DE BILT BURGERLIJKE STAND. VRIJDAG 27 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 2 HET FEEST VAN DEN HEER H. NIJGH HARTELIJKE HULDIGING BIJ ZIJN JUBILEUM Donderdagmorgen is de heer H. Nijgh te Rotterdam, die 25 jaar directeur is van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, in een fees telijk versierde zaal van het gebouw der cou rant op hartelijke wijze gehuldigd. Het geheele^ bedrijf van de Nieuwe Rotter damsche Courant was daartoe anderhalf uur stil gelegd, zoodat het gansche personeel van den hoogste tot den laagste de plechtigheid kon bijwonen. Voor de geheel onmisbare functies waren hulpkrachten van buiten het bedrijf gerequireerd, daar de wensch van den heer Nijgh was met alle aan het bedrijf ver bondenen eenige oogenblikken samen te zijn. Behalve commissarissen waren aldus niet alleen ook alle afdeelingen van het bedrijf te Rotterdam vertegenwoordigd, tevens waren er vertegenwoordigers van de dochteronder nemingen „Het Vaderland" in Den Haag en 't Dagblad van Rotterdam te Rotterdam en van het Advertentiebureau Nijgh en Van Ditmar, resp. de directeuren, de heeren E. de Lang, W. N. J. van Ditmar en D. Zijlstra, voorts agenten en correspondenten uit den lande, alsmede gepensionneerden. De heer Nijgh was vergezeld van zijn echtgenoote en van zijn dochter mej. F. E. Nijgh. Er was een enorm aantal bloemstukken, o.a. van commissarissen, den Nederlandschen Journalistenkring, de Rotterdamsche Jour- nalistenvereeniging, De Telegraaf, het Al gemeen Handelsblad, de A. R. Rotterdammer, de Schiedamsche Courant, de A.VR.O., de K.L.M., van tal van relaties van de courant en van particuliere ondernemingen, alsmede van de voelbalvereeniging N.R.C. In totaal over de honderd bloemstukken. Toespraken zijn achtereenvolgens gehou den door de heeren dr. J. van der Hoeven, president-commissaris, die o.a. noemde de bijzondere gave van den heer Nijgh om met menschen om te gaan. en die er aan her innerde hoe de heer Nijgh zijn vader op volgde. Van het initiatief van den heer Nijgh spreken de notulen boekdoelen, spr. somde op, wat er alles is tot stand gekomen onder het directeurschap van den heer Nijgh, waar onder het overnemen van de tegenwoordige dochterondernemingen. Spr. bood den heer Nijgh de gouden me daille der vennootschap als aandenken aan. Namens commissarissen schonk spr. boven dien het portret van den heer Nijgh, geschil derd door Piet van der Hem. Mede namens de redactie sprak de hoofd redacteur mr. G. G. van der Hoeven, hij bood een bronzen beeld aan, „Le Travail" van Jule Da',ou. Verder is er gesproken namens het admini stratief en technisch personeel, de vertegen- digers en de gepensionneerden. de medewer kers en de correspondenten, de agenten en het huldigingscomité. Namens het laatste werd een schilderij van Jongkind aangeboden dat een der liefste wenschen van den heer Nijgh uitmaakte. De heer E. de Lang sprak pamens Het Vaderland en bood een werk van Adriaan van Ostade aan: Dorpsherberg. De heer D. Zijlstra voerde het woord voor de N.V. Nijgh en Van Ditmar en schonk een fraai uitgevoerde cata logus van de verzameling, die de heer Nijgh te zijnen huize heeft ingericht. De catalogus is bij Nijgh en Van Ditmar vervaardigd. Ook is gesproken namens de leerlingen en de districts-leerlingencommissie voor de typografie, welk onderdeel in het bijzonder de belangstelling en de hulp van den heer Nijgh geniet. In zijn dankwoord heeft de heer Nijgh een uitvoerige terugblik op het verleden gewor pen. De balans over 25 jaren opmakend, blijkt er meer gebeurd te zijn, dan spr. aanvanke lijk dacht. Er zijn moeilijke jaren gekomen, maar thans hebben wij ons financieel nog niet te beklagen. De tijden hebben meege werkt tot expansie. Spr.'s vader had de krant zuinig beheerd en dat gaf hem gelegenheid op verschillend gebied iets te doen. De in houd van het gebouw is in 25 jaren met 100 pCt. vermeerderd. De zetmachines zijn met 150 pCt. toegenomen. Redactie en administra tie zijn quantitatlef met 100 pCt. gestegen. Het autopark met 1000 pCt. De tekst is met 50 pCt. vermeerderd, uitgaven en inkomsten met 200 pCt., de oplage is met 100 pCt. toege nomen. De heer Nijgh bracht commissarissen en aandeelhouders dank, dat zij hem in staat gesteld hebben de reis naar Amerika te maken, waarvan hij juist teruggekeerd is. Die reis heeft hem zelfvertrouwen geschon ken. Wij zijn niet meer zoo ver achter bij Amerika als voor 25 jaren. Wij zijn hier in Europa zelfs op sommige punten Amerika voor,zelfs nu, nu de verbeteringen wegens de malaise een paar jaar hebben stilgestaan. Van de directie van Van Gelder Zonen ont ving de heer Nijgh een ets van Bauer. Er waren tal van telegrammen en schrif telijke gelukwenschen ingekomen o.a. van alle correspondenten in het buitenland en vele van provinciale dagbladen. Er was o.a. een brief met alleen het portret van den heer Nijgh er op en daaronder: Rotterdam. De posterijen hebben den brief promps bezorgd! Namens de vrienden en zakenvrienden sprak de heer Tjeenk Willink, die een portret van de dochter van den heer Nijgh aanbood, geschilderd door P. van der Hem. Namens de vereeniging De Nederlandsche Dakbladpers sprak de heer J. W. Henny, directeur van het Leidsch Dagblad, en bood een werk over Rembrandt aan. Verder is ge sproken namens de- Ambachtschool, de Ver eeniging van Erkende Advertentiebureaux, den Nederlandschen Journalistenkring, de Vereenigde Fotobureaux, namens welke de heer Moussault foto's van het bedrijf der N.R.C. aanbood. De receptie was zeer druk bezocht. Van hen die kwamen, noemen wij o.a. mr, D. Fock, de heeren H. G. Cannegieter, S. S. Korthuis, voorzitter van de Federatie van Werkgeversverenigingen in het Boekdruk- kersbedrijf, C. Jamin, A. J. Enschedé, A. W. Sijthoff, D. G. van Beuningen, H. D. Tjeenk Willink, R. Peereboom, P. W. Peereboom, W. Ruys Azn., Willem Ruys. Des morgens is onmiddellijk na de plechtig heid een jubileumskrant gedrukt, die aan de aanwezigen rondgedeeld werd. Zij bevatte reeds het geheele verslag van de plechtigheid. DE RIJWIELDIEFSTALLEN TE HAARLEM. In de afgeïoopen week zijn te Haarlem weer 22 rijwielen gestolen. A. V. R. O. WEGENS KWADE TROUW GEDAGVAARD IN DE KWESTIE Mr. VAN DOORNE. PLEIDOOIEN VOOR DE RECHTBANK Voor de Eerste Kamer der Arrondisse- ments Rechtbank te Amsterdam zijn de plei dooien gehouden in de zaak van mr. J. H. van Doorne, advocaat te Utrecht contra het bestuur van de A. V. R. O. dat hem drie jaar geleden geroyeerd heeft op grond van een aantal beschuldigingen, tegen hem inge bracht door den toenmaligen voorzitter dr. H. Molhuysen. De A. V. R. O. heeft destijds het verzoek van mr. Van Doorne om een onderzoek door een onpartijdige commissie afgewezen en was evenmin bereid om mede te werken aan een onderzoek door een eereraad. Daar de alge- meene vergadering, hoewel daarin de acte van beschuldiging niet in behandeling kwam, het royement heeft bevestigd, heeft mr. Van Doorne een actie ingesteld tegen de A.V.R.O. wegens onrechtmatige daad In een uitvoerig pleidooi lichtte Mr. vair Woelderen, optredende voor Mr. van Doorne, diens eisch toe. Eischer heeft in de eerste plaats bezwaar tegen de wijze van totstandkoming van het royement, voorts tegen de onware publica ties. Pleiter vordert onrechtmatig verkla ring van gedaagde's handelingen, veroordee- ling tot opheffing van den onrechtmatigen toestand en publicatie van het vonnis en schadevergoeding op te maken bij staat Naar pleiter's meening is de rechter be voegd van deze kwestie kennis te nemen. De bestuursvergadering waarin het royement is uitgesproken was niet geconvoceerd. Ge daagde weigerde een onpartijdig onderzoek. Het bestaan van een acte van beschuldiging wordt ontkend, doch is bewezen door over gelegde notulen, welke echter aan eischer niet zijn toegezonden. Uit alles blijkt, aldus pleiter, opzettelijke kwade trouw. De berich ten over het royement waren valsch, de pu blicaties waren in regelrechten strijd met de notulen. Eischer's eer en goede naam zijn hierdoor aangetast. In de acte van beschuldiging wordt o.m. aangevoerd, dat Mr. v. D. den financieelen grondslag van de A. V. R. O. ondermijnde, bestuursgeheimen verklapte, valsche geruch ten over de A. V. R. O. verspreidde, verraad pleegde aan de R.K. pers, heulde met de V. A. R. A. De beschuldigingen zijn pure fan tasie, een ernstig onderzoek is door het A. V. R. O-bestuur nooit ingesteld. De ge daagden wisten, dat de beschuldigingen on waar waren, daarom durfden zij geen on derzoek instellen. In de bestuursvergadering van 13 Dec. is in strijd met de statuten de acte van beschul diging behandeld en de motie tegen Mr. v. D. aangenomen. De statuten verbieden im mers behandeling van punten, die niet op de agenda staan, tenzij alle leden aanwezig zijn, wat hier niet het geval was. Eischer vraagt onrechtmatig verklaring van de handelingen van Dr, van Molhuy- Na de pauze was het woord aan mr. Adriaanse, optredende voor het bestuur van de A. V, R. O. Deze. zeide in zijn pleidooi, dat, het bestuur met een bloedend hart tót 'roye ment van Mr. van Doorne had besloten? Spr. betreurt het, dat deze zaken in het publiek moeten worden behandeld. Het algemeen bestuur heeft met 16 van de 17 stemmen het royementsbesluit genomen. De redenen tot royement waren overvloedig, ten bewijze hiervan verwees pl. naar de notulen. Wan neer de heer van Doorne grieven tegen het bestuur had gehad, had hij dit in de vereeni ging moeten behandelen, of hij had brochu res kunnen schrijven, doch niet op de wijze, zooals dit thans is gebeurd. Mr. van Doorne is op eigen gelegenheid naar den Minister gegaan en op de verga dering. die dienzelfden dag gehouden werd, weigerde hij mededeelingen over dit onder houd te doen. Door de gestes van mr. van Doorne werden de grondvesten van de A. V. R. O. aangetast. Het bestuur was toen wel verplicht het mes diep in de wonde plek te zetten, om het revo lutieplan van Van Doorne te voorkomen. Mr. van Doorne is niet geroyeerd op de acte van- beschuldiging, doch wegens het geheime be zoek bij den Minister en zijn actie buiten de vereeniging om. Ons besluit tegen mr. van Doorne zou thans wanneer het nog eens zou moeten worden genomen, niet anders uitvallen. Van een onrechtmatige daad is geen sprake, daar het royement volkomen volgens de re glementen is geschied Pl. concludeerde tot niet ontvankelijkheid van den eisch. Mr. Sa lm licht hierop voor de A. V. R. O. de juridische zijde van de kwestie toe. Mr. van Doorne is geroyeerd als lid van de A V. R. O. Volgens art. 8 van de Statuten is dit mogelijk door een besluit van het dage- lijksch bestuur. Dit D. B. is niet gehouden door een agenda. De statuten en het Huis houdelijk Reglement vormen het eigen ob jectieve recht van de vereeniging, waaraan de leden onderworpen zijn. De grieven zijn niet ingebracht tegen het besluit van de alge- meene vergadering, doch tegen het besluit van het D. B., dus tegen het besluit in eer ste instantie. Het besluit in tweede instantie wordt over het hoofd gezien. De vordering zal op dezen grond niet ontvankelijk moeten worden verklaard. De rechter kan, voerde voorts pl. aan, niet treden in de beoordeeling van de utiliteit van een bestuursbesluit. Het is hier een bestuurszaak en van rechtspraak Is geen kwestie. Wel kan de rechter beoordee- len, of de formeel® voorschriften in acht zijn genomen. Het besluit is in het D. B. genomen met 6 van de 8 stemmen. De Hooge Raad heeft twee maal beslist, dat royement rechtspraak noch arbitrage is. De kwestie van „goede trouw" of „kwade trouw" is zeer nauw verbonden met de utiliteit van 't besluit. Het besluit is gedekt door de Algemeene Vergadering en de kwade trouw blijkt nergens uit. De rechtbank zal het besluit slechts kunnen vernietigen, wanneer de tegenpartij de kwade trouw van de A. V. R. O. zonneklaar kan aan- toonen. Mr. Salm concludeerde op bovenstaande gronden tot niet ontvankelijkverklaring van de vordering. Na een korte repliek van Mr. van Woelde ren werd de uitspraak vastgesteld op 28 No vember. INFORMATTEKOERSEN (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.81 3 4—7.82 3/4, Berlijn 59.11—59.14, Parijs 9.709.70 1/2. Brussel 34.5534.58, Zu rich 48—48.01. Rome 13.05—13.09, New-York 1.64 3/4—1.65 3/4. meldt: Hoogste barometerstand 774,3 m.M. te Isafjord. Laagste barometerstand 743,7 m.M. te Blaavandshuk. en voorspelt: matigen tot krachtlgen, Westelijken tot Zui delijken wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Regenbuien. Iets kouder. Uit het Buitenland BUIÏG EN KOUDER. De depressie uit de Poolzee kwam naar het Zuiden en deed alle hooge druk over de Noorsche Zee verdwijnen. Het minimum van den luchtdruk ligt thans op de Noordzee. Rondom het depressie-centrum is de lucht druk overal nog dalende, het meest in Enge land en het minst in het Oosten. Terwijl de storm rondom het centrum be daarde, verplaatste het gebied van stormach tig weer zich thans meer naar het Westen, waar door het krachtig standhouden van het gebied van hoogen luchtdruk op den oceaan thans het grootste luchtdrukverval gevonden wordt. De koude luchtstroom geeft zeer lage tempe raturen in Schotland en ten Noorden daarvan. Op de Shetlandsche eilanden en de Farör valt sneeuw. In Frankrijk en Duitschland is het zeer koud en guur met regen over groote ge bieden. In ons land en België viel gister zeer veel regen, te Vlissingen en Brussel meer dan 30 m.M. Het is te voorzien dat de toestand van regen en buiïg weer. hoewel met minder kraehtigen wind nog eenigen tijd zal aanhouden. Barometer Stand heden morgen 10 uur 745 m.M. Stand van gister 751 m.M Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 27 October: Hoogste gisteren 49 F. Laagste heden nacht 43 F. Hoogste heden tot 12 uur 47 F. HAARLEM, 27 October. Ondertrouwd 26 October: A. de Keulenaar en G. R. v. d. Watei-ing; P. J. Schoen en G. Zijlstra; J. Broekman en M. Koster; J. Mö- ring en A. Biesbrauck; K. van Meurs en J. M. van Zutphen; Getrouwd 26 October: C. J. Oudendijk en A. C. Hoes; W. v. d. Poll en E. Franssscn; J. H. v. Kordelaar en A. C. Beets; W. A. Wassenberg en C. Hulshof; J. B. Bos en J. J. de Haas. Bevallen 24 October: M. J. Meiervan Kampèn. z.; 25 October: W. IckëSpoor, d.; W. A. A. de Liefde—Maas, d.; C. H. Kruijff Roosloot, d.; A. v. d. HoekHopman, d.; 26 October: A. KoningJaape, d. Overleden 24 October: A. M. GöckeiOrth. 43 j.. Colensostraat; 25 October: J. van Gulik, 75 j., Brandtstraat; E. J. Neytde Roo, 44 j., Hazepaterslaan. VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL In verband met de thans goedgekeurde Statuten van het Verbond en het vastge stelde Huishoudelijk Reglement, vergaderde gisteravond de Locale Raad van de afdee- ling Haarlem en Omstreken ter benoeming van het bestuur. Van het voorloopige bestuur hebben thans in het definitieve zitting genomen de heer H. M. van Bemmelen als voorzitter, mevrouw A. J. FurstnerDubourcq en de heeren A. F. Haccou. J. M. Hondius, W. F. Leunis en Jhr. Dr. J. C. Mollerus, en werd het verder aan gevuld met- de nieuwe leden F. A. Dekker, F. H. de Koek van Leeuwen, D. S. Leeflang, J. Pronk en G. Zijlstra. FILMVOORSTELLING VOOR DE WERK- LOOZEN. Donderdagmiddag had het Centraal Co mité voor werkloozen wederom de beschik king over het Cinema Palace Theater. Te recht bracht de secretaris van het Comité aan den heer Bakker daarvoor dank. Ook aan den bedrijfsleider, den heer Kok, werd dank gebracht; algemeen was de instem ming tóen dezen heer een bloemstuk werd aangeboden. De talrijke aanwezigen hebben dezen middag weer extra genoten, waartoe ook de heer Albert de Booij en de uitstekende or ganist het hunne hebben bijgedragen. Een stormachtig applaus verwekte de bekende radiozanger, toen hij als laatste toegift een prachtige Fransche chanson voqrdroeg. Het voorprogramma was interessant en geestig; vooral de Polygoon film met Koos Koen sloeg goed in. Allen waren vol lof over het mooie filmwerk „Het verboden Para dijs". Alles bijeen was het voor de werkloo zen een heerlijke middag, die zeer op prijs gesteld werd. VEEL MINDER HADJI'S. BATAVIA, 26 Oct. (Anefca). De eerste hadji boot de „Peisander" ver riekt 28 October met slechts 640 bedevaartgangers. Deze zijn hoofd zakelijk afkomstig van Java, de minderheid van Sumatra en Celebes. Gewoonlijk gaan 1400 hadji's mee. Op 8 November vertrekt de „Kota Baroc", op 25 November de derde en laatste hadji boot, de „Tajandoen". De verwachtingen voor het hadji-vervoer op deze booten zijn even min hoog gespannen. VOORBEURS TE AMSTERDAM. STILLE HANDEL. De handel op de Amsterdamsche effecten beurs was heden tot een minimum beperkt, terwijl de noteeringen geheel onveranderd waren. De onzekerheid omtrent de geldpoli tiek der Ver. Staten en de berichten dat de economische situatie aldaar in de laatste weken weer slechter is geworden remmen de ondernemingslust zoowel van de zijde van het publiek als van die van de beroeps- handel. AMBTENAREN BIJ MINISTER COLIJN TOELICHTING OP CRITIEKVERBOD GEVRAAGD MINISTER VERWIJST NAAR INDIVI- DUEELE NORMEN. Naar aanleiding van het besluit van den ministerraad, waarbij aan de ambtenaren wordt bekend gemaakt, dat zij zich zullen hebben te onthouden van elke openbare ac tie tegen de overheid en haar beleid, is een deputatie uit het bestuur van de Centrale van Nederlandsch Overheidspersoneel, op daartoe telegrafisch gedaan verzoek, Donder dag door dr. H. Colijn, voorzitter van den raad van ministers, in audiëntie ontvangen. De deputatie gaf haar bevreemding over het besluit te kennen, dat den indruk zou kunnen wekken alsof het aan de ambtena ren voortaan verboden is om in woord en ge schrift uiting te geven aan hun gevoelens met betrekking tot door de regeering geno men of te nemen maatregelen, rakende hun belangen. De deputatie kon niet aannemen, dat aan het besluit een zóó vérstrekkende en haars inziens niet te verdedigen uitlegging zou worden gegeven en verzocht mitsdien aan den minister een interpretatie te geven. De minister bleek van oordeel, dat het in dezen tijd van verscherping der tegenstellin gen, in het belang van de ambtenaren moet worden geacht als hun actie geen reactie wekt in breede lagen van het Nederlandsche volk. De minister achtte interpretatie overbodig en noemde het verbond een waarschuwing aan de ambtenaren om in zoowel als buiten dienst behoorlijke grenzen in acht nemen. De ambtenaar blijft echter volmaakt vrij om langs organisatorischen weg zijn denkbeel den tot de ovei'heid te richten. Sprekers in vergaderingen en schrijvers in dagbladen en andere organen hebben voor zichzelf grenzen te stellen wat al dan niet gepast kan worden geacht. ZESHONDERD REMMERS OVER COMPLEET. SPOORWEGDIRECTIE OVERWEEGT MAATREGELEN. PLAATSING ELDERS MOGELIJK? Naar Het Volk meldt heeft hij een bespre king van een delegatie uit de Nederlandsche Vereeniging- van Spoor- en Tramwegperso neel met de directie der Nederlandsche Spoor wegen over het op wachtgeld stel len van pei'soneel, dat door de invoe ring van de doorgaande luchtrem overcom pleet woi-dt, de directie meegedeeld, dat op 1 Januari circa 600 remmers overcompleet ko men en dat aan 70 arbeiders-remmer en tramconducteurs-arbeïder-remmer boven de 55 jaar ontslag, met directen ingang van pen sioen, zal worden verleend. Bovendien deelde de directie mede. dat waarschijnlijk nog on geveer 20 remmers voor 1 Januari kunnen woi-den te werk gesteld bij den dienst van Weg en Werken. Door deze maatregelen zou dus het aantal overcomplete remmers teruggebracht kunnen, worden tot cii'ca 479, die dan voor op wacht geld stellen in aanmerking- zouden komen. Hierbij zij opgemerkt, dat de arbeiders-rem mer, die examen hebben gedaan voor leer lingconducteur en destijds geslaagd zijn (31 in getal) als zoodanig zullen worden aange steld. Nagegaan zal worden of door uitbreiding van de stationskaders, ten einde in een even- tueele reserve voor den treindienst te kunnen voorzien, van deze 479 remmers nog een aan tal in het bedrijf zou kunnen worden ge houden, daar het in het voornemen der di rectie ligt, om zooveel mogelijk van de voor treindienst overbodige beambten in spoor wegdienst te houden. De directie overweegt thans het denkbeeld van een commissie uit den Personeelraad om de arbeiders-remmer te werk te stellen als wegwerkers of als arbeiders-rangeerder op kleine stations. De Nederlandsche Vereeni ging heeft een vergadei'ing belegd op Maan dag 30 October-, ter bespreking van de zaak. ONDER DEN NAAM VAN HUN HOND EEN PRIJS IN DE SWEEPSTAKE BATAVIA, 26 Oct. (Aneta). De employé van de Nederlandsche Koloniale Petroleum Mij. de heer H. Baars, ontving hedenmorgen van zijn vriend den heer J. Post, eveneens em ployé van de Nederlandsche Koloniale Petro- leum-Mij. een telegram, meldende, dat zij samen den derden prijs van de Sweepstake, 10.000 pond sterling, hebben gewonnen. Het lot was gekocht onder den schuilnaam „Sjoepi", zijnde de naam vair hun lievelings hond. KABINET SARRAUT SLECHTS OVERGANGSKABINET? NA 12 NOVEMBER PAS IN DE KAMER DOOR DE PERS EENSLUIDEND BEOORDEELD PARIJS. 27 Oct. (Reuter). Het nieuwe kabinet Sarraut zal zich naar de „Figaro" schrijft, pas na de Duitsche „verkiezingen" van 12 November, aan de Kamer voorstellen, om dat men vóór dien datum elke ministercrisis wenscht te vermijden. Het kabinet krijgt in de pers een vrijwel eensluidende ontvangst. Men gelooft, dat de Kamer het voorshands geen moeilijkheden zal berokkenen, doch is van meening dat het kabinet Sarraut slechts een overgangs-karak- ter kan hebben. De „Echo de Paris" vraagt, of de nieuwe premier het aandurft de financieele wetten van zijn voorganger in de papiermand te werpen. Het aanblijven van Paul Boncour aan Bui- tenlandsche Zaken wordt met instemming vermeld. Hieraan worden opmerkingen vast geknoopt over het behoud der vi-edespolitiek van Briand. welke op de rechtsgelijkheid dei- volken berust HET NEDERLANDSCHE SPAAR- BANKWEZEN GROEI EN ONTWIKKELING Wat is het toch vreemd, dat er van het Spaarbankwezen zoo'n eigenaardige be koring uitgaat! Men zou zoo zeggen, wat kan er saaier, eentoniger zijn, dan van de menschen dag in dag uit dubbeltjes en kwartjes in ont vangst te nemen, die aan hen weer uit te betalen ais ze er om komen en wat er over blijft te bewaren en in obligatiën. hypothe ken en andere solide zaken te beleggen. En tooh zijn er in ons land honderden mannen, die hun tijd en vlijt, hun arbeid en 'toewijding geheel vrijwillig en belange loos al sedert meer dan <v?n eeuw dienstbaar maken aan dit werk. Sedert het jaar 1817 (de Haariemsche Nuts-Spaarbank is de oud ste in het land) reeds heeft men zich alom vereenlgd en is men er in geslaagd over het gansche land een netwerk van Spaarbanken te doen ontstaan, welke in niet geringe -mate hebben bijgedragen tot bevordering- van de welvaart der Nederlandsche burgerij. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen had er, gesteund door Koning Willem I, den stoot tot clie beweging gegeven. Teneinde de 'zegeningen van het sparen tot in de kleinste plaatsen te brengen, werd door de regeering op 1 April 1681 de Rijks postspaarbank ingesteld. Deze Spaarbank werkt 'aanvullend op de particuliere spaar banken. Haar invoering is van groote be- teekenis geworden voor het Spaarwezen en heeft grootere belangstelling, dan tevoren, voor het sparen in het algemeen gewekt. Al de bijzondere spaaitoanken (er zijn er meer dan 200) werkten geheel plaatselijk, aanraking met elkander hadden zij niet, do eene wist ternauwernood van het bestaan van de andere. Totdat in het jaar 1906 een. 15-tal bijeen kwamen en besloten tot op richting van den Nederlandschen Spaar- bankbond.. Die bond is van zijn oprichting af, een groot succes geweest. Opgericht door 15 Spaarbanken, telt hij er thans meer dan 170. Zijn doel is de 'behartiging van de be- lange der bijzondere Spaarbanken. De Spaarbanken die alle zelfstandige in stellingen zijn, zijn door het onderlinge contact, door de voorlichting van den bond, veel intensiever gaan werken en hebben hun wexkkring in breedte en vooral in diep- vernuimd. Herhaaldelijk mocht de bond bij de Re- -geering optreden, ter behartiging van Spaarbankbelangen en dit optreden wercl nagenoeg- steeds met succes bekroond. Voorts gaven de Regeering en de Nederlandsche Bank in bange dagen, als in de oorlogs jaren en bij de onrust dn 1931 blijk van gi-oote waardeering voor en vertrouwen in de spaarbanken. Zij zegden in bijzondere regelingen een vrijwel onbeperkten steun toe. Aan dezen bond is verbonden een bureau voor controle en een beleggings-advies- bureau. Het controlebureau controleert 'met een staf van accountants de balansen en beleg gingen der leden-Spaarbanken. Met de er varing, daarbij door het geheele land op gedaan', geeft het bureau aaniwij zingen voor een doelmatige administratie, waar door het veel bijdraagt tot de ontwikkeling der Spaarbanken, vooral die ten platten- lande. Het welslagen van den Spaarbankbon ct geeft ongetwijfeld antwoord op de vraag, of er niet van Spaarbankzaken een zekere bekoring kan uitgaan. In een volgend artikel zullen wij het streven der „Moderne Spaarbank" uiteen zetten. SCHIPPERSSTAKING TEN EINDE. DOOR OVERLEG OPGELOST. Naar wij vernemen is Donderdagmiddag de staking bij de bevrachting te Amsterdam opgeheven. De Nationale Schippersvereni ging, de Christ.-Protestantsche Schippers- vereeniging, en de Katholieke Schipp-erabond hadden zich naar ons van de zijde der Bevrachtingscommissie wordt meegedeeld tot deze commissie gewend, met het ver zoek ,het hare te wiilen doen opdat de werkzaamheden hervat zouden kunnen wor den. De commissie heeft zich hiertoe bereid verklaard op voorwaarde, dat de Bonden hun medewerking voor een goeden gang van zaken zouden verleenen. Dit is geschied en sinds Donderdagmiddag kwart voor drie werd door de schippers weer geregeld ge nummerd. Over de aanleiding van het conflict, de opgelegde straf aan een schip per, deelde men ons nog mede, dat deze straf niet is ingetrokken, maar dat de Com missie over deze aangelegenheid heden een beslissing zal nemen, Met dank aan God geven we kennis van de geboorte van onze welgeschapen Dochter M ARI A CATHARIXA De Hoer en Mevrouw VAN DEN HEUVEL- VAN DEN BERGEN Bentveld, 26 October 1933 Bentveldsweg 4a. Heden overleed zacht en kalm, na langdurig lijden, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Johanna van Maris gel>. Peper Wed. van den Heer Jacobus van Maris in den ouderdom van 71 jaar. Haarlem, 26 October 1933 Barrevoetestraat 19 JAC. VAN MARIS Wed. J. VAN ALPHEN— VAN MARIS CHR. VAN MARIS G. VAN MARIS— WAGENAAR Kleinkinderen HENK JOOPIE De teraardebestelling zal plaats vinden a.a. Maandag 30 Oct. 1933 to 12 uur op de Algemeene Begraaf plaats a. d. Kleverlaan, Geen bezoek Geen bloemen

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2