LETTEREN EN KUNST DINSDAG 31 OCTOBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 8 HET TOONEEL KADERLANDSTORM VEREENICINC „KENNEMERLAND". OORLOGSMANNEN. Op den feestavond in den schouwburg Jansweg ter viering van het 121/2 jarig be staan van de Haarlemsche Kaderlandstorm- vereeniging „Kennemerland" voerde een clubje jongelui Zaterdag „Oorlogsmannen" van Bernard Shaw op. Shaw is den krijgs man niet bepaald vriendelijk gezind en de keuze van dit stuk in dezen kring zou zoo als de voorzitter, ds heer de Ridder, in zijn openingswoord opmerkte misschien eenige bevreemding kunnen wekken. Maar wanneer we zien, hoe de Iersehe schrijver vooral de verouderde romantiek, die zoovelen nog al tijd aan de soldaterij verbinden, hekelt, dan heeft de opvoering in dezen tijd zeer zeker zin. Want wij weten maar al te goed zoo zeide de heer de Ridder dat er van ro mantiek en caramel-soidaten in de toe komst-oorlog geen sprake meer is en daar om juist kon de opvoering van dit stuk vol ironie en sarcasme in dezen tijd en in dezen kring wel degelijk worden verklaard. Hoe dan ook, wij voor ons prefereeren dit stuk van Sliaw met zijn geest en zijn spot verre boven de vele nonsensicale Amerikaan- sche blijspelletjes en kluchten, welke het dilettanten-tooneel tegenwoordig meent 'te moeten importeeren, en de vertooning van Oorlogsmannen na al die Amerikaansche prullaria is een verkwikking, zelfs ook wan neer een Shaw niet geheel recht wordt ge daan. Het pleit voor den smaak van den heer Van Hoof, onzen „wereldkampioen" in de welsprekendheid, onder wiens regie het blij spel is ingestudeerd, dat hij dezen Shaw ter opvoering had uitgekozen. En laten wij er dadelijk maar aan toe voegen, dat het clubje jonge spelers bet er lang niet slecht heeft afgebracht. Integen deel wij konden vooral, wanneer wij met deel, wij konden vooral, wanneer wij met den veel hartelijk waardeeren. Er was met blijkbaren ernst gewerkt, het was aan alles te merken zooais aan het vlotte en af wisselende tempo en de natuurlijke groepee ringen. waarin telkens de hoofdpersonen in het midden kwamen te staan dat van Hoof begrip heeft van regie. Voeg daarbij een over het algemeen uitstekende rolken- nis, een tip-top aankleeding en een werke lijk goede 'bezetting van enkele rollen, dan zal het niet verwonderen, dat deze opvoe ring een heel stuk uitstak boven wat wij ge woonlijk van dergelijke clubjes van jonge krachten gewoon zijn. In het eerste en voor liefhebbers moei lijkste bedrijf waren de spelers er nog niet geheel en a! in. Dat ging feiteijk ook boven hun krachten. De eerste verschijning van Bluntschli bijvoorbeeld werd geen „moment." Wij merkten er te weinig van, dat deze of ficier als een door vijanden opgejaagd stuk wild is, dat voor zijn leven vecht, En men kreeg ook later niet den indruk, dat het bij Bluntschli ging om leven en dood. Het spel van Bluntschli en Raïna bleef in dat bedrijf te mat voor een zoo romantische situatie en miste ook de noodige nuanceering. Maar in II werd het veel beter, vooral toen Jacques van Loenen als majoor Pett- koff ten tooneeie verscheen. Hij was van al len verreweg de beste en speelde dezen onge- civi.iseerden Balkan-officier met- het leege hoofd met werkelijk komische en rake accenten. Uiterlijk een bullebak, maar in nerlijk een lam. werd deze majoor Pettkofï een kostelijk type, zooals hij door dezen di lettant werd gespeeld. Mijn welgemeend com pliment! Bluntschli is een veel moeilijker rol, om dat er aan dezen minder primitieven man veel meer facetten zijn. In het begin ging deze rol boven de kracht van den heer Van Hoef, maar hij werd hoe langer hoe beter en in het laatste bedrijf speelde hij hem leven- dia en niet zonder geest, al stel ik mij dezen „cara mei-soldaat" nog lakonieker en droger in zijn humor voor, zooals bijvoorbeeld Ver kade hem speelde. Toch was het voor een jongen kracht zeer verdienstelijk. René Snel was een goede Nicola en ook de Russische officier, die in I maar even ten tooneeie verscheen, verdient een pluim voor zijn soldateske uitbeelding. Het deed mij genoegen mejuffrouw Mdeke Jansen eens in een belangrijke rol te zien. Zij is na den laatsten keer, dat ik haar zag spelen, zéér vooruitgegaan en het was dui delijk te merken, dat zij nu onder ernstige leiding had gewerkt. Een actricet.je, waarvan heel wat te maken zou zijn. Zij brengt voor het tooneel zeer veel mee; uiterlijke charme, goede plastiek, een aangename spreekstem, beschaafde uitspraak en - wat 't voornaamste is ook natuurlijk speeltalent. Dat talent kwam telkens duidelijk naar vo ren en zij had uitstekende momenten, ai was haar Raïna dan ook als figuur nog niet geheel geslaagd. Maar hoe zouden wij dat hebben mogen verwachten van een zoo jon ge dillettante? Nu reeds gaf zij in deze zware rol herhaaldelijk spel, dat een mooie belofte inhield. Eliza van der Kamp mocht er als Catha- hina Petikoff eveneens zijn, al bleef zij dan ook bij Raïna ten achter. Zij wist aan deze ,majoorsche" die meer soldaat is dan haar man, wel relief te geven, zonder het in over drijving te zoeken en zij contrasteerde ook door haar donkere stern op een gelukkige wijze tegen de zachtere en weer beschaaf dere Raïna. De rollen van Louka en Sergius waren het zwakst bezet en de tooneelen tusschen deze twee kwamen dan ook het minst tot hun recht. Uiterlijk was deze Sergius wel, wat hij zijn moest en ook Louka zag er in haar fleu rig en kleurig costuum niet onaardig uit; maar de romantische sfeer bij die twee ont brak te veel. Wij konden moeilijk zeggen, dat bij deze Loitka de vonken er uitspatten en ook het spel van Sergius hoewel beter dan zij bleef te mat en te kleurloos. Dat ik deze voorstelling zoo uitvoerig be sprak en niet den mantel der liefde gebruikte of de waarheid tusschen de regels plaatste is wel het beste bewijs voor de spelers, dat ik zeer veel goeds in deze opvoering heb ge- yonden. Het publiek heeft terecht veel waardeering voor het spel getoond en de spelers aan het slot toen aan de dames bloemen werden overhandigd met lang en •hartelijk applaus beloond. J. B. SCHUIL. ALBERDINCK THIJM. OP AFBETALING. Een nieuw stuk van Gerard Nielen en Jac. Ballings. De R.K. Rederijkerskamer Alberdingk Tbüjm heeft gisteravond in den schouwburg aan den Jansweg de premiere gegeven van een nieuw tooneelstuk „Op Afbetaling" van Gerard Nie len, dat onze stadgenoot in collaboratie met den Vlaming Jac. Ballings heeft geschreven. Op Afbetaling is eigenlijk meer een „rol" dan een stuk geworden. De auteurs hebben al hun kracht gegeven aan oom Nicephorus. en in hun groote liefde voor dezen „vredebren ger" heel de verdere familie en bagatel be handeld. Als stuk is „Op Afbetaling;' dan ook zwak, maar er is oom Nicephorus, die niet al leen de familie van Bartel Kwist, maar ook den avond van gisteren voor Alberdingk Thijm heeft gered. Wanneer oom Nicephorus er niet was geweest, dan vrees ïk, dat deze comedie leelijk in het water zou zijn gevallen, maar gelukkig hij was er en dank zij hem, kunnen de schrijvers over het resultaat nog zeer te vreden zijn. Och, als alle menschen eens zoo'n oom hadden als deze Nicephorus wat zou er dan veel minder ellende op de wereld zijn! Oom stelt het zich tot taak de zaken bij zijn neef Bartel Kwist, die door de spilzucht van me vrouw Debora leelijk in de war zijn geloopen te regelen en zijn nichtje Paulientje gelukkig te maken. Hij brengt de families Kwist en Hammei. die dank zij de lieftallige Debora in volslagen ruzie leven, weer tot elkaar, weet Paulientje. als zij op bet ount staat te trou wen met een man. dien zij niet lief heeft, te redden en haar te voeren in de armen ven den braven Johan Hammei. hij is voor zijn familie zwarte Piet en St. Nicolaas te gelijk, want hij straft met de roede allen, die straf verdienen en hij strooit met zijn weldaden als pepernoten om zich heen. Ieder ontvangt zijn competente portie, dank zij Gerard Nielen en Jac. Ballings, die het alles precies pasklaar voor hem hebben gemaakt en we krijgen nei ging om oom Nicephorus aan het slot geza menlijk toe te zingen. Sinter Klaas, goed hei lig man, trek je mooien tabberd an!" Gerard Nielen en Jac. Ballings hebben deze comedie blijkbaar voor het lief hebber ij-too neel geschreven en als zoodanig moeten wij haar ook beonrdeelemWat daar bij de fa milies Kwist en Hammei gebeurt is niet be paald geloofwaardig. Wij kunnen ons moei lik voorstellen dat een procuratiehouder voor een- employé van zijn bank 5000 gulden uit eigen zak betaalt, wanneer hij bemerkt, dat deze dat geld van de bank gestolen heeft en hem dan een schuldbekentenis laat teekenen enkel met het doel om hem zijn hulp af te persen bii de verovering van zijn zusje Pau lientje. Zulke dingen gebeuren alleen maar in tooneelstukken, die men niet geheel au serieux kan nemen. En dat avondje met de ruzie bij de familie Kwist in I is wel wat erg onbeholpen in elkaar gezet en ook al weer alleen voor het liefhebberij-tooneel berekend. Alles ïn dit stuk zooals oa. dat rentmees terschap bij den baron is wel heel erg ge forceerd en pasklaar gemaakt en wij vrees den ondanks Oom Nicephorus tot na het tusscher.spel zelfs voor een mislukking, toen Oom in de laatste acte in dubbelen zin uitkomst bracht. Want daar redde hii in een met zeer vee! flair geschreven bedrijf de si tuatie en den 'neelen avond. In dat laatste bedrijf toonen Nielen en Ballings zich de ge routineerde auteurs, die weten wat het too neel en vooral het liefhebberij-tooneel verlangt. In die afrekening van Oom Nice phorus met zijn verschillende familieleden ligt het succes er boven op en die scènes zijn ook met tooneelkennis geschreven. Hier zijn de schrijvers op hun best. Het is, of zij al hun reserves voor dit slot hebben bewaard en het is een zeer goede noot. dat Op Afbetaling met zoo'n climax eindigt. Tenslotte een welgemeende raad aan de auteurs. Waarom 't tusschenspel niet te ein digen met- het vertrek van Oom Nicephorus en het laatste bedrijf met oom's woorden tot Paulientje, dat hij hoopt op vele peetekinde ren. Voor beide bedrijven ligt daar het aan gewezen slot; wat er op volgt, beteekent slechts verzwakking en een pakkend slot is voor een bedrijf tooh van het hoogste belang. Zooals met het stuk zoo was het ook met de opvoering: er was slechts één rol. Oom Nicephorus moest alles opknappen en hij heeft het ook op het tooneel met veel succes gedaan. Deze gemoedelijke, brave oom, die als het wezen moest, toch ook lekker uit den hoek kon komen, was een kolfje naar de hand van Gerard Nielen. Ik heb Nielen nooit beter ge zien dan gisteravond. Er waren thans niet zooals anders bij Nielen inzinkingen in zijn spel, hij hield de rol voortdurend op hoog niveau en speelde Nicephorus met werkelijken humor. Deze zeer dankbare rol kreeg alle kleur van hem en vooral in het laatste bedrijf was Nielsen werkelijk uitstekend. Zijn afrekening- met Debora speelde hij fijn geestig en wanneer het noodig was ook met kracht. Een hartelijk bravo voor dit kleurrijke, echt menschelijke en geestige spel! Zijn rol en zijn spel waren zoo overheer- schend. dat hij alle anderen in de schaduw stelde. Men zag en luisterde eigenlijk alleen nog maar naar hem en lette daardoor ook niet zoo zeer op de omgeving, die vrij zwak was. Enkele rollen zooals van Innocentius mislukten zelfs geheel. Nielen heeft blijkbaar te veel aan zijn eigen rol gedacht en aan de regie niet genoeg aan dacht geschonken. Mevrouw Nielen kwam als Debora nu en dan boven de anderen uit, maar deze „wesp" had toch als geheel ook sterker gespeeld kunnen worden. Maar gelukkig was oom Nicephorus bijna heel den avond op de planken. Hem dankt Alberdingh Thijm hét succes, dat tot aan de pauze nog dubieus, maar aan het slot niet meer twijfelachtig was. Wat Henk Bakker voor Cremer is. dat is Gerard Nielen voor AlberrPnfrh Thijm. Het dilettanten-tooneel kan er slechts voordeel bij hebben, wanneer het over zulke productieve leiders beschikt. J. B. SCHUIL. DE WERELDSPAARDAG. IETS OVER DE RESULTATEN. Vandaag is het er is in dit blad reeds verschillende malen de aandacht ge vestigd wereldspaardag. Reeds geruimen tijd vóór dien datum wordt in den laatsten tijd ieder jaar, over de geheele wereld, de aandacht van het publiek gevestigd op de groote waarde van het sparen en worden de menschen aangemoedigd, zich op den laatsten Octoberdag of, als die op een Zondag valt, een dag er vóór of er na naar een Spaarbank te begeven en daar een bedrag, 't zij groot,-'t zij klein, te storten. Ditaanmoedigen gaat op verschillende manieren. De eene Spaarbank doet het door premies, of cadeautjes te beloven, de ander acht het beneden de waardigheid van een degelijke spaarinstelling dergelijke dingen te doen en vergenoegt zich er mee, door mid del van de kranten, of door een reclameplaat, de aandacht voor den „Algemeenen Spaar- dag" vragen. Wij hebben getracht, iets te weten te komen van het effect, dat de Wereldspaardag in de geheele wereld heeft gehad. Te bevoeg- der plaatse kan men ons daarvan echter wei nig mededeelen. Het is zeer moeilijk iets over de resultaten van den Wereldspaardag te zeggen omdat, gesteld dat het publiek op en na 31 October weer spaarzin toont, nooit met zekerheid is vast te stellen dat dit nu door den Wereldspaardag komt, al zullen de voor standers van dezen spaardag dit natuurlijk gaarne aannemen. Over de resultaten van den 31en October voor de geheele wereld is dan ook voor het jaar 1932, voor zoover bekend, niets gepubli ceerd. In no. 5 van het Maandschrift L'Epargne du Monde", orgaan van het Institut Inter nationale de lTJpargne", jaargang 1932 von- den wij een artikel van den Directeur van genoemd Instituut, den heer.Filippo Ravizza. te Milaan, waarin deze mededeelt, op welke verschillende manieren in de aangesloten landen propaganda is gemaakt voor den Wereldspaardag 1931. Over de resultaten laat de schrijver zich slechts in zeer algemeenen zin uit. De heer Ravizza stelt met blijdschap vast, dat de 7e Wereldspaardag (die van 1931) on danks de zeer ongunstige economische om standigheden een bewijs heeft geleverd van zijn levensvatbaarheid en dat de deelneming heel wat grooter was dan voorafgaande jaren terwijl de wijze, waarop de propaganda werd gevoerd, een duidelijk bewijs gaf voor de juiste opvattingen omtrent de bedoeling van den Wereldspaardag. In het bijzonder is de heer Ravizza ver heugd over het feit, dat men allengs meer gaat inzien, dat een eensgezind samenwerken van alle eigenlijke spaarbanken over de ge hele wereld noodzakelijk is voor de bevorde ring van den spaarzin. In genoemd tijdschrift werd in 1931 over den wereldspaardag 1930 gezegd: „De resultaten hebben de verwachtingen niet beschaamd, daar deze 6e Wereldspaar dag door de meerderheid der Spaarbanken in alle landen is gevoerd en een krachtige de monstratie is geweest voor den spaargeest over de geheele wereld en dit ondanks de economische crisis die zich in 1930 deed gelden. Amerika deed voor de eerste maal op be vredigende wijze mee, terwijl in die landen, die ook al deelnamen aan de voorgaande wereldspaardagen, de actie intensiever en krachtiger werd gevoerd. In totaal namen 5000 spaarbanken, verdeeld over 21 landen, aan de viering deel, voorzoover daaromtrent berichten binnenkwamen". ONTHEFFING WINKELSLUITING. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den üocr de vereeniging „Tot Ons Pleizier" op 14, 15 en 16 November 1933 in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond te houden bazar ingevolge de Winkelsluitingswet 1930 Stbl. No. 460 ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die wet in dier voege, dat <3ie winkels op 14, 15 en 16 November 1933 na des middags 8 uur tot des namid dags 11 uur voor het publiek mogen ge opend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Ten aanzien van de winkels op den bazar, die op 24, 25 en 26 November 1933 in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat zal worden gehouden ten bate van het fonds der Jeugdclub „Willen is Kunnen" tot aan schaffing van materiaal voor de beoefening van huisvlijt en ten bate van de „Licht hoeve", hebben zij ontheffing verleend voor dien bazar op Vrijdag 24 November 1933 na des namiddags 8 uur tot des namiddags 11 uur, op Zaterdag 25 November 1933 na des namiddags 10 uur tot des namiddags 11 uur en op Zondag 26 November 1933 na des na middags 2 uur. „JESUS EN DE ZIEL" Naar aanleiding van de eerste uitvoering te Haarlem (op Woensdagavond 1 November in de Concertzaal) van Bernard v. d. Sigten- horst Meijer's muziek op Jan Luyfcen's dichtwerk „Jezus en de Ziel" door het Kra- lingsche Vrouwenkoor in samenwerking met den heer George Robert, zal onderstaand ter verduidelijking velen welkom zijn. Jan Luyken 1649—1712 deelt ons in den titel van zijn werk „Jesus en de Ziel" mede. dat dit is; „een geestelycke spiegel voor 't gemoed. Bestaande uyt veertig aangename en stichtelycke Sinne-Beelden. Vervat in drie deelen Dit alles klinkt geheel naar den geest van Luyken wel heel eenvoudig. Maar inderdaad heeft Luyken, die, zooals men weet, een van onze grootste plaatsnijders (etsers) is, hier een grootsch werk geschapen, waarin de 40 „aangename en stichtelijeke Sinne-Beelden" slechts een betrekkelijk onbelangrijk onder deel zijn. Het zwaartepunt van dit werk ligt in de 39 gedichten, waaruit het bestaat, ge volgd door even zooveel korte verhandelin gen in proza over hetzelfde onderwerp als waarover het gedicht gaat. Ieder gedicht wordt telkens gevolgd door een „Goddelyck Antwoordt", terwijl onder iedere prent even eens een toepasselijke tekstaanhaling uit' den Bijbel voorkomt, Het geheel vormt een z.g. „weg tot Christus", zooals er wel meer •geschreven zijn vóór Luyken in de hoop „dat wij selve, na den inwendigen grondt, moge worden tot een cierlyken Hof. beset met vee- lerhande welruykende Kruyden en Blos- men; g-esuyvert van alle stekende distels en doorne" zooals Luyken de voorrede besluit. Het is haast onbegrijpelijk, dat Luyken ons dit grootsche, reine werk vol diepe levens wijsheid reeds op 29-jarigen leeftijd'in 167S geschonken heeft. Van ae drie gedeelten, waaruit „Jesus en de Ziel" bestaat, heeft v. d. Sigtenhorsr Meijer, die -reeds meer gedichten van Luyken verklankte o.a. 5 Geestelijke liederen en -f Lof-zangen het eerste gedeelte. 13 gedich ten met 13 Goddelijke Antwoorden, op mu ziek gezet. Daar in de gedichten in hoofdzaak de ziel spreekt, die den eenen keer haar be vindingen op den opgaanden weg der zelf- verreining mededeelt, den anderen keer zich waarschuwend uitlaat, of den eenen keer in ootmoedigheid en den anderen in extaze zich tot den Allerhoogste keert, lag het voor de hand deze alle te doen vertolken door slechts één stem, een sopraan. De Goddelijke Antwoorden worden gegeven door het steeds a cappella zingend vrouwenkoor, dat met zijn reine klank hiertoe wel het meest geëigend was. Het werk, dat in het najaar 1932 ge schreven werd en op 30 Mei 1933 in de Groote Kerk in Den Haag de eerste uitvoering be leefde, begint met een fugatische inleiding voor Orgel, terwijl aan het eind daarvan het koor invalt met den titel van het geheele werk; waarna het ook nog den ondertitel van het eerste deel laat hooren. Verder volgen dan de sopraan met het orgel en het- a cap pella koor elkaar steeds afwisselend op. Wij deelen nog mede dat de uitvoering van het boven besproken werk in het tweede ge deelte van het programma plaats vind. Vóór de pauze speelt George Robert werken van Sweelinck en J. S. Bach. PROV. STATEN VAN NOORDHOLLAND. Heden, Dinsdagmorgen, werd de tweede gewone zitting der Staten van Noordholland geopend door den voorzitter, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, commissaris der Koningin in dit ge west. Verschillende voorstellen gingen naar Ged, Staten voor prae-advies. Een ingekomen brief van den Prov. Bond van Ambtenaren om niet over te gaan tot pensioenkorting zal worden behandeld bij de begrooting. Na het trekken der afdeelingen werd de vergadering verdaagd tot Dinsdag 12 De cember des morgens te half 11. FIETSENDIEF ACHTERVOLGD. DOOR DE. POLITIE TWEE MAAL OP HEM GESCHOTEN. Toch ontkomen. Maandagavond ongeveer kwart over acht zag een fietsend politie-agent op de Am- sterdamsche Vaart een man op een heeren- rijwiel zitten. Deze nam aan de hand een da mesfiets mee. De agent, blijkbaar denkeude aan de vele fietsendiefstallen in Haarlem, vond dit verdacht. Hij liet den man afstappen en vroeg hem. waar hü met dit damesrijwiel heen ging. De man antwoordde, dat het van zijn meisje was, die Zondag op bezoek was ge weest en dat hij het nu naar Amsterdam te rug ging brengen. De agent verklaarde dit gaarne te willen onderzoeken; daarom noodigde hij hem uit, met hem mee te gaan. Inplaats van aan dit verzoek te voldoen smeet de man het damesrijwiel neer en ging op d-e heerenfiets aan den haal, onmiddellijk achtervolgd door den agent. Er ontstond een wilde jacht door verschillende straten van het Amsterd-amsche kwartier. De fietsendief reed zeer snél; hij stopte niet op sommaties, ook niet nadat de agent tot tweemaal toe op hem schóót. Op de Zomerkade raakte de agent hem kwijt, Zijn signalement is echter bekend/ Later werd door een burger op den hoek KinkerstraatZomerkade ook het heerenrij wiel onbeheerd gevonden. Hij bracht het naar het politiebureau aan de Smedestraat. Uit het onderzoek bleek, dat de damesfiets die op de Amsterdamsche Vaart neer gesme ten was, op de Bakenessergracht ontvreemd werd. De eigenares had hiervan bij de politie aangifte gedaan. Het heerenrijwiel is nog niet als vermist opgegeven. BRANDJE ONDER EEN AQUARIUM. In de Lange Lakenstraat 20 werd heden morgen brand gemeld. De brandweer rukte uit, doch bij haar aankomst was het vuur reeds gedoofd. Een petroleumlichtje onder een aquarium had het vuurtje veroorzaakt, dat veel rook had gemaakt en door de bewoners zelf is gebluscht. DRASTISCHE BEZUINIGINGEN OOK TE ROTTERDAM. Zeven millioen tekort overbrugd. LOONSVERLAGING, 100 OPCENTEN, AFSCHAFFING VA<f DIENSTEN. B. en W. van Rotterdam hebben de ge- meentebegrooting ingediend. Met groote moeite en zware opofferingen is ook deze be grooting sluitend gemaakt, echter zonder dat daarin begrepen is de vermindering, die de uitkeering van het Rijk aan de gemeente ondergaat. Het te overbruggen tekort bedroeg 7 mil lioen. Tot de drastische maatregelen, die worden voorgesteld behooren beperking van de eigen technische diensten en samenvoe ging van bedrijven, overdragen van de zwem inrichtingen aan particulieren, opheffing van de schoolbioscoop en het bureau voor be roepskeuze, de avondscholen en het bijzon der vervolgonderwijs, het zwemonderwijs op school, het onderwijs aanschipperskinderen, de botanische schooltuin. Vele subsidies worden verlaagd of ge schrapt, onder welke laatste die aan de Volks universiteit en het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Gratificaties bij jubilea zullen niet meer worden verstrekt, de werktijd voor personeel in de ziekenhuizen wordt verlengd en de toeslogen opgeheven, de pensioenaftrek voor gemeentepersoneel zal verhoogd worden, en tegelijkertijd de salariskortingen. Voor ongehuwden worden de kortingen ver hoogd van 11,5 pCt. op 16,5 pCt., voor ge huwden van 8 op 10 pCt. Voor gezinnen met meer dan drie kinderen blijft de korting 8 pCt.. De opcenten uit de fondsbelasting wor den van 85 op 100 gebracht. Hetgeen Rotterdam zal missen aan uit- keering van het Rijk bedraagt 2.4 millioen. R.K. TYPOGRAFEN AANVAARDEN DE C. A. O. De RH. Grafische Bond heeft in zijn ver gadering te Utrecht het nieuwe coüectief contract voor de typografie met- 29:74 tegen 413 stemmen goedgekeurd, meldt de Msb. BRANDJE IN EEN AUTOBUS. Maandagmiddag één uur ontstond een brandje in. een Brockway-bus; op het Stations plein. Het. bleek dat. dit ontstaan was door sluiting; in de- accutekling. D.e chauffeur wist de vlammen door middel van.een snelblius- sche-r te dooven. Er werd sléchts: weinig- be schadigd. DOOR SLIPPEN TEGEN ELKAAR GEBOTST. Vijf menschen er nog goed afgekomen. ECHTPAAR GIT VELSEN BIJ VUGHT GEWOND. Nabij „Huize Bergen" onder Vught op den grooten weg den BoschEindhoven is Maan dagmiddag een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat voor de betrokkenen nog goed is af ge loopen. Een auto bestuurd door den heer v. D. uit V-eisen moes: uitwijken voor een bierwagen. Daarbij kwam de auto te slippen en gleed over den gladden weg, juist toen uit de richting Boxtel een andere auto na derde bestuurd door ir. baron van Voorst tot Voorst inspecteur van het L. O. te Den Bosch. Een botsing was niet te vermijden. De auto van baron Van Voorst tot Voorst werd door die van den heer v. D. gegrepen, van welke laatste het portier werd opengerukt, met het gevolg dat de heer v. D. en zijivecht- genoote uit- den wagen werden geslingerd. Spoedig was hulp ter plaatse en werden d-e heer en mevr. van D. welke laatste bewuste loos was en ir. baron van Voorst tot Voorst met zijn medepassagiers mr. Adelmeyer en mr. Lamers. in een nabij gelegen woning binnengebracht, waar dr. Killen zijn genees kundige hulp verleende, aldus de Msb. Het bleek, dat allen er vrij goed -waren afgeko men en hoofdzakelijk door glasscherven wa ren gewond. Baron van Voorst tot Voorst was met kracht op zijn stuur geworpen en klaagde over pijn in de borst. De heeren konden naar den Bosch terug- keeren. 's Avonds zouden de heer en mevrouw v. D. de reis aar Velsen voortzetten. De auto's hebben ernstige schade geleden. TIEN PERSONEN AANGEHOUDEN. MEDEWERKERS VAN DEN EXPEDITIE KNECHT TE ZAANDAM Als verdacht van medeplichtigheid van den uitgebreiden diefstal van koopmans- ;oederen ten nadeele van de firma P. Schoen en Zoon, verffabrikan-ten te Zaan dam, zijn wederom 3 personen aangehou den, die verdacht worden van diefstal van een groote partij leer en zakken, die evenals dit met de koopmansgoederen het geval is, door den expeditieknecht op den steiger aan de Zaan klaargelegd waren. Van deze ver dachten zijn twee te Zaandam en één te Koog aan de Zaan woonachtig. Thans zijn in totaal 10 personen aangehouden. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.75— f 0.50. Griet per 50 K.G. f 30—f 14. Tongen per K.G. f 1.50—f 0.70. Groote schol per 50 K.G. f 30. Middelschol per 50 K.G. f 30f 25. Zetschol per 50 K.G. f 28f 25. Kleine schol per 50 K.G. f 24—f 7.50. Schar per 50 K.G. f 15.50—f 12.50. Tongschar per 50 K.G. f 35f 34. Vleet per stuk 2.88—f 1.90, Kleine poon per 50 K.G. f 10.50f 4.60. Groote schelvisch per 50 K.G. f 33f 24. Middelschelvisch per 50 K.G. f 30f 21. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 21— 10. Kleine schelvisch per 50 K.G. f10.50—f 2.70. Kabeljauw per 125 K.G. f 50—f 31. Gullen oer 50 K.G. (groote) f 19—f 10.50, kleine f 11.50—f 2.90. Leng per stuk f 1.15f 0.60. Heilbot per K.G. f 0.75. Wijting per 50 K.G. f 5.20—f 3.50. Koolvisch per stuk f 1.90f 0.63. Makreel per 50 K.G. f 10f 5.20. Versche haring per kist f 5.40f 2.50 BESOMMINGEN. Trawlers Bloemendaal IJm. 71 320 manden f 2180. Penelope IJm. 64 60 manden f 1030. Adelante IJm. 19 420 manden f 2790. Corrie IJm. 21 370 manden f 2620. IJszee IJm. 167 230 manden f 2760. Roode Zee IJm. 41 115 manden f 1830. Liesbeth Betty IJm. 183 420 manden f 2870. Bruinviseh IJm. 97 90 manden f 1380. Maria Elisabeth IJm. 114 85 mande» f 1360. Utrecht IJm. 73 930 manden f 5490. Kotter: E 45 f 730. Versche haring: KW 134 f 640. KW 55 f 1030, KW 122 f 760, KW 147 f 1200, Sch. 260 f 930, Sch. 412 f 310, Sch. 5 f 1760, Sch. 69 f 80Q, Sch. 35 f 590. Sch. 261 f 1090, Sch. 103 f 1770, Sch. 253 f 2220, AE 80 f 750, GDIJ 49 f 1240. SANTPOORT TOONEEL In de zaal van „Zomerlust" werd door de R.K. Tooneelvereeniging „V(oor) O(ns) O(ntspanning) T(ot) A(lier) G(enoegen) op gevoerd „Het Doorne Pad", tooneelspel in 3 bedrijven van Jan Gros-veld. De zaal was stampvol, zelfs moesten enkelen zich met een staanplaats vergenoegen. PERSONALIA Donderdag a.s. herdenkt de heer P. v. Schie Donderdag a.s. herdenkt de heer P. v. Schit den dag waarop hij vóór 12 1/2 jaar bij de bloembollenfirma Gebr. Nijssen in dienst kwam.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 8