GEBRUIKT U THANS PRESTO ZEEPPOEDER VOOR ALLE DOELEINDEN? DONDERDAG 2 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 DE STERREKUNDE VOOR DEN AMATEUR. LEZING VAN H. KLEIBRINK Jr. Voor den Haariemsohen Weer- en Sterre- kundigen Kring trad Woensdagavond de voorzitter, de heer H. Kleibrink Jr., werk zaam aan de Sterrewacht ie Leiden, als spre ker op over het onderwerp: „De Sterrekunde voor den amateur". Na een korte verwelkoming der aanwezi gen op den eersten lezingsavond van dit sei zoen, wees de heer Kleibrink op het feit, dat 't genoemde onderwerp niet in alle opzichten vermag aan te sluiten aan het nog voor te dragene van dezen avond. Tusschen de twee begrippen „De sterre kunde voor den mensch in -'t algemeen" en ,.De sterrekunde voor den amateur" bestaat volgens spreker een zeker verschil, dat zich in den wensen van den amateur zou uiten, om een vrij technische bespreking aan te hooren van die takken der sterrekunde, welke practische beoefening voor hem mogelijk maakten. Daar spreker hier een voordracht- hield voor een vrij ioxxge vereeniging. gaat- het' niet aan. een rede te houden vol van technische termen, doch den luisteraar, tegen een zekeren achtergrond van hier medege deelde astronomische uitkomsten, dat te bieden, wat zijn interesse voor de Astronomie kan opwekken en gaande houden. De sterrekunde zoekt haar doelstelling te genwoordig geheel op ideeële gronden, van een direct „nut", afgezien van het feit. dat de Astronomie een onmisbare schakel is in de keten der vele andere wetenschappen, kan men niet spreken. De plaatsbepaling van hemellichamen ten gebruike van zee lieden vormt slechts een klein onderdeel der huidige Astronomie. De drang, die zich in ieder mensch bevindt, om het mysterieuze om ons heen te ontsluieren en te weten hoe de Aarde resp. ons ZomersteLsel gelegen is ten - opzichte van het grootsche bouwwerk, dat- voor ons onbegrijpelijke dimensies heeft aangenomen, openbaart zich in de Astrono mie wel het sterkst. De heer Kleibrink wees ook op de belang rijke rol. die het hedendaagsche natuurwe tenschappelijke denkbeeld speelt in iemands wereldbeschouwing en ten deele ook levens wijsheid: hij is van meening, dat wanneer een grooter aantal menschen door het lezen van de huidige populaire astronomische boe ken. zooals van Eddington en Jeans, tot een ruimeren blik op ons wereldgebeuren kwamen en zoodoende de nietigheid van onzë Aarde inzagen, de druk, dien wij thans zoo op ons leven voelen rusten, grootendeels zou verdwij nen. De vergelijking van den nieuwen inwoner in een stad, waar hem straat noch plein be kend is en die langzamerhand zijn omgeving verkent, zooals ieder mensch dat van zelf doet, stelt duidelijk in het licht hoe de Astro nomie langzamerhand uit een behoefte is ge groeid. Het is dan ook de taak van den astro noom, aldus spr„ om zijn medemenschen van tijd tot tijd op de hoogte te stellen van zijn nieuwe ontdekkingen en theorieën, in een popiflairen vórm gegoten. De aanwezigen maakten in- gedachten van de zon af een vluchtige reis door het Pla netenstelsel. waarbij men onder den indruk komt van de geweldige afstanden, waarvan in het Zonnestelsel sprake is en van de kleinheid der planeten ten opzichte van de zon. De heer Kleibrink vertelde ons van de Astronomische eenheid, een lengtemaat zoo als b.v. bij ons op aarde de meter, en die in aardsche afmetingen uitgedrukt een afstand vertegenwoordigt van rond 150.000.000 (150 millioen) kilometer, dat is de gemiddelde af stand Aafde-Zon. De aandacht werd voorts gevestigd op het verschijnsel „sterrenregen", dat spreker een weinig uitvoex-ig deed in verband met den meteorenval op den avond van 9 October jl. Na de pauze vertelde spreker hoe men de problemen aaxxgepakt heeft ter verkrijging van een denkbeeld over den vorm van het ons omringende steri-enheir. Afstandsbepa ling voimt hier de hoofdzaak. Hij roerde nog even de principieele methoden van afstands bepaling aan en besprak toen de resultaten van onzen landgenoot Kapteyn, die ons om streeks 1920 een denkbeeld gaf aangaande den bouw van het sterstelsel, beter bekexxd onder den naam vaxi: Melkwegstelsel van Kapteyn. Latere onderzoekingen hebben uitgemaakt dat de juiste begrenzing van ons Melkweg stelsel nog niet gegeven werd in de theorie van 1920. en dat Shapley en anderen een an der denkbeeld naar voren brachten. Ons sterstelsel is grooter dan Kapteyn in 1920 oor spronkelijk gedacht had en is waarschijnlijk identiek met het groote aantal spiraalnevels, waarvan spreker lichtbeelden liet zien. De heer Kleibrink eindigde zijn i-ede met er op te wijzen, dat het gegeven beeld aan dezen avond zeer onvolledig was, doch hij hoopt vele belangstellenden dezen winter weer te zien op de astronomische lezingsavonden, die nog komeix zullen. Voor den Kantonrechter. Was de sloot wel diep genoeg? De kantonrechter kreeg Woensdagmorgen een niet alledaagsch geval te berechten. Uit een weide in een polder bij Wijk aan Zee en Duin was een jonge koe ontsnapt door een spoorsicot en op den spoorweg naast de weide terechtgekomen. Een passeerende trein dood de het dier. Voor den kantonrechter verscheen nu als verdachte een ingenieur uit Alkmaar, die belast is met het toezicht op en het on derhoud van de spoorslooten. Deze zou niet gezoi-gd hebben, dat de sloot de vereïschte diep te van 70 c.M. had gehad. Een veldwachter heeft de sloot opgemeten en geconstateerd, dat de diepte varieerde tusschen 18 en 66 c M. De ingenieur heeft de sloot even later laten opmeten en kwam tot andere cijfers, waaruit blijken moest, dat de diepte goed was geweest. Hij verklaai'de. dat- er 30 of 40 c.M. slappe modder op den bodem lag. of liever water met modder vermengd. De ambtenaar en de kan tonrechter betwijfelden of dat wel water is. Verdachte beweerde, dat het water in die bewuste dagen (in Juli) abnormaal laag was geweest, wat een getuige ontkende. Voorts verklaarde verdachte, dat de sloot vuil was geweest, doch de getuigen, twee veehouders uit den polder, waaronder de voorzitter van ihet polderbestuur, zeiden, dat de sloot schoon was. Tenslotte viel verdachte de manier van .opmeten door den veldwachter aan, omdat dat niet- volgens de regelen der kunst gegaan zou zijn. De ambtenaar meende echter, even als de kantonrechter dat die wijze wél juist geweest was en het vonnis was dan ook ver- oordeelend f 20 boete. Verboden te rooken. Wanneer er in den trein eeix bordje hangt, verboden te rookeiv dan wil dat zeggen: ver- bodeix te rooken. En als nxeiT dan tóch een een sigaar opsteekt, dan kan men bekeurd worden. Men zou kunnen opmerken, dat: er ook een reclameplaat in de coupé hing, waar op stond Gebruikt zeep, merk Wrijfschoon, en dat hoefde men óók niet te doen. Maar alle grapjes terzijde in een xxiet-rook- coupé had een heer gerookt en deswege be keurd zijnde, was hij door den kantonrechter bij verstek tot een boete van f5 veroordeeld. De man was in verzet gekomen en verklaarde, dat hij 7 jaar reeds geregeld per spoor reist. Steeds was de indéeling zóó. dat ae helft der volgwagens een rookaf deeling was. Ook op den dag, dat hij bekeurd werd, was hij in zoo'n wagen gestapt en had oudergewoonte een si garet opgestoken. Echter bleek, dat de indee ling plotseling was veranderd, wat hij niet gezien had. Een ambtenaar bij de spoorwegen had ongevraagd gezegd, dat deze regeling verwarringstichtend was. Toen verdachte van den conducteur hoorde, dat er niet gerookt mocht worden, had hij onmiddellijk zijn siga ret gedoofd. De ambtenaar merkte op.dat het verbod duidelijk zichtbaar was aangebracht en bleef bij f 5 bcete. De Kantonrechter ook. z Een dure sigaret! Onder den invloed achteer het stuur... Alwèèr stond iemand tei-echt, die verdacht was van gechauffeerd te hebben, terwijl hij onder zóódanigen invloed van alcohol vexr- keerde, dat hij een auto niet naar behoorexi ken besturen. Bij verstek was de man tot 14 dagen hechtenis veroordeeld met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor één jaar. De Ambtenaar, mr. B. Van den Burg, zei in zijri requisitoir, dat het verkeer zóó toeneemt, dat men moet eischen, dat een chauffeur zich onthoudt van overmatig gebruik van alcohol. Velen zijn er echter nog niet van doordron gen. dat ehauffeeren een groote verantwoor delijkheid meebrengt. Alcohol belemmert het ehoor, gezicht en verantwoordelijkheidsge voel. Dit heeft den rechter ertoe gebracht geen boetes meer op te leggen, maar hechtexxis- sfcraffen, in gevallen van ehauffeeren onder den invloed, terwilie van de generale preven tie. Een dronken persoon hoort niet achter het stuur. De. Ambtenaar vraagt bevestiging van het vonnis. De verdediger van verdachte legde er den nadruk op, dat zijn cliënt een zeer geringe aanrijding had veroorzaakt en dat hij zelfs zeer behoorlijk had gereden. De waarnemend kantonrechter, mr. J. van der Vegfce, verminderde de straf tot 7 dagen hechtenis en intrekking van rijbewijs voor 6 maanden.. desgedachte bij ons Nederl. volk dieper in gang te doen vinden. In een besloten kring werd voor ledexi en hunne introducées door den heer Karei Baars voorgelezen het tooneelstuk „Oorlog aan den Oorlog" van J. C. Schroder en S. Benira, dat mat groote belangstelling werd aangehoord. CHR. FILM COMITé HAARLEM. Het Chr. Filmcomité opent de reeks film avonden in dit seizoen met de schitterende natuurfilm „De vier jaargetijden", op Don derdagavond 16 November in het gebouw Sint Bavo, Smedestraat. Voor uitstekende muzikale illustratie is zorgd. In het bijprogramma zal o.a. een in teressant teekenfilmpje gedraaid worden. De leiding berust bij Ds. J. C. Brussaard te Bloemendaal. Voor werkloozeix zijn een aantal kaarten ter beschikking van den Chr. Besturenbond ge steld. BAZAR ABSTINENT STUDEERENDEN. De afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Abstinent Studeerenden organiseert op Zaterdag 4 en Zondag 5 November in het ge bouw ..Caecilia" aan den Jansweg een bazar ten bate vaxx haar Bondshuis-Jeugdherberg te Oldebroek. Dit Bondshuis is in 1929 geheel door eigen leden gebouwd. Dit jaar is de Jeugdherberg belangrijk uitgebreid wat noo- dig bleek door de groote belangstelling der trekkers. Om de kosten hiervan te dekkeix organiseert de afd. Haaiiem o.a. dezen bazar met vele attracties. SCHOUWBURG-JANSWEG. Zondag 5 November zal door het Cexxtraal Tooneel van het Centraal Theater te Am sterdam in bovengenoemden Schouwburg een voorstelling worden gegeven van het gTOote blijspel Gelijk Spel, welk stuk sinds vier we ken met groot succes te Amsterdam is ge speeld. De hoofdrollen hierin worden vervuld door Tilly Lus, Mary Dresselhuis, Cees Laseur, Joan Remmelts, Frits v. Dongen e.a. INTERNATIONALE VROUWENBOND VOOR VREDE EN VRIJHEID. De jaarvergadering. Dezer dagen werd te Haarlem de jaarver- adering van den Nationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid gehouden. De presidente, mevr. C. Ramond—«Hirsch- mann, richtte een welkomstwoord tot de afgevaardigden, die in grooten getale waren opgekomen en aan de vertegexxwoordigster van de Alg. Ned. Vrouwexxboxxd. Daarna gaf mevr. Ramondt een overzicht van den in ternationalen toestand en wees op de nood zakelijkheid van grooter activiteit, nu meer dan ooit te voren, daar de wereld zoo van alle zijden bedreigd wordt. Uit het jaarvex-slag bleek groote activiteit van alle aangesloten groepen, zoowel als van het hoofdbestuur. Van de door de groepen en het hoofdbe stuur gedane voorstellen, werden de volgen- 5 aangenomen: 1. De jaarvergadering draagt het hoofd bestuur op diligent te blijven met betrek king tot de door rijk en gemeenten geor ganiseerde oefeningen in zake bescherming der burgerbevolking tegen aanvallen uit de lucht en daartegenover een goed gedocumen- teerd protest op te stellen, waarin gewezen wordt op deskundige verklaringen over de onmogelijkheid van afdoende bescherming. 2. Plaatselijke bijeenkomsten zullen ge houden worden met sprekers pro en contra het Roode Kruis in zijn militaristisch en niet-militaristisch aanzicht. 3. Een fonds is opgericht ter ondersteu ning van slachtoffers van daadwerkelijken vredeswil, d.w.z. mannen en vrouwen die weigeren hun brood te verdienen in bedrij ven die voor oorlogstoerusting werken óf die om hun pacifistische gezhidheid ontsla gen worden. 4. Een verzoek te richten tot de Duitsche egeering. de oprechtheid van haar vrede lievende houding te bewijzen door alle uit- ;ebannen, uitgeweken en in concentratie kampen opgesloten pacifisten vrij burger recht te laten behouden. Aan den Nationalen Vrouweni'aad van Nederland het verzoek te richten, een stu die-commissie te benoemen ter bestudee- van het actueele en uiterst belangrijke vraagstuk der mogelijkheden tot bescher ming der burgerbevolking ingeval van lucht oorlog. 6. Het houden van een conferentie in het voorjaar 1934 ter bestudeering van de che mische bacteriologische oorlogvoering. De Nooit-Meer-Oorlog-Federatie zal gevraagd worden zich voor 1 Dec. a.s. uit te spreken, of zij deze conferentie wil organiseeren. Zoo niet dan zal de Int. Vrouwexxbond voor Vre de en Vrijheid dat doen tezamen met de Alg. Ned. Vrouwen Vredebond. 7. Een resolutie te zenden aan het Bu reau der Ontwapenings Conferentie, en een eopie hiervan aan de Nederlandsche Regee ring aan te bieden. Voorts werden nieuwe studiepunten en methoden van werken voor het komende werkjaar besproken. Het vei'slag dat de presi dente gaf omtrent het Internationale werk van het bureau te Genève vond veel belang stelling en de geanimeerde discussies bewe zen, dat de ruim 50 afgevaardigden der plaatselijke groepen door de ernst der tijden diep doordrongen waren van de noodzake lijkheid alles in het werk te stellen de vre- VOOR DE LICHTHOEVE. EEN VERLOTING. Door een dames-comité in Den Haag is de ministerieele goedkeuring verkregen op een verloting, waarvan het batig saldo (het welk geschat wordt op ca. f 1500.—) ten goede zal komen aan „de Lichthoeve" te Santpoort. De prijzen bestaan uit een prachtig salon tapijt. bureaukleeden. haai-dkleed, schoor- steenlcopers enz., alles van handgeknoopt Smyma-werk, waarvoor de 4000 loten ver kocht worden tegen 50 cent per lot. Hoewel de trekking gesteld is op uiterlijk 1 Mei 1934, zou het genoemde Comité en ook het bestuur der Lichthoeve gaarne zien, dat deze trekking reeds eerder kon geschieden doordat alle loten uitverkocht zijn. FEESTAVOND SCHEIDSRECHTERS- VEREENIGING. De Haarlemsche Scheidsrechtersvereeni- ging houdt ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan Zaterdag 11 November een feest avond in den Schouwburg Jansweg. Zij heeft zich hiervoor de medewerking verzekerd van Haarlem's Tooxxeel, dat het stuk „Polly Per kins" opvoert. Na afloop is er bal oxxder leiding van Haarlem's Saloxx Orkest. Des middags van 3—5 uur houdt het bestuur in dexizelfden schouwburg' receptie. WETENSCHAP CONTRA GRIEP. Een nieuw bacfce'riën-doodend preparaat. Dit nieuwe inhalatie-middel Karsote vernietigt' alle bacteriën van verkoudheid, iixfluexxza, enz. in minder daxx 10 minuten. Wanneer u dus thans zorgt steeds Karsote bij de hand te hebben, kunt u zich tegen iedere besmettixxg beschermen, door enkele druppels van dït middel op een zakdoek te sprenkelen en de damp die hiervan vrijkomt flink op te snuiven. Zelfs bij hardnekkige verkoudheden, hoesten etc. bracht Karsote onmiddellijke verlichting. Maar voorkomen is beter dan genezen. Wacht xxiet tot ge ziek. zijt, wapen u morgen xnet een van die han dige, platte flacons, waarin Karsote in den handel werd gebx-acht. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 per flacon (zakformaat) en f 1.35 per flacon (2 maal de kleine maat). (Adv. Ingez. Med.) NIEUWS UIT INDIE. 240.000 EUROPEANEN IN INDIë. Aantal buitenlanders neemt toe MEEST JAPANNEEZEN EN DUITSCHERS. BATAVLA. 1 Nov. (Aneta) Het kantoor voor de Volkstelling heeft heden de uitkoms ten gepubliceerd van de telling der Europea nen in Ned.Indië. Uit deze publicatie blijkt, dat sedert 1880, toen 60.000 Europeanen in Ned.-Indië woon den. dat aantal in 1930 tot 240.000 was ge- stegen. Juiste gegevens omtrent blijvers en trekkers zijn nog xxiet verkregen doch getaxeerd wordt dat onder de 240.000 Europeanen de helft tot de blijvers kaxi worden gerekend. De telling wees voorts uit, dat de helft van de in Ned.-Indië aanwezige Europeanen tus schen de 20 en 50 jaar oud is. Omtrent de buitenlanders, die gerekend worden tot de Europeanen, wees de telling uit. dat de grootste groep bestaat uit Japanners, waarvan er 7195 werden geteld. Hierna volgen de Duitschers met 6867 en de Engelschen met 2440 zielen. Opmerkelijk is. dat het vreemde element n sterker mate tcexxam dan het Nederlandsche deel der Europeesche bevolking, n.l. met bijna 100 pet. tegen 35 pet. De helft der getelde Europeanen gaf op, den Protestantschen godsdienst te belijdei1 Een derde deel is Roomsch-Katholiek. RECORDJAAR VOOR PEST. BATAVIA. 1 Nov. (Aneta i. Het Hoofd van den Dienst der Volksgezondheid, Dr. Offringa, heeft geconstateerd dat de jongste cijfers om trent het voorkomen van pest in Ned.-Indië aantoonen, dat 1933 een topjaar zal worden. Het aantal pestvrij gemaakte woningen liep Zoo niet, begin er dan nog heders mee. Presto voldoet aan alle eischen die aan een prima zeep poeder gesteld kunnen worden. Presto is dubbel gezeefd, doch uiterst laag in prijs. Presto voor de wasch, moeder in haar sas! Vraag Uw winkelier bijzonderheden omtrent den Presto slagzinwedstrijd «met waardevolle prijzen! (Adv. Ingez. Med.) sedert 1915, toen 230.000 woningen werden ver beterd. terug tot 50.000. Bij het huidige tempo der woningverbetering zal de Preanger nog 30 jaar xnet pest besmet zijn. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst o/ niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE VERMOEIDHEID IN DE EERSTE KLASSE. Met de klachten, geuit in het artikeltje van einde October: „Voor een belangrijk deel van de kinderen, die voor het eerst naar school gaan, betee- kenen de heele dagen een te plotselinge, te langdurige vrijheidsbeperking"„De overgang is te sterk voor die halve baby's",., zal het meerendeel der lezers het geheel eens zijn. Naar mijn bescheiden meening is er echter wel een regeling te treffen, waarvan onze begixinertjes minder nadeel ondervinden. Laten we zorgen, dat de aanvangsklasse wordt geplaatst in een lokaal, dat ligt in de onmiddellijke xxabijheid van de speelplaats (let op het woord: spéél-plaats); 't ideaal is, dat het er slechts door een paar open slaande deuren van is gescheiden. En laten we dan de lesrooster inrichten als volgt: 99;45 les, 9.45—10 ontspanxiing, .10—10.45 les, 10j451T oxxtspanning, 11—il.30 les, 11.3011.40 ontspanxTing, 11.4012 les. 22.45 les, 2.45—3 oxxtspanning, 33.30 les, 3.303.40 ontspanning, 3.404 uur les. Het leeren van de laatste 20 minuten besta dan in zingexx, vertellen, een versje leerexi (liefst eexx, waarbij wat actie of mimiek te pas komt) ,vrij (of „haast" vrij) teekenen, af exi toe wat gymnastiek of een klassikaal spelletje (dat dan als oefening op de plaats eventueel zittexxd kan worden uitgevoerd), vrij lezen,zonder eenigen twijfel weet de onderwijzeres nog Wel meer middeltjes om de kindertjes echt te doen genieten. Het aan de 20 minuten voorafgaaxxde half uur worde eveneens voor wat lichter werk aangewezen: technisch schrijven, woordjes overschrijven van 't bord en dgl., terwijl de vakken, die intellectueele inspanning vergen zooals rekenen en lezen, op de driekwartiers- lessen wordexx gesteld. Trouwens, ook de be- handeling daarvan behoeft allerminst ver- j velend te zijn, en waar opgewekte belang stelling of wilt ge: belangstellende opge wektheid, heerscht, treedt vermoeidheid niet spoedig ixi. „Maar wat een oxirust", hoor 'k .me tegen werpen, „wat een onrust brengt zoo'n samen gestelde rooster in de klas! Nauwelijks ben je goed en wel aan den gang, of je moet (als 't weer niet te slecht is) alnaar de speel plaats! En wat 'n leertijd gaat daarmee ver- lox-en!" Ja, ziet U. daar gaat het nu juist om. Naar mijn overtuiging moet allereerst het zitten, het al maar door braaf stil zitten, worden voorkomen. Zelfs als het weer slecht is, ixx het ongunstige jaargetijde, wordt toch om 9.45 de les beëindigd en doen we. alsof we wel naar naar de speelplaats kunnen. Jasjes en manteltjes worden maar vast aan gedaan; misschien gaan we er toch nog wel eventjes, heel eventjes uit. En als 't pijpe- stelen blijft regenen ('t is intusschen op vallend, hoe zelden het spelen om het weer moet overgaan) dan wandelen we een paar maar heel stil, zoo stil als muisjes, de lange gang op en neer, of (maar dat wordt een heele onderneming) gaan we eens op de bovenverdieping kijken't Is immers om de onderbreking begonnen! We wendexi de onrust aan als geneesmiddel of eigen lijk as voorbehoedmiddel: een paedagogische onrust aizoo. Of niet? „Nauwelijks is men goed en wel aan den gang" Maar is dan een les van 45 minuten voor de groentjes niet lang genoeg? Velen vinden haar eerder nóg te lang, èn ze is dit zeer zeker, wanneer niet door ondertijdsche ver andering van leervorm en van leertoon en door de peuters actief in de les betrekken voor de noodige afwisseling wordt gezorgd. Bovendien zal de leertijd, die verloren wordt geacht, positieve winst blijken. Ik spreek hier uit ondervinding. In de mooie jaren van mijn onderwijsschap was ik in de gelukkige gelegenheid, de gunstige uit- komsten van precies dezelfde roosterindeeling als ik hierboven heb aangegeven, te kunnen constateeren. Er was, heel den schooltijd lang. geen moment van inzinking, de fleur bleef erin tot het laatst, ook bij de leer kracht. Waarbij niet over het hoofd moet wordexx gezien, dat gedurende eiken ontspanxxingstljd het lokaal werd gelucht, in overeenstem ming met de opvatting, dat de sufheid, waar aan vele studeerenden, oudere en jongere, vaak lijden of meenexx te lijden, voor eexx goed deel moet wordexx gesteld op rekening der onzuiverheid vaxx de atmosfeer, waarixx ze tenslotte ademen, om van andere invloe den niet te spreken. M. B. HOOGEVEEN. DE EERSTE KLASSE DER LAGERE SCHOOL. Het artikel onder dit opschrift ixx Haai*- lem's Dagblad zal wel door velen met be langstelling gelezexx zijn. Dat kan niet an ders; de zaak, waar het om gaat, is er be- langx-ijk genoeg voor. Onze kleinen krijgen eexx „stootje", wanxxeer zij het schoolleven een paai' weken hebben meegemaakt. En al is dat xxiet meer zoo algemeen exx zoo ern stig als vroeger, de gevallen zijn nog talrijk. Men spreekt van vermoeidheid. Zou het dat werkelijk zijn? Lichamelijke verixxoeidheid? Wie acht slaat op de bedrijvigheid van het gezonde kind thuis, den heelen. langen dag, wat moeder dikwijls de verzuchting ont lokt: „hoe houdt het kind dat toch uit!" en dan daaxmaast stelt het kalme, x-ustige schoolleven, die moet wel tot het besluit komen, dat vaxx lichamelijke vermoeidheid geen sprake kan zijn. Dan vexTnoeidh-eid ten gevolge van te groote geestelijke inspanning? Een onderwijzeres, een uitstekende leer kracht, gaf rekenles; hoofdrekenen noemt men dat. Zij gaf vraagstukjes op, nxaakte de les aantrekkelijk; zij sprak van kippen, van knikkers, enz.- Of daarmee 'misschien' de ttah- dacht van het eigenlijke probleem w'ei'd af geleid, willen we in het midden laten; zij had het zoo geleexrl. „Wim zag op de schutting zitten één, twee negen -mussclxen. Even later zaten er nog maar vijf. Hoeveel waren er weggevlogen." Daar kwam al een vinger, „Karei weet het al; dat is vlug! Nu Karei hoeveel? „Juffrouw, ik vei-veel me zoo!" 't Was voor de onderwijzeres ais een slag ixx lxet gezicht. Zij dacht, dat ze de kleinexx er zoo goed „bij" had! Zoo hebben wij, onder-wijzers, óns hon derdmaal vergist. Wij leerden, dat belang stelling de allereerste voorwaax'de is voor lxét slagen vaxx ons onderwijs. Hoe die belang stelling te wekkexx? Door de leerlingen er vaxx te doordringen, dat ook wij heel veel in teresse voor de leerstof' voelen. Dat dit in de meeste gevallen veinzen moet zijn, doet er niet toe. Als maar belangstelling gewekt werd, dan had men heb beste bereikt. Maar ook dat is een vergissing. Echte belangstel ling wordt niet van buiten af gewekt. Die koxnt, zooals Kenchusteixxer zegt, van bin- nen uit. Voor ons rekeixónderwijs mag men die niet, verwachtexx. Wat kan het dexx klei nen baas schelen, dat 94.=5? Dat betreft iets abstracts; dat is niets voor hem; hij houdt zich alleen met x-eëele zaken bezig. Vogels, hij ziet ze zitten, wegvliegen; dat vindt hij wel voldoende. Indien hij het som metje uitrekent, doet hij dat onder dwang, of omdat hij weet, dat de juffrouw dat prettig vindt. En laten we vooral xxiet baixg zijn, dat hij zich moe zal werken. Lang voor het daartoe komt, heeft hij het al opgege- vexx. Daar zag hij een nxusch voorbij vlie gen; zou het lang duren voor er weer een komt? Zou hij dien grooten spijker nog heb ben? Hij strijdt tegexx verveling, onbewust. Dat vermoeit. Hij zinkt weg, geestelijk en lichamelijk. Tot de stem van de juffrouw nem doet opschrikken. Ik ixeem nu xxxaar aan, dat het een heel ordelijke klas is; an ders blijft het niet bij vervelen; dah volgt wat anders. Er hapert iets. Wij beoordeelen het kind verkeerd. Wij zien er in een mensch zooals wij, volwassenen zijxx. Wij denken, dat het evenals wij kennis zal verwerven door ooren exx oogen in dienst te stellen. Toch leert de kleixxe ons wel axxders. Indiexx hij vrij is, werkt hij voortdurexxd aan eigen ontwikke ling, zegt men. Maar zie daxx,.hoe hij dat doet, merk op, dat hij daarbij altijd de hand jes gebruikt; altijd bezige haxxden. De weg naar de hersenen gaat blijkbaar niet in de eerste plaats door ooren exx oogen, maar door de vingers. Geef dus het kind bij het onderwijs wat te doen met de handen. Er kan zooveel geleerd worden door doexx en nog veel meer met doen. Dan behoeft geen belangstelling gewekt te worden; die is er, de echte, van het kixxd uit. De drang xxaar doen is zijxx natuur eigen. Dan is er geen sprake van vex*veling, en dus ook niet van de oxxbewuste. maar niettemin vermoeiende bestrijding er van. Ik mag hierover op deze plaats xxiet verder uitweiden. Een raadgeving ten slotte: vraagt schrifte lijk de gratis brochure van de Vereeniging voor Handenarbeid Julianastraat 14. secre tariaat handenarbeid) of vx-aag aan het hoofd van de school in een oudex-vergade- ring het onderwerp: „Handenarbeid bij het onderwijs" aaxx de orde te stellen. B,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6