De berechting der muiters begonnen. MM Lichtweek. Bezwarend getuigenis voor Torgier. 51e Jaargang No. 15446 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 31 October 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMhN 1 J£Nper Week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65 franco per post '0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.ï Directie 130S2 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: i5 regels 1.75, elke regel meer 0.35 Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels f 0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabopnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f250.- Wijsvinger f 1 50-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Eerste groep voor den Zeekrijgsraad. Straffen van 6 tot 18 jaar geeischt. Een proces van langen duur. Per groep echter niet meer dan een dag noodig. Het groote proces tegen de muiters van De Zeven Provinciën is vandaag begonnen. SOERABAJA, 31 October. (Aneta) De Zee- krijgsraad te Soerabaja, die vandaag een aanvang maakte met de berechting van de eerste groep der muiters van De Zeven Pro vinciën is als volgt samengesteld: President: kapitein-luitenant ter zee C. J. O. Dorren, leden: J. C. Niedelstein Walter, luitenant ter-zee eerste klasse, H. Pitlo, lui tenant ter zee eerste klasse G. G. Bozuwa, officier der marine stoomvaartdienst eerste klasse J. Walraven. Fiscaal: officier van administratie tweede klasse L. P. van Boven. Secretaris: officier van administratie dei- tweede klasse S. D. Duyverman. Verdediging: 17 beklaagden zullen worden verdedigd door den officier van administra tie tweede klasse H. C. v. -'t Hof. Twee andere beklaagden worden verdedigd door den offi cier van administratie tweede klasse B. G-. A. Mahieu. De procedure. Omtrent de procedure kan worden mee gedeeld, dat deze belangrijk afwijkt van £e procedure door den 'civiel en rechter, aange zien het bewijsmateriaal voor den Zee-krijgs raad reeds geheel bijeen is voor de zitting. De processen-verbaal, waarin de verhooren van beklaagden en getuigen in deze muiterij- zaak zijn opgenomen, omvatten in totaal 4000 getypte foliovellen. De procedure der openbare zitting zal kort zijn, tenzij een der beklaagden op voorlezing van het proces-verbaal zal staan, hetgeen in dit proces niet wordt verwacht, daar alle beklaagden vrijwel volledig tijdens de ver hooren hebben bekend. Bij een vlotten loop kan de berechting van elke groep in één dag afloopen, waarna de raadsman tijd. zal vragen om het requisitoir te bestudeer en. Tusschen de berechting van elk der zes groepen zal een tijdsruimte van vier weken liggen, opdat de Zeekrijgsraad zich telkens voldoende zal I^mnen voorbereiden. Het openingswoord De president van den Zeekrijgsraad, kapitein-luitenant ter zee Dorren, opende de zitting met een inleidend woord, waarin hij het ontstellend bericht omtrent het uitbre ken van de muiterij memoreerde. Spreker vervolgde met de woorden: „De beschaming, ingeleid door de massa ongehoorzaamheid te Soerabaja, was dus vol tooid. De smaad, aangedaan aan een van H.M.'s oorlogsschepen, nog wel dragende den roemrijken naam, welke herinnert aan den grootsten der vlootvoogden, wekte terecht diepe verontwaardiging". De president besprak vervolgens den eiseh van de rechtspraak en zeide: „De feiten duiden op een zekere verwording, welke de krijgstucht dieper ondergraaft dan men wilde bekennen". Spreker besloot zijn toespraak met deze woorden: ..Moge de berechting welke thans aanvangt bijdragen tot de opklaring en de versteviging van de juiste onvervreemdbare begrippen omtrent gezag en tucht en geve God ons wijsheid, om deze zaken tot een be slissing te brengen welke een goede justitie vordert". Getuigenverklaringen Hierna wordt voorgelezen de getuigenver klaring van een schildwacht, waarin ver klaard wordt, dat de inlandsche kwartier meester R. Tuhumena onder voorwend sel de geweren van de schildwachten laadde voor de muiterij. Uit een verklaring van den commandant van De Zeven Provinciën, kapitein-luitenant ter zee P. E i k e n b o 0 m, welke vervolgens wordt voorgelezen, blijkt, dat de commandant der marine voor het vertrek van De Zeven Provinciën uit Soerabaja order heeft gegeven om de geladen pistolen gereed te houden, dan wel de gevulde patroonhouders der revolvers gereed te houden, aangezien de toestand aan boord onrustig werd geacht. Uit deze verklaring blijkt vervolgens, dat kapitein luitenant ter zee Eikenboom van een tegenover gestelde meening was, en dat hij van de order van den commandant der ma rine is afgeweken. Dan is aan de orde een verklaring van den gezaghebber van het s.s. der gouvernements marine Aide b-a ran, waaruit blijkt, dat de luitenant ter zee eerste klasse W. F. J. Fels yan De Zeven Provinciën des avonds aan 'boord van dit stoomschip is gekomen en bij die gelegenheid meldde, dat er muiterij op De Zeven Provinciën was uitgebroken. Luitenant Fels was bij die gelegenheid zoo opgewonden, dat men hem zijn revolver heeft ontnomen uit vrees voor zelfmoord. In de verklaringen wordt voorts gezegd, dat de bemanning van de Aldebaran De Ze ven Provinciën niet kon overrompelen, omdat de Aldebaran geen troepen aan boord had. Daarna wordt een verklaring voorgelezen van den luitenant ter zee tweede klasse H. L. van Boven. Deze officier stelt vast, dat het hem bekend was, dat „vooruit" twee rijen gewapende schepelingen in hinderlaag wa ren, die beschikten over een voorraad hand granaten. Volgens een aanvullende verklaring afge legd door den beklaagde R a m e 1 a n, in- landsch matroos derde klasse, zou de ixxland- sche schepeling Paradja hem gelast hebben op de officieren te schieten, waarbij hij de woorden gebezigd zou hebben: Als je niet schiet, zal ik je neerschieten. Requisitor. De fiscaal, officier van administratie, tweede klasse L. P. van Boven, thans requi sitor nemende, komt tot -den volgenden eisch: Voor de eerste groep van negentien beklaagden de volgende straffen: J. K. Kawilarang, ixilandsc'h matroos eerste klasse 18 jaax% R. Tuhumena inlandsch kwartier meester, 10 jaar., J.Manuputty, inlandsch matroos eerste klasse, 14 jaar. Soedijana, inlandsch matroos eerste klasse, 15 jaar. J. Parimussa, inlandsch matroos eer ste klasse, 8 jaar. Wahap, inlandsch matroos eerste klasse, 6 jaar. Mahomed Sarif. inlandsch matroos tweede klasse, 9 jaar. H. W. Posumah, inlandscli korporaal monteur, 8 jaar. Ramelan, inlandsch matroos derde klasse, 6 jaar. Soewarso, inlandsch matroos-telegra fist, 6 jaar.. Ardani, alias Digdodarmo, inlandsch matroos tweede klasse, 8 jaar. Saleh, inlandsch matroos schrijver, 8 jaar. P. Mintje, inlandsch stoker-olieman, 16 jaar. J. Hendrik, inlandsch stoker-olieman, 16 jaar. Soehardjo, inlandsch stoker tweede klasse, 14 jaar. Abdul Karim, inlandsch stoker eerste klasse, 7 jaar. Achmad, inlandsch stoker eerste klas se, 9 jaar. Ali, alias Partodihardjo, inlandsch sto ker eerste klasse, 7 jaar. D. Tatipikalawan, inlandsch stoker eerste klasse, 9 jaar. Al deze gevangenisstraffen worden ge eischt met aftrek van den tijd, doorgebracht in preventieve hechtenis, met ontslag uit den militairen dienst en niet ontzetting dei- bevoegdheid om verder bij de gewapende macht te dienen. Pleidooi. De raadsman voor 17 beklaagden, uit deze eerste groep van 19, de officier van ad ministratie H. C. van 't Hof, houdt vervolgens een pleidooi van anderhalf uur. Verdediger concludeert tot vrijspraak voor de beklaagden J. Manuputty en voor Soedija- na, in beide gevallen op grond van formeele juridische bezwaren. Voorts vraagt hij vrij spraak voor Kaliwarang, Posumah en Ali, alias Partodihardjo, en 'Tatiipikalawaxx. In al deze gevallen op grond van onstrafbaarheid in den zin van art. 119 van het wetboek van militair strafrecht. Verdediger vraagt ook vrijspraak voor Sa leh van de hem ten laste gelegde deelneming aan het opvoerenvan mitrailleurspatronen, aangezien zulks niet wettig en overtuigend bewezen is, terwijl de overige hem ten laste gelegde handelingen niet strafbaar zijn. Vrijspraak voor Tuhumena, Parinussa en Wahap wordt gevraagd, op grond van on strafbaarheid in den zin van art. 119 van het wetboek van militair strafrecht, q.q., of onstrafbaarheid als hebbende gehandeld in overmacht. Verdediger vraagt vrijspraak voor Ramelan van de hem ten laste gelegde poging tot doodslag of zware mishandeling. Verdediger verzoekt den zeekrijgsraad om onder alle omstandigheden bij het toemeten van de straf rekening te houden met zijn pleidooi. Morgen komt de tweede raadsman aan het woord voor zijn pleidooi ten behoeve van de twee andere beklaagden uit deze eerste groep. Dit is de officier van administratie tweede klasse B. G. A. Mahieu. De Haarlemsche politie is een serie veiligheidsweken begonnen met een „lichtweek". Hooggeachte wegberijders, Als ge aan den rol wilt gaan, In of door of rondom Haarlem, Hoor dan naar mijn licht vermaan. Want de Haarlemsche politie Houdt speciaal het oog gericht, Bij uw gang door 's levens duister, Op de mate van uw licht. Als het uur van licht-op daar is, Pleeg dan ook oplichterij, Letterlijk, maar niet figuurlijk, Anders zijt g' er toch weer bij. Laat uw licht behoorlijk schijnen Als gij nu door Haarlem gaat, Dus verblind niet en verberg het Niet onder een korenmaat. Haarlem's lichtweek is begonnen, Tegen allen valsc-hen schijn Dus gij moet er zeer licht-vaardig, Zeker niet lichtvaardig zijn Menig rijder heeft zijn lichtpunt Vaak wellicht wel licht geteld, On-ze tijd, om 't zacht te zeggen, Is soms wat licht ongesteld. Daarvoor kan genezing komen En naar waarheid dient erkend, Het geneesmiddel politie Werkt voor deze kwaal patent. Ook al werkt "net wel wat stoppend, 't Is toch heilzaam en probaat, Want één week brengt reeds verlichting Juist in den gewenschten graad. P. GASUS. Vervolgens zullen re- en dupliek plaats hebben. Uitspraak vermoedelijk over acht dagen. Nadere bijzonderheden. SOERABAJA. 31 Ceumer, (Aneta). In het requisitoir van den fiscaal werd gezegd, dat van de vier ontwerpers van het plan om De eZven Provinciën te doen opstoo- men naar Soerabaja er drie zijn overleden ten gevolge van de ontploffing van den bom uit het vliegtuig, terwijl de vierde geduren de den nacht van 4 Februari te Kota Radja aan den wal is gebleven. Van deze eerste groep van 19 getuigen nam Kawilarang deel aan de besprekingen van de vier ontwerpers, terwijl Mintje en Hendrik hun steun hebben toegezegd; evenals Soe- dijana en Soehardjo, die in het bezit van sleutels waren, hebben uitgeroepen: geweren halen en attaqueeren, waarna zij, gevolgd door een groot aantal schepelingen naar de geweerrekken zijn geloopen. Het initiatief is uitsluitend uitgegaanvan deze inlandsche schepelingen hoewel een groot deel van de Europeesche schepelingen en vrijwel alle in landsche schepelingen kennis van de plannen hebben gedragen. Gebleken is, dat de inlandsche schepelin gen niet verzekerd waren van de medewer king hunner Europeesche medeschepeingen, doch dat zij mochten vermoeden, dat zij geen tegenwerking van die zijde zouden ontmoeten bij het uitvoeren van hun plannen. Zulks wegens de actie, die van tevoren door de Euro peesche schepelingen was gevoerd, gezien de demonstratie, welke door de Europeanen op 21 Januari te Sibolga was gehouden, de ver gadering van 28 Januari, die daarop gevolgd was te Sabang, het gepleegde overleg op 30 Januari en tenslotte het weigeren tot het la den van kolen te Sabang op 2 Februari. Uit het vervolg van het requisitoir blijkt, dat na het bekend worden van de dienstwei gering van 400 inlandsche schepelingen te Soerabaja, het voornemen is ontstaan om het schip te overmeesteren en naar Soerabaja terug te varen 0111 de vrijlating van deze dienstweigeraars te vragen. Deze poging tot bedrijving van de gearresteerde kameraden geeft het ernstige karakter van deze onder neming aan. Ook het doorzetten van het plan is uit deze doelstelling te verklaren. De daad is uitge voerd door het laden van kanonnen wegens de aanwezigheid van de Aldebaran op de reede van Olehleh, verder door het richten van het kanon en het buiten boord baksen van kanon nen op des later in zich komende Aldebaran; voortst door de weigering om het bevel over te geven, het niet voldoen aan de sommatie van het vliegtuig en het uitseinen van het radiografisch bericht: Ons niet hinderen. Het doorzetten van de daad is verder be wezen door het tijdens de vaart houden van een vergadering, waarin de korporaal Bos- sehart om het vertrouwen der muitende sche pelingen te herwinnen zeide, dat als de inlan ders zoo gaarne Soerabaja in elkaar wilden schieten, hij het eerste schot zou lossen. Uitgaande van den grondregel van de leer van mededaderschap, dat binnen de grenzen van gezamenlijke opzet mededaders aanspra kelijk zijn voor eikaars handelingen en de ge volgen daarvan, kan aan alle beklaagden pri mair het geheele gebeurde ten laste worden gelegd. (Ongecorrigeerd. EEN DEMOCRATISCH DAGBLAD IN INDIë. Het Volk meldt, dat de sociaal-democrati sche journalist J. E. Stokvis voor een half jaar naaf Ixxdxë vertrekt voor de oprichting van een democratisch dagblad „Indië-Ex- press" dat het eerste democratische dagblad in Indië zal zijn. Van een vroegeren communist. Vandaag ook getuigen a décharge. De belangstelling aanzienlijk toegenomen. (Zie ook pag. 3) In de rechtszaal in het Berlijnsche Rijks- dagebouw hangt heden een sfeer van span ning en verwachting. De getuigen, die van morgen gehoord worden, zijn voornamelijk gedaagd op verzoek van de beklaagden, spe ciaal van Torgier. Zij zullen voornamelijk verklaringen afleggen over den gang van za ken in het restaurant Stavicki nabij de Alexanderplatz, waar Torgier in den nacht van den brand heeft vertoefd. Sedert eenige dagen is de belangstelling der buitenlandsclie persvertegenwoordigers weer aanzienlijk toe genomen. Ook -de vertegenwoordigers van de Iswestia en van het Sovjet-telegraafagent- schap Tass zijn weer aanwezig. Als eerste getuige wordt voorgeleid de gla zenmaker August Lebermann uit Hamburg, die reeds geruimen tijd wegens diefstal in arrest is en vroeger deel uitmaakte van de communistische partij. De president wijst hem met nadruk op de beteekenis van zijn verklaring en vermaant hem uitsluitend de waarheid te zeggen. Getuige deelt mee. dat hij vroeger lid was van de communistische partij, doch later uittrad, omdat de partij hem te radicaal werd. Hij was werkzaam als geheim koerier en bezat tot 1929 groot ver trouwen. Wegens ziekte moest hij zijn werk tot Aug. 1931 opgeven. Hij leerde Torgier op 21 Oct. 1931 te Hamburg kennen, waar ge tuige lid was van een geheime anarchistische organisatie. De leden kenden elkaar slechts van gezicht. Op straat mocht men elkaar niet aanspreken en niet groeten. Torgier beloofde getuige hem wel eens te zullen waarschuwen voor een groote actie. Lebermann was met Torgier, die slechts eenige uren te Hamburg vertoefde, in kennis gekomen door een communist, Jessner, ge naamd. Torgier had gezegd dat hij in Januari 1932 „groot werk" voor hem had. Men zou den nat. socialisten een poets bakken, waar door men een groote propagandamogelijkheid tegen de nazi's zou hebben. Torgier zou toen gezegd hebben, dat men openbare gebouwen. b.v. den Rijksdag, in brand moest steken en dat getuige daarbij een belangrijke rol kon spélen, omdat hij de politie onbekend was en men niet wist, dat hij in de partij een rol speelde, zoodat men niet zou aannemen dat de daad door de communistische partij was begaan. Pres.: Hij heeft dus in Januari 1932 reeds uitdrukkelijk over den Rijksdag gesproken? Get.: Jawel. Hij wilde den nat. soc. een poets bakken. Er zouden openbare gebouwen in brand gestoken worden en hij heeft uit drukkelijk den Rijksdag genoemd. Dat was op 25 of 26 Januari 1932. De president constateert dat getuige zijn aangifte bij de justitie te Hamburg kort vóór October 1933 heeft gedaan. Get. gaat voort te vertellen dat Torgier hem had gezegd, dat getuige nog maar eens over de zaak moest nadenken. Op 6 Maart 1932 zou de brand ge sticht worden. Get. zou dan naar Berlijn ko men en om 2 uur aan het Anhalter Bahnhof zijn. Daar wilde men hem ontmoeten en hem den Rijksdag laten zien. zoodat Torgier hem kan wijzen, hoe de brand gesticht moest wor den en welken weg hij diende te volgen. Get- zou zich zeer verdacht gedragen en als het vuur was aangestoken in de buurt blijven rondloopen en rumoer maken, zoodat hij gesnapt zou worden en de anderen weg konden komen. Er zouden bovendien nog twee Hamburgers meedoen. Get. kende hen niet bij hun namen, doch wel hun bijnamen: „Zwarte Willy" en ,.Alraune".Hij is op 6 Maart echter niet naar Berlijn gegaan, omdat de zaak hem te gevaarlijk was. Drie dagen later was Torgier nogmaals bij hem geweest, om te vragen, waarom hij met- gekomen was. Pres.: Waarom was Torgier weer in Ham burg? Get.: Hij had besprekingen met vertegen woordigers der anarchistische beweging. Dat hoorde ik van collega's. Door zekeren Werner liet hij mij roepen en had gezegd, dat ik een gemeene schoft was en dat hij mij bij gele genheid een paar blauwe boonen door den kop zou jagen. Sedert dien ben ik niet meer met hem samen geweest. Op 6 Juli is Torgier met twee mannen aan mijn huis te Baxubeck geweest. De een noem de zich Rudi, de andere Edi. Beiden heeft getuige toen eenige weken lang in Lübeck gezien. Nadat hij hen had ontmoet is hij, via Bremen naar Crefeld gegaan, om hen kwijt te raken. Pres.: Is te Crefeld ook nog iets gebeurd? Get-.: Torgier is met een schilder bij mij geweest en heeft mij bewerkt. Ik heb hem gezegd, dat wanneer hij mij niet met rust liet ik onmiddellijk naar de politie zou gaan. Hij heeft mij een maagstoot gegeven, zoodat ik den volgenden dag naar het ziekenhuis moest. Dat- gebeurde in Juli te Crefeld. Als de president vraagt: Waar bent u ge arresteerd? antwoordt get. in het ziekenhuis. Men vreesde dat ik zou ontvluchten. Pres.: Zijn al deze gebeurtenissen werke lijk waar? Get.: Ja. Pres.: Waarom hébt u niet eerder aangifte gedaan? Heden is de berechting der muiters van De Zeven Provinciën begonnen. Iedere maand zal een van de zes groepen aan de beurt komen. pag. 1 Tegen de negentien beklaagden der eerste greep muiters zijn gevangenisstraffen ge eischt van G tot 18 jaar. pag. 1 In het proces Van der Lubbe zijn heden be zwarende getuigenissen voor Torgier op gelegd. pag. 1 De ambtenaren mogen thans ook geen lid van de „Dageraad" zijn. pag. 6 Vele leden van de Tweede Kamer wenschen strenger optreden tegen de automobi isten, pag. 4 De lichtweek der Haarlemsche politie; Zijn Uw lantaarns en reflectoren in orde? pag. 5 De Amerikaansche vertegenwoordiger ter ont wapeningsconferentie Norman Davis keert naar Washingtou terug. pag. 3 Er is een overeenstemming bereikt tusschen Duitschtand en Rusland over het conflict met de journalisten. pag 3 De Japansche minister Araki heeft het plan een internationale conferentie te Tokio bij een te roepen. Ook Nederland zou uitgenoo- digd worden. pag 3 De onlusten in Palestina: algemeene staking in Damascus, doodenaantai tot 33 ges egen. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Parijschen correspondent: Bij den dood van Paul Painlevé en Albert Calmette. pag. 3 J. B, Schuil; „Oorlogsmannen" door de Ka- derlandstormvereeniging „Kennemer.'and''. trig 8 J. B. Schuil: „Op Afbetaling" d.ocr de R.K. Rederijkerskamer .Alberdingk Thijm''. pag. 8 Damrubriek. pag. 6 Getuige Lebermann: „Omdat ik bang was". Dr. Parisius: „Was er in uw gesprek met Torgier ook sprake van, dat u een bepaald be drag zou krijgen, wanneer u aan de zaak zou meedoen?" Getuige; .Ik wilde daarvoor 16000 mark hebben, of als ik die zelf niet kon krijgen, dan mijn heele familie". Nadat van de zijde van het OM. erop is gewezen, dat getuige Lebermann in de gevan genis tot de derde klasse behoox-t. zich dus sedert het begin van zijn straftijd (Kerstmis 1932) goed gedragen moet hebben, legt Torgier onder groote spanning de volgende vex'kla- ring af: „Ik kan over de nxededeelingen van dezen getuige slechts het volgende zeggen: ik kan slechts mijn grootste verbazing erover uitspre ken, dat een mensch voor het hoogste Duitsche Gerechtshof zooveel leugens heeft kunnen zeg gen. Ik kexx niemand, die Jessner heet. Ik heb nog nooit van mijn leven gehoord, dat. er een Bund des Namens bestond, zooals getuige dat noemt. Ik heb nooit van mijn levexx met een anarchist onderhandeld of gesproken. Ik ben ééxx keer in Crefeld geweest in 1930 bij een be tooging van het Rijnlaxxdsche ambtexxaren kar tel, verder nooit nxeer. Ik ben in Januari van het vorig jaar ixx de begrootiixgscommissie van den Rijksdag geweest. Ik ben nooit zoo maar in Hamburg geweest, wel echter verscheiden ma len voor openbare avondvergaderingen, voor een vergadering van den Raad van Beheer van de Rijkspost en voor andere vergaderingen. Van alles wat deze getuige hier verteld heeft, is geen enkel wooxd waar, gelogen van begin tot einde!" Dimitrof stelt vex'schillende vragen en wijst erop, dat getuige pas aangifte heeft gedaan nadat hij in de kranten over het proces had gelezen. Klaarblijkelijk heeft hij gehoopt op grond van deze verklaringen thans ont slagen te worden. „Wie heeft hexxx", vraagt Dimitrof, „beïnvloed dezen schandelijken Pres. scherp: „U mag geen getuigen belee- digen!" NOTARIS TE MAARSSEN GEARRESTEERD. WEGENS VALSCHÏIEID IN GESCHRIFTE EN VERDUISTERING. Maandag is te Maarssen een notaris gear resteerd, verdacht van valschheid in ge schrifte en verduistering ten nadeele van verschillende personen te Maarssen meer malen te hebben gepleegd. Hij is naar Utrecht overgebracht. In dexx loop van den dag is de notaris verhoord, waarbij verdachte bekende onregelmatigheden te hebben gepleegd. Het onderzoek in deze zaak duurt xxog voort. KAMERLID MOET „Z'TTEN". CASSATIEBEROEP VAN ROESTAM EFFENDI VERWORPEN. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep van het lid der Tweede Kamer Roestam Ef- fendi, die wegens opruiing tijdens een verkie zingsvergadering te Tiel door het gerechts hof te Arnhem was veroordeeld tot een. maand gevangenisstraf, verworpen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1