VOETBALNIEUWS HENCELEN. GYMNASTIEK. E.M.JAARSMA HAARDEN DINSDAG 7 NOVEMBER 1933 H AARLEM'S DAGBLAD 7 ;-r SPOILT Ei SPIL VOETBAL DUITSCHLAND—NOORWEGEN (2—2). De Zondag' te Maagdenburg gespeelde interlandwedstrijd DuitschlandNoorwegen eindigde met een 2>2 gelijk spel. Met rust leidden de Duitschers met 20. RESERVE EERSTE KLASSE. AJAX 2H.F.C. 2 (6—2). De H.F.C.-reserves hebben in Amsterdam een zware nederlaag geleden. De opstelling luidde: Van der Togt, Wittebol, Les. Kuyk, Beets, Ten Have, Denijs, Twiss, Höck Van den Berg Hagenaar. H.F.C. begint goed; reeds na enkele mi nuten heeft Höck succes '01). Het spel van Ajax is echter veel beter; speciaal de linksbuiten Van Wijngaarden is een voortdurend gevaar voor de H.F.C.-ach terhoede. Vooral door zijn toedoen is het dan ook dat het binnentrio kort achter elkaar drie niet te missen kansen krijgt, zoodat na 20 minuten de stand 31 in het voordeel van Ajax is. De thuisclub doet het dan iets kalmer aan; H.F.C. kan weer eenige aanvallen doen: deze leveren echter niets op. Spoedig komt de rust. Na de hervatting is liet weer Höck, die met 'een goed doelpunt scoort (3—2). Een gemakkelijke kans om gelijk te maken mist hij echter kort daarop. Van dat moment af neemt Ajax het spel geheel in handen en daar de halflinie van H.F.C. zeer weinig presteert, worden de aan vallen talrijker. Van Wijngaarden loopt eenigen malen door de H.F.C. verdediging; de score stijgt regel matig. Met 6—2 in het voordeel van Ajax komt het einde. HILLEGOM—ALPIIIA. (4—2). Voor het begin van den wedstrijd werd de terreinknecht van Hillegom, de heer P. Klinkenberg, door den voorzitter, den heer De Groot, gehuldigd ter gelegenheid van zijn 121/2 jarig jubileum in deze functie. Met eenige hartelijke woorden overhandigde hij ïiern een bloemstuk; het blijvend aandenken van leden en donateurs, bestaande uit een schrijfbureau met bijbehoorende lamp, werd na afloop van den wedstrijd ten huize van den jubilaris overhandigd. Reeds in de eerste minuut forceert Hille gom een corner, die op, niets uitloopt, maar de gastheeren zetten door en na drie minuten lost Ko de Jong van den linkervleugel een schot, dat doel treft. Snel gaat het spel heen en weer, maar het spel van Alphia is te koro om succes te hebben. Na een kwartier brengt van Beek goed op. hij geeft over naar Van Kooten, die den keeper het nakijken geeft. Alphia komt er dan beter in en het duurt niet lang of de rechtsbinnen scoort het eer ste tegen punt, waarmede de rust komt. Twee minuten na de hervatting geeft F. v. d. Hulst de gastheeren weder een voor sprong. Na een half uur brengt hij den stand op 4—2. Aan beide zijden worden tal rijke kansen gemist, maar vooral Alphia lijdt voor doel aan een gemis aan schot- vaardigheid. In den stancl komt dan ook geen verandering meer. Wat noodig is. In de „Swastika-Koerier" vinden we het volgende aardige rijm van Z(wan): Een flink aantal menschen, die 't spel kunnen spelen En onderling functies kunnen verdeelen; De voorzitter en de secretaris, De penningmeester en commissaris. Een veld en een kleedhuis, met ruimt' om te wasschen. En iemand om op het zaakje te passen. De goalpalen met bijbehoorende netten. En liefst nog een rek om de fietsen in te zetten. •Een machine of zeis om het veld glad te krijgen, Een pen en een veter om den voetbal te rijgen. Ook kunnen we de kalk voor de lijnen niet missen En een schepnet om den bal uit het slootje te visschen. Een clublokaal om er samen te komen, En urenlang over alles te boomen. Papier pen en inkt om alles te noteeren En een Hij, die altijd wil debatteeren. Een shirt en een broekje voor iedereen, Kousen en schoenen, plus beschermers voor 't been. Een handdoek en een koffer waar alles in wordt- gedaan, En danja dan kunnen we voetballen gaan! SwastikaKoerier. We ontvingen No. 4 (eerste jaargang) van „De Swastika-Koerier", het orgaan van de Haarlemsche voetbalvereeniging „Swastika". Het bevat de volgende artikelen en rubrie ken: Sportiviteit, door K.; „Niet juist", door Zwan; De maand in cijfers; Competitiestan den; Een openhartig woord: Ons Antwoord: Aan de familie; Naar HollandOostenrijk; „Wat noodig is" (een rijm van Zwan); „Voetbal in 1950", door F. A. N. Tasie: Be kendmaking bij afkeuring van terreinen; Or.ze Juniores in October, enz. PAARDENSPORT NEDERLAND OP DE DERDE PLAATS TE GENèVE. Uit Genève: Zaterdagavond werd het hoofd nummer van het zesde internationale ruiter- tournooi gereden, de wedstrijd om den stan daardprijs. Aan dezen wedstrijd namen vijf landen deel, daar Duitschland zich te elfder ure had teruggetrokken. De uitslag luidde: 1. Frankrijk 20 punten. 2. België. 24 punten. 3. Nederland, 32 punten 4. Zwitserland, 48.3. 4 Om den Larsson-beker. Zondag hield de Bond van Hengelsport- liefhebbers voor Haarlem en Omstreken een wissel-bekerwedstrijd voor de aangesloten colleges. Het ging om den Laxsson-beker, die in het bezit was van „De R.uischvoorn". Er werd gevisoht op witvisch. De vangst viel tegen. Na tweemaal anderhalf uur gevischt te hebben, vertrok men naar het clublokaal van „De Ruischvoorn" aan den Vijfhoek, waar de voorzitter, de heer B. Larsson, den uitslag bekend maakte. Deze was als volgt: le prijs, de Larsson-beker, De Ruischvoorn; 2 De Grundel, zilv. beker; 3 De Dageraad, zilv. krans; 4 De Vereenigde Visschers, zilv. lauwertak. „Held van den dag" was J. Stoof, lid van het college De Ruischvoorn. D. O. V. Het geheel onthouders vischcollege „D.O.V." hield een onderlingen vischwed- strijd op baars in den Ringvaart te Vijfhui zen. De vangst was matig. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1. G. Dikkeboom, 2. J. C. Schel, 3. J. J. Stet, 4. H. J. Bijster, 5. P Kluper, 6. G. Twist, 7. J. Twist, 8. W. Hille- brands, 9. J. Bouzema. KRACHTSPORT IE AFD. DISTRICT EN 2E AFD. NAT. WOR STELWEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. Door de Amsterdamsche Athleten Club „Door Ooefening Kracht" te Amsterdam werden Zondag' bovengenoemde wedstrijden voortgezet. Als scheids- en kamprechters waren aan wezig de heeren Th. Lenderïng, F. Nieman, M. Haringman. N. de Wolf, P. Ëillebrecht en J. v. Eckhardt en als Bondscontroleur de heer K. J. Leloux. De uitslagen luiden als volgt: 2e afd. Nationaal lichtgewicht. 1, prijs G. Bruinsma „S.S.S." A'dam, met 3 strafpun- ten; 2e prijs Th. Bader „Hercules" A'dam met 4 strafpunten; 3e prijs F. Ëillebrecht „D.O.K." A'dam met 5 strafpunten. le afd. District Vedergewicht. Ie prijs H. Groeneveldt „D.O.K." Beverwijk met 2 straf punten; 2e prijs J. H. Bleeker „Hercules" A'dam met 4 strafpunten; 3e prijs J. v. Ton geren H.K.V. „Haarlem" met 6 strafpunten. Idem Lichtgewicht, le prijs J. Seggelink H.K.V. „Haarlem" met 4 strafpunten; 2e prijs N. Groeneveldt „D.O.K." Beverwijk met 4 strafpunten; 3e prijs B. Deuma „De Hal ter" Zaandam met 7 strafpunten. Idem Middengcwicht. le prijs W. Massop „Hercules" A'dam met 1 strafpunt; 2e prijs J. Langver „Sandow" Zaandam met 4 straf punten; 3e prijs H. Munnekes „S. S. S." A.dam met 6 strafpunten. DAMES HOCKEY. BE FAIR—ROOD WIT III (4—2). Een ongelukkige wedstrijd voor Rood Wit III; eenige invalsters en een achtei^hopde die ditmaal weinig presteerde. Voor rust had Rood-Wit- al spoedig de lei ding door mej. D. Hooft (01). Even daarna maakte Be Fair door slecht spel van de Rood Wit-achterhoede twee goals (21). Maar daar blijft het niet bij. Ze wist voor rust nog den derden goal te maken. Na rust maakt Mej. O. Jongeneel gelukkig nog een mooien goal. Een hoekschot <32). Het einde kwam met 42 voor Be Fair. SCHIETEN. HAARLEMSCHE SCHIETBOND. Donderdag vergaderd de Haarlemsche Schietbond in hotel Lion d'Or. De agenda meldt o.m.: Bespreking wintercompetitie en Nat. competitie. Concordia. Concordia hield Zaterdagavond voor haar leden en donateurs een feestavond, die druk bezocht was. De voorzitter van de regelings-commissie, de heer J. J. Waalewijn, opende dezen avond met een uiteenzetting van het doel, n.l. het versterken van den vereenigingsband. Het feestprogramma, dat bestond uit voordrach ten, dansen, wedstrijden en een verloting, had bijzonder veel succes. Leden van Concordia zullen a.s. Zondag deel nemen aan den K.T.K. marsch en een week later aan den marsch van „De Wandeltoerist". De jaarlijksche uitvoering heeft op Zater dag 4 Maart plaats in de Gemeentelijke Con certzaal. WIELRIJDEN. NEDERLANDSCHE SUCCESSEN TE ANTWERPEN. Uit Antwerpen: In het Sportpaleis hadden Zaterdag wielerwedstrijden plaats. De .uit slagen luidden: Sprintraces vliegenden start. 1ste rit: J. van Kempen, 2. Derijck, 3. Speicher. 2de rit: 1. Oszmella, 2. Loncje, 3. Wals. 3de rit: 1 Pijnenburg, 2. Haermerlinck. 3. Jan Aerts. Finale om de 7de, Sste en 9de plaats: 1. Aerts, 2. Wals, 3. Speicher. 4de, 5de en 6de plaats: 1. Loncke, 2. Hae- merlinck, 3. Derijeke. lste, 2de en 3de plaats: 1. Pijnenburg, 2. Jan van Kempen, 3. Oszmella. Afvalwedstrijden voor profs. 1. Van Oers, 2. Slaats, 3. Vereicken. 4. Bras penning. De Zwemrevue. We ontvingen No. 6 (eerste jaargang, van de „Zwemrevue". het orgaan van den Haar- lemschen Zwemkring en zwemvereenigin- ^en in Haarlem. Het bevat de volgende ar tikelen en rubrieken: De Crawlbeenslag: Johnny Weissmu'ler: Waterpolo; Nieuwe be zuinigingsvoorstellen; Vragenrubriek; Com petitie N. Z. B.; Vereenigingsnieuws; Iets over zwemmen in Indië, enz. Dit Model ERA F. 110.- compleet geplaatst LAGE PR'JZEN NIEUWE MODELLEN 1953 UITERST ZUINIG X Kon. Haardenfabriek E. M. Joarsma, Hilversum (Adv. Ingez. Med.) KORFBAL HAARL. KORFBALBOND. SPORT VEREENT H—OOSTERKWARTIER H (4—2). De reserves van S. V. en Oosterkwartier ont moetten elkaar in Santpoort, waar de gasten theoretisch wel zouden winnen. Het is echter anders uitgekomen. Met rust leidde S. V. door goede doelpunten van mej. De Cock en de heeren Kuné en Slinger met 41. Na de rust kwam Oosterkwartier geducht opzetten en wist nog eens te scoren. Doch de thuisclub wist zich verder te handhaven, zoodat de S.V. reserves een verdiende overwinning boekten. 1 LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Haarlemsche Harmonie-Muziekver. ..Voorwaarts". „Voorwaarts" is de naam, is het devies van het harmoniekorps, dat Zaterdagavond in het gebouw „De Harmonie" een concert gaf. „Voorwaarts" klonk het ons tegemoet uit den feestmarsch, die het programma opende: niet uit de zeer conservatieve harmonieën, maar uit het rvthme. Het rythmische schijnt me voor alsnog het beste wat „Voorwaarts" presteert. De harmonische zuiverheid der samenklank kan nog heel wat vooruitgaan. Dit bleek niet alleen in bovengenoemde marsch: het bleek in nog sterker mate in de concertwals „The- rèse" van C. Faust, die met den „Faust" wals niets te maken heeft. Tusschen deze beide num rners in hoorden we een „Ouverture Joyeuse", waarvan de componist niet genoemd was, maar die zich als de bekende „Lustspiel-ouverture" van Kéler Bela ontpopte en voorts een soort van fantasie, of potpourri, „Een Avondfeest in de Ardennen" getiteld. Waarom dit stuk zoo heet is me niet duidelijk geworden; er waren folkloristische onch ethnografische elementen in te bespeuren, maar het bevatte veel en velerlei en gaf verschillenden instrumenten een goede gelegenheid om op passende wijze voor den dag te komen; het was dus uit dit oogpunt als een geschikte keuze te beschou wen. Meer solistisch werk werd geleverd door een uit klarinetten bestaand kwartet, dat de Lo- reley-melodie benevens een variatie daarop voordroeg. In aanmerking genomen het nog korte bestaan van het ensemble mochten we tevreden zijn over wat het ten gehoore bracht. Een hooaeren graad van gevorderdheid toonde de trombonist C. Cobelens, die een solostuk „Le Troubadour chantant" speelde, dat heel wat vaardigheid vereischte. Een goed stacca to. vlugheid en voldoende zuiverheid waren herhaaldelijk op te /verken. De jeugdige saxo fonist J. Moone deed zich kennen als een instrumentale kracht, die voor „Voorwaarts" schoone beloften bevat. Beide solisten werden door mej. Groeneveld volgzaam aan de piano begeleid: het was alleen jammer dat aan de pianiste niet een beter instrument ten dienste stond dan het zich in de zaal „Harmonie" be vindende. Nog een marsch werd gespeeld in het pro- grammadeel dat we hoorden. Uit alle voor drachten bleek dat de naam van het harmo niekorps geen fidele leuze is. Voorwaarts moet er gestreefd worden; voorwaarts zal men ook gaan onder de leiding van den dirigent Henri Schulpzand. die als werkend lid der H.O.V. genoeg goede muziek helpt uitvoeren om over tuigd te zijn van de wenschelijkheld de onder zijn leiding staande amateurs ook in muzikaal opzicht op te voeden, om hun smaak te cul- tiveeren en te veredelen. In den tegenwoordi- gen tiid. die aan een teveel van gemechani seerde of werkeolos genoten muziek laboreert, moeten we elke serieuze poging om zelf goed te musiceeren toejuichen en aanmoedigen. We wenschen dus „Voorwaarts" en zijn lei der een „steeds voorwaarts!" toe. K. d. J. JOSEF HOFMANN. PIANO-AVOND. Wie nog een bewijs voor de tegenwoordige concert-misère noodig had kon het Maandag avond in de kleine zaal van het Concertge bouw te Amsterdam vinden. Josef Hofmann, pianist van internationale grootte en ver maardheid, evenknie van een Paderewski, een Godowsky, die in dertig jaar tijds meer dan een heel menschengeslacht dus ons land niet bezocht, gaf daar een piano-avond, nadat hij den Donderdag te voren als solist op het abonnementsconcert met het Concertgebouw orkest was opgetreden. Toen had een twee- duizer.dtal menschen hem toegeiuicht in be wondering, in opgetogenheid, die zich door tallooze terugroepingen uitte: nu. waar men jelegenheid had zijn kunst var. nabij en van verschillende zijden te leeren kennen, waren er naar ik schat een honderd belangstellenden opgekomen. Dat wil zeggen dat er een kleine 340 stoelen leeg waren. Honderd belangstel lenden in een scad van achthonderd duizend inwoners! Een van die honderd scheen noL het meerenaeel vreemdelingen te zijn: men hoorde althans meer Duitsch en Engeisch dan Hollandsch spreken. Laat men de oorzaak niet te veel op de crisisomstandigheden schuiven! Als er een concert met een partijtintje gegeven wordt, zoo een waar men mee een insigne speldje komt, dan is de grootste zaal nog te klein. Als 't alleen om de kunst gaat is de kleinste zaal nog te groot. Dan heeft men aan zijn, helaas nog steeds belastingvrije radio en zijn gramofoon genoeg. Maar de kunstenaars hebben het ten deele aan zich zelve te wijten. Zij hebben hun kunst in zulk een mate laten vermechaniseereii, dat men hen persoonlijk niet meer noodig heeft. Het conservenblikje heeft de versche waar vervangen. Maar ik zou vergeten dat ik over Josef Hof mann wou vertellen. Zijn verschijning was mij, die alleen por tretten uit zijn jongen tijd kende een rare teleurstelling. Verbeeld U een klein, oudachtig burgerheertje, zoo iets als een gepensionneerd ambtenaartje moest dat de gevierde, reeds als wonderkind van vijf jaar beroemde klavier her os voorstellen? Hij begon met Brahms' Handelvariaties, ver volgde met Beethoven's Sonate op. 101. Zijn spel interesseerde door tal van persoonlijke accenten, vooral door het naar voren laten treden van allerlei tot onafhankelijke stem men gegroepeerde tonen; het imponeerde door de volstrekte technische zekerheid. Maar ont roeren of meesleepen deed het me niet. Het leek me alles zoo gewild en cerebraal. Er was een overvloed van constructieve détails, maai er was geen oplossing, geen samenvatting die me als een bevrijding klonk en me boven het objectieve, het materieele uitbracht. Ik ge loof dat het meerderen zoo ging, want het applaus na de Sonate was slechts matig. Met Chopin veranderde alles allengs. Het Impromptu liet nog in de eerste plaats den technicus hooren; met de Nocturne op. 55 no. 1 deed de poëzie haar intrede. Het burger heertje groeide tot een klaviertitaan. "De Sonate op. 35 werd grootsch en machtig opge bouwd, in heftige bewogenheid; de Treur- marsch in de manier van Rubinstein, Hof- mann's leermeester, maar toch eenigszins ge wijzigd: de Reprise met het sinisteregelui van een reuzenklok; de Finale als een storm wind. Toegiften: de bewonderenswaardig snel en klaar gespeelde Ges maj .-Etude uit op. 25 en de Minutenwals in dubbelgrepen. Tot slot eenig kleingoed, maar welk een veeleischend. Ik bedoel niet de „Clair de lune" uit Debussy's Suite bergamasque, ook niet de speeldoos van Liadow. waarvan de voordracht een treffende imitatie van een muziekauto- maatje was, maar de paraphrase die Godowsky op de „Fledermaus"wals gemaakt heeft. Een waanzinnig moeilijk stuk. vol duivelsche toe ren en nekbrekerijen. Maar Hofmann brak zijn pianistischen nek niet, kreeg zelfs geen schrammetje! Hij speelde met de moeilijk heden, alsof ze slechts bestonden om er zege vierend om te lachen. Het donderde en blik semde en het weerlicht reflecteerde in spran kelende droppels en het was alsof er minstens twee virtuozen aan den gang waren. De bijval donderde niet minder; toegiften konden niet uitblijven. „Etincelles" van Mosz- kowsky, de „Turksche Marsch" uit „Die Ruïnen van Athen" in Rubinstein's bewerking brillant. kolossaal, onvermoeibaar. In alles de geweldige, greep, de nimmer falende techniek, de schittering. Werkelijk een der zeer grooten! KAREL DE JONG. HET TOONEEL CENTRAAL TOONEEL. GELIJK SPEL. Zaterdag zagen wij Cees Laseur en zijn ge zelschap in onzen Stadsschouwburg in een stuk, dat enkel sombere ernst is, Zondag daarentegen was het louter luchtige vroolijk- heid, die zij in den schouwburg aan den Jansweg brachten. Een mensch kan niet al tijd in den put- zitten en daarom hebben wij deze afwisseling dankbaar aanvaard. Het is een heel licht gevalletje, dit „Gelijk Spel" van den Oostenrijker Lichtenberger, dien wij hier reeds kenden van zijn verleden jaar door Saalborn gespeeld blijspel „Zijne Majesteit. Het Publiek". Bob, een schrijver krijgt het te pakken van zijn typiste, die naar den naam van Mariene luistert. Maar deze Mariene is minder gevaarlijk dan haar naamgenoote van de film en omdat Hanna. Bob's vrouw, dat zeer goed inziet, noodigt zij de rivale uit om bij hen thuis te komen inwonen. Wanneer Bob Mariene eiken dag ziet. zal hij wel heel gauw van zijn verliefd heid genezen, denkt Hanna, die de mannen goed blijkt te kennen. Vruchten smaken im mers het best wanneer zij verboden zijn. Hanna heeft goed gezien, want nu het Bob zoo gemakkelijk wordt gemaakt, is de aar digheid voor hem er al heel spoedig af. Maar omdat zij haar man radicaal wil genezen, doet Hanna het voorkomen, alsof zij verliefd is op Stopperl, een beroemd voetballer, en wat is natuurlijker dan dat zij nu voorstelt ook Stopperl bij hen te laten inwonen. Heeft een vrouw niet dezelfde rechten als de man? De rest is gemakkelijk te raden. Bob keert terug van de dwalingen zijns weegs en wan neer Mariene haar ware liefde gevonden heeft, heel Hanna het spel geheel gewonnen en keeren rust en vrede weer terug in dit tijdelijk verstoorde gezin. Zoo op het eerste gezicht, lijkt dit geval nog al pikant, maar dat is slechts schijn, want het bedrog blijft bij Hanna en Bob maar bij woorden en heel dit blijspelletje is dan ook niet veel meer dan luchtige scherts. Voor drie bedrijven is het wel wat anager. Lichtenberg was tevreden met de vondst die ontegenzeggelijk grappig is maar zorg de wel wat weinig voor verdere vulling. Wan neer men dit Gelijk Spel echter neemt voor wat het is. een blijspelletje, enkel geschre ven om het publiek 'n paar uur op amusante wijze bezig te houden, dan kan men het ge slaagd noemen, al zou men van een Weensch auteur soms nog meer geest in den dialoog hebben verwacht. Het kwartet Tillv Lus. Mary Dresselhuys, Cees Laseur en Joan Remmelts gaf er een vlotte, in lichten toon gehouden opvoering van. Tilly Lus is een zoo serieuse actrice, dat zij de figuur van Hanne nog een fornd wist te geven. Zij maakte er zoo waar nog een echte vrouw van, zonder toch te vergeten, dat Gelijk Spel een luchtig gevalletje is. Mary Dresselhuys was een vampier met schijnbe wegingen. Zij had voor Mariene haar stem donker gekleur en zij imiteerde de film diva in den geest, zooals een Weensche ty piste die ziet. Zij kronkelde en draaide met haar lichaam als een slangenmensch en lan ceerde een nieuwe type: de vrouw, bewust van haar sex appeal. Met wat minder charge zou het nog grappiger en fijner zijn geweest. Cees Laseur gaf den in het begin zoo ver liefden en later zoo hevig teleurgestelden schrijver Bob spelenderwijs. Zoo'n rol is voor een acteur als Laseur natuurlijk maar 'n peulschilletje. Joan Remmelts was Stopperl, de voetballer, die door zijn beenen even be roemd was gewórden als Goethe door zijn hoofd. Het was weer een uitstekende rol van Remmelts, knap getypeerd en geestig ge speeld. Syb Veltman is bij dit gezelschap het „vaste meisje voor alles" en zij is in dat emplooi vol komen thuis. Veel publiek was er Zondagavond niet bij Gelijk Spel, maar zij. die er waren hebben zich best geamuseerd en hierom was het ten slotte te doen. J. B. SCHUIL. Rotterdamsch-Hofstad Tooneel JEANNE. Henri Duvernois heeft ons in zijn tooneel- spel Jeanne het leed willen geven van een vrouw, die zich eens het moederschap vrijwil lig heeft ontzegd en daarna heel haar verder leven kinderloos is gebleven. In haar altijd durend verlangen naar het moederschap neemt het kind, dat geboren had moeten wor den, maar dat zij gedood heeft, gestalte voor haar aan. In haar dwanggedachten leeft het voor haar, groeit het naast haar op en als zij ten slotte aan het eind van haar leven met haar man alleen is, is haar laatste wensch het kind, dat zij Jeanne heeft genoemd, nog eenmaal te zien. Haar man speelt om haar in vrede te laten sterven, vrijwillig dit spel der verbeelding mee. Ook hij doet, of Jeanne werkelijk bestaat, spoort haar aan tot spoed om nog tijdig bij de stervende te zijn. maar als hij zich naar het ziekbed wendt, is zijn vrouw reeds den dood ingegaan, in het ge lukkig besef, dat haar kind in haar nabijheid was. Van dit tooneelspel heb ik tot de pauze volop kunnen genieten. Het eerste bedrijf, dat in 1885 speelt op het atelier van Madame Sa- vignolles en waarin Madeleine André voor het eerst ontmoet en lief krijgt, is van een ons onmiddellijk veroverende charme. De auteur bekoort hier voortdurend door aardige milieuschildering, en het lieve figuurtje van Madeleine, dat hij in dat atelier ijeeffc ge plaatst, doet denken aan een frissche leven de bloem te midden van kunstbloemen. Zeer fijn heeft Duvernois Madeleine in haar alles opofferende liefde voor André geteekend en het slottooneel van deze acte. waarin Made leine haar zoet geheim vertelt en zoo bitter ontgoocheld wordt, is kortweg een juweeltje. Duvernois geeft zooals Arnold Bennett en Eduard Knoblauch dit reeds deden in Mijl palen zijn stuk in étappes en het tweede bedrijf speelt dan ook 10 jaar later, in 1895. André en Madeleine zijn getrouwd. Zij zou den volkomen gelukkig zijn, wanneer het leed van het kinderloos zijn van Madeleine en de wroeging over de eens bedreven daad niet over hun huis hing. In dat leed van die twee menschen bereikt Duvernois het hoogtepunt van zijn stuk. Het tooneel tusschen Made leine en André. zij, alleen nog maar denkend aan wat zij verloor, hij, in wanhoop over dit ondragelijk leed van haar, is van aangrijpen de tragiek. Hoe jammer, dat het derde bedrijf dat in 193o speelt een zoo groote teleurstelling moest brengen. Wat ons in II nog had ont roerd. begon in de laatste acte te irritecrcn, omdat de schrijver hier sentimenteel ging worden. Duvernois heeft ons blijkbaar de een zaamheid van deze twee kinderlooze men schen aan het eind van hun leven willen schilderen, maar de uitwerking was althans op mij enkel verveling. Deze kindsche, materialistische ouwe heer, die enkel nog maar. aan eten dacht, was min of meer lach wekkend en daarom deed het laatste too neel tje, waarin André in de zinsbegoocheling van Madeleine deelt en Jeanne roept abso luut niets. En ook de zieke, min of meer lijzige Madeleine kon in m ons medelijden niet meer wekken. Daarbij doodde het moordend lang zame tempo in dit bedrijf o.a. in het onbe langrijke tooneel met Gerard en Francoise alle overgebleven belangstelling, zoodat dit zoo veelbelovend begonnen en tot de pauze in stijgende lijn tot groote hoogte ongevoerde stuk plotseling inzakte en als een nachtkaars uitging. Zooals het stuk was ook de opvoering. Tot de pauze hadden wij alle bewondering voor het spel van Vera Bondam en Theo Fren- kel als Madeleine en André. Vera Bondam was bekorend lief als het bloemenmaaks:er- tje in het eerste bedrijf. Zij was levendig, frisch en charmant en in haar liefde voor André van een innig-zachte vrouwelijkheid. In de onthulling van haar geheim was zij van een roerenden eenvoud en zij espeide het slot met prachtig, zuiver accent. En in het tweede bedrijf wist zij aldoor ons vast te houden door haar spel en de ziekelijke overspanning van Madeleine voor ons toe schouwers tot iets reëels te maken. Ik zal niet spoedig dat moment vergeten waarin zij beschrijft hoe de kou voor altijd over haar kwam. Aangrijpend was dit van actie en zeg gen! Ook Theo Frenkel heeft iets heel bijzon ders in het tweede bedrijf gegeven, te be- wonderenswaai-diger. omdat zijn rol daar zoo moeilijk was. Hij was een in zijn zwak>:e bijna onmannelijke hulpeloosheid, later in zijn wanhoop aldoor overtuigend. Het was of het voetlicht voor ons verdween, en wij bij deze menschen met hun leed in hun ka mer waren. Dat is altijd de hoogste lof, welke men acteurs kan brengen. Ook in het derde bedrijf was het technisch heel knap wat hij deed, maar het leek mij, dat hij de rol in het begin van III mis schien ongewild met te veel komisch ac cent speelde, Hierdoor werd het voor hem onmogelijk aan het slot den gewenschten in druk te maken. En Vera Bondam stelde, na wat zij ons voor de pauze.had gegeven, be paald teleur. Maar wanneer wij denken aan nar prachtig spel in I en II, is er nog reden genoeg om haar voor haar Madeleine zeer dankbaar te zijn. vooral, omdat de rol in III bijna niet te redden was geweest. Madeleine en André beheerschen zoo ge heel dit stuk. dat wij het spel der anderen nauwelijks behoeven te memoreeren. Mevrouw Schwab toonde zich weer de ge routineerde actrice als Madame Savignolle en Schwab gaf een geestige, markante uit beelding van den rijken prots van een 50 jaar geleden. in de pauzes werden wij vergast op gra- mofoonmuziek, een proefneming naar wij vernamen van den nieuwen directeur. La ten wij hopen, dat het bij deze eerste proef neming za blijven. Bij een stuk als Jeanne behoorde deze tetterende en schetterende gramofoonmuziek al allerminst. Als men muziek in de pauzes wil, goed, maar dan niet een met 10 dubbele kracht zingende te nor, die je door de luidspreker van je stoel afblaast. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7