Het uitbreidingsplan voor Haarlem Zuid-Oost. WOENSDAG 8 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 7 TWEEDE KAMER. DE ALGEMEENE BESCHOUWINGEN BEGONNEN. Prof. Aalberse verdedigt het Parlement. De heer Albarda vraagt afweer tegen fascisme. De neveldagen, die achter ons liggen heb ben duidelijk gemaakt, dat we de donkere da gen voor Kerstmis naderen. Voor degenen. o:; het Parlement tot middenpunt van leven en denken hebben, is de aanvang der discussie over de Rijksbegrooting daarvan een duidelijk teeken. Vandaag heeft de Kamer zich weer onder gegraven. Het gewone aspect: een volle Kamer, veel belangstelling op de tribunes. Alle ministers aanwezig tien bewindslieden. Dit is ook noodig, want heel het regeeringsbeleid wordt nauwkeurig bekeken door de sprekers. Ongewild scheen 't, of de Kamer de sprekers alfabetisch zou afmaken Aalberse, Albarda booze tongen spreken reeds van een ..strop" voor Dr. Zandt. Het bleek natuurlijk al spoe dig niets dan een toevalligheid te zijn. Want op de beide A's volgde de heer Lingbeek. Vandaag hebben gesproken de leiders der beide grootste fracties en daarna 3 politieke eenlingen: de heeren Lingbeek, Westerman en van Houten. We volgen ze op den voet. De heer Aalberse begon met op te merken, dat de politiek niet volkomen duidelijke toe stand van het oogenblik daarin oorzaak vond, dat de oude vorm en de nieuwe geest niet met elkander in overeenstemming zijn. Wanneer men nu denkt, dat dit een nieu we opmerking is zeide de R.K. leider dan vergist men zich. Want deze woorden sprak op 25 April 1871 Mr. S. van Houten We leven zoo constateerde de spreker zelfs de positie van het oogenblik we le ven op een keerpunt der historie, het is moei lijk de waarde van het oogenblik te bepa len rustig moeten we oordeelen: niet ons laten in timideeren door klinkende leuzen, verre blijven van den waan van den dag, Een,koel hoofd, een open oog zijn beide noo- dig. Met zorg vervullen ons de tijden, maar, ci teerde Mr. Aalberse, boven de confusio ho- minum staat de procidentia Dei, boven de menschelijke verwarring, de voorzienigheid Gods. De menschelijke verwarring: de als al tijd aangenaam aan te hooren oud-leeraar teekende de gevolgen der wereldcrisis op ve lerlei terrein en in zoo velerlei vorm. geeste lijke. moreele en economische ontreddering. Er is een veelzijdige nood, welke de geesten heeft rijp gemaakt voor revolutiebouw overal zijn omwentelingen. Als in 1848 meen de de heer Aalberse.Toen een dorbreking van het individualisme, ook op staatkundig terrein. Thans het omgekeerde: thans een herwinnen van de rechten der gemeenschap. Toen hadden de koning en de vooruitziende staatslieden door grondwetsherziening de revolutie bij onze grenzen doen ophouden Zoo moest ook thans de regeering door de instelling eener staatscommissie een grond wetsherziening doen voorbereiden, een staatscommisie. welke de houdbaarheid van vele nieuwe gedachten zou moeten toetsen. De heer Albarda heeft later betoogd, dat blijkbaar de heer Aalberse niet anders wilde dan door deze staatscommissie de onhoud baarheid van het fascisme te doen aantoo- nen. Dit nu althans naar eigen indruk was de bedoeling van Prof. Aalberse niet. Ook al was zijn critiek op het fascisme even duidelijk als die van de heeren Albarda en van Houten (c.d.). Prof. Aalberse wilde wel degelijk verder het geheel onderzoeken van de mogelijk heid van het neerleggen in de grondwet van wat een verder streven naar bedrijfsorgani satie enz. wilde. De gedachte van een staats commissie is zooals men weet door. de regeering afgewezen. Dit heeft Prof. Aalber se betreurd. Maar deed, wanneer later zou blijken, dat dit verkeerd zou geweest zijn, de verant woordelijkheid daarvoor dan ook volledig op de regeering rusten. De afkeuring van het fascisme^ als volsla gen on-Nederlandsch was duidelijk: „Geheel met ons volkskarakter in strijd". De regee ring moest echter tijdig met maatregelen komen. Positief: door de noodzakelijke staat kundige hervormingen i'de staatscommissie) negatief: door niet „zoetsappig" te zijn tegen hen. die ons morgen in een concentratiekamp willen zetten. De felle critiek door fascisti sche leiders op de regeering geoefend kwali ficeerde de R.-K. woordvoerder als overdre ven en onwaar, wonderlijk in den mond van hen, die nog nooit iets presteerden. Vooral achtte hij de critiek op het Parle ment niet alleen smakeloos, maar ook on waardig. Critiek is er altijd op het Parle ment uitgeoefend Mr. Aalberse citeerde enkele hartige woorden van Buvs uit '81 maar dat neemt niet weg dat het Parlement altijd nog zijn noodzakelijkheid heeft bewe zen. Overigens wilde Mr. Aalberse wel zeggen, dat het peil van de Kamer sedert vroeger zeer gestegen is. En hii achtte eenige meer dere eer voor de, door het volk zelf gekozen Kamers noodzakelijk. Wanneer er eens een dictatuur zou komen, zou ons volk heel sne1 weer terug verlangen naar het Parlement Dat er met betrekking tot ons parlement van corruptie wordt gesproken achtte hh zelfs minderwaardig. Al zal er natuurlijk ook door het Parlement wel eens een fout wor den gemaakt: ook daar wordt menschenwerk gedaan. De heer Aalberse kan in heel veel mede gaan met de regeering vooral ten aanzien van de sezaashan dhaving, de politiek jegens middenstand en handel. Minder tevreden was hij er over. dat Mr. de Wilde zijn circu laire aan de gemeentebesturen over de werk- loosbeidszorg niet in de Memorie van Ant woord had gepubliceerd thans was het hem onmogelijk de strekking en de gevolgen volledig te beoordeelen. Hü hoopte voorts op de instelling van een Riikskinderfonds en begreep niet, waarom de komende maatre gelen der regeering met betrekking tot de executie alleen landelijke eigendommen zou moeten betreffen. Dg regeering wilde Prof. Aalberse steunen zooals hii met ziine fractie de vorige extra parlementaire regeering had gesteund. Maar waarschuwen deed hij ook: maak van uw feiteliike positie geen misbruik, ook dit ka binet kan door een ander extra-parlementair kabinet worden vervangen! De heer Albarda heeft namens de soc.-de- mncrat^cHo fractie gesproken En in zijn rede ook ter sprake gebracht, zooals hij he1" noemde, de oekase der regeering over het voeren van actie jegens regeeringsmaatrege- len in het openbaar. Daarover had de heer Albarda eerst een interpellatie aangevraagd, maar nu hij zijn opmerkingen ook bij het al gemeen debat kan maken, deze aanvrage in getrokken. De heer Albarda ving zijn rede aan met een critiek op de autarkie, waarvan hij be toogde, dat doorvoering dezer gedachte gelijk stond met economischen zelfmoord. Daar tegenover betoogde hij, met een beroep op volkenbondscijfers. dat de crisis haar diepste punt heeft gekend, dat er. zeker voor ons land, weer opleving is. Hij hoopte, dat de re geering haar economische politiek zou op bouwen niet op autarkie, maar op het inter nationaal verkeer. De heer Albarda erkende, dat het in dagen als die wij thans beleven verre van gemak kelijk is de regeering te voeren over land. gewest of gemeente. Een dictator zei hij brengt er thans zeker niets van terecht, al zou zulk een bewindvoerder dan de macht hebben om aan critiek het zwijgen op te leggen. De begrooting moet sluitend gemaakt worden, erkende ook de heer Albarda: het zou een ramp zijn wanneer het staatserediet werd ondermijnd, een ramp. wanneer er in flatie optrad. Devaluatie zag de heer Al barda als een vraagstuk, dat wel eens mocht onderzocht werden: „de gouden standaard behoeft toch niet als een dogma te worden gezien?" De heer Albarda heeft na het blijvend af wijzen van een heffing in eens gepleit voor een tijdelijke verhooging van de successiebe lastingen Dat loonen en salarissen niet on aangetast kunnen blijven, begreep de leider der s.-d. fractie, maar dat ze zóó veel moes ten opbrengen als de regeering uit dit mid del blijkbaar wilde halen, daarmede kon hij niet instemmen. Wi.il er reeds uit dit middel zoo heel veel was geput geworden. In het- voorbijgaan werd gevaar gesigna leerd voor de autonomie der gemeenten, in vei'band met de korting op de uitkeeringen aan de gemeenten uit het gemeentefonds, werd gepleit voor verhooving der opeenten op de gemeentefondsbelasting en de heffing van de goederen in de doode hand. waar tegenover dan andere heffingen zouden kun nen verminderd worden. Voorts werd aange drongen ook de heeren Lingbeek en Van Houten deden dat op nieuwe wettelijke maatregelen tegen cumulatie. Wel zou dat. ook naar 's heeren Aibarda's meening niet zoo veel geld in het laadje brengen, maar het ging voornamelijk om de moreele zijde van het vraagstuk. De heer Albarda pleitte dan voor het schep pen van een vervoerschap met toepassing van art. 194 der Grondwet en pleitte (zooals dat in Zweden het geval was) voor de omzet ting der Nederlandsche Bank in een Staats bank. De Nederlandsche regeering werd met groote ernst opgeroepen de democratie te be schermen tegen fascistische ondermüning. Waarom is er nog geen verbod voor ambte naren der defensie-organen om lid te zijn van de N. S. B., terwiil de heer Tusenius. een der grooten in de Mussert-beweging minis ters naar concentratiekampen zenden wil. Wanneer men daartegenover aldus Ir. Albarda plaatst de houding der regeering tegenover N.V.V. en S.D.A.P.. dan geschiedt deze laatste vereenigingen onrecht. Steeds weer wordt den s.-d. ambtenaren op hun ambtsplicht gewezen. Is het wellicht het pleiten voor nationale ontwapening, dat N. V. V. en S.D.A.P. onwenschelijk heeft 'ge maakt maar waarom dan niet de v.-d. nartij? De muiterij der Zeven Provinciën heeft de S.D.A.P. niet goedgekeurd men niag zich niet beroepen op een onvoorzichtig woord van den heer Cramer wel heeft de S.D.A.P. het salarisbeleïd der regeering af gekeurd. De heer Albarda meende voorts, dat de S.DA.P werd gezocht. Wanneer er over compleet is, dan worden blijkbaar de s.-d. het eerst uitgezocht. Is hier zoo vroeg hij geen sprake van een onrechtmatige over- beidsdaad? Waarvoor minister Deckers voor de rechtbank kan geroepen worden. Het verband leidde er toe. dat de heer Albarda hier kwam tot de „oekase" van Dr. Colijn. Hij laakte daarin vooral de onduide lijkheid. Wanneer men de ambtenaren het zwijgen wil opleggen zoo zei hij dan dient men duidelijk te zeggen, wat men wil en hoe men het wil, welke de grenzen zijn Men moet geen raadseltjes opgeven. Anders schept men rechtsonzekerheid, schept men onveiligheid. Natuurlijk vervolgde de heer Albarda moet de ambtenaar met openbare critiek zeer voorzichtig zijn, zich eenige zelf beperking opleggen. Maar was dan in indi- vidueele gevallen een waarschuwing niet vol doende geweest? De s.-d. leider meende, dat de aanleiding tot de oekase geweest was, een actie van den L. O. inspecteur van Gaasbeek. Het merk waardige daarbij is, dat de heer van Gaas beek als voorzitter van Volksonderwijs de op volger is van Minister Oud. Nu Mr. Mar- chant minister is, mag men niets meer zeg gen De heer Albarda eindigde met nog eens de regeering op te roepen de democratie te be schermen tegen het fascisme. Na de beide grooten. de vertegenwoordigers van drie kleine groepen, de parlementaire een lingen Lingbeek, Westerman en van Houten. De heer Lingbeek (H.G.S.) heeft uitvoerig geteekend. dat z.i. „democratie" een mode woord is geworden. Wat voor democraten heb ben we al niet? Zelfs is, naar men verzekert, de Paus democraat geworden! (Gelach). Zelfs hoort men wel eens nadrukkelijk betoogen, dat in Sovjet-Rusland de ware democratie wordt gevonden. (Opnieuw gelach). De heer Lingbeek wilde de echte democratie, niet den vergroeiden vorm van het oogenblik, nu de werknemer „van den schedel tot de voetzool" wordt beplakt met zegeltjes, nu men blijkbaar wel het recht heeft werk neer te leggen, maar niet aan het werk te blijven, nu de tucht in leger en vloot is ondermijnd, nu er blijkbaar een geestelijke en zedelijke verwildering is. Als middel daartegen moest hij van fascisme niets hebben. Het nationaal-socialisme is volgens Ds. Lingbeek namaak-socialisme. Kwam de een met een grooten mond, de ander zeidat kan ik ook. Hij wil de Kerk niet tot staatsinstrument gemaakt zien. Evenmin wil hij overheersching der R.K. Die overheer- sching zou zoo gemakkelijk kunnen groeien, wanneer de R.K. gedachte de bedrijfsorgani satie werd doorgezet. Ook moest hij niets hebben van iets anders dan de Evenr. Ver tegenwoordiging, wijl de kleine partijen dan niet meer gehoord zouden worden. Plichten hebben ook deze n.l. om niet over alles en nog wat te spreken, maar telkens, wanneer hun beginsel in het gedrang is, te komen met een voedzaam, Liebig's extract. Vervolgens wees hij er, zooals elk jaar op. dat de Nederl. Staat Protestantsch van karak ter is. Zoover zijn beginsel het niet verbiedt, zal de heer Lingbeek de regeering steunen. De heer Westerman (N.H.) betuigde zijn eer bied voor de werkkracht der ministers, voor het goede, dat ze individueel voorstellen. Een negativist verklaarde hij niet te willen zijn. maar bezwaren maakte hij daarom toch wel. Zijn voornaamste bezwaar was, dat de regee ring niet vooraan ging uit het heden de nood zakelijke lessen te putten. Tot dusver werkte het individu ten nadeele der gemeenschap. Dat moest anders worden; het individu kreeg een plaats in de gemeenschap als drager van die gemeenschap. Daarheen, naar binding der maatschappelijke krachten moest de regeering heen werken, naar herordening van de geeste lijke en economische wereld, naar synthese, naar schepping van gemeenschapsbesef. Daar heen moest, maar daarheen kan de regeering ook werken, wanneer ze maar doch daarvan bleek niets ontvankelijk zou willen zijn voor wat er in ons volk begint te leven. Er moest meer tot uiting komen nationale eenheid. Geen staatsabsolutisme, maar een staatkunde, waar in de levensgemeenschap, welke Nationaal Herstel wil brengen, tot uitdrukking is ge komen. Omzetting van de geesten, daartoe riep de heer Westerman de Regeering op. Hij had ook veel klachten. Waarom zoo critiseerde hij bleven nog zoo veel s.d.a.p.'ers in overheidsdienst, zelfs in sleutelposities? Waarom werden fascisten en Nat. Soc. uit de burgerwachten geweerd, terwijl het allerminst bewezen is, dat deze illegale wegen willen be wandelen? Waarom worden de communisti sche partij en de Tribune niet verboden? Wat de economische politiek betreft, daarin zag hij de groote lijn naar de toekomst ont breken. En geëindigd werd met het uitspreken van gebrek aan e 1 k geloof in den Volkenbond. De Volkenbond een Volkenbond? Neen: „een N.V. tot verzekering van den oorlogsbuit!" Ten slotte de heer van Houten (c.d.) Hier over kunnen we kort zijn, wijl zijn rede tel kens weer neerkwam op critiek op de regee ring, dat deze. bij het treffen van crisismaat regelen de rechtvaardigheid niet betracht door de beter-gesitueerden niet verder nog aan te pakken. Hij wenschte meer directe belastin gen. En een ordening van de maatschappij, door een algemeene raad voor de productie, de distributie en de consumptie. Hij zag het fascisme ontstaan als reactie tegen onwaarachtige coalitiepolitiek en een poging tot versterking van de positie van het „kapitalisme". Gedwongen verlaging der hypotheekrente achtte hij noodig. verlaging van de percentages der staatsleeningen. Boven een gaven gulden stelde hij de gerech tigheid. Morgen zullen we wel weer de grootere groe pen hooren. INTIMUS. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE WIJDINGSMIDDAG PROTESTANTENBOND. De afd. Heemstede-Bennebroek van den Ned. Prot. Bond, houdt Zondag 12 November des namiddags te half drie een wijdingsmid dag waarin medewerking verleenen: Het da meskoor onder leiding van mej. Cor Igesz. Suze Roelofsen-Tak, viool, de heer P. Zwaans wijk Jr., orgel en de heer Kommer Klein de clamatie. PLUIMVEEVEREENIGING DE EENDRACHT. Er was voor deze vergadering van de Pluim- veevereeniging „De Eendracht" op Maandag avond, die de laatste was voor de groote na tionale tentoonstelling die plaats zal hebben op 16 en 17 December a.s. vrij groote belang stelling. Medegedeeld werd dat als keurmeesters zullen fungeeren voor hoenders: de heer van Gink uit Voorburg, voor konijnen: de heer J. Hamaker uit Haarlem, voor sierduiven de heer A. C. M. Dolk uit Voorburg en voor post duiven de heer E. Le Comte en dat de inzen ding der dieren moet plaats hebben op 14 December a.s. Een 14-tal leden gaf zich op, als leden van de commissie van bijstand. De rondvraag leverde veel stof tot gëdach- tenwisseling. Met een aansporing, propaganda te maken nieuwe leden te werven en krachtig mede te werken tot het succes der a.s. tentoon stelling sloot de voorzitter de bijeenkomst. IJMUIDEN DE SPAARNESTROOM-AFFAJRE EEN SLECHTE DAG VOOR IJMUIDEN'S VIS S CHERIJBEDRIJF. Het onderzoek in deze geruchtmakende zaak is nog in vollen gang en om deze reden zullen we thans er weinig van zeggen. We kunnen nog mededeelen, dat inmid dels ook een vierde verdachte is gearres teerd, n.l. de tweede machinist D. B„ iemand die geen uitstekende reputatie geniet. De man was eenigen tijd geleden opgezonden naar Veenhuizen. Vermoedelijk zijn thans alle rechtstreeks bij het wegbrengen betrokkenen gearres teerd. De politie zal hebben uit te maken, of indirect nog andere personen bij de zaak betrokken zijn. Er worden eenige namen ge fluisterd. maar verdere arrestaties vonden niet plaats. Dit geval, dat als een ernstig misdrijf be schouwd moet worden, bi*engt den naam van IJmuiden weer eens op veler lippen Men kan er van overtuigd zijn, dat in alle hoeken van het land gesproken wordt over het corrupt IJmuiden en de daders hebben zoowel zichzelf als IJmuiden een slechten dienst bewezen. En meer dan wanneer ook komt dit geval voor IJmuiden ongelegen. Want nog steeds verkeert, het bedrijf in een positie, waarin hulp van hoogerhand -dringend gewenscht is. Dg steeds ligt de helft van de vloot stil. En wij weten maar al te goed, dat de re den, waarom de regeering zich tot nu toe van IJmuiden afzijdig hield, ten nauwste verband houdt met de verkeerde toestan den, die steeds in het visscherijbedrijf heb ben geheerscht, toestanden, die iets speci fiek IJmuidensch hadden. Het waren in het bijzonder de tallooze ge- allen van het wegbrengen van schepen in de na-oorlogsche dagen, toen de gouden tij den waren veranderd in een periode van T. V A A bESTAA"DE BEBOUWING ABATTOIR SPEELTERREIN TERREltl VOOR BADEN ZWEMINI? D KERK E SCHOOL H 3PORTTERREII7 F Cl KERK Hoe de nieuwe verkeerswegen zullen loopen. In het Stadhuis is door het gemeentebestuur van Haarlem ter visie gelegd een ontwerp voor een detail van het uitbreidingsplan voor Haarlem Zuid-Oost. Van dit ontwerp geven wij hierboven een afbeelding. Daarop is te zien hoe men zich thans de nieuwe verkeerswegen van de Am- sterdamsche vaart naar het Zuider Buiten Spaarne denkt. Er komen twee ringbanen om de stadsbe- bouwing, één (die het meest in het centrum ligt) door de gemeente aangelegd en één (meer aan den buitenkant) die de provincie op haar wegenplan heeft. Er zullen in de toekomst ook twee nieuwe bruggen over het Z. B. Spaarne komen, één door de gemeente gebouwd tegenover de Rus tenburgerlaan en een door de provincie zui delijker. Verder blijkt uit deze kaart dat er verschillende terreinen voor sportparken ge reserveerd zijn. Ook is er een terrein gereserveerd voor een zwem- en badinrichting. laag-conjunctuur, toen niet minder dan 21 visschersvaartuigen op een geheimzinnige manier verdwenen, waarvan van 17 kon wor den vastgesteld, dat moedwil Ln het spel was. Het waren vooral deze gevallen, die den naam van IJmuiden, die in den oorlog zulk een goeden klank had gekregen, door den modder haaiden. En thans, nu het vertrou wen eenigszins begon terug te komen, komt het gevaï-Spaarnestroom roet in" het eten werpen. IJmuiden gaat weer over de tong en op een wijze, die niet is ter bevordering van de eredïetwaardigheid van het bedrijf. En het eigenaardige van dit geval is, dat van de vier verdachten er drie niet tot de inge zetenen van onze plaats behooren. MARKTPRIJZEN Tarbot per K G. f 0.80—0.60 Griet per 50 K.G. f 30—15 Tongen per K.G. f 1.050.55 Groote schol per 50 K.G. f 25 Middelschol per 50 K.G. f 28 Zetsehol per 50 K.G. f 23 Kleine schol per 50 K.G. f 307.50 Schar per 50 K.G. f 16.50—3 Tongschar per 50 K.G. f 3723 Rog per 20 stuks f 168.50 Vleet per stuk f 31 Kleine poon per 50 K.G. f 4.502 Groote schelvisch per 50 K.G. f 3020. Middelschelvisch per 50 K.G. f 2517. KI. middelschelvisch p. 50 K.G. f 198.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 103.10 Kabeljauw per 125 K.G. f 5030. Gullen (groote) per 50 K.G. f 18.5012 Idem (kleine) f 144. Leng per stuk f 1.300.60 Heilbot per K.G. f 1.15—0.55 Wijting per 50 K.G. f 4.90—3.70 Koolvisch per stuk f 1.600 23 Makreel per 50 K.G. f 12.50—8 Versche haring per kist f 2.801.35 Klein middel hake per 50 K.G. f 50. Kleine hake per 50 K.G. f 26—19 BESOMMINGEN. Trawxers Claesje Ro. 46 575 manden f 2970. Marie R. Ommering IJm. 7 700 m. f 3200. Jacqueline Clasine IJm. 10 610 m. f 2640. L-eentje Elisabeth IJm. 155 60 manden f 960. Zwarte Zee IJm. 27 85 manden f 1450. Poolzee IJm. 77 380 manden f 1800. Rijnstroom IJm. 86 110 manden f 1050. Bergen IJm. 16 340 manden f 2340. Oentoeng IJm. 131 80 manden f 1190. Hermina IJm. 154 110 manden f 1560. Protinus IJm. 85 280 manden f 1960. Holland II IJm. 176 90 manden f 1280. Groningen IJm. 56 165 manden f 1450. Azimuth IJm. 195 440 manden f 2250. Zeeleeuw IJm. 29 175 manden f 1790. Zeehond IJm. 70 100 manden f 1620. Emma IJm. 177 80 manden f 1320. Magpie IJm. 55 70 manden f 1180. ter. J. Langerveld, Rijksstraatweg 333, le se cretaris, J. Oorthuyzen, 2e secretaris. B. Ko men, le penningmeester, F. Wesselman, 2e penningmeester. Aan B. en W. onzer gemeente zal de mede werking worden gevraagd om dit concours te kunnen houden in het Rijkenspark. Deze omgeving zou zich inderdaad voor een derge lijk muziekgebeuren uitnemend leenen. SCHAAK-DAM-BRIDGE-CLUB Naar we vernemen, is de belangstelling voor bovengenoemde vereeniging vrij groot. Reeds hebben zich een 30-tal opgegeven, doch nog meer liefhebbers zijn welkom Binnenkort wordt een definitief bestuur gekozen. SANTPOORT 25-JARIG BESTAAN VAN „SOU DEO GLORIA". EEN CONCOURS? Het volgend jaar hoopt de R.K. muziekver- eeniging „Soli Deo Gloria" haar 25-jarig be staan te herdenken. Ondanks het feit, dat in 1929 de pogingen om ter gelegenheid van het 20-jarïg bestaan een concours te organiseeren. schipbreuk leden door een tekort aan inschrij vingen, heeft men ook nu wederom het voor nemen opgevat een concours uit te schrijven voor harmonie- en fanfarekorpsen. Als v'oor- loopige data zijn genoemd 10 en 17 Juni 1934. Reeds is een uitvoerend comité gekozen, het welk bestaat uit de navolgende heeren: M. J. Enzerink, voorzitter, F. Heeremans, 2e voorzit- KRAAMPJESDAGEN. De Kraampjesdagen in het gebouw ..Cae- cilia" in de Jansstraat, ten bate van het „Baby-huis" en „Ons Thuis" in de Cruquius- straat en van de „Josephine Butler-Veree niging, werden Dinsdagmiddag geopend door de presidente van het plaatselijk Comité voor de Kraampjesdagen. mevr. C. Wijn- berghSmit. met een korte toespraak, waar in zij de aanwezigen welkom heette en dank bracht aan allen, die bij de voorbereiding hebben medegewerkt. Het Comité, aldus spr„ heeft een schoone taak, maar ondervindt ook moeilijkheden door de tijdsomstandigheden. Gaarne had het nog meer nood willen lenigen. Met den wenseh dat zooveel mogelijk diegenen zul len geholpen worden, die werkelijk behoef te hebben aan steun, verklaarde de spr. de Kraampjesdag voor geopend. Ieder zal dezer dagen op deze Kraampjes dagen iets van zijn of haar gading kunnen vinden. Er is een groote voorraad kleeding- stukken en nuttige gebruiksvoorwerpen. Van de stands voor levensmiddelen is vooral veel werk gemaakt. Aardig is het „Koekhuisje" van Hans en Grietje. Medegedeeld werd nog dat mevr. Blom bergZeeman, die heden, Woensdagmiddag zou vertellen, verhinderd is aan dit voorne men gevolg te geven. In haar plaats zal de heer Van Hall, te Aerdenhout. spreken. Voorts zal dan ook liet koortje van mevr. SybrandiHalberstadt enkele nummers ten beste geven, met begeleiding van Emmy van Eden. FILMVOORSTELLING VOOR WERK- LOOZEN. Dinsdagmiddag werd in het Luxor Theater een filmvoorstelling voor werkloozen gegeven. Vele honderden hadden gebruik gemaakt van de uitnoodiging van het Centraal Comité voor Werkiooze (ontwikkelings- en ontspan- nïngs-comité). Er was voor elk was wils: een vroolijk gees tig vóórprogramma, een drama en spannende film. De aanwezigen hebben zeer genoten. HAARLEMSCH POSTAAL MANNENKOOR. Op het jl. Zondag gehouden concours te Schiedam, uitgeschreven door de gemengde zangvereeniging „Fidelio", behaalde het Haarlemsch Postaal Mannenkoor onder lei ding van haar dirigent P. H. Germes een len prijs met 301 punten in de derde afdee- ling. PREDIKANTSVACATURE VRIJZ. IIER- VORMDEN. Naar wij vernemen zal de stemming in zake de predikantsvacature bij de Vrijzinnige Hervormden (waarvoor een niet-alphabeti- sche voordracht is opgemaakt bestaande uit: l. Ds. H, J. Kastein te Kampen; 2. Ds. N. Padt, te Zandvoort) plaats hebben Vrijdag middag en -avond, Zaterdagmiddag en Maandagavond a.s.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7