LETTEREN EN KUNST FILMNIEUWS. Nieuwe Uitgaven. SLAPEN ZE .n DONDERDAG 2 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 9 GRETA GARBO IN „ZOOALS GE MIJ BEGEERT". Het Rembrandt-theater zal Vrijdag de nieuwe film van Greita Garbi „Zooals ge mij begeert" vertoonen. Naar het tooneelstuk van Pirandello heeft de regisseur Fitzmaurice zijn filmwerk „As you desire me" gecomponeerd. Het is een film geworden van het genre, waarin de too- neelvorm overheerscht en de echte film-mo menten het tooneelspel eigenlijk meer on derbreken dan aanvullen. Als verfilmd too- neel is deze proeve ongetwijfeld geslaagd, al blijft het jammer, dat men terwille van de ongelukkige verplichting tot een „happy end" het slot aldus heeft gewijzigd, dat de strekking en het karakter van het stuk vol komen teloor gaan. „Zooals ge mij begeert" legt, gelijk alles wat Pirandello geschreven heeft, den nadruk op de vaagheid van de grens tusschen schijn en wérkelijkheid. Wat is de waarheid? We weten het zelf niet, want onze verbeelding kleurt de feiten en gebeurtenissen overeen komstig onze stemming. Te bewijzen, inder daad stellig en zeker te bewijzen valt er in deze onzekere wereld zoo goed als niets en wanneer men zich dit bewust gaat worden, breekt er een kwade tijd aan voor nauwge zette naturen, die willen weten, waaraan ze toe zijn. De ongelukkige graaf, wiens vrouw tijdens den oorlog spoorloos verdwenen is en die haar nu na tien jaar terug krijgt, weet niet waar aan hij toe .is. Want de teruggekeerde gravin maakt het hem niet gemakkelijk. Ze herin nert zich eigenlijk niets meer van vroeger en het personeel herkent haar ook nauwe lijks. Als de vriend des huizes, die vroeger haar heeft geschilderd, haar voor dit portret voert, lijkt liet haar onmogelijk, dat zij met dit pure en poëtische wezen ook maar eenige verwantschap zou hebben. En in een kritiek oogenblik verklapt zij haar echtgenoot, dat de reisherinneringen, waarover hij zoo ver rukt was, door haar ontleend zijn aan een gevonden dagboek. Ook de jonge gravin weet niet, waaraan ze toe is. Als een deerne levend in een om geving, waarvan ze walgt, wordt ze met zulk een. indrukwekkende stelligheiddoor den schilder als de verloren geraakte gravin her kend, dat ze haar minnaar, den schrijver Salter trotseert en met den schilder mee gaat. Op het kasteel blijft de twijfel haar intusschen vervolgèn. Maar ze dwingt zich om haar rol goed te spelen voor den graaf, van wien ze gaat houden. Allengs neemt ze het beeld van het portret zoo volmaakt in zich op, dat ze zich oprecht als deze „Maria" gaat voelen. Dan komt de onthulling, dat men haar slechts hierheen heeft gevoerd omdat men iemand" noodig had, wier aanwe zigheid het verlies van de bezittingen der doodgewaande gravin voor den graaf kon voorkomen. Want over enkele dagen zal de aanspraak op dit eigendom verjaard zijn. Is dit waar; is dit niet waar? Houdt de graaf heusch'van haar of speelt hij van zijn kant ook maar een rol? Neteliger nog wordt haar positie, als Salter, die het uiterste in het werk stelt om zijn maitresse terug te krijgen, de .echte" gravin in een sanatorium heeft ontdekt en deze on der geleide van den arts in het kasteel brengt. Maar is dit de echte gravin? Eerst is ieder overtuigd, dat ze het ls; maar spoe dig komt men tot het vermoeden, dat het ook de dochter van den tuinman kan zijn, die op den noodlottigen dag tevens verdwe nen is. In het tooneelstuk is twijfel het eind; in de film overwint de wederzijdsehe liefde tusschen het meisje en den graaf de onze kerheid. Wat doet het er toe, of ze werkelijk de echtgenoote van vroeger is of niet; ze houden nu van elkaar en dit is het voor naamste. Deze geschiedenis, meer gedachten-spel dan dramatische handeling, is in een sober sce nario verwerkt tot een boeiende vertooning. De dialoog neemt een voorname plaats in en munt ook uit door een weloverwogen kern achtigheid. Maar de aantrekkelijkheid van het vertoonde is voornamelijk gelegen in twee markante verschijningen, die zich door hun karakteristieke persoonlijkheid geheel voegen naar de meer om wezen dan op han deling geconcentreerde sfeer. Erich von Stroheim is als de schrijver Sal ter een figuur als een beeldhouwwerk van Rodin. Ruw, kantig en krachtig; huivering wekkend om de doordringende dierlijkheid. Meer stier dan mensch, zooals hij daar, ge laden met oerdriften, zijn ontsnapte geliefde tracht te biologeeren met electrlseerende oogen. En toch, een gedisciplineerd en ge dresseerd dier, zooals hij met hoonende cor rectheid de gasten van de dronken deerne de deur uit drijft. En wederom Greta Garbo. Na Susan Lenox een nieuwe rol, maar dezelfde verschijning. Ook biologeerend, maar door het ondoor grondelijk raadsel der vrouw. Merkwaardig om haar dronken deerne met- die van Mar iene te vergelijken. Hier vooral openbaart zich nogmaals het principieel verschil tus schen deze beide onvergelijkbare vrouwen typen. Reeds terstond bij de opkomst in het zwarte gewaad met de lichtende pruik be merkt men, dat deze vrouw uit een andere sfeer komt dan de door Mariene getypeerde deernen. Bij Garbo blijft zelfs in de barste dronkemansscènes iets van de maangodin met haar romantisch weekelijke mystiek. Zij kan niet cru en rauw zijn gelijk Mariene, ook al beproeft zij het. Sterker dan in het eerste deel spreekt der halve in het tweede haar droefgeestig mas ker, dat voor een Pirandello-figuur stellig de eigenaardige gaven meebrengt. H. G. CANNEGIETER. HET TOONEEL DE WEDSTRIJD VAN JACOB VAN LENNEP. De deelnemende Vereenigingen. Op Dinsdag 7 November begint de tooneel- wedstrijd, dien Jacob van Lennep ter viering van haar 25 jarig bestaan beeft uitgeschreven en het lijkt mij voor de vele leden van Van Lennep wel van belang om iets te weten van de vereenigingen. welke ziï op verschillende avonden zullen zien optreden. De vereeniging Varia uit IJmuiden, die met Peggy m'n Kind de serie opent, is te Haarlem, ook bij Van Lennep genoeg bekend. Sinds 1923, toen deze club ook reeds aan den wedstrijd in dezen zelfden kring.deelnam met Sonna van Fabricius en met dat stuk den 2den prijs be haalde bestaan er hechte vriendsc-hansbanden tusschen deze twee vereenigingen. Van Len nep heeft eenige malen voor de leden van Varia, gespeeld en de IJmuidenaren waren hier o.a. met De Weg naar de Hel te gast. Ook in den wedstrijd van 192S behoorde Varia tot de mededingsters en keerde zij be halve met 4 bijzondere prijzen nog met den derden vereenigingsprijs naar IJmuiden terug. Varia is opgericht in November 1902 en be staat dus nu 31 jaar. De vereeniging beschikt over een niet groote maar vaste kern van spelers, waarvan de dames ListDaalder, RozaPeek en BoereeKaf rem an en de hoe ren Holtslag, Bais. Boeree en Roza wel de voornaamste krachten zijn. Reeds meer dan 15 jaar spelen deze dames en heeren in hetzelfde milieu en het is dus niet te verwonderen, dat zij een stevig ensemble vormen. Daarbij heeft Varia het voordeel, dat zij met dezen betrek kelijk kleinen kring van spelers zoowat alle „emplooien" kan bezetten en ik heb van deze club dan ook opvoeringen gezien, die de ver gelijking met voorstellingen van gerenommee: de liefhebberij-tooneelvereenigingen uit groote steden met glans konden doorstaan. Zoo her inner ik mij van Varia zeer goede vertoonin gen van Martin's De Vrijbuiter, Boete van mevrouw ChepelleRoofool, Scheffer's Ha nengevecht, Roelvink's Lentewolken, Van Riemsdijk's Tzingani. De Hofslac.hter, Fabri cius' De Koekoek en mijn Fatsoen. Het is be grijpelijk. dat het bestuur van Van Lennep Varia ook dit jaar heeft uitgenoodigd tot deel neming aar. den wedstrijd en het lijkt mij wel zeker, dat bij de leden voor den avond van I November groote belangstelling zal zijn. Dat ook de zeer bekende Leidsche Konink lijke Vereeniging Litteris Sacrum tot de deel nemende clubs behoort, zal door de leden van ■Van Lennep wel met vreugde zijn vernomen. Want ook Litteris Sacrum dat reeds bijna jaar bestaat en dus een der oudste „kamers' is in ons land heeft hier een uitstekenden naam. Ik zag deze tooneelclub voor' het eerst op een wedstrijd van Cremer in 1912, toen zij met Van Eeden's IJsbrand den eersten prijs behaalde. Niet minder groot was het succes van de Leidenaars in den laatsten wedstrijd van Cre mer in 1932, waaruit zij met Ibsen's Nora we derom als eerste te voorschijn traden. En nog versch in het geheugen ligt bij velen de voor treffelijke opvoering van Molnar's Nacht repetitie van Litteris Sacrum in onzen Stads schouwburg in het vorige seizoen, een voor stelling, die als geheel ver boven gewoon di lettantisme uitging. In Leiden heeft de vereeniging Litteris Sacrum zulk een goeden naam. dat zij van elk nieuw stuk steeds 3 opvoeringen in een vollen schouwburg kan geven. Dat de leden van deze steeds ernstig werkende tooneelclub het zich onder de leiding van den heer Ha- geman allerminst gemakkelijk maken, blijkt wel uit het repertoire. Ik vond er behalve IJsbrand, Nora en Nachtrepetitie o.a. Ib sen's Spoken. Emants' Domheidsmacht, Can dida, Pygmalion en Oorlogsmannen van Shaw, De Veroveraar van mevrouw Simons- Mees, Ouid-Heidélberg van Meyer-Forster en Wederzij dsch Huwelijksbedrog van Lan gen - dijk op, stukken, die men slechts zelden op het repertoire van een dilettanten-tooneel- vereeniging zal aantreffen. En ook de keuze voor dezen wedstrijd van Jonkvrouwe de la Seiglière waarin de titelrol waarschijnlijk wel gespeeld zal worden door de ook hier zeer gaarne geziene mevrouw Hageman is een bewijs, dat de Leidsche vereeniging heel wat aandurft. De avond van 16 Januari zal dan ook zeker door de leden van Van Len nep met spanning worden tegemoet gezien. Greta Garbo als Maria en Melvyn Douglas als Bruno in Zooals gij mij begeert. Het „Zuid-Limburgsch Tooneel", dat op 23 November De Molen van Sanssouci. een „historisch" blijspel van Otto Harting zal spelen, is voor ons, Haarlemmers, nog nieuw, maar in Limburg is deze tooneelvereeniging des te bekender. Het Zuiid-Limburgsch Too neel bestaat pas 10 jaar, maar het gaf in de jaren reeds meer dan 250 voorstellingen. Twee honderd vijftig opvoeringen binnen 10 jaar, welke dilettantentooneelvereeniging in Holland doet het den Limburgers na? En in die 10 jaar speelde het 58 verschillende stuk ken, waaronder De Vrek van Molière, De Dochter van Roeland van Henri de Bomier, Jesso-nda van Felix Rutten, Don Quichotte van Langendijk en Adam in Ballingschap van Vondel. De Vrek gaf Het Zuid-Lim burgsch Tooneel niet minder dan 30 keer en het blijspel De Gebroeders Kalkoen van on zen stadgenoot Nielen mocht het zélfs tot 39 opvoeringen door deze club brengen. Een top-prestatie zeker voor liefhebbers. Het repertoire van deze Limburgers is wel zeer afwisselend, want naast Vondel brach ten zij ook stukken van J. Grosfeld. J. J. Rentmeester en 't Sas. En dan zien wij op hun repertoire ook vele stukken van den Limburger Huib Ubaghs en dan Vlaming Jac. Ballings, van welken laatsten auteur zij o.a. „Het Lammeke" speelden, het blijspel, dat in dit seizoen door Het Rotterdamsch-Hofstad Tooneel onder den titel 45 -{- 23 0 voor het voetlicht is gébracht. Het Zuid-Limburgsche Tooneel, dat zijn leden uit verschillende plaatsen van Lim burg zooals Valkenburg, Heerlen. Geulen, Houthem en Hoensbroek betrekt, heeft vooral naam gemaakt, sinds het ook gere geld na 1927 het bekende openlucht theater te Valkenburg bespeelt. Het is daar om een goede gedachte van Van Lennep ge weest om deze Zuid Limburgers voor baar wedstrijd uit te noodigen. Zij zullen hier hartelijk welkom zijn en bij de leden van Van Lennep zeker voor hun werk groote in teresse vinden. Vlaanderen wordt dit jaar op den wed strijd vertegenwoordigd door den Koninklij ken Tooneelkring De Gulden Palm van Leuven, een vereeniging, die wij hier ook voor het eerst zullen zien optreden en wel op 13 Maart in het blijspel De Galante Kavalier van Court Kraatz en Max Heel. Deze kring werd opgericht in 1893 en be staat dus nu 35 jaar. De Vlaamsche tooneeimaat-schappijen spelen voornamelijk werken van eigen bo dem en geven daarmee een voorbeeld ter navolging aan vele Nederlandsche dilettan ten-vereen igingen, die hun heil tegenwoor dig nog alleen maar uit Amerika verwach ten. Heb is eigenlijk wel jammer, dat de Leuvenaars, nu zij naar Holland trekken, juist met een buitenlandsch stuk meenen te moeten komen, waar zij zulke echt Vlaamsche blijspelen zooals Mijnheer Pirroen van Felix Timmermans en De Won derdokter van J. Jansen op hun repertoire hebben gehad. Hoe gaarne zouden wij de Vlamingen juist eens in een zoo'n echt sap pig, Vlaamsch stuk hebben gezien. Dat ook deze Tooneelkring heel wat aan durft, bewijst hun repertoire, waarop wij o.a. De Vertraagde Film en zelfs Ik dien van Teirlinck, De zonderlinge Gast van A. van der Velde en Het Klooster van Verhaeren aantreffen. De Gulden Palm staat sinds 1919 ónder de artistieke leiding van den heer De Heyder, leeraar aan de tooneelschool te Vilvoorden en werd in het „Provinciaal Tournooi" van Brabant in de eère-afdeeling gerangschikt. Dat ook Vlamingen aan dezen wedstrijd deelnemen, zal zeker velen genoegen doen. vooral in den kring van de vereeniging Ja cob van Lennep, die zelf zoo dikwijls in Vlaanderen successen mocht boeken en den band met de Zuidelijke broeders steeds zelfs van voor den oorlog af heeft onder houden. Zoo mogen wij dus ook dit jaar weer een belangrijken tooneelwedstrijd in onze stad tegemoet zien. Van harte wensch ik Van Lennep succes toe met dit „Tournooi" en den leden vier mooie tooneelavonden. J. B. SCHUIL. FIENTJE DE LA MAR GEHULDIGD. SPREKERS, BLOEMEN, TELEGRAMMEN. In het Centraal-Theater te Amsterdam is Dinsdagavond Fientje de la Mar gehuldigd bij haar jubileum van 12 1/2 jaar aan het tooneel verbonden te zijn. Na de voorstelling van „Marie Louise", door het Nieuwe Tooneel, welk stuk speciaal voor de jubileerende actrice geschreven is door mevrouw Ranücci Beekman, en waarin Fientje de la Mar subliem spel gaf, is zij nog eens op het tooneel gekomen aan den arm van haar 87-jarige grootmoeder mevrouw De la Mar Kley. Het eerst heeft gesproken de wethouder voor de Kunstzaken de heer Walrave Boissevain, die namens het gemeentebestuur geluk- wenschte met wat hij noemde het 12 1/2-jarig huwelijk van mevrouw De la Mar met de kunst. Zij is de trots en glorie van Amsterdam. De wethouder bood een bouquet bloemen aan. De heer D. Sluizer, directeur van het Cen traal Theater herinnerde er aan, hoe in dit theater de vader van de jubilaresse, wijlen Nap de la Mar zijn triomfen vierde. De praeses van de studentenvereniging U.S.A. heeft een krans aangeboden, Clinge Doorenbos droeg een versje voor, de heer Flor de la Roche van Het Nieuwe Tooneel vergeleek Fientje de la Mar met Joséphine de Beau- harnais. De heer Max Tak schonk veel bloemen na mens het Tuschinski-concern, de penning meester van het comité, de heer Dellen bood een enveloppe met inhoud aan en een album, de heer Joh. Kaart sprak namens Het Nieuwe Tooneel. Er waren tal van telegrammen, o.a. van wethouder Boekman. Bob Schol te van de A.V.R.O, Buziau, Louis Davids en collega's tooneelspelers en -speelsters. Tot dank hield de gevierde tooneelspeelster een origineele toespraak, waarin zij zeide het' vroeger niet gedacht te hebben, doch nu wer kelijk ontroerd te zijn. Zij herinnerde in het vervolg van haar toespraak aan haar vader en sprak de hoop uit, dat men hem niet ver geten zou. Alle hens aan dek! Door het Publicatie-Bureau van het Ver bond voor Nationaal Herstel te 's-Gravenha- ge is uitgegeven een vlugschrift getiteld Alle Hens aan Dek, naar nationale eenheid en den komenden staat, waarin de richtlijnen van dat Verbond zijn neergelegd. MUZIEK. 0RCEL- EN VOCAAL CONCERT. Wanneer een of andere omroepvereeniging een concert organiseert, waarop men dat ten gehoore krijgt wat al ettelijke malen door de microfoon is uitgezonden, dan zijn alle be schikbare plaatsen al van ie voren besproken; dan is de zaal gevuld met leden der betreffende vereeniging, die natuurlijk allen een radio toestel bezitten en dus weinig nieuws te hoo- ren krijgen. Maar dan komt men ook om te getuigen; dan is er een politiek of anti-poli tiek tintje; dan is er een spreker die fulmi neert tegen den minister (donderend ap plaus!) of tegen de Kamer donderend applaus!) of tegen de concurreerende omroep vereeniging, de P.Q.R.S. (nog donderender applaus!) of tegen wat anders 't doet er niét toe wat, maar in elk geval iets dat de gemoederen bezig houdt en de geestdrift laait op". Maar als er een concert aangekondigd wordt, waarop men voor het eerst kennis zal kunnen maken met een nieuw werk van een landgenoot en met een vermaard vocaal ensemble: waar men dus om zuiver muzikale beweegredenen heen zou gaan. dan gapen elf honderd van de dertienhonderd plaatsen in volstrekte leegte. Zóó was 't Woensdagavond in onze Gemeen telijke Concertzaal. Het handjevol aanwezigen ongeveer tweehonderd zou in de tuinzaal een gezelliger aanblik hebben geleverd. Maai de medewerking van het orgel was noodig en verhuizing zou dus niet mogelijk geweest zijn, al had men die gewild. Het eerste deel van den avond was uitslui tend aan orgelvoordrachten gewijd. De „Va riaties" en de „Fantasie" van Sweelinck, de „Fantasie en Fuga" van Bach: het zijn wer ken, die we ook vroeger door den organist George Robert hebben hooren vertolken, zoo dat ik volstaan kan met de mededeeling, dat Robert goed op dreef was. met de vereischte correctheid speelde, de „Variaties" door een groote verscheidenheid verlevendigde, en de grootschheid van Bach's „Fantasie" deed ge voelen. De eigenlijke noviteit kwam na de pauze. Het was de allereerste uitvoering van „Jezus en de Ziel", voor sopraansolo, vrouwenkoor en orgel gecomponeerd door B. v. d. Sigten- horst Meyer. De tekst van dit werk is ontleend aan 'het in drie deelen vervatte gelijknamige werk van Jan Luiken (16491712).,den bekenden dich ter en etser, en bevat het in 13 zangen ver deelde eerste deel. De componist heeft zich waarschijnlijk „Le Miroir de Jésus" van André Caplet tot voorbeeld gesteld, hetgeen te begrij pelijker wordt als men in aanmerking neemt dat het werk van Luiken tot ondertitel draagt „Een geestelijke spiegel voor 't gemoet". We hebben hier dus een interessant geval van dubbele terugkaatsing, of misschien wel drie voudige als in een kaleidoscoop en het is mis schien daaraan te danken dat de muziek van tijd tot tijd een kaleidoscopischen indruk wekt. Dat wil zeggen: men draait en draait en ziet lang niets dan onregelmatige stukjes gekleurd glas, tot ze plotseling door elkaar vallen en een mooie regelmatige figuur vormen. Zulke regelmatige figuren kwamen in v. d. S. M.'s muziek van tijd tot tijd voor; ze deden ons herademen na de menigte leegten of gezoeht- leelijke samenklanken, en we betreurden het dat de componist, misschien uit vrees voor den schijn van het alledaagsche, zijn mooie combinaties telkens zoo gauw losliet. Evenals Caplet, laat v. d. S. Meyer titel en ondertitel door het Vrouwenkoor zingen. De sopraan zingt de strofen met orgelbegeleiding; het vrouwenkoor a capella de „Goddelijke Antwoorden". Aan de eerste strofe gaat een fugatisch orgel preludium vooraf, bij het hoo ren waarvan ik me de vraag stelde, waarom de componist nu juist aan die soort parallel gangen die door de theorie op grond van er varen verworpen worden, de voorkeur gege ven heeft. Is het om interessant te doen? De kleine episodes voor vrouwenkoor troffen voor mijn gevoel de stemming het best. De klank van het door Otto Gastra van Loon ge leide Kralingsche Vrouwenkoor was voortref felijk. Niet minder voortreffelijk was de zang van de sopraan Nanda Gerretsen, een hier tot dus ver onbekende jonge kunstenares, die men binnenkort op een concert van „Die Spaerne- sanghers" als liederzangeres zal kunnen hooren. Ik stel me daarvan veel voor na het gehoorde van Woensdagavond. De eentonig heid der compositie maakte het haar niet ge makkelijk om den indruk van langdradigheid te vermijden de klank was en bleef prach tig. De orgelpartij wisselde tusschen primitie ve simpelheid en onontwarbare chromatische rommelboel. Ik heb een aantal aanteekenin- gen daarover in mijn tekstboek gemaakt, maar acht het ondienstig, die te refereeren. Totaalindruk: goede momenten, maar vee! leelijks, leegs en Janggerekst. Doch dit wist men niet vooruit en daar om had de belangstelling veel grooter moe ten zijn. Men hale zijn schade tegenover Nanda Gerretsen den 22sten November in K. DE JONG. Regelmatig gaat hun adem, kracht] tig en rustig klopt pols en hart.' Ze slapen thans zoo goed als nooit" te voren, want hun proefneming met Koffie Hag is geslaagd. Koffie Hag is echte zuivere koffie van beste kwaliteit. Alleen de coffeïne is eruit verwijderd en dat is van groot belang voor iedereen,1 die te klagen heeft over onrus- tigen slaap en andere nerveuse storingen. Koffie Hag spaart hart en zenuwen] een voordeel, dat met een prijs' van 74 cent per pakje niette duur betaald Fs. Wie door zuinigheid de gezondheid niet wil bedriegen, geeft dus de voorkeur aan Koffi© Hag, blijft van deze veredeld© geurige koffie genieten en waar deert een gezonde, verkwikkende nachtrust. WIE HART EN ZENUWEN SPAART.1 GEZONDHEID VERGAART! DAAROM: KOFFIE HAG (Adv. Ingez. Med.) MET DE AUTO IN EEN KUIL GEREDEN Woensdagavond kwart over elf reed een auto, bestuurd door den 33-jarigen A. uit Bloemendaal. op de Zijlvest vlak achter een tram. Bij ae Raaksbrug zag de bestuurder niet bijtijds een groote uitgraving in den weg. hoewel die met rood licht op de ver eischte wijze zichtbaar was gemaakt, de auto stortte in den kuil, met het gevolg, dat de vier banden en het geheele onderstel defect raakten. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. KABELLOOD VOOR BORRELS. Hier ter stede zijn Woensdag drie per sonen aangehouden van wie twee zich had den schuldig gemaakt aan diefstal van ka- bellood ten nadeele van den telefoondienst. Zii hadden dit aan den derden arrestant ver kocht vooreen paar borrels. De heler heeft bekend: de beide anderen niet. Ze zijn allen in arrest gesteld. JUBILEUM G. FLAMELING. De magazijnmeester van de Kon. Handel Mij. v.h. Boeke en Huidekoper N.V., de heer G. Flameling is op 1 dezer gedurende 25 jaren aan die firma verbonden geweest. Een deel van deze loopbaan heeft hij aan het magazijn te Groningen doorgebracht, de laatste jaren is hij aan de zaak in Haarlem werkzaam. Hij heeft zich in dien tijd onder scheiden door zijn toewijding en zijn accura tesse. Directie en personeel hebben hem heden gehuldigd door het aanbieden van passende geschenken en bloemen, in tegen woordigheid van zijn familieleden. RECLAME-WINKELWEEK BO-BAR-KEI. Ter gelegenheid van de a.s. Reclame-winkel week van de Buurtvereeniging Bo-Bar-Kei, zullen niet alleen de vlaggen worden uitge stoken, maar nog een extra wimpel-versiering van ongeveer 1000 M. over de straten worden aangebracht, wat aan de straten zeker een feestelijk aanzien zal geven. De burgemeester heeft toestemming ver leend, eiken dag van 46 en van 310 uur concerten uit te zenden. De officieele opening zal plaats hebben op Vrijdag 3 November des middags te 4 uur, door middel van drie luidsprekers. De voorzitter der vereeniging, de heer Jac. van Maris, zal tot zijn leden en het publiek dan het woord richten en bijzonderheden om trent de te houden winkelweek mededeelen zai. Onmiddellijk daarna begint het eerste concert. PREDIKBEURTEN. ZEVENDE DAGS EAPTISTE GEMEENTE Lo kaal Parklaan 21. Elke Sabbat (Vrijdasr) avond S.30 uur: Bijbel bespreking. Elke Sabbat (Zaterdag) morgen 10 uur: Evan gelieprediking. Allen welkom GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Hersmerq, Pijlslaan 107, tasch m. boeken. De Jager, Minahassastraat 8. ceintuur, v. d. Kuur, Burgwal 32, idem. Grit. Wilgenstraat 46, duim stok. Klashorst. Steenbokstraat 18, dames handschoen. Prins, Sehagchelstraat 5. ketting. Keeman, Ged. Oudegracht 61, R.K. kerkboek. Garage Twijnderslaan 1. parapluïe. Wijk huizen, L. Lakenstraat 14a. idem. Bur. v. Politie, Smedestraat 9. pijl van taxi. Perry, Jan Ha ringstraat 49. sleutel aan ketting. Van 't Vlie, Gen. Joubertstraat 48, Lipssleutel. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND. De Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden houdt in het gebouw van den Protestanten bond een 4-tal lezingen, waarvan de eerste zal plaats hebben op 15 November a.s. door dr. W. Banning met het onderwerp: „Wat dunkt u van den Mensch". 15 December: Mr. G J Salm. onderwerp: „Wat is de Zon" (lichtbeel den). 26 Januari 1934: Ds. G. Westmijse. onder werp; „Moderne sprookjes van Manfred Ky- ber". 23 Februari: Dr. J. C. A. Fetter, onder werp: De religieuse achtergrond van het Na tionaal Socialisme". SCHEEPVAARTBERICHTEN SYNAGOGEDIENSTEN DER NED. ISR. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddïenst bij den In gang van den Sabbath -te 4.15 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.13 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middag- en Avonddiensten te 7.45 uur. Thalmoea Thora: Sabbath te 12 uur. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. Dp Diensten op de Werkdagen, alsmede Thalmoeri Thora worden verricht in het Ge- meentegebouw, L. Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Sy nagoge, Lange Begijnestraat 11. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochgoil, Vancouver n. Rotterdam 23 v San Fancisco. Nebraska, Rotterdam n. Vancouver 30 van San Francisco. Lochkatrine, Rotterdam n. Vancouver 31 (12.28 v.m.) 1100 Mijl Z.W. van Vaientia. Drechtdijk, Vancouver n. Rotterdam 30 v. Tacoma. Bilderdïjk. Rotterdam n. Philadelphia 30 (3.20 n.m.) 200 mijl Z.W. van Vaientia. Damsterdijk, Rotterdam n. Vancouver 31 v. Cristobal. Dinteldijk, Vancouver naar Rotterdam 30 v. Cristobal. HALCYON LIJN. Flensburg 26 Oct. van Wabana naar Emden Maasburg l van Rotterdam naar Pto Fer- rajo. Stad Haarlem 26 van Pto Ferrajo naar Ai mer ia. IIOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Ouderkerk (thuisr.) 30 van Manilla.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9