Uit de herfstzitting van het Internationale Arbeidsbureau. Een geroyeerde communist als getuige. Beleggingstarief! DONDERDAG 2 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 UIT HET BUITENLAND. Gespannen toestand op Malta. Opschorting van de grondwet. Vergaderingen en betoogingen verboden. Succes voor de Labourpartij in Engeland. Overal zetelwinsten bij de gemeenteraadsverkiezingen. De Chineesche regeering neemt maatregelen tegen de fascistische Blauwhemdenorganisatie. Engeland. Gespannen toestand op Malta. Op Malta heeft zich naar uit Londen wordt gemeld, opnieuw een zeer gespannen verhouding ontwikkeld tusschen de E-ngel- sche regeerings-autoriteiten eenerzijds en het nationale kabinet van Malta en de Maltezer bevolking anderzijds. De Britsche Gouver neur-Generaal Sir David Campbell heeft speciale politie-maatregelen genomen en naar verluidt ook militaire troepen gecon signeerd. Dinsdag riep hij het uitvoerig be stuur bijeen om den toestand te bespreken. Algemeen gelooft; men, dat Malta voor een nieuwe politieke crisis staat. De Britsche autoriteiten verwijten de inheemsche bevol king overtreding van de grondwet. Het Mal tezer Cabinet onder leiding van Sir Ugo Mis- fud doet energieke pogingen voor de weder invoering van de Italiaansche taal op de scholen. Uit deze overweging en in verband met de activiteit der Italianen op Malta heb ben de Engelsehe autoriteiten, zooals thans wordt medegedeeld, reeds eenigen tijd ge leden een verordening uitgevaardigd, waar door buitenlanders slechts met bijzondere toestemming van de regeering bij het onder wijs werkzaam mogen zijn. Bovendien wordt thans bekend, dat de re geering reeds 14 dagen geleden een verbod tot het houden van openbare vergaderingen en betoogingen heeft uitgevaardieri Volgens geruchten zou de grondwet wor den opgeschort in verband met schending der constitutie door de inheemsche autori teiten. Laboursuccessen bij de gemeenteraadsverkiezingen. Gisteren zijn in Engeland de gemeente raadsverkiezingen in een derde deel van het land gehouden. In. het geheel werden 871 ze tels bestreden. Deze waren bezet door 337 conservatieven, 256 arbeiderspar tij-leden, 165 onafhankelijken en 113 liberalen. Te Lon den hadden geen verkiezingen plaats maar wel in de groote steden van Lancashire, Yorkshire. Wales en de Midlands. De voornaamste uitslagen zijn volgens de N.R.C.: te Birmingham winnen de arbei ders 5 zetels, te Huil eveneens 5. te Salford 7, te Nottingham 3, te Preston 2, te Burn ley 5. te Derby 4, te Southampton 4, te Li verpool 6, te New Castle 5, te Blackburn 4, te Plymouth 5, te Sheffield eveneens 5, te Leith 6, te Bolton 7, te Middlesborough 3, te Walsend 7, te Manchester 4, te Swansea 3 en te Sunderland 7. In totaal waren om 12 uur in den afge- loopen nacht de. uitslagen in 87 gemeenten bekend. De arbeiderspartij wint in totaal 142 zetels en verliest er 5, de conservatieven winnen 6 en verliezen 95, de liberalen win nen 5 en verliezen 23 en de onafhankelijken winnen 10 en verliezen 40. Chiaaa, Verbod van voor Chineezen beleedigende films. De Chineesche regeering heeft aen wet uit gevaardigd, waarbij alle films, waarin leden van het gele ras in een slecht daglicht worden voorgesteld, in China worden verboden. Kantonregeering contra de fascisten. Geruchten betreffende een te verwachten omwentelingspoging der Chineesche blauw- hemden de fascistische organisatie in j China hebben de Kanton regeering aan- leiding gegeven tot uitgebreide militaire voorzorgsmaatregelen. De autoriteiten pro- beeren de organisatie te onderdrukken en hebben tal van huiszoekingen bij de leiders verricht. Een groot aantal personen is gear resteerd, o.m. de commandant van de Chi neesche kanonneerboot ..Kiengta" en ver scheidene ambtenaren der regeering en le den van de Kwomintan. conferentie, de inachtneming van evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven op de be- grooting, en de verlaging van de regeerings- uitgaven. Het verwijt, gericht tot Roosevelt door de republikeinen, dat hij tal van tijdens de ver kiezingen gegeven beloften niet is nageko men, wordt beschouwd als een eerste manoeu vre van een intensieve campagne, die de re publikeinen zullen openen tegen Roosevelt met het doel de controle te verwerven in het huis van afgevaardigden. Diiitschland Reeks der „verkiezings vergaderingen" voortgezet. De campagne voor de a.s. ..verkiezingen' is in vollen gang. Gisteren zijn er groote bij eenkomsten gehouden te Weimar, Breslau en Stuttgart, waar resp. het woord gevoerd werd door Hitier, Goering en Goebbels. Saargelbiïed Uitzonderingstoestand voor Merschweiler afgekondigd. De schietpartij, die Zondag heeft plaats gehad te Morschweiler tusschen communis ten en gendarmes, heeft de regeeringscom- missie aanleiding gegeven tot het afkondi gen van den uitzonderingstoestand te Mersch weiier. Alle openbare gelegenheden moeten te 9 uur des avonds gesloten zijn. De plaatselijke politie is versterkt met 10 gendarmes. Ver scheidene communisten, die deel hadden aan de schietpartij, zijn gearresteerd. Oostenrijk. Aanslag op bureau van het Vaderlandsche Front. In het trapportaal van een huis in de Hiet- zingerstrasse, te Weenen, waar een' bureau van het Vadez'landsche Front is ondergebracht, is gisteravond een bom ontploft. De bom was vervaardigd van een blikken doos, die met springstoffen gevuld was en voorzien was van tijdontsteking'. Niemand werd gewond. Tal van vensterruiten werden vernield. Amerika. Een „noodprogram' landbouw. voor den Naar uit Des Mones (Yowa) wordt gemeld hebben de gouverneurs van Noord Dakota, Zuid Dakota, Yowa, Minnesota en Wisconsin, na twee dagen lang te hebben onderhandeld, een. noodprogram opgesteld, dat zij Donderdag- persoonlijk zullen overhandigen aan president Roosevelt. Het program bevat o.m. de volgende eischen: 1. Vaststelling van minimumprijzen voor de belangrijkste landbouwproducten; 2. Een NRA code voor den landbouw; 3. Een gecontroleerde verdere inflatie: 4. Een ingrijpen in de hypotheekzaken. Republikeinsche aanval op Roosevelt. De politieke wapenstilstand tusschen de Democraten en de Republikeinen, welke sinds het optreden van president Roosevelt was in acht genomen, is thans verbroken door het Republikeinsche Nationale Comi té, dat een manifest heeft gepubliceerd, waarin president Roosevelt ervan wordt be schuldigd dat hij vele van zijn beloften, ge geven in zijn verkiezingspr-ogram en zijn verkiezingspropaganda-redevoeringen, heeft geschonden. Onder deze dooi Roosevelt niet gehouden beloften worden in het manifest der Republikeinsche partij genoemd: hand having van een gezond muntsysteem, het bijeenroepen van de internationale munt- Kabinet besluit tot bijeen- roeping der wereldconferentie Het Japansche kabinet heeft op voorstel van den minister van oorlog. Araki, besloten, een wereldconferentie te Tokio bijeen te roe pen. Verdere bijzonderheden zullen in de vol gende maanden bekend worden. Japansch standpunt ten opzichte van de Marine. Met betrekking tot- het in Daily Telegraph verschenen bericht, dat Japan bereid is zijn geheele duikbootvloot af te schaffen, mits de andere mogendheden volgen en de vlieg kampschepen eveneens worden afgeschaft, verklaarde de woordvoerder van het Japan sche ministerie van Marine, dat dit bericht een verkeerde voorstelling geeft van het Japansche standpunt. Hij voegde er aan toe, dat het Japansche standpunt volgens hetwelk vliegkampschepen die aanvalswapens zijn, zouden moeten worden afgeschaft worden reeds door vele andere landen, o.m. Italië, op de algemeene Ontwapeningsconferentie is goedgekeurd, terwijl Japan staande houdt, dat duikbooten, welke van defensieven aard zijn onontbeerlijk zijn voor landen met klei nere vloten, waarbij Japan door de andere mogendheden wordt gesteund op enkele naties na. De Japansche marine staat noj op hetzelfde standpunt. NOEL PANTER OP VRIJE VOETEN. MAAR HIJ MOET DUITSCHLAND VERLATEN BERLIJN. 1 Nov. Naar verluidt, is het be vel gegeven, dat de Engelsehe journalist Noel- Panter, die eenige dagen geleden te Munchen is gearresteerd onder verdenking van „spon- nage", op vrije voeten zal worden gesteld. Het resultaat van het onderzoek is voorgelegd aan den Oberreichsanwalt en deze heeft op grond daarvan geen aanleiding gevonden, een formeele aanklacht in te dienen. Waar anderzijds Panter het journalistiek ambt heeft uitgeoefend op een wijze, die zijn verblijf in Duitschland ongewenscht doet blijken, zal hij worden uitgewezen. ACTIE DER ARABIEREN IN TRANSJORDANIë. OOK IN BAGDAD EEN DEMONSTRATIE. LONDEN. 1 Nov. (V. D.ï Een groote menigte Arabieren heeft Woensdag een pro- testbetooging gehouden tegen de gebeurte nissen in Palestina vóór het paleis van Emir Abdoellah in de hoofdstad van Transjor- danië Amman. Ook in de hoofdstad van Irak, Bagdad, is een groote sympathie-demonstratie gehou den tegen Vrijdag in voorbereiding. APe Arabische bladen in Irak zijn Dinsdag met rouwrand verschenen, ten einde uit drukking te geven van rouw over de ge- doode Arabieren. Volgens hem had Tor gier terreurplannen. Torgler wijst de beschuldigingen af. BERLIJN, 1 Nov. (W.B.) Na de pauze verklaart Torgler als slot van zijn vóór de pauze afgelegde tegenwerpingen tegen de ge tuigenis van den Duitsch-nationalen jour nalist Zimmerman, die beweerde dat Torgler hem belastende mededeelingen had gedaan tijdens een rit in de stadstram, dat deze ont moeting noch op Donderdagavond den 23en Februari noch den Zaterdag daarvoor plaats gehad kan hebben. Als getuige wordt dan de mijnwerker Kun- zack gehoord, wiens beëediging uitgesteld wordt. Getuige is tweemaal wegens zedelijk- heidsdiücten veroordeeld, eenmaal wegens muiterij en voorts voor nog enkele andere delicten. Kunzack was vroeger lid van de Onafhankelijke S.P.D. en sedert 1932 van de K.P.D. In 1932 werd hij uit deze partij ge zet. Hij heeft voor de partij ook koeriers diensten verricht. Hij las den naam Van der Lubbe in de krant. Daarna herinnerde hij zich, dat hij op een conferentie te Düs- seldorf in '25 een v. d. Lubbe heeft ont moet. De leider van de bijeenkomst was Heinz Neumann geweest. Verder waren, vol gens getuige, drie Nederlanders verschenen, o.a. van der Lubbe. Deze was de vergadering- voorgesteld ongeveer met de woorden, dat men in Nederland thans de vorming van de R.F.B. wilde beginnen. Van der Lubbe had zich bereid verklaard, de jeugdbeweging op touw te zetten en later de leiding ervan te aanvaarden. Van der Lubbe had toen een paar woorden gesproken, maar in zulk slecht Duitsch, dat men hem niet volgen kon. Get. had zijn leeftijd op ongeveer 16 jaar geschat. Op de vraag van den president, of in die vergadering ook over terrein- gesproken was, antwoordt getuige, dat terreur wel is waar niet rechtstreeks was aanbevolen, maar dat men toch gezegd had, dat elke terreur met een nog scherper terreur beantwoord moest worden. Hierop vroeg de president, hoe het kwam, dat get. zich na zoovele jaren alles nog zoo goed kon herinneren, waarop get. antwoordde, dat hij aanteekeningen had gemaakt, welke zijn -vrouw helaas verbrand had. Advocaat Seuffert, de verdediger van Van der Lubbe, houdt den getuige een schrijven aan den rechter van instructie voor. waarin Kunzack zich als getuige aanbiedt en schrijft dat hij de medeplichtigen van Van der Lubbe zal zoeken en zich aanbiedt de schuilplaats van de onwettige terreurgroepen bij de vrou welijke kameraden te zoeken. In dit schrijven wordt dan verder gezegd, ik garandeer, dat ik dat binnen een week voor elkaar zal hebben. Advocaat Sack merkt op. dat het opval lend is, dat juist Kunzack, die twee malen wegens zedenmisdrijven telkens tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld, zich aan biedt die schuilplaats der illegalen bij de vrouwelijke kameraden uit te vinden. (Vroo- lijkheid). Getuige legt dan verkla.ringen af over een oefening met ontplofbare middelen op de Wuhlheide. Op de vraag van den president, wie be halve Kasper en de overigen nog daarbij zijn geweest, antwoordde getuige: ,,Naar mijn meening, te oordeelen naar zijn uiterlijk, Torgler. De president wijst getuige op een vroegere verklaring, waarbij hij met beslist heid betoogde, dat twee der aanwezige perso nen Torgler en Kasper waren." De getuige geeft toe, dat hij Torgler slechts van aanzien kent. President: Is het nu Torgler of niet? Getuige: Naar mijn meening ja. Getuige schildert vervolgens hoe men na de ontploffingsproefnemingen weer naar dp stad terugkeerde en in een restaurant in de Gorlitzerstrasse kwam, waar de deskundige die de leiding had, een voordracht hield. O.a. heeft deze verklaard dat. als men zoo ver was, men niets moest ontzien en, waar mogelijk, openbare gebouwen in de lucht moesten vliegen. President: „Kunt u onder eede getuigen, dat hij op openbare gebouwen gewezen heeft, die in de lucht moesten vliegen?" Getuige: „Ja." President: „Heeft hij ook iets over brand stichtingen gezegd?" Getuige: „Neen." Nadat de president getuige gewezen heeft op uitlatingen bij de instructie over brand stichtingen en het hulp inroepen van vrou wen, zegt Torgler: ..Getuige heeft gezeg'd, dat hij mij kent. Waar hebt u mij leeren kennen?" Getuige: „In uw bureau en ln vergaderin gen". Torgler: ..Waar was mijn bureau?" Getuige: „In het Karl Liebknecht Ha us". Torgler: ..Op welke verdieping?" Getuige: „Op de tweede". Torgler: ..Op welke vergaderingen hebt u mij gehoord?" Getuige: „In de „Neue Welt" in Neuköln in 1930 en vroeger". Torgler: „Ik constateer, dat ik slechts eens in de zaal van de Neue Welt gesproken heb, en wel in 1925; sindsdien niet- meer. Ik ,heb nooit een bureau gehad in het Karl Lieb- knechthaus en mij slechts enkele malen een oogenblik aldaar opgehouden. Getuige: „Ik wilde alleen maar zeggen, dat ik hem in het Karl Liebknechthaus, waar het bureau is, aangetroffen heb. Advocaat Sack: Uit verklaringen van de familie van Van der Lubbe blijkt, dat deze in Januari of Februari '25 in het geheel niet in Dusse'ldorf is geweest. De beambte der recherche Staneck. die ge tuige Kunzack herhaaldelijk over de oefe ningen met ontplofbare middelen heeft on dervraagd. verklaart, dat Kunzack herhaalde lijk met alle beslistheid gezegd heeft, dat de communistische afgevaardigden Klasper en Torgler bij die oefeningen aanwezig waren. Kunzack, die eerst de plaats, waar de ont ploffingsoefeningen gedaan zouden zijn niet meer kon vinden, is op 2 Mei met de politie nog eens op de Wuhlheide geweest. Daar is toen een kuil ontdekt, waarin linoleum, een gebroken hamersteel en spijkers gevonden werden. Beklaagde Torgler verklaart, dat hij nooit hr zijn leven Kunzack heeft leeren kennen. Hij is niet aanwezig geweest bij proefnemin gen op de .Wuhlheide" en weet ook niets van zulke proefnemingen. Alles wat Kunzack ge zegd heeft, kan ln geen geval met de waar heid overeenstemmen. De president wijst op deze verklaring van Torgler en vraagt nadrukkelijk aan getuige, Veiligste belegging Een nieuwe voorzitter van den Raad van Beheer. De Deen Bramsnaes. Duitschland's houding ter conferentie. Het gevalLeuschner en de interpellatie van Jouhaux. (Van onzen correspondent te Genève). Voor het eerst sinds eenige jaren heeft de Raad van Beheer over het Internationale Arbeidsbureau zijn herfstzitting weder eens te Genève gehouden! Het was langzamer hand gewoonte geworden, dat de Raad in dit jaargetijde de gast was van een ander land. België, Duitschland. Polen en Spanje hadden de leiders der internationale arbeidsorgani satie in de laatste jaren tot zich genood en dezen arbeiders voor internationale en so ciale verzoening en toenadering een harte lijke ontvangst bereid. Dit jaar was er echter, vermoedelijk als gevolg van de crisis die iedere regeering er toe noopt uit financieele overwegingen ook met dergelijke uitnoodigin gen spaarzaam te zijn, geen enkele invitatie uit het buitenland gekomen. En zoo moesten de 12 vertegenwoordigers der in den Raad zitting hebbende regeeringen, de 6 gedele geerden der werkgevers en de eveneens 6 arbeidersvertegenwoordigers met hun plaats- vervangers en technische raadslieden zich dit jaar wel met het feestlooze Genève als plaats van bijeenkomst tevreden stellen. De aanwijzing van de mannen, die in het komende jaar te zamen met den directeur van het Internationale Arbeidsbureau den gang van zaken in de internationale arbeids organisatie zullen leiden, is een vast punt van de agenda der herfstzitting. Een aantal jaren was dit steeds slechts een formaliteit. Ieder jaar opnieuw werd de brave Arthur Fontaine bij acclamatie tot voorzitter geko zen. terwijl ook de beide ondervoorzitters, de ..Sinterklaas" van den Beheersraad., de wit- baardige Belgische werkgever Carlier, en de specialiteit in drogen humor en sarcasme, onze landgenoot Oudegeest, de vertrouwens man der vakvereenigingen. even regelmati? steeds weder onder aleemeene instemming herkozen werden. Sinds enkele jaren is aan het bewind van dit driemanschap een einde gekomen. Oudegeest trok zich uit de inter nationale vakbeweging terug en hield daar door ook op lid van den Raad van Beheer te zijn, en korten tijd daarop ontvielen Arthu'- Fontaine en Carlier den Raad door den dood. Wan neer men bedenkt, dat ook de rechter hand van den voorzitter, directeur Albert Thomas, plotseling overleed, dan zal men be grijpen. dat het den trouwen bezoekers der journalisten-tribune in de vergaderzaal van het Arbeidsbureau nog steeds eenige moeite kost ons aen dezen geheel nieuwen toestand te gewennen. De dood van Arthur Fontaine, die twaalf jaren lang de aleemeen geëerde leider der internationale arbeidsorganisatie was, heeft intusschen aan de herfstzitting een verhoog de beteekenis gegeven. Want hoe gaarne de Raad zich ook ieder jaar weder onder de trouwe hoede van Fontaine stelde, de lede" zaeen toch in, dat er eeni.a gevaar in het systeem lag, om telkens opnieuw denzelfden leider te herkiezen. Daarom werd na het overlijden van den eersten voorzitter be paald. dat voortaan de president niet méér herkiesbaar zou zijn. Wij krijgen thans dus iederen herfst een nieuwen man aan het hoofd van het Internat'onale Arbeidsbureau. De Belg Mabaim. de Britsch-Indiër Sir Aitul Chatter jee ziin de eerste opvolgers van Fon taine geweest. Thans heeft de Raad dit ver- trouwensambt aan een zoon van het hooge Noorden, aan den Deen C. V. Bramsnaes, toe gekend. Bramsnaes is hier te Genève geen onbe kende. Hij heeft aan verschillende economi sche en financieele Volkenbondsconferenties deelgenomen en was van 1922 af op alle In ternationale Arbeidse on feren ties de eerste gedelegeerde der Deensche regeering. Zucht, om zichzelf naar den voorgrond te dringen, kan men dezen eenvoudigen. bescheiden werker zeker niet verwijten Eerder zou men zich kunnen afvragen, wanneer men zijn wat schuchter optreden gadeslaat, of Bramsnaes wel de man zal kunnen zijn. om de orde te handhaven, wanneer de vertegenwoordigers der werkgevers en die der arbeiders eens al te heftige taal tegen el lean der zouden voe ren! Bramsnaes is geheel en al een „self made man", die als jongen zeker niet zal hebben gedroomd, dat hij eens aan het hoofd eener wereldorganisatie zou staan. Als zet- tersleerling begonnen, heeft hij zijn vrije uren voor de studie der staathuiskunde be steed en op 30-jarigen leeftijd den doctors titel aan de universiteit van Kopenhagen verworven. Van toen af ging ziin weg snel naar boven. Op 40-jarigen leeftijd, in 1921. werd hij professor aan de Kopenhaagsche universiteit, spoedig daarna senator, einde- Hit- van finpnniöri. Riirii tien iaven IIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIillllllllll «iitiiiiniiiii of hij bij zijn verklaring blijft, dat Torgler en Kasper op de „Wuhlheide" zijn geweest. Getuige antwoordt met ja. Advocaat Sack verzoekt den vroegeren af gevaardigde Kasper te doen komen. Dr. Sack verzoekt ook den oud-advocaat Rosenberg, die thans in Parijs vertoeft, te hooren. Rosenberg is bereid te komen. Even eens verzoekt, hij het hooren van personen, die zich in gelijke positie als Rosenberg be vinden, nl. de vroegere afgevaardigden me vrouw Reese, dr. Hertz en dr. Breitscheid. Het O. M. behoudt zich zijn houding tot dit voorstel voor en verklaart, dat het gerecht alleen vrijgeleiden kan geven voor personen, gemoeid in strafbare handelingen, welke tot 's I-Iofs competentie behooren. De zitting wordt daarop tot Vrijdag ver lang heeft Bramsnaes onder verschillende regeeringen de Deensche financiën onder zijn bewind gehad, totdat hij in het begin van dit jaar een iets rustiger werkkring als directeur der Nationale Bank van Denemar ken verkreeg. De nu gesloten herfstzitting trok voorts vooral de aandacht door de interpellatie- Jouhaux over de afwezigheid van den Duit- schen arbeidersvertegenwoordiger Leusch ner, die niet naar Genève kon komen, om dat hij in Darmstadt in, de gevangenis zit. Deze gewezen socialistische minister van po litie van Hessen, die voorheen een der lei ders der Duitsche socialistische vakvereeni gingen geweest was. was tot ieders verwon dering in Juni met de Duitsche delegatie ter Internationale Arbeidsconferent-ie medege- komen. „Medegenomen", is misschien een juistere uitdrukking. Want het bleek weldra, dat Leuschner vol strekt niet begeerd had Hitler en dr. Ley te dienen, doch vrijwel gedwongen was mede te gaan, in de hoop dat zijn aanwezigheid het verzet zijner oude strijdmakkers van de arbeidersgroep tegen dr. Ley, den eersten Duitschen arbeidersgedelegeerde ter Confe rentie, zou breken. Toen dit plan, waarvoor Leuschner ook heel weinig animo getoond had, niet gelukt was en integendeel de op positie tegen dr. Ley (mede door zijn schuld, zooals men weet) zulk een omvang had aan genomen, dat de geheele Duitsche delegatie protesteerend uit Genève wegliep, kwam den volgenden dag het bericht, dat Leuschner in Duitschland was gevangen genomen! Men begrijpt de algemeene verontwaardiging, die ditmaal weder tot uiting kwam in Jouhaux' interpellatie. Kan de Raad dulden, dat een arbeidersvertegenwoordiger van zijn vrij heid wordt beroofd, omdat zijn houding te Genève zijn regeering niet heeft behaagd? Natuurlijk was iedereen het met Jouhaux eens, dat de vertegenwoordigers der arbei ders, en ook die der werkgevers, niet de minste last later in hun eigen land zouden mogen ondervinden ter zake van hun ge dragslijn te Genève. Toch konden de regee- ringsgedelegeerden het niet voor hun verant woording nemen bij de Duitsche regeering tegen Leuschner's vrijheidsberooving te pro testeeren en diens invrijheidstelling te ver langen. De Duitsche regeering had namelijk verzekerd, -dat Leuschner niet was gevangen genomen wegens zijn onvoldoende onder steuning van dr. Ley te Genève. doch wegens gebleken misdragingen in het verleden als minister van politie in Hessen. Konden de regeeringen der andere landen onder deze omstandigheden nog protesteeren. aldus rondweg te verstaan gevend, dat zij de Duit sche regeering niet geloofden? Geen revee- ringsgedelegeerde durfde-een dergelijk belee- digend optreden tegen Duitschland aanbeve len. En al verweet de Engelsehe arbeiders vertegenwoordiger Hayday den regeeringsge- delegeerden. dat zij in de vergaderzaal an ders spraken als daarbuiten, hier moesten zij met de „officieele waarheid" wel genoe gen nemen! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. WIE NIET „JA" ZEGT IS EEN VERRADER. DE DUWTHE KIEZERS ONDER PU'ANG. Generaal Von Blomberg. BERLIJN. 1 Nov. (V.D.) Onder het opschrift Parool: Ja!" publiceert Rijksminister Von Blomberg in de ,3erliner Boersenzeitung" een artikel, waarin hij o.a. schrijft: „Op 12 Nov. gaat het om de levenskwestie van het Duitsche volk. Vrede en rechtsgelijk heid is de oplossing. Duitschlands strijd te Genève voor de ontwapening der zwaarbe wapende staten heeft geen resultaat gehad. Duitschland wil vrede. Het wil in rust. zijn nieuwen staat opbouwen, het wil ongestoord de wonden heelen, die een ongelukkige oor log en een rampzalige vrede in het Duitsche economische leven hebben geslagen, het wil den Duitschers het geluk van den arbeid weergeven. Wie zich onthoudt van volksstemming en verkiezing op 12 Nov. doet volk en staat schade. Wie een ongeldige stem uitbrengt, stemt voor de tegenstanders van Duitschland. Wie op 12 Nov. niet „ja" zegt, is een verra der jegens Duitschland."

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3