LETTEREN EN KUNST isSQTTGERIüG BILJARTEN GYMNASTIEK. MAANDAG 13 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD Stoomen Verven Steppage Dekens stoom en 10 SPORT EN SPEL. (Zie ook elders in dit nummer.) HET TOONEEL DON CARLOS. Een voorstelling met vier der grootste Duitsche spelers in de hoofdrollen. De taal van Schiller's Don Carlos moge soms nog zoo overladen en pathetisch klin ken. het treurspel moge vooral in den ge- havenden vorm. waarin de Duitschers het gaven ons. mensehen van de twintigste eeuw, nog zoo melo-dramatisch toeschijnen, ieder zal moeten bekennen, dat het bloedwarm, hartstochtelijk bewogen, vurig en van vlammende geestdrift is en het in vele tooneelen een zeer hooge vlucht neemt. Een werk van een groot dichter, dat ondanks den verouderden vorm van eeuwige waarde is. omdat het gedragen wordt door ideeën en gevoelens, die van alle tijden zijn. Schiller was nog zeer jong. toen hij Don Carlos schreef hij voltooide het op 28-jari- gen leeftijd en hierin vinden wij de ver klaring voor veel in dit treurspel, dat wij nu „Schwarmerisch" en „Ueberschwenglich" zouden noemen. Maar toch. welke grootsehe karakters heeft de jonge dichter er reeds in geschapen en van welk een speelkracht blijkt dit werk zelfs nu nog bijna 150 jaar na zijn ontstaan te zijn. Dit kwam in de opvoering, door de Duitschers te Amsterdam gegeven, wel zeer klaar naar voren. Het is waar, dat de Duitschers het treurspel wel heel erg ver kort, om niet te zeggen verminkt hebben. Hierdoor is veel geofferd, wat voor een goed begrip van Schiller's treurspel en zijn karak ters feitelijk onontbeerlijk is. Er bleef nu niet veel meer over dan een vrij ingewikkeld, zelfs min of meer duister intrige-stuk, waarin de groote gedachten waren weggevaagd. Maar dit gaf in ander opzicht gewin. Wij kregen nu een voorstelling van sterk dramatische bewogen heid, waarin de eene groote speelscène volg de od de andere. Het waren meer fragmenten uit Don Carlos dan het treurspel Don Carlos, dat deze Duitschers gaven, maar deze frag menten toonden ons telkens de vier hoofdper sonen in hun meesleepende kracht. En wat voor hoofdpersonen! Bassermann, Moissi. Deutseh en Tilla Durieux, allen ster ren van de eerste grootte van het Duitsche tooneel, die hier naast elkander optraden. Zelden of nooit hebben wij in ons land vier krachten met zulke beroemde namen samen zien spelen en wij mogen ons gelukkig reke nen, dat deze Duitschers ook hier te Haarlem op 22 November een voorstelling van Don Carlos zullen geven. Men zal uit het voorgaande reeds hebben begrepen, dat deze ster-opvoering meer er op berekend is om ons deze beroemde spelers in groote, sterke rollen te laten ziert dan een afgeronde, artistiek volkomen verantwoorde Don Carlos-opvoering te geven. Van grootsch tooneelspel hebben wij dan ook volop geno ten. vooral voor de pauze, toen schier elk tooneel van een bijna overweldigende kracht was. Het hoogtepunt van dezen middag ik woonde de matinee op Zondag bij was wel de vermaarde scène tusschen Philips en Von Posa, waarin Von Posa den koning bezweert zijn volkeren vrijheid van denken te geven. Deze scène, zooals zij werd gespeeld door Bassermann en Moissi werd wel een dei- schoonste en meest meesleepende, die ik ooit zag. In dit tooneel zagen wij Moissi als Posa op zijn mooist. Nobel van houding, vlam mend van geestdrift hield hij zijn pleidooi in een aldoor stijgenden climax en toen hij ein delijk op de knieën neerzonk en met een van innerlijke ontroering trillende stem uitriep: Ein Federzeug von dieser Hand, und neu Erschaffen wird die Erde. Geben Sie Gedankenfreiheit. brak de stampvolle zaal in een zoo daverend applaus los, dat het spel minuten lang on derbroken moest worden. Men voelde het, dit applaus had onder deze omstandigheden een diepere beteekenis. De zaal had dezen harts tochtelijken kreet verstaan en den verbannen acteur met Von Posa vereenzelvigd. Grootsch spel. wij hebben het vooral van Bassermann, Moissi en Deutseh in Schiller's treurspel gezien. Bassermann imponeerde on middellijk reeds bij zijn eerste entree. Zooals hij opkwam stond de figuur van Philips ten voeten uit voor ons. Volkomen vorst in zijn houding, maar tegelijk een door argwaan en jalousie gepijnigd mensch. Men voelde het wantrouwen in dien sinisteren donkeren blik, hoorde 't in die ijzige, koude stem. Daar stond niet alleen de koning uit dit treurspel maar ook een vorst onder de tooneelsplers voor ons. Zóó een entree maken kunnen het alleen maar de allergrootsten. De innerlijk verscheurde, eenzame mensch, Bassermann heeft hem ons op geniale, wijze gegeven. En hoe prachtig was hij. toen hij eindelijk in Von Posa een vriend meende te vinden en de kilheid als het ware van hem af gleed. Dan later weer de groeiende argwaan, die als een obsessie wordt, tot hii bij den groot inquisiteur de voor hem innerlijke rust vindt Een grootsehe creatie. Von Posa is van Moissi een ontroerend mooie rol. Hii geeft er zich aan met al zijn hartstochtelijke geestdrift. Een held van ideale statuur, nobel en groot. Of Schiller in Von Posa. die ten slotte ziin idealen nog hooger stelde dan ziin vriendschap en slechts één doel had. de Nederlanden te bevrijden, niet nog meer facetten heeft gezien, zou ik niet durven beweren, maar al deze kanten waren in deze ..verkorte uitgave" weggewerkt, en zoo konden wij hem in het ons gegeven treurspel volkomen aanvaarden, zooals Moissi hem gaf. Ernst Deutseh was Don Carlos en hij speelde hem jone. vurig, prinseliik. met een onstuimig, biina vulkanisch e^an. De vierde van het be roemde kwartet. Tilla Durieux. viel mii tegen als de prinses Von Eboli. Groot, sterk drama tisch spel gaf ook zij. maar zij was te fel, te hevig en te modem voor een zoo jonge vrouw aan het Spaansche Hof van de 16e eeuw. En zij had ook niet de aristocratische allure die wii van een Soaansche prinses verwachten. Die aristocratische allure had wel Sylvia van Rodenberg als de Koningin, maar in speel kracht was zij niet geheel opgewassen tegen zulke sterke spelers als Bassermann. Deutseh en Moissi. Toch was zij een nobele figuur die vooral het zacht-vrouwelijke in deze Elisabeth op teere wijze naar voren bracht. En laat ik ook niet vergeten den Groot-Inquisiteur te noemen, een kleine maar zeer belangrijke rol, die van Licho alle relief kreeg. De voorstelling had bij de stampvolle zaal een overweldigend succes. Reeds voor de pauze had men den spelers een enthousiaste, minu ten-lange ovatie gebracht. Aan het slot na men de toejuichingen schier geen einde. Tel kens en telkens weer moesten de spelers naar voren komen en het was vooral Moissi. die een geestdriftige huldiging in ontvangst had te nemen. Den Haarlemmers wacht 22 November wel een zeer belangrijke tooneelavor-d. J. B. SCHUIL. LOUIS DAVIDS' VROOLIJK TOONEEL Ik zou niet gaarne durven beweren, dat elke komediegang voor mij ook steeds een feestgang is. maar wanneer Louis Davids op treedt, dan ga ik toch altijd weer in een Zondagsche stemming naar den Schouwburg, want dan weet ik van te voren, dat mijn avond goed zal zijn. Davids behoeft zijn ge zicht maar te vertoonen, of hij heeft het bij mij al gewonnen. Ik heb al plezier, voordat hij begint. En hij heeft mij nog nooit teleur gesteld. Davids' humor is altijd fijn en je be hoeft je bij hem nooit over je lach te scha men. Het lijkt eigenlijk heeiemaal geen kunst, zoo'n praatje voor "het doek, zooals Louis Da vids dat doet, dood gewoon, zonder eenige nadrukkelijkheid. Maar ondertusschen, wie doet het hem in ons land zoo na? Hij maakt nooit den indruk grappig te willen zijn en toch is de zaal in één voortdurende schater lach. Hij weet zijn geestigheden, zijn bons mots. zijn grapjes zoo te lanceeren, dat ze altijd inslaan en je vraagt je herhaaldelijk af: hoe lapt ie hem dat nu eigenlijk? Wat is het geheim ervan? Waarom lachen de men- schen en jijzelf nu zoo onbedaarlijk?Want hij bereikt zijn effecten met een minimum van middelen, maar ik verzeker u: het is al tijd raak. En wie zingt in Nederland liedjes zooals hij? Ook in zijn voordracht diezelfde eenvoud, dat onopgesmukte, nooit aangedikte. Wan neer hij 'n lied zingt, als „Dan ben je 'n ke rel, dan ben je 'n man," dan voel je wel - vooral wanneer je aan Pisuisse terugdenkt waar de grenzen liggen van Davids' ta lent. In forschheid en kracht moet hij het niet zoeken. Hij is de man van de fijne nuan ces, die zonder eenige mooidoenerij uit een lied haalt, wat er uit te halen valt. Een chan sonnier, die nooit te veel en nooit te weinig- geeft. En die zoo langs zijn neus weg on weerstaanbaar komisch kan zijn. Ik geniet altijd weer van zijn gezonden dooft' en door Hollandschen humor. Maar ik bewonder hem misschien nog het meest, wanneer hij gevoelig wordt, want dan zie ik vooral, welk een artist Louis Davids is. Ook dan weer de grootste eenvoud en toch altijd het gewensch- te effect. Onmiddellijk weet hij den lach in de zaal te doen verstommen, door een gevoe lige intonatie, een blik, een bijna onmerkbaar gebaar. En nooit wordt Davids sentimenteel. Zie en hoor hem als dat oude joodje, dat aan zijn kleinzoontje vertelt, waarom hij door de radio het liefst het Wilhelmus hoort. Met zijn gedachten is hij dan bij zijn geloofsge- nooten over de grens en hij voelt het als een zegen, dat hij woont in Nederland, want zegt hij aan zijn kleinzoontje Hier waait hetzelfde rood, wit blauw Voor diominee Kersten en voor jou. Het is prachtig in zijn eenvoud en zijn zuivere gevoeligheid, zooals Davids dat voor draagt. Wat er om Louis Davids heenstaat, is eigenlijk bijzaak, want om hem gaan wij toch naar het theater. Hij zou ons geen momem vervelen, ook al vulde hij geheel alleen het programma. Van zijn „genooten" heeft mij Fred Roner, de goochelaar, het meest voldaan. Ik wil niet zeggen, dat ik deze toeren vroeger nooit- meer heb gezien, maar Roner vertoont ze met prettige distinctie en met zeldzame flair. Katè Schnitzer zong liedjes in gebroken Hol- landsch, maar haar stem en dictie bleken voor een groote zaal als onze Stadsschouw burg wat te klein. De „Harmony Kings", de „wereldberoemde negerzangers van het Adhambra en Coliseum te Londen" hadden zeer veel succes. Neger- zangen zijn in de mode en het publiek vond het mooi; ik wil dus maar aannemen, dat het dat ook was. Mij persoonlijk laten die negro-songs Siberisch koud. Ik vind ze of barbaarsch of ijselijk sentimenteel, doch dat ligt aan mij, zullen wij maar zeggen. Je moet daar misschien „modern" voor aange legd zijn. Nee, geef mij maar Louis Davids, af is hij dan niet wereldberoemd. Honderd- maa_l liever deze onvervalschte Hollandsche kunst dan neger-kunst. J. B. SCHUIL MUZIEK. CONCERT DER H. O. V. Het orkest der H. O. V. heeft Zondagavond revanche genomen voor den minder gelukki gen avond dien het een week geleden had. Aan welke oorzaken zulke schommelingen in de dispositie toe te schrijven zijn, is meestal niet na te gaan: het eigenaardige is dat zij soms een belangrijk deel van een orkest te gelijk beïnvloeden. Enfin, ons orkest was dit maal perfect in conditie en de gastdirigent Prof. Felix Robert Mendelssohn heeft er van kunnen profiteeren: hij vond in het ensemble een willig en vaardig instrument om zijn be doelingen te verwezenlijken. In één opzicht werkten de omstandigheden niet mede: de bezetting was dun. De eerste hoornist was door ziekte verhinderd; zijn partij werd door een collega overgenomen, maar met dat al bleven er maar drie hoorns in plaats van vier. De vrijwillige versterkingstroepen voor het strij kersensemble, die anders nog al eens mede werken, waren absent. Voor groote krachts ontwikkeling was de samenstelling van het orkest dus niet berekend; dat het klank-even- wicht bevredigend was, mogen we den leider als een verdienste toeschrijven. En zoo hebben we in het eerste deel var- den avond kunnen genieten van een voornaam musiceeren, dat alle grove effecten versmaad de. Men kan met den dirigent verschillen in appreciatie van het tempo-voorschrift bij het Andante van Mozart's g-mineur-symphonie, doch men kan niet ontkennen, dat hij dit zoo goed als de andere gedeelten met fijnen smaak en uiterste klaarheid heeft gegeven. Zijn ver tolking der Don Juan-Ouverture had dezelf de kenmerken. Mendelssohn hield het rythme strak, het tempo gereserveerd en verviel niet in de fout der snelheids-opdrijving, die door, GROOTE HOUTSTRAAT 5a„ Tc!. 10771, 1156' (Adv. Ingez. Med.) sommige dirigenten toegepast wordt en vaak aanleiding geeft tot een afroffeling, waarin alle détails verloren gaan. Nog niet lang gele den hebben we daarvan in een andere van Mozart's Ouvertures een voorbeeld gehad. Niet alleen als leider, ook als begeleider heeft Mendelssohn voortreffelijk werk ge daan. In het klavierconcert van Dittersdorf werden geen problemen gesteld: de eenvoudi ge, den tijd van Mozart en Haydn verradende muziek werd door Maurice van Ijzer en het orkest vlot gespeeld. De pianist gebruikte meer pedaal dan in de matig bezette zaal wenschelijk was: toch konden we de gladde uitvoering der vele passages waardeeren. Na de pauze gaf het strijkorkest eerst een prachtige auditie van de twee Elegische Me lodieën van Grieg; daarna werd diens kla vierconcert gegeven: de solopartij virtuoos en brillant, soms met een zweem naar het ruwe door Van IJzer gespeeld; het orkest in schier volmaakte samenwerking met den solist. Deze begeleiding was een proefstuk voor den diri gent, want de solist maakte het hem door zijn vele improvisatorische vrijheden en door twee omissies alles behalve gemakkelijk. Een pittige, rythmische precieze, heldere uitvoering van Tchaikowsky's Capriccio ita- lien, waarin alle instrumentengroepen op hun voordeeligst uitkwamen besloot dit welge slaagde, maar iets te lange concert De leiding van Felix Robert Mendelssohn heeft de beste indrukken nagelaten; wij ho pen hem als dirigent nog meermalen op het podium te zien. Dirigent en solist werden door het publiek zeer warm gehuldigd. K. DE JONG CRISISTENTOONSTELLING „KUNST S. O. S.". GEORGANISEERD DOOR „KUNST ZIJ ONS DOEL". Bovengenoemde tentoonstelling' die, zooals wij kortgeleden reeds meldden van Woensdag 15 November tot en met 17 December in het Frans Hals-museum zal worden gehouden en georganiseerd wordt door het Teekencollege „Kunst Zij Ons Doel' belooft een groot succes te worden. De meeste kunstenaars hebben aan de uitnoodiging van het Werk-Comité tot deel neming gevolg gegeven. Op deze expositie zullen ook loten verkrijg baar zijn van het Nederlandsch Steun-comité voor beeldende kunstenaars. Voor de theemiddagen hebben zich o.a. be schikbaar gesteld' de dames mevr. L. Krelagë- Keppel Wesselink, mevr. D. Gratema'den Hartog. mevr. M. Lucassen-van Idsinga en mevr. Del Baere-Jiskoot, terwijl voor de mu ziek, zang en declamatie op de Zondagmidda gen zich geheel belangloos ter beschikking stelden de dames mevr. Agathe Alphenaar- Box, mej. Betty Dijkstra, mej. Betsv Koop man, mevr. Corrie Vogels, mej. Suze Winters- hoven en de heeren Eduard Biele en Schuil. De data van hun optreden zullen nog nader in de plaatselijke bladen worden bekend ge maakt. De heer Herman Moerkerk heeft zich bereid verklaard op verschillende Zondagen aanwezig te zijn tot het teekenen van carica- turen. Het boofd-comité is als volgt samengesteld: Jhr. D. C. Roëll, voorzitter; H. F. Boot, secre taris: mevr. Mr. H. van Dam van Isselt; Pas toor L. J. Boogmans: C. W. H. Baard. Dr F. Schmidt Deg»ener: Mr. M. F. Cohen en Prof. Will, van der Pluijm. De navolgende dames en heeren zijn bereid gevonden zitting te willen nemen in het eere comité: Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, Commissaris der Ko ningin; C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem: H. van Alphen. burgemeester van Zandvoo1-t; J. v. d. Ban; Dr. J. D. Bierens de Haan: Jhr. Mr. J. W. G Boreel van Hoge- landsn; mevr. P. J. C. Braun*-Schagen; L. J. Boogmans Sr.: mevr. A. M. Bührman le Gras; Mr. L. Ali Cohen; mevr. A. Del Baere-Jiskoot; J. A. van Daalen; Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede: A. de B'iill Na- chenius: H. A. Evers; Prof. Dr. A. D. Fokker, J. A. Fontein: Dr. Tjebbo Franken; Ir. W. G. C. Gelinck, Mr. J. Geri'itz; Prof. Dr. A. W. de Groot; Dr. A. H. Haentjes; Dr. F. C. van Has selt: K. J. G. Baron van Hardenbroek, burge meester van B?nnebrcek: mevr. Dr. Gravin van Heerdt tot Eversberg-Quarles van Ufford; Mr. J. N. J. E. Heerken-s Tbijssen: C. C. M. van Hees: Notr. N. J. Hoeflake: J. M. C. Hoog: A. D. Huijsmans; J. P. de Josselin de Jong; H. E. Knaonert: mevr. F. Koenitrs-Gravin von Kalkreuth; Pasteur F Ch. Krafft: E. H. Kre- lage; mevr. C. L. Levenkamn-Planten. mevr. de w^d. J. van Looii-van Ge1 der: mevr. J. Mendlit-M'inssen: Jhr. Dr. J. C. Mollerus; mevr. A. M. Nienhuis-Versteegh: J. J. van Nrmoen; Mr. D F. Pont. burgemeester van Fillegom: Mr. W. F. C. C. Piinacker Hordiik; W. Rood en burg; Mr. A. F. de Savornin Lob man: J H. S-uiveur: H. W. Sc^oHens. burge meester van Beverwijk: mej. A. Serpos; A. M. J. Sevenhuiisen: L. M. Kimons burgemeester van HaarWr^erliede: Mr. A. Steb. burgemeester van Haarlemmermeer: H. Sm'dt van Gelder: De^en J. Sen daal Sr.: Dr. J. F. M. Sterck: A. Stoor» Jr.: Jhr. F. Te ding van Berkhout Sr.: P*. -J. H. Telders; H. Tenckinck: J. J. Thöne: Mr. P. Tideman; mevr. G. Walbrink-Oud en L. M. Weterings. DE SCHRIJVER FAGES OVERLEDEN. Te Parijs is door een noodlottig ongeluk overleden de schrijver Fasus. wiens eigen lijke naam Georges Faillet was. Hii werd bij het verlaten van zijn woning door een vrachtauto eeereneri. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op Dinsdag 14 November hoopt het echt paar M. HoevensMeier, Leidschestraat 71, den dag te herdenken, waarop het voor 50 jaar het huweliik begonnen is. Het zal de echtgenooten wel niet aan be langstelling ontbreken. Naar wij vernemen zal Dinsdagavond een serenade worden gebracht door de Postfanfare. Het jubileum van „Kracht en Vriendschap". De receptie. Dat de Chr. Gymn. Ver. „Kracht en Vriend schap" in breede kringen groote waardeering geniet, is Zaterdag gebleken gedurende de re ceptie, die Zaterdag in het Chr. Lyceum werd gehouden ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Talrijke schriftelijke felicitaties waren in gekomen. w.o. van den Kerkeraad der Neder!. Hervormde Gemeente. De receptie werd druk bezocht en talrijke officieele personen waren tegenwoordig om van hun belangstelling en ekentelijkheid te kunnen getuigen. Namens het gemeente-bestuur van Haar lem werd het woord gevoerd door Wethouder Rcodenburg'. Deze achtte het een voor dezen tijd gunstig verschijnsel, dat de vereeniging den moed had. een jubileum te vieren. Uit dezen daad aldus spreker blijkt wils kracht, zocdat de toekomst onbevreesd te gemoet kan worden gegaan. De heer D. Blom, oprichter en eere-iid van „Kracht en Vriendschap", memoreerde ver schillende feiten waamit de gestadige groei van de vereeniging blijkt. De groote steun in den Bond. de werkzaam heid en de prettige BGndsgeest van K. en V. werden geroemd door de heeren J. J. Adriaan- se, voorzitter van het Ned. Chr. Gymn. Ver bond, en H. E. C. Kamsteeg, voorzitter van het gewest Holland van het N.C.G.V. De heer Adriaanse bood bovendien een zil veren herinnerings-plaquette aan. welk voor beeld gevolgd werdjioor den heer F. G. J. v. d. Berg. die namens de G. en S. V. Concordia het woord voerde. Een persoonlijk geschenk in den vorm van een wisselbeker bracht de heer A. G. Luttik. oud-lid van K. en V. Van de oud-leden sprak ook de heer B. Miedema. Voorts complimenteerden de heeren dr. J. van der Eist (rector Chr. Lyceum), mr. A. J. Honig (voorzitter bestuur Chr. Lyceum). W. F. Beeremans (voor „De Standaard" en ,.De Nederlander"), F. Muyzert (voorzitter kring Amsterdam N.C.G.V.), J. de Haan (K. en V. Zaandam). E. van Popta (D.O.S.. IJmuiden) en H. Toornstra (D.E.V., Amsterdam). Vele bloemstukken werden aangeboden. De voorzitter van de jubileerende vereeniging, de heer Joh. van Egmond, beantwoordde alle sprekers. De feestavond. 's Avonds werd voor een uitgebreid en kring van belangstellenden e'en revue opgevoerd, vervaardigd door den directeur van K. en V., den heer D. C. van Alewijk. Aan deze revue, genaamd „K. en V. Tutti Frutti", werkten uit sluitend leden van de jubileerende vereeniging mede. Ook de décors waren van hun hand. Een groot gedeelte van de revue was gewijd aan het werk van de jubileerende vereeniging en aan de personen, die zich daarbij bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Bij de taferee- len, die daarop betrekking hadden, waren ver schillende andere o.a. op muziek- en dansge- bied gevoegd. Met enkele op zichzelf staande tafereelen werd aldus een „tutti frutti" ver kregen, dat den aanwezigen een onderhou denden avond heeft verschaft, te meer, daar spel en regie van de voor een revue zoo nood zakelijke vlotheid getuigden. Aan de ouders van K. en V.'s talrijke adspiranten wacht bij de tweede uitvoering op a.s. Zaterdag dan ook een hoogst genoeglijk feest. Met propagandistische oefeningen, korte re devoeringen en liederen' werd de revue beslo ten. Feestavond Sdheidsrechters- vereeniging. Zaterdag herdacht de Haarlemsche Scheids- rechtersvereeniging haar 10-jarig bestaan. In dien foyer van den Schouwburg Jansweg hield het bestuur een drukbezochte receptie, waar vele sprekers het woord voerden. De heer A. v. d. Aart sprak namens den Haarl. Voetbalbond, en bood den voorzitter, den heer J. H. Luyken, ter gelegenheid van diens 25-jarig scheidsrechterschap het gou den bondsinsigne aan. Vele mooie bloemstukken werden inmid dels binnengebracht, o.a. van: Bioemendaal, V.O.G.. E.D.O., V.S.V.. D.C.O., D.O.A. Spaarne- stad. Stormvogels, Schoten, H.V.B., I.V.O., Zeemeeuwen, Heemstede, R.C.H., Supporters Vereeniging Haarlem, en van den Ned. Bond van Voetbalscheidsrechters, namens welken bond de voorzitter, de heer Houber, het woord voerde. Verder kwamen nog talrijke schriftelijke gelukwenschen en telegrammen binnen. Uit dit alles bleek duidelijk, dat de Scheidsrech- tersvereeniging zich in veler sympathie mag verheugen. Des avonds acht uur begon de feestavond, wederom in den Schouwburg Jansweg. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Ch. Boeree, opende met een kort woord, waarna Haarlem's Tooneel ,JPolly Perkins" opvoerde, een tooneelspel in 3 bedrijven van Douglas Murvay. De vlotte opvoering oogstte bij de vele aanwezigen een welverdiend succes: de dames-artisten kregen bloemen. De avond werd met een geanimeerd bal besloten; de muzikale verzorging was in de goede handen van een band, bestaande uit leden van Haarlem's Salonorkest. LEZING S. P. J. BORSTEN Voor een zeer aandachtig publiek hield Donderdagavond j.l. de heer S. P. J. Borsten, bijgestaan door mej. v. d. Kamp, op verzoek van de H. Z. V. „De Delft" een lezing in het Gemeentelijk Concertgebouw over „De tech niek van het zwemmen en het wedstrijd- zwemmen". Na een kort openingswoord van den voor zitter begon de heer Borsten zijn causerie met de vraag: „Wat is zwemmen?" Op een zeer vlotte en gezellige Wijze, beantwoordde hij de vraag en besprak tevens de verschil lende grondslagen van de zwemslagen. Of hartvergrooting bij zwemmers optreedt, moet volgens de statistieken ontkennend beant woord worden, mits overtraining uitgesloten is, aldus spreker. Vervolgens demonstreerde Mej. v. d. Kamp alle zwemslagen, waarbij de fouten, die ge maakt worden en de verbeteringen, door oefenmeester of leerling zelf aan te brengen, door spreker behandeld werden. Een luid ap plaus bewees, dat de aanwezigen dankbaar waren. De verschillende wijzen van starten, als mede het maken van keerpunten besprak de heer Borsten op duidelijke wijze, evenals de badkleeding en het voor en tegen van het gebruik van alcohol en rooken. Hij eindigde zijn causerie met het bespre ken van wedstrijden, de training en het ne men van zonnebaden. Onder luid applaus dankte de voorzitter den heer Borsten voor zijn buitengewoon prettige en leerzame causerie, aan mej. v. d. Kamp bood bij bloemen aan voor het niet ge ringe deel, dat zij tot het slagen van den avond had bijgedragen. Voldaan gingen de aanwezigen huiswaarts. Competitie Ned. Biljartbond. KLASSE C„ AFD. 2. Donderdagavond had de ontmoeting plaats tusschen B.C.H. en De Roemer uit Amsterdam. De gasten begonnen goed en namen door toe doen van Gerstel, die G. W. Metz in 32 beur ten klopte, een 10 voorsprong. De B.C.H.-er H. j. Metz was echter in goede conditie en liet Smit in 22 beurten op 69 staan. Ook De Jager (B.C.H.) boekte een overwinning op De Jong met 200 om 71. In verband met het late uur werd de laatste partij uitgesteld, zoo dat de wedstrijd voorloopig door de Haarlem mers met 21 werd gewonnen. KLASSE D., AFD. 3. B.V. Haarlem behaalde een mooi succes door met No. Een in hun eigen lokaal gelijk te spe len. Tabbers en v. d. Berg beide B.V. Haarlem) brachten door constant spel den stand op 2—0, waarna N. N. en v. d. Putten door Lichtendahl en Wijker (beide No. Een) werden geslagen, zoodat de uitslag was 2—2. 't Blauwe Krijtje uit Beverwijk trok naar Haarlem om B.C.H. te bekampen. Alleen D. J. Metz moest in den bezoeker zijn meerdere er kennen. Houtkooper. Javaux en de Zwart (alle drie B.C.H.) wonnen hun partij, zoodat B.C.H. een 31 overwinning behaalde. KLASSE E., AFD. 5. De uitgestelde wedstrijd ExcelsiorB.V. Haarlem II werd te Veisen Noord gesoeeld. De Haarlemmers waren er slecht in en "kwamen bovendien met een invaller uit. De Excelsior- mannen wisten dan ook 3 van de 4 partijen te winnen. Alleen Erskamp (B.V. Haarlem) bracht het tot een zege. De stand was dus 3—1 voor Excelsior. Bovengenoemd team van B.V. Haarlem speelde een thuiswedstrijd tegen D.E.S. Her- moen en v. d. Hoek begonnen goed door v. d. Haak en Vlug (beiden D.E.S.) ver achter zich te laten. Door toedoen van J. de Nijs (D.E.S.), die invaller v. Hout geen kans gaf, werd de stand 21. Ondanks spel verloor Bottelier van Erskamp (B.V. Haarlem); dus was de uitslag 31 vooor B.V. Haarlem. B.V. Haarlem I. die op bezoek was in Veisen Noord, boekte geen succes. Zoowel De Louw, als v. d. Hoek en Langenberg moesten het on derspit delven. Knijnsberg redde de eer voor de gasten door v. d. Welle in een goede partij te verslaan. Het resultaat was dus 3—1 voor Excelsior. KLASSE F., AFD. 6. Vriendenkring ontving De Korenbeurs. Aan gezien Stijnman niet, opkwam, begonnen de gasten met een papieren overwinning, welke door Out en de Waard tot 3—0 opgevoerd werd. Copini Jr. (Vriendenkring) won daarna van Smit, waardoor de stand luidde: 3—1 voor De Korenbeurs. Op denzelfden avond ging D.E.S, naar B.V. Haarlem. In alle partijen waren de gastheeren dé sterksten. Wesseling en Voerman (beiden D.E-.S.) verloren met gering verschil. P. Nieuwenhoven maakte een sterke, partij tegen invaller Roosen (D.E.S.) en won onbedreigd, terwijl Wessel (B.V. Haarlem) v. Wunnik ver sloeg. De uitkomst was dus 4—0 voor B.V. Haarlem. Vergadering Kennemer Turnkring. De Technische Commissie van den Kenne mer Turnkring vergaderde onder leiding van den heer P. Dijkstra. Ondanks enkele bezwaren werd besloten tot deelneming aan een driekringenwedstrijd in gymnastiek tegen den Zaanschen Turnkring en Noord-Holland's Zuiderkwartier, mits met die kringen o.a. een geschikte datum kan wor den overeengekomen (zoo mogelijk in April). Ter voorbereiding in den K.T.K. zal een wed strijd Haarlemde Rest van den kring gehou den worden, welke wedstrijd beslist over de keus van de vertegenwoordigende ploegen. De T.C. sprak zich uit voor de volgende onder- deelen: vrije oefening, brug (dames laag, hee ren hoog), paard, ringen (zwaai of stil naar keuze), paardsprong (lage plank, dames breed te, heeren lengte), hoogrek (alleen voor hee ren). Als afgevaardigden naar de Technische Bondsvergadering op 9 en 10 December te Utrecht werden benoemd de heei'en D. B'eets en W. H. Verkes. Naar aanleiding van die T.B.V., "oesprak de T.C. verschillende aange legenheden. Besloten werd. alle medewerking te verlee- nen aan een door de handbal-commissie van Concordia ingezonden plan tot uitbreiding van het aantal handbalploegen in den kring door toelating van elftallen, samengesteld uit leden van meer dan één vereeniging. De vergadering besprak verder het werk programma voor 1934. waarbij èn inkrimoing èn vernieuwing tot uiting kwamen. Fen voor loopig programma werd vastgesteld. In de volgende vergadering zal tot definitieve vast stelling worden overgegaan. DAMMEN HOOFDKLASSE COMPETITIE NEDERL. DAMBOND. District Noord-Holland. Voor bovengenoemde competitie staan de volgende wedstrijden op het programma: Maandagavond 13 November: Haarlemsche Damclub I tegen Damclub Wormer I. Dinsdagavond 14 November: Damclub IJmuiden I tegen Damclub Zaandam I. De Haarlemsche Damclub zal met de Dam club Wormer wel weinig moeite hebben. Te IJmuiden verwachten wij een zeer interes santen wedstrijd tusschen de Damclub IJmuiden en de Damclub Zaandam. Wij ver wachten hier een kleine overwinning voor de Damclub IJmuiden. MASSAKAMP „GEZELLIG SAMENZIJN"— HAARL. DAMCLUB. De jaarlijksche massakamp tusschen de Damvereeniging „Gezellig Samenzijn" (Am sterdam) en de Haarlemsche Damclub om den zilveren wisselbeker zal dit jaar plaats heb ben op Zondag 19 November a.s. te Amster dam. Aan dezen massakamp zullen ca. 60 spelers deelnemen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10