DONDERDAG 16 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Voor den Kantonrechter. ONWILLIGE URKERS VOOR HET GERECHT. UITVAREN ZONDER VERGUNNING EN CERTIFICAAT. Voor den Kantonrechter te Haarlem had den zich Woensdag 22 Urker visschers te ver antwoorden, omdat zij zich op 5 Juli met hun visschersvaartuigen uit IJmuiden buiten gaats hadden begeven, zonder dat zij in het bezit waren van de schriftelijke uitvaartver- gunning afgegeven door den hoofdinspecteur van de Scheepvaart volgens de Zee-ongeval lenwet en het bij de Schepenwet vereischte certificaat van deugdelijkheid van de boot. Eén Urker was persoonlijk verschenen, voor de 21 anderen trad mr. J. Floor uit Utrecht als gemachtigde op, die de zaak principieel beschouwde. Want, terwijl hij toegaf, dat de visscher, die onder de Zee-ongevallenwet valt, een uitvaartvergunning moet hebben volgens die wet, ontkende hij, dat de Urker visschers onder de Zee-ongevallenwet vallen en meende, dat deze ook geen uitvaartver- gunning als daarin bedoeld van noode had den. De houding der Scheep vaartinspectie. Op een vraag van den gemachtigde ant woordde de getuige, de heer D. Bakker, adjunct-inspecteur van de Scheepsinspectie, dat de wetten reeds vele jaren bestonden, zonder dat zij toegepast zijn op vaartuigen als de onderhavige, met het oog op het ge ringe aantal ambtenaren daarvoor. Langza merhand werd dat beter en in Oct. 1928 kwa men onder toezicht van de Scheepvaartin spectie de nieuwgebouwde schepen; tegelijk vielen ze onder de bepalingen van de Zee-on gevallenwet. Deze laatste nu eischt, dat de schepelingen worden verzekerd, opdat na in validiteit uitbetaling gewaarborgd is. Die verzekering lean geschieden bij den Staat en bij Zeerisico. Ook kan gebruik gemaakt wor den van het contract van maatschap of deelvaart, welk laatste contract notarieel moet worden opgemaakt volgens den mi nister van. Waterstaat. Steeds is daarover met de Urkers veel strijd geweest. Zij wilden zich wel particulier ver zekeren, doch niet volgens de wettelijke be palingen, omdat de wettelijke verzekering h. i. te hooge lasten meebrengt. Tusschen ge tuige Bakker en den secretaris van de Ver- eeniging Visschersbelangen op Urk is een uit gebreide correspondentie gevoerd over deze kwestie, waaruit getuige eenige brieven voor las. Met groote meerderheid hebben tenslotte de Urkers besloten een contract van deel vaart aan te gaan, doch niet notarieel. Het waren oveerenkomsten met slechts de hand-" tee kettingen van de visschers er op en ge tuige berichtte hun, dat zooiets niet in orde was. Daarop richtten de visschers een request aan den minister om de door hen niet nota rieel gesloten contracten van maatschap te erkennen, om anders ontslag der bepaling van de voorgeschreven verzekering, opdat ze zich naar eigen verkiezing konden verzeke ren, en om het certificaat voor kustvisscherij te erkennen als dat van deugdelijkheid. De minister heeft hierop afwijzend beschikt. Wel zouden de visschers zich mogen verzekeren bij andere dan genoemde .maatschappijten, voor zoover de minister althans die verzeke ringen goedkeurde. Dit antwoord behelsde tevens een waarschuwing niet anders te han delen, daar in dat geval maatregelen zouden worden genomen. Doch de Urkers hebben hieraan geen gevolg gegeven en zijn derhalve op 5 Juli bekeurd. De Ambtenaar van het O. M„ Mr. B. v. d. Bu r g, achtte de tenlaste gelegde overtredin gen alle bewezen, zoowel van de Zee-onge- vallenwet, als van de Scheptenwet. De regee ring heeft al het mogelijke gedaan om de recalcitrante Urkers te waarschuwen, doch het heeft niet gebaat. Nu deze massa vervol ging plaats heeft gevonden, heeft de Amb tenaar van hoogerhand opdracht gekregen om zeer zware straffen te requireeren, opdat de Urker voelt, dat hij onder de Nederland - sche wetgeving staat en dat de regeering heeft te beslissen en niet de Urker. In alle zaken eischte de ambtenaar hechtenisstraf- fen van 14 dagen voor de overtreding der Schepenwet, en 14 dagen voor die der Zee ongevallenwet. Valt de Urker niet onder de Zeeongevallenwet? Mr. Floor begreep de houding van den minister niet. Steeds hebben de Urkers con tracten van maatschap, niet notarieel opge maakt. gehad en nu ook, doch nu wil de minister met zoo'n contract geen genoegen nemen. Pleiter zei, dat de wet nergens den eisch stelt dat zoo'n contract notarieel moet worden opgemaakt. Het brengt voor de visschers té groote lasten mee. Pleiter betoog de dan, dat uit art. 3 Zee-ongevallenwet volgt, dat de Urkers met een dergelijk con tract niet onder die wet vallen. Zij zijn voorts kustvisschers, die voordeeliger zelf verzeke ringen kunnen afsluiten. Pleiter zei het uit te zullen zoeken tot in hoogste instantie. De ambtenaar merkte op, dat dit niet zal kunnen, op grond van de dagvaarding, die dat punt niet aanroert, doch uitsluitend be vat een beschuldiging van het zich buiten gaats begeven zonder certificaat en zonder uitvaartvergunning. Hij hoopte dat, als de visschers er nu nóg mee doorgaan, hun sche pen zouden worden vastgehouden als stuk van overtuiging. Nu moet zoo iets maar eens uit zijn! Een Urker op de tribune: „Is dat recht?" De verdediger betoogde nogmaals met klem, dat de kwestie van de uitvaartvergun ning ten nauwste verband houdt met de vraag of oe visschers onder de Zeeongeval lenwet vallen. Wat de Schepenwet betreft, pleiter geeft toe, dat volgens de letter daar van een certificaat door de Urkers benoodigd is, volgens den geest echter niet. De wet is gemaakt, om schepelingen te beveiligen, wier reeders op den wal bleven. In dit geval varen de eigenaren zelf mee en zullen hun schepen zeker niet verwaarloozen. Spr. roerde de zeer slechte tijden aan en de daarmee samenhan gende moeilijkheden voor de visschers, wat den heer Bakker aanleiding gaf op te mer ken, dat in de goede jaren, in 1928 reeds, met de inspectie is begonnen. Mr. Floor achtte de gevraagde straffen veel té zwaar; voor herhaling behoeft geen vrees te bestaan. Hij drong aan op geringe boeten De kantonrechter Mr. P. H. F. Bij 1 de Vroe zei een open oog te hebben voor de moeilijkheden, doch anderzijds den onwil der Urkers in aanmerking te moeten nemen. Hij sprak voor elke overtreding van de Zee-onge vallenwet een geldboete van f 50 en voor die van de Schepenwet een heclitenisstraf van 7 dagen uit. UIT DE ZITTING VAN WOENSDAG. Dure nieuwsgierigheid bij relletjes. „Personen, die niets te maken hebben met relletjes, de nieuwsgierigen dus, doen beter niet te blijven staan, maar door te loopen", zei de Ambtenaar van het O.M., toen een man voor den kantonrechter was verschenen ter zake van het niet voldoen aan een bevel tot doorloopen hem door een agent gedaan. Het was op de Groote Markt dien dag druk en onrustig, en met behulp van politiehonden waren de politiemannen gedwongen de stra ten te ontruimen. De agent verklaarde en dit werd door den verdachte erkend dat tweemaal aangemaand was tot doorloopen. De laatste maal echter had verdachte er niet aan voldaan, en dit ontkende verdachte pertinent. Wel dégelijk had hij gevolg gegeven aan het bevel, en de zoon als getuige a décharge ge hoord, beaamde dit. Een politiehond had den laatste nog aangevallen en in de broek gebe ten. Het ambtseedig proces-verbaal en de ver klaringen van den agent ter zitting gaven den doorslag, en de verdachte werd veroordeeld tot f 10, subs. 10 dagen Onder den invloed achter 't stuur Op 1 Sept. reed een chauffeur met een zes- wielige auto op den Bloemendaalsche weg, welke auto niet voorzien was van een achter licht en geen verlicht nummerbord had. De chauffeur verkeerde bovendien onder zoo- danigen invloed van sterken drank, dat hij ter ontnuchtering moest worden ingesloten. Hij bekende. De ambtenaar wees op den ernst van het feit en wenschte een zeer strenge straf opge legd te zien. met het oog op generale preven tie. Hij vroeg voor de verlichtings-overtredin- gen twee boetes van f 7.50 en voor de dron kenschap een heclitenisstraf van 14 dagen met intrekking van rijbewijs voor 1 jaar. De verdediger vroeg een voorwaardelijke veroordeeling of een boete. Het vonnis luidde tweemaal f 7.50 boete en 7 dagen hechtenis met intrekking van rijbe wijs voor 6 maanden. Bewaar Uw afstand! Te Halfweg heeft op 9 Oct. een autobus, die achter een luxe-auto (pas nieuw) aanreed, deze auto geraakt, toen de voorste wagen plot seling moest stoppen en de bus geen tijd meer had dat ook te doen. „Omdat u te dicht achter de voorste auto aan reed", zei de ambtenaar. Maar dit was verdachte, de buschauffeur, niet met hem eens. De bus heeft bovendien nóg het ter plaatse staande tramhuisje geraakt, waarin zich een dame bevond, die zeer verschrikt uit dat huisje is gehold. De ambtenaar noemde het te dicht volgen een herhaaldelijk voorkomende fout, waardoor dikwijls en ook in dit geval, met de bus met personen en de dame in het huisje men- schenlevens in gevaar worden gebracht. Het gewezen verstekvonnis van f 15 achtte de ambtenaar te laag en hij eischte nu een boete van f 30 subs. 30 dagen. De kantonrechter hield zich echter bij de vroeger uitgesproken straf. Woensdag heeft voor den kantonrechter te Haarlem een vischhandelaar uit IJmuiden terechtgestaan, omdat hij uit de vischhal te IJmuiden zijn daar aanwezige manden en visch niet had verwijderd op bevel van den halchef op 5 Oct. Verdachte zei reeds in 1926 of '27 vergun ning te hebben gekregen van den vroegeren directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf om in de hal ,zijn visch te plaatsen. Deze ver gunning is nimmer ingetrokken. Al vele jaren ïeeft hij zijn visch daar geplaatst. Hij heeft eerst een dagvaarding gekregen die later in getrokken is, waaruit hij concludeerde, dat het daarmee voor hem was afgeloopen. De kantonrechter wees op het verkeerde van die conclusie, daar de intrekking was ge schied wegens een fout in die dagvaarding. „U hebt nog gezegd:", aldus de kantonrechter tegen verd. „Zeker zal de visch worden ver wijderd, maar alleen als het mij past". De halchef zei, dat inderdaad vroeger ver gunning was verleend voor het plaatsen van één rij manden langs het pakhuis. Verd. heeft echter ditmaal zijn manden over de heele ruimte verspreid gehad. De ambtenaar zei, dat hier blijkbaar de be doeling aehterzat uit te maken of de direc teur van het Staatsvisschershavenbedrijf de bevoegdheid heeft zoo noodig het heele pak huis te ontruimen, als hij dat wenschelijk oordeelt. De ambtenaar was van meening, da.t verdachte bekend had moeten zijn met deze bevoegdheid van den directeur. Spr. eischte een boete van f 30 subs. 30 dagen. De kantonrechter, - in de verwachting, dat het niet weer zal gebeuren, verminderde den eisch tot «en boete van 10 gulden. Verdachte merkte op, dat hij de zaak in handen zal geven van zijn Vereeniging. OVER DUITSCHE WETGEVING TEGEN DE ZEDELOOSHEID. MIDDERNACHTZENDING KOMT TE HAARLEM BIJEEN. De afdeeling Haarlem van de Middernacht- zending hoopt haar openbare jaarvergade ring te houden in de Gereformeerde Kerk aan de Oude Gracht op Donderdagavond 23 November. Sprekers zijn Ds. Von Meyen- feld en ds. van Elden. De heer Teijten zal eenige declamatie ten beste geven. Des middags wordt een provin ciale vergadering gehouden in Lion d'Or ook voor genoodigden, waar de secretaris van het hoofdbestur zal spreken over: „De nieuwe Duitsche wetgeving in den strijd tegen de zedeloosheid, in 't bijzonder de sterilisatie- wet". 1933 - Het Presto jaar! Een product voor dezen tijd! Een prima kwaliteit zeeppoedervoor slechts 7èct. perpakenvooralle doeleinden geschikt! Het beste wat de Neder- landsche Huisvrouw dit jaar geboden is! Ook voor UW huishouding: Presto! INDERDAAD NEDERLANDSCH FABRIKAAT (Adv. Ingez. Med.) Een nieuwe brillenvorm Zeiss-Perivist! Rustige en harmonische lijnen, die zich bij het gezicht aanpassen en de oogen zijdelings vrijlaten, waardoor het profiel een goed9 en vrije uitdruk king krijgt Gemakkelijk zittende gla zen en een volkomen benutten van het groote gezichtsveld der Punktalglazen -PERIVIST R U I M Z I C HT-BRILLEN met ZE1SS-PUINKTAL de volmaakte bril Laat U zich bij den vak opticien de nieuweZeiss- brillen toonen! Rijk ga- illustreerd brilienalbum „Perivist" gratis bij deze, ISs) of van Zeiss Ikon N V. Hee- 5!j rengracht 489, A'dam C. (Adv. Ingez. Med.) TEYLER'S STICHTING. ZATERDAGMIDDAGVOORDRACHTEN. Op 2, 9 en 16 December zal Prof. Dr. A. D. Fokker, curator van het Natuurkundig Labo ratorium van Teyler's Stichting een reeks Zaterdagmiddagvoordrachten (met demon straties) houden over „vliezen en oppervlak ken" in de Aula der Stichting, Spaarne. Uitnoodigingen worden op schriftelijke aanvrage bij het Laboratorium van Teyler's Stichting, Damstraat 21, toegezonden. NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIGING. FILMAVOND IN DEN SCHOUWBÜI.G JANSWEG. De Ned. Reisvereeniging afdeeling Haarlem had voor Woensdagavond in den Jansweg- schouwburg een filmavond georganiseerd, waar vrij velen bij tegenwoordig zijn ge weest. De voorzitter, de heer J. G. Sabel, heette allen welkom, in het bijzonder de drie aan wezige hoofdbestuursleden en den Amster- damschen gast, den heer Desjeu, die een der op de film te vertoonen reizen van het afgeloopen jaar heeft geleid. Als eerste film kreeg men te zien de reis naar Weenen en Boedapest, door de Multi- film alhier opgenomen. Van deze reis is inderdaad iets goeds gemaakt. In de eerste plaats zijn de opnemingen meermalen bij zonder fraai, maar voorts kregen de niet- deelnemers aan die reis een uitmuntenden indruk van wat op dien tocht genoten is, dank zij de keuze van opnemingen. Boven dien heeft men zorggedragen voor pakkende en soms grappige teksten. Ditzelfde geldt ook voor de film, dié de reis naar Lugano dit jaar in beeld bracht, óók van de Multifilm. Ook hier is het onderwerp smakelijk be handeld. En dat de films op prijs gesteld werden, bleek zonneklaar uit het applaus na afloop niet alleen, maar ook door opmer kingen en gelach tijdens de vertooning, vooral wanneer men bekenden of zich zelf zag. Een goed strijkje zorgde voor muzikale begeleiding. Tusschen beide films in hield de voor zitter van het hoofdbestuur, de heer J. Panman, een causerie over de Generale Reizen voor 1934. Zeker is, dat een tocht gemaakt zal worden naar Brunnen en een naar de Dolomieten en Venetië. Hiervan vertelde spr. iets bij een enkel lantaarnplaatje. En vermoedelijk zal de derde reis naar Noorwegen gaan. Na de pauze werd een film vertoond van de Beiersche Alpen, die op vermakelijke wijze was samengesteld. Prof. Wonderlijk als we ons niet vergissen speelt daarvoor Hermann Picha is een steeds thuiszittend geleerde en zijn dochter krijgt geen enkele kans ooit op reis te gaan. Door middel van een list krijgt ze echter haar vader op reis. Een alleraardigste vondst en een fraaie film. De Reisvereeniging heeft door dezen avond velen eenige genoegelijke uren bezorgd. HET OUDE PROVINCIEHUIS IN DE JANSSTRAAT. BIJZONDERHEDEN UIT DE GESCHIEDENIS. Nog slechts eenige dagen en het lange grijze gebouw in de Jansstraat waar vroeger de Pro vinciale Griffie in gevestigd was, wordt weer in genomen. Reeds is men druk bezig om het Rijksarchief over te brengen naar de nieuwe vertrekken aan de Noordzijde van het gebouw In de Caesiliasteeg krijgt het Rijksarchief in Noord-Holland (nu nog in de Vleeschhai) een afzonderlijken ingang. Wanneer men de poort ingaat, dan ziet men dat er ook nieuwe vleugels zijn bijgebouwd, maar dat ook de ouderwetsche Stadstuin heeft geleden. Dit zal weer spoedig hersteld zijn. Zooals men weet komt ook het Kantonge recht in dit gebouw. Neemt men in aanmer king, dat de Arrondissements-Rechtbank een gebied heeft, dat tot Pui-merend, Edam en Marken reikt, de heele Meer omvat, dan be grijpt men, dat met de steeds toenemende bevolking het aantal „zaken" steeds grooter wordt. Vele nieuwe Haarlemmers zullen niet weten, dat in het groote grijze gebouw eenmaal het Provinciaal Bestuur gevestigd was. Daar had de Commissaris der Koningin in Noord-Hol land zijn kamers; daar vergaderden de Ge deputeerde Staten en -zetelde de Griffie, ter wijl op de bovenverdieping o.a. een paar ka mers in gebruik waren bij het Provinciaal Ar chief. Daar heeft wijlen de heer Gonnet in dertijd jaren achtereen 's Woensdags als Pro vinciaal Archivaris zitting gehad, maar sinds jaren zijn Provinciaal Archief (aanvangend 1814) met het Rijksarchief in Noord-Holland vereenigd in de Vleeschhai. En nu komt alles in het oude gebouw, zij 't in andere kamers, terug o.a. ook de Provinci ale Bibliotheek, waarvan zoo velen niet eens het bestaan weten. Al heet de zaal, waar Haarlems Gemeente raad bijeenkomt, nog steeds de Statenzaal, de Provinciale Staten van Noord-Holland ver gaderen daar niet meer. Dat doen zij in de voormalige danszaal van ons Huis ten Bosch. De weg hierheen is voor de Staten en de Griffie een zeer lange geweest. Jaren en jaren was er geklaagd over gebrek aan ruimte, aller lei plannen werden opgeworpen, o.a. om een nieuw Provinciehuis te bouwen op het ter rein van Prévinaire en een nieuwe Statenzaal te bouwen in den tuin, tot ten slotte plannen geboren werden naar het Haarlemscbe Huis ten Bosch te vertrekken. Na jaren voorberei ding vonden Staten en Griffie daar hun zetel. Toen stond het oude heerenhuis aan de Jansstraat met zijn lange ramenrij eenigen tijd leeg, maar in Augustus 1930 konden we berichten, dat het oude Gouvernementsge bouw aan de Jansstraat voor Rijksdiensten bestemd zou worden. Intusschen was het wapenschild van Noord- Holland (links het wapen van Holland, reents dat van West-Friesland) boven den hoofdin gang gebleven, sinds eenigen tijd is dit Rijks „uithangteeken" verdwenen. De eerste zitting der Staten in het nieuwe Provinciehuis had Dinsdag 17 Juni 1930 plaats, maar dat men het oude niet vergat, büjkt uit het feit, dat op de Rijksbegrooting voor 1930 reeds een bedrag van f 10.000 was uitgetrok ken als eerste termijn voor de verbouwing'. Wie de geschiedenis van het oude Provincie huis in de Jansstraat wil leeren kennen, kan daarvan in het Standaardwerk van Allan de noodige gegevens vinden. Wij willen die niet uitvoerig navertellen, maar uit eigen geheu gen een en ander vertellen. Op deze plaats stond in de Middeleeuwen het Sint Caecilia- klooster, welker gebied zich uitstrekte tot de Lange Wijngaardstraat en het Warmoeziertje. Na de overgave van Haarlem aan den Prins werd dit klooster ook stads eigendom. In den Franschen tijd was hier eenige jaren het Stadhuis gevestigd, want in het bekende huis op de Groote Markt zetelde het Fransche Bewind. Betrekkelijk gauw kreeg de stad haar oude Stadhuis terug, maar tegen afstand van eeni ge schilderijen. Na het herstel kregen de Staten van Holland het gebouw weer in gebruik. Toen was Holland nog één provincie en sprak men van een Noorder- en een Zuiderkwartier. Op 19 Sep tember 1814 had de eerste Statenvergadering plaats en wel te s-Gravenhage onder voor zitterschap van den Gouverneur. Een buiten gewone vergadering had hier ter stede plaats op Dinsdag 27 Juni 1815 onder presidium van Z.Ex. Mi-. A. W. N. van Tets van Goudriaan, volgens de Grondwet Gouverneur in Noord- Holland. In die vergadering werd voorgelezen een besluit van Z.M. den Koning, inhoudende de bepaling, dat ingevolge het 9e hoofdstuk van de Grondwet een dubbele vergadering van H.E.Mde. Heeren Staten-Generaal zal bijeen geroepen worden, om over de nadere gewij zigde en geamplieerde Grondwet te raadple gen voor het stellen der Belgische Provinciën onder ons Souverein gezag, moetende Souve- reine Vorst en Erfprins vervangen worden door die van Koning en van Prins van Oranje. CABARET-DANSANT VAN „CREMER". De plechtigheid, die onze Concertzaal pleegt te vullen, was gisteravond ver te zoeken, want ditmaal had „J. J. Cremer" beslag op haar gelegd voor het geven van een cabaret-dan sant. Onder leiding van den heer Herman Smits werd hier aan de leden en introducé's der Letterlievende Vereeniging een programma van goede amusementskunst aangeboden. Een programma, dat er ook inderdaad „in" ging, getuigen de vele bijvalsuitingen van de aan wezigen. Het middengedeelte van de zaal was geheel gereserveerd voor de danslustigen, die zich niet onbetuigd lieten en van de prachtige dansvloer een druk gebruik maakten. Paap's pittige Accordeonstemmingsband droeg zorg voor de "muziek en deed dat ongetwijfeld tot ieder's genoegen. De heer Smits, die zelf als conférencier op trad. heeft zeer zeker een goede greep ge daan met het engageeren van Larette en ons beroemd nationaal duo Tholen en Van Lier. De razend vlugge goochelaar en „illusionist" Larette bracht het aandachtig toeziend publiek met zijn manupulaties telkens in verbazing; zijn trucs met touwen, hoepels, kaarten enz. ontlokten terecht veel applaus. De chanson» niers Tholen en Van Lier, graag geziene gas ten in onze stad. zullen zich evenmin over weinig succes te beklagen hebben. De cabaret-dansavond duurde tot twee uur in den nacht en wij durven veilig aannemen, dat elkeen zich tot dit tijdstip toe best ge amuseerd heeft. OP EEN VELDWACHTER INGEREDEN. MAAR NIET MET OPZET. In den nacht van 29 op 30 Mei is een tim merman uit Alkmaar op den Middenweg te Uitgeest bijna tegen een veldwachter, die zich midden op den weg plaatste, opgereden. Deze wilde hem aanhouden, omdat hij te snel reed, en kon slechts door opzij te springen aan een aanrijding ontkomen. Verdachte's nummer werd nagegaan en het bleek, dat hij de auto gehuurd had, en geen rijbewijs had. De timmerman stond nu voor de rechtbank te Alkmaar terecht wegens poging tot dood slag. De officier van justitie eischte een jaar gevangenisstraf. Nadat de rechtbank een nader onderzoek had ingesteld naar den toestand van den weg. heeft zij den timmerman vrijgesproken, omdat niet is komen vast te staan, dat de timmerman met opzet zou gehandeld hebben, vinden wij in het Handelsblad vermeld. NIET VERBLIND DOOR ANDERE AUTO. VAN VALSCHF VERKLARING GEEN SPRAKE. Op 8 November is te Niezyl (Fr.) een auto- ongeluk gebeurd waarbij een dame en haar dertienjarig dochtertje werden gedood. Hier over werd gemeld, dat de bestuurder van de auto uit Leeuwarden door het licht van een uit tegenovergestelde richting komende auto, was verblind en dat hij later op deze verkla ring zou zijn teruggekomen. Naai- ons thans blijkt was deze voorstelling van zaken on juist. Naar ons wordt medegedeeld, heeft de bestuurder nimmer tegenover de politie, noch. tegenover de marechaussees beweerd dat hij verblind was door een naderende auto, zoodat van een herroeping van een dergelijke verkla ring evenmin sprake kan zijn. (Adv. Ingez. Med.) NIEUWS UIT INDIE. EEN ZEVEN PROVINCIëN- COMITè COLLECTEERT. HET IS VERBODEN. BATAVIA, 15 Nov. (Aneta). De „Javasehe Courant" bevat een verbod van geldinzamelin gen ten behoeve van het „Zeven-Provinciën- comité". waarvan het lid van de Tweede Kamer Roestam Effendi secretaris is. NA HET OMSLAAN VAN DE „KRAKATAU". VERDEDIGERS IN HET PROCES. SOERABAJA, 15 Nov. (Aneta). De luite nant ter zee der tweede klasse B. Poortman, die officier van de wacht was op Hr. Ms. „Kra- katau", toen deze oorlogsbodem kapseisde, en die met den kapitein ter zee J. van Reede en den kapitein-luitenant ter zee C. C. F. Jager voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gra venhage zal terechtstaan, zal worden verde digd door den ex-luitenant ter zee Mr. Bon nerman, kapitein-luitenant ter zee Jager zal worden verdedigd door den gepensionneerden vice-admiraal Mr. Jager. Het wachten is op de aankomst van de processen-verbaal der in Ned.-Indië gehouden getuigen-verhooren. De berechting zal medio Januari plaatshebben. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge-plaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. AUTO-RUMOER. Onnoodig autogetoeter veroorzaakt onnoo- dig straatrumoer. Eén korte stoot op de claxon is meestal voldoende als signaal. Alléén een brandweer-auto mag lawaai veroorzaken; elke andere bekwame autobestuurder helpt mede onze stad zoo rustig mogelijk te houden. Nieuwelingen en Zondagsrijders kunnen dat echter ook leeren. Wie helpt er mede? EEN BELANGSTELLEND INWONER VAN HAARLEM.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5