Het stond te lezen op kleine, in de kleur der hope uitgevoerde insignes, die men den vorigen zomer allerwegen in de Scandinaafsche landen voor een luttele penning koopen kon om ze op revers of sporthemd te spelden teneinde aldus pro paganda voor het optimisme te maken. Het stoncl bij tijd en wijle geschreven boven cau serietjes in Noorsche en Finsche, Deensche en Zweedsche bladen, waarin wat gefilosofeerd werd over het groote nut van het optimisme juist in dezen tijd. Hoe het eens was. HET HAARLEMSCHE STADSBEELD. UIT DE WERELD VAN DE FILM Engelsche Films uit het komende seizoen. ZATERDAG 28 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 14 HET KLEIN HEILIGLAND. Hoe het geworden is. Tegenwoordige toestand. Klein Heiligland omstreeks 1870. Op het eerste gezicht is er in de laatste 60 jaar niet zoo veel op het Klein Heiligland ver anderd. Maar toch geeft een meer nauwkeu rige vergelijking nog veel verschil. En het eigenaardige is, dat elke verandering een ver slechtering is geworden wat het stadsbeeld betreft. Vooral bij de huizen op den voor grond komt dit sterk uit. iiiiii!ii!iiiiiiiiiiiiiii;iiiiiii;ii!iiiiiiii!iiii kelijk flinke opleving zou komen. Een Deen- sche deskundige meende bovendien te kunnen zeggen, dat in het, toch evenzeer als Nederland van zijn buitenlandsche handel afhankelijke Denemarken de crisis op zijn vroegst een jaar later gekomen zou zijn dan nu het geval was, wanneer de bladen door hun onophoudelijk geschrijf over crisis en malaise en slapte en depressie niet zoo'n groote reclame voor de crisis gemaakt hadden. Nu waren de zaken lieden en industriëelen door al dat geschrijf pessimistisch en te vroeg voorzichtig gewor den, maar op ongeveer dezelfde wijze zou men den terugkeer van betere tijden kunnen be spoedigen door alle geteem over crisis in den ban te doen, door den menschen' moed in te spreken, door optimistisch te zijn, anders gezegd, door reclame voor die betere tijden te maken. Het is nu al meer dan een jaar geleden, dat die groene optimisme-speldjes op de markt kwamen. Het was in den vorigen herfst, dat bladen met hun plaatjes-series het optimisme gingen propageeren en spoedig kan men den eersten verjaardag van het grootsche wel vaartsplan der Zweedsche regeering vieren. En nog steeds duurt de crisis voort. „Welvaarls"- inplaats van „Crisis"-maafrregelen. Thelma Todd, Charles Laughton, Bebe Daniels in Engeland. dl uitu/ecking. cUioa/Mi in ScandUi&t/iscUe tanden. Er gaan telkens Engelsche acteurs en actrices naar Hollywood, maar er komen ook af en toe Hollywood-sterren naar Engeland om films te maken. Victor Mr Laglen, Char les Laughton (Nero!), Thelma Todd, Laura La Plante om maar enkelen te noemen. Zoo filmt Bébé Daniels in Engeland. Haar eerste film daar is „The song you gave me", waarin ze de. rol van een vroolijke, Ween- sche actrice vervult. Tijdens de opnemingen voelde ze zich veel en veel veiliger dan in Hollywood en zij liep met een gevoel van rust rond, schrijft Maud M. Miller, in Tit Bits, waar aan filmster-moeders in Holly wood niet gewoon zijn. Haar dochtertje d? kleine Barbara Ben Lyon was voor de eerste maal in haar jonge leven verlost van de dreigende aanwezigheid van den gewapen- den bewaker, dien zoo vele families noodig hebben, sinds de ontvoering van Lindbergh's baby. Bébé Daniels' tweede film heet „A Southern Maid", en daarin treedt ook Lupino Lane op, liefst in 8 verschillende rollen stadsomroeper, burgemeester, ad miraal, hotel-eigenaar, commissaris van politie, brandmeester, dirigent en bandieten chef! „I was a Spy", waarin Conrad Veidt op treedt, is een historische splonnage-film, het leven van Marthé McKenna behandelend, die als Marthe Cnocbaert in dienst der ge allieerden trad in den wereldoorlog en later met een Engelschman huwde. Mevrouw McKenna woont nu nog in België. Ze is ter dood veroordeeld door de Duitschers, teen deze haar gevangen geno men hebben, doch door de opoffering van haar medeplichtige is haar leven gespaard gebleven. Madeleine Carroll speelt haar rol voor de film. De regisseur van dit werk vervaardigde ook „The good Companions". Voor de hoofd rol kon hij in Londen niemand vinden. Toen een zijner helpers zich een actrice herin nerde, die volgens hem geknipt was voor de rol, telegrafeerde regisseur Victor Saville naar haar, die in Yorkshire woonde. Ze kwam, mrs. Florence Gregson, die nog nooit in Londen was geweest, nog nooit gefilmd had en wier Yorkshire-accent bizonder goed was voor haar rol. Ook heeft Thelma Todd, bekend uit de komische twee-acters met Zasu Pitts en Charlie Chase bij de Metro, gefilmd in Engeland in „You made me love you", met Stanley Lupino, die haar moet „teramen", alles onder regie van den vroegeren Ame- rikaanschen komiek Monty Banks. Deze moet in elke film, die hij maakt, een klein rolletje hebben. Bijgeloof? Lr You made me love you is hij chauffeur in een auto van 1902! Charles Laughton liet zijn baard zes weken groeien om als Henry de Achtste een eigen baard te kunnen dragen. Alexander Korda is de leider van de Lon den Film-Productions. Hij is de man, die met Douglas Fairbanks Sr. de British United Artists wil vormen. Achter De Wandelende Jood ligt de ge schiedenis van een onvervulde droom. Dit werk was, van al zijn werken, Temple Thurston's geliefdste enhij zou het zoo graag verfilmd hebben gezien. Teen de plan nen daarvoor in voorbereiding waren, stierf hij Toen Violet Loraine zichzelf voor de eer ste maal op het doek zag in de film „Brit- tannia of Billingsgate" snelde uit het theater en verliet de plaats met den eer sten trein den besten. Ze werd eenigen tijd later opgespoord in Cornwall. Later ver telde ze, dat plankenkoorts niets was verge- lekan met het gevoel van ontzetting' en vrees, toen haar „eigen-ik" haar van het doek aankeek! ESTHER RALSTON. Esther Ralston ging naar Engeland, omdat ze in Hollywood eigenlijk niet meer in tel was. Zoo gaat dat: de gunst van het publiek is zeer veranderlijk, en de gunst van de f'^Ti- maatschappijen ook. Dat ze het filmspelen nog niet verleerd is, bleek o.a. uit De verloren zoon, waarin ze onlangs met Lawrence Tib- bett optrad. Esther is de dochter van Harry Walter Ralston, die met z'n gezin optrad in theaters, waar zij stukken van Shakespeare voor het voetlicht brachten. Zoodra Esther oud ge noeg was, moest ze meedoen en ze werd een uitstekend danseres bovendien. In 1916 ves tigde de familie zich in Zuid-Califomië en vrijwel dadelijk kreeg Esther kleine rolletjes in films te spelen. Haar eerste film was een Carson-productie, met Conway Tearle als star, en haar eerste' hoofdrol was die van heldin in „Huckleberry Finn". Echter pas in 1924, toen Cecil B. vde Mille met haar in contact kwam over de hoofdrol in „The golden Bed", kreeg' ze groo- ter naam. De rol speelde ze door omstandig heden niet, maar ze was opgemerkt door Herbert Brenon, die haar ais mrs. Darling liet spelen in „Peter Pan". In 1926 verhief de Paramount haar tot ster. STUDIO-SNUFJES. Men deelt ons mede, dat de Neco-Film voor haar film „De Omweg" van Adam Haag, welke onder regie van Paul van der Hurk in de Philips Ateliers te Eindhoven zal worden opgenomen, als architect den heer A. H. Wegerif geëngageerd heeft. z Onderhandelingen voor een der manne lijke hoofdrollen met den bekenden tooneel- speler en operette-zanger Johan Heesters, verkeeren reeds in een vèrgevorderd stadium, zoodat aangenomen mag worden, dat deze talentvolle jonge artist voor de Nederland- sche film gewonnen is. Een belangrijke hoofdrol zal voorts ver vuld worden door Adolf Engërs. Ook Ery Bos speelt hierin mee. De intocht der Duitschers in Roulers. Een scène uit de Engelsche film I war a spy. Zooals aan het huis geheel rechts op de foto te zien is, is de heele „stad" decor. (Van onzen Zweedschen correspondent.) De optimisten brengen den boel weer aam. den gang. Zij geven allen die kunnen en willen werken hun vreugde-aan-den-arbeid weer. Zij brengen geluk in duizenden huisgezinnen. Handel en nijverheid bloeien op, de jnachines snorrenbetere tijdenl Het optimisme van de menschen in de Scandinaafsche landen heeft de crisis niet overwonnen en het had dat ook moeilijk kun nen doen. Want de .visschers van de kleine rotseilandjes langs de kust van Noord-Noor- wegen, de boscharbeiders in de eindelooze wouden van Noord-Zweden en Finland, de mijnwerkers van Kir una en Gallivare, de vee boeren op de wijde Deensche landen, ze zijn afhankelijk van de vraag die er in Spanje en Frankrijk naar hun visch, in Engeland en Duitschland en het Middeleeuwsche zeegebied naar hun hout, in 't Ruhrgebied naar hun ijzererts, in Engeland naar hun bacon bestaat. Hun optimisme kan de wereld het noodige vertrouwen niet hergeven. Luieren en pessimistisch zijn is ongeveer het zelfde. De optimisten krijgen de raderen op gang, zij brengen 't geld in beweging en scheppen betere tijden! Hou toch op met al dat gepraat over de slechte tijden! Daarmee is niemand gebaat. Dóe wat— laat het geld circuleeren, dat ver hoogt den omzet, dat brengt betere tijden! Een ieder van ons kan verbetering in den al- gemeenen toestand brengen door bij te dra gen tot een normalen omzet. Daardoor komen de raderen op gang, daardoor komen betere tijden! Deensche met haar Coué-methodes te zijn om althans te kunnen, te willen gelooven. dat het iets helpt, wanneer het tot in den treure ge hoorde kille woordje crisis eens zoo veel moge lijk achterwege gelaten wordt en men het hoop-gevende welvaart wat vaker gebruikt, wanneer men tracht optimist te zijn. Op het Scandinaafsche Reclamecongres, dat in April vele deskundigen op 't gebied van de reclame te Oslo bijeen deed komen, heeft men langdurige een zeer ernstige besprekingen ge wijd aan de vraag in hoeverre de reclame niet alleen indirect maar ook direct invloed op den algemeenen toestand kan uitoefenen. Velen waren het er over eens, dat mede in dit op zicht de kracht der reclame groot is. dat men bij voorbeeld door ir advertenties te verzeke ren, dat de verbetering nu werkelijk ingetre den was en dat het publiek dus gerust zijn I geld kon uitgeven, geleidelijk tot een betrek- Maar wel hebben zij het aan hun onver woestbare optimisme te danken, dat de na- deelige gevolgen van de crisis hier in 't Noor den niet zoo krachtig merkbaar zijn .als in andere landen. Men praat niet veel over de slechte tijden, men bezuinigt als het beslist noodig is, maar het geld dat men uit kan geven geeft men uit. En daardoor wordt de slapte in het zakenleven, wordt de werkloos heid. wordt al de crisis-narigheid niet grooter dan zij door internationale, algemeene om standigheden noodzakelijk zijn moet. En daardoor kan men inderdaad ook opti mistisch zijn. C. G. B. Wij geven hier afdrukken der plaatjes met bijschriften van het Noorsche blad „Tidens Tegn". GRAMMOFOONPLATEN UIT.... PORCELEIN Uit Japan komt .het bericht, dat men daar begonnen is met de vervaardiging van gra- mofoonplaten uit porcelein. De proefne mingen zouden bevredigende resultaten heb ben opgeleverd. Het materiaal bestaat uit povceleinaarde, waaraan zekere chemische substanties van welke niets verraden wordt, worden toegevoegd. Het branden in den oven moet geschieden met bijzondere zorgvuldig heid, omdat daarvan de kwaliteit van den toon afhangt. Hét schijnt, dat de uit het teere materiaal samengestelde platen goed bespeel baar zijn. leder moet het zijne er toe bijdragen opdat de frissche bries van optimisme, die nu waait, de zeilen doet bollen. De optimisten handelen, koopen en verkoopen, zorgen dat het teder voor den wind gaat, zij scheppen betere tijden! En het is wel heel teekenend, dat in Zweden de Rijksdagcommissie, die zich ter verlichting van de taak der andere commissies met de voorbereidende behandeling van de verschil lende crisismaatregelen had bezig te houden, „welvaartscommissie" gedoopt werd. zooals ook de maatregelen werden genoemd. En de regee- ring sprak en spreekt steecis van haar nieuwe welvaartspolitiek, die toch precies hetzelfde beoogde als de veel-besproken crisis-politiek van de Deensche regeering, het verbeteren va'n door den nood der tijden geschapen toestan den, het bestrijden van de crisis en het be vorderen van de welvaart. Och, een naam is slechts een naam en het staat zeer te bezien, of de Zweedsche regeering met haar wel vaartspolitiek zooveel meer bereikt dan de Noorsche kranten publiceerden weken-lang prentjes van werkende menschen, van wente lende machineraderen, van rookende schoor- steenen en snel-stoomende vrachtschepen met steeds weer dien korten slagzin „optimisten scheppen betere tijden" er boven. Er werd doelbewust propaganda gemaakt voor het optimisme in deze Noorsche landen, waar de menschen toch altijd nog door dik en dun optimisten gebleven zijn en zullen blijven, waar men steeds weer den moed heeft om het leven lachend aan te zien, steeds weer de De optimisten scheppen bedrijvigheid. Men schen aan den arbeid, fabrieken werken op volle capaciteit, schepen komen opnieuw in de vaart, overal toenemende drukte en bedrijvig heid: betere tijden! STOCKHOLM, October. „Wees optimist!" kracht vindt om ook den goeden kant der din gen te zoeken.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 14