Hoe kom Ik van die hoofdpijn af? AKKER.CACHET5i akkertjes DINSDAG 7 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 MARY FLEISCHMANN II NOVEMBER 80 JAAR. Zaterdag 11 November a.s. zal een stadge- noote, die een welbesteed leven achter zich heeft, den 80-jarigen leeftijd bereiken. Wij bedoelen mej. Mary Pleischmann, bijge naamd „de soldatenmoeder". Dezen naam dankt mej. Fleischmann aan het vele dat zij in de mobilisatie in 1914 en later voor de soldaten en hun gezinnen heeft gedaan. Zij trok zich het lot dier gemobili- seerden ten zeerste aan en zorgde, zooveel zij kon, voor de achtergebleven vrouwen en kinderen tot het Steuncomité die taak over nam. Maar ook daarna heeft mej. Fleisch mann nog veel hulp en steun verleend. Ook toen de Belgische vluchtelingen in den oorlog hier kwamen was zij onder de eersten, die hulp verleenden. Maar haar hoofdwerkzaamheid lag gedu rende een zeer groot deel van haar leven op het gebied der verzekering. Zij was de eerste vrouw die op dit gebied werkte. Zij kwam tot deze werkkring, nadat zij lid was geworden van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Zij was tot het oordeel gekomen, dat de po sitie der gehuwde vrouw in de maatschappij dier dagen niet de jtiiste was en zij besloot- dat is nu ongeveer 55 jaar geleden zich te geven aan de vrouwenbeweging. Toevallig kwam zij in aanraking met den heer August Rapp, directeur van de Maat schappij New-York, te Amsterdam. Zij kreeg door hem een betrekking als vertaalster van Amerikaansche brochures. Dit was haar eerste stap op het terrein der Levensverze kering, waarvan zij nu speciaal studie ging maken. Na een paar jaar kreeg mej. Fleischmann een betrekking bij de Alg. Verzek. Mij. te Amsterdam, waar zij 1 1/2 jaar werkzaam bleef. Daarna kwam zij bij de Tweede Holland- sche Maatschappij van Levensverzekering en nu 35 jaar geleden zag zij zich be noemd tot Inspectrice van de Nationale Le- vensverzekerings. Bank. Deze functie legde zij neer in Januari 1919, bij welke gelegen heid zij in intiemen kring werd gehuldigd namens de „Nationale", waarvan zij ook na dien tijd steeds vertegenwoordigster bleef. Zeer veel heeft mej. Fleischmann gedaan om de verzekering op velerlei gebied voor al op dat van pensioen en lijfrente te populariseeren. Voor dat doel, pensioen en lijfrente, heeft zij overal in het land voor drachten gehouden. Zeker zal het de krasse, nog jeugdige wel dra tachtigjarige, die in haar leven zooveel nut heeft gesticht, op 11 November niet aan belangstelling ontbreken. PERSONALIA De heer L. W. Korvinus te Haarlem is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het candidaatsexamen theologie. GEMEENTERAADSZITTING OP 22 NOVEM BER. De burgemeester van Haarlem heeft aan de leden van. den gemeenteraad medegedeeld, dat op 8 November a.s. geen vergadering van den Raad wordt gehouden. De eerstvolgende vergadering zal plaats hebben op 22 November a.s. Jaarvergadering Haarl. Schaak gezelschap. Op Dinsdagavond 7 November a.s. wordt de jaarvergadering van het Haarlemsch Schaak Gezelschap gehouden. Als belangrijke agen- datpunten noemen wij het vaststellen van een nieuw reglement en de verkiezing van een nieuw bestuur. TOELAGE BIJ PENSIOEN GEVRAAGD In de gemeenteraadszitting van 25 October J.l. werd in handen van B. en W. om .prae-ad- vies gesteld een verzoekschrift van J. H. H. Trijssenaars, oud-huismeester van het St. Elisabeths of Groote Gasthuis, om hem als- nong in het genot te estellen van de toelage, vermeld in art. 3 der verordening, vastgesteld bij raadsbesluit van 29 Januari 1919, laatste lijk gewijzigd bij dat van 25 Januari 1922. De heer Tijssenaars heeft nu een adres ge richt aan den Gemeenteraad, waarin hij uiteenzet dat hij, behalve op pensioen, recht meent te hebben op de toelage vermeld in art. 3 van de z.g. ziekengeldverordening van 29 Januari 1919. inhoudende dat. wanneer aan een ambtenaar der gemeente eervol ontslag wordt verleend wegens geestelijke of lichamelijke ongeschiktheid, niet aan zijn schuld te wijten, hij een uitkeering ontvangt van den datum af, waarop het ontslag in gaat. voor den tijd van 4 jaren. Betrokkene was indertijd huismeester van het Gasthuis en zijn echtgenoote was huis meesteres. Hun werd door den Directeur van het- Gasthuis medegedeeld, dat zij wachtgeld of pensioen zouden krijgen. iDt hing er van af, of zij zouden worden af- of goedgekeurd. Zij werden goedgekeurd en ha did en recht op wachtgeld. Wachtgeld werd niet toegekend. Later werd de huismeesteres afgekeurd, eer vol ontslag, met 1 Januari 1930 en kreeg den bijslag volgens de Ziekengeldverordening'. Begin Januari 1930 vroeg de huismeester bij B. en W. herkeuring aan. 28 Februari had die plaats door de doktoren Wolterson, wijlen dokter Adrian en Dr. Kersbergen. Na de keuring deelde dokter Adrian den huis meester mede, dat hij was afgekeurd en nu ook den bijslag zou krijgen. Hij werd ont slagen met 1 Maart 1930. B. en W. hebben echter den bijslag gewei gerd. De ex-huismeester meent er evenwel recht op te hebben, omdat hij, evenals zijn vrouw, vór den pensioengerechtigden leeftijd is afgekeurd, zij het dan niet gelijktijdig met zijn vrouw. B. en W. gronden hun weigering op het raadsbesluit van 19 October 1904 waarbij is bepaald dat bij ontslag van de huismeesteres dientengevolge aan den huismeester eveneens ontslag wordt verleend, met recht op dade lijk ingaand pensioen. Aangezien aan de huismeesteres met 1 Januari 1930 wegens afkeuring eervol ontslag is verleend, had naar de meening van B. en W. het dienten gevolge aan den huismeester te verleenen eervol ontslag eveneens op 1 Januari 193C moeten zijn ingegaan. Zoo noodig had hij noe eeruigen tijd met de werkzaamheden van huismeester tijdelijk kunnen worden be last. BEROEPSKEUZE VOOR MEISJES. LEZING VAN MEJ. JEANNE SMELIK. Voor de afdeeling Haarlem der Ned. Vereen, voor Vrouwenbelangen en gelijk Staatsburger schap sprak Maandagavond in het Remon strantenhuis mej. Jeanne Smelik, adviseuse van het Gemeentelijk Bureau voor Beroeps keuze te 's-Gravenhage, over „Beroepskeuze voor Meisjes". Spr. begon met er de aandacht op te ves tigen dat de belangrijke vraag „Wat moet mijn dochter worden?" reeds aan de orde komt, als de dochter nog in de 6e klasse van de Lagere School zit. In vele gezinnen toch moet het meisje reeds op 14-jarigen leeftijd gaan „yerclienen". Mej. Smelik behandelde vervolgens de op leiding aan de verschillende inrichtingen van onderwijs van „laag" tot „hoog". Het komt niet alleen aan op de verstande lijke vermogens. Er zijn bij de beroepskeuze zooveel andere dingen die in aanmerking moe ten genomen worden: handigheid, staat van gezondheid en zooveel meer. Het zou te wenschetn zijn, dat meer Hol- landsche meisjes werden opgeleid voor gezins hulp. Het groot aantal Duitsche dienst meisjes zou dan niet noodig zijn. Laten de Hollandsche meisjes toch trachten goede ge zinshulpen, goede keukenmeisjes te worden. Op 12-jarigen leeftijd kan de keuze reeds ge maakt worden, als men maar op verstandige wijze met het meisje spreekt. Voor verschillende vakken: kinderjuffrouw, huishoudster is aan te raden bepaalde diplo ma's te behalen. Kapsters en verkoopsters hebben behoefte aan wat elementaire kennis van talen. Voor verkoopsters bestaan bepaal de scholen. Nu komen de „moeilijke" beroepen. Daarvoor moet de keus gedaan worden tusschen M.U.L.O., H.B.S., Gymnasium, Lyceum, enz. Een psychotechnisch onderzoek is aan te be velen vóórdat de beroepskeuze wordt gedaan. Het is een dankbaar werk, meisjes die op een voor haar te moeilijke school „mislukt" waren, den voor haar aangewezen weg te wij zen. Prettig is het, zulke meisjes dan op dien weg een doel te zien bereiken. Spr. deelde dan mede wat de meisjes met de diploma's van verschillende scholen kunnen „beginnen" en in welke richting zij kunnen doorstudeeren 'om een loonenden werkkring te verkrijgen. De meeste mogelijkheden bieden op het oogenblik de huishoudelijke beroepen. Zelf standig werkende vrouwen, kunstenaressen enz. hebben zoo dikwijls behoefte aan een beschaafde en deskundige hulp in haar huis houding, waaraan zij zelve maar zeer weinig tijd kunnen geven. .Jonge" beroepen zijn: chemisch of klinisch anyliste in een laboratorium. Deze beroepen eischen nauwkeurigheid, een vaste hand en karakter. Ook de (goede) schoonheids verzorging opent tegenwoordig mogelijk heden. Men kan daarvoor in Engeland een diploma halen. Vlotte stenotypisten en goede corresponden ten in de vreemde talen worden dagelijks voor handelskantoren gevraagd. Legio is het aantal meisjes die zich bij spr. aanmelden en filmactrice willen worden. Hól land biedt aan zulke meisjes echter geen kans! Plaatsingskansen voor vrouwelijke journalis ten bestaan er niet veel. Zeer vele bezoeksters van spr. toonen liefhebberij voor het journa listenvak, vooral in den laatsten tijd. Spr. acht het slechts voor zeer weinig meisjes een aan bevelenswaardig beroep. Voor „maatschappelijk werk" bestaat ook veel belangstelling. De meisjes kunnen daar voor aan verschillende speciale inrichtingen worden opgeleid. Universitaire studie wil spr. slechts voor zeer begaafde meisjes aanraden. De kans, na universitaire opleiding, een betrekking of plaats te krijgen, is thans zeer gering, al be staat zij natuurlijk. Maar daar staat tegenover dat de studie aan een Hoogeschool. ook al wordt zij niet voleind, groote vormende waar de heeft. Tenslotte deelde spr. het een en ander mede betreffende de werkwijze der verschillende bureaux voor beroepskeuze, speciaal van het Haagsche bureau. De vergadering werd bijgewoond door den heer J. Vader, directeur van het Haarlemsche Bureau voor Beroepskeuze, die dankte voor de uïtnoodiging en een woord van propaganda sprak voor het Haarlemsche Bureau voor Be roepskeuze, dat zeide spr., wel geen adviseuse heeft en het daarom met het goede een zeer bekwaam en enthousiast adviseur moet doen, omdat het betere óók nog een advi seuse op het oogenblik niet te bereiken is. De heer Vader deelde onder de aanwezigen eenige geschriften uit met inlichtingen be treffende het werken en streven van het Haar lemsche bureau. De presidente der afdeeling. mej. G. Grou- stra, dankte mej. Smelik voor haar belangwek kende lezing, waarin zij zoovele beroepen de revue had laten passeereh. HET JUBILEUM VAN ZUSTER REALINO. Zuster Realino, het hoofd der Theresia- scholen aan den Kleinen Houtweg, herdacht Zaterdag het feit, dat zij 25 jaar geleden tot hoofd benoemd werd. Nadat des morgens een H. Mis was opge dragen, vond de huldiging in de school plaats Zuster Geertruida, als oudste der onderwij zeressen, sprak de jufoilaresse t-oe en over handigde een geschenk in couvert. Wethou der Roodenburg voerde het woord, de inspec teur van het L. O. de heer H. van de Weyer en de oud-inspecteur de heer G. H. Weustink eveneens. Ook kapelaan A. J. A. Leesberg, bisschoppelijk inspecteur van het L. O. zei hartelijke woorden. Wethouder W. J. B. van Liemt heeft persoonlijke blijken van belang stelling gegeven. Hierna werd de kinderoperette Doornroos je opgevoerd. Des middags had in de school een recep tie plaats voor oud-leerlingen, die zeer druk bezocht was. Velen grepen deze gelegenheid aan om Zuster Realino geluk te wenschen. Een groot aantal bloemstukken was gezon den. Namens het comité van oud-leerlingen sprak mej. Vollaerts die een geschenk onder enveloppe aanbood. Maandag is er gelegenheid voor ouders van leerlingen en andere belangstellenden om Zuster Realino te huldigen. PORTEMONNAIE GESTOLEN. Uit een kleedingstuk, dat °P het sportterrein aan de Kleverlaan hing, is een portemonnaie gestolen. Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U overvalt bij hel op staan, vóór of na den maaltijd, loop dan even bij Uw drogist of apotheker binnen en vraag een doosje "AKKERTJES". Deze nieuwe vinding van Apotheker Dumont wordt overal en door iederen gebruiker geroemd om haar wonderlijke resultaten bij Hoofdpijn, Migraine, Kiespijn, Zenuwpijn, Influenza, Spierpijn, Neuralgische pijnen, Rheumatische pijnen. Het is niet noodig U te laten plagen door Uw pijn. Want bijna on middellijk zullen AKKER-CACHETS U helpen en Uw pijnen snel lol bedaren brengen. Ook Gij zult opgetogen zijn over de resultaten.' Volgen5 recept van Apotheker Dumont. Slechts 50 cent per 12 stuks. (Adv. lngez. Med.) NED. MONTESSORI- VEREENIGING. VOORDRACHT VAN DEN HEER PORTIELJE. Voor de afdeeling Haarlem van de Ned. Montessorivereeniging heeft Maandagavond in de Montessorischool aan de Louise de Colignylaan de heer A. F. J. Portielje, inspec teur van de levende have van Artis een voor dracht gehouden over: Grondslagen en ont wikkeling van het psychisch gestel onzer kin deren en hoe de Montessorischool daaraan beantwoordt. Na een inleidend woord van mr. F. v. d. Goot, zei de heer Portielje een uiteenzetting te zuilen geven waarom de Montessorianen in het Montessorie-onderwijs gelooven. Elk leven is een organisme, een invididu, een een heid van vorm en functie, een veeleenigheid, waarin alles meedoet, en dat zelfontwikkeling zelf opgroeiing, zelfherhaling, zelfwerkzaam heid vertoont. Ieder levend wezen komt tot zichzelf, waarbij het gaat om erfelijken aan leg en allerlei dispositie en anderzijds om individueele wijziging daarvan. Spr. zal het hebben over gedrag, dat begint met een op welling, een aandrang om ergens naar te kij ken vergezeld van een gevoelen van lust of onlust, dat subjectief is. Het objectieve erbij is de wereld die de emotie opwekt. Daarvóór was er de waarneming. Ieder onzer, zegt spr. ziet een geheel. Men herkent een mensch waar mee men heeft kennis gemaakt, later aan den indruk, die altijd een totaliteit is. die men zich niet in onderdeelen bewust maakt. De heer Portielje teekende op het bord het volgende schema: behoefte, die aandrift en aanleg ontketent, die aanpassing en het le vensdoel. De behoefte ert het levensdoel kun nen de aandrift en aanleg (samen het in stinct) en de aanpassing (intelligentie) op wekken. Instinct en intelligentie vormen samen de actie functie van een constant en van een variabel iets. Spr. gaf nog een verdeeling in cognitie (kennen, perceptie .waarneming in eerste windselen), affectie (aandoening, voelen, emotie), conatie (streven, willen, drang) en besprak die uitvoerig. Het Montessori-onderwijs is eigenlijk geen methode, veeleer een levenshouding, die in stinct en intelligentie in het oog houdt. De onderwijzers moeten de kinderen zelf laten doen en niet dresseeren. De levensbeweging heeft als voornaam ste kenmerk de spontanieteit, de totaliteit; zij is gericht op een levensdoel, is volhardend, veranderlijk, vatbaar voor verbetering, vooruitziend. Men moet nagaan of dit alle maal bij het kind ontwikkeld wordt. Lust und Liebe moeten er zijn, ook bij de onderwijzers, Alle spel in het Montessori-on derwijs is geen spel zonder meer, is juist een inspanning, is een van nature doen, het spelen is ieeren. Men moet een kind niet bijv. de zoölogie opdringen, het kind moet die zelf maken, wat spr. illustreer de met de voorbeelden poes, waf, paard, boe, enz. Hierna was er gelegenheid het door de kinderen gemaakte als demonstratie-materi aal te bekijken, waarover de heer Portiele mededeelingen deed. HAARLEMSCHE WERKINRICHTING. TENTOONSTELLING VAN HET VERVAARDIGDE. In het gebouw Friesche Varkenmarkt 22, hoek Parklaan, wordt vandaag en morgen een tentoonstelling gehouden, die een bezoek alles zins waard is. Gedurende een 8-tal jaren zorgt de Haarlemsche Werkinrichting voor geestelijk misdeelden: zwakzinnigen en blin den. Onder deskundige leiding vervaardigen de misdeelden verschillende voorwerpen, die den toets der critiek geheel kunnen doorstaan. Wij namen er een kijkje en konden constateeren, dat het vervaardigde goed van een zeer goed gehalte is. En wanneer gij daar heen gaat en de voorwerpen aanschouwt en misschien koopt, dan zult gij daarmee niet alleen in het bezit komen van uitmuntende goederen voor een lagen prijs, doch gij steunt daarmee tevens het zoo mooie werk. Men verzekerde ons, dat de misdeelden zich gelukkig voelen bij dat werk. dat zij hun bezigheden met enthousias me en animo verrichten en dat zij er fraaie resultaten mee bereiken, dank zij het geduld en de toewijding van de leiders. Op de blindenafdeeling worden manden ge vlochten, ruwe manden voor den landbouw, fijner vlechtwerk als hondenmanden, worden stoelen gemaakt. De zwakzinnigen fabriceeren matten, borstels, bezems, bamboeschermmat- ten, waar een groote vraag naar is, omdat die voorwerpen zoo goed en sterk zijn. De meisjesafdeeling, waarin in twee klassen een twaalftal meisjes bezig is, levert gebreide goederen, verder handdoeken, theedoeken, kussens, kleedjes, loopers, sokken, enz. Werkelijk, een bezoek zal u overtuigen van het nut dezer mooie instelling, die de misdeel den bezighoudt. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Ploeg, Spieringweg 316, autoband; V. Tiel. Parklaan 77, kinderbroche; Siebeling, Oran jeboomstraat 161, leesboek; Bloemer, Scho terboschs traat 20, danskaart; Bur. v. Politie Smedestraat 9, rentekaart, film in doos, handschoen, laars, tasch; Prinsen, Spoor wegstraat 18, motorhandschoen; v. d. Ham. Thorbeckestraat 4, herdershond; Tork, Zon nebloemstraat 53, passer; De Mink, Tugela- straat 24, portemonnaie; Wempe, Plataan straat 52, idem; Nijenhuis, Papentoremvest 19, rolfilm; Rutgers, Gen. Cronjéstraat 49, slot; Stieltjes, Brouwersvaart 94, tasch met boeken; Bakker, N. Kerksplein 2a rood, tor telduif; Brugwachter, Langebrug, zak inh. koolrapen. VAN EEN LADDER GEVALLEN. Zaterdagmorgen omstreeks half elf viel de 29-jarige chauffeur B'„ toen hij bezig was de markiezen van een perceel aan de Heinsuis- laan af te nemen van den ladder. Met een hoofdwond en een gekneusde knieschijf is hij per ziekenauto naar het St. Elisabethsgast- huïs vervoerd, nadat hij voorloopig verbon den was door een lid van den Ongevallen Dienst CONCERT. BRANDJE IN BAKKERIJ. Zondagmiddag omstreeks 1 uur ontdekte de echtgenoote van den bakker v. d. D. aan de i Nagtzaamst-raa/t 12 brand in de bakkerij. Ver- I moedelijk zijn na het stoken van den oven om j 12 uur eenige vonken op spanen gevallen. Met hulp der buren heeft de neer v. d. D. het vuur met emmers water gebluscht. Het bleek, da- een deur gedeeltelijk was verbrand. De brand weer was aanwezig doch hoefde geen dienst te doen. Schoten's Chr. Kinderkoor „Zanglust" geeft ter gelegenheid van zijn 10-jarig be staan een feestconcert, met medewerking van Schoten's Chr, Gem. Koor, dirigent Jac. Zwaan. Soliste is mej. Ankie van Wickevoort Crommelin begeleiding de heer Jac. Zwaan en Gosse Krcese. Het kinderkoor voert oan. uit „Zonneklaartje" van Peter van Anrooy. Het Gem. Koer o a. Laudabe Do- minum van Mozart, met sopraansolo, verder liederen van Bach, Wierts en Jac. Zwaan. Het concert heeft plaats op Maandag 13 Nov. in het Gem. Concertgebouw te Haarlem. RIJWIELDIEFSTAL OP DEN KRUISWEG. WIE ACHTERVOLGDE DEN DIEF? Zaterdagavond 28 October, omstreeks kwart voor 8, heeft een man een fiets wegge nomen voor perceel Kruisweg 17A. Hij is ach tervolgd door een onbekend persoon langs Kruisweg, Kenaustraat, Kenaupark en Park laan. waar de dief het rijwiel wegwierp. De politie verzoekt den onbekenden achter volger zich aan het bureau te melden. NATIONALE CHRISTEN GEHEELONTHOU DERS VEREENIGING. De afdeeling Haarlem van deze vereeni ging houdt een lezing met licntbeelden op Donderdag 9 November a.s. in het Blauwe Kruis. Spreker is den heer E. v. Milligen te Sant poort Gesproken zal worden over Ind-ië ln het algemeen en Nieuw-Guinea in het bij zonder. Tevens worden -de bezoekers in de gele genheid gesteld een Ethnografische verza meling betreffende de Papoea's te bezichti gen, waarbij door den spreker uitleg g'ge- ven wordt; PERSONALIA De volgende afgestudeerden der Middel bare Technische School te Haarlem werden geplaatst in de navolgende betrekkingen: Van de afd. Werktuigbouwkunde de heeren A. A. G. I. Borst, als technicus bij de Cacao fabriek „De Zaan" te Koog-Zaandijk: H. H. Bruyns, als assistent in de gisterij bij het In genieursbureau Gronemau, te Hengelo (O.) A. Nijhoff. voor ketelwater onderzoek, bij het Twentsch Centraal Station voor Electri- sche Stroomlevering te Hengelo (O.). Van de afd. Electrotechniek de heer H. P. Moor, tewerkgesteld bij de N.V. Radio- en Instrumentenfabriek „Waldorp" te 's Gra- venhage. TWEE KATWIJKERS GESTRAND BIJ MIST. LATER VLOT*GEKOMEN. Tengevolge van den dikken mist zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag, bij Katwijk twee motorloggers gestrand. De SCH. 29 zat 1 K.M. ten N. en de G.D.U.. die de Poolsche vlag voert (nummer onbekend). 2 K.M. ten Z. van Katwijk op het strand, meldt de N.R.C. Vooral de G.D.U. zat vrij hoog. Zondagmiddag hebben de schepen bij hoog water vruchteloos ge poogd, los te komen. De situatie was voor de schepen niet gevaarlijk. Zondagnacht zijn zij vlot gekomen en vertrokken. VEERTIENJARIGE DOOR AUTO AANGEREDEN. Maandagmiddag is in De Wijk (D.) de 14- jarige E. Barelds, die op zijn fiets reed door een luxe-auto aangereden. In bewusteloozen toestand werd de jongen opgenomen en een huis binnengedragen. Een geneesheer achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk, daar de t<|sstand van den jongen zeer zorgwekkend was. De auto. waarvan de remmen niet voldoende bleken te werken, is door de politie in beslag genomen, meldt het Handelsblad. POLITIERUITERS KRIJGEN GUMMI STOKKEN. Naar het Handelsblad verneemt zullen de AmsterdSmsche politie-ruiters tegen Decem ber hun sabels verwisselen voor een lang model gummistokken, dezelfde bewapening die reeds sinds jaren te Londen en te Rot terdam in gebruik is. (Adv. Ingez. Med.) SCHEEPVAARTBERICHTEM (Zie ook elders in dit nummer.) HOLLAND—OOST- AZIë LIJN Serooskerk 4 v. Bremen te Hamburg, vertr 6 November naar Rotterdam Waalkerk (thuisr.) p. 3 Gibraltar Arendskerk 3 v. Rotterdam naar Japan. HOLLAND—AMERIKA LIJN Lochmonar, Vancouver n. Rotterdam 4 (v.m.) te Londen Rotterdam 4 v.m. v. Rotterdam n. N.-York. Rotterdam, Rotterdam naar New-York (2. n.m.) van Boulogne Volendam 4 van New York naar Rotterdam Delftdijk 4 v. Rott. n. S. Francisco ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran 6 van Batavia te Rotterdam. Dempo (uitreis) 6 (7 v.m.) te Belawan. Indrapoera (thuisreis) 5 (4 n.m.) v. Sabang. Sibajak (uitreis) pass. 5 (10 v.m.) Finisterre. Garoet (uitreis) pass. 5 (7 v.m.) Finisterre. Jacatra (uitreis) pass. 5 Point de Galle. Kota Agoeng (thuisr.) 6 (8 v.m.) v. Pt.. Said. Kota Nopan 5 van Hamburg te Rotterdam. Kota Pinang (uitreis) p. 5 (1 n.m.) Perim. Tapanoeli (thuisreis) p. 4 (8 n.m.) Sagres. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alchiba (uitreis) p. 5 Ouessant. Alphacca 5 van Rotterdam te Hamburg. STOOMVAART MIJ. OCEAAN City of Newcastle Dairen naar Rotterdam p. 4 Gibraltar. Philoctetes Japan n. R'dam p. 4 Gibraltar. Eurymedon Batavia n. A.dam p. 5 Gibraltar. Memnon Japan n. Rotterdam 5 v. Shanghai. City of Batavia Japan naar Rotterdam 6 (n.m.) van Londen. Titan Batavia naar Liverpool pass. 5 Lizard. Stentor A'dam n. Liverp. en Java 5 te Swansea. City of Bagdad Dairen n. Rotterdam 3 van Port Swettenham. Prometheus Liverpool n. Batavia p. 5 Perim.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6