VROUWE JUSTITIA. EEN ENCELSCH TIJDSVERSCHIJNSEL. HAAR STRAFRECHTSPRAAK. Rust, kalmte en zelfbeh&ersching INLEIDING. ZATERDAG II NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BUITENLAND Een vredesdeputatie bij MacDonald. Verbod van herbewapening en internationale controle bepleit. Hitler's oproep aan de Duitsche arbeiders. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS ENGELAND. De minister president en de minister van Buitenlandsche -Zaken hebben een deputa tie ontvangen onder leiding van den aarts bisschop van Canterbury en waartoe be hoorden vertegenwoordigers van kerkge nootschappen, letterkunde, wetenschappen, industrie, opvoeding en vredesbeweging. De deputatie wees er met klem op, dat de ont wapeningsconferentie moet worden voortge zet en dat de Britsche regeering zou aandrin gen op overeenstemming in zake de ontwerp- conventie, welke aan Duitschland zal wor den aangeboden als voorstel der conferentie. De deputatie drong er voorts op aan, dat de ontwerp-conventie de uitgaven op de bewa pening zal limiteeren en de herbewapening zal verbieden, terwijl voorzien zal moeten worden in een algemeene afschaffing bin nen een periode van ieder type van wapen, dat Duitschland bij het verdrag van Ver sailles is verboden en dat een effectief en voortdurend systeem van internationaal toe zicht zal worden ingesteld, dat zich zal uit strekken tot alle naties voor wat betreft het vervoer, en fabricatie van wapens en der civiele luchtvaart. De aartsbisschop sprak er zijn voldoening over uit, dat de regeering besloten heeft dat de conferentie zal voort duren. Hij hoopte dat de welsprekende en edelmoedige woorden welke de minister pre sident in Guild Hall heft gebezigd ten aan zien van Duitschland een goede uitwerking zullen hebben. Nog eenige sprekers voerden het woord die werden beantwoord door Mac Donald. De eenige wensch der ontwapening, aldus MacDonald, is de vrede, welke het doel is der regeering. Zoowel op het gebied der in ternationale politiestrijdkrachten als der burgerluchtvaart laat de controle ruimte voor geschillen. Hij vroeg de deputatie, of zij er van overtuigd is. dat de internationale controle op de burgerluchtvaart de zekerheid zou geven, welke zekere landen zouden vra gen.. voordat zij hun vliegtuigen zouden op geven. Indien er verschil van meening over dergelijke zaken bestaat is het geen verschil van meening aangaande den vrede, doch de uitwerking van bizonde're voorstellen. Er is een geheele groep van kwesties van hetzelf de karakter. Er moet aan worden herinnerd, dat niets afdoende kan worden gedaan zon der internationale overeenstemming. Ook Sir John Simon voerde nog het woord. Hitier heeft gisteren in de Siemens- Sc.huckertfabrieken zijn oproep tot de Duit sche arbeiders gehouden, Hitier werd ontvangen met herhaald ■rhytmisch heilgeroep in de groote dynamo hal. die 225 meter lang en 100 meter breed is, en waarin de reusachtige machines staan opgesteld. Er zijn 9000 arbeiders aanwezig, verspreid tusschen en op de machines en generatoren. 4000 uit het bedrijf zelf en 5000 uit andere bedrijven van het Siemens-con cern te Berlijn en delegaties der Siemens-fa- brieken in het rijk. Hitler hield een lange redevoering en deed tenslotte een beroep op alle arbeiders om op 12 November voor de regeering te stem men. Hijzelf is niet gebonden aan een klas se, zoo zeide hij, staat boven de klassen. Hij interesseert zich niet voor intellectuee- len. burgers of proletariërs, doch kent slechts het Duitsche volk. Dat Duitsche volk moet op 12 November zelf over zijn lot be slissen. Dat volk is .bereid samen te werken met andere volken en mede te werken aan den internationalen opbouw, doch wil dat slechts doen als gelijkgerechtigde. Als ik het Duitsche volk oproep, om de vraa°: of het daartoe bereid is, met „ja" te bean'-"oorden, doet hij dat niet omdat hij zelf dit noodig heeft, aldus spreker. Ik heb een algemeene volmacht van het Duitsche volk om nog drie en een half jaar leider te blijven, en had ook deze zaak zelf kunnen beslissen, doch wilde voor deze belangrijke aangelegenheid, dat het Duitsche volk zich zelf zou kunnen uitspreken, in het belang van het volk zelf, dat niets anders wilde dan vrede, rust, welvaart en gelijk recht, waar door de eer van het Duitsche volk hoog ge houden zou worden. Oostenrijk. Het standrecht afgekondigd. Uit de berichten, welke uit Havanna be treffende den toestand in het binnenland van Cuba zijn ontvangen blijkt, dat tal van in- surgenten, die Donderdag aan een arrestatie zijn ontsnapt, in de provincies Santa Clara. Camaguey en Oriente een nieuwen opstand tegen de regeering Grau organiseeren. Geschat wordt dat 150 man zijn gedood en 300 gewond. Het aantal gevangenen be draagt bij benadering 1000. Bloeiende handel in bijgeloof. (Van onzen correspondent) Londen, 7 November. Snuisterijen die het leven bewaren of nog liever rijkdom brengen d.w.z. voorgeven dit te doen zijn even oud als het oudste Egypte Bijgeloof sterft echter zoo langzaam dat in 1933 de fabrieken van galanterie-waren (die in Groot-Brittannië althans aan Birmingham een bedenkehjken roem verleenen) meer te- lismannen in velerlei vormen en materiaal voortbrengen en verkoopen dan ooit het geval is geweest. Naderend Kerstmis zal ten deele voor deze rage verantwoordelijk zijn. Over Kerstmis in vereeniging met de prulletjes der bijgeloovig- heid zou men lang en diep kunnen peinzen indien men er het nut van in kon zien. De nieuwe rage voor copieën van antieke amulet ten. astrologische teekenen en andere kab- balistica, in het sjofelst metaal en in juweelen' van glas. heeft tenminste dezen goeden kant dat de industrieele wielen in de Midlands blij ven draaien en dat een flink aantal fabrieks arbeiders loon blijft verdienen. Helaas gaan de stukken niet vergezeld van waarborgen van doeltreffendheid. Alleen voor de makers zijn deze goedkoope snuisterijen doeltreffend. En het is feitelijk overbodig te verklaren dat de dragers er van hun geid hebben weggegooid voor te lichtgeloovige hoop. De wetenschap kan weinig effect hebben gehad op de gemoedswoelingen van den ge middelden mensch in dit land wanneer, als thans, wordt verkondigd dat de vraag naar ge- luksemblemen van diverse soorten nimmer zoo groot is geweest als in deze zoo oneven wichtige dagen. De onevenwichtigheid van die dagen kan er wel wat mee te maken hebben. Niet de moderne wetenschap en haar wonde ren, in woord en beeld schitterend voorgesteld in de periodieken en in de uitgaven in afleve ringen a sixpence per week, schijnen de ge voelens der massa te hebben veroverd, maar wel „de oudste wetenschap" der astrologie en haar mysterie. Kisten vol van die minutieuze plaatjes met astrologische symbolen worden uit de Midlands naar de dicht bevolkte steden verspoord. Daar worden ze uitgestrooid op de toonbanken der winkels en weggegraaid door grage koopers. 't Hakenkruis doet opgeld, ook in Engeland en al is alle politieke beteekenis er vreemd aan. Men ziet de fortuin opdagen in een miniatuur varkentje van groen glas en in blikken ringetjes waarbinnen een blikken driehoekje is opgehangen. Oude en jonge hal zen (halzen in meer dan een beteekenis) dra gen'kettinkjes met magische amuletten, prul len waaraan zoowel religie als traditie vreemd zijn en die baar tooverkracht- slechts ontlee- nen aan het voddig papiertje met de gebruiks aanwijzing en de aanbeveling van den fabri kant. Bijgeloof is geen monopolie van armen en' onnoozelen. De vraag naar mascottes voor auto's (en hier zijn niet bedoeld de sierlijke poppetjes die luister verleenen aan een ra- diateur-kop) neemt toe en sportmenschen. vliegers en athleten schijnen meer en meer de onmisbaarheid te gevoelen van charivaria, welke met bovennatuurlijk vermogen worden bedeeld. De ziekenhuizen ontvangen dage lijks vele gevallen, die de triestige ontkenning zijn van de gelukshangertjes, welke zij aan den lijve dragen. De politie zou kunnen ver tellen hoeveel amuletten er verdrinken met hen, die er een gelukkigen en ongestoorder, levensgang van verwachtten. Schoolkinderen worden door hun ouders tegen ongelukken be veiligd door stukken van betooverende werking Schooldokters nemen het waar wanneer zij de kinderen onderzoeken. „Baat het niet het schaadt ook niet" zal wel in vele gevallen het principe zijn dat niet ten onrechte nerveuze Londensche ouders er toe brengt hun kinde ren met dit waardeloos goed te behangen. In Oostenrijk is het strafrecht voor het ge heele bondsgebied afgekondigd voor de mis daden moord, brandstichting'en openbare ge weldpleging door beschadiging van vreemden eigendom. Voor deze misdaden kan de doodstraf worden uitgesproken. NADIR KHAN SLACHTOFFER VAN BLOEDWRAAK. HET LEVEN VAN ZIJN ZOON OOK IN GEVAAR? keeren weer terug na het gebruik van MUNHARDT'S ZENUWTABLETTEN. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) TIEN K.M. IN DE LUCHT GESCHOTEN! En ongedeerd na 10 minuten gedaald. De eerste man is naar de maan geschoten! Hij kwam er wel niet, hij bereikte wel geen grootere hoogte dan ruim 10 K.M.. maar hij ging toch een einde in de richting. Het was Otto Fischer, die volgens de Sun day Referee zijn leven waagde om de uit vinding van zijn broer Bruno Fischer te de- monstreeren. Op het eiland Rügen in de Oostzee had onder de strikste geheimhou ding de proefneming plaats in te genwoordigheid van den Duitsehen minister van Oorlog. Niemand mocht er iets van weten wegens het feit, dat het vorig jaar een dergelijk experiment op Rügen op een doodelijk ongeluk was uitge kropen. Ook de bewoners van het eiland wa ren geheel onkundig van wat er gebeuren zou. Eenige maanden lang zijn de broers bezig geweest aan de voorbereidingen in Barm- beck. een plaatsje bij Hamburg, en toen de raket gereed was. is hij in het grootste ge heim overgebracht naar Rügen. Op een goeden morgen om 6 uur schudde Otto zijn broer Bruiio de hand en kroop door de smalle deur in het projectiel. Toen trok ken Bruno en de enkele andere getuigen zich terug naar een kuil op een paar honderd M. afstand en Bruno drukte op den knop. die het projectiel in de lucht deed slingereneen geweldige knal een verblindende lichtstraal.... en de raket schoot naar boven. Eenige minu ten later kwam het apparaat weer in zicht, langzaam dalend met behulp van een para chute, die automatisch geopend was, zoodra het projectiel aan- het dalen ging. En even later kwam de raket op het strand te land. Otto Fischer kroop er uit. bleek en bevend, maar triomfantelijk. De „tocht" had 10 min, 26 sec. geduurd. „Het was een geweldige sensatie", zei hij tot de mannen, die op hem toesnelden. Toen het begon, een oorverdoovend lawaai en ik werd tegen den bodem van de raket geperst. Toen verloor ik voor een kort oogenblik mijn bewustzijn door de enorme snelheid, zoodat mij het bloed van het hoofd werd weggetrok ken. Op het hoogste punt kwam ik weer bij en ik kon door het ruitje net iets van de pa rachute boven me zien. De asbestvloer onder me was zeer heet dooi* het beginschot. Later klom de raket door het regelmatig automa tische afvuren van de raket-ten in den bodem. Onnoodig te zeggen, dat ik heel blij ben weer veilig op den grond te staan!" De broers hadden verwacht, dat de raket misschien wel eeii hoogte van 10 mijl zou bereiken, doch ook met deze 6 mijl zijn ze zeer tevreden. Verdere proeven zullen wor den genomen door .het Duitsche .ministerie van oorlog, die de uitvinding gekocht heeft. Vroègere uitvindingen. Velen hebben over raketvliegtuigen ge dacht. Jules Verne schreef: De la Terre a la Lune, Thea von Harbou: Frau im Mond als scenario voor een. film. Maar ook anderen dachten er over en deden proeven met eigen vindingen. Max Vallier publiceerde in 1924 een boek er over en kwam in 1928 met zijn raket auto uit, die veel succes boekte. Op 35- jaïigen leeftijd kwam hij bij een -ontploffing in zijn laboratorium in Berlijn in 1930 om het leven. Ook Reinhold Tilling, die een ra ketvliegtuig gebouwd had, stierf tengevolge van een ontijdige explosie, in 1931. In Sept. 1931 bracht Pfautz een post-raket uit, waarmee de post verzonden zou worden. De proeven hiermee gaan nog steeds door. En in April van dit jaar mislukte een proef van Zucker in Cuxhaven. Maar deze poging van de beide Fischers is het eerste geslaagde experiment geweest met- raketten voor personenvervoer. Zoo meldt althans het Engelsche blad Sunday Referee. KOK BIJ HOTELBRAND OMGEKOMEN. PARIJS, 10 November (Reuter In een hotel in het Quartïer Madeleine is brand uitgebroken. De chef-kok is in de vlamme omgekomen. Vier personen werden gewond. ONTPLOFFING OP BRITSCH PASSAGIERSSCHIP. ACHT LEDEN DER BEMANNING OMGEKOMEN. LONDEN. 10 November (V.D.) Aan boord van het Engelsche passagiersschip City of Cairo, dat 8000 ton meet, en zich op weg be vindt naar Bombay heeft op de Middelland- sche Zee een ontploffing plaats gehad. Vijf leden der bemanning vier matrozen en een Engelsche machinist zijn gedood. De tweede machinist en vier andere matrozen zijn ern stig gewond. De lijken der slachtoffers zijn over boord gezet. De gewonden zijn te Port Said aan land gebracht. CAïRO. 10 Nov. (V.D.i De ontploffing aan boord van de City of Caïro had plaats in de machineruimte. Het schip was niet op weg naar Bombay maar voer van Marseille naar Egypte. Er werden 8 man gedood en verschil lende personen gewond. De dooden zijn niet, zooals eerst gemeld werd. over boord gezet, maar in Port Said aan land gebracht, waar ook een zwaar gewond ingenieur in het zieken huis werd opgenomen. DE URK 53 OP DE KUST GELOOPEN. Hedenmorgen omstreeks 7 uur is nabij strandpaal 48 te Wijk aan Zee de stoombla- zer Urk 53 tengevolge van den mist op de kust geloopen. De positie van het schip is gunstig Ook een Duitsche logger gestrand. Vrijdagavond is door den mist de Duitsche logger Heinrich Brons uit Emden op weg naar IJmuiden, twee kilometer benoorden Egmond aan Zee op het strand geloopen. De schipper wil op eigen krachtT zien los te komen. Gaarne voldoe ik aan het verlangen van de Redactie van het Haarlem's Dagblad, om zoo mogelijk vooiioopig iedere week des Za terdags zorg te dragen voor een artikeltje betrekking hebbend op het strafrecht en de strafrechtprocedure, zooveel mogelijk ge toetst aan de praktijk. Uitdrukkelijk is mij door de redactie ver zocht hierbij wel in aanmerking te willen nemen, dat het geschrevene vooral moet- die nen ter voorlichting van leeken op dat ge bied en dat alles dus op eenigszins populaire wijze moet worden medegedeeld. Dit standpunt nu is mijn inziens het eeni ge juiste, want ik heb reeds dikwijls moeten ondervinden dat zeer veel menschen, vol gens hun eigen meening toch voorzien van het etiket „algemeen ontwikkeld", zich vaak geen flauw begrip kunnen vormen van ver schillende onderdeelen van onze rechtspraak en van den loop van een strafrechtelijk pro ces. Het verschil tusschen Gerechtshof, Rechtbank en Kantonrechter met de daar aan verbonden magistraten en ambtenaren is hun totaal onbekend. Iaat staan dat zij zich een eenigszins juist beeld van de aldaar verrichte werkzaamheden zouden kunnen vormen. De taak van een rechter, van een vertegenwoordiger van het Openbaar Minis terie, van een advocaat, schemert hun meestal slechts dof voor den oogen. Nu hoor ik menigeen al fluisteren: „Men kan toch ook niet overal verstand van heb ben!" en gedeeltelijk is dit juist, Men kan b.v. van mij als niet-autobezittende jurist niet vergen dat ik terstond een juist ant woord weet te geven op de vraag wat de voordeelen zijn van een acht-cylinder mo tor, of hoe men het gemakkelijkst een ver stopten carburator of is het radiator? geneest, en evenmin zult u van mij succes mogen verwachten bij een biologisch dispuut over den polsslag van een duizenpoot volkomen in orde, maar toch meen ik dat de middelmatig ontwikkelde mensch in het bij- zonder en het groote publiek evenzeer wel wat meer mag weten van onze strafrecht spraak in het algemeen, omdat deze toch in onze samenleving een grootere sociale betee kenis vormt. Woorden als proces-verbaal, dagvaarding, Rechter-Commissaris, reclasse ring en zoovele andere zijn voor een ieder die practisch met den strafrechtspraak in contact komt om zoo te zeggen, dagelijksche kost, maar het is werkelijk voor een jurist soms ontstellend te bemerken, hoe weinig de juiste beteekenis van die begrippen bij de massa is doorgedrongen, voor hoevelen der gelijke woorden nog abracadabra zijn. Nog even wil ik -terug" komen op de soci als beteekenis van onzen strafrechtspraak; deze is vooral in de laatste jaren sterk ge groeid en met hem groeide duidelijk merk baar bij vele juristen de belangstelling in het strafrecht, zoowel bij de andere als bij de jongere generatie evenzeer bij de praktij k- menschen als bij de nog studeerenden. Werd vroeger veelal het strafrecht be schouwd als een wetenschap van lagere orde in vergelijking met het burgerlijk recht, sinds eenige jaren is hierin ongetwijfeld een kentering gekomen. Vanwaar deze veran- dering? Als één van de voornaamste rede nen zou ik hiervoor alleen al willen noem?n de vele wijzigingen die in de laatste decennia zijn aangebracht 'in ons strafstelsel. Hoewel ik later nog wel gelegenheid zal hebben hierop terug te komen en dat punt uitvoeri ger te behandelen, meen ik hier toch reeds te kunnen constate-eren, dat de groote uit breiding van de zoogenaamde differentiatie in ons strafstelsel, m.a.w. de groote verschei denheid van straffen en maatregelen die kunnen worden toegepast, waarbij ik dan vooral op het oog heb die maatregelen, welke mede gericht zijn op de verbetering van den delinquent, er het meest toe heeft bijge dragen, naast andere factoren, om de sociale waarde van het strafrecht te verhoogen: waarvan weer het gevolg is geweest dat in dezen tijd waarin zich het sociale medeleven algemeen sterk heeft ontwikkeld, velen zich meer aangetrokken hebben gevoeld tot het strafrecht. Dat overigens het groote publiek, „the man of the street", zich altijd meer geïnteres seerd heeft voor het strafrecht dan voor het burgerlijk recht behalve misschien wan neer het eigen materieele belangen betrof spreekt van zelf. Immers het strafrecht be lichaamt voor het publiek als 't ware iets levends, het handelt met en over de indivi duen zelf, terwijl het burgerlijk recht, het personenrecht uitgezonderd, slechts regelend optreedt voor de uiterlijk niet waarneem bare belangen van tegenover elkaar staan de partijen. Wij behoeven slechts een blik te slaan op de openbare tribune van welke recht—aal dan ook, om het verschil in belangstelling waar te nemen voor een strafzitting of een civiele zitting van het gerecht, hoewel beide zittingen openbaar zijn. Hierbij mag dan na tuurlijk niet worden vergeten de groote in vloed van de pers die door hare berichten over misdrijven en overtredingen en hare verslagen van terechtzittingen de belang stelling van het publiek prikkelt en wakker houdt. Interessant is het ook eens na te gaan op welke wijze het groote publiek reageert bij het plaatsgrijpen van een ernstig misdrijf, b.v. een roofmoord. De gang van zaken is dan in den regel deze: Zoodra men leest of hoort van het misdrijf en de boosdoener nog onbekend is, verneemt men ailerwege naast groote deernis met de eventueele slachtoffers uitingen van afschuw en ergernis over -.Uk een graad van misdadigheid: men roept als 't ware om wraak, men wil of kan in dezen geestestoestand maar niet begrijpen hoe het toch mogelijk is dat de politie den vermoe- delijken dader niet in handen kan krijgen. Wanneer deze dan na eenigen tijd gevonden is en zijn gevangenneming een feit geworden, gaat er een zucht van verlichting door de streek waar het feit werd gepleegd. Daarna, gedurende het vooronderzoek hoort men voorloopig niet meer zooveel over den zaak spreken, de belangstelling verflauwt totdat deze weer oplaait op den dag ter terechtzit ting. Dan weer propvolle tribunes, groote nieuwsgierigheid naar de persoon van den verdachte, de houding die hij zal aanne men. het verhoor door de Rechtbank, de eisch van het Openbaar Ministerie en naar wat de advocaat wel zal pleiten. En wanneer vervolgens alles achter den rug is, de ver dachte is veroordeeld hetzij tot een zware, hetzij tot een lichte straf, of ook als hij is vrijgesproken, dan komt de critiek los en zeer vaak een critiek tegenovergesteld aan hetgeen men in den beginne zou verwacht hebben! Werkelijk, de mentaliteit van het groote publiek is ook in dit opzicht veelal niet te doorgronden en de oorzaak hiervan is, dat het van de vele factoren die bij den straf rechtspraak en de straftoemeting in aanmer king komen, niets begrijpt. Van de moeilijk heden toch waarmede den Rechter dikwerf te kampen heeft bij het construeeren van de bewijslevering doordat hij gebonden is aan de bepalingen van het Wetboek, van de be wijsvoering zelve en van de rechten van den verdachte en diens raadsman weet het maar heel weinig en mist daarvan het juiste be grip. Én juist daarom wil ik gaarne het stre ven van de Redactie van Haarlem's Dagblad steunen, om te trachten ook op dit gebied eenige voorlichting te verstrekken. Wanneer ik dan nog eens naga de verschillende desi derata mij als punten van behandeling in de volgende artikelenreeks door de Redactie opgegeven als om slechts enkele te noe men de teak van de Arrondissements- Rechtbank, van den Politierechter. Kanton rechter. Kinderrechter, bevoegdheden van het Openbaar Ministerie en den Advocaat; differentiatie van straffen, voorwaardelijke veroordeeling. constructie van het bewijs, enz. enz., dan vlei ik mij met de hoop daarin zeker te zullen slagen. EEN JURIST. VERKEERSONGEVALLEN. Te HilJegom. Vrijdagmiddag te ongeveer half vier slipte een zware vrachtauto op de tramrails aan de Leidschevaart te Hillegom. Dit is nu reeds de vijfde auto in betrekkelijk korten tijd die daar ter plaatse het rechte pad verlaat. Een uit de richting Lis.se komende wielrijder werd aangereden en tegen den grond ge smakt. Het rijwiel werd vernield. De auto viel dwars over de rails onderstboven, precies naast den man, die op het nippertje aan ver plettering ontkwam. Hij had zoo goed als geen letsel. De auto was licht beschadigd en kon op eigen kracht wegrijden. Het tramverkeer stond aan beide zijden stil en de passagiers moesten overstappen. VREDESFILM. Op Donderdag 16 November zal in het ge bouw van Christelijke Belangen aan den. Voorweg te Heemstede de film „De Grootste Vijand" worden gedraaid. Dit is een film die vervaardigd is onder regie van Fred Niblo, regisseur van „Ben Hur". Deze avond gaat uit van de gezamenlijke Vredesvereenigingen te Heemstede en wordt gegeven ter herdenking van den Wapenstil standsdag van 11 November 1933. De geschiedenis speelt zich af aan de Weensche Universiteit en geeft een beeld van het geestelijk lijden als gevolg van den oor log. Een korte inleiding zal nog gehouden wor den door Broeder C. J. Oostenrijk. AGENDA He d en: ZATERDAG 11 NOVEMBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Optreden van Louis Davids (Vrooüjk Tooneel). 8.15 uur. Cabaret La Gaité, Raaks 1: Gevarieerd programma. Gebouw Protestantenbond: Lezing J. C. Mol over „Wonderen der Natuur". 8 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. toegang vrij. Luxor Sound Theater: „Cavalcade", de ge schiedenis van één familie. 2.30, 7 en 9.15 u. Palace: „Baroud" (Marokkaansche liefde). Op het tooneel: de humorist Dumas. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Zilveren Dollar". Op het tooneel: Tummers. liedjes aan den vleugel. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 12 NOVEMBER Stadsschouwburg: Anna Klaassen's Kin- dertooneel: „Harlekijntje op Kasteel Hemel hoog." 2 uur. Stadsschouwburg: Optreden van den hel derziende Fred Marion. S.15 uur. Schouwburg Jansweg: Centraal Tooneel: „In ieder huwelijk". 8.15 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V. Buitengewoon Avondconcert. Rozekruisers Genootschap. Tempeldienst ritus en voordracht. Bakenessergracht 13. 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 13 NOVEMBER Stadsschouwburg: Groot Ned. Tooneel. Eerste wederoptreden van Alida Tartaud Klein: „Hare Majesteit regeert". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 11 Nov. 3 uur 's avonds tot en met Vrijdag 17 Nov. 8 uur zijn de vol gende apotheken op Zondag 's avonds na 3 uur en 's nachts geopend. H. J. M. Bartels. Apotheek Loomeyer, Bar- teljorisstraat 11. Tel. 10175. B. W. Ferguson, Park-Apotheek. Klever parkweg 13. Tel. 11793. J. W. Florijn, Centraal Apotheek. Groote Houtstraat 78. Tel. 10500. W. P. Woutersen, Apotheker, Koninginne weg 3. Tel. 12038. (De apotheek W. P. Woutersen, Konin ginneweg 3, Tel. 12038 heeft geen verlof tot sluiten gevraagd en is dus altijd geopend.) B. K. Blommendaal, Nolf's goedkoope apo theek, Kruisstr. is eiken Zaterdag cn eiken dag voor een feestdag geopend tot 10 u. 's av. Genève. Komt Duitschland met voorstellen? Reuter meldt uit Genève: In Duitsche kringen alhier gaat het gerucht dat de Duitsche regeering begin volgende week concrete voorstellen zal doen voor reorgani satie van den Volkenbond en voortzetting van de ontwapeningsconferentie onder Duitsche medewerking. Hieraan wordt toegevoegd dat de Duitsche voorstellen zullen worden geken merkt door een diepen... geest van verzoening. Zij zullen inhouden het toestaan van zgn. symbolische herbewapening (prototypes van verboden wapenen). Cuba. Amerikaansche troepen naar Havanna. Het Amerikaansche ministerie van Marine heeft met het oog op den dreigenden toestand op Cuba het slagschip „Wyoming" met een bataljon marinetroepen ter sterkte van 500 man naar Havanna gedirigeerd. BOMBAY. 10 November. De beroemde Kyberpas. die van Noord Indië naar Afgha nistan leidt, is door de Indische regeering ge sloten. ten einde onlusten te vermijden in ver band met den moord op den koning van Afghanistan. Thans is het in het grensgebied rustig, hoewel tal van Afghaansche leiders reeds hun aanspraken op den troon hebben doen gelden. Als belangrijkste candidaat wordt behalve Aman Oellah genoemd de broer van den vermoorden koning Wali Khan, die thans gezant van Afghanistan te Parijs is, zoomede Ghaoe Soeddin, de leider van den Ahmedzai Gilzai-stam. De nieuwste lezing van den moord komt hier op neer. dat het een geval van bloedwraak is. welke bestaat tusschen de familie van Nadir Khan en de familie van Aman Oellah sedert emir Habib Oellah in 1929 is vermoord. De Afghaansche legatie te Londen heeft uit Kaboel bericht ontvangen, dat de moordenaar van den koning een Afghaan uit de lage klasse is, genaamd Abdoel Chalik, die arglistig in het paleis des koning was binnengedrongen. Chalik werd direct gearresteerd. Hij bevindt zich thans voor zijn berechting te Kaboel. Uit Pesjawar wordt gemeld, dat volgens reizigers uit Afghanistan de nieuwe koning niet zeer stevig op den troon zou zitten en dat te vreezen staat, dat een tweede moord zal worden gepleegd.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3