Von Neurath richt verwijten tot den Volkenbond. Verzet tegen de Engelsche Regeering. DINSDAG 7 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BUITENLAND De Volkenbond als „executeur van den wil der overwinnende staten". HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. In de Deutsche Kluto beeft de Rijksminister van iBuitenlandsche Zaken, baron v. Neu rath, een uiteenzetting' gegeven van de bui tenlandsche politieke situatie. De voor de toekomst van ons land beslis sende kwestie, voor welker beantwoording het Duitsche volk tegen a.s. Zondag is opgeroe pen, aldus Von Neurath, heeft haar oorzaak in de beslissing der Rijksregeering over het uittreden van Duitschland uit Ontwape ningsconferentie en Volkenbond. Wij hooren stemmen uit het buitenland, die beweren, dat het zekere gebeurtenissen ter recente Assemblee zijn geweest, welke den stoot hebben gegeven tot ons uittre den. Maar de poging ons besluit voor te stellen als een politiek van verbittering of van" vrees voor Geneefscbe critie'k is te be lachelijk, dan diat het noodig zou zijn, dat ik haar in het bizonder zou ontzenuwen. Na tuurlijk behoort hiertoe ook bet verwijt, dat wij het met het oog op den duidelijk aan den dag tredenden tegenstand van alle groote mogendheden tegen een bewapening van Duitschland er op hebben aangelegd de Ont wapeningsconferentie te saboteeren om de handen vrij te krijgen voor een snelle be wapening. Wij moesten wel van tevoren reeds een zoodanige verdraaiing van onze bedoelingen verwachten, want het is niet anders dan de oude en reeds lang bekende verdraaiing van den werkelijken toestand. Maar het komt er thans op aan te toonen, dat het mislukken der ontwapeningsonderhandelingen slechts een - zij het beslissend laatste punt betee- kent van een 14 jarige ontwikkeling van de Volkembondspolitiek en dat de' politieke ge beurtenissen binnen het kader van die ont wikkeling gedurende 14 jaren moeten worden beschouwd, wanneer men voor de volgende maanden een behandeling der internationale problemen wil voorbereiden, welke meer kans op uitzicht zal hebben. Vervolgens zette v. Neurath uiteen, dat de crisis van den Volkenbond niet door het uit treden van Duitschland is veroorzaakt, maar omgekeerd, dat het de ontwikkeling van den Volkenbond, welke tot deze crisis heeft ge leid, is geweest, welke Duitschland heeft ge dwongen uit te treden. De Volkenbond is slechts de executeur van den wil der overwinnende staten gebleven. Niet veel beter sta'at het met 't den Volken bond opgedragen toezicht op het systeem der mandaten voor zoover het de vroegere Duit sche gebieden betreft. In plaats dat dit sy steem leidt tot nieuwe vormen, tot een vruchtbare samenwerking tusschen Europa en die gebieden, schijnt bet steeds meer te rug te ontwikkelen tot het oude koloniale sy steem. Daarmede dreigt de schijnbare zoo nieuwe regeling van Versailles op het gebied der koloniën, zich definitief te onthullen, tot datgene wat velen er van te voren in hebben gezien: als een verkapten vorm van annexa tie. Over het verdrag van Versailles sprekende zeide Von Neurath nog: Het is mogelijk, dat overwinnende staten een organisatie scheppen om de overwon nenen blijvend te onderdrukken; ook is een bond van gelijkgerechtigde mogendheden ter behartiging van gemeenschappelijke belan gen mogelijk; niet echter is mogelijk een samenkoppeling van beide bedoelingen. v. Neurath zeide vervolgens, dat de Volken bond ook op alle gebieden, waar hij niet door concrete verdragsbepalingen nadrukkelijk was gebonden uit den zelfden geest alles behalve een vruchtbare werkzaamheid heeft ontplooid. Alleen het -Ilaagsche wereldgerechtshof scheen zich eerst te zullen ontwikkelen volgens het principe der onpartijdige rechtspraak. Na tal van ondervindingen in de laatste jaren op gedaan, ben ik. aldus Von Neurath, er intus- schen niet meer zeker van of toch niet zij ge lijk hebben, die beweerden, dat de geest van Genève ook in Den Haag uitwerkt. De politiek der tegenover ons staande groo te mogendheden, aldus vervolgde v. Neurath is het welke bij iedere bespreking van Volken bondskwesties-aan de orde wordt gesteld. Het doel. dat de regeering der nationale verheffing met haar besluit nastreeft is niet de politiek van vrede den rug toe te keeren, maar integenr deel een ware en vruchtbare politiek van vredè een nieuwen impuls te geven. Zij hoopt met dezen stap, zooal niet den Geneefschen Vol kenbond, dan toch de ware Volkenbondsge dachte een dienst te bewijzen. Zij deed dooi den bestaanden Volkenbond een beroep op een beteren Volkenbond. De ondervinding- dwingt er toe en moet er toe leiden, dat thans andere methoden worden toegepast. Pas wan neer het gelukt zal zijn de vooraanstaande mogendheden op werkelijk op principieel ge lijken voet tegenover zich te krijgen, zal met kans op succes de poging weer worden onder nomen binnen het kader van een organisatie de gemeenschappelijke taak van den Volken bond ter hand te nemen. Dit is de beteekenis van den oproep. Opnieuw en op de scherpste wijze verwerpen wij de kwaadaardige ver dachtmaking, dat het voor Duitschland om niet anders gaat dan om zoo en zoo veel ka nonnen, vliegtuigen en tanks te verkrijgen. Wat wij willen, is iets heel anders. Wij willen, dat de toestand ophoudt, welke men een voort zetting van den oorlog met andere middelen kan noemen. Het is een eerlijke en vertrouwe lijke aanbieding, welke wij de andere mogend heden doen met de opwekking op andere wijze dan tot nu toe de problemen ter hand te ne men. Het is een ernstig keerpunt. Dat de re geeringen in het bewustzijn van haar ver antwoordelijkheid de hand nemen, welke wij haar toesteken. Amerika. de regeering der Vereenigde Staten het uit leveringsverdrag met Griekenland opgezegd. De constitutie geschonden. Vrijdag zijn het Katholieke orgaan „Dant- ziger Landeszeitumg' en de soc.-dem. „Dant- ziger Volksstimme" door de regeering verbo den in verband met „staatsgevaarlijke actie". De uitgevers der beide bla den hebben daartegen bij den Se naat geprotesteerd. De protesten zijn afgewezen. Voor de protesten echter bij den Senaat waren ingediend, hebben -uitgevers en redacties zich tot den Volkenbondscommis saris gewend en verklaard, dat hier sprake was van schending der grondwet. De senaat had toen nog niet over de bezwaren beschikt. De senaat heeft in dit optreden ingevaarbren- ging van de openbare veiligheid gezien en de arrestatie der betreffende personen bevolen. Naar de Volkenbondscommissaris den Se naat mededeelde, heeft hij de petities der beide bladen en het standpunt van den Se naat doen toekomen resp. medegedeeld aan den secr.-generaal van den Volkenbond met het verzoek, de aangelegenheid voor te leg gen aan den Volkenbondsraad die garant is voor de grondwet van Dantzig. Later wordt gemeld: Het Volkenbondssecretariaat publiceert een officieel communiqué waarin wordt ver klaard, dat de V. B. commissaris voor Dantzig den secretaris-generaal van den Volkenbond dd. 4 November een schrijven heeft gezonden, waarin hij verzoekt zekere feiten ter kennis van den Volkenbond te brengen, welke fei ten een gevaar voor de schending van de constitutie der Vrije Stad Dantzig met zich zouden kunnen brengen. Dit schrijven zal on verwijld aan alle Raadsleden worden toege zonden.. Italië. Mussolini neemt thans ook de portefeuilles van marine en luchtvaart. Gister is een decreet gepubliceerd waarbij Mussolini de leiding op zich neemt van de geheele nationale verdediging, door zoowel de portefeuille voer marine als - voor lucht vaart over te nemen, terwijl hij reeds aan het hoofd van het ministerie van oorlog stond. Uitleveringsverdrag met Griekenland opgezegd. Wegens de weigering der Grïeksche regee ring om den Amerikaanschen bankier Ins uil aan de Vereenigde Staten uit te leveren, heeft Balbo. De aftredende minister van luchtvaart, maarschalk Ttalo Balbo, is benoemd tot gou verneur van Lybië en de aftredende minister van Marine, Sirianni, wordt president-direc teur van de onrememing Cogne, een der grootste bedrijven op het gebied der zware industrie. In het ministerie van marine wordt staats secretaris Russo vervangen door admiraal Cavagnari en de staatsseretaris van het de partement voor luchtvaart Ricardi door den tot eskader-generaal bevorderden chef van den staf, generaal Valle. Zal Mussolini Duitschland tot ontwapeningsbesprekingen terugbrengen. Gistermiddag te drie uur is minister-presi dent Goering per vliegtuig te Rome aangeko men, waar hij de inwijding van het Duitsche Instituut zal bijwonen. Op het vliegveld waren o.a. aanwezig de Duitsche ambassadeur Von Hassel, de nieuwbenoemde staatssecre taris in het Italïaansche ministerie van Luchtvaart Generaal Valle, een vertegen woordiger van het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken en een groot aan tal leden der Duitsche kolonie te Rome. Officieel wordt te Rome niets gemeld om trent Goerings onverwacht bezoek, maar men meent hier, dat Mussolini en hij zullen zoe ken naar een vorm. die de hervatting der ontwapeningsbesprekingen met deelneming van Duitschland mogelijk maakt. Mussolini, die het nutteloos acht te streven naar een ontwapeningsconventie zonder Duitschland, meent dat Duitschlands houding in hoofd zaak is ingegeven door overwegingen van psychologischen aard. „Op plotselingen aanval van Japan voorbereid" United Press meldt aan de Tel.: Op een vergadering ter herdenking van den zestienden verjaardag der Russische re volutie zeide Molotof, de voorzitter van den raad van volkscommissarissen, dat Rusland geheel is .voorbereid op de mogelijkheid van een plotselingen aanval van Japan. Company of Great Britain Ltd., en haar vertegenwoordigers: HIRSCH CIE, AMSTERDAM, noodigen U uit tot het bijwo nen van een zeer bizondere DEMONSTRATIE harer onovertroffen maatcor- setten. Deze demonstratie vindt plaats op Dinsdag 14 November a.s. precies om 3 uur n.m., in een der zalen van het Gebouw „Bellevue", Leidschekade. TOEGANG VRIJ Plaatsbespreking gratis, per briefkaart aan: Spirella Salon bij Hirsch &Cie, Leidscheplein, Amsterdam-C. Tijdens de demon stratie worden geen orders aangenomen. (Adv. Ingez. Med.) Genève. Het nieuwe Volkenbondspaleis ingewijd. Het nieuwe Volkenbondspaleis werd Maan dag plechtig ingewijd door den secretaris generaal van den Volkenbond in aanwezig heid van het corps diplomatique. Geneefsche autoriteiten en de internationale pers. Ave nol hield een redevoering, waarin hij wees op depositie van den Volkenbond. Het nieuwe Volkenbondspaleis waarvan de kosten tot nu toe 30 millioen franken hebben bedragen, welke door bijdragen der verschil lende staten zijn bijeengebracht, werd ge bouwd door een groep van vijf internationale door den Volkenbond benoemde architecten, 3 Franschen, een Engelschman en een Hon gaar. Het Volkenbondspaleis bevat vijf met elkander verbonden gebouwen, het VB secre tariaat, de Volkenbondsraad, de commissie gebouwen, de Assemblee en de internatio nale bibliotheek. De inhoud der gebouwen is 440.000 kub. meter. Alleen in het VB secretariaat reeds zijn meer dan 400 bureaux. DeitscMand. Slechts S. A.-leden kunnen van nu af partijgenoot worden. Over de toekomestige taak van de S.A. heeft in het Sportpalast de stafchef Roehm ge sproken. „Ieder, die zich wil geven voor na- tionaal-socialisme, vaderland en leider, de ge heele mannelijke jeugd, zal vooi-taan de S.A.- school moeten doorloopen," zeide hij. „Daar door zal ook de verhouding tusschen S. A. en partij een verandering ondergaan. Vroe ger konden alleen partijgenooten tot de S.A. toetreden; van nu af aan wordt het zoo, dat iemand S. A.-man moet zijn om partijge noot 'te kunnen worden, doch het is niet de bedoeling, dat elke S. A.-man ook partijge noot wordt. Partijgenoot zal slechts hij zijn. die op een hooger niveau staat dan de rest van het volk. Het kan niet het doel der be weging zijn, alle mannen van Duitschland in de partij te brengen; het doel van het nationaal-socialisme is het beste 'van het volk te verzamelen." De „kiesliist" voor den 12den November. De rijkskieslijst der N.S.D.A.P. voor de „rijksdagverkiezingen" van 12 November wordt thans door de N.S.K. gepubliceerd. Zooals reeds bekend gemaakt was leidt Adolf Hitler de lijst, waarvan de eerste 10 namen reeds eerder gepubliceerd werden. In to taal bevat de lijst 686 namen. Na de eerste 10 leden volgen de namen van de leden der tot dusver zitting hebbende nat. soc. rijksdagfractie, waaraan zijn toe gevoegd de leidende persoonlijkheden uit' de nat. soc. fracties der landsparlementen. De rijksstadhouders zullen allen zitting nemen in den nieuwen rijksdag, waaronder voor de eerste maal de rijksstadhouder van Wurtem- berg, Murr, en die van Thuringen, Sauekel. Ook de gouwleiders en trustees der arbeid zijn vertegenwoordigd. De aandacht kan gevestigd worden op de candidatuur van den bekenden industrieel Fritz Thyssen.en verder van de industrieelen dr. Voegler, dr. Springerum, en den bekenden advocaat uit Esen, dr. Grimm. NAAR HET CONCENTRATIEKAMP. WEENEN, 6 Nov. (V. D.) Van de veer tig in Kaernten in verband met den aan slag tijdens de aanwezigheid van den bonds kanselier in Klagenfurth gearresteerden zijn ló7 nat. soc. en 3 communisten door den veil'igheidsdirecteur naar het concentratie kamp Woellersdorf gezonden. AUTO-ONGELUK VAN MARY WIGMANN. DUISBLRGHAMBORN, 6 Nov. (V. D.) De bekende danseres Mary Wigmann heeft hedenavond in het Hambornsche Stadsthe ater een voorstelling gegeven. Toen zij van het tooneel ging gleed zij op een slecht ver lichte trap uit, waarbij zij haar rechter-on- derarm brak, zoodat zij onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Haar toestand is naar omstandigheden goed. De conservatieven en de vrede. CVan onzen correspondent). Londen, 5 November. Aangezien practisch beschouwd de Conser vatieven de regeering zijn zou het opschrift ook kunnen luiden „de regeering en de vre de". De regeering, die ontsteld is over den politieken invloed van kwesties van ontwa pening en vrede in de campagne der tus- schentijdsche verkiezingen, en die gevoelig heeft geleerd dat die invloed zich tegen haar richt, heeft met stoutmoedige voortvarend heid beslotendat de zaak terstond bij de hervatting der parlementaire zitting zal wor den uitgevochten. Het eerste werk van het Lagerhuis, dat Dinsdag weer bijeenkomt, zal een debat zijn over ontwapening. Het beste oratorisch geschut van de regeeringsbanken en de vergelijking in dit verband worde vergeven zal de natie moeten overtuigen van de vreedzame gezindheid van het Lands bestuur en van zijn verlangen de wapens neer te leggentot op zekere hoogte. Het is een wijs besluit van de regeering dit debat met bekwamen spoed te doen houden. Want het zal voorzien in een behoefte, welke moet zijn gevoeld van het oogenblik af dat het Lagerhuis met Zomervacamtie ging. Er is veel gebeurd tusschen toen en nu. In de Conservatieve Partij, de regeeringspart.il kan men wel zeggen, zijn vele gezaghebbende heeren luide gaan roepen om meer bewape ning. Het heeft vele kiezers verontrust, ge tuige den voor de regeering zoo pijnlijken uitslag van de verkiezing in Fulham. waar 20.000 kiezers den schrik te pakken hebben gekregen van de Nationale regeering, met het resultaat dat een Labour-man gekozen werd in een district, dat nooit Labour was geweest. Tijdens de campagne in dat district verliet Duitschland de Ontwapeningsconfe rentie. Oorlogsvrees deed zich gelden en de menschen van dit dicht bevolkte district van Londen meenden niet beter te kunnen doen dan heil be zoeken bij de Labourpartij welke, naar de candidaat te verstaan had gegeven, „vrede, ontwapening en samenwerking" zocht in de wereld. Bij het bespreken van de vraag hoe de re geering daar tegenover staat moet men be denken dat de regeering bestaat bij de gratie van de 500 of zoo Conservatieven in het Par lement. Een niet onaanzienlijk deel van deze Conservatieven spreekt een taal of schrijft haar, welke zeer in strijd is met de vredés- betuigingen van de regeering. Die Conserva tieven hekelen den Volkenbond en bespotten zijn werk. Genève wordt voorgesteld als een stad van internationalistische dwazen, waar van Engeland meer dan genoeg heeft. Naast de bespotters van den Bond staan zij, die schreeuwen om meer vliegtuigen en meer slagschepen en meer soldaten. Het zijn ook nominaal de meest indrukwekkende aanhan gers van de nationale regeering. die dit doen. Afgevaardigden van Conservatieve jaarver gaderingen hebben om verhooging van strijd krachten geroepen. Conservatieve dagbladen hebben zich in het koor gemengd. Politici, admiraals, generaals, zij allen hebben met nieuwe warmte en versterkte overtuiging bel lied gezongen van den „vrede", welken men zal bezitten indien men de oorlogsmiddelen slechts hoog genioeg opstapelt. De regeering zal ongetwijfeld in het debat van Dinsdag haar best doen den veromtrus- tenden indruk, bij een groot deel der bevol king gewekt door zulke uitlatingen en op vattingen van een deel van haar aanhang, weg te nemen. Zij moet daarmee onvermij delijk dat deel van haar supporters van zich vervreemden. Maar zij zal ongetwijfeld lie ver haar vurigste conservatieve vrienden verloochenen, dan gevaar te loopen een reeks herhalingen te krijgen van East Fulham. De vraag zal echter nog zijn of zij den in druk, dat zij in bevordering van vrede en ontwapening minstens lauw is. werkelijk zal kunnen wegnemen. Haar staat van vredes- dienst is niet te slecht maar ook niet te goed. Dat is een ruim verbreide opvatting. Men vindt haar vertolkt bij Labour niet al leen maar bij Liberalen, bij de bevorderaars van de Volkenbond-gedachte en bij vele jon- ge Conservatieven, die in gesteldheid even zeer van hun partijgenooten van den rech tervleugel verschillen, als de radicalen en de conservatieven van een vroeger geslacht. Het verwijt dat de regeering treft is dat zij, hoe zeer zij heeft beproefd ontwapening te die nen door te pogen tusschen Frankrijk en Duitschland bemiddelend op te treden, wei nig of niets heeft bereikt omdat zij zich blind heeft gestaard op wapenvermindering en verzuimd heeft een krachtige politiek voor organisatie van den vrede afgescheiden van de ontwapeningskwestie te bevorde ren. Ontwapening, is de redeneering, is een goed bijkomstig vredesfniddel maar het kan op zichzelf oorlog niet onmogelijk maken zoo lang geweld nog wordt beschouwd als de basis voor buitenlandsche politiek. Andere aanhangers van de regeering. van wie hier nog niet is gewaagd, hechten de hoogste waarde aan den geweldsfactor wanneer zij pleiten voor terugkeer naar de oude politiek der prachtige afzondering, een afzondering van het Britsche Rijk van de rest van de wereld, samengaande met verloochening van het Locarno-pact en krachtige bewapening „voor verdediging van het Britsche erfgoed". De regeering zal, wil zij de ontevredenen geruststellen, moeten doen beseffen dat. zij geen politieke afzondering kan of mag over wegen en dat zij geen politiek van machts evenwicht (die vroeg of laat tot oorlog moet leiden) kan dulden. Zij zal haar vertrouwen in de Volkembondsgedachte moeten belijden en het lot van Groot-Brittannië inniger dan tot nu toe het geval is geweest moeten ver binden aan dat van den Volkenbond, die sterk genoeg gemaakt moet worden om de veiligheid van al haar leden te verzekeren. Het wordt de regeering in ruimen kring ver weten dat zij haar politiek onvoldoende heeft gericht op de versterking van het gezag van de eenige internationale insteling. welke hoop geeft op vermijding van oorlog. Indien aan wending van macht in een voorkomend ge val noodzakelijk zou blijken, dan zou die macht moeten worden aangewend door den Volkenbond. Bij zulk een ontwikkeling dei- dingen zou het Locarno-Pact. waartegen de populaire conservatieve pers zoo hevig foe tert, omdat het de mogelijkheid in zich sluit dat. Engeland in Europa ten oorlog zou moe ten gaan, geleidelijk overbodig worden. Want dit verdrag blijft slechts van kracht zoo lang de Volkenbond nog niet in staat is aan de onderteekenaars er van afdoende zekerheid te geven. In zulk een vredespolitiek, gebaseerd op den Volkenbond en zijn beginselen en waar bij de Vereenigde Staten en Rusland zouden moeten worden geraadpleegd, is de regeering naar veLer oordeel tekort geschoten. Het zal belangwekkend zijn uit het aan staande debat te leeren hoe de regeering op deze grief zal antwoorden. ITALIANEN IN STAATSDIENST MOGEN GEEN VRIJGEZEL ZIJN. GEZANT TE WASHINGTON MAAKT BEZWAAR. Mussolini heeft een order uitgevaardigd waarin hij als zijn wensch te kennen geeft, dat alle Italianen in staatsdienst huwen, welke order in de eerste plaats geldt voor leden der fascistische partij. Augusto Rosso, de Italiaansche gezant te Washington, is vrijgezel en schijnt weinig zin in het huwelijk te hebben. Hij verklaarde althans tegenover Amerikaansche journalisten, dat hij een be roep wenscht te doen op zijn diplomatieke immuniteit en officieele informaties uit Ro me afwacht, of ook voor een gezant Musso lini's jongste order geldt. WRAK VAN DE DIXMUDE GEVONDEN? ITALIAANSCHE VISSCHERS MEENEN WRAKSTUKKEN GEVONDEN TE HEBBEN. K;OME, 5 November (V. D.) Naar uit Palermo verluidt hebben Italiaansche vis- schers aan de Siciliaansche kust bij Menfi in zee op meer dan veertig meter diepte het wrak gevonden van de Dixmude, het lucht schip, dat na den oorlog door Duitschland aan Frankrijk is uitgeleverd. Het was in het jaar 1923 bij een vlucht boven de Middel- landsche Zee met 50 personen aan boord spoorloos verdwenen. De visschers hebben het wrak ontdekt, doordat wrakstukken werden opgevischt. Verschillende metalen deelen zouden zijn herkend als behoord hebbende tot het vergane luchtschip. IIITLER MAAKT EEN NOODLANDING. KIEL, 6 Nov. (V. D.) Om kwart over vier werd op 't Holtenauer vliegterrein uit Travemuende bericht ontvangen, dat Hitier wegens de slechte weersomstandigheden een noodlanding heeft moeten maken en per auto de reis naar Kiel heeft voortgezet, waar hij om 7 uur zal aankomen. TYPHOON BOVEN INDO-CHINA. DERTIG PERSONEN OMGEKOMEN. SHANGHAI. 6 Nov. (V. D.) Aan de kust van Annam in Indo-China heeft een hevige typhoon gewoed, waarbij voor zoover tot nog toe bekend is 30 personen werden gedood. Nadere bijzonderheden ontbreken. VLIEGTUIG OP EEN HUIS GESTORT. VERMOEDELIJK ACHT SLACHTOFFERS. NEW YORK. 6 Nov. (V. D.) Een onge luk met ernstige gevolgen geschiedde te Red Bank in den staat New Jersey, toen een waarnemingstoestel naar beneden stortte en terecht kwam op het dak van een huis, dat onmiddellijk in brand vloog, toen de ben- zine-tank van het vliegtuig explodeerde. De piloot en de passagier, een pers-fotograaf, werden gedood. Het uit twee verdiepingen bestaande huis werd bewoond door drie ge zinnen. Voor zoover viel na te gaan, kon niemand uit het onmiddellijk in lichte laaie staande huis ontkomen. Het brandde tot den grond toe af, zoodat alle bewoners in de vlammen moeten zijn omgekomen. Het is echter niet bekend, hoeveel personen zich tijdens de ramp in het hu'is bevonden. Volgens latere berichten zouden in het huis vijf personen zijn verbrand. NEW YORK'S NACHTCLUBKONININ OVERLEDEN. Texas Guinan, de bekende nachtclub-ko ningin van New York, is naar Reuter uit Vancouver verneemt, heden als gevolg van een operatie overleden. AGENDA DINSDAG 7 NOVEMBER Gebouw Haarlemsche Veiling, Kleine Hout weg 16: Lezing W. H. Vliegen voor het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling. 8 uur. Rembrandt Theater: Greta Garbo in „Zoo als ge mij begeert". Op het tooneel: Raya Sisters and Dolinoff-ballet. 7 en 9.15 uur. Palace: „Een zekere mijnheer Gran". Op het tooneel: Hedi Haas in haar repertoire. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het testament van Dr. Mabuse" (geprolongeerd). Met nieuw voorprogramma. 8.15 uur. Gebouw Caecilia, Jansstraat 48: Kraam pjesdag, 25 uur. Krelagelhuis: Tenniswedstrijden ten bate van het Crisiscomité. 19.30 uur. Protestantenbond: Dr. P. Stogenga over „De Biecht" 8.15 uur, Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. toegang vrij. WOENSDAG 8 NOVEMBER Stadsschouwburg: Nederl. Kleinkunst-En- semble „De Hollander" (Jan van Riems dijk c.s. 8 uur. Gem. Concertzaal: Vergadering der N. S B Sprekers de heeren F. A. Smit Kleine en Ds' van Duyl. Bioscoopvoorstellingen 's middags en dea avonds.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3