OTTGERING Over De Glip, Tirns en Lutjegast De nationale begrafenis van Paul Painlevé. MAANDAG 6 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 9 BINNENLAND De K. N. A. C. op weg van Schiphol naar Apeldoorn. 's Nachts met bevroren ruiten in den mist. Zoodra u meent dat u behoorlijk kunt kaart lezen moet u eens trachten van Leek naar Zo merdijk te komen doch door eerst Noorder- meer aan te doén. Als u dan bemerkt dat u in plaats van te Verlaat in Wognum of Wadway terecht komt, dan zult u de kaart de schuld geven, daar u zelf immers onfeilbaar bent en de kaart toch niet kan tegenspreken. Zoo deed ik ook toen ik Zaterdagnacht met den heer P. Bon Czn.. medereed als kaartlezer, om den weg te vinden, die de KN.A.C. als herfsttocht voor haar leden had uitgezocht. Honderd vijf en twintig deelnemers had den zich Zaterdagavond op Schiphol verza meld. waarvan er elke halve minuut een ver trok, om twaalf uur later in Apeldoorn aan te komen. Dat lijkt niet erg moeilijk, en dat zou bet ook niet wezen, als men niet ver plicht was om een bepaalde route te volgen, en zoo komen we weer op ons uitgangs punt: wat doet gij als ge van Suameer naar Luttegast moet? U zou den ^echten weg ne men. Natuurlijk. Maar als een K.N.A.C.-lid dat doet in het onderhavige geval, loopt hij kans in Eibertsburen een controlepost mis te rijden, wat hem een bende strafpunten kost, dat de kans op een prijs sterk vermindert. Daarom is het zaak geen weggetje te missen. De ellende begon al toen wij in Vogelen zang hoorden, dat wij in De Glip langs een controlepost waren geglipt, zonder het te weten, en om te voorkomen dat de eerste stempel op de kaart ontbrak, moesten we weer op onzen weg terugkeeren, waarbij u niet moet vergeten, dat we niet van den ver keerden kant mochten binnenkomen, zoodat er ettelijke kilometers verloren gingen. In Spaarndam hadden wij echter onzen tijd weer ingehaald, nadat we eerst nog in Vo gelenzang. Zandvoort, Bloemendaal en Sant- poert waren geweest, want een Knac-tocht is een kronkeltocht, en de rechte lijn tusschen Schiphol en Apeldoorn loopt over den afsluit dijk De mist was reeds dik toen men uit Schip hol vertrok, en wij waren trotsch op onze mooie mistlamp die vooraan op den bum per zat en een groot gemak bleek te zijn, tot... de tweede controlepost aan het Noordzee kanaal. Want daar lag-ie in scherven, door dat onze voorman plotseling stopte en wij wegens de gladheid doorsulden zoodat bumper en lamp „in diggelen lagen" zooals een belangstellend toeschouwer met kenners blik opmerkte. Het resteerende deel van de route (nog ongeveer zeshonderd kilometer) reden we toen maar zonder bumper en mist lamp, en of het nu daaraan te wijten was. of niet, zal een eeuwig geheim blijven, maar in Zomerdijk zijn we niet gekomen, en het tnóest toch, want dat stond'in de route. Er was gelukkig geen controle, maar het kostte tijd en tijdverlies is slecht voor het gemid delde. Het probleem van den avond was in ieder geval de boer, die hardnekkig beweerde, dat we in Zomerdijk waren, maar dat je, (als je er ten minste komme wou) nog een stief kwartiertje moest doorrijden, want het was nog een heel eind. Ten slotte zaten we plotseling met nog vier anderen in een weiland en de één dacht van den ander dat-ie 't wel wist, en zoo re den we achter elkander aan tot op een ge geven oogenblik iedereen het beter wist en elk zijns weegs ging. Een van hen troffen wij later in een sloot, een ander leunde er gens tegen een boom. en had een stuk spat bord in den strijd gelaten. Ernstige onge lukken zijn er echter niet gebeurd, wat zeer te verwonderen valt, want het was mistig, de wegen waren vaak zeer slecht, slipperig en nauw, en daarbij komt als ernstigste hinder, dat het tegen den morgen begon te ij zelen. De voorruit was in een ommezien dichtgevroren, de wegen waren spiegelglad en soms tonrond, ende dijken hoog, de boomen hard en de vaarten diep! Doch het driehoekje BaardMantgum Trins zal de meesten heugen. Niet omdat het gedeeltelijk twee keer gereden moest worden, wat verradelijk was voor degenen, die er de eerste keer kwamen, daar die grootendeels achter diegenen aanreden die er reeds waren geweest, dus in Oostermeer kwamen, en in Tirns moesten zijn, maar in de eerste plaats om den smallen dijk, waar niemand verder kon, als de eerste er niet aan dacht, om snel ler te rijden dan dertien kilometer! Tirns was op stelten gebracht: er was na genoeg geen ingezetene die niet uit de vee- ren was gekomen. De burgervader klaagde steen en been, daar al zijn gemeentenaren nu nachtrust té kort kwamen. De veldwach ter had armen te weinig en leek een ver keersregelaar uit een metropool. Hij voelde zich althans zoo, en zijn snor klom zicht baar, Het rijden in den nacht viel niet mee, evenmin als het vinden van den juisten weg. doch wie dacht dat 't met 't aanbreken van den ochtend beter zou worden, kwam bedro gen uit. De bloemen op de ruiten beletten- elk uitzicht, en op geregelde tijden moesten de ramen van de stukken ijs worden ontdaan. Er waren plaatsen, zooals bijv. op de Drent- sche hei, dat men nauwelijks vijf meter vooruit kon zien, en elke boom was een vol komen verrassing, die met een stevigen druk op de voetrem werd begroet. In Coevorden (waar men het laatste ge deelte van de af te leggen route ontving, zoo als te Franeker het tweede deel) waren de eersten reeds te laat, waarvan sommigen on- 1 geveer twee uur en van de honderd vijf en twintig deelnemers heeft niemand een prijs ontvangen, wat wel een bewijs is dat de eischen die voor dezen „tocht" werden ge steld, veel te hoog waren. Niet alleen dat- men naar plaatsen werd gestuurd, waar van de streekbewoners het bestaan niet ken nen, ook de afstand was te groot. Om alles op tijd af te rijden, moest men een gemid delde snelheid van 52 K.M. per uur houden, wat niet veel is voor een goeden weg op een mooien zomerdag. Maar voor een nachttocht, waarvoor men de wegen met gaten als put ten nog moet zoeken, in mistweer en met ijs 0$ de ruiten, (wat niet de schuld van de j wind, Haringhuizen, De Kreil, Scharnegou- tum, Surhuisterveen, Eesgroen, De Krim, Ruiten veen, Klarenbeek en De Kar, toch wel een beetje bar. Dat wil echter niet zeggen dat de tocht geen instemming heeft gevonden. Integen deel, men schikte zich in het lot dat het on mogelijke allen trof, en men reed het laat ste gedeelte om te kunnen zeggen den tocht geheel volbracht te hebben, ofschoon de controleposten reeds lang waren opgeheven. De herfsttocht der K.N.A.C. is weer voor bij. Vijfhonderd autowielen hebben vier aan vier ruim zeshonderd kilometer afgelegd. Honderd vijf en twintig bestuurders hebben met virtuosen-grepen hun wagens op het goede pad moeten houden, honderd vijf en twintig kaartlezers hebben met lampjes ge tracht de wagens op 't goede pad te brengen, en zijn daar soms in geslaagd en vaak jam merlijk in tekort geschoten. Doch het resul taat was toch dat allen in Apeldoorn kwa men. Het kan echter makkelijker, en 'k geef u in overweging om van Schiphol naar Apel doorn liever over Amersfoort te gaan, dan over Slagharen en Dedemsvaart. W. SCH. JAARVERGADERING „VOLKEN BOND EN VREDE". Nieuwe hoofdbestuursleden gekozen. RAPPORT OVER DE WAPENINDUSTRIE AANGEHOUDEN. Te Dordrecht heeft Zaterdag Ge Vereeni- ging voor Volkenbond en Vrede haar alge- meene vergadering gehouden, onder voorzit terschap van mr. W. van Lanschot. De periodiek aftredende leden van het hoofdbestuur werden bij acclamatie herko zen. In de vacature Slotemaker de Bruine werd gekozen jhr. mr. D. J. de Geer en in die, ontstaan door het overlijden van mr. G. van Slooten Azn., eveneens bij acclamatie de heer Robert Peereboom, directeur-hoofd redacteur van Haarlem's Dagblad. In de plaats van den heer W. H. Vliegen, die wegens tijdsgebrek is afgetreden is als nieuw lid van hoofdbestuur en dagelij ksch bestuur benoemd dr. F. M. Wibaut. De secretaris, de heer H. Ch. G. J. van der Mandere deelde mede, dat het aantal afdeelingen is vooruitgegaan van 84 tot 10?. Men is voornemens schriftelijke cursussen en weekend-cursussen te organiseeren. De voorstellen Haarlem voor het orgaan werden als thans bezwaarlijk uitvoerbaar, terzijde gelegd. Het secretariaat zal eenige stappen doen in de richting van gewestelijke organisatie. Op voorstel der afdeeling Haarlem zal het secretariaat zich in verbinding stellen met tooneeldeskundigen, teneinde de voorwaar den na te gaan, waarop een prijsvraag voor een propagandistische tooneelstuk zou kun nen worden uitgeschreven. In de afdeelingen zal een voorstel-Delft worden overwogen tot het houden van een demonstratie bij het standbeeld van Hugo de Groot. Een voorstel over het invoeren van Espe ranto op de lagere school werd verworpen. Besloten werd, dat gepoogd zal worden overeenstemming te bereiken met de firma Daamen in Den Haag over een boekje over den Volkenbond en de vereeniging. De burgemeester van Dordrecht, de heer P. L. de Gaay Fortman woonde de vergade ring bij. Na de huishoudelijke vergadering hield de voorzitter der vereeniging mr. Van Lanschot een rede, waarin hij zeide, dat men het werk van den Volkenbond meer zou waardeeren, wanneer hij eens verdween. De Volkenbond kan voor de naties tenslotte niet meer zijn dan waartoe zijn leden hem zelf in staat stellen. Op den wensch deze rede als brochure uit te geven, zegde het hoofdbestuur overweging toe. Ook zal worden bezien of het ge- wenscht is haar voor de radio uit te spreken. Als voorzitter van de vereeniging werd ver volgens gekozen prof. mr. V. H. Rutgers. De heer Van Lanschot was door huiselijke om standigheden tot aftreden gedwongen. Vervolgens werd de vergadering ten Stad- huize ontvangen. Stoomen Verven Stoppage Dekens stoomen GROOTE HOUrSTRAAT 5a„ Tel. 10771, 1156' (Adv. Ingez. Med.) In de voortgezette vergadering hield mr. J. Limburg, gedelegeerde van Nederland te Genève een rede over de laatste Assemblée van den Volkenbond. Hij waarschuwde voor defaitisme. Men moet van den Volkenbond niet meer verwachten, dan hij kan geven. Hij kan geen voor de aangesloten landen binden de besluiten nemen. Spr. ging na, waarom Duitschland uit den Volkenbond trad en gaf als zijn persoonlijke meening weer, dat men binnenlands een mo tief moest hebben voor Rijksdagontbinding en nieuwe verkiezingen. Zonder Duitschland kan de Volkenbond echter niet verder, gezien de tegenstelling Duitschland-Frankrijk. Tegen over de meening. dat oorlog het gevolg xs, stelde spr. de gebondenheid van Duitsch land aan allerlei andere verdragen. Dit neemt niet weg, dat de spanningen nog toenemen. Het prestige van den Volkenbond is door de uittreding er niet op vooruit ge gaan. Spr. eindigde met te zeggen, dat de Vol kenbond een noodzakelijkheid is en zal moe ten blijven bestaan. Hij heeft veel goeds ge bracht. Belangrijke denkbeelden, die in 1920 nieuw waren, zijn thans gemeengoed gewor den. Daarna was aan de orde de behandeling van het rapport der commissie-Joekes over waoenfabricage en -handel Dit commissie-rapport was uitgebracht naar aanleiding van een in 1932 door de afd. Haarlem ingediend voorstel, om bij de poli tieke partijen op verbod der particuliere wa penindustrie aan te dringen. Het rapport, dat een vernietigend oordeel over de methodes der internationale particuliere wapenindustrie inhoudt, kwam tot meerderheids-conclusies die, na pessimistische uitingen over de kansen op verbod, zich concentreerden op interna tionale controle-maatregelen en verscher ping der nationale controle. Deze laatste achtte de geheele commissie in den bestaan- den vorm onvoldoende Het hoofdbestuur had nu een motie aan de algemeene vergadering voorgelegd, volgens welke regeering en parlement zou worden verzocht te streven naar internationale con trole-maatregelen en de nationale controle maatregelen te verscherpen (dit laatste ove rigens met een restrictie, die de commissie niet gemaakt had) terwijl in de motie van het hoofdbestuur verklaard werd dat een ver bod thans niet uitvoerbaar is. Tegen deze laatste vermelding, en tegen de bedoelde restrictie, verzetten de afdeelingen Haarlem en Den Haag, namens welke resp. de heeren R. Peereboom en dr. E. van Raalte het woord voerden, zich zeer scherp. Namens beide afdeelingen diende de eerstgenoemde amendementen op het voorstel van het hoofd bestuur in. Een debat ontstond, waarin me vrouw Kluyver sprekende namens de meer derheid der commissie,: een goeddeels neutrale houding innam ten aanzien van de beide standpunten en waarin prof. mr. V. H. Rut gers het standpunt van het hoofdbestuur ver dedigde en jhr. mr. van Rijckevorsel de for- muleering van het voornaamste amendement Haarlem-Den Haag critiseerde. Luid applaus na het betoog van den Haar- lemschen afgevaardigde had inmiddels ge toond dat met het standpunt van Haarlem en den Haag groote instemming bestond. In dit betoog was er vooral op gewezen dat het rapport gruwelijke misstanden in de inter nationale wapenindustrie belicht, dat de ver eeniging daaraan uiting moet geven en dat het haar taak is jegens den Volkenbond en de regeering stimuleerend op te treden en baanbrekend werk te verrichten. De afd. Haar lem en Den Haag wenschten het streven naar een verbod der particuliere wapenindustrie tot uiting te brengen. Namens twee andere afdeelingen werd ver klaard dat men geen mandaat had om over de amendementen te beslissen, waarop ten slotte z. h. s. tot aanhouding van de zaak werd besloten. In het hoofdbestuur zal wor den voorgesteld, daartoe binnen drie maan den een buitengewone algemeene vergadering te beleggen om over deze zaak een besluit te nemen. Bij de rondvraag werd gevraagd, welke houding moet worden aangenomen in de be scherming der burgerbevolking tegen aanval len uit de lucht, waarvoor te Winterswijk oefeningen werden gehouden. De voorzitter deelde mee dat deze zaak nog geen voorwerp van bespreking was geweest bij het bestuur. De heer v. Munnekrede waarschuwde voor een verkeerde beschouwing die hieromtrent bij sommigen schijnt te bestaan. Daarna werd de vergadering gesloten. Men vereenigde zich aan een thee ten huize van den burgemeester. Lindbergh bezoekt Schiphol in gezelschap van de heeren Plesman (links) en Fokker. Een indrukwekkende plechtigheid. K.N.A.C.-leiding isis een tocht van Schiphol naar Apeldoorn over Jisp, Zijde ffen schetskaart van den af gelegden wegSchiphol—Apeldoorn. (Van onzen Parijschen correspondent). De eerste geste van den nieuwen minister president, Sarraut, was, om een nationale be grafenis te vragen voor Paul Painlevé: zonder discussie heeft de Kamer het voorstel aange nomen om den staatsman-geleerde bij te zet ten in het Panthéon, in het paleis waar de groote mannen van Frankrijk worden begra ven. En dit is niet alleen geschied met toe stemming van het Parlement, maar met in stemming van héél het Fransche volk, dat zoo de nagedachtenis heeft willen eeren van één van zijn grootste zonen. Getuige de aan wezigheid van honderdduizenden, die stonden opgesteld langs den weg welke leidt van „Arts et Métiers" naar Panthéon en die eerbiedig het hoofd ontblootten toen de droeve stoet voorbijtrok. Héél in de vroegte reeds was het een ge weldige drukte. Honderden militairen, gen darmes, gardes en agenten hielden de menigte op een afstand en maakten ruimte voor de bloemisten die kransen aanvoerden tot in het oneindige. Op de binnenplaats van de school stonden reeds de wagens opgesteld waarop, één voor één de kransen worden gehecht. Er zijn er van nagenoeg alle regeeringen, van den President, van de Regeering. De ministers, Sarraut het eerst, alhoewel de nachtzitting van de Kamer tot over tweeën heeft geduurd arriveeren het eerst en worden door een chef du protocule naar de zaal gevoerd waar de kist, gedekt door de nationale driekleur staat opgebaard. De familie van Painlevé, zijn zoon, Jéan, vooraan, ontvangt de hooge bezoekers, die straks, vlak achter de rouwkoets zullen volgen. Op de binnenplaats staan de troepen opgesteld. Als de kist naar buiten wordt ge dragen klinkt het hoorngeschal „Aux Champs" en dan de „Marseillaise". Het is een indruk wekkend oogenblik. Onder doodsche stilte wordt aan de vier hoeken van den rouwwagen een krans ge hecht en langzaam stelt de stoet zich in be weging. Buiten de poort rukken de troepen voorafgegaan door een generaal te paard op. De muziek speelt Chopin's treurmarsch. Naast de rouwkar, getrokken door acht paarden herkent men talrijke geleerden: Julia, Perreir Maurain, professor Piccard. namens de Bel gische wetenschappelijke wereld, senator Cha- nal, Yvon Delbos, als vice-president van de Kamer. En wanneer, na de familie, de troepen voorbij zijn, dan vormt zich een enorme stoet, politici, de prefecten, delegaties van de Aca démie. de rechtelijke macht, de oud-strijders met hun banieren, de gemeenteraad, afgevaar digden van alle colleges waarvan Painlevé lid was, buitenlandsche, zoowel als Fransche. Het wordt een enorme, onafzienbare stoet, die statig, in doodsche stilte voortgaat, terwijl aan weerszijden van den weg. schouder aan schou der de troepen het geweer presenteeren. Als het muziekcorps dat treurmarschen speelt voorbij is, dan hoort men alleen nog maar de gedempte passen van de menschen die Pain levé vergezellen naar zijn laatste rustplaats. In het Panthéon. Geen plaats onbezet in het Panthéon. President Lebrun is zooeven gearriveerd en naar een salon geleid, waar hij op de aan komst van den stoet, wacht. Buiten op de plaats, welke van den Boulevard Saint Michel naar de Rue Soufflet gaat. is het één verzame ling van uniformen. In dichte rijen staan de militairen opgesteld en generaal Gouraud, de commandant-gouverneur van Parijs wacht, met zijn staf, om het bevel te geven: presen teert geweer. De auto's met genoodigden. par lementairen en hooge dignitarissen, het corps diplomatique zijn langszij gekomen en ieder is naar de voor hem gereserveerde plaats ge leid: Midden in het enorme gebouw staat een estrade waarop straks de kist zal worden ge plaatst. Op de eerste rang, iets vooruit gescho ven. staat de voor President Lebrun gereser veerde fauteuil en vlak daarachter die "voor de ministers. Het. is één schittering van unifor men en ambtsgewaden. Nederland is ver tegenwoordigd door de heeren Van Bylandt en Labouchére. Boven de plaats waar de kist zal worden geplaatst is een enorme vlag, blauw-wit-rood gespannen welke in breede plooien afhangt. De muren zijn geheel bedekt met grijs zijden panneaux. Dan klinkt in de verte het trompetgeschal van de bereden Gardes. Iedereen is opgestaan wanneer de deuren zich openen en de kist op de verhooging wordt geplaatst. Plechtig klinkt de treurmarsch van Florent Schmidt, uitge voerd door de muziek van de Garde, die in een nis staat opgesteld. Monsieur le Président de la République. zoo klinkt onder het hooge gewelf de stem van den chef van het protocole. Gevolgd door zijn secretarissen en leden van het militaire huis doet de heer Lebrun zijn intrede. Hij blijft een oogenblik met gebogen hoofd staan voor de cataphalque en neemt dan plaats. Links en rechts van hem nemen de voorzitters van Senaat en Kamer plaats. Links is een spreekgestoelte opgesteld. Maar alvorens de minister president. Barraut- plaats neemt, zijn alle aanwezigen weer opgestaan om één minuut stilte te bewaren. Dan neemt Sarraut het woord. Hij schetst niet alleen de verdiensten van Painlevé als politicus, als mi nister die in critieke oogenblikken zulke be langrijke besluiten heeft genomen, maar vooral als geleerde. En wanneer de slotwoor den klinken: Painlevé was niet alleen een groot Franschman. maar ook een groot we reldburger. dan is er ontroering in de menigte. De plechtigheid, zoo eenvoudig, maar daar door juist zoo treffend, is ten einde. Langzaam wordt de kist gedragen naar een zij-vertrek, om 's middags eerst alleen in tegenwoordigheid van de nabestaanden te worden overgebracht naar de kelders. Het muziekcorps brengt de Symphonie in si-bemol van Chausson ten gehoore gevolgd door de Fanfares du Martyre de Saint Sébastien v^n Debussy en langzaam, in plechtige stilte stroomt het Panthéon leeg. Buiten, stram, om de eer te bewijzen aan de dignitarissen staan nog de troepen opgesteld. Korte commando'sde plechtigheid is ten einde. HENRY A. TH. LESTURGEON. BEVERWIJK KAMERLEDEN DRINGEN AAN OP ANNEXATIE. SAMENVOEGING VAN BEVERWIJK EN WIJK AAN ZEE? Sprekende over samenvoeging van ge meenten heeft de Tweede Kamer blijkens het voorloopig' verslag over de begrooting van Binnenlandsche Zaken aan minister de Wilde gevraagd of hij zijn aandacht wil schenken aan de mogelijkheid van vereeniging .der ge meenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, zoo mogelijk met wijziging van de grens tusschen Beverwijk en Heemskerk. Men meende, dat onder de bevolking dezer ge meenten de wenschelijkheid daarvan alge meen wordt gevoeld. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawlers: Caroline IJm. 26, 685 manden f 3670. Timor IJm. 491 5*20 manden f 2700 Henrietta Jacoba IJm. 190 355 manden f 2370. Dordrecht IJm. 52, 125 manden f 1430. Petten IJm. 49. 550 manden f 4330. Erica IJm. 384 400 manden f 2330. Aneta IJm. 82 590 manden f 2840 Alcmaria IJm. 23, 70 manden f 1730 Holland III IJm. 179, 70 manden f 1400. Margaretha IJm. 94 175 manden f 2240 Silvain IJm. 110, 325 manden f 530 (ged. lading). Kotters: GG 131 f 560; MD 522 f 640 Loggers: IJm. 204 f 680: IJm. 35 f f0. Besommingen van 7 trawl-loggers. onge veer 14 haringloggers en 31 stoomdrifters nog niet bekend. MARKTPRIJZEN Tarbot per KG. f 1—0.70 Griet per 50 K.G. f 35—20 Tongen per K.G. f 1.450.75 Groote schol per 50 K.G. f 3027 Middelschool per 50 K.G. f 2925. Zetschol per 50 K G. f 30—25. Kleine schol per 50 K. G. f 23—S.50 Schar per 50 K.G. f 16—8.50 Tongschar per 50 K.G. f 31—28. Vleet per stuk f 4.30—1.80. Pieterman en poon per 50 K.G. f 5.40—4.60 Groote schelvisch per 50 K.G. f 2725. Middelschelvisch per 50 K.G. f 2522 50 KI. middelschelvisch p. 50 K.G. f 25—10. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 10—3.30. Kabeljauw per 125 KG. f 50—31. Gullen, groote per 50 K.G. f 21.50—15.50 Idem kleine f 15—3.70 Leng per stuk f 1.30—0.60 Heilbot per K.G. f 1—0.75. Wijting per 5 K.G. f 10—5 Koolvisch per stuk f 1—0.33. Makreel per 50 K.G. f 9—6.50 Versche haring per kist f 2.70—1.40.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9