Jhr. De Geer tegen het Fascisme. BI ARLITA Tarief A.. f2.25 H. J. VAN DER MEER H. J. VAN DER MEER VRIJDAG 10 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 15 STA TEN- GENERAAL TWEEDE KAMER. De heer Sneevliet als goed redenaar. Morgen spreekt de regeering. 9 November. De algemeene beschouwingen over de Rijksbegrootingen liepten vandaag in eerste instantie, voor zoover de Kamer daarbij ge moeid is, ten einde. Morgen komt de regee ring aan het woord, een dag vroeger dan an dere jaren, tengevolge van de sterker spreek- tijdrantsoeneering dan die van verleden jaar. De heer de Geer opende, namens de c.-h. fractie de discussie van vandaag. Hij was de laatste der woordvoerders voor de groote groepten. De heer de Geer heeft niet alle mo gelijke vraagstukken, welke in de stukken werden behandeld, overhoop gehaald. Hij wilde geen parafrases maken en in het al gemeen sprak hij vertrouwen uit in het be leid van het kabinet. De c.-h. fractievoorzitter wilde niet de economische politiek der regeering bespre ken: wel sloot hij zich aan bij den wensch der heeren Joekes en Schouten om nauwlet tend toe te zien, wanneer bij crisismaatrege len belanghebbenden bij opzet en uitvoering zijn betrokken. Al zegde hij er bij, van een kwaden invloed nog niet te hebben gehoord. Het leeuwendeel van oud-Minister de Geer's rede was gewijd aan een bespreking van het fascisme in velerlei gedaantes. De c.-h. fractievoorzitter zeide, dat de sa menleving ziek was en zooals 't altijd gaat. wanneer de gewone geneesmiddelen niet spoedig genoeg werken, dan loopt men naar kwakzalvers, nog erger naar dezulken, die met tooverformules werken. Hij zag in den toeloop naar de extremistische partijen be wijs van verstoring van het psychisch even wicht. waaraan die partijen ook medewer ken. De heer de Geer verheugde er zich over, dat het Kabinet rustig, nuchter en beslist staat tegenover het extremisme, wilde alleen vragen of de uitzonderingspositie, waarin de N.S.B. nog steeds verkeert wel gerechtvaar digd is. Ook hij geloofde, dat de N.SB. revo- lutionnair is naar zijn wezen. De oud-minister analyseerde het fascisti sche streven en trok daarbij een parallel met het socialisme. Ook daarin was het wijsgeerig kleed van het historisch-matrialisme steeds weer de basis voor de actie, voor het moed vatten om verder te gaan. Dewijsgeerige grondstellingen brachten den stempel. Zoo is het ook met het fascisme zei Jhr. de Geer. Het pleiten voor nationale herleving is niet het voornaamste, dat wil elk recht-geaard Nederlander. Het pleiten voor de corpora tieve gedachte ook dat stoot niet af, de wensch daarnaar is oud. Het stempel echter wordt het fascisme opgedrukt door de leer van het staatsabsolutisme. Daarin de motor! Deze leer wees Jhr'. de .Geer teil eenenmal'e' af, als niet in overeenstemming met de his torie van ons volk. Integendeel zei ook hij de eenheid moet. in vrijheid geboren wor den. Eenheid, door den Staat afgedwongen, maakt 't onmogelijk, dat ons volk zich in vrijheid ontplooit. „Fascisme in Nederland- schen zin" noemde hij een innerlijke tegen strijdigheid. Wat bewezen werd door het aanhoudend zien naar het buitenland. Mee daarom verwachtte de heer De Geer niet veel van het fascisme op Nederlandschen bodem. De heeren Sneevliet (Rev. Soc.) en Arts (R.-K. Volkspartij) dachten daarover wat anders. Zij vreesden terdege. De eerste, die zich een uitmuntend spreker betoonde, zag overeenstemming tusschen Brüning en Colijn. Ook Brüning dacht het rechts-fas- cisme een hersenschim te zijn, In Duitsch- land kwam het echter anders uit. De heer de Geer wees er op, dat er thans in drie landen dictatuur heerscht: Rusland, Duitschland, Italië. Hij meende, dat hun historie dat ook verklaarde: in Rusland was de knoet van de Czaar overgenomen, 'in Duitschland had Hitier het sterk-monarchale gezag van den keizer overgenomen, Italië had evenzeer een Ceasaristisch verleden- De c.-h. Ie.der heeft vertrouwen in ons volk, vertrouwen in ons Parlement, dat de regeering steunen zal. Maar deed hier met Mr. Aalberse toch een waarschuwing tot de regeering hooren. Immers, in de Memorie van Antwoord kwam een zinsnede voor, waaruit kon opgemaakt worden^ dat, wan neer het Parlement niet met de Regeering medeging, de ramp van een dictatuur zou kunnen intreden Daartegen waarschuwde de heer de Geer. Wanneer er'een regeerings- crïsis optreedt, dan wil dat nog niet zeggen het einde van het Parlement. Het zou er an ders met het Parlement vreemd gaan uit zien; de heer de Geer parafraseerde het oude Junker-rijmpje: „Der König absolut, wenn er unseren Willen tut" tot „De Kamer heeft haar recht, Mits ze ja en amen zegt". Behoefte aan een staatscommissie gevoelt de heer de Geer niet. Bij grondwetsherzie ning moet de regeering de leiding hebben: of er behoefte aan een commissie is, moet z ij uitmaken. Wat de circulaire tot de regeeringsambte- naren betreft, ook minister de Geer achtte haar wat onduidelijk, al wist ook hij, dat ze niet te eng moest worden uitgelegd. Altijd heeft een regeeringsambtenaar wat minder vrijheid tot critiek op een regeering, dan een ander. Al handhaaft ook de heer de Geer het Par lement, dat neemt niet weg. dat hij wel eenige verbeteringen heeft aangegeven, al wa/ren deze verbeteringen voornamelijk veranderin gen in mentaliteit. Vier verbeteringen noemde hij: het opvatten door de kiezers van hun functie niet als een persoonlijke functie, maar als een publiek recht, waarbij het algemeen belang voorgaat; in de tweede plaats moest het Parlement zich er voor wachten op den steel der Regeering te gaan zitten; vervolgens diende de oppositie een loyale en geen steriele oppositie te zijn en tot slot wilde hij door ieder Kamerlid, ook de communistische, er kend zien, dat de eed op de Grondwet inte grale waarde heeft. Wat de financiën betreft, heeft de oud-mi nister er toe bijgedragen, dat de Kamer zich de beteekenis realiseerde van de stap der op heffing van het afzonderlijke leeningsfonds, heeft hij het leenen voor crisisuitgaven afge wezen en gemaand tot voorzichtigheid met het leenen voor groote werken in verband met onze budgetaire capaciteit en ten slotte er op aangedrongen, dat ook in de Zuiderzee drooglegging geen heilige huisjes zouden be houden blijven. Dat beteekende, dat Dr. Co- lijn objectief moest blijven, ook tegenover zijn lievelingsdenkbeeld van voortgezette Zui- derzeedrooglegging. Hij eindigde met uit te spreken het Kabinet te willen steunen. Tijdens het meer algemeene gedeelte van de rede van oud-minister de Geer was het zeer stil in de Kamer men luisterde met groote aandacht. Dat is gistermiddag nog eenmaal voorgekomen. Toen de heer Sneevliet sprak als revolutionnair-socialist. De heer Sneevliet is een groot redenaar en de Kamer liet duide lijk merken, dat ze sterk geboeid werd door zijn woorden, toen de president moest opmer- •kein, dat zijn spreektijd om was. De heer Sneevliet wist dat te waardeeren en gevoel van eigenwaarde bleek uit zijn woorden: „Deze spijtbetuiging beteekent, dat ik wat meer te zeggen heb, dan de gewone schabionen, die de heer de Visser samenstelt volgens de uniforme recepten uit de centrale keuken van Moskou" De heer de Visser heeft ook oratorische gaven, maar ongetwijfeld, hij herhaalt zich dikwijls. Ook vandaag weer was de inhoud de bekende serie van voorspellingen over het kapitalisme, eindigende in twee, niet voldoen de ondersteunde moties, waarin gevraagd werd geen loonkortingeri toe te passen en het recht van vereeniging en vergadering onverkort te handhaven. Er was nog een spreker, die geen enkel nieuw geluid deed hooren. Dat was de heer- Kersten, die weer in den breede betoogde, dat ons volk afgeweken was van den godsdienst der vaderen, dat de coalitiepolitiek veel ellen de over ons land had gebracht, dat de belas tingen te hoog zijn en dat de sociale verzeke ringswetten moeten worden opgeschort. De heer Fleskens hield voor de r.k. fractie enkele financieele beschouwingen. Hij vroeg de regeering met nadruk de gemeenten niet de dupe te laten worden van een sluitende begrooting, niet al te veel af te schuiven op den rug. der gemeenten. Ook heeft hij met nadruk aan de regeering gevraagd om maat regelen 'te nemen, welke het groote gezin zouden kunnen ten goede komen. B.v. in de op handen zijnde technische herziening van de wet op de inkomstenbelasting. Van „gescharrel" met onze munt wilde de r.k. fractie niets weten. Thans, juist thans, nu onze economische positie alle nadeelen van de crisis ondervindt, achtte hij het een eerste eisch onze munt nauwlettend te hand haven. Maar ook hij wist 't een eerste eisch te zijn, dat we naarlager levensniveau moesten. Den minister van Financiën werd op het hart gedrukt de 20 opcenten op de suiker af te schaffen. Nu ei geen internationale belangen meer op het spel stonden, mocht weer worden teruggekeerd naar het oude voorstel der 30 opcenten op alle posten van het tarief. En dat moest zoo spoedig mogelijk gebeuren, om de bijkans onoverkomenlijke bezwaren, die de r.k. fractie heeft moeten overwinnen om met de suikeropcenten mede te gaan. De heer Sneevliet (R. S.) keerde zich in den aanvang scherp tegen het communisme. Hij zag de marxistische gedachte in Rus land al heel on-marxistisch toegepast. Daar mee was 't niet in overeenstemming, dat alle macht in één hand werd gelegd. Hij noemde 't zelfs „de verderfelijke tactiek van •het verre Oosten." De heer Sneevliet zag zoowel de tweede als de derde internatio nale failliet de revolutionnair-socialisten wilden een nieuwe internationale samenvoe ging van krachten bewerken, om het werke lijke marxistische, internationalistische so cialisme, dat ook het bezit van Lenin was tot heerschappij te brengen. „Moskou" zei hij „Moskou jubelt om de klagelijke uitkom sten, welke Litwinof in de kapitalistische zakenwereld incasseert." Evenals de heer Sneevliet de regeering voorhoudt, dat ze te gerust is op het fascis me, evenzeer houdt hij haar voor, dat er nog lange jaren van gebrek aan economische stabiliteit zullen komen. Daarin wordt zegt de heer Sneevliet een uitspraak van Marx bevestigd, dat de productieve krachten van het kapitalisme in botsing zullen ko men met den wil naar persoonlijken éigen- dom bij de bezittende klasse. Ook de huidi ge regeering ziet hij doortrokken van een zondige kapitalistische geest vechtende voor een kapitalistisch to be or not to be. Maar daartegenover zal de arbeidende klasse zich stellen. Want zoo eindigde de revolu- tionnair-socialistische spreker het gaat ook voor haar er om: to be or not to be. De heer v. d. Tempel (s.d.) heeft den tijd opgebruikt, welke de andere s.d. sprekers hebben overgelaten voor een rede, waarin hij met grooten nadruk maatregelen heeft gevraagd tegen kapitaalvlucht uit Neder land naar het buitenland door middel van emissies. Waarom zoo vroeg hij. heeft de be zittende klasse niet wat meer nationaal ge voel getoond door de eigen nationale indus trie te ondersteunen? In het algemeen pleit te Dr. v. d. Tempel voor permanent toe zicht op de banken en voor een goed geout illeerde industriebank. Hekkensluiter bleek de heer Arts van de Roomsch-Katholieke volkspartij, die den weldadigen invloed van de kleine partijtjes beschreef, die vooral in het leger vele fas- sisten aanwezig zag; die aan cumulatie een eind wil maken, maar toch tegenover de re geering van het oogenbiik van loyale oppo sitie wilde blijk geven. Ook heeft Roestam Effendi nog ."arr.ens het Indonesische volk" gezegd in de huidige regeering geen vertrouwen te hebben. Morgen de regeering. Allereerst Dr. Colijn. INTIMUS. DE HEER H. W. VLIEGEN WEER NAAR GENèVE. Het Volk meldt, dat de heer W. H. Vliegen op verzoek van den minister van Buitenland- sche Zaken weer heeft zitting genomen in de Nederlandsche delegatie naar de Ontwape ningsconferentie. Hij handhaaft echter de grief, waarom hij verleden jaar is uitgetreden n.l. zijn bezwaren tegen de bom op De Zeven Provinciën. VLISSINGEN HEEFT EEN GROOTE TOEKOMST. Het kan een groote zeehaven worden. DE OUTILLAGE IS GEEEED. Er zijn gelukkig in dezen somberen crisis tijd nog menschen, die niet bij de pakken neerzitten en vol vertrouwen de toekomst te gemoet gaan. Zulk een voortvarend man is ongetwijfeld de burgemeester van onze Ne derlandsche Scheldehaven, de heer C. A. van Woelderen, wiens gast wij dezer dagen zijn geweest en die ons vol geestdrift heeft ver teld van zijn plannen voor de naaste toe komst. De onmiddellijke aanleiding tot het bezoek was het verschijnen van een groot weten schappelijk werk: „Der Hafen von Vlissingen, Seine Stellung und Entwicklungsaussichten im internationalen Verkehr" (Verlag Gustav Fischer. Jena) van de hand van Dr. Erich A. Kautz, Diplomvolkswirt, uitgegeven door het bekende Institut für Weltwirtschaft und Seeverkehr te Kiel, welks voorzitter Geheim- rat prof. dr. B. Harms tot totstandkomen van deze uitgave een lijvig boekdeel van ruim vierhonderd pagina's, waarin de schrij ver het onderwerp in alle opzichten met Duitsche „Gründlichkeit" behandelt krachtig 'heeft bevorderd. In zijn kwaliteit van honorair havendirec teur heeft de heer Van Woelderen ons bij wijze van aanschouwelijk onderwijs door de Vlisschingsche haven, waarvan de plannen tot uitbreiding en verbetering thans geheel zijn uitgevoerd, rondgeleid. Het maatschappelijk kapitaal der in op richting zijnde N.V. ..Haven van Vlissingen" is een millioen gulden groot, waarvan ge plaatst zijn f 775.000, nl. Rijk en Gemeente elk f 275.000 en een groep belanghebbenden de Nederlandsche Spoorwegen, de Provin cie Zeeland, de Steenkolen Handelsvereeni- ging te Rotterdam, de Kamer van Koophan del der Zeeuwsche Eilanden en de Konink lijke Maatschappij „De Schelde" f 225.000. Allereerst werden de nieuwe aanlegplaats met nieuwe pontons, overkapte perrons, visi tatiezaal en douaneloods van de ..Zeeland" in oogenschouw genomen. Uit deze geheel ge moderniseerde en aan de eischen des tijds aangepaste inrichting blijkt meteen al de groote beteekends voor Vlissingen van de „Zeeland". Deze bijna zestigjarige onderne ming heeft nimmer één dag haar dienst we gens weersomstandigheden moeten onder breken. Terecht voert dr. Kautz in zijn boek dit feit aan als bewijs, welk een goede haven de Vlissingsche is. Het internationale vertrou wen in de veiligheid der lijn blijkt steeds uit het toenemen van het aantal passagiers bij slecht weer. Niettegenstaande alle mogelijke tegenwerking en andere moeilijkheden hield de „Zeeland" vol. Er hebben wel eens heel donkere wolken gedreigd en een oogenbiik heeft het er naar uit gezien, dat de maat schappij Vlissingen zou verlaten om haar tenten elders op te slaan, maar gelukkig :s het nooit zoover gekomen en heeft men de moeilijkheden zooals steeds in ge meenschappelijk overleg overwonnen. De Zee land vormt, als grootste propagandiste voor het snelverkeer, een der krachtigste steunpi laren voor de toekomst van Vlissingen en de grootste waarborg dat de ruim vijf millioen gulden, die de verbetering van de buitenha ven heeft gekost, nuttig 'zuilen zijn be steed. Verder is er het veer naar- -Breskens. De sluizen van de binnenhavens,.welke daarna werden bezichtigd, zijn zeer zeker een kijkje waard. 'Hier trekt vooral de aan dacht de groote 35'Méter breede keersluis, gebouwd ten behoeve van de Scheepsbouw maatschappij tot den bloei van Vlissingen, maar welke thans helaas ernstige gevolgen van de crisis ondervindt. De eigenlijke nieuwe uitbreiding bevindt zich ten Zuiden van het Zeeland-terrein. Hier strekt zich de 350 Meter lange kademuur- uit waarop de beide groote opslagloodsen staan, welke een oppervlakte hebben van 30 bij 60 Meter en een hoogte van 7 Meter. Er zullen nog kranen worden gebouwd. Tenslotte hebben wij een stukje havenbe drijf bezichtigd, dat, in tegenstelling met de toekomstdroomen, welke een zoo moderne havenuitrusting als waarover Vlissingen nu beschikt en waar alle bedrijvigheid ontbreekt tijdens ons bezoek lagen er in de buiten haven slechts enkele overwinterende Gro- ningsche kotters moeten rechtvaardigen, een der mogelijkheden vertegenwoordigt, wel ke reeds tastbare werkelijkheid is geworden en groote voordeelen afwerpt: het kolerrbun- kerstation van de Steenkolen Handels Ver eeniging te Rotterdam, in 1927 geopend. Dit bedrijf is voor Vlissingen in korten tijd een groot succes geworden en heeft de geschikt heid van Vlissingen als bunkerhaven aange toond, welke is toe te schrijven aan de ligging nabij de internationale scheepvaartroutes door het Engelsche Kanaal. Het bedrijf heeft zich zeer voorspoedig ontwikkeld, de tonnen- maat- der bunkerende schepen nam steeds toe. Vorig jaar namen er 360 schepen kolen- in, op 2 November van dit jaar bedroeg het aantal reeds 380. De diepte van de buitenhaven, welke in open verbinding staat met de Schelde, be draagt bij den gemiddelden hoogwaterstand 14.80 Meter, zoodat zij aan de behoefte van liet transatlantische snelverkeer zou kunnen voldoen. De „Belgenland" b.v.. van de Red Star Lmc. welke een diepgang heeft van ruim negen Meter, zou in de viissingsche haven bij eiken waterstand zonder moeite kunnen an keren. Nadat men ons nog even had doen kennis maken met het onstuimige oppervlak van de Schelde, heeft burgemeester van Woelderen in een korte nabespreking'ér'dén nadruk op gelegd, dat Vlissingen moét'tóoneh zijn lig ging aan den Scheldemohd waard té zijn. Daarvoor was het eerst noodig een moderne haven te scheppen. Deze is dé voorwaarde tot verwezenlijking van de plannen, welke in het boek van Dr. Kautz, waarvan wij deri 'inhoud nog zullen weergeven, uitvoerig 'zijn behan deld. Het belang van Vlissingen is voor alles een nationaal belang. Het moet mogelijk zijn om van Vlissingen te maken een vredelievende fortificatie aan de Scheldemonding. Men heeft zich afgevraagd waarom dit vraagstuk door een buitenlander moest wor den behandeld. Hierop kon worden geant woord, dat dit is geschied, omdat men de uitbreiding zoekt op Internationaal gebied. De concurrentie is gericht tegen Antwerpen, Cherbourg, Southampton en andere buiten- landsche havens. Het werk is in 2000 deelen gepubliceerd en aan alle groote bibliotheken ter wereld toegezonden. De poging om van Vlissingen een haven te maken, dateeren van 1873. In 1914 is het be drijf in handen der gemeente gekomen en zijn de mogelijkheden uitgewerkt. De buiten haven was er toen nog niet. Men beschikte over een kleine binnenha ven met een diepte van 6.50 M. min. A.P. Het snelverkeer kon er echter geen gebruik van maken, want de schepen kregen bij het bin nenvaren averij. Er- is thans een streep gezet onder het verleden, het oog is gericht op de toekomst. NOG ALTIJD SPEELGELEGENHEID. Donderdagavond heeft de politie in Den Haag een inval gedaan in een perceel op den Badhuisweg „Locarno", waar het Stopoio spel (aan Straperlo verwant! werd beoefend. Tegen een tïen- of twaalftal bezoekers is proces-verbaal opgemaakt. NEDERLANDSCH AUTO MOBILIST GEDOOD. TWEE GEWONDEN BIJ AUTO-ONGELUK IX FRANKRIJK. Reuter seint uit Parijs, dat op den weg RheimsVougiers eeen Nederlandsche auto tegen een boom gebotst is. De bestuurder J. P. Cremer uit Amsterdam werd op slag gedood. De twee andere inzittenden, de heer Verkwist uit Amsterdam en mevr. L. Kohier uit Reck linghausen, kregen verscheidene zware won den en zijn naar het hospitaal te Rheims over gebracht. De consul van Nederland heeft de families van de slachtoffers van het gebeurde op de hoogte gebracht. Vermoed wordt, dat de rei zigers van Parijs op weg waren naar Duitsch land VIER NOBELPRIJZEN TOEGEKEND. PRIJS VOOR SCHEIKUNDE NIET TOEGEKEND. De Zweedsche Academie besloot den No belprijs voor litteratuur dit jaar toe te ken nen aan den Russischen schrijver Iwon Bu- nin. Bunin leeft in het buitenalnd als emi grant. SCHEEPVAARTBERICHTEN STOCKHOLM, 9 Nov. (Reuter). De Nobel prijs 1932 voor natuurkunde, welke het vorig jaar niet werd toegekend, viel ten deel aan prof. Heisenberg (Leipzig), die voor 1933 werd verdeeld tusschen den Oostenrijkschen hoog leeraar Schroedinger, die in Berlijn studeer de en zich thans te Oxford bevindt en prof. Dirac (Cambridge). De Nobelprijs voor seheikunde werd dit maal niet toegekend. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Delftdijk, Rotterdam n. Vancouver 9 (6.20 n.m.) van Londen. HALCYON LIJN. Rozenburg, Huelva n. Memel 9 (n.m.) van Vlaardingen. HOLLAND—BRITSCH INDIë LIJN. Serooskerk 9 van Rotterdam n. Bombay. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Tapanoeli (thuisr.) 9 (4 n.m.) van Londen. STOOMVAART MIJ OCEAAN. Eurymedon, 9 Nov. van Batavia te Am sterdam. City of Winnipeg, Rotterdam n. Japan 9 te Hongkong. Patroclus, Japan naar Rotterdam 8 van Colombo KON. NED. STOOMBOOT MIJ. N.V. Amazone. 8, van Danzig naar Stettin. Ariadne, 8 van Genua naar Livorno. Baarn, 8, 17 u. van Hamburg naar Antwer pen. Berenice, 7 van Patras naar Algiers. Bodegraven, 8, van Liverpool naar Am sterdam. Clio, 8, van Savona naar Livorno. Fauna, 8, te en van Catania naar Mes sina. Merope, 8 van Malaga naar Lissabon. Oberon, 8. van Jaffa naar Limni. Perseus, 8, 19.30 van Hamburg naar Am sterdam. Poseidon, 8, 17 u. van Londen naar Am sterdam. Poseidon, 9 te Amsterdam. Saturnus, 8 12.30 180 m.Z.W. Ouessant. Stella, 8, 12.05 Dungeness gep.; te Amster dam. Triton, 8, van Amsterdam naar Hamburg. Ulysses, 8, te Varna. Venezuela, 9, 3 u„ San Michel gep. Vesta. 8. van Algiers naar Amsterdam. Vulcanus. 8. van Samos naar Tarragona. Van Rensselaer, 8, 23 u. van Plymouth naar Amsterdam. 10 Nov. c. 6 uur v.m. te LTmuiden ver wacht. 10 Nov. tusschen 9—10 uur te Amsterdam verwacht. Op 2S November a.s. hopen onze Ouders J. TOESET C. TOESET-KUIJER den dag: te herdenken, waaroo vóör 50 jaar in den echt ver bonden werden. Hun Kinderen, Behuwd- en- Kleinkinderen Gelegenheid tot feliciteeren op Zondag 12 Nov. a.s. van 35 uur Rollandstraat 68. Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm onze lieve Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom Johannes Willemsen in den ouderdom van 27 jaar, Haarlem, 10 November '33 Botermarkt Uit aller naam: J. E. WILLEMSEN De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 13 November a.s. te 11.45 uur op de Algemeene Be graafplaats ingang Klever laan. Heden overleed te Wol- phaartsdijk onze lieve Va der, Behuwd- en Grootva der, de Heer Kornelis van der Slikke in den ouderdom van 74 jaar. JOZ.J.VAN DER VOORDE- VAN DER SLIKKE Dr.F.P. VAN DER VOORDE PIET Haarlem. 9 November 1933 Verspronckweg SS MUZIEKONDERW1JZEKES heeft nog eenige uren disponibel voor het geven van PIANO- ORGEL- en THEORIELESSEN Br. no, 8167 bur. van dit blad. Gevraagd Net Keuken werkmeisje Hotel ROYAL", Stationsplein Gevr, per 15 Nov. een bekwaam KEUKENMEISJE en een KAMERMEISJE zonder zeer goede get. onnoodl: zich aan te melden Mevr. -DAAMS Stolbergstraat 20, DAGMEISJE gevraagd van- 8.303 uur, .niet ben'edén 15 jaar; Mevrouw VAN MAAS', Kruisweg 41 rood. NET MEISJE (leeftijd 20—24 j.) gevr. in Chr. gezin. Geheel Intern en kl. vergoe ding. Hulp aanwezig. Goede be handeling. Br. met opgaaf van leeft., getuigschriften enz. no. 8569 bur. van dit blad. Gevraagd in klein gezin NET DAGMEISJE g. g. v„ .zelfstandig kunnende verken, van 8.30 tot 5.30. Loon 6.per week. Zondags vrij. Mevr. G. v. VOOLEN, Spaarnc 25 GEVRAAGD een nette loopjongen, 16 jaar. Zonder goede getuigen onnoidig zich aan te melden. Parklaan 47 Voor direct gevraagd Flinke Noodhulp pl.m. IS Jaar, werktijd van 82b. BINSBEYEX, Neptunusstraat C. Voor de vele bewijzen van deel neming, ons betoond bij het over lijden van onze innig geliefde Moeder JOHANNA VAN" MARIS geb. Peper betuig dank. FAM. VAN MARIS Haarlem, 10 November 1933 wij onzen hartelijken TIJDELIJKE PRIJSVERLAGING van f 3.90 voor ...f3.- Deze behandeling niet te verwarren met ..Ontvlekken Colporteur gevr. v.d. verkoop van t»en dagel. gebruiksartikel tegen hooge winst. Br. no. .8567. .bur., van dit blad. NET ZAKENMAN met zeer góed réndeerén'dc zaak vraagt" vow uitbreiding 3.000 of stillen -vennoot. Ruime zeker heid aanwezig. Minimum iO. pCt. gegarandeerd. Br. no. S57ü bur. van dit blad SANTPOORT TE HUUR: Huls met v.- en a.-tuin, Kruid- bergerweg 52. suite m. erker. 3 sl.k. 33.50 p. m. Bevr. op no. C4 TE HUUR Burgerwoonhuis 1. d. Riouwstraat. bev. 4 kamers, zolder en tuin. Huurpr. 6.75 per week. Te be vragen Afjehstraat 93. Te huur gevraagd (liefst centrum) een pakhuis met bovenwoning. Br. no. 8568 bur. van dit, blad. RADIO Moderne wisselstroomtoestellen huurkoop vanaf 1.p, w. E no. 8566 bur, van dit blad. De BESTE en GOEDKOOPSTE SAXOPHONES zijn merk René Guénot Alt Sax, mat zilver met vergulden beker, nieuwste systeem, in étui 175. Drumstellen to huur. DEN BÖER's Muziekhandel llolltindsli'. l> b.d. Loidschcvaart VETTE DUINKONIJNEN 70 ct. (2 stuks 1.30), Tamme ko nijnen p. p. 50 ct. 1ste kw. kippen en braadkuikens. Lange Wijngaardstraat 31 Holl. Philips Gloeilampen DE NIEUWSTE meer licht, minder verbruik 20 pCt. Korting ALLEEN BIJ Cronjéstr. h. Schoterweg At U e®n ga<ni,UUr' corsex s «..«c -t«r. Huur overname Ruim hoekhuis met gr. tuin, vrij uitzicht, gel. a. d. Rijksweg to Sanptoort. Huurprijs billijk. Adres Rijksweg 310, Santpoort. TE HUUR Winkelhuis Gen. Cron, I Wordt verbouwd naar de en Oppersen". Ook voor schen van den huurder. 16 Meter Tarief A „„ld. ons devies: Inl' TE HUUR Heerenhals a. d. Orionweg. Mo dern en geriefelijk. Badk. aanw. Huurprijs 55 per maand. Inl.: Atjehstraat 93. Fietskaphandschoenen2.25 Regenpijpen 1.95 waterdicht Handwarmers vanaf 29 ct. per paar Jasbeschermers 47 cent Spatlappen omcheurbaar 15 cent 7 SCHAGCHELSTRAAT Cronjéstraat, hoek Schoterwe

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 15