STADSNIEUWS ÜLI.SSN UQQM STER-rookers hebben 100°/o genot voor hun 13 cent. ROODE STER &J&nddz A A R L E M'S DAGBLAD DINSDAG 31 OCTOBER 1933 H Met bons voor Niemeijer's be kende kwali- teits-cadeaux. Alle tabak van 13 cent is niet 't zelfde. Alle tabak van 13 cent is niet van Niemeijer! Daar letten de fijnproevers juist zoo scherp op. Zij weten, dat Niemeijer's Roode Ster hun voor 13 cent meer aan smaak en geur geeft, dan welk ander merk ook! Daar gaat het ook voor U om. U wilt 100%> rookgenot voor Uw 13 cent hebben. Dan is er maar één merk voor U# n.l. NIEMEIJER'S (Adv. Ingez. Med.) van hem zelf waren, maar de baas was sr haast nooit en den boekhouder zag je ook niet te vaak en zoodoende voelde hij zich zoo'n beetje heer en meester. Als de kat van huis is, dansen de muizen. De knecht stond met een onnoozel ge zicht in 't bankje; hij had niet geweten, vanwaar de bananen kwamen en hij dacht ook, dat de bediende, die den patroon speel de, wel een fleschje mocht weggeven; de echte patroon had hem met Nieuwjaar ook wel eens zoo getracteerd, Dat bleek waar en ook dat de knecht bij het geschipper niet tegenwoordig was geweest. Toen nu de schipper nog openbaarde dat de eigenaar van de bananen er ook wel eens wat aan zijn buurlui gaf, toen was de knecht heele- maal klaar en kon hij uit het bankje stap pen, want hij werd vrijgesproken. De bediende voer echter met den schip per in 't zelfde schuitje mee: allebei 5 maan den, maar omdat ze gunstig bekend ston den en de baas van de bediende dezen den misslag had vergeven in navolging van den vader van Keesje, die een ruit had gebro ken, door van Alphen bezongen, kregen ze de straf voorwaardelijk. Notedoppen. De vader of grootvader van den Amster dammer, die in 't beklaagdenbankje stond, is uit Italië naar hier getrokken om de Hol- landsche schoorsteenen te vegen. Was hij maar aan de andere zijde der Alpen ge bleven, want op zijn nakomelingschap be hoeven we niet trotsch te zijn. Deze nako meling toch heeft een zwart strafregister, waarop menig beroepsman jaloersch kan zijn: diefstal, mishandeling, hazardspel, een heel rijtje vonnissen. Dat zoo iemand niet al te veel geloof vindt, als hij zijn onschuld staat te betuigen, is begrijpelijk. De rijks veldwachter zei: Als je hem op heeterdaad betrapt, ontkent hij nog. Trouwens, we kre gen zoo'n geval te hooren, 't Ging over note doppen. Als je over notedoppen hoort spreken, denk je aan iets subtiels: een klein scheepje op de groote zee b.v. „In a nutshell" zeggen de Engelschen. als 't heel beknopt is. Ei- schuilt iets vriendelijks in; wie kan een notedop denken bij iets misdadigs? Toch gebruiken de Italiaan en zijn kor nuiten de onschuldige notedoppen bij hun duister handwerk; ze hebben er drie en ma- nouvreeren met deze en een kleiri balletje om de goede lieden geld uit den zak te too- veren. Ze werken met vlugge handbewegingen het balletje onder een der doppen en dan mag een toeschouwer die een zeker bedrag wil verwedden, raden, waar het balletje ligt. Hij raadt altijd mis. Die proeve van vingervaardigheid taf de man, toen hij in Santpoort op de treeplank van een auto gezeten, met een plankje op de knieën door de veldwachters werd ver rast en hij tooverde t-oen gauw een horloge in een zijner handen om den veldwachter te doen gelooven. dat hij in horloges handelde. geval voordoet, dat behalve de groote geld prijzen de eerste prijs ls zelfs 100 gulden er een zeer groot aantal troostprijzen zal zijn en dat deze zoogenaamde „troostprijzen" meest nog van grooter waarde zijn dan de gewone geldprijzen. Het. gevolg van dit alles zal natuurlijk zijn dat er heel wat dichterlijke talenten zullen losbreken en dat menigeen die anders wel licht niet in de Zijlstraat kwam om haar of zijn inkoopen te doen, dit nu wél zal doen. Wil men van dit alles echter meer weten dan leze men de reclame-biljetten die begin November bij de verschillende Zijl straatleden te zien zullen zijn. Het is werkelijk weer eens iets nieuws op het gebied van gezamenlijk reclame maken. Het werkt zelfs opvoedend, wat het dichten betreft. Iets was vooral zoo tegen St Nicolaas toch wel heel goed is! PINDA PINDA OP ZONDAG De Hooge Raad heeft beslist, dat gezouten pinda's vallen onder de artikelen, die Zon dags in winkels verkocht mogen worden, le zen wij in de Tel. WIE MAAKT DE GOEDKOOPSTE WONING? Het ligt in de bedoeling van B. en W. een prijsvraag voor den bouw van goedkoope wo ningen te Amsterdam, welke door den raad is goedgekeurd, zoo spoedig mogelijk te doen uitschrijven. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE LEIDSCHEVAART, EEN SPOORWEGVIADUCT EN NOG IETS. Met verwondering las ik hoe gemakkelijk men in den gemeenteraad het verzoekschrift van de bewoners van de van 't Hoffstx-aat behandelde. Is dat soms in verband met het ophoogen van de spoorbaan, want dan komt niet alleen aan de Pijlslaan, maar tegelijk aan de Zandvoort-schelaan een viaduct, wat een afdoende verbetering is. Op de Leidschevaart worden velen dood gereden, en als men vraagt waarom men den weg niet in orde maakt, hoort men dat het wachten is op het verhoogen van de spoorbaan, want dan gaat de oprit weg van de tram naar Zandvoort. EfëlsnE ZIJN UW LANTAARNS EN REFLECTOREN IN ORDE? NEEN? DAN WACHT U EEN BEKEURING! De Lichtweek der Haarlemsche politie is in gegaan! Gedux-ende eenigen tijd heeft men de men- schen gewaarschuwd, er verschenen artikelen in de bladen, op straat werden de fietsers en automobilisten aangehouden en attent ge maakt op wat aan hun verlichting ontbrak. Men wist, dat Maandag de Lichtweek in zou gaan, dat er processen-vex-baal zouden worden opgemaakt. En toch. En toch zijn er Maandagavond tallooze be keuringen gemaakt. Toch zijn er zeer velen, die alle waarschuwingen in den wind hebben geslagen en die met gebrekkige verlichting op den weg kwa .en. Begeleid door twee inspecteui-s belast met den verkeei-sdienst zijn wij gisteravond eenige uren lang op pad geweest en men moet zulk een controletocht meegemaakt hebben om ten volle te kunnen beseffen met welk een grove nonchalance en buitengewone zorgeloosheid ten aanzien van verlichting want alleen hierover gaat deze veiligheidsweek men zich op weg begeeft. Toen wij ons per auto naar een controlepost spoedden, constateerden wij over een afstand van nauwelijks 300 M. meer dan 10 overtredingen! De een reed zon der reflector, de ander zonder goedgerichte reflector, er waren er bij, wier lantaarns ver blindend licht uitstraalden, wier bundels naar de sterren wezen in plaats van naar den grond vóór het rijwiel, enz. En dat alles ondanks de waarschuwingen „Ik doe het niet met opzet", zei een chauf feur, die in de bebouwde kom met groote lichten reed. „Dat moest er ook nog bij komen!" dacht ik en ik was het volkomen eens met den in specteur, die opmerkte, dat de ongelukken juist door onverschilligheid en nalatigheid ontstaan. „Wat een onzin!" zei een wielrijdster. die aangehouden was. omdat haar licht naar bo ven gericht was. Zij moest zelf maar eens iemand tegenkomen, die haar op die wijze in de oogen scheen! Ook de motorpolitie was in touw. Zoodra een auto of fiets passeerde met slechte reflector of onvoldoende achterlicht snelde zij er ach- teraan en de schuldige was „er bij". „Mijn achterlicht brandde nog in Amsterdam", ver klaarde een chauffeur. Bij nader onderzoek bleek, dat het draadje naar het lichtje toe dit lichtje niet alleen niet bereikte, maar dat het einde ervan zelfs met een stukje isolatie band was omwoeld Een jongen had een mand vóór op de fiets; de lantaarn hing aan het stuurachter de mand! Eenige fietsers reden met een lantaarn in de hand wat verboden is: de fiets moet een lamp hebben, niet de wielrijder. Als de lan taarn aan de fiets zit. is men er vrijwel zeker van. dat, wat er ook gebeurt het licht vooruit blijft schijnen. .Moet je betalen kunnen, een lantaarn op je fiets", sputterde een aangehoudene. Dan maar niet fietsen: de veiligheid op den weg gaat voor. Als men de zittingen van het Kantongerecht en rechtbank bijwoont, zal men opmerken, dat er zeer vele ongelukken ontstaan door slechte en gebrekkige ver lichting. Ettelijke auto's werden aan den kant van den weg gezet om te worden gerepai-eerd vóór verder rijden toegestaan was. Eenige wagens reden door een ageixt begeleid naar een dichtstbijzijnde garage, sommige wielrijders moesten hun weg loopende voortzetten. Maar er waren ook voorzichtigen, wier ver lichting aan alle eischen voldeed, wier bundels op den juisten afstand vóór het rijwiel op den grond schenen. Er waren ook automobilisten, die met gedimde lichten x-eden, al moet ons van het hart, dat een groot percentage in overtreding was En het ergste van de zaak was. dat velexi hunner drommels goed wisten, dat er iets niet deugde. Want als zij werden staande gehou den, dimden zij gauw hun lampen.... Non chalance en onverschilligheid! Iemand, die bekeurd werd, omdat zijn num merbord niet goed verlicht was. zei: „Het ligt aan het onduidelijke nummer." „Het ligt aan U!", antwoordde de inspec teur. „omdat u de chauffexxr bent, die zijn za ken in orde moet hebben." Het is absoluut niet noodig in de stad met groote lichten te rijden, wat de inspecteur ons met de daad aantoonde. „Waarom doet u het dan?" werd aan velen gevraagd. „Weet u niet, dat het niet mag? Hebt u de waarschuwingen ni,et gelezen?" Jawel, dat wisten ze wel en die hadden ge meestal gelezen. En desondanks in over treding Er zijn bekeuringen gemaakt. Op dezen eersten avond konden echter niet alle over treders opgeschreven worden en zelfs nü nog zijn waarschuwingexx gegeven. Maar dat de politie heden exi morgen strenger zal zijn, staat vast. Men bedenke wel. dat dit allemaal ge schiedt in het belang van de veiligheid van het verkeer, dus ook van uw veiligheid. Zorgt er dan voor, dat op U niets aan te merken is! „DAS LIED VON DER GLOCKE" Op Donderdagavond 2 November zal in de Remonstrantsche kerk een concert worden ge geven, waarbij zal worden uitgevoerd: Schil ler's „Das Lied von der Glocke" van A. Rom berg. Het Remonstrantsch Zangkoor heeft daax-bij de medewerking verkregen van de da mes Cor Igesz sopraan, Rie Tuyl Schuitema ker, alt en de heeren: Frans Vroons, tenor; Jac. Lagas, bas; Theo Pardoen, orgel; Jes Dal, piano. De toegang tot dit concert is kosteloos. OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE JEUGD OP DE GROENTENMARKT. Eexr lezer vestigt de aandacht op de erger lijke toestand die soms op de Groentenmarkt heerscht, doordat de jeugd uit groentenman- den, die soms met zeil zijn afgedekt, groen ten weghalen, gedeeltelijk opeten, en ook wel weggooien. Volgens hem is er te weinig toezicht. Verandering is z. i. hoogt noodzakelijk. „HET BROKKENHUIS". EEN BAZAR. Ten bate van bovengenoemde liefdadig heidsinstelling zal op 22, 23 en 24 November a.s. een bazar worden gehouden in het ge bouw van den Haarlemschen Kegelbond, Tempeliersstraat. Een groot dames-comité is reeds maanden met de voorbereidende werkzaamheden, het vervaardigen van mooie hand- en haakwerken en voorwerpen van allerlei aard ijverig bezig, terwijl ook door verschillende firma's hier ter stede en el ders toezeggingen werden gedaan tot steun en medewerking. Daar ook van particulieren zijden veel belangstelling en sympathie be staat en daadwerkelijken steun en financi- eele bijdragen in het vooruitzicht werden ge steld, belooft de bazar te zullen slagen. Een ieder kent langzamerhand het doel en stre ven der vereeniging, n.l. het verstrekken van Ideeding, schoeisel, beddegoed etc. aan nood lijdende gezinnen en personen zonder onder scheid van gezindte. Om het bestuur in zijn mooien en hoogst nuttigen arbeid te steu nen, opdat vele nooddruftige» in den a.s. winter niet te vergeefs om hulp en steun be hoeven aan te kloppen, heeft zich een co mité van aanbeveling en een uitvoerend co mité gevormd van dames, teneinde te trach ten door het houden van bovengenoemden bazar de kas der Vereeniging te stijven. Het uitvoerend comité houdt zich dan ook ten zeerste aanbevolen tot het in ontvangst ne men van voorwerpen en artikelen voor den bazar. tex-wijl financieele bijdragen zooals vanzelf spreekt, hartelijk welkom zullen zijn. Het comité van aanbeveling is als voigt samengesteld: mevr. J. W. M. Maax-schalk- Coppenaal; mevr. J. S. Barbas-Blaauw, Over- veen; mej L. L. M. Bierens de Haan; mej. Zr. D. Casander: mevr. A. C. Craandijk- Schuil; mevr. A. J. Gerritsen-Schagen; mevr. E. J. Groen du Moseh; mevr. J. M. v. Liemt- Dolmons; mevr. Wed. mr. D. E. Lioni-Jung- blut, Bloemendaal; Zuster M. E. Merison; mevr. D. Schieferdecker-Stibbe. Bloemen daal; Zr. P. L. Schouten; mevr. J. C. H. Slin- genberg-Wessels. Het bazar-comité bestaat uit de navolgen de dames: mevr. A. v. Marselis Hartsinck- Schuyt v. Castricum, presidente; mevr. S. Rhodius-Bunge, Dennenheuvel, Heemstede, vice-presidente; mevr. E. Schultz v. Haegen- Ypey, Aerdenhout, Secretaresse; mevr. Steen huis-Polman, Kleverparkstraat 16. penning- meestexesse; mevr. C. Benit-Musch, 2e se- cretaresse; mevr. L. v. Dijk-v. Lieshout, Oran jekade 11, 2e penningmeesteresse; mevr. Bin- nerts; mevr. Boon-Snellebrand; mej. S. Bueno; mevr. J. Garrer-v. d. Meer; mevr. Wed. dr. A. Ham-Oudegeest; mevr. E. C. Har- kema-Verhaar. Overveen; mevr. Haye-Vuer- hard; mevr. J. H. J. Heineke-Hendriks; mevr. Hessen-Heek; mevr. Holtzapffel-Baxk; mevr. M. Jeek el-Tulleken; mevr. T. A. Kamminga- v. Vlensen; mevr. C. Knottenbelt-v. Lith; mevr. A. M. Kuipers-Hendriks; mevr. E. v. Maas-Oudschans; mevr. I. Ozinga-v. Dussel- dorp; mevr. R. J. Pfaff-Reudlermevr. E. A. Prinsen Geerlings-Blaauw, Bl'daal; mevr. J. PI. Speikenbrink-de Hoog, Kleverpark straat 12; mevr. G. v. d. Vangst-de Gilde, Brederodestr. 14; mej. F. Visser te 's-Gra- venhage; mevr. R. de Voogt-de Vogel, Heem stede: mevr. A. Wesstra-Mackay en mevr. A. Zwanenburg-ter Gast, Regentesselaan 1. Ten slotte hoopt het bestuur van het Brok- kenhuis. dat vele ingezetenen van Haarlem en Omstreken door een bezoek aan den bazar te brengen, die in alle opzichten prettig en aan trekkelijk-zal worden gemaakt, een steentje zullen bijdragen, opdat de financieele ver wachtingen niet zuilen worden teleurge steld. SPEELTUINVEREENIGING „MEERLE- BOSCH". Ter gelegenheid van het tweejarig bestaan der Jeugdtooneelgroep van de Speeltuinver - eeniging „Meex'lebosch" is Zaterdagavorxd een feestavond gegeven in het clublocaal aan de Nagtegaalstraat. Het zaaltje was tot aan de allerlaatste plaats bezet met ouders en kexmissen en kinderen, die bizoxider hebben genotexx van het gebodene. En er was veel te genieten! Eerst kwam, na een welkomstwoord van den heer Ab. Wieg- mink, de jeugdtooneelgroep ten tooneele met een Chineesch spel De Gouden Pantoffel, in de bewerking van Sikko Drijber. Het werd op Chineesche wijze gespeeld, zonder decors de leider van het Chineesche gezelschap ver telde telkens waar de acteurs zich bevonden met Oostersche muziek en met Oostersche kalmte. Zonder alle spelers afzonderlijk te willen noemen, moeten we toch een uitzon- dering maken voor de kleine dochter van den keizer, die haar slaapliedje op zuivere wijze zong. Het publiek zal het hierin on getwijfeld met ons eens zijn. Toen kwam Woutertjes Jeugd, een spel uit de Ideeën van Multatuli in de bewerking van Ab. Wiegminlc, en we kunnen niet an ders zeggen dan dat de bewerker uitstekend partij getrokken heeft van de mogelijkheden, die Woutertje Pieterse biedt, om er een kirx- dertooneelstixkje van te maken. Een avondje met salimelk. allemaal om de tafel, het zich kunnen verkleeden en inleven als volwasse nen. dat alles is door den bewerker uitgebuit en het was aardig om te zien. hoe de jeugdi ge vertolkers in hun rollen bleven, hoe ze reageerden op het: Juffrouw Laps, u is een zoogdier, hoe ze aan tafel zaten te praten. Inderdaad, als kindertooneelstukje was het aardig geslaagd, al heeft Multatuli dat er waarschijnlijk niet mee bedoeld De muzikale medewerking Zaterdagavond was van de Hawaian Singers, jeugdgroep der Amsterdamsche A.F.L.C.B., wier werk op in strumentaal en vocaal gebied zeer gewaar deerd werd. MET HAERLEM NAAR ELSWOUT. 70 a 80 dames exi heex-en waren bijeen om met „Haerlem" door Elswout te gaan. Het ging in breeden kring oxxx het huis langs be moste wegen en zanderige slingerpaadjes over houten en rustieke bruggen. Nadat de omwandeling van anderhalf uur volbracht was, deed de opzichter nog eenige mededeelingen. ESPERANTO-AVOND TE AMSTERDAM. (Van onzen medewerker) Het is een goede gedachte geweest van de in 1926 opgei'ichte „Cexxtrale-Espex-anto propa- ganda-commissie" te Nijmegen om dit jaar eens een geheel nieuw element in de propa ganda voor haar schriftelijken cursus te bren gen, n.l. de persoonlijke kennismaking van een deel der cursisten met hem, die op zoo prettige wijze Dinsdagsavonds voor de K. R. O. microfoon de lessen toelicht n.l. het lid van de Provinciale Staten P. Heilker te Hoofddorp. Deze heer verstaat de kunst de radio luis- teraai-s op langen afstand te boeien, daarvaix weten de cursisten van vorige jaren mede te spreken, maar dat hij dit op korten afstand minstens even goed kan. daarover kunnen de nieuwe cursisten, die Vrijdagavond in „Belle- vue" te Amsterdam waren, een oordeel vellen en dat kan xiiet anders dan gunstig luiden. De zaal was geheel gevuld. Toen na het openingswoord van den heer Hans Bakker de heer Heilker het woord kreeg, kwam direct de verrassende mededeeling van de reden, waar om juist Amsterdam was gekozen voor deze bijeenkomst en wel omdat alleen uit deze gemeente meer dan 1000 personen zich als cux\sist hadden aangemeld. Met al deze per sonen wilde de heer Heilker gaarne eens per soonlijk kennismaken. Voorheen bekroop spreker als hij voor de microfoon stond steeds de angstige gedachten „zou er nu wel iemand naar mij luisteren?", maar nu hij zoo'n voilé zaal zag en zoo en thousiast allen het lied „La Espero" had hoo ren zingen, is zijn twijfel verdwenen. Nadat spreker enkele voorbeelden van den groei der beweging had gememoreerd zooals het groote aantal, n.l. meer dan 1800 examen- candidaten per jaar, het enorme aantal cur sisten door de Niimeegsche commissie ver worven wees hij nog on het vooroordeel, ook van overivens zeer ontwikkelde nex-sonen. dat te overwinnen viel, waarna snreker overging tot het ODnoemen van verschillende gevallen waarin het Esneranto van nut kar> zijn. n.l. voor toui'isme, handel, voor postzegelverzame laars. jaarmarkten enz. enz., terwiil vooral ook de politie, nost- en spoorwegambtenaren kellners enz. zich de taal eigen zulten moeten maken. Als het vlieswezen zich zoo zal ont wikkelen als voox-heen het geval is geweest met het sooovwofweven, zal het een dringende eisch zijn dat men in de vele landen die men in korten tijd zal bezoeken, zich met één taal zal kunnen vei'staanbaar maken. Na de esperanto-congressen te hebben be sproken en de moeilijkheden op andere con gressen. waar zooveel tijd met het herhaalde lijk vertalen verloren gaat. te hebben aange roerd. besloot de heer Heilker ziin luid toe- e-eiuichte rede met de woorden: „Ik hoop, dat gij de studie vaxx het Esperanto zult doorzet ten. echter niet alleen om de genoemde prac- tische voox-deelen maar veel meer om de die pere beteekenis, nl banden van liefde en vriendschap te leggen met uw medemenschen over de geheele wereld welke noodig zijn om in de toekomst den vx-ede te bewaren." Hierna werden door het Esperanto-koor eenige liederen ten gehoore gebracht. Velen was het zingen van esperanto-liederen een ware verrassing. In de pauze bestond gelegenheid een ten toonstelling van esperanto-drukwex-ken op het gebied van jaarmarkten en to'u-isme, als mede van vele boeken, te bezichtigen en blij kens de opmerkingen van velen, viel ook deze tentoonstelling zeer in den smaak. Na de pauze wederom zang van het dames koor. waarna het woord was aan den Roe- meenscben geestelijke Andreo Cseh, die in een geestige, herhaaldelijk door applaus onder broken rede het nut van een wereldtaal be pleitte. Na een kort slotwoord van den heer Van Weerhorst uit Niimeeen werd de goedgeslaagde bijeenkomst tegen elf uur gesloten. Blijkens het aantal esperantosterren door velen eedra gen, woonde ook een groot aantal ex-varen esperantisten deze enthousiaste vergade ring bij. Voor den Politierechter. Van een schipper die schipperde. 't Was geen schipper, die appelen voer maar bananen en aangezien 't spx-eekwoord zegt: Die appelen vaart, die appelen eet, dacht de schipper: Die bananen vaax*t, die bananen eet. Maar bananen waren niets voor dezen schipper, die eexx liefhebber was van eexx slaapmutsje en aangezien ixx de oximiddel- lijke nabijheid van het pakhuis, waar hij zijn bananen moest afleveren, een andere zaak gevestigd was, waar flesschen „nightcap" in voorx-aad waren, zon hij op een middel om op eexi weinig kostbare wijze zoo'n flesch te bemachtigen. Nu was er in den nightcaphandel een kan toorbediende. die veel van bananen hield en wien de jenever onverschillig was, wat voor den schipper een ongezochte gelegenheid was om te gaan schipperen. Hij stal een zak ba nanen, de bediende een flesch jenever en toen was het gelijk oversteken. Deze primi tieve wijze van handeldrijven werd eenige keeren herhaald. In den nightcaphandel was een knecht, die èn van jenever èn van banaxiexi hield en de bediende, die 't blijkbaar graag ieder naar den zin maakt, vrijgevig van aard, als 't van hemzelf niet afging, liet den knecht meedeelen in de bananen en .wanneer deze jarig was, zoomede tegen Pascbéxi. Pinksterexi en andere feestdagen, nam de bediende gx-oot- moedig een vierkanten pot uit den voor raad van zijn baas en zei: ,,'n Vroolijken dag, Jan!" waarbij hij hem dexi pot toe stopte maar met de vermaning: „Stop 'm een beetje weg. hé!" Dit werd gezegd met het oog op de andere knechts, die minder in de gunst stonden; die hoefden den pot niet te zien, anders kwamen ze misschien ook vragen. Zoo had de schipper het zich al geruimen tijd op reis aangenaam kunnen maken en Jan had vroolijke vex-jaardagen, Paschen en Pinksteren gevierd, terwijl de bediende maar had te kikken: „Yes, I have no bananas" of zijn voorraad werd weer aangevuld. Maar 't- is nu eenmaal zoo, dat het geluk niet bestendig is en zoo werd ook het hunne wreed verstoord, toen de baas van de night- capzaak de flesschen ging tellen. Toen kwam 't uit van de bananen en de flesschen en nu moesten de schipper, de bediende en de knecht terecht staan. De schipper bekende: de lust in een borrel had hem parten, gespeeld, maar die lust was nu glad over. De bediende bekende ook: de bananen hadden hem te verleidelijk toege lachen, nu kon hij geen bananen meer zien. Ja, hij had niet mogen doen of de flesschen De vlieger ging niet op; de veldwachter nam hem mee en toen ging hij zich nog verzetten, wat al heel dom was, want nu moest hij voor hazax-dspel exi wedei-spannigheid te recht staaxi. Hij ontkende het hazardspel, zei, dat hij de notedoppen alleen bij zich had voor het vreemde genoegen ze stuk te knijpen. 't Verweer ging natuurlijk niet op; de veld wachter had alles te goed gezien en de po litierechter vermeerderde het rijtje straf fen met een van drie maanden. GEDICHTEN WEDSTRIJD DE ZIJLSTRAAT- VEREENIGING. Men schrijft ons: Het bestuur der Zijlstraatvereenigïng is er in geslaagd een jury samen te stellen voor haar gedichten prijsvraag, welke in de maand November zal worden gehouden. Het zijn de heeren Drs. Th. B. Hoyer, J. H. Junge, Jur. Cand.. en J. H. van Oosten, journalist. Genoemde jury zal, als de November- maand achter den rug is, zeker heel wat werk te doen hebben, want er worden stellig veel gedichten verwacht. Intusschen wordt door het bestuur hard gewerkt om alles op tijd gex-eed te hebben, zoodat op 1 November de Zijlstraat-winke liers voorzien zijn van dc enveloppen met lettex-s, die men bij elke contant besteedde gulden, krijgt uitgereikt. De medewerking der winkeliers is bijzon der groot, zoodat zich nu het eigenaardige Maar noch van 't een, noch van het ander komt iets, steeds is er geen geld. Het Rijk en de gemeenten keeren groote sommen uit aan werkloozen-steun, wat na tuurlijk goed is, daar de xnenschen welke zonder hun wil geen werk hebben, gehol pen moeten worden. Maar waarom laat men voor die gelden nu niet dergelijke werken uitvoeren! Als de spoorwegen zich niet kunnen red den, past het Rijk immers toch van de be lasting gelden bij. het zal den belastingbe- talex-s wel hetzelfde wezen hoe hun geld be steed wordt. EEN ABONNE. HET TE WATER RIJDEN VAN AUTO'S AAN DE LEIDSCHE VAART. Naar aanleiding van het feit dat Vrijdag avond (bij storm en regenweer) een vracht auto bijna de Leidsche vaart inreed, omdat de chauffeur misleid door de brandende lan taarns in de Cruquiusstraat meende dat de weg doorliep, verzoek ik aan de autoriteiten een geblokt hekwerk of paaltjes voorzien van reflectoren te doen aanbrengen ongeveer te- gexxover de Westergracht. Het aantal auto's dat te water rijdt is groot; veel slachtoffers vallen. „Voorkomen is beter dan genezen." A J. MEYERINK. Cruquiusstraat 10.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5