COEBBELS ALS CETUICE Het Bëmt§dïkdê Luchilichfreciame. 51e Jaargang No. 15453 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 8 November 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM. ABOINNEMKN 1 KISper weck 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3-55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week- fd.05. per maand f 0.22, per 3 mnd. ƒ065 franco per post "0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNj5 regels ƒ1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (ïederen dag) 13 regels ƒ030, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gralis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f250.- Wijsvinger f 1 50-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 1 00.-. idem vooi Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600— Verlies van Hand, Voet of Oog f400— Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. BALBO. üi'ctator Mussolini nee It zijn minister van Luchtvaart, Balbo, afgedankt en zelfs zijn departement overgenomen, De Duce heeft nu zes ministeries „in eigen beheer", het geen niet precies klopt met zijn theorie, dat zijn oudere ministers van tijd tot tijd het veid moeten ruimen voor jongere regeer ders. Hij schijnt op weg te zijn naar een nieuwe uiting der moderne techniek: het Eenmanskabinet. Maar de functie van se cretaris-generaal der Fascistische Partij Starace. die haar bekleedde, is daar nu ook uit ontslagen zal de dictator wel aan een ander overlaten. Natuurlijk niet aan een vrijgezel, want met het politiek celibaat is het afgeloopen. Balbo is het vergaan zooals Grandi, die als minister van Buitenlandsche Zaken der mate wereldberoemd was geworden, dat hij in Genève door een lijfwacht omgeven was en 's nachts twee cerberi voor zijn slaapkamer deur had zitten. Hoe wereldberoemder men in de politiek wordt, hoe meer men zich moet laten bewaken. Een eigenaardig voorrecht. Het zal Grandi getroost hebben dat hij, nu hij gezant in Londen is, niet meer in levens gevaar verkeert. Maar met zijn wereldbe roemdheid is het uit. Balbo. die met vierentwintig Savoia's naar Amerika en retour vloog, bij zijn terugkeer de hoop uitsprak dat hij nog eens voor den Duce zou mogen sneven, omhelsd werd en tot Tuchtmaarsehalk bevorderd, is nu gou verneur van Lybië geworden. Zeer eervol, maar erg rustig. Geen groote reclame meer. Afmarsch uit de rij der internationale cele- briteiten van den dag. En de kans op het gehoopte sneven vermindert sterk. Sommigen zien in deze verwijdering van beroemdheden van de hooge toppen, der eere een soort zwakheid van Mussolini. Maar is dat juist? Hij slaagt erin hen zonder ver zet weg te krijgen, en dat wijst veeleer op zijn kracht. Napoleon paste hetzelfde sy steem toe, maar het lukte hem lang niet al tijd. Hij kon er nimmer in slagen zich voor goed te oncdoen van twee ministers Tal leyrand en Fouché en dat waren nu toe vallig net de twee onbetrouwbare heeren, die het gevaarlijkst voor hem bleken te zijn. Vermoedelijk heeft Mussolini deze histori sche les ter harte genomen en riskeert hij het maar liever met geen enkele wereldbe roemdheid naast zich. Er zou eens 'n Talley rand of een Fouché in gereïncarneerd kun nen zijn CIRCULAIRE TEGEN ONWEL- VOEGELIJKE KLEEDING. MINISTER WAARSCHUWT DE BAD PLAATSEN. De Minister van Blnnenlandsche Zaken heeft de volgende circulaire gezonden aan de gemeentebesturen In den afgeloopen zomer hebben zich op vele plaatsen excessen geopenbaard in het strand- en badleven en bij de beoefening van de watersport. Deze excessen bestonden voor namelijk hieruit, dat personen zich in het openbaar vertoonden in een kleedij welke den toets zelfs eener zeer gematigde critiek op het punt van welvoegelijkheid niet kan doorstaan. Zulks schept het gevaar dat de grondslag wordt gelegd voor een steeds meer om zich heen grijpende zedenverwildering. Daartegen is onvoldoende opgetreden. In verschillende gemeenten werd aan de bestaande voor schriften op grond waarvan onwelvoeglijke kleeding kan worden geweerd niet of niet voldoende de hand gehouden; in andere ge meenten werd verzuimd, zoodanige maatre gelen te nemen. De regeering ziet met zorg deze. hoezeer wellicht aan mode onderhevige en dus tijdelijke ontwikkeling tegemoet en meent niet te mogen nalaten, ernstig te wij zen op de gevaren, niet het minst voor de opgroeiende jeugd verbonden aan een isjij- heid van opvatting omtrent betamelijkheid van in het openbaar te dragen Weeding, die op zichzelf reeds als een exces moet worden beschouwd dan wel rechtsstreeks aanleiding geeft tot excessen. Gezorgd dient te worden, dat de jeugd, waarin krachtige opbouwende elementen en ideëele stroomingen werken, in de maatschap pij kenmerken van beheersching en zedelijke orde aantreft. Zij is van oordeel dat hier allereerst een taak te verrichten is voor de plaatselijke overheidsorganen aan wie het stellen en handhaven van regelen betreffende openbare orde en zedelijkheid is opgedragen. Deze toch zijn het best in staat zoodanige regelen te doen aanpassen aan de plaatselijke omstandigheden. De regeering vertrouwt dat uw bestuur reeds thans, nu de gelegenheid tot het treffen van de noodige maatregelen nog ruimschoots bestaat,, zijn bijzondere aandacht aan dit onderwerp zal wijden en het noodige verrichten opdat niet alleen de mogelijkheid tot het tegengaan van excessen wordt gescha pen (strafverordeningen, concessies, enz.) maar ook van de reeds bestaande mogelijk heden daartoe meer dan tot dusver een daad werkelijk gebruik zal worden gemaakt. I11 dit verband moge ik nog afzonderlijk ge wag maken van een in den laatsten tijd toe nemend verschijnsel: de oprichting van z.g. natuurbaden, waarbij veelal de geldelijke voor deden voor een gemeente, aan die oprichting verbonden een niet onbeteekenenden invloed op de beslissing oefenen. Ook te dezer zake moge hier een waarschu wend woord zijn plaats vinden en een aan maning 0111 de zedelijke goederen welke hier op het spel staan, niet te verwaarloozen. ECHTE W&LES-ANTHRACIET o.a. f 2.50 W8TTOP KONING - HAARLE8V3 HARMENJANSWEG 67A TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) (Te Londen hebben de autoriteiten ■projectie van reclame op de lucht ojficiëel als toelaatbaar verklaard). Er komt in de publiciteit Allevel weer wat nieuws met name Op dit luchtvaardige moment, Projectie-op-de-lucht-reclame. Het is misschien niet zonder nut, Het een en ander nog te zeggen, Om U den aard dier nieuwigheid, In groote trekken uit te leggen. Er komt geen vliegtuig bij te pas, Dat witte rook uitblaast tot letters, Iets anders is erop bedacht. Iets houdbaarders en tevens netters. Het waarlijk lumineus idee Is, om het luchtruim te belichten, Door er in 't helder avonduur. Een machtig zoeklicht op te richten. En waarom dan niet in dit licht Reclameplaatjes ook geschoven. Die Jan z'n zeep of Piet z'n thee, Of Kees z'n sigaretten loven. Een paartje dat in 't maanlicht loopt, Kan dan, naar boven turend, lezen: Gij aarzelt, waar g'uw trouwring koopt? Daarvoor meet gij bij Jansen wezen. De mooglijkheid is wondergroot. Dat 's inderdaad niet te ontkennen, Een enkling, die er zich aan stoot, Moet er tenslotte maar aan wennen. De lucht is sedert korten tijd, Ook voor en door den mensch veroverd, Wat let hem, dat hij met het licht Van een lantaarn erop toovert? Niet alle nieuws is altijd goed, Maar dit is inderdaad verheven, Wat overtuigt, als" het niet doet, Wat in cle sterren staat geschreven? P. GASUS. SCHOUWBURG JAMSWEG DINSDAG 14 NOVEMBER DE OPERETTESANGHERS DIR. DICK WELMAN (Adv. Ingez. Med.) SNOEK VAN 24 POND GEVANGEN. TE SPAARNDAM. In ons nummer van Maandag werd als een bijzonderheid medegedeeld, dat een Heemsteedsche visscher te Vinkeveen een snoek had gevangen van 13 pond en tot een lengte van 1.02 M. De liefhebbers behoeven echter niet zoo ver te gaan, want een be woner van Spaarndam heeft gisteren in de Fortgracht aldaar een snoek van 24 pond en 1.21 M. lang gevangen. Zijmogen echter wel een hulpje meenemen, want ook deze Spaarn- dammer had hulp van iemand noodig om het sterke beest uit' het water te trekken. Dimitrof weer ter zitting. Goering zei, dat communisten de daders waren. Hun vervolging .daarop gebaseerd. Nazileiders toevallig te Berlijn. (Zie ook pag. 3) BERLIJN, 8 November Wolff bureau'. Nu hedenochtend dr. Goebbels als getuige zal worden gehoord, is de politie-bewakim rondom het Rijksdaggebouw versterkt. Om de groote beteekenis van dezen dag it Dimitrof weer toegelaten, hoewel zijn uit- sluitings-tijd nog niet ten einde was. De zitting begint om half tien en bij het verschijnen van dr. Goebbels staan allen op en brengen den Duitschen groet. Nadat Goebbels beëedigd is zegt de voor zitter o.a., dat het getuigenis van den minis ter van zeer groot belang is, vooral omdat deze ter plaatse is geweest. .Bovendien was de minister langen tijd lid van den Rijksdag, zoodat hij met situatie en toestanden goed op de hoogte is. Over het Bruinboek verklaarde Buenger. dat dit reeds gekenschetst is en dat het niet meer noodig is zich hiertegen te rechtvaar digen. Óp een vraag van den voorzitter verklaart dr. Goebbels dan, dat hij wil antwoorden op vragen. De voorzitter memoreert dan de bewerin; dat de ministers voor 27 Februari geen ver- kiezingsredevoeringen hadden vastgesteld, of deze hebben ingetrokken. Dr. Goebbels: Vooraf zou ik Avillen zeggen, dat ik toen nog geen minister was, doch slechts propaganda-chef van de N. S. D. A. P. Onmiddellijk na de ontbinding van den Rijksdag had ik opdracht gekregen den ver kiezingsstrijd te orgahiseeren. Het spreekt vanzelf, dat de verschillende heeren in een 'campagne van drie tot vier weken eenige malen samen besprekingen te Berlijn moesten voeren. Allen naar Berlijn opgeroepen Bij de eerste besprekingen met Hitles is be sloten, dat in de eerste dagen van de week allen in Berlijn aanwezig moesten zijn. Een van de eerste dagen, dat allen bijeen zouden komen, was de dag van de brand stichting. Het was louter toeval, dat allen te Berlijn bijeen waren op dien dag en dit had niets te maken met den brand. Voorzitter: Wanneer hebt U van den brand ;ehoord? Dr. Goebbels: Op dien dag was een zitting van het kabinet gehouden en 's avonds was de „Leider" in mijn woning te gast. Dit wordt in het Bruinboek verdacht genoemd, doch dit is zeer gemakkelijk te verklaren met het feit, dat Hitier geen eigen woning in Berlijn had. doch in hotel „Kaiserhof" verbleef. Tijdens het avondeten werd ik aan de tele foon geroepen en de nat.-soc. persleider dr. Haufstengel, die in de woning van Goering in het Paleis van den Rijksdag-president woonde, deelde mede, dat de Rijksdag in brand stond. Ik dacht eerst, dat dit een grap was, te meer omdat ik eenigen tijd geleden dr. Hauf stengel zelf telefonisch voor den gek had ge houden. Ik hing de telefoon op, doch even latei- werd ik van dezelfde zijde weer opgebeld en mij werd gezegd dat het mijn plicht was den Leider te waarschuwen. Taufstengel zeide, dat hij tegenover den Rijksdag zat en de vlammen naar buiten zag slaan. Ik stelde toen den Leider hiervan op de hoogte en ook deze wilde het eerst niet ge- looven. Wij zijn toen in een razend tempo naar den Rijksdag gereden. Hier trad ons onmiddellijk in portaal II Goering tegemoet, die zeide. dat men met een politieken aanslag te doen had en dat een van de daders, een Nederlandsch communist, reeds gearresteerd was en verhoord werd. Voorzitter: Hebt u de veelvuldig vermelde uitlating van den Rijkskanselier gehoord, welke betrekking heeft op de voornaamste schuldigen aan den brand. Dr. Goebbels: Jawel, en dit was zeer na tuurlijk, want bij den ingang had minister- president Goering ons reeds medegedeelci, dat het een communistische aanslag was. Toen Von Papen zijn vrees en verwonde ring over deze daad te kennen gaf zeide de Leider: Dit- is een teeken, hoe de situatie in werkelijkheid is. Hier kan men zien in welk gevaar Duïtschland verkeert en het Duit- sche volk kan overtuigd zijn, dat ik het mijn plicht acht de geheele Duitsche natie van dit gevaar te redden. Communisten als daders aangenomen Voorzitter: Was men algemeen van oordeel dat de communisten de daders waren? Dr. Goebbels: Geheel eenstemmig. Voor ons bestond geen twijfel dat deze aanslag lang tevoren was voorbereid en door verscheidenen- moest zijn uitgevoerd. Een mensch alleen kon practisch den brand niet hebben gesticht 'en geen partij in Duitsch- land zou bij het gelukken van den aanslag zooveel voordeel hebben gehad als de oom munisten. Het is een dwaling te beweren, dat de brand de communisten benadeeld zou hebben, het zou een voordeel voor hen zijn geweest als het was gelukt. Anderen de schuldigen Voorzitter: Het Bruinboek gebruikt een bïzondere politieke praktijk om te verklaren dat de schuldigen aan een andere zijde ge zocht moeten worden. Een communistische truci Dr. Goebbels: Deze manoeuvre van de communisten is mij bekend Dit is een oude communistische truc, die steeds wordt uitge haald als zij een slecht geweten hebben. Ik heb de voorbeelden hiervan uit eigen erva ring. De minister herinnert dan aan den tragi- schen dood van den partijgenoot Kuetemeyer die door communisten doodgeslagen en in het kanaal geworpen is. Het geval was zeer duidelijk, de man had een vergadering bezocht waar Hitier sprak en was op den terugweg door een communisti sche bende overvallen en neergeslagen en toen hij vluchtte werd hij in het kanaal ge worpen. De communisten hielden toen evenwel een soort gerecht, waarin alleen communistische getuigen optraden en met groote woorden werd het tegendeel verklaard. (De zitting duurt voort) HET PAARD. AMSTERDAM—HALFWEG WORDT GEASFALTEERD. Mussolini, de zesvoudige minister. Boven rechts de premier, midden de minister van Land bouw. Ii7iks de minister van Marine. Onder rechts de minister van de Fascistische Militie, midden de minister van Luchtvaart, links de minister van Buitenlandsche Zaken. DE PLANNEN ZIJN KLAAR. MAAR HET GELD IS ER NOG NIET. Zij die per auto van Haarlem naar Am sterdam rijden, zullen reeds hebben opge merkt dat de boomen langs den straatweg tusschen Halfweg en Amsterdam ongeveer 2 meter zijn verplaatst en zullen zich reeds hebben verheugd over een spoedige asfaltee ring en verbetering van dit gedeelte van wel licht den druksten weg in Nederland. Deze vreugde is inderdaad gewettigd, alhoewel een beetje voorbarig. De heer T. H. Wi^elingh, ingenieur bij den Rijkswaterstaat zeide ons dat- de boomen verplaatst zijn om, zoodra er gelden be schikbaar zijn voor asfalteering van dit ge deelte, direct te kunnen beginnen. Daarom zijn ook alle andere onderdeelen van de plannen in studie genomen, zoodat dit deel van het werk geen vertraging zal veroor zaken. Het wachten is echter op het geld. De breedte van den weg Haflweg—Am sterdam is negen meter, die van den weg HaarlemHalfweg is zeven meter, plus aan beide zijden een strook klinkerbestrating van 85 centimeter, die eigenlijk nooit worden gebruikt. Wanneer nu t.z.t. de asfalteering begonnen kan worden van het deel Halfweg- Amsterdam zal men-daar een breede asfalt weg kunnen aanleggen, die verdeeld kan worden In drie rijbanen van drie meter zoo als dat ook elders in den lande is gedaan door het aanbrengen van ijzeren weg-punaises. Met het stuk HalfwegHaarlem zal dat niet eerder kunnen geschieden dan nadat ook dit deel op een grootere breedte is gebracht. Dit zal echter wel nog eenigen tijd op zich laten wachten, daar dat niet zoo urgent is als de asfalteering van het resteerend weg- deel en andere werken die nog uitgevoerd moet worden. De Engelsche jockey Gordon Richards heeft in het ten einde loopende hippische seizoen het grootste aantal overwinningen geëvenaard van den vermaardsten jockey, dien Engeland vóór hem ooit gekend heeft: Fred Archer. Het' is 48 jaar geleden, dat Archer 246 maal in één seizoen won, zoodat het wel lang geduurd heeft eer het record in gevaar kwam. Vandaag zal Richards het misschien verbeteren, want hij rijdt te Liverpool, in de Autumn Meeting, en heeft dus nog een kans. De heele Engelsche pers is er opgewonden van. Eigenlijk vindt men dit in Engeland toch nog wel veel mooier dan de heldendaden van een Malcolm Campbell en een Segrave. re cords brekend achter hun machtige motoren. Het Paard, edelste verovering van den mensch, dat in ons land zoo leelijk op den achtergrond is geraakt, heeft aan de over zijde van de Noordzee nog zijn volle aan zien behouden. Gordon Richards, die er ..snelheidswonderen'' mee bereikt die John Smith in zijn Baby-Austin of Tom Harris in zijn Baby-Ford op den eersten den besten Zondag zonder moeite zouden kunnen ver beteren met Ma en de kinders aan boord is een nationale held. Tot in de kleinste bizonderheden hebben de kranten zijn levenswijze medegedeeld, met portretten van Ma Richards en cle kindertjes Richards erbij,, en het kleine manneke zelf verdient geld als water. Van crisis merkt hij niets. En als een zeer groote eigenaardigheid van hem wordt vermeld dat hij zijn avonden liefst door brengt metwetenschappelijke en wijs- geerige boeken. Dit is inderdaad iets bizon- ders voor verreweg de meeste tegenwoordige wereldberoemdheden. Noch Greta Garbo, noch Primo Camera, noch Mariene Dietrich, noch Poeske Scherens heeft men zulk een voorliefde ooit toegedicht. Gordon Richards heeft zich nooit erg ge spitst op het behalen van dat record ge toond. Hij heeft tot dusver over die statistiek maar liefst niet willen praten. Misschien om dat Archer een jaar na het behalen van zijn record stierf. In de wereld van her. Paard „on the Turf" zeggen ze in Engeland is men erg bijgeloovig. VERGADERINGEN DIE NIET DOORGINGEN. Dinsdagavond zou in een zaaltje aan de Koralen,r.teeg een vergadering worden ge houden door een comité uit de Communisti sche Partij Holland, de Internationale Roode Hulp en de Internationale Ar beiders Hulp om het 16-jarig bestaan van Sovjet Rusland te herdenken. D-e politie heeft deze vergadering echter verboden omdat de zaal daarvoor niet geschikt xyas. De twintig aanwezigen gingen dus naar huis. De Vereenigde Vrienden Sovjet wilde Dins dagavond eveneens een vergadering houden in het perceel Rijksstraatweg 191. maar om dat enkele personen geen lidmaatschapskaart bij zich hadden, konden ze door de politie niet worden toegelaten, want ook in dit lokaal mocht geen openbare vergadering worden gehouden. Ook deze ging dus niet door. Lindbergh is door xnist gedwongen in Neder land terug gekeerd. Hij is in de Waalhaven bij liet vliegveld neergestreken. pag. 2 Minister Verschuur verdedigde in zijn radio rede zijn crisisbclcid. Kosten van levenson derhoud 19 pet. gedaald. pag. 11 Te Well (L.) is een garagehouder door Duit sche douanebeamten over de gx*ens gelokt en zonder reden gearresteex'd. pag. 4 De herzieningsconxmissie uit de S. D. A. P. handhaaft de eisch tot nationale en inter nationale ontwapening. pag. 4 De herzieuingscommissie uit de S. D. A. P. meent, dat de pax*tij principieel tot medere- geex'exi bereid moet blijven. pag. 4 In het proces over den Rijksdagbrand is het gisteren tot een incident gekoxnen tusschen het O. M. en den verdediger der Bulgaren. pag. 3 Minister Goebbels als getuige in het bi-and- proces. Hij vex'klaart waarom de Nazileiders te Berlijn waren. pag. 1 Goebbels verklaart, dat Goering de commu- xxisten onmiddellijk als de brandstichters aanwees. Op deze veronderstelling zijn dc vervolgingsmaatregelen genomen. pag. 1 In de Tweede Kamer zijn de algemeene be- schouwingexi over de Rijksbegrooting be gonnen. Het parlement verdedigd, het fas cisme bestreden. pag. 7 De Brilsche minister Chamberlain heeft be kend gemaakt, dat Engeland z iclx uit het douane-bestand terugtrekt pag. 3 Sir John Simon heeft in het Britsche Lager huis zijn opinie over Duitschland's uittre den uit den Volkenbond gegeven. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. Vierster: Balbo. pag. 1 Vierster: Het paard. pag. 1 Van onzen Parijschen correspondent: Willem de Zwxjgerherdenking in Parijs. pag. 3 H. G. Cannegieter: De film Cavalcade. pag. 9 J. B. Schuil: Vai'ia op den tooneehvedstrijd van Jacob van Lenncp. pag. 9 K. dc Jong: Het tweede concci't der Haarlenx- sclxe Bachverecniging. pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1