DE JAVA-SUIKERCULTUUR. STADSNIEUWS Tegen HeusCifarrfi JECOVITOL VRIJDAG 27 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Eenige algemeene opmerkingen. Wanneer men per auto over Java reist en in 't bijzonder gelegenheid heeft de suiker districten te doorkruisen, dan is het een droef geestig gezicht op tal van fabrieksemplace- menten geen levendigheid te zien. Gesloten hekken, stilstaande transportwagens, moto ren in rust, gesloten employé's-woningen, ziet daar, een veel voorkomend aspect. Ik ben in de gelegenheid geweest twee suikerfabrieken- in-werking te zien. De eene. Boedoeran, is ge legen in de omgeving van Sidoardjo. ten Zui den van Soerabaja, de andere, Pandji, ligt bij Sitobondo, in Java's verre Oosthoek. Eerstgenoemde fabriek zal na afloop der campagne stopgezet worden. Al deze stil staande fabrieken beteekenen groote verliezen. Daargelat<|i nog dat er belangrijke sommen aan arbeidsloon niet uitbetaald worden en groote bedragen aan landhuur niet uitgege ven worden, komen vele arbeidskrachten, vooral Europeesche, zonder werk, houden de bestellingen voor deze fabrieken geheel op, waardoor elders ontslagen zijn te vreezen. moeten vervoerondernemingen de expeditie van dit product missen, kortom, de draag wijdte dezer sluiting is noch afdoende onder woord,%n te brengen, noch in cijfers uit te drukken. Staat de suikercultuur cp Java voor een dé- bacle'? Ik acht mij niet bevoegd op deze vraag een antwoord te geven. Wel herinner ik er aan. dat men bij het eerste optreden van de sereh-ziekte en de geweldige verwoestingen als gevolg daarvan is de riettuinen een algeheele ineenstorting van het bedrijf vreesde. Zoo ver is het toen niet gekomen, dank zij de wetenschap, waardoor het productieproces door betrokkenen beheerscht wordt. Eendrach tig samenwerken niet in 't minst op land bouwkundig gebied heeft toen uitkomst ge bracht. De wetenschap zegevierde in den vorm van suikerriet dat onvatbaar voor sereh- ziekte is. Thans heerscht een veel gevaarlijker ziekte, de niet-consumptie-ziekte. De suikervoorraden zijn zoo enorm groot, dat men reeds krachtig heeft ingegrepen en de productie heeft be perkt. Groote terreinen, die tot voor korten tijd nog met suikerriet beplant waren, zijn thans weder rijstgronden en'blijkens de meest re cente gegevens wordt zelfs overwogen in 1934 geen riet aan te planten. Indien daartoe in derdaad besloten zou worden en ook die gron den zouden weder voor de rijst voortbrenging gebruikt worden, is het natuurlijk de vraag of dan ook de rijstcultuur niet in groote moei lijkheden gebracht zou worden. Het plan om in 't geheel geen suikerriet aan te planten in 1934 behoeft de goedkeuring der Indische Regeering. Voor dit jaar heeft de Regeering toegestemd, dat de te beplanten oppervlakte zou worden ingekrompen met 35.218 H.A.. In 1932 bedroegen de aanplantin- gen 85.099 en in 1931 171.290 H.A. De reeds ten uitvoer gebrachte restrictie wil men dus nog verder doorvoeren. Het Nivas-hoofdbestuur is de meening toegedaan, dat daardoor de ver dere uitbreiding der suikervoorraden voor komen kan worden. De inlandsche grondeigenaar, die gewoonlijk zijn gronden voor één oogst suikerriet ver huurt, heeft de zekerheid, dat de bewerking van dien grond aan de hoogste eischen vol doet. Diepe geulen worden gemaakt, waarin de stekken (bibit) worden neergelegd, die een paar dagen daarna gaan uitloopen wortel schieten, waarna ze worden aangeaard van de walletjes, die zich tusschen de rijen bevinden. De wortels krijgen daardoor een overvloed van krachtigen grond. Deze stekken, die niet anders zijn dan suikerriet, hebben gewoonlijk eenige geledingen en juist daar loopen zij uit en vormen nieuwe stengels, en tevens tal van wortels. Het uitzoeken van die bibit, die ge woonlijk gekweekt wordt op afzonderlijke on dernemingen, is een zeer belangrijk werk. Deze stekken, die in Mei tot Augustus in den grond gaan, groeien betrekkelijk langzaam aan tot het natte jaargetijde begint. Daarna wordt het groeiproces versneld door krachtige be mestingen en veel watertoevoer, zoodat het riet rijp is tegen de droge periode van het volgende jaar. Door voortdurende samenwer king tusschen de planters en de wetenscliaps- menschen is het gelukt bibitsoorten te kwee ken. die een suikeropbrengst geven, die twee maal zoo groot is als op Hawaiï en viermaal zoo groot als op Cuba. Het riet is rijp wan neer men rekenen mag op een maximum suikeropbrengst. Het wordt dan gesneden en naar de fabriek getransporteerd. De campagne begint. Het oogsten en verwer ken tezamen duurt meer dan eens tot in Sep tember of October. Maar voordat de periode van zeer harden arbeid begint, hebben fees ten plaats. De Inlanders komen als gasten aan den offermaaltijd (slametan), die de booze geesten moet bezweren en die eindigt met het draaien van een ossekop door de molens teneinde het komende riet een gun- stigen weg te bereiden. Het op het veld staande wordt ontdaan van de blaren en van de wortels. Per lorrie of per ossekar heeft het vervoer naar de fabriek plaats. Daarna heeft de weging plaats en wordt het riet naar de molens gebracht, nadat het somtijds van te voren op transpoi*tvlakten reeds gekneusd is. Onder sterken druk wordt in die molens het sap uitgeperst. Dit procédé herhaalt zich onder toevoeging van water bij de volgende molens, waarna van de sten gels zelf een hoeveelheid vezels achterblijven, (ampas). Deze ampas heeft een zeer laag suikergehalte, wordt in gedroogd en gebruikt als brandstof voor de fabriek. Meestal is de ampas voldoende brandstof voor het bedrijf. Het sap wordt nu ontdaan van vezels enz. door middel van zeven, daarna gereinigd met kalk melk, waarna het wordt ingedampt. Onder druk wordt het sap ingedampt. Er scheiden zich kristallen af en met behulp van snel- draaiende gesloten trommels worden de suikerkristallen en de stroop gescheiden. Deze kristallen groepeeren zich om een verticaal geplaatste as. Naast een witte hoofdmassa, ontstaan minder fraaie en donkerder gekleur de kristallen. Ten slotte blijft een zeer don kere stroop over. waaruit geen suiker meer afgescheiden wordt. Deze z.g. melasse wordt gebruikt voor spiritus- of alcoholfabricage. Zij wordt ook wel aangewend voor meststof of veevoeder. Gewoonlijk wordt de suiker direct geraffi neerd, door herhaald centrifugeeren, onder bijmenging van water. Na filtratie door doe ken, ontkleuring en verdamping van het wa ter, volgt droging door heete lucht en wordt het product in zakken verpakt. Het is mij be kend, dat in Indië pogingen worden aange wend om de thans in gebruik zijnde jute zak ken te vervangen door papieren zakken. Of de verwezenlijking van dit denkbeeld kans van slagen heeft, kan ik niet beoordeelen. MOLLERUS. ESPERANTO-NIEUWS. België: De esperanto literatuur breidt zich voortdurend uit. Thans is een vertaling door Jan van Schoor van het bekende boek van Felix Timmermans „Pallieter" in esperanto verschenen. Duitschland: Het groote adresboek van Neumberg, bekend bij handel en industrie, heeft in haar rubriek zes verschillende ta len, waaronder Esperanto. Engeland: Volgens de laat/t verschenen gegj'. ens wordt Esperanto in Engeland op 13 scholen voor hooger onderwijs onderwezen met in totaal 351 leerlingen. Frankrijk: Het Fransche parlementslid M. Rolland, afgevaardigde voor het departement Rhöne, heeft een esperanto-vereeniging van Fransche parlementsleden opgericht met aanvankelijk 41 leden uit alle partijen. Hongarije: In Budapest is een esperantis- tische paedagogische vereen iging opgericht. Deze telt thans meer dan 16(1 leden profeso- ren en onderwijzers. Spanje: De Spaansche minister van Open baar Onderwijs heeft aan den Spaanschen Esperantistenbond een subsidie van 5000 peseta's toegestaan voor de uitbreiding van het esperanto-onderwijs. Elf esperanto- onderwijzers werden in de gelegenheid ge steld om van staatswege het universeel Esperanto-congrés in Keulen bij te wonen. Japan: De burgemeester van Tokio heeft door de radio het Esperanto aanbevolen als de eenige internationale taal. Noorwegen: De touristenbond in Oslo heeft een gids uitgegeven in het Esperanto. Brazilië: Regelmatig hebben Esperanto- cursussen plaats in de „modelschool". Deze school wordt door het rijk gesubsidieerd. In de kweekscholen voor onderwijzers worden eveneens Esperanto-cursussen gehouden. China: De Chineesche politie-officieren, die van ce politie-school te Hankau naar Weenen komen, om daar twee jaar te stu- deeren, leeren daar o.m. ook Esperanto. „LOMA" MOTORCURSUS. Naar men ons mededeelt zal. naast de be staande „Lorna" motortechnische cursussen, ook een practische cursus gehouden worden in een gebouw achter de garage Maas op den Zijlweg, tegenover de Sierkan. Alle leden en cursisten zijn uitgenoodigd voor een bespreking op Zaterdag 28 October, 's middags 3 uur. De cursusavonden zullen worden gehouden op Woensdag, Donderdag en Vrijdag. Op Zaterdag 4 November "s middags 3 uur zal de officieele opening van dezen cursus plaats vinden. ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN. Diefstallen van saneeringsbollen. Een drietal mannen uit Haarlem heeft voor de rechtbank alhier terechtgestaan wegens diefstal van zoogenaamde saneerings bollen. De mannen zouden in den nacht van 21 op 22 Augustus 57 zakken bollen die ter vernietiging op de vuilnisbelt in Hoofd dorp waren geworpen, hebben gestolen. De Officier had tegen den oudsten verdachte 4 maanden gevangenisstraf geëischt, tegen de beide anderen een van 2 maanden elk. De rechtbank sprak de drie verdachten vrij. Verdediger was mr. H. O. Drilsma. Twee mannen uit Haarlemmermeer had den voor een zelfde feit terecht gestaan, gepleegd in den nacht van 29 op 30 Augus tus. In dit geval lagen de bollen achter een huis opgeslagen. Het strafregister van beide verdachten was niet blanco. Tegen elk eischte de officier een gevan genisstraf van 8 maanden. De rechtbank veroordeelde heden beide verdachten tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. HAARLEMSCHE VOORJAARSBEURS. Door de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen wordt de tweede Haarlemsche Voor- jaarsbeurs georganiseerd van 3 tot en met 11 Mei 1934 in het Gemeentelijk Concertgebouw. Door het buitengewoon groote succes van de eerste beurs die door 11.975 personen werd bezocht, heeft het bestuur besloten, deze tweede beurs te houden. De voorbereiding en leiding zijn weer toevertrouwd aan den heer J. v. d. Burg, hec bekende lid der Kamer van Koophandel. EERSTE HAARLEMSCHE BERICHTENDIENST In ons nummer van Dinsdag namen wij een bericht op over den eersten Haarlem- schen Berichtendienst. Deze dienst is opge richt met medewerking van de presidente van den Nederl. Vrouwenbond voor Huis houdingsorganisatie, Het bericht van Dins dag was dus voorzoover het de mededeeling over medewerking betrof, onjuist. Slechts dc gezonde kan sterk zijn. 't Is een kwestie van vitaminen! Niet alleen kinderen, doch ook ouders moeten JECOV1- TOL gebruiken. Speciaal op vitaminen geijkt door een Nederlandsch Professor! Deze zui vere. .natuurlijke, onvermengde levertraau bevat minstens 50 eenheden Vitamine A en 250 prophyL 125 internat.) eenheden Vitamine D. Tez lezamen: een zegen i Uw gezondheid! GEIJKTE LEVERTRAAN ®'i Apo'taVtrl; êfyOrocfrj f.; ^S'p. ff./'V ttKOCADES - STHEEMAN PHASMAC.'A (Adv. Ingez. Med.) LANGS DE STRAAT. De Verslagen Heerscher. Het reeds chaotische verkeer van vlugge en langzame voetgangers, jonge en oude fietsers, rijke en simpele autorijders en gemoedelijke of driftige tramconducteurs met trams nam op het zeer drukke punt van de stad nog toe. Het zou niet lang meer duren, of het be reikte de hoogste hoogte van het spitsuur, om dan langzaam, langzaam af te sterven. ïntus- schen, nu was het er nog, springlevend, want af en aan liepen de voetgangers, in het snelle tempo van onzen tijd, kris en kras door el kander, als een mierenhoop, waarvan elk deeltje op eigen doel gericht was. Er waren ook de onverstandigen, die juist voor een bliksemsnel-remmende auto en langs een stoppende tram schoten, dwars tegen alle verkeersregelen in, om overhaast den overkant te bereiken, daar de mensch nooit met eigen zijde tevreden schijnt en het onbepaalde altijd aan den overkant zoekt. Er waren ook de fietsers, die onophoudelijk belden, sommigen op de maat van de nieuw ste Schlager en er waren zelfs ook nog fiet sers, die trachtten op dit punt nieuwe records te vestigen. Er waren, ten slotte, ook de auto's, die luid claxonneerden, om de aandacht te trekken van den verkeersagent. Het hielp alles niets. Stop! zei de agent en stop stónd langs de eene zijde het verkeer. Want temidden van die chaos prijkte daar de stoere, lange kerel met stalen zenuwen en hij scheen de eenige, die niet door de chaos werd opgeslokt. Hij stond er buiten, hij stond er boven, hij had die chaos in zijn hand en hij deed ermede, wat hij wilde. Hij was de toovenaar van de straat, die met één. twee, drie, hokus, pokus, pas, trams en auto's en vrachtwagens opnam en ze verder plaatste, ofwel, naar het hem ia? den zin kwam, tien tallen van die vehikels; met de palm van zijn hand terugduwde en tot stilstand. Hij was de heerscher, de dictator, de potentaat, hij was de groote, de machtige, de onoverwinnelijke. Hij was de rots in de branding, met deze uit zondering. dat hij niet zóó onbeweeglijk bleef, maar zich af en toe een kwart slag om draaide, echter zoo zeker en zoo zelfbewust, dat het de onbewegelijkheid toch nabij kwam. Juist waren het die gebaren, welke de meeste aandacht verdienden. Daarin was geen moment aarzeling, daarin lag besloten al de zekerheid van kunnen en weten, van denken en doen. TotEn hier begon het drama. Er moeten psychiaters leven, die het, in Amerika, hebben voorspeld en hier scheen hun voorzegging in vervulling te gaan. Er was, plotseling, iets niet meer in orde met dien agent. Er was uit dien agent, even plotseling, niet meer wijs te worden. Nog met de oude zekerheid had hij met de rechterhand aan de ééne zijde het verkeer tegengehouden en hij zou aan den anderen kant juist vrij baan geven, toen hij zich plot seling scheen te bedenken. Hij maakte met die rechterhand ineens een onbepaald ge baar, dat niet zoo gemakkelijk te verklaren was. En juist wilde die ééne zijde daarvan profiteeren. toen opnieuw zijn hand uit schoot en tot stoppen dwong. Het leek nu 'n uitgemaakte zaak. dat de andere kant voor rang kreeg en reeds draaiden de motoren der auto's weer en maakten de fietsers zich gereed voor een afzetje, toen weder een on bepaald gebaar, waarvan de bedoeling niet duidelijk was, deze schoone plannen in de war stuurde. Aan twéé kanten loeiden nu claxons en belden fietsers en 'n pietsje gelijk hadden ze, want met zoo'n mallen verkeersagent was niets aan te vangen. Hadden de psychiaters gelijk gekregen? Was een mensch, op den duur, niet bestand tegen dit zenuwsloopende werk en was het hem nu in zijn bol geslagen? Of was het de hitte, die hem te pakken had, en hem, zacht gezegd, ongeschikt maakte voor zijn taak? Wie het dichtst bij hem stonden, zagen immers wel zijn wanhopigen blikWat was het, wat kón het zijn? Niemand wist het, maar er dreigden on gelukken te gebeuren. Juist op dit kritieke moment kwam de af lossing, geen seconde te vroeg. De zooeven aangekomen agent was nog frisch, want hij lachte zelfs tegen zijn collega, die iets tegen hem zei en toen snel opzij trad. En nu kwam de oplossing van het raadsel. De agent, wiens dienst erop zat, nam uit zijn zak een zakdoek en probeerde met een opgedraaide punt uit zijn oog het vliegje te peuteren, dat het had bestaan het geheele verkeer in de war te schoppen, al had het die hoogmoed moeten bekoopen met den dood in het oog van den verkeersagent TON RUYGROK. OPMERKINGEN VAN LEZERS. Een abonné klaagt over hier en daar midden op den veg gelegde steenen trottoir banden, die er voor de regeling van het ver keer zyn neergelegd, doch die 's avonds ge vaar opleveren. Vooral de op den hoek Donkere SpaarneKoudenhorn geplaatste steen is gevaarlijk voor automobilisten. In zender vraagt of een verlichting daarvan des avonds niet aanbevelenswaardig is. PERSONALIA. De heer J. M. Niedelstein Walter te Haar lem is geslaagd voor het voorloopig diploma van het machinistenexamen. LIEFDADIGHEIDSAVOND TEN BATE VAN IIET LEGER DES HEILS Donderdag 9 November zal in de Gemeente Concertzaal, door het Gereformeerd Gemengd Koor Door zang vriendschap", directeur den heer F. Pijlman en door „Schoten's Christelijk Gemengd Koor", directeur Jac. Zwaan, een uitvoering gegeven worden ten bate van de Nationale Aanvrage van het Leger des Heils. Ds. J. W. Siertsema en Kommandant Bouwe Vlas. leider van het Leger des Heils in Neder land. zullen op genoemden avond spreken. W. J. DE MIK. Door een zetfout is in het raadsverslag in ons vorig nummer meegedeeld, dat aan den heer W. J. de Mile, bedrijfsadministrateur bij het gemeentelijk gasbedrijf, op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Dit moet zijn W. J. de Mik. ALG. MILITAIRE PENSIOENBOND Door de afdeeling van bovengenoemd en bond wordt op Zaterdagavond 28 October in de zaal Zoeherstraat 2. een openbare verga dering gehouden. Spreker is de heer L. van Geest, lid van het hoofdbestuur, met als on derwerp le. De Indische pensioenkorting ge toetst aan de wet; 2e. Stand der Actie van Land en Zeemacht en de weduwen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Blom. Dubbelebuurt 64, bril; Schouten, Oudeweg 171, ceintuur; Bureau van Politie Smedestraat 9, 2 ceintuurs; Klabou, Van Oosten de Bruynstraat 179. handschoen: Vreenegoor, Tuindorplaan 10, halsketting: Bergman, Pijlslaan 32. handschoen, Dreger Riviervisohmarkt 11a, idem; De Goede Schutterstraat 38, herdershond; Van de Eijnde Junoplantsoen 20, handschoen; We zenbeek, Gen. de Wetstraat 33, kanarie; V. Baak, Kruistochtstraat 76, mat; Bijster. Dorreboomstraat 17, studentenpet; Giliam Oost-Indiëstraat no. 45, een portemonnaie Munnik, Van 't Hoffstraat 8. idem; Boschma 2e Hoogenvoerddwarsstraat 50, kinder rozenkrans; Van Daalen Korte Lakenstraat 2 kinderschoentje; Jansen. Weltevredenstr 20, boodschappentasch; Bakker Beuken straat 28, vetspuit. VOORDRACHT VAN DEN HEER MEIJERINK. De heer A. J. Meyerink zal op uitnoodiging van het hoofdbestuur van het Roode Kruis in Den Haag een voordracht houden over het doel en streven van den Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen. De Prins hoopt deze voordracht bij te wonen, die op 7 December in het hoofd gebouw van het Roode Kruis aan de Pxin- cessegjgacht 27, gehouden zal worden. een weinig Vlcks VapoRub in kokend water smelten en de stoomende dampen inademen. Deze eenvoudige behande ling maakt het slijm los en geeft onmiddellijk verlich ting in liet hoofd. VapoRub (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst o] niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. ESPERANTO TE HEEMSTEDE. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft weer zijn belangstelling getoond in de ver breiding van de wereldtaal Esperanto, door op de meest billijke voorwaarden (het neemt alle kosten op zich) een nieuwen cursus te openen onder de beproefde leiding van den heer C, Jakobs. Wie in de vorige jaren (het is reeds de 5e maal dat de cursus gegeven wordt) dezen hebben gevolgd, roemen om strijd de aangename en degelijke wijze van deze lessen. Zij worden op Dinsdagavond van 810 uur gegeven in de Dreefschool en zijn sinds een paar weken weer begonnen. Maaar hoe is het mogelijk, dat slechts zoo weinigen teen 14-tal) aan dezen cursus deel nemen? Voelt men dan niets voor het eind doel het wegnemen van allerlei misverstand tusschen ds volkeren, doordat men elkander kan verstaan en begrijpen door deze hulp wereldtaal, die naast de moedertaal wordt geleerd? Of acht met het aanleeren van deze &aal te moeilijk en daardoor voor velen on- bereibaar? Maar hoe zal deze moeilijkheid voor slechts zeer weinigen blijken 'te bestaan. Komt, jongeren en ouderen, meldt u nog aan bij het gemeentebestuur van Heemstede en werkt mede tot het welslagen van dezen cursus in het nu begonnen winterhalfjaar. Er is nog gelegenheid voor; gemakkelijk zijn de reeds gegeven lessen nog in te halen. Geeft u in flinken gatale op en komt Dins dagavond in de Dreefschool. Gij zult er geen spijt van hebben. De heer Jakobs zal iets van zijn enthousiasme spoedig in U overstorten. P. A. VIS, Emer. Predt. en leerling cursus '32—33. HEEMSTEDE, 25 October 1933. HET BROKKENHUIS. (Beeksteeg 12, tel. 15813) Dringend kleeding en beddegoed gevraagd Het Bestuur van het Brokkenhuis ziet zich wederom gedrongen een noodkreet te laten hoor en ter verkrijging van de noodige klee ding, beddegoed en schoeisel, daar de voor raad thans zoo goed als geheel is uitgeput en dagelijks tientallen verzoeken om hulp en steun binnenkomen. Het is droevig te moe ten constateeren hoevelen in de grootste el lende verkeeren en met angst en vreeze den naderenden winter tegemoet zien. Er zijn nog zoo'n groot aantal hulpbehoevenden die niet voor steun bij de bestaande instellingen in aanmerking kunnen komen eerstens omdat zij niet gerekend kunnen worden tot de z.g. crisisslachtoffers en voorts op steun van over heidswege geen aanspraak maken omdat er nog inkomsten zijn. Deze zijn echter veelal zoo miniem, dat zij nauwelijks voldoende zijn voor het allernoodigste en zoodra er iets noodig is van kleeding of beddegoed, vooral als het tegen den winter gaat, geen raad en uitkomst weten. Al deze gezinnen wenden zich tot het Brokkenhuis in de hoop gehol pen te worden. Het Bestuur zou niets liever willen dan allen te helpen doch de middelen ontbreken ten eenenmale. De vereeniging die over geen eigen fondsen beschikt en geen subsidie geniet, is geheel en al op de burgerij van Haarlem en omstreken aangewezen. Zon der deze hulp kunnen wij niets beginnen. Het is terwille van deze gezinnen, dat wij maar steeds weer op hetzelfde aambeeld hameren en vragen: helpt en steunt ons en draagt al len die daartoe in staat zijn, bij de nood en ellende van zoovelen te verzachten en te ver lichten. Speciaal vragen we voor eenige ge zinnen met een groot aantal jonge kinderen ons te helpen aan eenige kachels. Namens het Bestuur v.h. Brokkenhuis, A. v. MARSELIS HARTSINCK, Presidente P. J. MULDER, Secr. Penningm. AUTO-ONGELUK TE HILLEGOM zijn altijd raak. (Adv. Ingez. Med.) Donderdagmiddag is ln de Leidschestraat te Hillegom een auto-ongeluk gebeurd. Daar reed een luxe-auto in vrij snelle vaart. Plotseling slipte de wagen over de gladde tramrails en maakte daarna zulke zonder linge zwenkingen, dat hij eerst tegen een tuinhek botste en vervolgens in het voor tuintje van den heer Codron terecht kwam, waar hij, na daarin veel beschadigd te heb ben, tot staan kwam. Wonderlijk genoeg werden op dit drukke punt geen voorbijgan gers gewond. De chauffeur kreeg door het gebroken glas een wond aan het hoofd. Na door een dokter en een lid van den Onge~ vallen dienst verbonden te zijn, werd hij per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De auto werd ernstig beschadigd

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6