LETTEREN EN KUNST 1 Albert Bassermann en Alexander Moissi te Haarlem. Waarom kwam Lindbergh terug? VRIJDAG 10 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 8 MUZIEK. Liefdadigheids-Uitvoering. Ten bate der nationale aanvrage gaf de afd. Haarlem van het Leger des Heils Don derdagavond een gecombineerde uitvoering ln de zeer volle, Gemeentelijke Concertzaal. Als sprekers traden op brigadier Chr. G. Rönitz, die de inleidende woorden voor zijn rekening had genomen. Ds. J. W. Siertsema en de leider van het L-. d. H. in Nederland, commandant Bouwe Vlas, terwijl muzikale medewerking verleend werd door het mu ziekcorps van net L. d H., het Geref. koor „Zang door Vriendschap" onder leiding van F. Pijlman, Schoten's Christelijk Gemengd Koor onder leiding van Jac. Zwaan en enkele solisten. Dat alles belangeloos geschiedde, spreekt vanzelf. De toespraken van Ds. Siertsema en com mandant Vlas. waarin eensdeels een warme opwekking werd gegeven om den sympathie ken arbeid van het L. a. H. te steunen, an derdeels door voorbeelden een overzicht van dien arbeid werd gegeven, vallen buiten het kader van deze nabetrachting, die zich tot het muzikale gedeelte van den avond dient te beperken. Van 't muziekkorps van het L. d. R„ dat ,n aanvullende en begeleidende taak had, viel de beschaafde en zuivere klank te roemen, van Schoten's Chr. Gem. Koor eveneens. Het goede evenwicht tusschen de verschillende stemmengroepen in dit koor was eveneens opmerkenswaardig. Zes kleine koor werkjes werden a capelle door deze vereeniging ge zongen; slechts in één daarvan, „Die Winter Is verganghen" van J. Nïeland, waren kleine onzuiverheden te constateeren. Al het ove rige klonk uitstekend en dit was ook het ge val met de .Hymne" van Mendelssohn, die kort vóór het slot van den avond gezongen werd, en waarin mevr. D. StapDaudey de vrij omvangrijke sopraansolo zong op een wijze, die de kennismaking met haar vocaal talent tot een zeer aangename maakte. En als we verklappen dat de (in het program ma niet genoemde) begeleidster mej. Emmy van Eden was, zal er wel niemand zijn die aan de voortreffelijkheid van het accom pagnement twijfelt. Bij het gem. koor „Door Zang Vriend schap" was de klank minder soepel; de zui verheid was in twee der drie korte zan gen voldoende, in het eerste echter, het „Gloria Patri" van den directeur, zakten de sopranen merkbaar. Later op den avond zong deze vereeniging een Cantate Soli Deo Glo ria" van denzelfden componist, die zich blijkbaar tot het glorieuze aangetrokken ge voelt. Maar ik betwijfel of deze cantate met al haar zinledige wendingen, met haar toon ladders en gebroken accoorden in de piano partij tot zijn eigen glorie zal bijdragen. In dien hij geen andere pijlen op zijn boog heeft dan die welke hij in deze Cantate verschoot, zou hij m.i. maar het best doen door zijn compositoi'ischen koker hoog aan den wand te hangen. Mej. Dini van Daalen zong de sopraan solo in de Ca.utate. K. DE JONG. SCHILDERKUNST. WITSEN EN WEISSENBRUCH TE AMSTERDAM. Bij Van Wisselingh in Amsterdam is thans een groote tentoonstelling ingericht van wer ken door Willem Witsen. Ze geeft een goed overzicht van het levenswerk van dezen schil der en etser, die tien jaar geleden overleed, al is terecht mijns inziens, het zwaartepunt der expositie naar diens vroegere werk zoo ongeveer dat van vóór 1900 verlegd. Al zoude hij na dat jaar niets meer van buiten gewone belangrijkheid gemaakt hebben wat ik niet beweren wil wat hij tusschen 1885 en 1900 in drie étappen: Ede, Amsterdam en Dordt tot stand bracht is al voldoende om hem de zeer bijzondere plaats onder de Am sterdammers te doen behouden, die hij tijdens zijn leven reeds, door ieder erkend, innam. Vanwege beider stadsgezichten werden Wit sen en Breitner vaak in een adem genoemd, doch met beider groote liefde voor het stads- schoon van Amsterdam houdt voor mijn ge voel de gemeenschappelijkheid op. Zoowel in hun persoonlijkheid als in hun werk was een diepgaand verschil bemerkbaar waardoor ook later niemand ze met elkaar verwarren zal. Tegenover de geniale uitbundigheid waarmede Breitner zijn schilderlust bot vierde, zal de be dachtzame gebondenheid waarmede Witsen schilderde, aquarelleerde en etste altijd een heel ander gezicht behouden. Dat oer-versehil in wezen maakt zich zelfs nog voelbaar als beiden tegen het eind van hun loopbaan niet meer dat presteeren waarmee zij de vrienden uit de negentiger jaren telkens opnieuw ver rasten of in verrukking brachten. Tegen dat einde wordt Breitner van overweldigend, ver ward en zwak en Witsen van bedachtzaam, hard als ijzer. Beider genialiteit verliest tegen het einde haar levenskracht, doch zelfs in het minder-worden blijft het verschil bewaard en het verloop van beider kunst consequent. Men zal hier nu met groot genoegen de prachtige wintergezichten uit de buurt van Ede terug zien (waarvan er onlangs in ons winternum mer één gereproduceerd werd». Er zijn slechts weinig dergelijke moderne werken in onze herinnering waariiwnet zoo weinig middelen zoo groote intimiteit met het onder de sneeuw sluimerend leven bereikt is. Witsen is in die dingen voor mijn gevoel niets minder sterk dan Breitner, doch leeft op een ander plan. Hij' is daar de volop muzikale, naar binnen gerichte geest die door afkomst en opvoeding zijn emoties kon beheerschen en in volkomen gaven vorm kon omzetten in het kunstwerk. De reeks werken uit Londen hebben even eens nog die symptomen van uit een medi- teerenden geest ontstaan te zijn;, meer dan uit de louter visueele genietingen van het schildersoog. Dan komen de Amsterdamsche grachten en gevels met hun allengs meer op documentatie gerichte tendens, die in de Dordtsche Voorstraat-gevels allengs nog wordt verscherpt. Doch de dichterlijkheid van de visie is daarin nog ruimschoots te vinden, dichterlijkheid die in later ontstane bloem stukken en naakten geheel voor een kil- wetenschappelijke observatie zal plaats maken waarin een harde, ongevoelige lijn alle muzi kaliteit zal gaan buitensluiten. De artist in Witsen wijkt dan langzamerhand voor den technicien. den knappen vakman, die hu tot het eind blijven zal. Doch dit latere werk heeft onze vereering niet en het is maar goed dat er bij Van Wisselingh bijna niets van aan wezig is. Des te grooter genot biedt nu echter het overige, dat voor de ouderen onder ons een herinnering aan rijke jaren beduidt en door de jongeren veilig met respect mag be keken worden, nu er onder hen nog wel eens aan zulke, inderdaad gecompliceerde, doch vóór alles aristocratische karakters gebrek blijkt te bestaan. Bij Buffa is nu werk van Weissenbruch te zien. Herleefde belangstelling voor het werk van voorbije generaties? Het zou niet onmoge lijk zijn, dat er een réveil op komst is. Zou men het experimenteeren beu zijn en naar eens erkende, later weer verguisde waarden terug verlangen? Een Amerikaansche kunst- kooper en niet de eerste de beste, verzekerde onlangs dat ook op het terrein van den smaak zich een reactie laat vermoeden en dat de tijd dat men zich daar, aan den anderen kant van den vijver, voor een appel en een ei van zijn Barbizonners en Hagenaars ontdeed, al weer voorbij is. Wij laten die verzekering rus tig voor wat ze is: of de smaak zus of zoo is. doet per slot van rekening aan de kunstbe- teekenis van een werk niets af, voor wie dat werk historisch-critisch en aesthetisch be schouwt, en niet aan de geldswaarde denkt. Maar een rehabilitatie van de Hagenaars zou wel eens een gevaarlijke toetssteen kunnen opleveren voor de ontoereikendheid van veel productie uit onze dagen en den nood van veel kunstenaars verklaren, anders dan door crisis en malaise. Bij hoevelen van hen was daar al niet vooral potentieele nood, vóór er een crisis ontstond! Moeilijke proble men inderdaad. J. H. DE BOIS. HET TOON EEL. Vereeniging voor Huisvrouwen Dr. J. B. VAN AMERONGEN. AMOK. Het was te verwachten, dat Dr. J. B. van Amerongen na zijn succes, verleden jaar met de Kerstvertelling van Dickens in de Vereeniging voor Huisvrouwen behaald, weer suoeaig in dezen zelfden kring zou optreden. Thans kwam hij met het reeds vroeger in den Heemsteedschen Kunstkring door hem voor gelezen Amok van Stephan Zweig, een no velle, waaruit wel een heel andere geest speekt dan uit Dicken's Christmas Carol. Toen ik Dr. Van Amerongen gisteren in den Schouwburg aan den Jansweg hoorde voordragen, dacht ik onwillekeurig aan den Woensdagavond gestorven voordrachtkun stenaar Albert Vogel. Van Amerongen's voordracht is wel precies tegenovergesteld aan de kunst, welke Vogel bracht. Hij mist het forsche, het krachtige en heroïsche, dat de voordracht van een Vogel kenmerkte, hij heeft ook niet een zoo groot en mooi geluid, zoekt nooit naar uiterlijke effecten, zooals Vogel deed. Hij beschikt niet over zooveel middelen als Vogel, maar hij hoedt zich wat Vogel niet altijd deed voor alle pathos. Van Amerongen - zoekt het meer in het innige. Hij geeft het verhaal om het verhaal en plaatst zich nooit als declamator tusschen het kunstwerk en zijn toehoorders. Bij hem is nooit de declamatie hoofdzaak; hij wijkt bescheiden terug voor den kunstenaar, die het kunstwerk schreef. Zijn voordracht is voornamelijk literair. Men denke nu vooral niet, dat van Amerongen's voordracht min der suggestief is. Geenszins is zij dat! Zijn voordracht van Amok is vol spanning en dramatische bewogenheid zooals ook de novelle van Zweig het is terwijl zij toch steeds eenvoudig en zonder uiterlijke effecten blijft. Zij is, om het met twee woorden te zeg gen, sterk beleefd. En daarom maakte Dr. Van Amerongen's voordracht gisteren een zeer diepen indruk, zóó zelfs, dat men vooral het tweede gedeelte ademloos volgde. Ik schreef reeds, dat de heer Van Ameron gen indertijd in den Heemsteedschen Kunst kring Amok al eens heeft voorgedragen. Hij had toen echter geen gelukkigen avond en zou mij dien avond zeker niet voldoende-geboeid hebben, als hij niet steun had gevonden in de zeer sterke novelle van Zweig. Nu echter was dit anders. Nu was het ook de voordracht, die mij vasthield en ontroerde, vooral na de pauze, toen de verteller al het doorstane leed weer onderging en wij met hem het drama door leefden. Prachtig was van Amerongen in het gedeelte, waarin hij het sterven van de jonge vrouw beschreef en in het fragment, waarin de dokter met heroischen moed het geheim van de doode verdedigde. Hij speelde dit want van gewoon vertellen was toen geen sprake meer met groote dramatische kracht, toch steeds beheerscht en zonder een valsch accent. Van Amerongen's succes was gisteravond zeer groot. Het was nu niet alleen Stephan Zweig. maar ook Dr. Van Amerongen, die diepen indruk maakte met zijn Amok. Een avond van werkelijk groote voordrachtkunst. J. B. SCHUIL. GOETHES FAUST. In de turnzaal van het Gem. Concertge bouw te Haarlem zal Woensdagmorgen 15 Nov. Leo Straus Goethes Faust eerste deel in de voornaamste tooneelen voordragen. UIT DE STAATSCOURANT. TOEZICHT OVER NOTARISSEN. Herbenoemd is tot plaatsvervangend lid dei- Kamer van Toezicht over notarissen en can- didaat-notarissen te Haarlem mr. D. Bastert, oud-kantonrechter te Alkmaar. GRATIS PROEF-AANBOD vAN&fiUSCHEPI Indien U Kruschen nog steeds niet gepro beerd hebt probeer het dan nu eens op kosten van de fabrikanten. Zij hebben thans voor een beperkten tijd een aantal speciale „reuzen" pakken verkrijgbaar gesteld, waar door het U gemakkelijk wordt gemaakt de wer king van Kruschen zelf eens te ondervinden. Vraag dus uw apotheker of drogist naar het „reuzen" pak a 1.60, voordat deze alle zijn uitverkocht. Dit pak bevat namelijk den gewonen flacon Kruschen a f 1.60 en nog een aparten proeftla- con, welke voldoende is voor ongeveer een week. Open eerst den proefflacon, probeer dezen en wanneer U daarna niet volkomen overtuigd bent, dat Kruschen alles doet wat er van beweerd wordt, ls de gewone flacon nog ongeschonden. Breng dezen terug. Uw apotheker of drogist is gemachtigd U uw heele uitgave a f 1.60 onmid dellijk en zonder omwegen terug te betalen. U hebt Kruschen geprobeerd zonder dat het U iets kostte. Kan het gemakkelijker? Let op dat op het etiket op de flescli, zoowel als op de bui tenverpakking de naam Kowntee Handels-Maat schappij Amsterdam voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN INLARKTPRIJZEN. Tarbot per KG. f 0.80—f 0.65 Tongen per K.G. f 0.09f 0.55 Kleine schol per 50 K.G. f 18f 4.90 Schar per 50 K.G. f 3.30—f 0.90 Middelschelvisch per 50 K.G. f 19 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 15 f 11.— Kleine schelvlsch per 50 K.G. f 8.10f 2.90 Kabeljauw per 125 K.G. f 33f 25 Gullen per 50 K.G. (groote) f 12.50 Gullen per 50 K.G. (kleine) f 8.50—f 4.60 Leng per stuk f 0.30 Heilbot per KG. f 0.60 Wijting per 50 K.G. f 3.40—f 0.85 Koolvisch per stuk f 0.63f 0.40 Makreel per 50 K.G. f 10 Versche haring per kist f 2.65f 1.65 BESOMMINGEN. Stoomtrawlers: IJm. 37 Gloria, 370 manden f 1750. Versche haring: Sch 312 f 1230; Sch 180 f 400; Sch 353 f 250; KW 68 f 750; LT 331 f 740 SANTPOORT VOLKSONDERWIJS. Eenige Jaren terug trad de heer Pilger uit Amsterdam op voor de plaatselijke afdeeiing van Volksonderwijs. Hij vertelde toen een en ander op buitengewoon prettige wijze over China en zijn bewoners en had daarmee zoo'n succes, dat het bestuur besloot hem ook in dit winterseizoen weer eens uit te noodigen. Dinsdag as. nu zal de heer Pilger Japan en zijn bewoners in „De Weyman" bespreken. Met den Cliineeschen avond heeft deze Ja- pansche gemeen, dat de heer Pilger zijn ge hoor in beide gevallen het huiselijk leven der bewoners binnenvoert en het hun wijs heid, schoonheid en humor laat zien. Maar voor 't overige zijn de avonden geheel ver schillend, daar de Chineesche zeden en ge woonten even weinig met die der Japanners gemeen hebben, als onze folklore met die dei- Eskimo's. Het ligt in het voornemen van den heer Pilger zijn rede met lichtbeelden te verdui delijken en in authentiek Japansch ceremo- nie-costuum een ^Japansch drama en een komischen Japanschen één-acter op te voe ren. HAARLEMMERLIEDE RAADSVERGADERING Tegemoetkoming aan de koffiehuizen De raad besloot na een geheime zitting 73 are bouwterrein af te staan voor den prijs van 8.per vierkanten meter aan de N.V. Bouw- en Handelsvereenïging Amsterdam, onder voorwaarde dat dit terrein bebouwd wordt binnen twee jaar met middenstands woningen. Besloten werd van koffiehuizen twee der de van de huurwaarde als belastbare huur waarde in den zin van de personeele belas ting aan te merken. De vergoeding aan bijzondere scholen over 1931 werd vastgesteld op 14.54 per leerling. Ontheffing van de bouwverordening werd verleend voor art. 16 aan de firma Cobelens te Haarlem, voor het bouwen van een open loods aan den Zuid Schalkwijkerweg. De in 1932 afgeschafte rondvraag werd na bestrijding door den voorzitter weer inge voerd. De heeren Vink, Van der Laan en Van Essen verklaarden zich hiertegen. De heeren Biesheuvel en Zwaan waren af- i wezig. Zooals bekend wordt Woensdag 22 November a.s. in den Stadsschouwburg een gala-opvoe ring gegeven van Schiller's „Don Carlos", waarbij verschillende kunstenaars van groo- ten naam zullen medewerken. De voornaamste medespelers. Van rechts naar links: Albert Bassermann, Ernst Deutsch, Tilla Dureux en Alexander Moïssi. VONDST VAN EEN LIJKTE UDEN OPGEHELDERD. JONGEN DOODDE ZIJN VRIEND BIJ STOEIEN. Over het vinden van het lijk van een 14- jarigen jongen te Uden bij Oss verneemt de Bossche Crt., dat het hier een bijzonder droevig geval betreft. De jongen was met zijn 17-jarige vriendje aan het spelen geweest, waarna beiden zijn gaan stoeien. Daarbij heeft de oudste, die ze-er sterk is, per ongeluk zoo hard de handen om de hals van den jongste gelegd, dat deze blauw in het gezicht werd, en niet meer bewoog. Buiten zijn zinnen van schrik, heeft de jongen daarna getracht het lijk te verber gen. Hij heeft het lijk opgehangen in de schuur, waarin zij gespeeld hadden. Daarna is hij weggevlucht. Na eenigen tijd heeft hij beseft, dat hij als moordenaar zou worden aangezien en is hij teruggegaan. Hij heeft het lijk los gesneden en het onder een stapel hout en steenen gelegd, om den indruk te wekken, dat deze op de jongen gevallen was. Toen men hem later in het dorp vroeg of hij wist, dat zijn vriendje weg was, heeft hij zich verwonderd getoond, en ging mee op zoek. Nadat de politie het lijk gevonden had, en de jongen gearresteerd was, heeft hij de daad volledig verklaard. Uiteraard was het gevolg, dat hij voorloopig in arrest gesteld werd. DE STAD VALT OP HET LAND. AARDVERSCHUIVINGEN BIJ OPHOOGING TE AMSTERDAM. On het uitgestrekte terrein achter den Hoofdweg bij het Surinameplein te Amster dam, dat met zand wordt opgehoogd, is Don derdag in den laten middag een locomotief van een zandtrein in den slappen bodem weg gezakt en met eenige wagens omgevallen. Dit geschiedde in de nabijheid van een boe renwoning. De bewoners, die reeds -eerder vreesden dat de ophoogingswerkzaamheden gevaar van instorting voor hun woning met zich meebrachten, hebben te bevoegder plaat se assistentie ingeroepen, met het gevolg dat de brandweer en een inspecteur van Bouw en Woning Toezicht de situatie hebben op genomen. Zij achtten echter geen onmiddel lijk instortingsgevaar aanwezig; de werk zaamheden van het ophoogen moesten echter worden stopgezet tot er een betere gelegen heid zal zijn om een definitieve beslissing te nemen LUCHTBESCHERMING GEREGELD. WORDT COMMISSIE ONTWERPT EEN WET. In de Memorie van Antwoord op het voor loopig verslag der Tweede Kamer over Bin- nenlandsche Zaken deelt minister De Wilde mede, dat een wettelijke regeling voor de be scherming der bevolking tegen aanvallen uit de lucht in voorbereiding is, in een inter departementale commissie. Naar verwacht wordt zal deze binnenkort het resultaat van haar arbeid kunnen aanbieden. Van een stelselmatige herziening van onze gemeentelijke steeling verwacht de minis ter geen heil. Men koester© van de voordee- ien van samenvoeging van kleine gemeenten niet te groote verwachtingen. De minister zal nagaan of er voor de re geering aanleiding bestaat tot eenige be moeiing met het toenemen van het aantal openbare collecten. Dat de Vrijwillige Brugerwachten en de Bijzondere Vrijwillige Landstorm instellingen zouden zijn, die een militairistischen geest kweeken en een soort vrijcorpsen, die men niet in de hand heeft, is een zienswijze, die de Min, niet kan deelen. Veeleer zijn beide instellingen te beschouwen als lofwaardige uitingen van goeden burgerzin. De overheid zal niet laten de volledige betrouwbaarheid te blijven verzekeren. HYMANS OVER „OUCHY". DE GEDACHTE TOEGEJUICHT, PRACTIJK NOG NIET. In zijn rede voor de commissies voor Bui- tenlandsche Zaken uit Kamer en Senaat heeft de Belgische mints ter van Buitenland- sche Zaken Hij mans over het verdrag van Ouchy nog gezegd, dat België er nimmer aan gedacht heeft het verdrag van Ouchy toe te passen tegen den wil der groote belangheb bende staten in. In de toekomst, zei de mi nister volgens het verslag in De Telegraaf, kan de gedachte van Ouchy wellicht uit komst brengen. Thans zijn de omstandig heden er niet naar een onmiddellijke kans van welslagen te bieden en betere tijden zul len moeten worden afgewacht eer tot reali seering kan worden overgegaan. Voor het oogenblik moet naar methoden worden ge zocht, die ereds in de naaste toekomst vrucht kunnen dragen. De conventie van Ouchy berust op de grondgedachte, dat zij aanvankelijk door een kleine groep staten zou worden afgesloten, maar voor derden zou openstaan, terwijl de clausule van de meestbegunstigde natie er geen vat op zou hebben. Verre van schip breuk te hebben geleden, hebben verschei dene landen zich bij deze gedachte aange sloten Te Londen hebben Polen en de Ver- eenigde Staten er hun instemming mede be tuigd. Frankrijk zoomin als België erlangen een tol-unie; veeleer is een economische toe nadering met Frankrijk langs den bovenbe doelden weg te vinden. De Fransche regee- ring heeft zich immers te Londen uitgespro ken voor een formule van open accoord, dat zou worden bewerkstelligd tusschen landen met eenzelfde economie. Sindsdien hebben vele gezaghebbende persoonlijkheden zich in denzelfden zin uitgesproken. De minister schelste verder hoe een we- derkeerigheïdspolitiek moet gevolgd worden tegenover landen, die de Belgische economi sche belangen schaden. Was het om de mist. of bemerkte de oceaan vlieger, dat hij verzuimd had bij SCHöNBERG zoo een warme en chique winterjas te laten aanmeten? 2 x gepast reeds voor f 29.50. Pri ma costuum naar maat met 2 pantalons 2 x gepast reeds voor f 35. Alles met Schönberg- coupe, Schönberg-bewerking, Schönberg-kwa- liteit. Amsterdam: Heiligeweg 47. Rotterdam: Noordblaak 65A. 's GravenhageWitte de Withstraat 8A, (Adv. Ingez. Med.) DOOR DEN MIST TEGEN EEN BRUGLEUNING. AUTOPASSAGIER GEDOO®. Vermoedelijk tengevolge van den mist en den slechten weg is Woensdagnacht een auto van de American Tobacco Company tegen do brug over de rivier de Dommel, bij de Zo- meruitspanning „Zoeterbeek" te Eindhoven, gereden. De botsing was zoo ernstig dat de auto in elkaar werd gedrukt. Een der inzittenden, de vertegenwoordiger der American Tobacco Company, uit Eind hoven is korten tijd later aan de gevolgen van ernstige inwendige kneuzingen overle den. Het lijk werd naar het politiebureau overgebracht. Het tweede slachtoffer, de chauffeur J. N. Hamilton, bekwam geen ernstig letsel. De auto werd in beslag genomen. Voorts is Woensdagmiddag onder Acht te Eindhoven een vrachtauto uit Maastricht, welke een hem tegenkomende auto wilde passeeren, tegen een boom gereden. De twee inzittenden, de 34-jarige L. S. en de 35-ja- rige M. S., beiden uit Maastricht, liepen ern stige verwondingen op, zoodat zij naar het ziekenhuis te Eindhoven moesten worden overgebracht. Hun toestand is niet levens gevaarlijk. De auto werd zwaar gehavend. PLANNEN DER INDISCHE VEREENIGING De Indische Vereeniging „Haarlem en Om streken" is voornemens Zaterdag 25 Novem ber een bridge-drive te houden. Voor de kin deren der leden wordt op Zaterdag' 11 No vember een dansavond georganiseerd. die onder leiding zal staan van een dansleeraar. De daarop volgende dansavond is voorloo pig op 9 December bepaald. Donderdag 16 November zal waarschijnlijk de heer G. J. C. te Roller, K. L. M.-vlieger, een voordracht houden over „De Luchtver- binding Nederland-Indië", die met een film zal worden geïllustreerd. De heer C. van der Vecht uit Den Haag zal in Januari een cclus van vier avonden ge ven over „De Groote Pyramide" (de pyra- mide van Gizeh in Egpte). VERKEERSONGEVALLEN. Te Haarlem. De 15-jarige loopjongen J. K., te Wijk aan Zee en Duin, stak Donderdagmorgen op den. Schoterweg plotseling per rijwiel over, juist op het oogenblik dat een vrachtauto passeer de, bestuurd door een chauffeur uit Leiden. De jongen vloog tegen den zijkant van de auto op, met het gevolg dat hij een hersen schudding en wonden aan het hoofd en het rechterbeen kreeg. Hij werd door een dokter en leden van den Ongevallen dienst verbon den. De autobestuurder heeft geen schuld aan het ongeval. Uit het onderzoek is gebleken, dat de jon gen op een fiets zonder vrijwiel en zonder remmen reed. Nader vernemen wij, dat de toestand van den jongen hedenmorgen niet ongunstig was. ACTIE-VERG ADERING VAN DE R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING Dinsdag 14 November zal de R.K. Midden- standsvereenig'ing in Hotel Brinkmann een actie-vergadering houden, waar Mr. J. A, G. M. van Hellenberg Ilubar zal spreken over: „De Middenstand in het politiek getij". De heer H. J. Nelissen zal verslag uitbrengen over het onlangs te Breda gehouden congres van den R.K. Middenstandsbond PERSONALIA. Voor het examen voor Maggied, gehouden door het Ned. Israëlietisch Kerkgenootschap (Rabbinaal College), slaagde onze stadge noot de heer Aaron de Vries. KAPCONCOURS TE 'S-HERTOGEN- BOSCH. Op het internationaal kapconcours gehou den te 's-Hertogenbosch behaalde onze stad genoot de heer H B. Eöttcher, de navolgende prijzen: afd. Ondulation lsie prijs (gouden medaille en diploma), afd. Postiche, 1ste prijs (gouden medaille en diploma). De heer Böttcher heeft het plan ook aan het internationaalconcours op 19 dezer te Parijs deel te nemen. „MARNIXVEREENIGING" TE HAARLEM-N. Men schrijft ons: Bovengenoemde vereeniging. welke tot doel heeft: het behartigen van belangen der Ned. Herv. Gemeente „Schoten" en wil trachten den band te versterken, die de leden dezer gemeente samenbindt, heeft weer een begin gemaakt met het- organiseeren van gemeente avonden in de Marnixsch.ool aan de Van Eg- mondstraat. Het bestuur was zoo gelukkig Dr. J. Weener, Ned Herv. Pred. te Haarlem, bereid te vinden, voor de vereeniging op a.s. Donderdagavond 16 Novembe een lezing te houden over Pa lestina. Daar Dr. Weener uit eigen aanschouwing kan spreeken en bovendien beschikt over een keurcollectie lantaarnplaatjes, belooft het een interessante avond te worden. „INDIVIDU EN GEMEENSCHAP". Op Zaterdag 11 November a.s. beleggen het Rel. Social. Verbond en de Arb. Gemeenschap Her Woodbrookers, een bijeenkomst in het „Remonstrantenhuis", in de Wilhelmina- straat, Mr. M. J. A. Molteer zal spreken over: „Individu en Gemeenschap". De indeeling van zijn rede luidt: Indivi dual isme-collectivisme 'waaronder bespro ken zal worden het nationaal-soc'a-me en liet communisme) religieus socialistische stroomingen. Werkloczen hebben op vertoon diploma vrijen toegang.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 8