BIOSCOOP. ZATERDAG 28 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 5 PROVINCIAAL PERSONEEL. DE OFFERS VAN HET PERSONEEL. Het bestuur van de vereeniging „Algemee- re Bond van Provinciaal Personeel in Ne derland" heeft een adres tot den Prov. Sta ten van Noord Holland gericht, waarin ge zegd wordt, dat het personeel in dienst der provincie, met groote teleurstelling kennis genomen heeft van het door Gedeputeerde Staten van dit Gewest ingediende voorstel, hetwel beoogt om. „met behoud van de be staande salariskorting .ingaande 1 Januari 1934 bovendien verhaal van pensioensbijdra gen te doen geschieden en wel tot het bij de Wet toegelaten maximum". Die teleurstelling vloeit voort uit het feit, dat de gevolgen daarvan van veel verdere strekking zijn dan de bezuiningsvoorstellen, welke door Gedeputeerde Staten aan de Commissie voor Georganiseerd Overleg om advies waren toegezonden. Bij de bespreking van laatstbedoelde voorstellen is dus geens zins rekening gehouden kunnen worden met de indiening van het thans aan de Prov. Staten toegezonden voorstel. Immers is een voorstel tot verhaal van pensioensbijdragen tot het bij de Wet toegelaten maximum niet op de agenda voor de betreffende vergade ring van het G. O. vermeld, maar is tijdens de besprekingen slechts terloops de vraag ter sprake gekomen of men in plaats van zwaardere korting op het salaris de voor keur zou geven aan eenig verhaal van pensioensbijdragen, welke vraag bovendien met groote meerderheid van stemmen ont kennend is beantwoord. Naar de meening van den Bond zou noch tans rekening moeten zijn gehouden met de met zoo groote meerderheid verkregen uit spraak. dat het ongewenscht is om ïnstede van zwaardere salariskorting eenig pen- sioenverhaal toe te passen, zij het dan .ook, dat men weliswaar in het G. O. niet tot over eenstemming is gekomen over het door Ge deputeerde Staten toegezonden voorstel tot belasting' met 6 pet ook van het thans vrij gestelde bedrag van f 1000. Verder wordt nog gezegd: In de eerste plaats merken wij op, dat een zoo zware korting, als thans dreigt aan het grootste deel van het personeel te worden opgelegd, nu minder dan ooit kan worden gedragen, zulks mede als gevolg van ver schillende Regeer ingsmaatregelen, prijsstij ging der dagelijksche levensbehoeften, stij ging der belastinggelden, onderhoudsplicht ten aanzien van ouders en andere naver wante familieleden enz. In de tweede plaats meen en wij, dat, in dien de Prov. Staten het desondanks met Gedeputeerde Staten „onvermijdelijk" ach ten, dat het personeel der provincie in nog meerdere mate moet bijdragen tot het „overbruggen van het verschil tusschen de inkomsten en de uitgaven van de provin cie", dan reeds nu het geval is, de daartoe thans voorgestelde methode al zeer onbil lijk werkt. Immers zouden zij, die door deze methode worden getroffen, ongeveer 81/2 pet. zwaar der worden belast dan degenen, die op ar beidscontract dan wel in tijdelijken dienst werkzaam zijn, terwijl bij de thans voorge nomen invoering van verhaal van pensioens bijdragen voor hen niet dezelfde motieven gelden, welke bij het in 1922 door de Prov. Staten genomen besluit tot pensioensver haal voor de daarvoor in aanmerking komende ambtenaren in tijdelijken dienst (met een pensioensgrondslag! hebben gegolden. Wij betreuren het dan ook, zulks mede in ver band met de degressieve werking van het pensioenverhaal, zeer, dat niet tevens een voorstel is gedaan om voor hen, op wie men voornemens is pensioenverhaal te gaan toe passen. een lager kortingspercentage op het salaris vast te stellen dan thans geldt. Dit zou de tegenstellingen althans een weinig hebben kunnen wegnemen. Bovendien zou ook de bestendiging van de algeheele vrijstelling van salariskorting dei- eerste f 1000 nu nog meer dan bij de thans geldende salariskorting reeds het geval is tot onbillijkheden leiden. Immers valt als gevolg van een en ander een niet onbelangrijke groep personeel prac- tisch geheel of nagenoeg' geheel buiten toe passing der bestaande en voorgestelde kor tingen, terwijl deze groep naar onze mee ning zeker niet minder in staat is in de kortingen bij te dragen. Derhalve wordt het eene deel van Uw personeel veel zwaarder door de voorstellen getroffen dan het andere deel. Vaststelling van een zoodanig kortings percentage, dat het geheele personeel naar evenredigheid in de lasten bijdraagt, zou o.i. zonder bezwaar voor de provinciale geld middelen kunnen leiden tot een gemiddeld lager percentage dan reeds geldt en thans wordt voorgesteld. Daardoor zou in meerdere mate worden tegemoet gekomen aan het ge voel van redelijkheid bij de provinciale ambtenaren. Ten slotte constateeren wij. dat in het G. O. uiteindelijk geen stemming is gehouden over het voorstel van Gedeputeerde Staten om ook het thans vrij gestelde bedrag van f 1000 in de korting te betrekken, zoodat de zerzijds niet anders werd verwacht, dan dat Gedeputeerde Staten hun aanvankelijk voor stel hadden gehandhaafd, zulks in overeen stemming met hetgeen ten vorigen jare is geschied. Een dergelijke handelwijze zou het rechts gevoel van het personeel meer hebben be vredigd, ook omdat dan de op te leggen las ten door het geheele personeel zouden zijn gedragen. HERDENKING WAPENSTILSTANDSDAG. Men schrijft ons: Het bestuur der Nooit-Meer-Oorlog-Fede- ratie, kring Haarlem en Omstreken, is er in geslaagd om in samenwerking met de direc tie van den Stadsschouwburg en het Cen traal Tooneel uit Amsterdam een opvoering van het anti-oorlogsstuk ..Voor Bewezen Diensten" van Somerset Maugham mogelijk te maken op Zaterdag, 4 November a.s., in de Stadsschouwbrug. Leiding Cees Laseur; Tilly Lus in de hoof rol. Opvoering op 11 November was door ver schillende omstandigheden niet mogelijk. Dit stuk heeft overal een uitstekende pers gehad. De heer J. B. Schuil schreef o.a. in zijn uitvoerige bespreking: „Een stuk als „Voor Bewezen Diensten" zal meer menschen ziende maken dan 100 pacifistische rede voeringen." De prijzen der plaatsen zijn zoo laag ge steld, dat het voor een ieder mogelijk is de opvoering bij te wonen. Alle v redes vrienden worden dan ook opge wekt dit stuk te gaan zien en een groote schare nog niet ten volle overtuigde pacifis ten mede te brengen. PERSONALIA. Voor het examen voor radio-technicus is te 'sGravenhage geslaagd de heer T. A. Bakker te Haarlem. De heer G. Rijpma te Spaarndam is te 's-Gravenhage geslaagd voor wiskunde L.O. De heer R. Bloemendal te Bloemendaal is geslaagd voor het voorloopig diploma machi nist. Voor den Politierechter. De DOLKSTEKER De jonge man, die zijn meisje met een dolk licht had gewond, werd bij schriftelijk von nis veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk. De politierechter overwoog, dat het feit ernstig genoeg was om gevange nisstraf te rechtvaardigen, doch hij wilde er rekening mee houden, dat het zenuwgestel van verdachte niet heelemaal in orde was. Om nu te voorkomen, dat het zenuwgestel hem weer parten zal spelen, zal de heer Overmeer van de „Zedelijke Verbetering" een oog in 't zeil houden. BRAND MAAKT DORSTIG Er was brand geweest in een cafétje in de Haarlemmermeer en inspecteur Jelsma kreeg toen een seintje, dat het goed was daar een waakzaam oog te houden, want het leek er op of men den brand een beetje wilde hel pen bij het vernietigen van den inventaris. De hulpvaardige buren, die ijverig water in het vuur hadden gegooid, zouden nu bezig zijn om met het bier van den caféhouder het branderig gevoel in hun keel weg te werken. De caféhouder constateerde later, dat ex- twee kisten met fleschjes bier en een paar vierkante potten jenever bij die nablussching waren gebruikt. De heer Jelsma heeft dit niet kunnen con- stateereix, omdat op zijn komst die blussching waarschijnlijk werd stopgezet, maar toen hij een der helpers goed beschouwde, zag hij een onnatuurlijke borstwelving en het bleek hem toen, dat een gevuld bierfleschje onder de jas die welving veroorzaakte. Gevraagd naar de hei-komst zei de bezitter, dat hij dat fleschje hier zoo juist van een hem onbekend per soon had gekregen; hij was buiten en terwijl een hand hem door het raam heen het flesch je toestak, had een stem gevraagd: Jaap. wil je ook een fleschje bier? Den persoon, aan wien hand en stem behoorden, had hij niet in zijn geheel gezien. Jaap nam het fleschje aan en borg het onder de jas, wat de in specteur vreemd vond, omdat het daar blijk baar geen gewoonte is met leegdrinken te wachten, maar de politierechter kon zich in denken, dat Jaap dat kostelijk nat wilde be waren om het thuis op zijn gemak te savou- reeren. Politiemenschen hebben de lastige gewoonte om het naadje van de kous te wil len weten en daarom bleef hij doorvragen over dat fleschje en Jaap verklaarde toen, dat hij wel begreep, dat het fleschje gestolen was en dat hij er spijt van had. Jaap had zich nu te verantwoorden voor diefstal van een fleschje bier bij gelegenheid van een brand, wat een verzwarende omstan digheid is en hij had Mr. Schaper meegeno men om zijn belangen te bepleiten. Jaap zei nu. dat hij de bovenvermelde verklaring niet aan den inspecteur had afgelegd en Mr. Schaper wou beweren, dat de politierechter nu eigenlijk niet kon veroordeelen. waarmee deze het echter niet eens was, want hij had geen enkele reden om aan te nemen, dat het proces-verbaal niet juist zou zijn: al zei Jaap nu, dat hij niet bekend had. Al ontkende hij nu, geweten te hebben, dat het bier gestolen was of dat hij het zelf gestolen had. dat wou niet zeggen, dat hij eerst niet anders aan de politie verklaard kan hebben. Ja, maar. zei de verdediger, de verdachte is zoo'n braaf en oppassend mensch. Dat kan, meende de politierechter, maar dat sluit toch niet uit, dat hij in de conster natie een fleschje bier kan stelen. De officier van justitie vond diefstal bewe zen; dat kunstje: „krijgen van onbekende personen", gaat allang niet meer op en hij eischte een week gevangenisstraf. De verdediger had vernomen, dat door of vanwege den caféhouder vergunning was ge geven om de spuitgasten na gedaan werk op een biertje te onthalen, achtte zijn cliënt zoo onschuldig als een lam en die eerste ver klaring aan den inspecteur, dat was dan ze ker een misverstand. De politierechter gaf dat misverstand niet toe, maar kon zich indenken, dat een brand- blusscher het niet vreemd vindt, dat hij een fleschje bier krijgt en daarom was hij niet overtuigd van verdachtes schuld, waarom hij dezen vrij sprak. EEN ONVRIENDELIJKE BEZOEKER De officier van justitie wees er op hoezeer de negocianten de burgerij tot last zijn, en ieder die niet bepaald in 't centrum der stad woont, weet er van mee te praten. Muzikan ten, scharenslijpers, venters met bloemen, fruit en wat niet al; ophalers van schillen en oud papier; reizigers in stofzuigers, radio toestellen, naaimachines en boi-stehverk; collectanten: verder doodgewone bedelaars je bel staat niet stil en 't. zou de moeite waard zijn uit te rekenen, hoeveel kilometer een huisvrouw per jaar noodeloos loopt en hoeveel tijd het haar kost. Ja, verzuchtte de officier, je moet je dat maar getroosten; werkloosheid en armoede in dezen tijd hebben daar veel schuld aan, maar de last moet toch binnen zekere grenen blijven, ar.ders wordt het een plaag. Wat de pctloodennegociant betreft, zoo'n verkapte bedelaar, zijn handelwijze is on toelaatbaar. want toen hij zich aan een wo ning vervoegde en nul op het request kreeg, gaf hij het dienstmeisje, dat hem te woord stond, een slag in 't gezicht. Tegen zoo iets, meende de officier, moet zeer streng worde n opgetreden en de politie- BIJ MAAG- EN DARMKWALEN, tegenzin in eten, tragea stoelgang, opgeblazenheid, maag- branden, oprispen, benauwdheden, pijn in het voorhoofd, neiging tot braken, bewerken 12 glazen natuurlijk ..Franz-Josef'-bitterwater grondige reiniging van het spijsverteringska naal. Door medici ten zeerste aanbevolen. (Adv. Ingez. Med.) rechter was het er geheel mee eens, al ver minderde hij den eisch van 6 weken op drie. AFREKENING Een jongen, die oud ijzer had gestolen, kreeg 3 maanden voorwaardelijk; zijn vader, die er niets mee te maken wou hebben, maar het ijzer desondanks vervoerde, een week on voorwaardelijk. Eén recidivist die een reisdeken uit een auto had gestolen en die eerst had gezegd van geen reisdeken te weten, omdat hij blijkbaar verzuimde van zijn verschillende diefstallen behoorlijk boel: te houden, zag zich een maand toebedeeld. Een IJmuidenaar, die in z'n zenuwen een reiziger in stofzuigers de deur had uitge schopt mag f 20 betalen: een chauffeur, die een collega had afgeranseld, omdat ze me kaar voorbij wilder, f 25 VERWEER TEGEN AANVAL VAN NATIONALE JONGEREN. N. B. A. Sis een vrije tribune. MAAR DAAROM NOG GEEN REVOLUTIONNAIRE ORGANISATIE. Zooals men weet wekt het Nationaal Jon geren Verbond op om de gelukstelegrammen waaiwan de opbrengst ten goede komt aan de jeugd van alle richtingen, niet meer te koopen, omdat de Arbeiders Jeugd Centrale en de Nederlandsche Bond van Abstinent Studeerenden van de opbrengst mede profi- teeren. Deze vereenigingen woi-den gekenschetst als „al dan niet openlijk revolutionnaire en geestelijk infecte vereenigingen", die defai tistische geluiden doen hooren, en waarin roode elementen een leidende rol spelen". Wat de N.B.A.S. betreft zendt ons de voor zitter van deze organisatie, de heer Kees Dubbink een krachtig protest. De N.B.A.S. is een vereeniging van jongelieden, die krachtens haar doelstelling de jongens en meisjes van de middelbare scholen wil her inneren aan de ïxoodzaak van het besef der persoonlijke verantwoordelijkheid voor de samenleving, zooals deze uitgedrukt is in den daad der geheel onthouding. Er is echter tevens vrijheid om in maatschappelijke levensvragen meeningen in discussie te brengen in de bondsbijeenkoms'ten en in het orgaan. De N.B.A.S. wil in dit opzicht niet anders zijn dan een permanente open tribune. Nu Leeft het zich wel eens voorgedaan, dat enkele leden over dienstweigering (een door de wet in geval van gewetensbezwaren erkend instituut) hun meeningen geuit heb ben, en ook, dat zij op andere gebieden, die door het N. J. V. als taboe worden beschouwd hun persoonlijke meeningen hebben neerge schreven. Dat de N.B.A.S. de jeugd zou op zetten tegen het gezag van staat en leeraren is de meest tastbare nonsens. Dat verder eenzijdige ontwapening en individueele sa botage in onzen bond burgerrecht verkre gen zou hebben, is eveneens geheel en al onjuist. Het ware gewenscht schrijft de voor zitter, dat het N.J.V., alvorens acties als deze op touw te zetten, zich eenigermate met de werkelijkheid in kennis stelde. Daar mee zou het anderen ongemotiveerde ver ontrusting en verontwaardiging sparen, en zich zelf belachelijkheid. PRIJS VAN HET BOTERMERK. De Crisiszuivelcentrale maakt bekend dat van 29 October tot 4 November voor de Cri- sisboter 90 cent betaald moet worden en voor de vervoervergunning van de buitenlandsche boter 10 centen meer. NIEUWE DRASTISCHE BEZUINIGINGEN. O.a. door loonkorting te Amsterdam. KORTINGSBEDRAG OP FONDS- UITKEERING ONGEDEKT. Vrijdagmorgen is, naar het Handelsblad meldt, een zóó sterke deputatie uit het col lege van B. en W. van Amsterdam met bur gemeester dr. W. de Vlugt aan het hoofd naar Den Haag getogen, dat enkel wet houder Baas ten stad huize achterbleef om, voor enkele ui*en, in de functie te treden van waarnemend burgemeester. De ministers Oud en De Wilde hadden dezen morgen bepaald voor het beginnen met de besprekingen over de financieele positie van Amsterdam. Eei-st in den namiddag kwam de deputatie in de hoofdstad terug. Het college zal, bij het leggen van de laatste hand aan de Nota. van wijziging, met hetgeen in Den Haag is vernomen, zooveel mogelijk rekening houden. Het blad verneemt ook, dat bij nota van wijzigingen verdere bezuinigingen zullen woi'den voorgesteld, daar men de begrooting wil laten sluiten zelfs met het bestrijden uit de gewone inkomsten van het tekort van 9 1/2 xnillioen op het crisisfonds. Met de nieuwe bezuinigingsvoorstellen zou men dan ook aan een uiterst limiet gekomen zijn. Het bedrag waarmee de uïtkeering uit het ge meentefonds gekort zal worden, is daarbij echter ongedekt gelaten. De uitgaven van verschillende bedrijven en diensttakken zijn geweldig besnoeid. De kosten voor het onderwijsdepartement wer den in belangrijke mate ingeperkt, het aan tal opcenten op de gemeentefondsbelasting zal woi'den vei'hoogd,. en behalve een bezui niging, te verkrijgen, door herclassificatie van het personeel zal er een vei-kregen worden door nieuwe loonkorting. EEN LUCHTLIJN NAAR EIND HOVEN EN ZUID-LIMBURG. AANLEG VAN EEN VLIEGVELD TE BEEK- Gedeputeerde Staten van Limburg stellen voor een bijdi-age te verleenen voor den aanleg van een luchtvaartterrein in de ge meente Beek in Zuid-Limburg. De K.L.M heeft zich bereid verklaard om bij aanleg van het terrein een vasten dienst, in te stel len tusschen Amsterdam, Eindhoven en het nieuwe terrein, lezen wij in het Handels blad. HET SPEL VAN SCHIEBROEK WAS BEHENDIGHEID. „CHRONOS -EXPLOITANT VRIJGESPROKEN. De kantonrechter te Rotterdam heeft een Hagenaar, die te Schiebroek het Chronos behendigheidsspel exploiteerde, vrijgespro ken, conform den eisch van den ambtenaar van het O.M.. aangezien zij van oordeel waren, dat het spel inderdaad een behendig heidsspel is en geen kansspel. Het spel is echter alleen een behendigheidsspel voor den rouleur, die het balletje in beweging brengt. Het publiek behoeft niet handig te zijn. NOG STEEDS DE LUTINE. ROESTKLOMPEN LIGGEN BLOOT. Naar men uit Amsterdam aan de Msb. me dedeelt, is de concessie aan de firma's Doek- sen en Dros op Terschelling, voor het bergen van het wrak der „Lutine", door Lloyds voor een jaar verlengd. Dezer dagen zal een cir culaire aan de aandeelhouders worden ge richt over den stand van zaken en tevens over de kwesties met den heeren Jansên te Utrecht en mr. Goudsmit. Zooals bekend is hebben de zuigers van bovengenoemde firma's het wrak bloot ge zogen. zoodat de roest klomp is komen vrij te liggen. Echter heeft men het werk tien da gen wegens storm moeten staken. Toen men nu dezer dagen opnieuw peilde, bleek het dat het wrak niet was verzand en men de werk- zaamheden kon voortzetten. Men hoopt gouden munten te kunnen op zuigen en tevens de roestklomp uit elkaar te werken. Slaagt men dit jaar niet met de zui gers. dan zal men in het voorjaar op andere wijze trachten het goud te bergen. BIOSCOOP. REMBRAND-THEATER. Die Fahrt ins Grüne, met Lien Deyers, Hermann Thimig en Fritz Kampers. Fritz Kampers. In tijden van vooi-spoed heeft, men vele vi'ienden. maar wanneer de fortuin zich van iemand afwendt, dan verdwijnen, mét de for tuin. ook de vrienden Dat ondervindt Hermann Thimig in de film: De Weg naai' het Hart. En het is in den. als er geen kruiwagens en hulp aanwezig deze tijden zéér moeilijk een baantje te vin zijn. Kellner ben je niet maar zóó, als je het nog nooit geweest bent. Voor straatventer komt meer kijken dan je zou vermoeden, en het is aan een chauffeur met een hart van goud en een aardige zuster te danken, dat Hermann niet van honger omkomt, en dat hij weer werk vindt. Werk. dat hem tenslotte bevi-ediging schenkt, dat hem in betere doen brengt en dat van hem een gelukkige brui degom maakt. Obal regisseerde deze' rolprent. Hij heeft ook de flm Robert en Bertram op ski's ge maakt en ik' herhaal wat ik toen van hem geschi-even heb: hij kan aardige dingen doen, maar voor een deel blijft het probeeren., waarin hij niet altijd even gelukkig is. In de Weg naar het Hart zijn fraaie fotografische opnemingen te bewonderen, bijv. van de zeil wedstrijden. en van de kippenfokkerij. Obal weet echter de grens niet tusschen het grap pige en de clownerie. Het slot (het verlovings feest in hel. water) bijv. ovei'schrijdt die grens en het wordt een gechargeerde klucht, waar in tusschen hartelijk om gelachen is. Het eerste deel van de film is zwak. totdat Fritz Kampers op het doek komt. Dan volgt een groot gedeelte, dat het aankijken ten volle waard is, en dan het slot. Niet Obal is de voornaamste persoon van deze film, ook Hermann Thimig niet met zijn gedrongen figuur, en allerminst Lien Deyers, die deze rol wel heel slapjes speelt. Maar Fritz Kampers, de drukke, wat ruw-joviale kerel, forsch, met als gezegd een hart van goud. Hij draagt de film, hij zorgt met zijn soms wat grove grap pen voor de note gaie, hij weet de noodlge stemming in de zaal te brengen. Het voorprogramm biedt een Fleischer screensong: I heard en de gebruikelijke jour naals. De Polygoon komt ditmaal met een opneming van de Ramblers onder leiding van Theo Uden Masman in Amsterdam. Te prij zen valt de activiteit van Polygoon; echter heeft zij in deze Polygoon Special niet die hoogte bereikt, die ze gekregen heeft in de zeer goede opneming van Dajos Bela inder tijd. i Op het tooneel verschijnen twee Engel- schen Riscoe en Bernard, die in het program ma staan aangekondigd als „Gekke Men schen". Zij weten het. publiek te boeien met hun bewonderenswaardige tap-dances, zeer rythmisch en van een verbluffende virtuosi teit. Zij kruiden hun optreden met. goed ge zongen melodieën, o.a. crazy people in het Hollandsch, en met de droge humor, die de Engelschen kenmerkt. Amerika van heden. De serie populair-wetenschappelijke voor stellingen op Zondagmorgen in het Rem brandt-Theater wordt morgen voortgezet met de vertooning van de film: Amerika van he den. De film is vervaardigd door ir. D. W. Dreyer en toont een serie fraaie fotografieën uit Amerika. Uit verschillende steden van de Vereenigde Staten worden beelden vertoond en men krijgt een goeden indruk van de ge weldige bouwwerken, die daar overzee zijn opgericht. Ook de Niagara Falls zijn in beeld gebracht en men woont in de Chrysler Fa brieken de geboorte bij van de auto. De film zal worden toegelicht door dr. A. den Hollander. CINEMA PALACE. Rome Express van Walter Forde. Ditmaal een Engelsche film. maar die zich op het eerste gehoor en gezicht niet onder scheidt van de internationale productie. Ook het gegeven is geen verrassing. De trein, is een zoo dankbaar materiaal voor de ca mera. dat er maar weinig werken zijn, waar in deze niet voorkomt. Films, waarvan het verhaal in een brein speelt, behooren ook al niet meer tot de zeldzaamheden. Shanghai- Express, de Blauwe Express en nu Rome Express. Met natuurlijk ook weer een boe- venbende, die als elegante reizigers tusschen de overige passagiers vermomd, op dit klei ne stukje wereld, dat als een meteoorsplin tertje door het luchtruim rolt, voor het le ven vecht en niet opziet tegen een moord. Eigenlijk is een trein zelf al sensatie en een schaakspel tusschen geslepen misdadi gers in de wandelgangen en slaapwagen- coupé's maakt dus sensatie in het kwadraat. Voor een rustig burger, die op een regenach- tigen dag zijn natte schoenen uittrekt en met pantoffels bij de kachel kruipt, een ge legenheid om zijn fantasie eens heftig ui het gevaar en het avontuur te laten gras duinen. De geschiedenis betreft in het onderha vige geval een gestolen Van Dijck, Er zijn drie boeven in het spel, of eigenlijk zijn er veel meer. Want op een enkele uitzondering na is de trein louter met boeven bevolkt. Meix krijgt wel een zeer pessimistischen kijk op het elegante publiek en zou ervan afge schrikt worden, ooit. weer op reis te gaan. Officieel zijn er echter drie boeven: Zurta, de echte, correct-koele gentleman-dief. met een gezicht en een stel kleeren. allebei even keurig van snit en met een paar oogen, zoo daemonisch hard en meedoogenloos als al leen Conrad Veidt ze maar kan imiteeren. Conrad Veidt overheerscht met zijn betoove- rende Mefisto-figuur het geheele gezelschap en wanneer op een oogenblik zijn boosaardig masker tot een close up wordt vergroot, over treft de occulte macht zijner misdadigers- pupillen die van dr. Mabuse. Zijn vriend in de boosheid is van een zach ter kaliber: deze Tony, door Hugh Williams gepersonifieerd, wil dan ook, gelijk Tony uit de film van Mabuse. graag van de misdaad af om met het meisje dat zijn goede engel is evenals Tom een nieuw leven te beginnen. Evenals Tom gelukt hem dit ook na een ka- tastrofe. waarbij hij evenals Tom door het oog van een naald is gekropen. Hij en zijn filmster «Esther Ralstone) besluiten de film met een happy end. Dit tweetal boeven bovengenoemd heeft den sneltrein genomen, omdat hun collega Poole daarin denkt te vluchten met het. in samenwerking met hen gestolen schilderij, dat. Poole ten eigen bate in Rome denkt te verkoopen. Poole is dank zij de voortreffelijke typeering van den acteur Donald Calthrop bijna zoo interessant als Zurta. wiens tegen gestelde hij is. Een min mannetje, bleek en verwrongen van angst en eerst kwaadaardig wanneer hij als een uil in doodsnood zit. Fijn speelt deze acteur de moeilijk bedwon gen ontzetting van Poole, wanneer deze door de onhandige goedigheid van zijn mederei ziger (voorgesteld door den grappigen Gor don Harker) genoopt wordt met zijn vijan den gemoedelijk te kaarten! Onder dit kaartspel verwisselt de kellner onwetend de tasch van Poole met dien van den millioennair Mac Bane (Cedric Hard- wicks) en laatstge noemde. die trou wens zijn secretaris Mills Eliot Make hamook al schurk achtig behandelt, verdonkeremaant op zijn beurt de Van Dijk. Een huwelijkstra gedie, waarin zekere Grant (Harold Huth) en eene mevrouw Maxted (Joan Bar ry) ook alweer een minder nette rol spelen, kruist dit crimineele drama en Conrad Veidt. vermeerdert de verwikkeling, welke Poole op een doodelijken messteek. Zurta op zelf moord, den millionnair op het verlies van zijn schilderij en den secretaris op een vruchte- looze uitbarsting van Kringeleinsche woede komt te staan, en welker ontknooping in handen is van den door Frank Vosper met humoristischen inslag gespeelden commissa ris van politie. De filmische uitwerking van de geschiede nis is een beetje langdradiger en rommelig. Het tempo van de dramatische handeling is niet in overeenkomst met dat van den snel trein. welker aanwezigheid ons door een pe riodiek automatische wel wat hinderlijk na drukkelijk telkens wordt opgedrongen. Sug gestiever werkt het minder opzettelijk aan doend binnenvallen van het voorbijglijdend licht en de voorbijglijdende schaduwen door de coupé-vensters tijdens den nachtelijken rit. Polygoon brengt de prinses als bruids meisje, de veiligheidslaan van de K. N. A. C„ de Pander-postjager en de Ramblers onder leiding van Theo Uden Masman. Roosje Kohier zingt in levenden lijve enkele harer liedjes, o.a. De andere vrouw, Als het nacht wordt en Op den zolder van de nieuwe flat. Voorts het gebruikelijke teekenfilmpje. H. G. CANNEGIETER.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5