NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK ZATERDAG 11 NOVEMBER 1933 HAARDE M'S DAGBLAD 12 IJMUIDEN EEN „ONS HUIS-STICHTING" IJMUIDEN? IN EEN VOORLOOPIG COMITé SAMEN GESTELD. Dezer dagen had in het lokaal van de Loge „IJmond" der I. O. O. F. een bijeenkomst plaats van een aantal personen, die zich ten doel hebben gesteld, pogingen aan te wenden om ie komen tot de stichting van een „Ons Huis" in IJmuiden. ZooaLs men weet, bestaat een dergelijke stichting in tal van steden van ons land; het comité is van meening, dat vooral in onze gemeente waar de jeugd nogal losbandig is nuttig werk kan worden ver richt. Mejuffrouw Van Asperenvan der Velde heeft verduidelijkt met lichtbeelden een in teressante lezing gehouden over het werk van „Ons Huis". Na afloop der lezing werd een voorloopig comité gesticht, dat bestaat uit de volgende personen: L. M. Camman, W. de Groot, A. van der Linden. A. Mijs, L. Rinkel, M. van rt Veer, R. Verbeek. Dr. J. F. Bekker. mej. Vijlbrief. W. J. Fournier, mevr. Dorrestijn, mevr. van Veldhoven en A. Kool. Deze commissie zal de plannen verder uit werken en zich in verbinding stellen met de verschillende speeltuinverenigingen m IJmuiden, ten einde eventueel tot een groote- re centralisatie te geraken. Ook zal getracht worden, iets voor de rijpere jeugd te doen. DE ZEEVISSCHERIJ IN SEPTEMBER. De Afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrent de zeevisscherij in de maand September 1933, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand September 1932. Aan de zeevisscherij namen 540 (574) Ne- derlandsche vaartuigen deel. Door Nederland- sche en vreemde vaartuigen werd volgens vcorloopige opgaven hier te lande aangevoerd 11.036.350 kg (14.690.275 kg) vïsch, met een waarde van f 1.406.600 (f 2.134.050). Te IJmuiden waren 71 (65) stoomtrawlers in bedrijf. Deze vaartuigen brachten in 177 (148) reizen, waaronder 15 (1) reizen voor haring stoomtrawlers, 2.715.045 kg (2.159.095 kg) visch aan, ter waarde van f 371.467 (f430.090). Voorts kwamen te IJmuiden 3 Duitsche stoomtrawlers aan de markt, die in 3 reizen, waaronder 2 reizen van haringstoomtrawlers, 112.600 kg visch aanvoerden, waarvoor f 9.141 werd besomd, en één Fransche haringstoom trawler met 61.675 kg versche haring ter waarde van f 6.378. 3 (3) motortrawlers maakten 7 (7) reizen en besomden voor 133.577 kg (84.060 kg) visch f 12.748 (f 15.460). Voor September j.l. is een enkele reis inbe grepen, waarbij met den haringtrawl werd gevischt. Van de motorloggers namen 43 (31) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 113 (83) reizen brachten de motorloggers 234.796 kg (171.100 kg) Noordzeevisch aan ter waarde van f 66.482 (f 53.660). De gemiddelde vangst en besomming per reisdag van de motorlog gers bedroeg respectievelijk 261 kg (278 kg) en f 74 (f 87). Eén motorlogger vischte in September j.l. bovendien nog een enkele maal met den ha ringtrawl en besomde voor 2750 kg visch (bij na uitsluitend versche haring) f 255. Een 6-tal motorkotters, n.l. 5 uit Schevenin- gen en 1 uit Rotterdam maakten 35 reizen en voerden 25082 kg Noordzeevisch aan, waar voor f 7.352 werd besomd. Aan de trawlvisscherij langs de Nederland- sche Noordzeekust namen 170 (232) motor vaartuigen, waaronder ook enkele kotters, en 17 (10) half gedekte en open zeilvaartuigen deel. De motorkustvissehers maakten 1235 (1972) reizen en brachten 402.105 kg (459.380 kg) Noordzeevisch aan, waarvoor f 92.115 (f 136.150) werd besomd. De gemiddelde vangst en besomming per reis van deze vaar tuigen bedroeg respectievelijk 326 kg (233 kg) en f 75 (f 69). Een 8-tal Belgische motorkotters voerde in 9 reizen 12.435 kg Noordzeevisch aan en be somde hiervoor f 4391. Voor zoover bekend vischten 20 Nederland- sche motorvaartuigen met de zeevischzegen. In 90 reizen brachten deze vaartuigen 98.000 kg Noorzeevisch aan ter waarde van f 21.745. Door Deensche motorkotters, die met de zeevischzegen hadden gevischt, werd in 28 reizen 133.225 kg Noordzeevisch aangevoerd ter waarde van f 21.688 en Zweedsche motorkot ters brachten in 18 reizen 58.700 kg Noordzee visch aan, waarvoor f 10.422 werd besomd. Voor de haringvisscherij waren tegen het einde van de maand van de Nederlandsche haringvloot 38 (39) stoomloggers en 176 (190) motorloggers in bedrijf. In 32 (51) reizen van de stoomloggers en 131 (200) reizen van de motorloggers werd 6.168.418 kg (10.092.450 kg) visch, grootendeels haring, aangevoerd ter waarde van f 693.191 (f 1.318.806). Aan het einde der maand waren voorts van de Poolsche maatschappijen te Vlaardingen en te Scheveningen 4 stoomloggers en 19 mo torloggers in bedrijf. Door deze vaartuigen werd in 3 reizen van de stoomloggers en in 16 reizen van de motorloggers 768.360 kg visch, grootendeels haring aangevoerd, ter waarde van f 34.684. De haringaanvoer van de Nederlandsche schepen bedroeg 64.756 kantjes (105.856 kant jes) en van de Poolsche 8083 (2798 kantjes), waarvan de gemiddelde waarde werd berekend op f 10.66 (f 12.42) per kantje. De gemiddelde vangst per reisdag van de stoom- en motorloggers (Poolsche schepen in begrepen) bedroeg respectievelijk 1207 kg (1778 kg) en 1051 kg (1199 kg) en de gemiddelde waarde hiervan was f 136 (f 219) en f 118 (f 160). Een 5-tal Engelsche en Schotsche drifters kwamen te IJmuiden aan de markt en besom den in 5 reizen f 2225 voor 92.065 kg versche ha;% g. EEN MOOI RESULTAAT. De dezer dagen ten bate van de bouwcom missie der Gereformeerde Kerk. Velserduinweg in de P. Vermeulensehool gehouden bazar heeft bruto opgebracht f 1120. Den- tegenwoordigen toestand in aanmer king nemende mag dit resultaat zeker tevre denstellend genoemd worden. KERKELIJKE VERKIEZING. Bij de Donderdagavond gehouden verkiezing- voor gemachtigden in het kiescollege van de Ned. Hervormde Kerk te IJmuiden-Oost zijn gekozen de heeren H. H. A. Zwaai, A. Kool, G. v. d. Genugten, J. J. Schotvanger, J. Bergsma, Zijlstra en mej. C. van Heyst. Van de aftredende leden stelden zich de heeren W. de Jong en J. van Bremen niet meer herkiesbaar. EEN JEUGDIGE GRIJSAARD. „NOORD- EN ZUID-HOLLAXDSCHE" WORDT HEDEN 109 JAAR. Op 11 November 1824, dus heden 109 jaar gele den werd te Amsterdam opgericht de Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij Sindsdien werd de maatschappij uitsluitend door vrijwillige bijdragen in stand gehouden. Een dergelijke belangrijke verjaardag mag ons blad niet ongemerkt laten voorbijgaan. Want leven we in onze havenplaats niet met de grootste sympathie mee met het leven en streven dezer prachtige instelling, in het bij zonder met haar IJmuidensche afdeeling? Hoe dikwijls hebben we in onze eigen omge ving niet alleen bij oefentochten, maar ook in de practijk kunnen zien, tot welke dingen de moedige redders van de „Noord en Zuid-Hol landsche" in staat zijn. En bij eiken storm op onze kust ligt de mooie motorreddingboot „Neeltje Jacoba" in de Visschershaven ge reed om onmiddellijk ter hulp te snellen, wanneer zulks noodig mocht zijn. In een brief, dien we van het bestuur ont vingen wordt medegedeeld, dat in de 109 jaar van het bestaan der maatschappij 5632 schip breukelingen werden gered en nimmer te vergeefs een beroep gedaan werd op de moe dige kustbewoners om de reddingbooten te bemannen. „Maar," zoo lezen we verder, „de vrijwil lige daad alleen is niet genoeg voor een goed georganiseerd reddingwezen. De mannen, die hun leven wagen om dat van anderen te redden, moeten de beschikking hebben over het best denkbare reddingmateriaal en u zult kunnen begrijpen, dat de vooruitgang dei- techniek de taak der N. Z. H. R. M. in deze belangrijk heeft verzwaard. Toch hebben wij kans gezien niet alleen het materiaal zooveel mogelijk te moderni- seeren (d.w.z. motorreddingbooten, draad- looze telefonietoestellen, tractors, zoeklicht installaties enz.), doch ook talrijke oudred ders, die in behoeftige omstandigheden ver- lceeren, met een jaarlijksche ondersteuning te helpen. Alleen hieraan geven wij reeds ruim f 30.000 per jaar uit. Voor het geheele werk is jaarlijks een bedrag van f 150.000 noodig, wat uitsluitend uit vrijwillige bijdra gen wordt bestreden. Het aantal Nederlan ders dat ons werk met een jaarlijksche bij drage steunt, moet echter nog belangrijk toe nemen, willen wij in staat blijven, de finan- cieele branding te trotseeren.'" Ten slotte willen we nog even melden, dat het materiaal der N. Z. H. R. M. bestaat uit 10 motorreddingbooten, 27 roei- en zeilred- dingbooten, 2-0 lijnwerp- en wippertoestellen. 7 motortractors, 11 zoeklichtinstallaties, dat er langs de kust c.a. 30 stations zijn en dat het gironummer is 26363. De maatschappij heeft nog 10.000 contri buanten van f 2.50 per jaar noodig. CONCERT WILHELMINA. VIERING VAN HET TWINTIGJARIG BESTAAN. In het R.K. Vereenigingsgebouw „Witte Bioscoop" gaf de Christ. Muziekvereeniging „Wilhelmina", directeur de heer P. Polderman Sr., een concert ter eere van het 20jarig, be staan dezer vereeniging. Deze jubileumavond, die zich in een overgroote belangstelling verheugen mocht, werd o.m. door besturen van verschillende plaatselijke vereenigingen bijgewoond en werd door voorzitter Voogd op de gebruikelijke wijze geopend. Na ter introductie Vlessing's toepasselijken Jubileummarsch op pittige wijze geblazen te hebben, oogstte Wilhelmina met haar pro gramma, dat zich onderscheidde door een goede afwerking der verschillende werken, veel succes. Met name de Floris-fantasie over motieven aan composities van Mendelssohn ontleend, gaf veel verdienstelijks te genieten. Hierin konden we het mooie en technisch vaardige basvegïster beluisteren, waar de andere par tijen zich waardig bij aansloten. Met veel kleur werden de verschillende trek jes door de solisten voorgedragen. De voordracht van het melodieuze Fantai- sie-Ballet van Montagne, dat nog altijd een geliefkoosd programmanummer voor vele corpsen is, viel eveneens zeer te loven. Speciaal het feit, dat alle uitgevoerde wer ken binnen het bereik van het goed bezette ensemble vielen, verhoogde de waarde van dezen jubileumavond. Wij hebben ons, en dit moet ons uit de pen, ernstig verwonderd over het rumoer, dat- een zeker deel van het publiek meende te moeten maken in de pauzes en tijdens de uit voering der nummers. Men waande zich den kelijk op het Willemsplein bij een openlucht- concert." waar men er ook niet op gesteld is! Dit was zelfs zoo erg, dat de dirigent om stilte moest verzoeken. Reeds meermalen hebben wij een opmerking over deze quaestie geplaatst. Deze rumoerig heid is een miskenning van het werk van directeur en musïceerende leden. Na een pauze van ongeveer één uur, nam de voorzitter het woord tot het uitspreken van zijn gedachtenisrede, waarin hij uitvoerig de ups en downs der vereeniging schetste, en dank bracht aan den dirigent, den heer P. Polderman voor zijn werken voor het corps, (dat door den heer D. Klut de eerste jaren van zijn bestaan werd aangevoerd en gevormd en onder wiens zorgvuldige leiding Wilhelmina het spoedig tot een belangrijke plaats in de hoogere afdeeling Fanfare bracht. Sinds 1929 is het Fanfarecorps in Harmonie- omgezet). IJmuiden's Mannenkoor en de Harmonie- Vereeniging „Concordia" brachten bij monde van de heeren C. Visser Hzn. en K. Meijer de felicitaties hunner besturen over en deden deze van een bloemenhulde vergezeld gaan. Secretaris Moleman las daarna de tallooze schriftelijke gelukwenschen, die van zuster verenigingen in onze gemeente binnengeko men waren, voor. Deze blijken van medeleven werden door „Wilhelmina" op hoogen prijs gesteld. De opvoering van den één-acter „De Ver gissing" door een tooneelclubje, voorafgegaan door een geanimeerde verloting, droeg tot verhooging der feestvreugde het hare bij. LASSCHEN MET WATERGAS. De heer J. D. B. Olie, directeur der-N.V. „Plaatwellerij" houdt a.s. Maandagavond voor de Nederlandsche Acetyleen Vereeniging in het Veiligheids Museum te Amsterdam een lezing met lichtbeelden over het lasschen met watergas. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.90f 0.75. Griet per 50 K.G. f 28—f 15. Tongen per K.G. f 0.95—f 0.50. Groote schol per 50 K.G. f 26. Middelschol per 50 K.G. f 25f 24. Zetschol per 50 K.G. f 22—f 19. Kleine schol per 50 K.G. f 17—f 3.50. Schar per 50 K.G. f 11—f 0.80. Vleet per stuk f 2.35. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 12.50f 5. Kabeljauw per 125 K.G. f 40.50—f 34. Groot gullen per 50 K.G. f 20.50f 18.50. Kleine gullen per 50 K.G. f 10.50f 5. Versche haring per kist f 3.50fl.95. BESOMMINGEN. Trawlers: Raaf IJm. 432 100 manden f 1300. Roode Zee IJm. 41 105 manden f 1210. Loggers: KW 19 f 770, KW 114 f 550, KW 24 470. Versche haring: KW 56 f 650, KW 37 f 260, SCH 250 f 1150. Pekelharing: Victor IJm. 149 f 472 (ged. lading) BEVERWIJK HET VEILINGWEZEN IN KENNEMERLAND. Is een centrale veiling mogelijk? EEN RAPPORT ZOU HET VOOR EN TEGEN MOETEN BOEKSTAVEN. Het is al weer geruime- tijd geleden, dat in de veilingorganisaties de vraag aan de orde werd gesteld, of het vooral in deze tijden niet gewenscht moest worden geacht, pogingen aan te wenden om te komen tot concentratie van het veilingwezen. Dit denkbeeld was ge opperd in een jaarvergadering van de R.K. Coop. Tuindersvereenigmg „Kennemerland" door den heer P. Klaasse, wonend te Heemskerk, die van oordeel was, dat stich ting van een groote, centrale veiling voor de geheele tuindersstreek niet anders dan voor deel zou kunnen beteekenen. In de wijze, waarop thans te Beverwijk ge veild wordt, zag de heer Klaasse niet anders dan een ongewenschte versnippering van krachten en bovendien een geldverspilling. Om tot de door hem gewenschte centrali satie te geraken zou men moeten beginnen met opruiming van de thans bestaande vei- lingvereenigingen op coöperatieven grond slag. Deze zouden dan vervangen dienen te wor den door een naamlooze vennootschap, die haar werkterrein .zou moeten vinden tus schen Heilo en Alkmaar. Voor de vorming, van het stichtingskapi- taaV'zouden de tuinders zélf een aandeel van f 50 moeten nemen,, zoodat, berekend op 2000 tuinders met een kapitaal van rond f ioo.ooo kon worden begonnen. De initiatiefnemer meende, dat de voordeelen van één centrale veiling onmiddellijk te voorschijn zouden komen b.v. in de verlaging van het veilings- pereentage, dat in geen geval hooger dan 5 zou zijn; nu wordt ongeveer acht procent betaald. De heer Klaasse zag nog vele andere perspectieven, o.a. een verzekering voor den ouden dag van de aangesloten tuinders. Van zeer groot belang, achtte hij het, dat ook maatregelen te treffen zouden zijn tegen het ergerlijke euvel, dat groenten onverkoopbaar zijn en op de vuilnisbelt terecht komen. Daar tegen zou een planmatige teeltbeperking een goed wapen vormen. Deze plannen, of beter gezegd deze centra lisatie van plannen, tot een geheel, zou na tuurlijk op moeilijkheden stuiten, maar aan den anderen kant, meent.de voorsteller, staan zulke groote belangen op het spel, dat ver wezenlijking absoluut mogelijk moet worden geacht. Wij hebben naar deze aangelegenheid eens geïnformeerd bij de veilingdirecties. Van den heer W. de Groot, directeur van de R.K. Coop. Tuindersvereenigmg „Kennemerland", vernamen wij. dat het plan van den heer Klaasse inderdaad in dé bestuursvergaderin gen een punt van bespreking heeft uitge maakt. Hierbij was gebleken, dat men in het algemeen de centralisatie wel wenschelijk achtte, omdat inderdaad van een versnippe ring van krachten kan worden gesproken. Onmiddellijk deed zich echter de vraag gel den. wie dit belangrijke punt aan de orde zal stellen. Sommige veilingen werken met een groot deficit, de een ziet kans om zich in deze moeilijke tijden staande te houden, den andere gelukt dit niet. Bovendien zijn alle veilingen zeer belast met allerlei admi nistratieve werkzaamheden in verband met de uitvoering van de tuinbouwsteunwet 1933 zoodat de gelegenheid niet bepaald gunstig te noemen is om een omvangrijk vraag als de centralisatie van het veilingwezen aan de orde te stellen. In de eerste plaats zou deze belangrijke zaak zeer zeker door een studie-commissie uit de veilingen van alle kanten moeten wor den bekeken, waar het voor en tegen in een uitvoerig rapport zou moeten worden be lichaamd. De kwestie is al weer: wie moet dit rapport uitbrengen? De zaak is zóó om vangrijk. dat stellig een rapporteur zou moe ten worden aangesteld enwie moet dit betalen? De eigenaardigheid is, dat het initiatief van de veilingen zou moeten uitgaan bij voorkeur van de grootste, omdat zij de meeste men- schen achter zich hebben. Deze groote veilin gen zijn coöperatieve vereenigingen, maar de heer Klaasse stelde juist de opheffing van de coöperaties als een eerste vereischte. Waar mede wij maar willen zeggen, dat de animo, om de zaak aan het rollen te brengen, van die zijde bekeken logisch geredeneerd niet zoo bijster groot zou zijn, al meende de heer W. de Groot b.v.. dat het samenstellen van een dergelijk rapport een mooie en interes sante taak zou zijn. Zoo valt dus voorloopig niet te verwachten, dat 't vraagstuk der concentratie ernstig onder het oog zal worden gezien. Afgezien van de moeilijkheden, waarop verscheidene onder- deelen van het plan zouden stuiten, is op het oogenblik de moeilijkheid, om een begin te maken wellicht nog de grootste. HAVENVERKEER. Het Nederlandsche motorschip „Drente" is hier van Londen aangekomen met een lading gasaarde voor de N.V. Ohemica. DE K. O. V. CONCERTEERT. EN HéLèNE CALS ZINGT. Voor het eerste winterconcert, dat de Ken- nemer Orkest Vereeniging Dinsdagavond a.s. in het Kennemer Theater zal geven, lean met voldoening een groote belangstelling worden geconstateerd. De K. O. V. is op weg om zich een groote populariteit te verwerven en dat 's heel prettig, want lange jaren heeft een symphonie-orkest, naast het vele goede dat wij op het gebied van de instrumentale en vocale kunst, als een gemis ontbroken. Dat vele Avro-vrienden van de door de K.O.V. geboden gelegenheid, om in de plaats van onze inwoning nog eens Hélène Cals te hoo ien zingen gebruik zullen maken, is wel aan geen twijfel orfderhevig. De algemeen be kende zangeres, die begeleid zal worden door den heer Louis Stiens, den dirigent der K.O.V. brengt een met zorg gekozen programma ten gehoore waarvan wij o.a. noemen de Aria der Pa min a uit „Der Zauberflöte" van Mo zart. een aria uit „Cleopatra" van Handel. „La Cloche" van Saint Saëns, enz.: Van het programma der K.O.V. vormt ze ker het hoogtepunt de Symphonie no. 6 van Jos. Haydn. Deze symphonie. die bekend staat onder den meer populaixen naam van de Paukenslag-symphonie bestaat uit de navolgende deelen: Adagio Cantibile, Andanl te, Menuetto en Allegro di molto. Voorts brengt het orkest nog ten gehoore o.m. de ouverture's „Peter Schmoll" van C. M. von Weber en „Le Barbier de Seville" van Rossini. Het belooft dus een muziekavond van be- teekenis te worden, die ongetwijfeld een tal rijk gehoor zal trekken. BEVOLKING. Ingekomen: W. Leising, zonder, van Haar lem. Peperstraat 17; P. C. Kuvener, zonder, van Haarlem, Baanstraat 58; Wed. J. Bruin., geb. Stuit, zonder, van Velsen, Oosterwijk straat 25: J. Har tog, reiziger, Haarlem, C. H. Moensstraat 7; J. L. Henneman, tandarts, van Bloemendaal, Vondellaan 27; M. Luiken, ran geerder, van Velsen, K. Delfsweg 14; G. Gaarthuïs. meubelmaker, van Heemskerk, J. Vermeijenstraat 6a; J. Th. J. van der Beek, kapelaan, van Warmond, Arendweg 57; Wed. P. G. Muller geb. van Kessel, zonder, van Haarlem, Galgenweg 15; G. A. Tromp, slager, van Velsen, Alkm. weg 83, Vertrokken: A. van 't Veer, zonder naar Zaandam, Mensehikoofstraat 65; O. Hofer, fabr. arb., naar Velsen. Lumeijstraat 18; A. van Huijssteden, chauffeur, naar Wijk aan Duin, Munnikenweg 77; H. Timmer, schilder, naar Lisse, Kanaalstraat 31; N. Peek, zonder, naar Den Haag, Hazelstraat 60; W. J. Stet, zonder, naar Egmond a. d. Hoef, Heerenweg 520. BLOEMBOLLEN Nog flinke aanvoer gladiolen en plantgoed. Levendige handel. Zeer veel belangstelling. Prijzen stationair. Besteed werd voor: Gladiolen: Èaron van Wijnbergen 14- op 0.83, 12 op 0.75, 10—12 0.50, Berlinde 14 op 0,80, 12 op 0.70, Crimson Glow 12 op 0.75, 10—12 0.50, Golden West 10—12 0.50, Halley 12 op 0.60, Harmony 12 op 0.70, Johanna Ge- sina 16—18' 0.95, 14 op 0.70, 12 op 0.55, 10—12 0.35, Lady Boreel 12 op 0.65, 1012 0.40, Lie- besfeuer 0—12 0.50, Marianne 14 op 0.80, 12 op 0.65, 1012 0.40, Mrs. Alkemade 1012 0.40, Panama 12. op 0.85, Peace 12 op 0.65, 1012 0.45 Pink Perfection 12 op 0.75, Prince of Wales 14 op 1.—, 12 op 0.80, 10—12 0.50. 8—10 0.22, Red Canna 12 op 0.70, 10—12 f 0.45 Red Emperer 12 op 0.70, 1012 0.45, 810 0.20, Rubini 12 op 1.25, Vanessa 12 op 0.65, 10—12 0.40, War 14 op 1.10, 12 op 0.90, 10—12 0.60, 8—10 0.35, Yvonne 14 op 0.80. Gladiolen contant: Early Sunrise 12 op 0.60 1012 0.45, Flaming Sword 12 op 0.65, 1012 0.45, Jac. v. Beieren 12 op 0.70, 1012 0.45, Mrs. Alkemade 12 op 0.65, 1012 0.35, Peace 12 op 0.60, Pink Perfection 12 op 0.60, Souvenir 12 op 0,75, 1012 0.50, Vesuvius 12 op 0.75, 10—12 0.43, White Giant 12 op 0.60. Plantgoed per H.L.: Artus 11.Bartigon 11.Lodewijk IV 10.Mrs. Farncombe San ders 7.Mac, Kinley 7.Pride of Haarlem f 10.Rev. Ewbank 11.Rose Grindelin 9.Whistier 7.William Pitt 10.Impe rator 1.60. WIELRENNERSCLUB „KENNEMERLAND". De wielrennersclub „Kennemerland" zal Zondag een zoogenaamde open rit maken. De tocht voert voor de derde maal in suc cessie naar de kaasstad Alkmaar. De route zal over de Egmond leiden. De renners star ten Zondagmorgen te 9.15 uur van af het clubgebouw hotel „Oud Meerenstein", EEN PROCES OVER INSCHRIJ VING VOOR DEN DIENSTPLICHT BIJEENKOMST IN HET KENNEMER THEATER. Ter herdenking van den Wapenstilstands dag werd Vrijdagavond in liet Kennemer Theater een bijeenkomst gehouden, georga niseerd door de plaatselijke afdeeling van den Alg. Nederl. Vrouwen Vrede BoMd. Als spreekster trad op onze oud-plaatsgienoote mevr. SmitSchuckink Kool, die sprak over het onderwerp „Mijn strijd als moeder". Na dat de presidente mevrouw Schipper van Ierland een woord van welkom had gespro ken en financieele medewerking had inge roepen voor het fonds tot ondersteuning van degene, die men in Duitschland in concentratiekampen had opgesloten of die de wijk naar ons land hadden moeten nemen, behandelde mevrouw Smit uitvoerig den loop van het proces, dat haar was aangedaan omdat zij had geweigerd haar zoon voor de loting te laten inschrijven. Spreekster vond daarbij gelegenheid om haar optreden als voorbeeld te stellen voor alle vrouwen, omdat zij in de methode, die zij gevolgd had, eer- daad zag, die aan de algemeene ontwapening zeer zeker ten goede zou kunnen komen. Me vrouw Smit wist in haar betoog krachtige aansporing tot de aanwezigen te richten om algemeen haar voorbeeld te volgen. Zij vertel de voorts dat haar zaak verleden Woensdag in Amsterdam berecht was, waarbij tegen haar als moeder een maand gevangenisstraf was geëischt en tegen haar zoon eveneens een maand omdat deze laatste opzettelijk in gebreken zou zijn gebleven. Mevr. Smit alsmede haar advocaat hebben echter de stellige overtuiging, dat vrijspraak zal vol gen omdat zij niet anders heeft gedaan dan den dwang van haar zoon afgenomen, ter wijl de jongen zelf als minderjarige gehoor zaamheid aan de ouders verschuldigd was, terwijl zij hem bovendien door gebruik te maken van haar ouderrecht ervan heeft af gehouden om zich voor den dienstplicht te laten inschrijven. Nadat mevrouw Smit nog een gedeelte had voorgelezen van het bekende oorlogs boek „Mensehen in den oorlog" hebben ver scheidene aanwezigen vav. de gelegenheid tot het stellen van vragen gebruik gemaakt. Een dankwoord van de presidente sloot dezen wel geslaagden avond. VELSEN DE BURGEMEESTER IN GELIJK GESTELD. HET Minister hei eens met de stakingsverordeningen. SNELHEID VAN HANDELEN GAAT BOVEN PERFECTIE. De maatregelen door den burgemeester van Velsen genomen tijdens de staking, zijn door eenige kamerleden blijkens het Voorloo pig Verslag op de begrooting van Binnen- landsehe Zaken besproken. Minister De Wilde zegt in zijn antwoord, dat daarin geen bewijs te vinden is, dat niet alle burgemeesters zich voldoende bewust zouden zijn, welke be voegdheden zij wèl en welke zij niet bezitten. De genoemde gevallen zijn den minister be kend, zoodat een onderzoek overbodig mag heeten. Bij een juiste beoordeeling van voorschrif ten, door den burgemeester ingevolge de artt. 219 en 220 der gemeentewet uitgevaardigd, moet rekening worden gehouden met de ur gentie, waarmede in de daar bedoelde geval len maatregelen moeten worden getroffen. Leidt de, alsdan bestaande, kritieke toestand die onmiddellijk handelen vereischt, er reeds toe aan het gezag, belast met de handha ving der openbare orde en rust, eerder iets meer dan te weinig bevoegdheid tot optreden te verleenen, de groote spoed, waarmede voor schriften ter zake moeten worden beraamd, is de oorzaak, dat deze wel eens minder ele gant kunnen uitvallen, dan in minder bewo gen oogenblikken het geval zou zijn geweest en bij rustige- critiek achteraf wellicht wenschelijk kan blijken. De minister aarzelt niet te verklaren, dat naar zijn oordeel bij een afwegen van de rechtsgoederen, welke in de gevallen, bedoeld in art. 217 der Gemeentewet in het geding zijn, aan snelle en doelmatige, zij het wellicht niet in alle deele onberispelijke voorschrif ten de voorkeur moet worden gegeven boven perfecte, langdurig overwogen, doch te laat komende en daardoor inefficiënte regelingen. De uitstekende resultaten door den burge meester van Velsen met zijn voorschriften bereikt, hebben den minister in dit gevoelen gesterkt. FEESTVERGADERING COOPERATDE Donderdag 16 November a.s. zal in Bloem- oord een propaganda-feestvergadering ge houden worden uitgaande van de Coöp, Ver- bruiks- en Productievereeniging „De Een dracht". De heer Talsma, propagandist van den Centralen Bond van Verbruikscoöperaties zal als spreker optreden. Verder zullen er eenige films, betrekking hebbende op het werk der coöperaties vertoond worden. HERDENKING WAPENSTILSTANDSDAG. Door de in den Kennemer-Vrede-Raad sa menwerkende vredesorganisaties in Beverwijk en Velsen, nl. de afdeeling „Kennemerland" der J. V A,, de afd. BeverwijkVelsen der I.A.M.V., de afd. Beverwijk van den Alge- meenen Nederl. Vrouwen Vredebond, de Vre desgroep voor Beverwijk en Omstreken en de Vredeskring IJmuiden wordt op Dinsdag, 14 November a.s. in „Bloemoord" te Velsen- Noord een openbare bijeenkomst belegd, ter herdenking van Wapenstilstandsdag. Ds. N. Padt uit Zandvoort zal spreken over: Wereld- toestand en oorlogsgevaar. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat aan Gebrs. J. C. en C. J. Stoop te IJmuiden voor waardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van hun inrichting tot verwer king van zuivelproducten in het perceel Wijk aan Zeeërweg no. 55 (hoek Reinier Claeszen- straat). BURGERLIJKE STAND. Geboorten: A. de Ruiter-Schuller, z„ Melklaan 41, Vel sen. E. C. Foekema-Weiagen, z„ Melklaan 127, Velsen. A. Witkainp-Wielders, d., Hoofdstraat 39, Santpoort. N. M. Hamers- Acda, z„ Schoolstraat 4, IJmuiden. K. van Leeuwen-Loonstra z„ Schoutenstr. 14, IJmui den. A. C. A. van der Wiele-Dekker, z. Kanaalstraat 32 rd„ IJmuiden. Overleden: Jansje Webbe, 61 jaren, echt genoot© van J. Graaman. Wijk aan Zeeër- voetpad 7, Velsen. Pieter Cornells Cats, 73 jaren. Hoofdbuurtstraat 4, Velsen. Mietje Zwakenburg, 72 j. echtgen. van L. v. d. Oord, Hoofdstraat 17, Santpoort. Ondertrouwden: W. F. Effern en K. M. Svétlik, Snelliusstraat 19, IJmuiden. Mariotte plein 17 huis Amsterdam. D. Duindam en T. Kuipers, W. Beukelszstraat 41. IJmuiden (O.) J. M. Spiljard en N. Dortmundt, Hage- lingerweg 89, Santpoort. H. J. Arisz en D. C. Schrama, Stationsweg 19, IJmuiden (O.), Hagelingerweg 194, Santpoort. A. Starre- veld en A. M. Smit. Casembrootzijstraat 12, IJmuiden (O.), Frogerstraat 12. IJmuiden. M. Fernhout en A. F. ten Broeke, Lumeij straat 18, IJmuiden (O.), Stationsweg 40, Velsen. R. Rieske en J. Tol, Oranjestraat 39 rd„ Kompasstraat 74 rd. IJmuiden. Gehuwden: K. G. van Leeuwen en J. Schwartz, Medan (N. O.-I.) C. Luttikhui- zen en A. E. Heuveling, Wijk aan Zee en Duin Regulierstraat 22. P. de Groot en A. Broek IJmuiden, Adrianastraat 29 rd. D. Zegel en L. Keur, IJmuiden (O.), v. Wassenaer- straat 62. O. M. K. Visse en M. Bruinooge, Haarlem, Sparenbergstraat 38 W. Melgerd en J. Bosman, IJmuiden (O.), Groeneweg 45. J. Dijkhuizen en W. M. L. Ahlers. IJmui den (O.) Zanderstraat 36. N. v. Dillewijn en C. Spruit, Santpoort, Hoofdstraat 190. A. Dienaar en A. J. Posthumius, J, v. Heems kerkstraat 47, IJmuiden.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 12