleg zal wel wat vereenvoudigd worden, maar het zal zijn zelfde rechten van thans behouden. De beslissing over de Haarlemsche personeelsza ken blijft aan het Haarlemsche gemeentebe stuur en de Haarlemsche - organisaties. Het politiepersoneel moet ook in deze regeling be trokken worden. Wat kan moet gecentrali seerd worden. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met ce stemmen der communisten te gen. Eervol ontslag verleend. Op zijn verzoek werd aan den heer W. J. de Mile, bedrijfsadministrateiir bij het gemeente gasbedrijf, met ingang van 1 Januari 1934 eervol ontslag verleend. Hem werd namens de gemeente dank betuigd voor de bewezen diensten. Bloemententoonstelling. In handen van B. en W. om praeadvies gesteld een verzoek van de alg. vereeniging voor bloembollencultuur te Haarlem om voor een bedrag van f 10.000 deel te nemen in hét- waarborgfonds voor de in 1935 te houden tien jaarlijksche groote nationale tentoonstellin< Een nieuwe raads commissie. Door B. en W. werd voorgesteld een raads commissie in te stellen voor de Boekschriften. Na eenige discussie werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangeno men. Een rechtsvordering. Door B. en W. werd voorgesteld een rechts vordering in te stellen tegen den heer A. P, Z-uurendonk te 's-Gravenhage tot betaling van f 284:34, verschuldigd ingevolge de Pen sioenwet. De heer Peper (communist) stelde voor den man uitstel te geven omdat de betrok kene in financieele moeilijkheden verkeert. De heer Slingenberg (V. D.) wethou der ,zei dat de gemeente indertijd f 1200 voor dezen vroegeren ambtenaar betaald heeft als inkoopsom voor zijn pensioen. Hij is ver plicht om daarvan f 284.34 aan de gemeente terug te betalen. Het gemeentebestuur is genegen het in stellen der rechtsvordering uit te stellen tot 30 November. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met de stemmen der communisten te gen. Een geldleening. B. en W. stelden voor een geldleening van f 200.000 te sluiten bij de N.V. Levensverzeke ring Mij. „Nillmij." te Batavia. De heer Peper (communist) vond 4 1/2 pet. rente te hoog. Er is blijkbaar wel geld voor 4 pet. te krijgen. De heer Slingenberg (V. D.) wethou der. verzekerde, dat Haarlem thans geen geld voor 4 pet. lean krijgen. De leening die onlangs tegen 4 pet. aangegaan is, heeft op de vrije markt niet het succes gehad, dat wij er van hadden mogen verwachten. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Huren van woningen door werkloozen. De heer Meijers (S.D.A.P.) had gevraagd, of door den dienst der Werkloosheidsbestrij ding drang wordt uitgeoefend op werkloozen die in huizen met hooge huren wonen, om goedkoopere huizen te zoeken. Mr. Gerrits-z (S.DA.P.)wethouder, deelde mede, dat als regel nooit pressie wordt uitgeoefend op' werkloozen wat de huishuren betreft. In enkele speciale gevallen is gewe zen op een onjuiste verhouding van de ver woonde huur en het ontvangen steunbedrag, Dat had evenwel alleen het karakter van een advies. De heer M eij e r s (S.D.A.P.) had vernomen, dat over deze quaestie vragen in de afdeelin- gen zijn gesteld. Beter is dus de zaak aan te houden tot de behandeling der begrooting. De heer Visser (C. H.) drong aan op ver laging van de huren van eenige woning-com plexen. Vooral is verlaging van de huren van de woningen van .patrimonium" dringend noodzakelijk. Nu lijdt de gemeente nog meer schade. W erkloozensteun. De heer Mars (s.d.a,p.) had vragen in gezonden over de door de regeering inge voerde verslechtering van de steunregeling voor de werkloozen. De Voorzitter: ik stel voor geen ver lof te geven om deze vragen te stellen, mo- dat wij allemaal weten, dat het gemeente bestuur in deze onmachtig is. Met 23 tegen 18 stemmen beslist de raad evenwel toestemming te geven. De heer Van Ldemt (r.k.), wethouder, zei, dat op de vragen niet veel te antwoor den is. Het heeft geen zin op de zaak zelf in te gaan, omdat de zeggingsschap geheel bij de regeering berust. De heer Mars (s.dn.p.) wees er op, dat door de besturen der 4 groote gemeenten ■bij de regeering onmiddellijk geprotesteerd is tegen de verslechtering. Haarlem is met. zijn protest slechts op het allerlaatste mo ment gekomen. In een tijd, dat de boter 95 cent kost (in het buitenland kost de boter slechts 30 cent, wij betalen hier in ons land zooveel meer door de regeeringsmaatregelen) en ook andere levensmiddelen in prijs stij gen, komt het rijk met een verslechtering van de steunregeling. Anders worden met 1 November brandstoffenibonnen gegeven. Nu weet men daarvan nog niets, terwijl de maand October bijna verstreken is. Kunnen B. en W. al vast geen voorbereidende maat regelen nemen om, als de toestemming af komt, nog met 1 November brandstoffen- bons gegeven kunnen worden. Is het ook niet onbillijk, dat de middag malen die de St. Vincentiusvereeniging aan werkloozen geeft, bij het gezinsinkomen ge rekend worden, waardoor de steun vermin derd wordt? Ook is het te betreuren, dat de nieuwe regeling van den aftrek van de verdiensten der vrouw van den werkloozensteun, nieuwe slechtering voor de werkloozen beteekènt. Het gemeentebestuur van Haarlem moet ook in Den Haag duidelijk zijn stem doen hooren, dat de steun voor de werkloozen niet meer verminderd kêm worden, want wat nu nog gegeven wordt is werkelijk het uiterste minimum. De heer Castricum vond 2/3 aftrek van de verdiensten van de vrouw van den werkloozensteun billijk. Vrouwen van groote gezinnen, zijn immers niet in de gelegenheid om buitenshuis wat te.verdienen. Het is goed dat de gemeente in den Haag ook haar Dezen winter: DIAMANT Het fijnere, het échte bak- en braadvetvoor brui ne jus bruin vleesch kostelijke winterstamppot Op iederen reep den naam Bak- en Braadvet 45 cent per pond (Adv. Ingez. Med.) stem laat hooreïi, dat het ongewenscht is den werkloozensteun nog meer te verlagen, want het is inderdaad juist-, dat verschil lende levensmiddelen duurder zijn gewor den. Gelukkig is gebleken dat de regeering niet aan steunnormen heeft getornd. Dit moet' zoo blijven. Het is uitstekend, dat Haarlem zoo spoe dig dit van. de minister mag, de brandstof- fenbons geeft. Dat dit mogelijk is, danken de werkloozen aan het voorzichtige finan cieele beleid van de xechtsche meerderheid in den Haarlemschen raad. (Protesten) De heer O v e r s t e g e n (communist) zei, dat het opdrijven van de levensmidde len een gevolg is van regeeringsmaatrege len. Die maatregelen zijn in de Tweede Kamer gesteund door de partijgenoQten van den heer Mars. De Haarlemsche raad moet weigeren om de regeering te volgen in haar politiek om den werkloozensteun .te verminderen. Er moet verzet 'tegen de regeering komen. In Frankrijk is door een betooging der belas tingbetalers een regeering ten val gebracht Zoo kan het ook met de regeering-Colijn gaan. De heer Wolzak: (AJR.)dat as opruien de taal. Ik stel voor den spreker het woord te ontnemen. De voorzitter:. Als de heer Overstee gen zijn propagandarede op deze wijze voort zet, stel ik voor hem; het woord te ont nemen. - ■- De heer Over stee gen: het is geen propagandarede, het' is de zaken zeggen zoo als die zijn. Spreker stelde een motie voor om de laat ste verslechteringen niet in te voeren, maar de oude steunregeling te handhaven. Verzoe ken aan den Haag worden toch terzijde ge legd, de gemeenteraad moet zelf beslissen. Als de gemeenteraad de motie aanneemt is er kans, dat er verzet uit den Haag zal ko men, maar er is kaihs, dat het Haarlemsche voorbeeld dan door andere gemeenteraden gevolgd zal worden... Dan kan er een einde komen aan de regeering van honger en wan- hoop. De heeren Wolzak (A.R.) en Bijvoet (R.K.): is het nu niét genoeg? De voorzitter: ik stel voor den heer Oversteegen het woord te ontnemen. De heer Oversteegen ik ben klaar. De motie Oversteegen werd niet voldoende gesteund. De heer Joosten (s. d. a. p.) meende, dat de voorzitter den heer Oversteegen niet te vlug het houden van propagandaredevoe- ringen moet verbieden. De heer Castricum hield ook een propagandaredevoering. De rechtsche partijen hebben wel bezuinigd door het invoeren van verslechteringen en door het ontslaan van personeel, maar de maatregelen om de inkomsten te verhoogen, zijn van de. s. d. a. p. uitgegaan. Bovendien er is geen rechtsche meerderheid in den raad, of rekent men de Vrijzinnig Democraten daaronder ook? De wijziging van de regeling der gezins inkomstén is af te keuren. Kan de mad er iets aan doen? De gemeenteraden kunnen de regeering waarschuwen, dat zij niet op dezen weg moet voort-gaan. De raad van Haar lem kan in deze goed werk doen. Van den heer Mars is zoo'n voorstel te verwachten. Het voorstel Oversteegen is niet aan te nemen, want dan zouden wij de rijkssubsidie verspelen en dat zou voor de werkloozen nog meer verslechteringen brengen. De heer M e ij e r s (s. d. a. p.) wees er op dat de Haarlemsche werkloozen in het alge meen minder steun hebben ontvangen dan de werkloozen in andere groote steden. Het verschil was vergeleken bij Utrecht gemid deld f 1,60 per week. Er moet aandrang van ons gemeentebestuur op de regeering uit gaan om in het licht te stellen, dat de Haar lemsche werkloozen achteruitgesteld zijn. De heer Van Dam (V. D.) meende, dat deze zaak door de Kamer breedvoerig be handeld is. Men moet hier niet Kamertje gaan spelen. Dat zou een verkeerde gewoon te zijn. De heer Mars (s. d. a. p.) stelde voor, om bij de regeering er óp aan te dringen geen verdere vei'slechteringen in de steunregeling te brengen en tot hét geven van brandstof- fenbons te besluiten. De heer Niemöller (C. H.) vond het joed, dat deze quaesties in den raad be sproken worrien Alles wat de gemeente m het belang der werkloozen kan doen, moet geóaao worden. De heer Klein (R.K.) constateerde, dat de gemeente feitelijk niets meer kan doen, alles wordt, wat de steunregeling betreft, door Den Haag geregeld. Het college, van B. en W. van Haarlem heeft steeds op de bres gestaan voor de belangen der Haarlem sche werkloozen. Uit den raad kan eenige stuwkracht komen om B. en W. aan te zetten op den ingeslagen weg voort te gaan. De heer Wolzak (A.R.) vond dit debat ook mosterd na den maaltijd. Alles is pas In de Tweede Kamer behandeld. De regeering heeft erkend, dat de genomen maatregelen hard zijn, maar de financieele nood dwingt. De gemeenten moeten ook zelf de maat regelen durven nemen, die de regeering nood zakelijk heeft gevonden. De heer Kuiper (R.K.) zei, dat men de stijging van de landbouwproducten in het juiste licht moet zien. De producten zijn thans nog goedlcooper dan 4 of 5 jaar ge leden. De regeering nam de maatregelen om te bewerken, dat de landbouwers in ons eigen land voor hun producten een behoorlijken prijs kunnen bedingen. De steunnormen zijn niet aangetast. Het is niet in het belang der arbeiders, dat de S.D.A.P. zich in vele gevallen aan de regeeringsverantwoordelij kheid onttrekt. Waardoor wil de heer Joosten de inkomsten van het rijk en de gemeente verhoogen? De heer Van L i e m t (R.K.)wethouder, zei dat B. en W. diligent zijn wat de brand- stoffenbons betreft. Als er toestemming uit Den Haag komt, dan is de zaak te Haarlem klaar voor de uitdeeling. De quaestie van de veranderde regeling van het gezinsinkomen beteekent voor alle Haar lemsche werkloozen slechts een bedrag van f 1.50 per week. De heer Peper (communist) vond de motie yan den heer Mars een slag in de lucht, die toch niet zal helpen. Berichtjes aan Den Haag werken toch niet uit. Verzoeken om steun in natura door in noodverkeerende werkloozen gedaan, worden vrijwel stelselmatig door Maatschappelijk Hulpbetoon en den Geneeskundigen Diensf afgewezen. Er wordt geen geld meer gegeven voor kleeding en dekking voor de werkloozen. Onder de werkloozen komt een stemming van wanhoop. Spreker stelde een motie voor om onmid dellijk brandstoffenbons te verstrekken en milder te zijn met bons voor kleeding en dekking. Deze motie werd niet voldoende gesteund. De motie-Mars werd verworpen met 21 tegen 10 stemmen. Voor alleen de S.D.A.P. Om 6 uur werd de vergadering gesloten, DR. VAN DER SLEEN OP EEN OUDERAVOND. Door de Oudercommissie der Scholen 34 en 35 aan de Overtonstraat was Dinsdag een ouderavond belegd, waarop Dr. W. G. N. van der Sleen sprak over „Een reis door Java", toegelicht door een serie lantaarnplaatjes De talrijke aanwezigen hebben kunnen ge nieten van wat deze wereldreiziger vertelde en konden door de mooie duidelijke lantaarn plaatjes een klaar en duidelijk inzicht om trent een en ander krijgen. Ook de inspecteur van het Lager Onderwijs te Haarlem, de heer H. v. d. Weijer, gaf door zijn aanwezigheid blijk van zijn belangstelling. De aanwezigen dankten dr. Van der Sleen met een hartelijk applaus en de woorden van dank, door den voorzitter, den heer D. Leguit tot hem ge richt, waren de aanwezigen dan ook uit het hart gegrepen. Na afloop der voordracht werd er een verkiezing gehouden ter voorziening in -drie vacatures. Gekozen werden mevr. Heijnen en de heeren G. Veldkamp en J. Boer, waarna de voorzitter te tien uur dezen zeer goed be zochten ouderavond sloot. R. K. REDERIJKERSKAMER „ALBERDINGK THIJM". De R.K. Rederijkerskamer „Alberdïngk Thijm" geeft Maandag 30 October in den Jansschouwburg haar eerste donateursuit voering van het winterseizoen. Opgevoerd zal worden: „Op afbetaling", een comedie in drie bedrijven en een tusschenspel van Jac. Ballings en Gerard Nielen. HAARL. WEER- EN STERREKUNDIGE KRING. De heer H. Kleibrink Jr. zal Woensdag 1 November in het gebouw Ged. Oude Gracht 79 een lezing met lichtbeelden houden voor den Haarlemschen Weer- en Sterrekundige Kring. Het onderwerp is: „De Sterrekuncle voor den amateur". Ook zal de heer Klei brink eenige bijzonderheden mededeelen over den sterrerègen van 9 October. GEDEPUTEERDE STATEN AAN- VAARDEN ARBITRAGE. IN HET GESCHIL MET DE „ZAANLAND". Na-ar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten onvoorwaardelijk de door de minister van Waterstaat aangeboden arbitrage in het bekende geschil tussehen de maatschap pij Zaanland en het P.E.N. over de naasting van het net van de eerste door de provincie aanvaard. Gedeputeerde Staten zeggen echter, dat zij naar hun vaste overtuiging in de uit oefening van hun plichten en bevoegdheden schromelijk te kort geschoten zouden zijn indien zij de door de Zaanland gewraakte machtsmiddelen, bestaande in het opzeggen der vergunning, het niet aangaan van een nieuw contract tot stroomlevering en wel licht ook het onthouden van goedkeuring aan een leèningsbesluit voor den bouw eener centrale te Wormerveer, niet hadden toe gepast. BUURTVEREENIGING BO-BAR-KEI. De Buurtvereeniging voor de Botermarkt, de Barrevoetestraat en de Keizerstraat, zal ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan van 3 tot en met 11 November a.s. een reclame- winkelweek organiseeren. Als attractie voor het publiek zullen ge durende die week elke dag f 25 aan prijzen worden toegekend verdeeld als volgt: prijzen van f10. f7,50, f 5 en f2,50. Bovendien over de geheele week nog een extra prijs van f 25. Verder zijn versiering der straten en con certen in voorbereiding. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Janskamer" Jansstraat 38 rd. Geef, geef met volle handen, Van al Uw overvloed. Dan hebben vele armen, Het dezen winter goed. Poste'iro 212793, telefoon 13235 of 15445. PERSONALIA. Bij K.B. zijn met ingang van 16 November 1933 benoemd tot referendaris 2de klasse ter posterijen, telefonie en telegrafie de heeren L. A. van Hoeven eiv W. H. Dalmeyer. OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE ADEMBENEMENDE TOER IN CIRCUS RAUSCH. Naar aanleiding /van het vei'slag over circus R au soli, dat in ons' blad van Dinsdag is opge nomen, betuigt een lezer zijn instemming met onze opmerkingover een adembenemende prestatie. Uen jongeman voert n.l. in'den nok van de tent een gevaarlijke evenwichtstoer uit. De inzender merkt op dat het beter zou zijn als de overheid een dergelijk kunststuk alleen toestond indien er een valnet werd aangebracht. De prestatie wordt er dan niet minder om. Ingrijpen Ïïjkt hem gewenscht, vóór er eerst een slachtoffer is gevallen. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een speeialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbrekentoorden terzijde gelegd. De antwoorden toorden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Ben meisje, met een inkomen van 832.— p. j. is aangeslagen voor 25.— Is dat goed? ANTWOORD: Indien zij geen andere voor- deelen geniet, zooals kost, inwoning, enz., is de aanslag te hoog. Wij. herinneren er aan, dat de aanslag geschiedt naar het inkomen over' 1932. RECHTSZAKEN. VRAAG: 1. Is het een plaatselijk gebruik, dat de huurder de kosten van het huurcontract moet dragen, of is het een algemeen gebruik? 2. Wat te doen .indien de huurder zulks wei gert? ANTWOORD: 1. De huurder moet alleen krachtens de wet de zegelkosten betalen. 2. Zie onder 1. In dft geval kunt gij heb doen dagvaarden. PLANTEN. VRAAG: Ik heb 3 Azalea's in den tuin staan, die prachtig in het blad zijn. Hoe moet ik die nu verder behandelen? Welken, grond moeten zij hebben? ANTWOORD: De planten eerst des nachts binnen zetten om tegen nachtvorst te beveiligen. Wordt het kouder, dan geheel binnen houden, zoo dicht mogelijk bij het raam, zoodat zij vol doende licht krijgen. Vooral zoo friseh mogelijk, maar. vorstvrïj" houden. Tegen den "tijd,, dat de ijfóe'mkhopjës "beginnen te kleuren,kunnen zij wat meer warmtehebben. RECEPTEN. VRAAG: Ik heb een kastje waar erg de mot in komt. Ik heb het al schoon geboend en er kamfer in gelegd, maar al het goed wat ik er in leg, komt vol gaatjes. Wat moet ik daaraan doen? ANTWOORD: Dat is niet afdoende, want ver moedelijk zal de mot ook wel in de goederen, die gij er in bergt zitten. Neem al het goed uit het kastje en klop het buiten flink uit. Bestuif het kastje van binnen geheel met een verstuiver met bijbehoórende vloeistof. Leg er een laagje van liet goed in'- en bestuif dit eveneens (het geeft geen vlekken). Leg daarop eèn nieuw laagje, dat gij ook Aveer bestuift en zoo door tot alles er in is. Dan be stuift gij alles nog eens terdege en sluit het kastje dadelijk af. Laat het minstens een dag ge sloten blijven. Gij zult er dan wel geen last meer van hebben. VRAAG: Hoe reinigt men nappa handschoe nen? ANTWOORD: Trek de handschoenen bulten in de schaduw aan en wrijf ze stevig af met een zacht, in benzol gedoopt doekje. Geen vuur of licht in de nabijheidI VRAAG: Hoe bereidt men een konijnènhuid? ANTWOORD: Spa.n het huidje strak op. een plank met den vleesohkant naar boven en doe de volgende bewerking viermaal. Schaaf met een mesje alle velletjes en vet- deeltjes. voorzichtig af en bestrijk de oppervlakte :eheel met een mengsel, dat gij verkrijgt, door n eeen kopje water 1 theelepel zout en 2 thee lepels aluin op te lossen. Laat dit 24 uur in leen en begin daarna voor de tweede maal met het afschaven enz. Als gij dit viermaal gedaan hebt en het huidje goed schoon is, maakt gij het los en klopt het >n haarkant flink met een hamer om het soepel te maken. Om dit te bevorderen wrijft gij den vleeschkant stijf in met ongezouten boter of met zuurvrije vaseline en wrijft het met een ichoonen doek droog. VRAAG: Op en nieuwe crêpe Georgette ja pon is mayonnaise gemorst. Strijken met grauw papier hielp niet en tetra veroorzaakte kringen. Wat kan ik er nu nog aan doen? ANTWOORD: Met strijken werkt gij deze vleklcen-.er veel vaster in en tetra is alleen goed voor donkere kleuren. Het is jammer, dat gij-'de kleur der japon niet opgeeft. Probeer nu het wol :ende: Leg de vlek enkel en gladuït over ee,n dubbelgevouwen schoonen handdoek eh leg rondom de vlek op eenigen afstand zware voor werpen, zoodat het goed niet krimpen kan. Maak van rauwe stijfsel met koud water een dikke pap zonder kluitjes en leg een flinke laag hiervan op de vlekken en kringen. Laat. minstens 12 uur, stil drogen; haal er dan voorzichtig de harde, droge stijfsel af en schuier na, VRAAG: Hoe bereidt men tomatensoep en hop veel tomaten heeft men noodig voor 5 personen? ANTWOORD: Benoodigd: 1 1/2 liter water met zout of bouillon, 12 tomaten; 10 witte peper korrels, 1 ons ui, 2 laurierbladeren, 45 gram b'loem en 55 gram boter. Maak de tomaten schoon wasch ze en kneus ze. Breng het vocht aan de kook; doe er de peperkorrels, laurierbladeren en gesnipperde ui en de tomaten bij en laat 10 a 15 minuten fijn koken. Giet het dan door een paar- deharen zeef, de tomaten zooveel mogelijk er door. Breng he* dan langzamerhand en flink •oerend bij de boter en de bloem en breng het weer. aan de. kook, terwijl de kluitjes fijngewre?. ven. Wórden. Laat dan de soep. ongeveer 10 mi nuten-.' roerende, gaarkoken. Doe er desverkié=- zend wat citroensap door.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6